DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. feuilleton. 13 APRIL. „BLOOKER" BINNENLAND. No, 88 Honderd en dertiende (aargang. 1911 DONDERDAG Het Oeuden Bed, ragaweaBia^'oi1- DE EUROPEESCHE RONDYLUCHT. (Wordt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT, Y/AT DE KEUR IS 0? GOUD EN ZILVER, IS DE NAAM OP EEN 8US CACAO. ALKMAAR, 13 April. j Als oen vlam, die nu eens even uitdooft, dan weer opflikkert en oplaait is de beweging- der wijnbouwers in Frankrijk. Op het oogenblik heeft ze weer vervaar lijke afmetingen' aangenomen. De wijnbouwers uit do departementen Maine en Aube zijn ontevreden, eischen, dat hun departement zal worden opgenomen in het gebied van Champagne, dat echte champagne produceert. De regeering zat hiermede eenigazins in een lastig parket. Kwam zij aan deze klachten tege moet, dan stond ze .bloot aan vernieuwde klachten van de thans bevoorrechten. En „klagen" beteekent in b rankrijk tegenwoordig zooiets als een kleine revolu tie, het verrichten van gewelddadigheden, het daarbij uiten van nog ergere dreigementen etc. De regeering aarzelde dus. Om tijd te winnen zeide zij, dat de Raad van State maar eens de afbakening van het gebied aan een herziening moest onderwerpen. Maar de senaat heeft alles bedorven. Tegen den zin der regeering werd een motie aangenomen, waarin het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering zoo spoedig mogelijk bij het parlement een wetsvoor stel zal indienen, waarhij knoeierijen met champagne wijnen belet worden, zonder de omgrenzing der wijn gebieden te handhaven, die verdeeldheid tusschen Frflnschen kan doen ontstaan. Rauwelijks was de aanneming der motie bekend, of in.het wijnland van Reimsi stak er een storm van verontwaardiging op, waarbij al het tot dusver gepresteerde slechts kinder werk schijnt te zijn. Een geweldige serie telegram men is er over de onlusten geseind. Te Epernay gingen de wijnboeren als wilden in eenigo champngnefabrieken en pakhuizen te keer. Er werd een manifest uitgevaardigd, waarin aan alle gemeenteraden van het wijngebied gevraagd word. collectief ontslag in te dienen, aan alle leden van de arrondissementeraden en van de algemeene raden wordt gevraagd hun functie neer te leggen en iedereen wordt verzocht geen belasting te betalen, totdat recht vaardigheid is betracht. Gisteravond sprong er een bom, waarbij drie solda ten gewond werden. De dragonders moesten met de blanke sabel een charge doen. Te Dizy-Magenta, een dorpje, dat 3 K.M. van Epernay af ligt, verzamelden zich ongeveer duizend wijnboeren uit verschillende, dorpen. Zij verdeelden zich in twee benden. De eene wierp barricaden op, om de komst van de troepen te bemoeilijken, de andero belegerde de champagne-firma de Castellane. In en kele minuten waren de deuren van de kelders inge beukt, de vaten opengeslagen, do flesschen gebroken en spoedig waadde 'de joelende menigte tot aan de knieën in den kostelijken wijn. Tweehonderddertig- duizend flesschen werden er vernield! Tot besluit weid de boel in brand gestoken. Alles wa-s in onge looflijk korten tijd afg-eloopen. Twee gendarmen zagen do verwoesting- machteloos aan. Onder de roode vlag- verzamelde de menigte zich, die door dragonders in twee groepen gekliefd werd, waarbij vele gewonden vielen. Intusschen had ook in andere dorpen de stormklok geluid en werden de wijnbouwers door vlammende vuren opgeroepen. De heele kring van dorpen om Itpernay heen was