STADSNIEUWS. BUITENLAND. [JIT OUDKARSPEL. j De Leer D. Tauber, thans opzichter bij de Drentsche j Landontginning-Maatechappij te Nieuw-Amsterdam, is i met ingang van 15 April benoemd tot tijdelijk op- zichter bij gemeentewerken te Leeuwarden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Bij de gisteren gehouden herstemming van een no tabel bij de N. H. Gem. alhier, werd gekozen de heer C. Spaans (aftr.) UIT SCHAGEN. A. s. Zondagmorgen te 10 uur, zal in het oefenlo kaal van den heer J. Vader alhier eene voorturnersles gegeven worden vanwege het Gewest Voord-Holland van het V. G. V. Hoofdleider is de hr. F. J. Verlaan. Met het oog op de weinige lessen, die er nog zullen plaats hebben vóór de a.s. Bondsfeesten, wordt eene zeer groote opkomst der voorturners verwacht. UIT HARENKARSPEL. Gisteren vergaderde de Raad der gemeente. Na opening der vergadering, voorlezing en goedkeuring- der notulen van de- vorige bijeenkomst, volgden eenige mededeelingen van ondergeschikt belang, waarna voor lezing werd gedaan van een schrijven van Gedeputeer de Staten, bedenkingen bevattende tegen het Raads besluit, waarbij bepaald werd, dat de kinderen om tot de scholen toegelaten te kunnen worden 5 jaar en 4 maanden moeten zijn. Ged. Staten zijn van oordeel dat kinderen, jonger dan 5 jaar en 6 maanden, klassi kaal onderwijs niet met vrucht kunnen volgen en ver zoeken alsnog wijziging van het besluit in den door hen aangegeven zin. B. en stellen voor het besluit te handhaven. Waar het besluit reeds eene. verbetering beoogt tot dusver toch was de leeftijdsgrens 5 jaar meenen B. on W., dat Ged. Staten na kennisneming van de reder nen die tot de verordening hebben aanleiding gegeveu en van de thans geldende bepaling, de verlangde goed keuring nog wel zal worden verleend. Overeenkomstig dit voorstel werd besloten. Gevolg werd gegeven aan de opmerking- van Ged. Staten tot het -aanbrengen van een paar wijzigingen in de verordening tot heffing van schoolgeld. De hoofden van scholen en de onderwijzeressen wer den aangewezen voor het geven van herhalings-onder- wijs aan meisjes. Daarna volgde eene bespreking der onderhoudswer ken en werd besloten alleen het allernoodzakelijkste te doen uitvoeren. Daarna sluiting. Door stemgerechtigde lidmaten der Ilerv. Ge meente alhier is beslist, dat voor het eerstvolgend 10- jarig tijdvak de benoeming van ouderlingen en diake nen en het beroepen van een predikant wordt opgedra gen aan een kiescollege. Na eene lezing van den heer Van der Hurk, hoofdinspecteur van de Centrale Bank te Utrecht, is te Dirkshorn besloten tot de oprichting eener Boeren leenbank. DE DRANK. Een jeugdig gehuwd mijnwerker kwam in beschon ken toestand in de woning van zijn schoonzuster te Chèvremont. Daar hij twist zocht, werd hem verzocht te vertrekken. De dronkaard greep een stuk hout en trof het driejarig kindje, in plaats van zijn schoon zuster. Het op het hoofd getroffen ventje stierf bijna onmiddellijk. De mijnwerker is ter beschikking van de justitie te Maastricht gesteld. (L. K.) BOSCHBRAND. Zeer vermoedelijk door vonken uit een locomotief ontstond gistermiddag brand in een sparrenbosch bij den Zwaluwenberg onder Hilversum. Door het actief optreden der Hilversumsche brandweer werd de brand, die door den feilen wind aangewakkerd, in korten tijd zich onrustbarend uitbreidde, met groote! krachtsin spanning beperkt tot eene oppervlakte van ongeveer 5000 M2. BOSCHBRAND IN DRENTE. Een hevige brand is uitgebroken in de uitgestrekte hooge dennen bosschen tusschcn Ilavelte en Wapser veen, toebehoorende aan verschillende