BUITENLAND. BINNENLAND. No. 12851 f 2000. No. 20782 f 1500. No. 8246 f 1000. Nos. 2002 9016 16422 en 20803 elk f 400. Nos. 5681 8476 17483 17790 19600 19726 20225 en 20485 elk f 100. verbinding- tus- zware boomen, de moeite van liet zien wel loonen. Bo vendien kan dan nog een bezoek gebracht worden nan het stadhuis (als men dit ten minste durft laten zien) waar de President dan door het gemeentebestuur of ficieel in Amsterdam wordt welkom geheeten. 's Avonds geen bijzondere drukte. Den volgden dag 's morgens is gereserveerd voor audiëntie, s middags wordt het Rijksmuseum bezocht, en daarna het Burgerweeshuis's avonds is er een feest gearrangeerd in het Concertgebouw, want de Stadsschouwburg is in dien tijd gesloten. Mocht het bezoek aan de hoofdstad des Rijks nog langer duren, dan kan den volgenden dag- een dia mantslijperij bewonderd worden en een bezoek aan Ar- ti.s of de haven volgen. ermoedelijk gaat het Ilooge Gezelschap dan nog een dagje naar den Haag, en anders keert de Presi dent langs denzelfden weg, langs het Noordzeekanaal, r.anr huis terug. Habis Minggoe uit Amsterdam meldt aan het T t.roehts.eh Dagblad: In een krant, die op de rotatie pers gedrukt wordt, vindt- men in den onderrand altijd een rij kleine gaatjes, merkteekens van de klemmen die het vel hebben beetgepakt en op de vouwinrichting geworpen. Over die gaatjes handelt het volgende brief je, dat een volksblad hier ter stede ontving van een zijner goabonneerden. Het moge als waarschuwend voorbeeld gesteld worden voor aanhangers van de leer: ..spreek gelijk ge schrijft": ..Meheer De. ik zou uw wel is wille vragen ik lees al lau de. maar nou zag ik er zoo'n raar teekenje in zitte al een heele tijt agtermekar en dat vin ik zoo vreemd net of Joost in het spel zit tis zoon gaatje in de puntte van de krant zoo as de kolliteurs van de trem ook maken in de karejes weet uw daar wel van hoe die gaaten daar in komen of weet uw het niet dan mag uw daar wel is_ na kijke want wij vinden het niet erg rigtug want je hort tanstertjjd zoo veel onhijl en pedrog en misdnaden in de woerrelt zouw uw het antwoorden knnen en wille in de krant ik hoop van ja want. ik wil graag sekerhijt hebe van uw want ik zouw graag de. blijye leze, dus bij voorbaat mijn dank." Een datum ontbreekt. Voor den inzender dat die 1 April moet zijn! het weer goed wordt, de volgende week alles wel bloei zal staan. GEEN MOORD. Het geneeskundig onderzoek omtrent de doodsoor zaak van den 75-jarigen Jan Hogewoning te Leiden heeft geleid dat in ieder geval geen moord door wor ging heeft plaats gehad en dat hoogstwaarschijnlijk de man den natuurlijken dood is gestorven. Dè zoon, die voorloopig op het politiebureel in ver zekerde bewaring was gesttdd is, un een langdurig ver hoor te hebben ondergaan, weder op vrije voeten ge steld. Hoe hij aan het geld is gekomen kan hij nog maar niet verklaren, al staat het vrij vast dat hij het zijn vader heeft afgenomen. EEN VERDWENEN PORTEFEUILLE. De looper van den heer Beffi6, Hoogeweg 17, te Watergraafsmeer, stak gisteren in liet. kantoor der Amstordamsehe Bank een portefeuille, bevattende 1200 aan bankpapier en 1600 aan diamanten, in den binnenzak van zijn vest. Daarna knoopte hij zijn vest dicht, maakte ook zijn overjas dicht en voelde aan de dikte onder zijn jas dat hij de portefeuille nog in zijn bezit had. Per rijwiel ging hij regelrecht naar zijn patroon en bemerkte, toen hij daar aankwam, dat de portefeuille met inhoud verdwenen was. De politie werd met dit geval in kennis gesteld. Zij nam den looper in verhoor en deed huiszoeking in zijn woning, doch zonder resultaat. Egmónd Binnen eene groote uitgestrektheid weiland en woeste grond omgewerkt en in gereedheid gebracht voor bolloncultuur. Thans wordt even buiten de kom van onze gemeente eene uitgestrekte oppervlakte wei land productief gemaakt voor de teelt van verschillen de soorten bollen. Daar het in gereedheid brengen van het land en de verdere behandeling der planten vele handen vergt, is dusdanige cultiveering' eene aanwinst voor de arbeidende bevolking. