DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende jaargang. ZATERDAG 15 APRIL. Op zjjn Paaschbest. 1 N A E N L A N I». No. 90 1911 Deze Courant wordt eiken avondbehalve ojj Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— .Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Wegens het PAA.SCHFEEST zal deze Courant MAANDAGAVOND NIET VERSCHIiNEN. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. j langs overvolle wegen te gaan, niet te hongeren noch l nieuwe baten aan de nijveren in de stad. En alléén ALlQdAA.lt, 15 April. Pasehen, feest van herleving voor de Christenen, feest van bevrijding voor de Joden, een lentefeest voor allen 1 Allen vieren we iets, allen komen we in het bede huis of in de natuur onder de wondere bekoring van dit heerlijke feest. Ons geestelijk leven ondergaat een leuterenden invloed öf door Paasehgedachten van godsdienstigen aard óf door gedachten aan het ont waken van het leven uit. den dood in de natuur. Plet „Christus is opgestaan*' is voor de geloovigen een sehoone tijding, welke stemt, tot devotie. Als Goe the's Faus het „Christ ist erstanden" hoort, wordt ook hij machtig aangegrepen, hij denkt terug aan zijn kin- te ddrsten. Wij hebben onze bollenvelden in de buurt, in FJchoorl, in Bergen, in Egnjpndbinnen, in Heilo, in Limmen, in Castricum kunnen we de geur van lente- weelde inademen, de zachte en felle kleur der bloomen- vakkeu aanschouwen. Want al hebben ook hier als overal elders de nachtvorsten schade aangericht, er bleven genoeg narcissen en vfoege tulpen en hyacin- then over, om ook in onze omgeving een „Holland op z'n mooist," een „Holland op z'n Paaschbest" te too- nen. i Hat bedenke ieder, die zijn Paaschuitstapjes nog niet vastgesteld heeft! EEN KONINGSPALEIS. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: Ie Oostende staajt, in de Langestraat 69, een node-' rig, alhoewel betrekjkedijk ruim huis. Boven de ingangsdeur prijken lantaarnen met vleu- gelvormige bekken, welke nooit worden aangestoken. Be slagvensters zijn reeds sedert talrijke jaren ge sloten en geven eotx doodsch uitzicht, aan het gebouw, terwijl even lange jaren de gordijnen het 8/4 dei* boven vensters bedekken, zoodat men daaruit opmaakt, dat het huis sedert 1*: ug onbewoond is. Dat gebouw is, het oude koninklijk paleis onzer ieeA ste voreten; het is daar, dat onze -eerste koningin, Louise-Marie vten Bourbon-Orleans, overleed den 15en October 1850. De kamers, door onze Koning-in destijds betrokken, ZIJJi in denzelfden toestand gebleven, waarin zój zich °D Det oogenblik van haar overlijden bevonden. lhans worden schikkingen genomen, om het gebouw te herstellen in den loop van het aanstaande jaar, om het daarna^ ter beschikking tt kunnen stellew van de vieemde prinsen^ die te Oostende de gasten zullen zijn van koning Albert. HET KONINKLIJK BEZOEK AAIT DE HOOFD STAD. Thans kan met genoegzame zekerheid' gemeld wor den dat het jaarlijksch bezoek van de Koninklijke Fa milie aan Amsterdam ditmaal later zal geschieden dan gewoonlijk, te weten in de eerste week v^n de maand Juni. Naar de Tel. verneemt zal het Rembrandt- derjaren en Aio herinnering weerhoudt hem den gift- I Huis op de Jodenbreeslraat bij het a.s. bezoek van H. beker- aan de lippen te brengen „die Erda hat mich I Koningin aan/dij hoofdstad, officieel dosr Haar wieder." Zouden niet bij velen op dezen dag de jeugd- wordel1 ïwpend. herinneringen weer verlevendigd worden? Feest van verlevendiging, herleving en vernieuwing- dat is het Paaschfeest in de natuur. Toén het herfst werd zijn we gekomen onder den weemoodigen invloed van het afsterven, de gele val lende bladeren hoorden we ritselen „zij die sterven gaan groeten I en het maakte ons stil en huiverig. Maar thans' nu alles herleeft en alles hernieuwt., nu we den machtigen ademtocht van het leven alom be speuren, voelen we ons jong eu krachtig, gesterkt