in opstand. Mannen, vrouwen, kinderen, grijsaards namen aan het oproer deel. Vrouwen wierpen zich voor de paarden der dragon ders, om den doortocht to versperren. I e Auxcrre bezetten een honderdtal wijnbouwers met trompetters voorop, met geweld het stadhuis, waar de burgerlijke en militaire autoriteiten beraad slaagden over de inrichting van een schietterrein in een gedeelte van de wijngaarden. Zij dienden een pro test tegen dat plan in. Ifet schijnt, dat do betoogers volgens- een welbe rnumd plan te werk gaan, zij worden aangeveerd door lieden, die het land uitnemend kennen. Het sab'otee- ren van een huis was de kwestie van een kwartier A as men gereed, dan werd de terug-tocht aanvaard. Onder den druk van dozen ernstigen toestand heeft gisteravond do Kamer beraadslaagd over de afbake- ning. Duidelijk bleek dat de regeering bevreesd was, niet durfde doortasten, uitstel wenschte en de Kamer heeft het haar niet!" moeielijk gemaakt. Zij heeft een motie aangenomen, van den volgenden inhoud: Do Kamer besloten in kalmte een oplossing te zoe ken van de kwesties opgeworpen door de afbakening van de wijngebieden, doet een beroep op de redelijk heid en het vertrouwen van do bewoners van betrólT ken gebieden, spreekt haar vertrouwen uit in do regeering, )reurt de verklaringen der regeëringen goed en ver werpt iedere bijvoeging'. Onmiddellijk na het eindigen van deze vergadering werd er een ministerraad gehouden. De toestand is dus wèl ernstig. De regeering zal vermoedelijk het hoofd in de schoot leggen, een oogenblikkelijke rust trachten te verzekeren. Misschien gelukt haar dit, misschien ook niet. Maar van de lastige champagne- kwestie kwomt zij in elk geval zoo gemakkelijk niet af Hoe ze er echter wel afkomen moet dat weet op het oogenblik niemand. instelling te hebben gepleegd tot een bedrag' van 20 a 25 duizend gulden. De heei^ Van E., een gehuwd man en te Amsterdam woonachtig, had onlangs een 'operatie ondergaan en kreeg tot verder herstel van gezondheid nog eenig ver lof. IT ij begaf zich den 22sten Maart, van het Cen traalstation vertrekkende, naar Duitscliland. Meer weet men op de Generale Oredietbank ook niet, maar toen des anderen daags de president-com missaris, do heer P. Elins, de directie tijdelijk ging waarnemen, kwam de fraude reeds aait het licht. liet bleek namelijk, dat vervroegde aflossingen niet nis ontvangsten geboekt stonden, en derhalve door den directeur te eigen bate moesten zijn aangewend. Het hierna ingestelde accountantsonderzoek bracht ver schillende onregelmatigheden aan het licht tot een bedrag van ongeveer 20.000 a 25.000. Met grootere nauwkeurigheid kon het verduisterde bedrag' niet genoemd worden. Het onderzoek is nog niet beëindigd, en commissarissen schijnen de mee ning te zijn toegedaan, dat verschillende posten nog terecht zullen komen. Van den ontrouwen directeur hebben zij sinds 22 Maart niets meer vernomen. De Generale Oredietbank verleende credieten en voorschotten. STAKING. Op de steenfabriek van den heer J. Yos, gelegen achter Biljoen te Yelp hebben ongeveer 50 man het werk gestaakt, omdat een der arbeiders wegens wan gedrag ontslag was aangezegd en de fabriek moest verlaten. De wachtmeester-commandant van de bri gade marechaussees te Arnhem is met 4 man op de! fabriek om de orde te handhaven. Deze persoon werd aangetroffen een oogenblik na dat hij per post een aangeteekend pakket aan zijn ouders verzonden had. Op hem werden