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. 2e Klasse. le Lijst. SPANJE. Het dezer dagen verschenen roodboek over Marokko is zeer omvangrijk. Het bevat een ver zameling van 996 schriftstukken, van 6 Februari 1908 tot 12 Januari 1911 gewisseld, en geeft een overzicht van de Spaausche actie in Marokko, hetwelk slechts bekende feiten vermeldt. hoop ik Mr. G. VAN TIENHOVEN. t Mr. O. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in Noord-Holland, is naar men aan 't Hbld. meldt, ziek. Uit ingewonnen inlichtingen is het blad geble ken, dat. de heer Van Tienhoven oververmoeid is en rust moet nemen. Oi mengd nieuw». EEN VREEMDE VONDST. Zaterdag n week geleden, werd, gelijk wij bericht ten, door een veldwachter in een luchtgat van een der privaten in het benedengedeelte van 't paleis van justitie te Amsterdam een pakje bankbiljetten gevon den, een waarde vertegenwoordigende van 1890. De biljetten waren opgerold en gewikkeld in een flanellen lapje, waaromheen een touwtje was gebonden. Natuurlijk werd onmiddellijk een onderzoek inge steld en daarbij kwam aan t licht, dat een rechercheur den vorigen dag iemand van het privaat had laten ge bruik maken. Die iemand was een man uit Hilversum, die zich wegen# vermoedelijke verduistering van een naaima chine voor de rechtbank te verantwoorden had. De man vreesde, dat men hem misschien in preven tieve hechtenis zou honden en dat het. bij fouilleering in 't huis van bewaring licht achterdocht zou wekken, wanneer men een groote som gelds in zijn bezit vond Daarom oordeelde hij 't veiliger de bankbiljetten, waaronder een van 1000, 't welk aan de voorzijde tweemaal een geschreven letter L. vertoonde, in de luchtkoker te deponeeren, natuurlijk met de bedoeling zoo spoedig de omstandigheden dat toelieten zich er weer meester van te maken. De man hield vol op rechtmatige wijze in 't bezit \an het geld gekomen te zijn; toch doet de politie nog onderzoek naar de herkomst. Vast staat, dat de ge vonden bankbiljetten niet in verband kunnen worden gebracht met de verduistering der naaimachine. De hoofd-commissari.s van politie, bericht echter, dat het verzoek om inlichtingen inzake het bewuste bankbiljet van 1000, als vervallen kan worden be schouwd. ELECTRISCHE CENTRALE. Met 195.000 meende de Raad van Haarlem het op 28 December te kunnen stellen, om de noodige uitbrei ding te gteven aan de electrische centrale. Deze som is met het oog op andere, noodzakelijk gebleken uitbrei dingen niet voldoende gebleken. Er moet een deel van een nieuw gebouw worden gezet en daarom vragen B. en W. thans nog een crediet van 75.000. ONBEWOONBAAR VERKLAARDE WONING. Men weet dat het studentikoos is of wordt ge noemd om zoo nu en dan eens uit „moeren" te gaan. Dat kan hinderlijk zijn, maar toch de humor kan ook daarbij veel goed maken. Enkele studenten te agening-en hebben deze week de bewuste nachtelijke liefhebberij gebruikt om uiting te geven aan hun ontevredenheid over de localiteiten der H. Landb. School. Van een der huisjes, door Wageningen's Ge meenteraad ter bewoning ongeschikt verklaard, werd het bordje losgerukt en 's morgens prijkte voor het hoofdgebouw der Hoogere Rijks Land-, Tuin- en Boschbouwschool, zwart op wit, in duidelijke druklet ters Onbewoonbaar verklaarde woning! INBRAAK. Zaterdagnacht is ingebroken in het behangselpa- piermngazijn van den heer L. Goudsmit, Prinsen gracht te Amsterdam. De heer Goudsmit