DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 87 Honderd en dertiende Jaargang. WOENSDAG 12 A P RIL. Verkrijging van werk in Duitschland. FEUILLETON. Het Gouden Bed. BINNENLAND. 1911 .'■fei1 Wordt vervolgd, ALKMAARSGHE COURANT. Voor het verkrijgen van inlichtingen tot het beko men van werk of van eene betrekking wordt Neder landers, die zich naar Dnitschland willen begeven, aangeraden zich te wenden tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of bij gebreke daarvan tot de gemeentelijVe arbeidsbeurs te 's-Graven- hage. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. ALKMAAR, 12 April. Gaf gisteren het Tageblatt een hoofdartikel over Duitschland en Frankrijk, thans bevat het blad een hoofdartikel, dat over Duitschland en Engeland han delt. Het is niet zoozeer een politieke, als wel een economische beschouwing. Schrijver is de oud-minis ter van koloniën Bernhard Dernburg. De schrijver herinnert er aan en het is goed, dit weer te geven - dat hij, toen hij in den herfst van 1906deleidingvan de koloniale zaken overnam, en de oorzaken moest nagaan, welke de algemeene misnoegdheid van het Duitsche volk over koloniale uitgaven ten gevolge hadden, tot de conolusie kwam, dat het Duitsche volk noch eenig denkbeeld had van de natuurlijke voor waarden, kosten en offers, welke elke kolonisatie eischt, ndch van de beteekenis en vooruitzichten der eigen koloniën ook maar een schijntje wist. Drie en twintig jaar koloniseeren, voortduren^ pl-opageeren en belangstelling wekken voor de overzeesche bezittingen hadden dus in dit opzicht weinig resultaat gehad. Hetzelfde geldt thans ten aanzien van economische wereldproblemen. Moet Duitschland een rol op de wereldmarkt voor geld en goederen spelen, welke in overeenstemming is met zijn positie, zijn nijverheid, zijn landbouw of niet? Moet het een zich vrij ontwik kelende effectenmarkt hebben, welke internationale papieren even goed opzoeken alsinterna tionale klan ten en internationale credieten? Deze vragen beantwoordt de schrijver en zegt o.m. Wij Dui'tschers nemen de gastvrijheid der geheelo wereld voor onzen handel en onze scheepvaart in den strijd met andere, oudere naties zonder meer als goed recht in beslag. Maar bij een dergelijk ongastvrije houding komt niemand graag bij ons om zaken te doen. Zoolang wij er zoo over denken, kan er bij ons noojt een markt opgericht worden als er te Londen bestaat, waar de Amerikaan met den Rus, de Scandi- naviër met den Fransehman handelt. Wij blijven aan gewezen op de Loudensche markt, wij zullen onze" grondstoffen op vreemde markten moeten inkoopen. En waarom? Omdait wij steeds met de politie bij de band zijn en onze buren niets gunnen. Ik boor reeds de stem der chauvinisten: „Een mooie nationale politiek, die deze man voorstaat." Den Engelschman heeft nog niemand het verwijt ge maakt, dat hij als volk niet nationaal gezind is. Waar op berust tenslotte do onmetelijke macht, welke Enge land op het verkeer der geheele wereld uitoefent? Ze berust voor het grootste gedeelte op de liberaliteit der instellingen, welke een ongetwijfeld gunstig ge legen plaats tot. een markt gemaakt heeft, welke ieder gaarne bezoekt. Waarom behoudt deze markt haar eenige positie? Waarom heeft zij alle groote banken der wereld, ook de Duitsche, gedwongen, daar filialen te openen, zaken te doen, belasting te betalen? Waar om zijn minstens drie vierden der groote markten van grondstoffen in Engeland en waarom bijna geen enke le in Duitschland? En welk een onmetelijke