eigenaren. De schade is groot, maar is nog niet geraamd kunnen werden. De oorzaak van den brand is onbekend. OPSPORING VERZOCHT. Do hoofdcommissaris van politie te Amsterdam J. verzoekt do opsporing en voor hem geleiding- van A. Vonk, geboren te Nieuwe Niedorp, 8 December 1S82, het laatst wonende Rozengracht 16, 3e étage, al daar, die zich valschelijk uitgaf als directeur van de „Kennetuer Bank en verdacht wordt, zich aan oplich ting te hebben schuldig gemaakt door in die aangeno men qualiteit betrekkingen aan te bieden geld gestort moest worden. waarvoor BESMETTELIJKE OOGZIEKTE. Te Warmond heerscht waarschijnlijk besmettelijke oogziekte, waarvoor reeds niet minder dan veertig- personen onder geneeskundige behandeling zijn. Deze ziekte kenmerkt zich door pijn aan de oogen en het opzetten er van, terwijl de patiënten bij het ontwaken hun oogleden niet dan met. de meeste i spanning kunnen openen. Van een vrouw, die eveneens aan die ziekte lijdt en voorloopig geen geneeskundige, hulp inriep, werden de oogen in die mate verzwakt, dat zij thans met een blauwen bril moet loopeu. UIT HEER-HUGOWAARD. Op uitnoodiging van enkele personen vergaderden gisteren 35 personen ten lokale van den heer J. Zijp, t»-n doel hebbende het oprichten eener Nering- en Vakvoreeniging. De heer J. Zijp opende de vergade- riug met een enkel woord, waarin hij meedeelde, dat op hun uitnoodiging de voorzitter en secretaris der Laugedijken W. W. en V. V. aanwezig waren. Op uitnoodiging- van den heer Zijp leidde de voor zitter der Langedijker vereeniging deze vergadering, die na het nut der vereenigingen te hebben bepleit, den secretaris der L. V. het woord gaf, die aan de hand der verschillende jaarverslagen eene uitgebreide en belangrijke toelichting gaf op het practiseh resul taat der vereeniging. Hierna stelde de voorzitter aan de orde de oprichting eener vereeniging. 35 personen verklaarden mede te willen werken tot oprichting de zer vereeniging. Na eenige bespreking werd besloten om den polder in 4 wijken te verdeelen, en uit elk deel 2 bestuursleden te kiezen met een negende bestuurslid over het geheel. Bij eerste stemming werden de vol gende personen gekozen. Wijk 1 K. Akkerman en J. Appelman. Wijk 2 J. Zijp Pz., P. Seholten en D. Pij- por. V ijk 3 J. Louwe en J. do Goede. Van wijk 4 was nog niemand ter vergadering, zoodat daar de belang hebbenden zullen worden opgewekt. Nadat op verschillende zaken bij do rondvraag de aandacht was gevestigd, gaf de voorzitter der L. V. do leiding over aan den heer Zijp, die een woord van dank bracht aan voorzitter en secretaris der L. V. voor hun steun en leiding en den wenseh uitsprak dat het succes van dezen avond de verwachting heeft over troffen. Het voorloopig bestuur zal spoedig een concept-re glement maken. AMBACHTSSCHOOL. In do groote teekenzaal der Ambachtsschool alhier zijn de diploma's uitgereikt aan de leerlingen, die met goed gevolg- den driejarigen cursus hadden doorloopen. De voorzitter van het bestuur, de heer Mr. van der Hoeven, hield daarbij ongeveer de volgende toespraak: Voor het Bestuur der Ambachtsschool is heden de aangename taak weggelegd, do getuigschriften van bekwaamheid af te geven aan U, die thans gedurende drie jaar het onderwijs aan onze school met vrucht hebt gevolgd. Gij zult thans de school verlaten, aange zien uwe studiën hier zijn geëindigd. Doch daarmede is het niet gedaan. Oe zijt niet gereed te gaan rusten en uw hoofd op het fhollige kussen van het gemak neer te leggen. Integendeel, er valt voor U nog veel te werken en veel te studeeren. Immers, gij