had den vorigen avond om tien uur, zelf in tegenwoordigheid van een bediende het magazijn gesloten en had zich daarop naar zijn woonhuis op do Keizersgracht bege ven. Om half twee 's nachts werd hij gewekt en werd hem de mededeeling gedaan, dat de deuren van het magazijn open stonden. Terstond dacht de heer Goudsmit toen aan inbraak, omdat hij persoonlijk het magazijn had afgesloten. Zijn onderzoek bracht dan ook aan het licht, dat het kasregister geforceerd was en daaruit 30 ont- vieemd, terwijl uit een paar doosjes 35 was gehaald. Aan de twee brandkasten waren de dieven niet ge weest waarschijnlijk, omdat ze geen hulpmiddelen had den om die open te breken. Men denkt, dat niet geheel onbekenden zich in het magazijn hebben laten sluiten. NOORWEGEN. In de Noorweegsche stad Ham- merfest is een eigenaardig oproer uitgebroken, de ge heel-onthouders zijn n.l. uit den band geslagen en wel omdat de commissaris van politie een besluit van den gemeenteraad, bepalend dat 's avonds na 6 uur geen alcoholische dranken meer verkocht mogen worden, niet verkoos uit te voeren. Toen het eerst bericht van de ongeregeldheden te Christiania ontvangen werd, haalde men daar ongeloovig de schouders op, uit een offieieele mededeeling van den politiecommissaris echter bleek, dat het maar al te waar was. Zooals gezegd, weigerde de politiecommissaris aan het bovengenoemde verbod de hand' te houden, omdat het zijns inziens in strijd was met andere wettelijke bepalingen. De onthouders, die daar ter stede krach tig georganiseerd zijn, hielden toen protestvergaderin gen, waar heftig' te velde werd getrokken tegen de houding van den commissaris van politie en toen dit niet. hielp en eigenaars van koffiehuizen en herbergen zich aan het uitgevaardigde verbod in het minst niet stoorden, besloten de onthouders tot een g'rootsehe openlijke betooging. Met hun vaandel voorop trokken zij door de stad, nadat zij eerst in een vergadering- hun hart hadden gelucht en flink hadden afgegeven op den commissaris en de drankverkoopers. In de voorste rij liepen een* aantal leden van den gemeenteraad en de directeuren van de beide scholen der stad. De poli tie had voorgeschreven, dat de stoet zich niet mocht bewegen door de straat, waar de voornaamste wijnhan delaars van de stad wonen, de betoogers stoorden zich echter niet aan dit verbod en drongen eenvoudig de politie, die hun den doortocht wilde beletten, op zijde. Daarop begaven zij zich naar de woning van den com missaris van politie, dien zij uit het huis sleurden, schandelijk mishandelden en zelfs met den dood be dreigden. De regeering heeft maatregelen genomen om aan de ongeregeldheden een einde te maken en de afgevaar digde van Hammerfest zal de qunestie in het Stor thing ter sproke brengen. GEWELDPLEGING. V egen-s het plegen van het misdrijf, strafbaar ge steld bij art. 246 van het Strafwetboek, zijn te Ren- kum twee arbeiders van 36 en 19 jaar gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Het slachtof fer van het misdrijf is een 20-jarig idioot meisje, wier toestand ten slotte de geweldpleging, die ongeveer 3 maanden geleden plaats had, aan het licht bracht De gearresteerden hebben bekend. EEN DUISTER GEVAL. In een klein hotel in de Wagenstraat te 's-Graven- hage, nam deze week een Duitscher intrek, ten einde aldaar werk te zoeken, 's Avonds bezocht hij een der variété-theaters en daarna een herberg. Wat daarna met. hem is gebeurd, is nog niet volkomen opgehel- <lcrd. Hij werd n.l. den volgenden ochtend otitistreeks half- vier in de Bierstraat in liggende houding en bewuste loos aangetroffen door een waker van een der nacht- veiligheidsdiensten. Daar de bewustelooze naar drank riekte, dacht de waker, dat hij beschonken was en ging op zoek