bevonden een dolk en vuurwapens benevens, op den mg verbor gen, 6000 francs. Informatie bij de Belgische politie bracht de vlucht van een bediende eener Belgische firma aan het licht, met wien men hier te doen bleek te hebben. RAAR HOLLANDSCH. Een Indisch onderwijzer zond aan de redactie van t Onderwijs de volgende briefkaart die door een in- landseli helper bij de opium-regie aan een apotheek gezonden was. Geachte Heer. Ik keb de eer UEdelGestrenge; Met beleefd verzoek ik u te willen doen, aan mij met Remboors beschik ken, dat het Geneesmiddel; ten namelijk als: 1: Sa&sa.parilla wijn (het bloed uitwasschen.) 1: Pepton wijn (hot zachtaardigheid-lichaam.) Maar dat alles verzoek ik een flesch2 bezorgen! Daarom verzoek ik U beleefd, en Ongenade! En wijders dat hoep ik aan Mijnheer zullen bestemming te willen worden. Hoogachten D. W. Dienaar Links op de adreszijde staat nog: N. B. hier het onder zijn adres as heb u af te zen den zullen hebben. Yoor de Europeesche rondvlucht, die in Juni a.s. plaats heeft, lieten tot nu toe, acht amateurs zic-h in schrijven. Aederland is vertegenwoordigd door den overwin naar van Parijs-Brussel en terug, Henri Wijnmalen, en door Erits Koolhoven, die met een eendekker van eigen constructie, den tocht zal wagen. Y an de Fransehe aviateurs hebben Farman, Blériot en Bréguet hun medewerking toegezegd. De drie Belgische deelnemers zijn, ridder Jules de Famine (tweedekker), Lans-er (tweedekker) en Jan Olieslagers (eendekker). DEBIETRECHT OP TABAK. De Kamer van Arbeid voor den kleinhandel te Rot terdam heeft tot den minister van financiën een adres genclif, waarin wordt aangedrongen op intrekking van het ontwerp van wet tot heffing van een debiet- recht op tabak. PROVINCIALE STATEN YAN ZUTIMIOLLAND. 7 i t V00rnemerL bestaat, de Provinciale Staten van Zuid-Holland tegen Donderdag', 4 Mei in buitengewone vei ga der i ng b ijeen te roepen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer (vacature-baron Sweert-s) en van ecu lid van Gedep. Staten (vncature-J. Krap.) Gemengd nieuws. BEHOOVING. Een kippenboer uit Oostzaan, die op 18- Februari met 00,11 schoenmaker uit Schagen te Amsterdam ken nis maakte en vervolgens uit rijden ging, maar in het rijtuig den schoenmaker aanviel en van vier rijksdaal ders, een gulden en zes centen beroofde, werd gisteren door de Vijfde Kamer der Rechtbank tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld, overeenkomstig den eisch van liet O. M. VLIEGEN OP DE WOENSDRECHTSCHE HEIDE. Dinsdagmiddag is op de Woénsdrechtsche Heide de daar gestationeerde vliegmachine, type „Bleriot," Joor den aviateur an Bussel aan de officieren van de verschillende wapens van het garnizoen te Bergen op Zoom tot in de kleinste onderdeden vertoond en verklaard. Jammer genoeg' stond er aanvankelijk te veel wind om een vliegtocht te wagen. Toch werden er om zes uur, toen de wind liggen ging, nog enkele korte tochten, die goed slaagden, ondernomen. Hpt gevolg dezer proeftochten was echter dat de administratie van het Nieuwsblad „de Zoom," met toestemming van den garnizoenscommandant, een overeenkomst aanging met do Rotterdamsehe Vlieg- vereerilging om Maandag en Dinsdag 17 en 18 April g-roote vliegdemonstraties op de Woensdrechtsche Hei de te houden en die voor het publiek toegankelijk te stellen. t Plan bestaat een hoogte- en een duur vlucht te ïouden, terwijl er ook met passagiers gevlogen zal worden en op een der tochten