door de lenteweelde rondom. Reeds in den herfst zien we uit naar de lente en haar komst stemt ons zonnig- en blij. He groenende grasvelden, de jubelende gevederde zangers, de vroo- lijk-gonzende insecten, de teere bladeren, de fleurige voorjaarsbloemen, alles symboliseert de hernieuwde zegepraal van de lente. Is het wonder dat het Paaschfeest van ouds ge vierd werd met luidruchtig vreugdebetoon, dat de hei denen feesten aanrichtten ter eere van hun goden, dat er gebruiken en gewoonten ontstonden, die, vaak in gewijzigden vorm sind3 het Christendom doordrong, lot. den huidigen dag bestaan gebleven zijn? Een van die gewoonten onze sprokkelaar heeft or voor heden eenige verzameld, welke in een ander blad zijn opgenomen was en is het dragen van nieu we kleéren. Op zijn Paaschbest gekleed wezen betee kent nog steeds in onze taal de mooiste kleeren aan hebben. 1 hans, nu I asehen niet vroeg- .viel, is do natuur op haar Paaschbest, vooral in onze omgeving, zoo bevoor recht hoven vele streken van ons land men moet in andere provinciën, bijv. in do noord-oostelijke ge woond hebben, om dit naar waarde te kunnen schat ten. Verleden jaar hebben we dit voorrecht eens aar dig hooren omschrijven. Het was op een schoonen zo meravond, voor het- station te Castricum zaten op een bank twee oude mannetjes, van wie do een, een koop man blijkbaar, sprekend met Duit-sch accent, den lof van Alkmaars omgeving verkondigde. „Wanneer zoo zeide hij ge een vreemdeling eerst door het mooie, oude stadje voerde, dan een blinddoek voordeed en hem naar dezen duinkant bracht, later naar den Schermer met zijn mooie vee, dan naar Bergen met zyn bosschen on Eg-mond met zijn zee, eindelijk naai den Langendijk met zijn groententeelt, tenslotte naai de koolstreek van Warmenhuizen, en be-m telkens de oogen had gebonden en door langs gtoote omwegen te gaan in den waan had gebracht, dut hij lange reizen had gemaakt, dan zou hij IJ niet willen gelooven, wan neer ge hem zeide, dat al dut moois en verscheidens zoo dicht bij elkaar wordt gevonden.' Zelf wonende in deze streek, moet men de juistheid van deze opmerking erkennen, al heeft men zelf niet zoozeer er aan gedacht - wat men heeft waardeert men vaak minder dan wat men graag zou willen heb ben. wanneer zij werkelijk qua tentoonstelling goed en merkwaardig is, zal zij hier leering, ontwikkeling en „Anregung" brengen en zal zij vooral sfcrekken tot versterking van öroningens positie in Nederland. Natuurlijk neemt dit alles niet weg, dat er vooral ook een goede clou, een goed, aangenaam on vroolijk geheel moet zijn. Doch zonder werkelijk goede ten toonstelling wenscht men niet in zee te gaan. Om nu te zien of men bij l'sn, die in 1903 de ten toonstelling gesteund hebben en toen van de gunstig^-/ resultaten in een guur, ongunstig jaar geprofiteerd hebben, steun vindt voor deze plannen, heeft do be doelde commissie zich namens de hooger genoemde be sturen met een circulaire tot deze Groningers gericht met het verzoek een vergadering op 24 April a.s. in de groote bovenzaal der Harmonie bij te wonen „teneinde „in ruimen kring overleg te plegen over de vraag of „de Groninger burgerij zulk een flinke tentoonstelling „wenscht en geneigd is daartoe het hare in elk op- zicht bij te dragen en om over te gaan tot de op- „richting van een vennootschap, dio zulk een tentoon stelling tot stand zal brengen." De vorm van een vennootschap is gekozen om aan de onderneming een vaste basis te geven. Die venr nootschap zal met het oog op de uitgebreidheid dei- plannen eeu kapitaal moeten hebben van 100.000, verdeeld in 10 series, ieder groot 10.000. De aandee- len zijn 100 groot, doch opdat een ieder mee zal kunnen doen, zijn zij splitsbaar voorgesteld in onder- uandeelen van 25. Hét bestuur der tentoonstelling zal worden de voorstellen aangenomen berusten in handen van een college