hebt nog slechts de beginselen geleerd van uw vak. Op de thans aan U onderwezen theoretische grondslagen kunt en moet ge thans voortwerken in de praktijk. En ge moet dat doen ten bate van uw geheel volgend leven. Gij gaat thans van de school naar het menschelijk leven. Maar geheel uw toekomstig leven zal blijken eene leer school voor U re zijn. Ik wil U daarvan een voorbeeld aanhalen van een man, die hier in dit gebouw getoond heeft, dat men nooit te oud is om te leeren. Onder do gezellen van den avondcursus was een man van 62 jaren, die twee achtereenvolgende winters de lessen in het snijden en kleedermaken heeft gevolgd. Eere aan den man, die aan U allen een dusdanig voorbeeld heeft gesteld. Het Bestuur brengt hem bierbij gaarne zijne hulde. Immers, hij moet wel overtuigd zijn ge weest, dat hem nog veel ontbrak. Gij hebt thans in onze school eenige theorethische .kennis vergaderd en moet daarmede trachten te woe keren in de maatschappij. Het geheele gebouw van uw maatschappelijk leven moet daarmede worden opge trokken. Doch dit is alleen mogelijk met groote in spanning. Er staat boven de deur van een der tim nierwinkels geschreven: „Kennis is macht," doch het is niet de eenige macht. Eene andere macht ligt in het menschelijk inwezen, dat zich afspiegelt in zijn karakter. Streeft er naar, dat iedereen uit uwe hande lingen kan opmaken, welk inwezen gij hebt. Daarnaar alleen kan men beoordeelen, wie gij zijt-. Betracht vooral ook de eerlijkheid. Ook wanneer gij in de klein- ste kleinigheid niet eerlijk zijt, ontaardt dit in bedrog. M ie hierin vervalt is een verachtelijk wezen. Oneerlijkheid zal U ondanks al uwe kundigheden in het ongeluk brengen. Tot de deugdelijkheid van uw karakter behoort ook de diepe verachting voor den leugen. Gij moet nimmer met. de waarheid op gespannen voet staan. De leugen toch Is de moeder van alle kwaad. Een mensch, die zich daaraan schuldig maakt, daalt af naar een onge lukkig leven. Weest rechtvaardig. Weest zedelijk sterk tegen de verleiding. Ge zijt nu nog jong en argeloos. Maar ge zult naast de goede iti uw leven ook slechte men- sch'en, slechte kameraden ontmoeten. Om echter tegen de verleiding in te gaan, heeft iedere mensch, dus ook gij, een krachtig wapen. Zegt neen!, waar men U aan spoor tot het kwade. Ja! te zeggen is gemakkelijk, doch onmannelijk, lafhartig en getuigt van een zwak ken geest. Gelukkig hij die vroom en vroed „neen' durft zeggen. Een goede eigenschap van het karakter istrouw aan het gegeven woord. Men doe niet licht vaardig eene belofte. Maar hebt ge eenmaal het woord gegeven, dan moet ge U ook daaraan houden. De trou- welooze wordt veracht door een ieder. Uwe leeraren zijn thans gedurende drie jaren bezig geweest, om uw verstand te ontwikkeklen, Uw vaar digheid eigen te maken in het door U gekozen am bacht. Tracht nu op een hooger standpunt van be schaving' te komen. Dat moet het streven zijn van ieder uwer. Tracht steeds hooger op te klimmen, zóó, dat ge in de kracht van uw leven gekomen zijnde kunt zeggen: Ik ben een meester geworden in mijn vak. Op enkele dingen wensch ik nog in het bijzonder te wijzen en daarvoor te waarschuwen. In de eerste plaats op eene groote ondeugd, die men in den am- ba eh tas tand nog zoo veelvuldig aantreft, namelijk de onverschilligheid. Men handelt alsof men alles beter weet dan anderen, men wil zich niet laten leiden door verstandelijke redeneering, doet maar onbesuisd voort, also! dat mooi staat, en neemt een brutale, uitdagende houding aan. Daartegen wensch ik tc waarschuwen. Onverschilligheid