jffrubo <7Txynvuii 1011 a+uif STADSNIEUWS. Uie>t Uitte, Jiïrurvo QTrmviru 7$ Mervergilteii. Het Caié „de Kuiter." Groote Voorjaurs-veemarkt. Vraag en aanbod. rru.ni 7U02 BOfDKOOP lÖH (N i teENTR^Ü |itÊEi);Ni.noisjl jtflU utllM. Soms stonden de kelners als een witte muur voor het buffet. De vader kwam en schold den jongen uit, die in de war raakte en beefde. En een meetkunde som scheen hem dan aan te grijnzen. Als het donker werd ging hij weer naar boven, viel op de canapé en sliep een uurtje, totdat het lawaai van zijn kleine zusjes hem wekte. Haastig werd daar na het schoolwerk afgeraffeld en eindelijk de atlas opengeslagen. Dat was zijn uitspanning de landen en zeeën. Dolf zat met brandende oogen voor het kaarten-boek en reisde de wereld rond. Eens overrompelde de vader den jongen, toen die over Australië gebogen zat en de gloed van het ver langen uit zijn oogen straalde. „Niet wijs," sprak de vader en borg den atlas ach- ter slot. Dolf krulde de onderlip. „Ik heb die atlas noodig," zei hij tegen zijn moeder en keek haar smeekend in de «Itijd'-moeë oogen. Zij had het witte schort nog voor en was nu eerst uit de keuken gekomen. Zwijgend staarde ze haar zoon aan. „Ja, je hebt die atlas noodig," zeide ze en gaf het boek weer terug. Eindelijk kwam de nieuwe buffetbediende. Nu zat Dolf vaak, half nieuwsgierig, 's middags in het buffet en oogde de kelners na, zag zijn vader met altijd het zelfde gezicht, met altijd hetzelfde lachje, dat aan den vroegoren kelnerstijd herinnerde. Af en toe hoorde hij luid en zenuwachtig de stem van zijn moeder in de keuken. En de menschen, die binnenkwamen, leken hem hon gerige beesten, die zich gretig op de krachten van de kelners, van vader en moeder stortten, en verzadigd weer naar buiten gingen. Zij echter bleven de gevan genen. De moeder versleet haar leven in de keuken atmosfeer, de vader versleet zijn kracht in de bier- en sigarenlucht, de kelners hingen met slappe schouders in de witte buizen. Het bedrijf leek hein afschuwelijk. Hij herinnerde zich niet, ooi.t gehoord te hebben, dat zijn ouders nu eens gingen wandelen. En de kin deren werden door vreemden slecht opgepast. Hevig medelijden met zijn ouders kwam er in hem op. Het het fanatisme van een opofferingsgezinden jongeling, wierp hij zich op zijn schoolwerk. Slechts één wensch had hij van dien tijd af aan iets te worden en zijn ouders van het. juk te bevrijden. De groote at las kreeg een plaatsje op de kast, buiten het bereik. Door eerzucht gedreven, werkte hij als een paard. Zijn eindexamen was uitnemend. „Studeeren" zei de rector. „Heen" zei de vader. Voor het eerst merkte hij dat zijn vader het hoofd er voor houden kon, als hij wilde. Het medelijden verdween even plotseling als het ge komen was en trots kwam er voor in de plaats. Hij zocht zijn vader op, die in het buffet stond en in één teug een bierglas ledigde, zoodat het schuim hem in de slordige snor hing; zijn hand beefde, hij foeterde de keinors uit en twistte met den buffetbediende. „En?" vroeg Dolf zijn vader. „Je kunt den eersten van de volgende maand hier over bij Westerhoven en Co komen, die willen iemand voor den inkoop opleiden. Studeeren lijkt me niet voor je, jongen. De firma doet in zijde, weefsels, kant werk, koopt, in Griekenland, Turkije en Italië. Je zult later kunnen reizen, jongen." Toen gingen ze naar boven. Moeder kwam ook en een kelner moest wijn brengen. Dolf zag, dat vader het goed meende, opgeruimd en tevreden was. Zijn toekomstig beroep stond hem niet heel duidelijk voor den geest, maarde reizen! En 's avonds kreeg hij den grooten atlas. Zijn moe der kon niet nalaten hem te streelen en teeder „mijn jongen" te zeggen De dagen gingen elkaar voorbij en geleken elkan der. Als een onafzienbare rij soldaten schenen ze in het gelid te staan. Dolf leerde de waarde van de goe deren, waarin de firma deed, schatten. Als hij bij den chef geroepen werd zag hij langs diens lessenaar op den hoek van de straat het schild „de Ruiter." liet JhEN SLAGERSLEERLING GEVRAAGD, die in het vak wenscht opgeleid te worden bh' D. DE GROOT, Ritsevoort. S7en werkvrouw ZOEKT EENIGE nette WERK HUIZEN. Adres Achterwezel No. 14. O ROEDE [EREN van de besta soorten legkippen, slechts 6 ct. per stuk. Hoenderpark ,,St, Willebror- dus, Heiloo. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Evenals verleden jaar zal vanwege de commissie tot bc-strijding der tuberculose te Alkmaar binnenkort weer aan Alkmaar» ingezetenen het Weldadigheids- bloempfje ten verkoop worden aangeboden. Daar de verjaardag van Prinses Juliana ditmaal op Zondag valt, bleef der commissie, zoo meldt zij 0113, geen andere keus over dan dezen verkoop op Maamdag 1 Mei te doen plaats hebben, wilde men niet door den Zaterdag te kiezen onze Israëlitische medeburgers buitensluiten. SCHOUWBURG D1LIGENTIA. Den eersten Paaschdag zal „Ons Tooneel-ensemble," directie. Joh. Langenaken te Amsterdam, in den schouwburg Diligentia alhier opvoeren „De Kleine Lord," het bekende Engelsche tooneelspel in drie be drijven, gevolgd door „de Muis" een blijspelletje en den tweeden Paaschdag „Spoken," Ibsens beroemd tooneelspel, gevolgd door „Hoog bezoek," ook een blijspelletje. De toegangsprijzen zijn niet hoog gesteld, terwiil het gezelschap den 12den Maart hier op gelukkige wij ze voor het eerst is opgetreden en hier dan ook. gelijk in andere plaatsen, zeer gunstige beoordeelingen kreeg. Het uitgaande publiek zal zeker wel om deze beide avonden denken! RUILING VAN GROND AAN DE WILHELMINA- LAAN IIOEK VERLENGDE KRUISLAAN. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten: Gezien een verzoek, gedagteekend 8 Februari j.L, van den heer A. van Leeuwen te Katwijk aan Zee, om met deze gemeente eene ruiling van grond aan te gaan, ten einde te geraken tot eene bebouwing van zijn terrein op den hoek van de Wilhelminalaan "en de Verlengde Kruislaan, kadastraal bekend in sectie E der gemeente Alkmaar, No. 961, volgens een daarbij overgelegd plan; Gelet op de artt. 137 en 194 sub c en e der Gemeen tewet; Besluit 1. met den heer A. van Leeuwen voornoemd, de vol gende ruiling van grond en overeenkomst van huur en verhuur aan te gaan: A. de gemeente Alkmaar staat bij wijze van ruiling in vollen en vrijen eigendom aan den heer A. van Leeuwen af de op den hierbij behoorenden lichtdruk ruitvormig gearceerde gedeelten gTond, liggende tus- schen de roode lijn en de letters A, D, E, K, II, ter groote van omstreeks 202 M2, welke stukken deel uit maken van de kadastrale perceelen sectie E der ge meente Alkmaar Nos. 2699 en 2700, ter geheele groot te van respectievelijk 111 en 102 M2. benevens van de ongenummerde wegen dier gemeente; B. de heer A. van Leeuwen voornoemd staat, bij wijze van ruiling in vollen en vrijen eigendom aan de gemeente Alkmaar af de op den hierbij behoorenden lichtdruk schuin gearceerde strook grond, aangeduid met de letters K, L, M, N en O, groot omstreeks 156 M2., deel uitmakende van het kadastraal perceel sectie E der gemeente Alkmaar, No. 661, ter geheel grootte van 835 M'. C. de gemeente Alkmaar staat aan den heer A. van Leeuwen voornoemd in huur af een strook grond gelegen ten noordoosten van zijn perceel en begrensd door de op den hierbij overgelegden lichtdruk aange geven roode lijn en de letters B. C, G en F, ter grootte van omstreeks 28 M2, welke strook een deel uitmaakt van de kadastrale perceelen sectie E Nos. 2699 en 2700 voornoemd. Geschiedende deze ruiling en verhuring onder aan gegeven voorwaarden. No. 200) te herzien, te besluiten de bedoelde verorde ning te wijzigen in overeenstemming met hun over tuiging. GEMEENTE-SLACHTHUIS ALKMAAR. In de maand MAART had het volgende aantal slachtingen plaats: 51 paarden, 1 veulen, 4 ossen, 79 koeien, 1 pink, 13 vette kalveren, 644 nuchtere kalveren, 433 nuchtere kalveren voor export, 17 schapen 1 geit, 241 varkens, 93 varkens voor export en 17 speenvarkens. Hiervan werden uit nood