van 7 tot 12 commissarissen (bet vroegere hoofdbestuur had 10 leden), dat een dagelijksch be stuur uit zijn midden zul aanwijzen en bovendien een directeur-gérant zal kunnen aanstellen. Natuurlijk wordt de behaalde zuivere winst geheel onder de aandeelhouders verdeeld. Gemengd nieuws. VOORJ?AARS VEEMARKT, Te 1 urmerend z*il de groote voorjaan^ veemarkt ge houden worden op Maandag- 1 Mei. POKKEN. Men meldt ujt IJmuiden:* Donderdagavond, kwam hier van Rang-oon binnen, met bestemming naar Zaandam, het Engelsche, met rijst geladen st|)bmschip „Iran." Op de reis van Rangoon hebbe»i zich een paar gevallen van pokken voorgedaan bij -eenige leden der bemanning, die daar- omte Portland- in Engeland aan wal zijn gegaan. Het sehip wfcrdt daarom voorloopig in quarantaine gehouden en «oor rijksveldwachters gewaakt dat het u-K buiten -gemeenschap met den wal blijft. De ver schillende^ pqgsonen die voor dienstzaken aaui boord moeten ziju zoonis loods, ambtenaren, enz. door den qnajeantaine-dokter ingeënt. VjEEN GRONINGER TENTOONST RLLINGP IN 1913? Als aanvulling op ons telegram van gisteren, ont- erierj- we het v-eigende aan de Ptov. Gron. Ot. De Voorzitter der Centrale, de heer J. E. Scholfien, neels geruimen tijd geleden het bestuur zijn DE PLANEET MERCURIU8. Venus, die prachtige avondster, komt dagelijks nog in gunstiger stand en wordt steeds helderder zegt H. in de Zutf. Ct. Zij was gisteren reeds voor zonsonder gang met het ongewapend oog aan den Westelijken heüsel te vinden. Do planeet gaat nu drie uur na de zon under. Ook 'Mercurius is thans avondster en bereikt heden (14 Aprtl) de grootste avondelongatie (20o Oost van de zon). De planeet was gisteravond reeds een groot half uur na zonsondergang goed met het bloote oog te zien. Zij is, zooals men weet, gedurende het grootste deel van het jaar onzichtbaar en gaat gedurende den tijd barer zichtbaarheid veelal in het licht der scheme ring -verloren, of wordt door de dampen aan den hori zon aan het oog onttrokken. De gelegenheid voor de waarneming was gisteravond dienaangaande dan ook wel bijzonder gunstig. Men zoeke haar, bij 'daarvoor gunstige luchtgesteld heid, do eerstvolgende avonden tot den 18den dezer, tegen kwart voor achten boven den Westelijken hori zon in de richting van het punt aan den hemel, dat gelegen is ongeveer midden t-usschen Venus en de plaats waar mon onder den horizon, de zon kan ver moeden. Mercurius gaat dezer dagen te ruim half negen on der. het der Centrale oude tentoonstel],ings-hoqifdbestuur opgeroepen om do kwestie onder het oog te zien, of, wanneer er oe te Groningen weer een algemeene nijverheidsten- ÏOonstellmg- van zekeren omvang zou moeten f gehouden. worden Wie dus hier in de Paaschdageii van de natuur wil genieten kan te kust en te keur gaan, naar smaak en aanleg- kiezen, wat van ziju gading is. En wij zijn het loopen grootendeels verleerd niet waar! er zijn verkeersmiddelen genoeg om hem te brengen waar liij wezen wil, terwijl bovendien de wegeu zich over het geheel uitstekend leeuen voor het meest vervoermiddel de fietsen. ('clukkig zijn wij ook, nu wij' deze beide dagen, tot „bodemlagen" geproclameerd, niet naar die streken K-hoeven to gaan waar door do opeenhoopiug va.n nienselionniassa's, het genot tot een kwelling wordt. gebruikte Wij behoev en niet in opgepropte treinen te zitton, niet I verkor- De bedeelde besturen, droegen aan de te Groningen woonachtige leden van het dageüjksch bestuur der ten toonstelling- 1903, die hoeren J. E. Schuiten, mr. O. - Doornbos, Geert Rciinders en mr. H. van de Ri viere, op een voorlotopig onderzoek in te stellen en de uitvoering voor te bereiden. Eenige vereepigingen van algemeen nut te Gronin gen stelden op verzoek een 800 beschikbaar voor de loorioopige kosten. De ovengenoemde eojmmjjssie neeit verscheiden pla*men onderzocht en hier en el ders voorbereidende