onteert den mensch. Iedereen zegt: Dat is een onbeschaamd individu. Nog een kwaad, waartegen uw Directeur en uwe leeraren zullen hebben gewaarschuwd. Dat is namelijk de eigenwaan,. Gij hebt het groote voorrecht gehad, te worden opgeleid voor uw ambacht in eene inrichting van onderwijs en kunt daarvan de vruchten plukken. Andere jongelie den, die in de werkplaats hunne opleiding hebben ge had, moeten daarvan verstoken blijven. Zij hebben zich zeiven moeten ontwikkelen en dit g*eschiedde niet methodisch, noch geleidelijk. Bij u is de kennis aangekweekt met zorg en door de aanvankelijke keuze van eenvoudige werkstukken, die langzamerhand moei lijker en ingewikkelder werden. Er is bij u een logi sche gedachtengang ontstaan, zoodat ge in alles rede lijk deukt. De leerling daarentegen, die in de werk plaats wordt opgeleid, krijgt een onlogischen geest en de redelijkheid staat buiten hem. Bij ,het verlaten der school, jongelui, wil ik u nog waarschuwen voor iets, dat naar ik hoop, voor u geheel overbodig zal zijn. Ik bedoel namelijk het misbruik maken van sterken drank. Gij zult wellicht kennis ma- keu met min edele individuen, met ruwe taal en bit- terflesch. Veracht die menschen, die taal en vooral ook het geestrijk vocht. Dit- laatste toch is dikwijls oorzaak van groote rampen. De menschen, die daaraan verslaafd zijn, hebben zich verlaagd tot- beneden het dier. Ten slotte nog eene zaak, waarover ik u wensch te spreken. Er is in België een tijd geweest, dat men een uur per week aan de leerlingen der Ambachtsscholen onderwijs gaf in de beleefdheidsvormen. Dc Hollandsche jongen, hoe vele goede eigenschap pen hij ook moge hebben, schittert niet door- beleefd heid. De pet schijnt op zijn hoofd te zijn vastgeroest. Hij kan een vlugge en bekwame jongen zijn, maar de beschaving stelt, ook hare eischen. Men neme een voorbeeld aan de Duitsehe werklieden, die aan kracht en mannelijkheid de vormen van beleefdheid paren. Hunne geaardheid brengt dit mede. Tracht gij ook U dc beleefdheid meer en meer eigen en U aangenaam te maken hij uwe medemenschen. Do Friezen, alhoewel stug van natuur, gaan daar thans ook tegen in. Waar om zoudt ge geen voorkomende manieren aannemen? Immers, gij allen moet uwe carrière nog maken en de beleefdheid is daarbij geen geringe factor. Maakt gebruik van uw jonge leven. 'Doet dat op zoodanige wijze, dat al uwe handelingen in het daglicht kunnen worden geplaatst. Ik wensch u allen geluk met de heden behaalde overwinning. De diploma's zullen u steeds ten be wijze strekken, dat gij uwe jeugd goed hebt bestred. Gaat op dezen weg voort. Bevorderd van de le naar de 2e klasse. T immer Heden. J. Bottemanne, H. Groot, G. de Jong, J. Koelemeij, A. J. Kloos, J. Moejes, J. F. A. Smit, H. Vink, R. de I ries, W. Wester, 0. Ivangh. Machinebankwerkers en Smeden. K. Bos, J, A. Gordons, D. J. Gerling, K. Hogetoorn, G. C. O. J. •J. W. Jonkers, T. Kaagman, A. Kool, A. Langereis, G. van Manrleveld, W. v.d. Molen, P. Silver, G. Schin kel, M. Slooten, H. Veldkamp, J. Verbeek, W, J. Vos man, J. Wipproeht, II. Scholtens. Meubelmakers. J. P. Brunsmann, P. Vennik, P. Vos, W. II. van Woesik. Schilders. J. Ivangh, M. A. Jongmens, M. Nauta. Schoen, W. F. Koster. Metselaars. N. de Boei-, G. Klokkemeijer, P. G. Wehnes, Meijer. Kleedermakers. Tli. F. J. Nieuwenhuizen. Niet bevorderd 5 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse, T i m me r 1 i e d e n. P. II. Baars, I. Bloem, O. M. van Broekhuizen, P. C. Dubbeld, G. de Graaf, D. de Jong-, A. Kalkman, D. Kruiten, IV. F. Langeuberg, F. J. Meijer, G. v. d. Post, A. Schipper, J. P. A. Smit, P. C. Srniers, W. Tauber, J. Wal, J. van