een jonge dame den aviateur zal vergezellen. VERDUISTERING AAN DE GENERALE ORE DIETBANK. Naar het HdibL verneemt, is de directeur der Gene rale Oredietbank te Amsterdam, de heer Van E., voortvluchtig, na verduisteringen ten nadeele van deze DIEFSTAL. Gisteren is naar het huis van bewaring te Middel burg overgebracht E. N. V., uit Gent, verdacht van diefstal ten nadeele van zijn patroons; de heeren Christ-iaansen en De Cuyper, aldaar. Zijn uitlevering wordt door de Belgische justitie aangevra-agd. Gister morgen vernam een inspecteur van politie te Ter Neu zen, dat Dinsdagavond per autotaxi aldaar was aange komen een vreemdeling-, die goed wae voorzien van geld en die informeerde naar de beste manier om naar Engeland over te steken. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK bewerkt door J. P. WESSELINK-VAN ROSSUM Hij kon den kreet niet bedwingen, welke naar zijn lippen drong, hij kon zijn lichaam niet meer dwingen by de kleine uil m den lederen stoel te blijven staan .vlet een stap was hij bij zijn kind, en het volgend oogenblik lag- het blondo kopje, met de doodsbleeke M'houder011 verwarde' zijdeachtige haar tegen zijn De dokter haalde de schouders op, glimlachte en gaf de zuster «en teeken zich te verwijderen. I,; ™,11111!' ls,m de ziekenkamer een ezel, duidt f' 1 I n dokter; artsen zijn uitzonderin gen zeide ,Ie Kleine Doorlchtigheid droog en streek met haar vingers over baar oogen. Pieps gelaat baadde in tranen. Zij weende uit zwakheid, uit vreugde, haar vader te zien. De tranen waren de reactie na den ontzettenden schok. „Hun met, Pieps, huil niet.alles is toch goed. alles goedherhaalde Frank Nehls. „Laat het kleine juffertje maar huilen, iets beters is er met zeide de dokter. Na een poosje naderde hij het bed toch weer. juffertje, nu nemen wij de druppels, is et met En dan gaan wij weer slapen, en morgen rijden wij naar huis." „Niet naar huis. Nehte !7a? Z°° ang7ig van haar lippen, dat Frank JNehk schrok. Wist zy van Kari's dood? Hij keek vragend rond en stond op. „Voet. zij het?" fluisterde hij. ren bllk^ Arm,H 0,1 de dokter wisselden een ouzeke- DÓÓriuif k 77 n<lar Jl6m gevraagd", zeide hare oorluchtigheid zacht, „met gevraagd." „Misschien vermoedt zij de waarheid", wierp Dr Graebner in het midden. „Dat is de gevaarlijke klip, de eenigo 1 De ka us op hersenschudding' is voorbij, anders waren er al brakingen gekomen." Alle drie keken zwijgend naar het bed, waar Pieps bleek en met gesloten oogen in de kussens lag. „Een beest is die Erauschman", zeide prinses Ar- nult heel zacht. „Paulsin heeft hem dadelijk zijn con ge gegeven. Toen de directeur namelijk de roekeloos heid van Ziskyni zag, beval hij den man langzaam te rijden, twee-, driemaal doucement, doucement! Einde lijk deed hij als Ziskyni, nam zelf het stuur, terwijl ik den kerel van achter bij den hals greep. Twee na gels zijn mij daarbij afgebroken „Hoe moet ik u danken Zij haalde de schouders op. „Hebt gij mijn handkoffer meegebracht? Ja? Dat JL S^D°eê'- Ik hoop dat mijn nagelnécessaire er bij is. Zij vervolgde: „De Franschman beweert stel lig, dat hij Ziskyni slechts voor had willen komen, om daarna des te langzamer te rijden. Natuurlijk praat jes. Da chauffeurs hebben dikwijls zoo hun eigen grappen, hun kleine wedrennen, waarvan wij niets vermoeden. En den heet het, dat wij de roekelooze rijders zyii! Uw chauffeur hebben de artsen dadelijk m liet gips gelegd en naar het ziekenhuis