stappen gedaan. Zij heeft ten s o te eeu -aoorlofojjdge keuze uit die- plannen gedaan en trnar oog voorloopig gevestigd op 1913 als ten toon- stfellïngsjaar, 1(leB, begr«otiug is opgemaakt met de gegevens van doch niet het oog op een tentoonstelling- win giooter uitgebreidheid. De commissie toch gaat, soit van de. geduchte, d^t een groote tentoonstelling alleen dan weer mogeljjk en wenschelijk is als zij aanziepd'jjk Deter is dan die vfcn 1903. nlog?lijk waigt alleen voor een goede tentotoustel- m!' een tentoonstelling, waarin een treffende g" echte is, komen mensohen van buiten den gewonen marittiirhig van 'Groningen, alleen voor zoo'n tentoon- srei ing komen: veel exposanten, alleen zoo'n tentoon- hoof^ krijgt dus do meerdere baten uit dez|e twee Wenseheljjk want vooral inclieu de teuhVnstel- mg aau£'<*egü is op uiquw vreemdelingenverkeer, op l'K%tqai dien mftrktkring, geeft zij veel MOND- EN KLAUWZEER. Uit Wachtum, in de Drentsche gemeente Dalen, schrijft men aan het N. v. d. D. Dcizieikte breidt zich meer en meer uit. Er is politie- versterking aai^gekomen, wijl onder het volle velen alle hulp weigeren, zoodat het vleesch der afgemaakte beesten slechts met groote moeite vervoerd kan wor den. Daarom is nu besloten het vee, dat voor afma king bestemd is, in schepen naar Groningen te vervoe ren. De beesten worden dan om den mond en om de jiooteu voorzien van windsels. Gisteren zijn 119 stairs vee geslacht, ter waarde van 30.000, toebehorende aan de landbouwers J. Brink- inian, B. Albing en J. Anninga. De wegen en toegangen zijn afgezet. De boeren hebben telegrafisch bemiddeling verzocht aan dr. Roe»singh, j|d der Tweede Kamer voor dit district, om te verkrijgen dat het slachten en afmaken zal mo gen ophouden. Wellicht staat hiermede in verband het bezoek van den inspecteur van het Veeartsenijkun- dig Staatstoezicht, dr. H. Remmelts, die met dr. Over' beek, uit Groningen, hier vandaag vertoefde. ONTAARDE OUDERS. Zekere A. Breedveld en vrouw, afkomstig uit de Drentsche gemeente Borger, besloten hun drie kinde ren va'n de hand te doen. Een meisje van eirca yijf jaar Werd door een kinderloos echtpaar tot- zich geno men. Op gezegeld papier verklaarden die lieve ouders voor altijd afstand te doen van hun spruit Voor de overige twee waren geen liefhebbers. DIEFSTAL VAN BANKPAPIER. In den nacht van 9 op 10 April j.l. is ontvreemd te Amsterdam circa 3300 aan bankpapier, bestaande uit biljetten van 300, 200 en 100, en 430 aart bankpapier en rijksdaalders, en voorts tal van gouden, zilveren en andere voorwerpen. De gezamenlijke waarde van hot ontvreemde goed en geld bedraagt circa 4500. ï)o commissaris vau politie in de 4e sectie te Am sterdam veyzo-ekt inbeslagneming en bericht. ERNSTIGE BRAND. In het dorp Wil&um, bij Kampen, heeft gisternamid- dag, naar de N. R. Ot. meldt, een hevige brand ge- t-wof4, waartlo-lr niet minder dan 16 geainnen dakloos zijn geworden. Daar de meeste huizen met riet waren gedekt, sloeg de brand, aangewakkerd door den hevi- gen wind, van het eene perceel op het andere over. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgeko men. Van de inboedels is weinig gered kunnen wor den het vee werd echter gered. Van 5 gezinnen was de inboedel niet verzekerd; voor 't overige dekt verzekering de schade. Met behulp van de brandspuit uit IJsselmuiden was men den brand tegen 6 uur meester. Dank zij de windrichting, is het fraaie kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente gespaard gebleven; ook de school, waarnaast een huis afbrandde, kreeg geen schade. De oorzaak van den brand is onbekend. WOESTDUIN. In de gisteren gehouden vergadering van aandeel houders der hotel- en terrein-maatschappij Woestduin is aangenomen het voorstel tot liquidatie der vennoot schap. (Opr. H. 0.) UIT HEER-HUGOWAARD. Door het bestuur van Hugowaards Belang is de me- dedeeling