naar een politie-agent, dien hij op het Spui aantrof. Met dezen ging hij naar de Bierstraat terug, waar de man inmiddels tot bewustzijn was gekomen.' Rondom hem lagen verschillende voorwerpen, o.a. een lucifersdoosje, een zakkammetje enz.; de man had een doek, die hem gedeeltelijk in den mond zat, voor het gezicht- Op .het politiebureau aan de Nieuwe Haven beweer de hij eerst door drie mannen te zijn mishandeld en hield dit later aanvankelijk ook vol bij zijn verhoor oor dm commissaris van politic. Deze meende echter in het. doen en laten van den man iets zonderlings te bespeuren en liet hem door geneeskundigen onderzoe ken. loen bleek, dat de man een epilepticus is. Ver moed wordt thans, dat hij, na het verlaten van de door hem bezochte herberg in welke straat die is gelegen kon de man niet opgeven, wegens zijn onbe kendheid met de stad een aanval van vallende ziek te heeft gekregen en in den daarop gevolgden toestand van bewusteloosheid is beroofd van zijn ongeveer 200 mark bevattende portemonnaie, horloge en overjas en dat de dief hem een doek voor den mond heeft gebon den, om hem het schreeuwen te beletten, voor het ge val, dat hg weer tot bewustzijn mocht komen, terwijl do berooving plaats had. MIDDENSTANDSBOND. In de spoedeischende vergadering van den Midden standshond onder voorzitterschap van den heer Meeuwsen te T trecht gehouden ter behandeling van de aanvraag der Hnndelsvereeniging Rotterdam en 37 andere vereenigingen om een vergadering te beleggen met het doel te protesteeren tegen het ontwerp tarief- wet, werd besloten om daags na het congres te Roer mond deze vergadering te houden. Geconstateerd werd dat onder de 37 vereenigingen geen enkele sigaren- winkehersvereeniging is. Tot consulent van den Mid- denstandsbond werd benoemd de beer O. Ooonraad tc Rotterdam. In geen onkel^ opzicht zal worden afgeweken van het congres te I trecht, waar besloten werd zich geen partij te stellen voor protectie of vrijhandel of be sprekingen daarover tc houden. Doch men meende dat het in het grootste belang van handel en nijverheid ge acht kan worden, dat de mannen, die straks over de net moeten oordeeh-n, dit met kennis der feiten kun nen doen. Daarom zal aan alle bij den Midden§tandbond aangesloten vereenigingen worden verzocht de wet voor zoover het hun vak betreft te bespreken en aan- of opmerkingen bij het hoofdbestuur in te zenden. Die aanteckeningen zullen dan worden gerangschikt en gezamenlijk aan de Tweede Kamer worden opgezon den. AANVOER EN VERZENDING. Gedurende de week van 8 tot en met 8 April wer den aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aan gevoerd 70900 roode kool, 116800 gele kool, 40900 witte kool, 110 zak roode kool en 1617 baal uien, terwpl van de laadplaats aldaar werden verzonden 111 wagons ladingen groenten of 5385 wagons in totaal. UIT HEERHUGOWAARD. Het mond- en klauwzeer begint zich alhier meer uit te breiden, twee gevallen zijn door den plaatsver vangend district veearts geconstateerd, in een geheel ander deel van dezen polder, n. m. bij den veehouder Jb. van Langen aan den Jan Grleijnisweg en bij C. Zuurbier Jz. aan den Middenweg. Ook deze boerderijen zullen worden bewaakt. AMERIKA. In de Bancroftmijn te Scranton (Las- kawanna) is een brand uitgebroken, waardoor aan een groot aantal mijnwerkers de weg uit de mijn is afge sneden. Toen de brand ontdekt werd, waren 300 ar beiders onder den grond aan het werk. De brand woedt, op een diepte van 750 voet. Veertig lijken zijn uit de brandende kolenmijn reeds geborgen. Ve len van de dooden waren nog slechts jongens. 