schatting Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 87) -o- Dat had Pieps zelf hem eens. lachend verteld, en toen had hij de vuist reeds gebald en geweigerd Pieps te Weenon uit liet huis harer toekomstige schoonmoe der af te halen. En dezen bengel, die zijn vrouw van zijn familie had afgebedeld, zooals men een paard afbedelt, zooals hij van hém den auto en de toestemming tot den tocht had afgebedeld, dezen bengel wilde hij in het laatste uur met een enkel woord alles in het gezicht slinge ren, wat aan verachting, verontwaardiging en woede gedurende al deze maanden zich in hem had opge hoopt, wat aan razernij in hem woedde, sedert hij het leven van zijn kind in gevaar wist, door de onnaden kende lichtzinnigheid, en de strafbare ijdelheid van dezen dwazen knaap. „Brandt ze ja." Nog een minuut en Frank Nehls wachtte niet meer op Paulsin, hij liep door zonder inachtneming der be leefdheidsvormen. Onder het aansteken zijner cigarette keek Paulsin op zijn horloge. „Op zijn hoogst een kwartier", had de dokter gezegd. „Als gij u haast kan de schoonva der den jongen man nog levend aantreffen. Ik zal laten inspannen, als gij het verlangt." Maar Paulsin had het afgeslagen. „Dank u, dok ter, wij zijn uitnemende Wandelaars.... wij hebben geen vijf minuten noodig. Dus u zegt. op zijn hoogst een kwartier?" „Twintig minuten is het uiterste!" „Goed." Paulsin ging heel langzaam. Heel langzaam. Bij eiken windstoot bleef hij staan. Nu moest hij zeer beslist roeken. Het horloge wees aan, dat het kwar tje;- voorbij was. Hij stak zijn 'arm door dien van heft dit land van de geheele wereld op effecten en waren, door provisies, verzekeringen, courtages, pak- huisrechten, vrachten, waarom is het de groote, ja eenige goudmarkt? Omdat het in economisch opzicht liberale en ook grootendeels vrijhandelsprincipes volgt, omdat de politie in haar sfeer gehouden wordt en omdat de belastingen meer op de verdienste dan op de zaak gelegd worden. Hoewel de meerdere snelheid op alle verkeersmiddelen de wereld bij wijze van spreken ongelooflijk ingetrokken heeft- handhaaft Londen zijn positie en vermeerdert zijn rijkdom. Duitschland heeft ruim de helft meer inwoners dan Engeland, zijn handelsvloot volgt in het ranglijstje onmiddellijk op de Engelsche. Het heeft de sterkste bewapening der wereld en- heeft zijn oorlogsvloot tot bescherming- van zijn overzeeschen handel met groote opofferingen gebouwd. Zijn nijverheid beheerscht met hare specialiteiten de wereldmarkt, ten opzichte van zware goederen heeft het Engeland ingehaald. Zijn verbruik aan grondstoffen nadert dat van Engeland. Maar wij blijven afhankelijk als geldmarkt, als effec tenmarkt, als warenmarkt, van onze neven over het Kanaal. Waarom volgen wij dit voorbeeld niet instede van onze politieneigingen te volgen? vraagt de schrij ver tenslotte. TARIEFWET. De Nederl. Lederbewerkers-arbeidersbond zal de ac tie die do Ned. Bond van Schoenfabrikanten zal voe ren tegen de ingediende Tariefwet, steunen. INTERPARLEMENTAIRE UNIE. In de vergadering van den Raad der Interparlemen taire Unie, die 1.1. Zaterdag te Brussel onder voorzit terschap van den heer Beernae-rt werd gehouden, werd het programma voor de te Rome te houden XYIIdo Interparlementaire Conferentie voorloopig vastge steld. Op voorstel van de Nederlandsche groep der Unie werd bij monde van mi-, Tydeman alsnog daarop ge bracht .het in studie nemen van de oprichting van eene permanente commissie voor de voorbereiding en organisatie der Haagsche Vredesconferentiën. Op voorstel van de groep