te Witen berge vervoerd. En uw auto-, nu die ziet er uit!" ,Laat do duivel hem halen 1" Vat kon hem nu zijn auto schelen, de twintig dui zgncl mark, welke hij er nog voor moest betalen, de duizenden welke hem de reparatie op zijn minst zou vosten. Zyn kind leefde. Een andere gedachte had hy met. Di. Graebner noodigde de heeren uit in de huiska- mer te komen en stelde Frank Nehls aan zijn knappe, i ■irissohe vrouw voor, die zoo juist levendig met Paul sin had gesproken. „Ik heb reeds om een kist en om bloemen gezon den zeide zy. „Het is moeilijk om hier bloemen te krijgen, maar men kan den armen jongen baron toch met zoo zonder alles laten liggen." Daarna noodigde zij hen uit tot. een „eenvoudige a vond bo terham. De. kleine doktersvrouw had) de tafel als voor een ffaÊSt gedekt. Kunstbloemen stonden in het midden m een Chineesche schaal, het fijnste servies had zij genomen, het dienstmeisje diende met een hoogrood gezicht, hoogroode handen en een ochtendmutsje van mevrouw op het hoofd. Ei was visch, gebraden hoenders met compote en een^ tafelstuk met eigen gekweekte fruit. Eerst sprak men weinig en voorzichtig. Maar toen do dokter nog- eens verzekerde, dat men zich „niet meer ongerust behoefde te maken over do kleine juf- liouw, er waren teekenen van een zeer spoedige ge nezing, dankte Frank Nehls in een overweldigend gevoel van blijheid voor al hun deelneming, goedheid en hulp. „Ongeluk brengt oneenigheid tusschen incnsehen", zeide hij. „Een onheil verzoent ons weer met de men- .schen." De kleine doktersvrouw was buiten zichzelf van ver rukking over haar klein gezelschap. Een beroemd -bei lijnsch schrijver, een groot bankier en een Door luchtigheid! Zij had reeds tijd gevonden de bekwaamheden van haar man in het schitterendste licht te plaatsen, zij zorgde er voor dat op alles behoorlijk werd gelet en dat alles gewaardeerd werd. Zij had ook reeds over iet „verlaten nest" geklaagd, en de bankier had haar gevraagd, of haar man niet naar Berlijn zou willen komen. Of zij zouden willen komen! De doktersvrouw droomde van een sanatorium er gens in het stille, elegante kwartier der hoofdstad: „Zoo iets moest kunnen als men crediet had en kun dig was!" En Paulsin had geglimlacht: „Zeker, liet kwam slechts aan op de goede relaties." Do kleine doktersvrouw vouwde de handen ouder de tafel, terwijl zij niet scherpe, oogen heft meisje gade- sloeg, dat de knappend gebraden hoenders ronddiende. Zy was een zeer brave, kleine yrouw, zeer goed opge voed, huiselijk, flink, verstandig en goedig. Nu dank te zij echter vroom bij zichzelf: „Lieve God, ik dank u, dat u dit heeft laten gebeurenV9 PISUISSE EN BLOKZIJL. De heeren Pisuis-se en Blokzijl die, na als straatzan gers te zijn opgetreden, als chansonniers ons Indië hebben bereisd, zijn thans te Hongkong. Zij gaan van daar naar Kobe, keeren vervolgens naar Ohina terug en komen over Siberië en Rusland weer hierheen. In September de'nkeu ze te Amsterdam terug te zijn. DE MALYERSATIëN TE ELBURG. Door den gemeenteraad van Elburg werd aan den geschorsten gemeente-ontvanger A. J. Veldhoen, op grond zijner veroordeeling wegens als ambtenaar op zettelijk verduisteren van geld of geldswaardig papier met algemeene stemmen niet eervol ontslag geven, als gemeente-Ontvanger, welk besluit ter goedkeuring- aan Gedeputeerde Staten is opgezonden. DE VERGIFTIGINGSZAAK IN DE NIEUWE MEER, De gevangenhouding van Van Exter en vrouw Hoo- gerhout, in