5000 Mensehen bevinden zich bij den ingang van de mijn. Vrouwen en kinderen vielen flauw bij het zien van de lijken. Talrijke wanhopige vrouwen trachtten zelf moord te plegen. MONTENEGRO. Teneinde de meest strikte oozij- digheid in acht te nemen ten aanzien van de gevech ten, die dezer dagen aan de Montenegrijnsche grens plaats hadden, heeft de regeering van Montenegro een streng onderzoek bevolen, met het doel, om vast te stellen, of er Montenegrijnen, die in de grensstreken verblijf houden, met Albaneezen in strijd zijn geweest. Mocht dit onderzoek oen bevestigend resultaat ople veren, dan zouden de Montenegrijnsche onderdanen als deserteurs worden beschouwd, indien zij binnen een tijdsverloop van 3 dagen niet naar hunne haardsteden waren -teruggekeerd. Voorts heeft de regeering te Cettinje verlof ver- I lcend, om urksche gewonden over haar grondgebied naar Scutari te vervoeren. De regeering stelt het hospitaal te Podgoritza ter beschikking voor de gewonden, en bepaalde, dat aan de rebellisehe réfugiés uit Montenegro amnestie zou worden verleend. Het aantal vluchtelingen bedroeg 1500. JAPAN. Door een ontzettenden brand is te Tokio het Yoshiwarn-kwartior dat zich in het Noord-Oosten van Tokio bevindt en een van staatswege gecontro leerde wijk is, uitsluitend aangewezen als woonplaats VOETBAL. Oost-Nederland won gisteren van West-Duitschland met 1-0. Göbel en van Berckel speelden schitterend, de anderen minder. W. D. had wel een puntje ver diend en was beslist niet zwakker dan O. N. BRANI). Gisteravond ontstond door onbekende oorzaak brand ten huize van den groentenhandelaar Hk. Jongsma te IJmuiden. Door politie en burgers kon met kool- zuurspuiten den brand worden gebluscht, echter eerst nadat een kamer geheel was uitgebrand. Verzekering dekt de schade. 6 DE BLOEM BOLLENVELDEN. Men meldt uit Lisso aan de Tel.: Ofschoon de vorst zich eenige dagen terdege heeft laten voelen, zullen de bollenvelden dit jaar toch nog een fraai schouwspel opleveren, al wordt het ook wat later dan andere jaren. De vroege soorten zijn bedor ven, doch de latere zullen naar alle waarschijnlijkheid geen schade van den vorst ondervinden, zoodat, ah UIT WARMENHUIZEN. Door de slagers Mirs alhier en Meurs van Koedijk zijn voor de Paasch aangekocht de twee z.g. Paasch- koeien van de heer PFrans Pznwegende naar schatting 1200 en 1000 halve K.G. UIT EGMOND BINNEN. 't Is. van algemeene bekendheid, dat de duinvoet zich by uitstek leent voor deu verbouw van bloembol len. Word tot voor eenige jaren in onze gemeente nagenoeg niets aan deze teelt gedaan, thans is dat anders. Het vorige jaar werd tussehen Rinncgom en der Tokiosehe prostituees, tot den grond afgebrand. Vijfduizend huizen werden vernield. De wind dreef de vlammen tot op vier mijlen noordwaarts van de stad. Zesduizend prostituees zijn dakloos. Verscheidene personen werden gewond, maar er zijn geen dooden te betreuren. 1 it I okio wordt bericht, dat een sneltrein, op weg naar Nangasaki, ontspoord is. Vijfenveertig per sonen werden gekwetst, drie hoogst ernstig. Gemengde mededcelingen. ONTPLOFFING EN BRAND. In New York is in een bekend speelhuis van de 45e straat een, bom ontploft. In de in de nabijheid gelegen hotels ontstond een paniek. De schade is gering. Later is een groote brand ontstaan in het Oldship havendistrict, het zuidelijk gedeelte van de stad. In minder dan geen tijd stonden drie huizen in lichte laaie. Men vreesde, dat de licht brandbare huizon in dit oude stadsgedeelte ook spoedig in brand zouden staan. Het doortastend optreden van de brandweer heeft echter een ramp voorkomen. HONGERSNOOD. In Zuid-Sjantoeng zijn, tengevolge van den hongers nood, onlusten uitgebroken. Te Tsiningtsjoe aan het Keizerkanaal heerscht formeel oproer. Honderden lie den sterven aan honger-typhus. Sommige missies loo- pen gevaar. STAKINGEN. Te Sens (Irankrijk) is een algemeene staking in de bouwbedrijven