uit den Duitschen Rijks dag is verandering gebracht in den datum van de bij eenkomst in dit najaar te Rome te houden. Door de Italiaansche leden van den Interparlemen tairen Raad werd medegedeeld, dat de deelnemers aan de conferentie op 28 September te Turijn zullen wor den ontvangen, terwijl de conferentie den 2den Octo ber en volgende dagen te Rome, zal worden gehouden. Daarna zullen ontvangsten te Napels, Palermo, Flo rence, Venetië en Milaan worden aangeboden. Aan de leden zullen vrijbiljetten voor de spoorwegen, geldig voor ééne maand, door geheel Italië worden verstrekt. RUSSISCHE LANDVERHUIZERS. an den landraad te Bentheim is te Rotterdam be richt ontvangen bij de Uranium Steamship Co., dat voorloopig de eisch van 300 mark per wagon landver huizers ter, dekking van de begoloidingskosten in Duitschland weer is ingetrokken. Een stoomschip van deze lijn werd gisteren venvacht. Van de Russen, die aan boord zijn, zullen echter thans weer gouverne- mentspassen geëischt en geen genoegen worden geno men met consulaire passen. Gisternflmiddag is een Oost-enrijksche landverhui zer, passagier van de Ilarwich-lijn, van Bentheim naar Oldenzaal teruggezonden. Hij bezat een reisbiljet tot Berlijn in plaats van tot Weenen en miste ook de voorgeschreven 200 mark. Hij is naar Rotterdam te ruggekeerd. Gèmeugd nieuws. DE BLOEMENFEESTEN TE UITGEEST. De bloemenfeesten te Uitgeest zullen ten gevolge van het gure weder later gehouden worden dan eerst Frank Nehls en voelde het beven van diens arm. „Prinses Arnulf heeft het allernoodigste uit Berlijn laten komen. Zij wil beslist bij uw dochter blijven. Zij is een goede vriendin, die kleine Doorluchtigheid." „De beste vrienden bewijzen dikwijls iemand de slechtste diensten...." antwoordde Frank Nehls ruw. „Dit kan zij niet helpen, Nehls.... werkelijk niet. Ik weet het 't beste. De geheele geschiedenis met Ziskyni was haar onaangenaam, maar wat kon zij doen; de jonge man was»zoo waanzinnig verliefd." Erank Nehls en Paulsin waren dé eerste huizen ge naderd;, voor een verlicht winkelraam haalde Paulsin voor den tweeden keer zijn horloge te voorschijn. „Nu zullen we doorloopen", zeide hij, „hier is ten minste een weinig verlichting. Altijd rechtuit, dan links. Binnen twee minuten zijn wij er." „Wij hadden moeten rijden", stiet Frank Nehls uit. „Het was beter, dat gij u onderweg wat kalmeerde." „Ik mij kalmeeren? Gij weet er wat van!" Hij lachte smalend met vertrokken mond. „Ik zou u willen zien, mijn waarde, als het liefste, wat gij op aarde hebt, het eenige misschien, door de schuld van een dommen jongen te gronde ging. u zou ik willen zien. Paulsin's trekken bleven onbeweeglijk. Hij wierp zijn cigarette weg en zeide kort: „Lirïks, het tweede huis. Laat ik aanbellen." Hij drong' Frank Nehls met eenig geweld van de deur weg. De dokter zelf opende. „Te laat", fluisterde hij zacht. „Goddank", fluisterde Paulsin en liet Frank Nehls voorgaan. Een korte voorstelling. „Waar is hij. Waar ligt hij?" „Hier beneden rechts. Een oogenblik. De deur werd van binnen geopend, een zuster in zwart ambtskleed verscheen op den drempel. „Ik ga nu naar hoven", zeide zij zacht, Verschrikt keek zij naar don man, die haar met den rug- zijnor hand op zij duwde en zich bijna met geweld j toegang verschafte in do kleine kamer, waar in het j beraamd was. Zij zijn thans vastgesteld op 30 April en 1 Mei a.s. Den 29 April zullen de keuringen in de verschillen de rubrieken gehouden worden. HET VOLKSPETITIONNEMENT. Mr. P. J. Troelstra beeft Maandagavond