verhand met de vergiftigingszaak in do Nieuwe Meer, is voor dertig dagen verlengd. GOED AEGELOOPEN. Bij het overkl-hnimen van een hek kreeg de jager H. te Veendijk, oud 20 jaar, 5 November j.l. het volle schot van zijn eigen geweer in de borst. De jongeling kon niet naar huis vervoerd worden, de hagel, splin ters van het schouderblad, waren met stukjes kleeren tot in de longen doorgedrongen. Men vreesde elk oogenblik dat de dood zou intreden. Thans is H. weer geheel hersteld en doet zijn gewone werk weder. EEN BUITENKANSJE VOOR NEEF! Dezer dagen is aan de Parkkade te Rotterdam on der het werk, plotseling overleden de gemeentewerk man S., gewoond hebbende aan den Westzeedijk. De ïna.n had, voor zoover bekend, geen familie, en zijn lijk werd naar de algemeene begraafplaats overge bracht. Daar werd in de kleeding gevonden een spaar- ba uk boe je, waarop 2000 staat ingeschreven, en uit verschillende zakken kwamen te voorschijn papiertjes met een gezamenlijken inhoud van 2000 aan bank papier. Dit geld en het spaarbankboekje zijn op de griffie van de rechtbank gedeponeerd. Naar men zegt, heeft de overledene een neef in Duitechland. UIT HEER-IIUGOWAARD. Aangezien er aan de aanvrage om rijksveldwachters ter bewaking van de boerderijen besmet met mond- en Dr. Graebner schonk zijn gasten vlijtig in van den goeden wijn, welken hij voor „bijzondere gelegenhe den in zijn kelder placht te bewaren, en de uitput ting na de ontzettende opwinding der laatste uren week spoedig door de werking der goed toebereide, door een krachtigen drank gekruidem maaltijd voor een verlichte, bijna opgewekte, ho-opvol-bl ij do stem ming. Evenals altijd sleepte ook Frank Nehls allen met zioh mede door het sterke temperament zijner .schitterende persoonlijkheid, Zacht gelach zweefde door het vertrek, een atmos- pheer van behagelijkheid en rust, verbreidde zioh, vau vermeerderde levensvreugde, zooals bij schipbreukelin gen kan voorkomen na een gelukkige redding. De Doorluchtigheid bemerkte eensklaps, dat zij haar automobielpet nog op had en wierp dien met een ha- ïci coquette, kleine grimassen in den hoek der kamer. Frank Nehls hief hot glas op en dankte den dokter .voor zyu zorg en beleid. Paulsin zeide een paar woor den, welke de gastvrije huisvrouw golden, en de kleine doktersvrouw een blijden blos naar het gelaat joegen. Er volgde geklink van glazen, dankende, hoepvolle woorden, vragende, bemoedigende blikken. De kleine mevrouw Graebner zei bij zichzelf, dat. zij nog nooit zoon „hemelschen" avond had doorgebracht. .Niemand dacht aan den doode, wiens laatste smalle bed, juist onder de langwerpige tafel in de kleine, nauwe tuinkamer stond. Niemand dacht aan de ver^ schrikte open oogen, welke naar de zoldering opkeken m een vreeselijke aanklacht. Hij had afgedaan.... En nog eens tikten de glazen tegen elkaar, toen Paulsin met Frank Nehls op Pieps „spoedig herstel" aanstiet. Op dat oogenblik stak de zuster haar hoofd door de cour. Zij keek verlegen ter zijde, toen zij het gezel- schap zag, dat met stralende oogen en lachende lip pen rondom de tafel zat. Frank Kehls zag haar het eerst. Hij verbleekte en keek instinctmatig, hulpzoe kend naar den dokter. Neen, neen, het is niets", stelde de verpleegster gerust, „de juffrouw zou alleen graag met haar vader spreken." Frank Nehls wierp zijn servet op zyn stoel en snelde m ademlooze haast weg. f

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1