Steeg. Machinebankwerkers en Smeden. J. A, v. d. Berg, J. v. d. Borden, K. Bos, C. Blom, L. C. Dekker, ,T. Hartog, KI. Helder, G. L. Landman, V. M. ten Pas, J. N. Ranzijn, P. Romeijn, H. J. Roor- da, J. J. dc Roos, IV. F. Fuhrmann. Schilders. S. Bak, J. H. Breeuwer, G. Beukers, C. Bleijs, J. Houtman, A. Kroon, G. J. Smit, Metselaars. C. de Jong, G. de Nijs, L. Sohoen. Kleedermakers. W. Baars. Niet bevorderd 4 leerlingen. Diploma toegekend aan: T immerlieden. V. Ph. Braun, J. Fok, H. K. v. d. Goes, J. Groot, N. Koolhaas, D. Joon, P. Klok, R. K. Koppen, W. C. Koppen, S. Kuitwaard, J. Nool, P. Noorden, F. Pe kelharing, G. J. Ritsma, P. C. Roobeek, KI. Spaans, J. Ursem, P. Wildeboer. Machinebankwerkers en Smeden. J. v. d. Berg, J. Bos, D. Duinker, W. Fraaij, J. F. Grau, Th. Groot, H. de Jong, O. Pastoor, O. W. Reith, J. van Riel, W- Pels, Sam. Snoeck, O. Stolp, 0. Vader, J. de Wit, KI. de Wit. Meubelmakers. A. B. Hermes, ,T. Muelink, A. Pels, G. de Ruiter, B. Vos, N. Wagemaker, N. A. M. Ypma. Schilders. H. Hartog, P. J. Renooij, K. Rezelman, C. Tromp, Th. H. de Visser, A. Wielings. Metselaars. J. de Graaff, A. Kaandorp, P. Schelvis, P. Wij- laars. Kleedermakers. B. But er, J, v. d. Steen, J. Terhaak. Niet toegekend aan 1 leerling. AVONDCURSUSSEN 1910—1911. Behangers en Stoffeerders. Bevorderd van de le naar de 2e klasse. P. Admiraal, W. Timmer, N. Wortel. Niet bevorderd 2 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse. N. B ijle veld. Van de 3e naar de 4e klasse. JLust, J. H. Waijboer. Niet bevorderd 1 leerling. Diploma toegekend aan: Jacob van Geemen, Albertus Nijdam. Bevorderd van de le naar de 2e klasse. Schoenmakers. J. Heddes, A. de Rooij. Van de 2e naar de 3e klasse. 0. Hoeben. Van de 3e naar de 4© klasse. F. Braijn, L. A. Greve, P. de Goede. Niet bevorderd 2 leerlingen. Gezellen in het Kleedennakersvak. He.erenkleeding. Duur van den cursus één jaar. Diploma. Marti mis Sander, (Colbert gemaakt.) Dames kleedi n g. (Mantels en rokken). Johs. F. Hemels, (colbert gemaakt), Hendrik Lod der (mantel gemaakt), Reijer Lodder (mantel ge maakt), Simon Sougé (geldeede jas gemankt), Elisa bot Hulskamp (mantel gemaakt). Geen diploma toegekend aan 1 gezel. vereeniging „Samuel." Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 81,/; tot lü uur, vergadering van de Christelijke Jongc- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5H tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Clir. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening'. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Dr. Lindeboom. Bevestiging van Ds. P. Groot. 's Middags 2 uur, Ds. P. Groot. Intreerede. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. H. P. de Pree, van Alkmaar. Herv. Gem. te Stompetoren, avond 6i/2 uur, Ds. France. Herv. Gem. te Egmond aan den Hoef, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Grootschermer, 9J /2 uur, Ds. France. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Herv. Gem. te Zuidschermer, geen dienst. Herv. Gem. te Driehuizen, geen dienst. Herv. Gem. te Schermerhorn, 9l/2 uur, geen dienst. Ger. Kerk, 9l/2 uur, preeklezen. AGENDA. VRIJDAG. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 67 uur Jongenafd. III, van 78V2 uur, Damesafd., van 8V210 uur Heerenafd., Harmonie. TV eerbaarheidsvereeniging „Korps Scherpschutters" oefening 7Vz uur, Harmonie. Zangv. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor hot geheele koor, 8 uur, Diligentia. ZATERDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 3VaiV'z uur Meisjesafd. II, van 67 uur Meisjesafd. I, van 774S1/i Jongensafd. II, Harmonie. Gymn.