te Amster dam, zijn serie redevoeringen over den strijd voor het algemeen kiesrecht en Vat daarmede samenhangt, be sloten. De heer Wijnkoop trad in debat, onder welk debat de vergadering zeer rumoerig werd. Ten slotte hamer de de voorzitter, de heer Oudegeest, eenige malen en gaf, terwijl de heer Wijnkoop nog met zijn peroratie bezig was, het woord aan een tweeden debater. Toen de lieer Wijnkoop weigerde het podium te ver laten, schrijft het Ilbld., omdat bij nog het woord en zijn betoog niet beëindigd had, ontstond een onbe schrijfelijk rumoer, dat tien' minuten lang aanhield. Wijnkoopianen liepen naar voren om Wijnkoop op het podium te beschermen. Wit van woede kwam mr. Troelstra naar voren om zijn repliek aan te vangen. De heer Wijnkoop schreeuwde, met de vuist op tafel slaande, dat h ij het woord had en de beide tegenstanders scholden el kaar voor „ploert." Heel de zaal was in geweldige deining. Groepen stonden op den vloer of op de stoelen, heftig gesticu- leerende, elkaar te bescheiden. Hier en daar werd ge vochten. De heer Wijnkoop, leider der S. D. P., was niet van het podium weg te slaan, en toen tegen middernacht een inspecteur en een aantal agenten in de zaal ver schenen en de storm zich een weinig legde, wist de debater met een fanfaronnade zijn debat te beëindi gen. Toen de heer Troelstra vervolgens zijn breedvoerige repliek hield, heeft de vergadering hem het geleden leed trachten te vergoeden, door eerst elke zes woor den, daarna iederen zin met klaterend applaus te on derschrijven. De heer Wijnkoop werd danig afgestraft, en met hem het „kleine futlooze clubje" (de S. D. P.), dat uit de S. D. A. P. gegooid is en welks leden een klein-burgerlijk individueel standpunt innemen. Ten slotte strekte mr. Troelstra's betoog om aan te toonen, dat het aan den echten) revolutionnairen aard- van de Nederlandsche sociaal-democratie en bijzonder lijk van haar kiesrecht-actie heusch niet mangelt. (Applaus). DE MOORDAANSLAG TE HAARLEM. De man, die Maandag een zestal schoten loste op een medearbeider en een werkbaas aan de inrichting van den heer Gonnisman, te Haarlem, heeft verklaard Maandag een revolver te hebben gehaald om op do personen te zullen schieten om hun schrik aan te ja gen. Iïij is, na zijn verhoor, weer op vrije voeten gesteld omdat er geen levensgevaar bestond voor de gewonden en voor zijn eigen vlucht ook geen vrees behoeft ge koesterd te worden. BOSCHBRAND. Te Ifavelte is gearresteerd en gevankelijk naar As sen vervoerd, de boerenknecht Arend H., die verdacht wordt den boschbrand welke verleden week in den om trek van Havelte woedde, te hebben gesticht. GEEN SUBSIDIE. De gemeenteraad van Hilversum heeft gisteren met 9 tegen 7 stemmen afwijzend beschikt, op het verzoek om subsidie voor de openbare leeszaal. OPLICHTING. Een fabrikant van suikerwerken te Rotterdam ont ving Maandag bezoek van twee Amsterdamsche koop lieden, die hem wisten te bewegen op 22 beleenbrief- jes van de Amsterdamsche Bank van leening 1400 aan hem uit te betalen onder voorspiegeling, dat de beleende goederen een overwaarde van 1000 hebben, zoodat hij een aardigen winst kon maken. De bedroge ne dacht er echter niet aan, dat als hij de goederen wil inlossen aan de bank van leening nog eens 1400 zal moeten betalen. midden op een smal veldbed, Oskar von Ziskyni lag. Slechts een lamp belichtte van ter zijde, vanaf een ou- derwetsche commode de bleeke, jeugdige trekken met den half geopenden mond, en de strakke, glanslooze oogen, welke weer open gegaan waren, ofschoon