ontvangen, dat met aanvang' van 1 Mei bij wijze van proef een markttrein zal rijden van Alkmaar naar Hoorn, met aansluiting op den markttrein Hoorn—Purmerend. UIT DE EGMONDEN. Maandag (2e Paaschdag) zal het korps Scherp schutters met hunne afd. Alkmaar een velddienstoefe ning houden onder Velzen, Schoten. Aan deze velddienst zullen deelnemen: „Voor Va derland en Koning-" Haarlem; afd. V. W. Naarden; afd. Bussum; afd. Nieuwendam; Bloemendaal, Uit geest, Zaandam, Amsterdam, pl. m. 460 man. Er zul len twee partijen gevormd worden, een roode en blau we partij. De roode partij zal een aanvallend gevecht maken, terwijl de blaauwe partij stand zal trachten te hou den in de lijn strandpaal 61 Jangijzenvaart Spaarn- dam. De oefening zal om lOyz uur aanvangen en ein digen om een uurom dan gezamenlijk met muziek voorop naar en door Haarlem te trekken om het ge heel op de Groote markt te ontbinden. T l)v vergTooting en restauratie van de kerk van de Ned. Herv. Gemeente te Eg-mond aan Zee is thans opgedragen aan den architect, den heer P. N. Leguit te Alkmaar. FRAUDULEUSS HANDELINGEN. Te Amsterdam is aangehouden de omstreeks 60-ja- rige administrateur van de familie-begraafplaat» Rustoord, te Diemen, onder verdenking van fraudu- leuse handelingen. EEN OUD KERKHOF. Bij afgravingen, noodig tot hét nivelleeren van het terrein, waarop eerlang de Staatsmijn „Hendrik" zal verrijzen, heeft men te Brunssum een oud kerkhof ont dekt. Op een oppervlakte van circa 1 H.A. vond men tientallen van meer of minder goed geconserveerde aarden potten, gevuld met assche en overblijfselen van beenderen. Sommige urnen zijn sierlijk gevormd met ooren en mooi deksel en een inhoud van 10 5 12 L. Anderen zijn eenvoudig eu hebben ongeveer den vorm van een bloempot. Ook weer kleine van nog geen d.'L. inhoud. Voor oudheidkundigen om van te wa tertanden. (Tijd.)' VERBETERING VAN DE ZAAN Aan de besturen van de belanghebbende Zaansche gemeenten is door burgemeester en wethouders van Zaandam toegezonden een gewijzigd plan van algehee- lele verbetering der bevaarbaarheid van do Achter- zaan, vanaf de Wilhelminasluis lot aan Knollendam, welk werk is begroot op ongeveer 200.000. Dit plan is gebaseerd op: a. het doen aanwezig zijn van een geul, geschikt voor de grootste schepen, die de Wilhel minasluis kunnen passeeren, met verbreedingen van die geul voor wijk- en ligplaatsen van die sehepen; b. het maken daarnaast, waar niet reeds aanwezig, van zooveel meer ruimte als voor de kleinere handels schepen is noodig te achten en waarbij tevens voor zoover vereischt worden weggeruimd de hinderlijke plaatsen van grootere ondiepten, de z.g. zandbanken. Voorts heeft, het gemeentebestuur van Zaandam aan Gedeputeerde Staten van NoorddHolland bericht, be reid te zijn om voor de geheele uitdieping van het ge deelte van de Zaan tusschen de Wilhelminasluis en de grens der gemeente Womier te zorgen, mits Zaandam worde vergund om het havengeld te verhoogen en van de doorvarende schepen gelijk havengeld te heffen als van de in de gemeente verblijvende schepen. Gedepu teerde Staten hebben thans aan de gemeenten Wor- merveer, Krommenie en Wormer gevraagd of deze be reid zijn tot verbetering van het overig gedeelte, in dien daarvoor eene bijdrage van het Rijk en de pro vincie zou wordeu verkregen, alsmede of zij iu dat geval zich voorstellen door heffing van havengeld of andere rechten in de uitgaven van het werk te voor zien. UIT GRAFT. Do heer J. Stapel, kaasmaker aan de coöp. fabriek Wilhelmina", alhier, is in gelijke betrekking be noemd aan de kaasfabriek te Warder. KEGELEN. Men meldt ons uit Groningen: De Noovd-Nedorlandscho Kegelbond, die met zijn Internationale Kegelwedstrijden in Juli 1901 en Juli 1905 in de Groote Zaal der Vereen, de Harmonie ge houden, zooveel succes heeft gehad, zal wederom,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1