-ver. „De Halter," adspir.-leden van 8—9 uur; ledenafd. van 9—10 uur, ,,'t Gulden Vliee," in gang Lindegracht. 1)E MINISTER VAN' OORLOG. Dc Minister van Oorlog, die gistermiddag a.13 met den trein van Den Helder hier aankwam en aan het Hotel oe Toelast afstapte, bezocht hedenmor gen 0111 9 uur reeds de Cadettenschool. Nadat op het achterterrein van de Cadettenschool net Cadettencorps aan zijne Excellentie was voorge steld, had in het gebouw het voorstellen der officieren en leeraren plaats. ervolgens werd het gebouw be zichtigd en woonde Z. Exc. een gedeelte van enkele lessen bij. Na ge ruimen tijd met den directeur der Cadetten school, luitenant-kolonel Grevinck, te hebben geconfe reerd, vertrok Z. Exc. met een auto afgehaald door den commandant der stelling van Amsterdam, gene- ïaal-majoor fe. I. van Nooten, ten einde de stelling van Amsterdam in oogensehouw te nemen. VOORTURNERSLESSEN. A.s Zondagmorgen heeft alhier in het gymnastiek lokaal van de Rijks Hoogere Burgerschool eene voor- turnersles plaats, onder hoofdleiding van mej. W. S. Overboek. BENOEMD. Onze plaatsgenoot, de heer R. Kroon Wz., slaagde dezer dagen te Amsterdam voor Bouwkundig Opzich- ter en is als zoodanig benoemd bij het bouwen van woningen voor de Drentsche Landontginnings-Maat- schappij te Nieuw-Amsterdam (Drenthe). AANBESTEDING. rï® aaubesteding van het eenjarig onderhoud van Militaire gebouwen en werken van de Cadettenschool was ingeschreven als volgt: L. de Rover f 2625, J. Dorregeest f 2626, Bruin en Burgering f 2629, F. Rike f 2662, P, Dubbeld Czn. f 2640, J. Joon f 2690. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 9 April 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman, Bediening van het H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. Yinke. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman, Dankzegging na het H. Avondmaal. Woensdagavond 71 /2 uur, geen dienst. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, avond 7 uur, Ds. H. Westra. In treerede. Rem.-Ger. Kerk, 10l/2 uur, Ds. de Regt. Bevestiging van nieuwe leden. Geref. Kerk, voormiddag 10 uur en avond 6 uur, Ds. Koers, van Noord wjjk. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraeht D 8-3, Maan dagavond 87a uur, vergadering van de Jongelings- vereenigiug „Paulus". Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 8.3. Zondag- middag van 8VS—5 uur, vergadering van de knapen- j vrede te handhaven FRANKRIJK. In den Senaat heersohte gisteren een oorlogszuchtige stemming. Aan de orde was een interpellatie-Gaudin over de buitenlandsche politiek en den toestand der diplomatieke betrekkingen. De heer Gaudin betreurde het, dat de heer Cruppi minis ter van buitenlandsche zaken is geworden en hekelde het republikeinache regime. Hij had het ook over de ontmoeting van Gambetta met Donnersmarck en zei- de, dat Gambetta zich toen niet op een vaderlandslie vend standpunt heeft gesteld. De voorzitter protesteer de. De heer Gaudin sprak vervolgens over den in vloed van Duitschland in verschillende landen. In Nederland, in de kwestie van het fort bij Vlissingen, vindt men Duitschlands invloed, zeide hijBelgië en Zwitserland werden meegesleept in de Duitsehe „Ein- kreisungspolitiek." Hij vroeg of er een Fransch-Engelsche militaire overeenkomst bestaat. Het kan niet ontkend worden, dat de houding van Rusland gewijzigd is. De Fransehe buitenlandsche politiek is een onophoudelijk afstand doen,. Senator Lamarrelle