de zuster zoo lang, zoo heel lang haar duimen er op had gedrukt. En al de levenshongei- stond in deze wijdgeopende oogen, al de ontzetting sprak er uit, welke de doode in zijn laatste uur mo%st hebben aangegrepen, toen bet hem bewust werd, dat hij deze wereld, welke bij zoo lief had, voor altijd moest verlaten. Rondom den half geopenden- mond lag nog een vluchtig, angstig lachje, zooals kinderen hebben te midden van het grootste gevaar, een glimlach die toe gevendheid verzocht, en bijna aandoenlijk was in zijn hulpeloosheid. De beide slanke handen lagen wit en in elkaar gevouwen op de borst. De groote briljant van den verlovingsring aan den pink fonkelde in het zwakke, gele lamplicht en scheen het eenige levende te zijn, in deze witte, koude starheid des doods. Erank Nehls hield zich vast aan het ijzeren geraam te van het lage bed. Hij wilde den doode naar het hoofd slingeren, het geen hij den leveude had toegedacht: „Jij, schurk. jij schurk.jij De doode oogen keken hem zoo vol ontzetting aan, de hulpelooze glimlach smeekte om vergiffenis. Het fonkelende vuur van den glinsterenden steen herin nerde aan het uur, waarop hij zelf in misdadige mede plichtigheid tot dit ontzettende einde had meegewerkt. Frank Nehls wendde zich af, zwijgend, geschokt. Tegenover het voor alle eeuwigheid onafwendbare waren woorden klein en nietig. En evenals zijn handen geen kracht hadden gevonden zich te vergrijpen aan het lichaam van den doode, zoo vonden zijn lippen ook niet den moed tot den laatsten smaad. Paulsin trad zacht binnen en voerde hem buiten bet vertrek. Sloot de deur achter hem. „Afgedaan," zeide hij. Er lag iets onverbiddelijks in dit korte „afgedaan," De kooplui zijn natuurlijk spoorloos verdwenen. GENERAAL BOOTH. Generaal Booth is Maandag 82 jaar oud geworden, maar bij voelt zich nog zoo frisch als een hoen. Alleen zijn gezicht wordt minder. Aan het eene oog is hij blind, en met het andere ziet hij zeer zwak. Hij hoopt over eenigen tijd daaraan van de staar te worden ge licht. Hij is weer vol reisplannen. Eerlang hoopt hij naar de drie Noordsche landen te gaan, misschien ook naar Finland on zoo mogelijk naar Pétersburg. Ver volgens weer naar Canada en na een uitstapje naai de Vereenigde Staten naar Engeland terug. (N. R. Ct.) VALSCIIE BANKBILJETTEN. De Duitsche politie stelde gisteren ter beschikking- van den commissaris van, politie te Enschede twee Ita lianen, die op verzoek van de Nederlandsche regeering in Duitschland werden aangehouden, als verdacht van uitgifte van valsche buitenlandsclie bankbiljetten te Rotterdam. Gisteren werden de twee naar Rotterdam overgebracht, SMAKELIJK ETEN! De laatste dagen zijn door den gemeentelijken keu ringsdienst in den Ilaag bij verschillende winkeliers, slagers, bakkers, enz. vaten reuzel in beslag genomen, waarvan de inhoud voor twee vijfden uit paraffine bleek te bestaan een voor de gezondheid zeer schadelij ke soort machine-olie. Dit spijsvet was afkomstig uit een vetsmelterij te Rotterdam. Onmiddellijk is ook de keuringsdienst aldaar gewaarschuwd en heeft deze zijn maatregelen genomen. Alle verdachte vaten liggen veilig en wel in de kelders van onzen gemeentelijken keuringsdienst opgeborgen. EEN VLOOTPASTOOR. Naast den marine-dominee zullen wij nu ook spoe dig een marine-pastoor krijgen. Er is n.l. opgericht een Vereeniging ten behoeve van R. K. Marineperso neel, die zich o.a. ten doel stelt „het zoo mogelijk ver krijgen van aanstelling van R. K. geestelijken, iü het bijzonder met hun zielzorg belast, in