uitgebroken. Alle werkplaatsen staan ledig. De stakers, die op de Arbeidersbeurs vergader den, namen een motie aan, waarbij zij verklaarden, de „renards" (onderkruiperss) tot het uiterste te zullen bestrijden. Honderdzestig arbeiders van het lie de Rue te La Pallice, zijn bij La Rochelle aangekomen, om op de ka- ck'n en in do dokken to werken. De politie hoeft drie stakers gearresteerd wegens inbreuk op de vrijheid van arbeid. De stakers sneden, uit wraak, verscheide ne wijnranken af, welke aan een reeder behoorden en verbraken eveneens de, telefonische schen La Pallice en La Rochelle. De kantonrechters te La Rochelle hebben hun be middeling aangeboden aan de stakende metselaars en steenhouwers en aan hun patroons. De stakende havenarbeiders te. Nantes hebben be sloten het werk te hervatten. DRAADLOOZE TELEGRAFIE. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft den marine-autoriteiten te Havre medegedeeld, dat alle stoomschepen, die met ten minste 50 passa giers aan boord een Noord-Amerikaansche haven ver laten, met ingang' van 1 Juli voorzien moeten zijn van inrichtingen voor draadlooze telegrafie, die bij dag en nacht tot op een afstand van ten minste 100 zeemijlen telegrammen kunnen opnemen en verzenden EEN OPLICHTER. Een aanzienlijk Antwerpsch juwelier had voor een paar dagen aan een zijner klanten, een juwelier te El- sene, een pakje juwpelen van 10.000 fr. meegegeven, om ze te laten nazien. Daar de klant Woensdagmor gen nog niet teruggekeerd was, ging de heer S. er naar toe. Hij vond het huis gesloten, en op zijn gebel werd niet geantwoord. Aanstonds ging hij den poli- tie-commissaris verwittigen en de deur werd door een slotenmaker geopend. In het huis was niets meer te zien, noch juweelen, noch meubelen, alles was weg. Men vernam weldra dat de juwelier 's morgens met zijn familie vertrokken was, al zijn juweelen, voor on geveer 30 tot 40.000 frank meenemend en na eerst zijn meubelen aan een opkooper voor 1000 frank verkocht te hebben. Het Parket heeft een aanhoudingsbevel te gen den vluchteling afgeleverd. EEN TORPEDO VERONGELUKT. Bij een oefening met torpedo's te Cadix kwamen twee dezer vaartuigen met elkander in aanvaring. Beiden liepen vol water en het eene zonk. Yan de be manning werd één persoon gedood e.n een gewond. EEN MENAGERIE VERDRONKEN. Het Deensche stoomschip „Saxa", dat een menage rie aan boord had, is in Sonds met een Hamburgsch stoomschip in aanvaring' gekomen. Het zonk na kor ten tijd. De menagerie stond aan dek van het schip en bestond voornamelijk uit beren, waaronder acht ijs beren en eenige circuspaarden. Aan haar verzoek van den directeur der menagerie om de kooien der die ren te openen, opdat zij zichzelf zouden kunnen red den, kon niet wordeu voldaan omdat daardoor de red ding van reizigers en bemanning in gevaar zou wor den gebracht. De menagerie vertegenwoordigde een waarde van 80.000 mark. TWEE MENSCIIEN VERPLETTERD. Een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad in de magazijnen van den heer Nauwen, handelaar in veevoeder te Sint-Truyden (België.) Een voerman, in dienst van den heer H. Odeurs, kwam met een zwaar gespan de poort binnengereden. Ongetwijfeld moet de kar een ijzeren pijler, die de zoldering schraagde, omgereden hebben, want eens klaps stortte de zoldering, waar een gewicht van 300 kilo op lag, in op den voerman en het paard. Met reddingwerk werd dadelijk aangevangen en na twintig minuten gelukte het den man te verlossen. Het slachtoffer was de schedel gekloofd, en hij was inwendig leelijk gekwetst. Men droeg hem naar het gasthuis, waar hij bij zijn aankomst overleed. Hij was 22 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Een ander werkman, die op den zolder aan 't wer ken