betoogde, dat tegenwoordig te Konstantinopel over liet wereld-evenwicht der toe komst wordt, beslist. Engeland beeft de partij verlo ren, en het aanvaardt de nederlaag. Duitschland wil de Perzische Golf bereiken. Spr. vroeg hoe het met de triple entente is gesteld en zeide, dat Rusland en Duitschland verbonden zijn tegen Engeland. Hoe staat het met het Fransch-Russische bondgenootschap, na de ontmoeting te Potsdam? Duitschland heeft zijn kracht getoond bij de kwestie van het fort bij Vlissingen. Spr. onderzocht de moge lijkheid van een aanval op Frankrijk door Duitsch land over Belgisch grondgebied. Men vreest te Berlijn slechts één ding, en dat is, dat te Antwerpen Engel- sche troepen aan land gezet zullen worden. Dat is de geheele kwestie van het fort bij Vlissingen. Duitsch land heeft aan Europa verklaard, dat de Vlissingeehe kwestie een zuiver Nederlandsche was. Duitschland heeft niets gedaan dan het zwaard in de schaal ge legd en Europa is stil gebleven. Overal dreigt de oorlog. Het doorgraven van de landengte van Panama kan een ontzettende worste ling ontketenen. In Europa, heeft men, behalve de kwestie van Elzas-Lotharingen, de Oostersche kwestie en het onvermijdelijke Duitsch-Engelsche conflict. Het oogenblik is slecht gekozen, om van algemeenen vrede to spreken. De lieer Ribot zeide, dat liet bondgenootschap met Rusland en de entente cordiale voor Frankrijk een bron van groote kracht zijn. Het bondgenootschap niet Rusland zal blijven bestaan in het belang van Frankrijk. Men overdrijft de draagwijdte van de ont moeting te Potsdam. De buitenlandsche toestand is niet zoo verontrustend als men beweert. De moeielijkheden in Marokko waren voorzien. De ware moeielijkheid zit te Fez. Het beste beleid is den Sultan te steunen en hem te helpen om de orde in zijn land te herstellen. .ITALIË. In de Kamer heeft de minister-president Giolitti de regeeringsverklaring voorgelezen. IIjj zeide dat de belangrijkste kwestie, die op het oogenblik land en volksvertegenwoordiging bezighoudt, de kies rechthervorming is. In de nieuwe kieswet zal stem recht worden verleend aan allen die hun militairen dienstplicht achter den rug hebben en aan hen die den leeftijd van 30 jaar hebben bereikt. Er zullen maatregelen uitgewerkt worden om te zorgen dat de werkelijke wil der kiezers zich weerspiegelt in de volksvertegenwoordiging en om bedrog, verderf en geweld bij de stemmingen te voorkomen. De regeering is voornemens den afgevaardigden een schadeloosstel ling te laten toekennen. Spreker deelde verder mede, dat hij zal voorstellen een monopolie van levensverzekeringen in te voeren. De opbrengst daarvan zal worden gestort in de kas voor pensioens- en invaliditeitsverzekering voor ar beiders. De staat der Italiaansche financiën is goed, het evenwicht der begrootingen is zeker. Een periode van stilstand in de verhooging van de uitgaven is noodig, opdat de verhooging van inkomsten zekerheid geeft, dat de staat onzer financiën tegen alle onvoorziene gebeurlijkheden is opgewassen en eenige belangrijke financiëele hervormingen mogelijk maakt. Bij gelegenheid van de jubileumfeesten gevoelen regeering en volksvertegenwoordiging nog krachtiger hun plicht om Rome in staat te stellen aan de nieuwe bestemming to beantwoorden. De algemeene richting van de buitenlandsche poli tiek zal den voortaan traditioneelen weg van abso'u- ten trouw aan onze bondgenootschappen en zeer groote hartelijkheid in onze vriendschappen blijven volgen. Met alle mogendheden zal men samenwerken om den

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2