havenplaatsen, waar dit noodig mocht blijken." Het bestuur der ver eeniging bestaat uit een keur van roomsche parle mentsleden. (Volk). FRIESCHE BIJBELVERTALING. De eerste drie Evangeliën zijn reeds eenige jaren geloden in de Eriesche taal overgezet. Thans is men bezig-, de vertaling van het Johannes-Evangelie en cte Handelingen voor te bereiden. De overzetting zal ge schieden direct uil. den grondtekst in' het Friesch, en dus niet via de Nederlandsche vertaling, door een drietal deskundigen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De loopjongen van den schoenenwinkelier B. A. E., te ïïaarlem, vervalschte kwitantiën, inde die, en gaf de echte aan zijn patroon terug waarbij hij het dan liet voorkomen of de klanten niet hadden betaald. Zoo beeft hij kans gezien bij twee dames geld te ontvan gen. Bij een dame gaf hij ook niet terug, wat er te veel was. Zijn aanhouding is verzocht. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij de herstemming is gisteren in het district Scha- gen tot lid van de Provinciale Staten gekozen de heel' J. Met, vrijz., alhier, met 3826 stemmen. Op den heer J. Burger Jz„ R. Kath., gesteund door antirevolutio nairen, werden 1957 stemmen uitgebracht. Bij de le stemming verkreeg de heer Met 2301 stem men, de heer Burger 1871 stemmen, de heer Kroon 475, de heer Peeclc 825 en de heer van der Stok 220 stemmen. Toen ongeveer 7 uur het hier van mond tot mond ging: „Mot met groote meerderheid, van stemmen gekozen,'' kwamen al spoedig velen- hem en de zijnen hunne felicitatie brengen. Een aardige hulde werd den heer Met ook gebracht door het fanfare-corps „H. H. G. O.," dat voor zijne woning eenige nummers ten beste gaf. Vele buurtbe woners' hadden zich hierbij aangesloten, teneinde ook dat harder was dan alles, wat Frank Nehls den doode in het .gezicht had kunnen slingeren. Afgedaan. Erank Nehls greep Paulsin eensklaps bij de hand en drukte ze heftig in de zijne. „Een ontzettende grafrede, Paulsin...." „De eenige voor menschen van dit soort." In deze woorden lag geheel de verachting v-an den man, die zich door ijzeren wil, door onbuigzame werk kracht, door schranderheid en bezadigdheid tot do grootste hoogte van zijn bestaan had opgewerkt. „Zulke menschen verhelderen bet leven, evenals de vlinders dè natuur verfraaien. Maar als zij uitgeleefd hebben, kan men sleohts zeggen afgedaan. Evenals men het zegt van een droom, van' een vluchtig spel. Frank Nehls keek Paulsin aan, alsof hij liem heden voor het eerst zag. „Gij zijt opzettelijk zoo langzaam gegaan", zeide hij eensklaps, „met opzet, opdat ik hem niet meer levend zou treffen, opda. „Ja", bevestigde Paulsin rustig. „Ik houd er niet van, dat men vlinders op een speld prikt, als zij met uitgerukte vleugels in het stof liggen. Kom maar boven, uwe dochter is weer wakker, de dokter is bij haar." Een groot, luchtig vertrek blijkbaar de kinderka mer. In den hoek stond een bed, waarover zich da zuster boog met een glas in de hand. Tegen den wand leunde de dokter met zijn horloge in) de hand. Met den rug naar het venster, den grooten autopet met den klep diep op het voorhoofd gedrukt, de kleine voet jes op een kinderstoeltjc, de kleine, gestalte ineenge hurkt, in een lederen stoel, zat prinses Arnulf, als een- uil, en staarde naar de deur, waardoor Frank; Nehls binnenkwam. an verre legde zij de vingers op haar mond. Hij sloop zacht nader, op de te-enen. Angst ver wrong zijn gelaat. „Hoe gaat het „Papaliklonk het zacht van het bed.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1