was, werd in den val meegerukt en ook onder de puinen bedolven. Laatste berichten. DE PEST OP JAVA. DEN HAAG, 10 April. Volgens een Regeerings- telegram van 9 dezer betreffende de pestgevallen die op Java voorkwamen, en de daartegen genomen maat regelen blijkt, dat den 7den dezer dertien gevallen, waaronder drie dooden werden geconstateerd. De twee koortsgevallen op den 6den dezer, bleken pest ta zijn. Het hoofdbrandpunt der pest is Batoe en omgeving. Te Singosari in het district Karanglo is de pest onder ratten en menschen sterk verminderd, het reizi gersverkeer van en naar het besmette gebied is veer tien dagen stopgezet, het goederenvervoer voortgezet behoudens den uitvoer van goederen bedoeld in de pestordonnantie. JUBILEUM—SMEENGE. ASSEN, 10 April. Heden had ter eere van het ju- bileum-Smeenge de autotocht door het kiesdistrict Meppel plaats. Door de leerlingen der burgerschool werd voor den afrit een ovatie gebracht en bloemen aangeboden. Om negen uur, nadat een foto genomen was, vertrok de stoet bestaande uit zes auto's uit het feestelijk met vlaggen gesierde Meppel. Onderweg- naar Nijeveen raakten twee auto's defect, deze werdeu gerepareerd. Overal wareu de vlaggen uitgestoken, terwijl drie of vier eerebogen waren opgericht. Onder weg kreeg men last van een wild paard. De jubilaris sprong' zelf uit de auto en opende het hek voor den boer. In alle gemeenten werd de heer Smeenge harte lijk toegesproken en werd eerewijn aangeboden. Te Hoogeveen werd een lunch aangeboden, te Zuidwolde liet hot muziekgezelschap „Woudklank" zich hooren, hedenavond zal in Meppel een feestmaaltijd plaats hebben. HET EERSTE LUCHTSCHIP IN NEDERLAND. AMSTERDAM, 10 April. Naar wij vernemen zal deze maand het eerste luchtschip in Nederland ver- I schijnen. De directie van het dagblad „de Echo" heeft een J overeenkomst getroffen met het Luftverkehrs-gesell- schaft M. B. H. te Charlottenburg om voor rekening en risico, van genoemd blad het luchtschip „dagblad de Echo' type Parseval 6 rechtstreeks van Berlijn naar Amsterdam te doen varen. Vermoedelijk zal de aan komst den 19en dezer geschieden, bij ongunstig' weer iets later. Er zullen gedurende het di'iedaagsch op ont houd te Amsterdam opstijgingen met passagiers plaats vinden zoowel overdag als 's avonds. Zooals men weet trekken zulke tochten boven Berlijn reusach tig de aandacht. Een terrein aan den Amsteldijk is ge kozen voor deze grootsche sportbetooging. Het lucht schip, bemand met t personen staat onder leiding van den Oberleutnant Stelling die na eenige jaren bij de afdeeling luchtvaart aan het Pruisische ministerie van oorlog werkzaam geweest te. zijn in dienst over ging van de luchtvaart-maatschappij welke de „Parse r's" exploiteert. Het schip heeft een inhoud van iOOO kubieke meter, is 75 meter lang en heeft 2 moto ren van 200 paardenkracht. De directie van de Echo heeft alle medewerking van de betrokken autoriteiten verkregen en. koestert de hoop dat ook in regeerings- kringen deze komst van een luchtschip belangstelling zal wekken. TWEEHONDERD PERSONEN VERBRAND. BOMBAY, 10 April. Vijfhonderd inboorlingen wa ren bijeen in een tijdelijk gebouw van lichte materia len opgeslagen, ten einde een Hindoesch feest bij te wonen in een dorp ten Noorden van Poona, toen het gebouw, dat slechts een uitgang had, plotseling in brand vloog; 200 mannen, vrouwen en kinderen kwa men in de vlammen om. DE) DOCUMENTEN-DIEFSTAL IN FRANKRIJK. PARIJS, 10 April. De jonge consul, die Zaterdag een lang verhoor heeft ondergaan voor den rechter van instructie verklaarde zijn vriend Maimou, om hem een dienst te bewijzen, vier documenten te hebben ge- geven, betrekking hebbende op den Bagdad-spoorweg.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2