geslacht of waren gestor ven: 1 veulen, 9 nuchtere kalveren, 2 schapen en 1 varken, totaal 13 stuks. Afgekeurd werden: 1 paard, 1 veulen, 1 koe, 3 nuch tere kalveren, 1 schaap en 1 varken, totaal 8 stuks. Van paarden19 longhelften. Van koeien: 10 koppen, 10 tongen, 4 kopklieren, 1 inwendige kauwspier, 3 harten, 42 longhelften, 15 le vers, 3 milten, 2 penzen, 2 stel darmen, 7 nieren, 6 uierhelften, 1 borstvlies, 10 stel1 borst- en buikinge wanden, 4VÓ K.G. vleesch, 99 K.G. vet en 40 onder voeten. Van ossen1 long. Van vette kalveren: 2 longhelften, 2 nieren en 1 zwezerik. Van nuchtere kalveren: 10 longhelften. Van varkens: 5 tongen, 3 harten, 364 longhelften, 1 lever, 7 stel darmen, 7 buikspeekselklieren, 11,5 K.G. vleesch met been, 21,5 K.G. vet, 5 stel borst- en buik ingewanden en 21 ondervoeten. an speenvarkens17 stel borst- en buikingewan den en 68 ondervoeten. Ingevoerd werden: 2754 K.G. rund.vet, 3 8 Va K.G. rundvleesch, -48 K.G. runderingewanden, 250 K.G. paardenvleesch, 228 K.G. vetkalfsvleesch, 34 K.G. var- k ens vleesch on 171 K.G. varkensvet. Hiervan werden afgekeurd 1,5 K.G. rundvet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad van Alkmaar, No. 349, is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 1 FEBRUA RI j.L, waarbij zijn vastgesteld: VERORDENINGEN OP HET HEFFEN EN INVORDEREN VAN RECHTEN VOOR DIENSTEN, DOOR DEN GEMEENTE-REI NIGINGSDIENST BEWEZEN (BEERPUT TEN-BELASTING). Welke verordeningen, heden afgekondigd gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en aldaar in afdruk tegen betaling van 0.10 zijn verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar. 15 April 1911. lngeason >eu mecRdtwiingoii. RECHTSPOSITIE DER WERKLIEDEN. Nog steeds zeggen B. en W. wacht op afdoening het adres, ongedateerd, den 30en Juni 1909 bij den Raad ingekomen, van den Bond van Nederlandsche gemeen tewerklieden, afdeeling Alkmaar, om wijziging der Verordening regelende de rechtspositie van de werk lieden in dienst der gemeente Alkmaar (Gemeenteblad No. 200), in dien zin dat zoowel aan vaste als aan tij delijke werklieden in geval van ziekte gedurende 12 maanden het vollo loon zal worden uitbetaald1, en dat ook aan losse werklieden en leerlingen bij ziekte vol loon zal worden uitgekeerd, desnoods naar een schaal als in het adres is aangegeven. Bedoeld adres, in de vergadering van 21 Juli 1909 om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld, heeft herhaaldelijk een punt van ampele beraadslaging in de vergaderingen van dat college uitgemaakt, Het resultaat daarvan is -de thans gevestigde overtuiging, dat het verzoek in hoofdzaak kan worden ingewilligd. 1 en aanzien van den wensch om ingeval van over lijden van den werkman het volle loon nog 13 weken aan de weduwe of de nabestaanden uit te keeren, on verschillig of de overledene vast, tijdelijk, dan wel los werkman bij de gemeente was, daartegen blijven B. en W. zich verzetten. Art. 20 der Verordening voorziet in het geval van overlijden op een ruimer wijze dan voor eenige andere catagorie van ambtenaren gelden de is. Aan deze bepaling meerdere uitbreiding te ge ven dan eene kleine aanvulling ten behoeve van losse werklieden achten zij niet wenschelijk. Zij stellen den raad voor: Overwegende, dat het wenschelijk is de Verorde ning, regelende dc rechtspositie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar, zooals die is vastge steld bij raadsbesluit van 2 Mei 1906 (Gemeenteblad ontrooven den lijder zijn gezondheid, geluk en leven, De nieren zijn de belangrijkste organen van het lichaam, omdat zij het bloed filtreeren. Wanneer zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afscheiding van alle vloeibare onzuiverheden uit het lichaam. Ziju zij daarentegen ziek, dan is het geheele lichaam ziek, om dat het bloed de onzuiverheden op zijn weg door het iiehaam ïnededraagt en ziekte in plaats van gezond heid en kracht met zich brengt. Duizeligheid, rugpijn, rheumatiek, schele hoofdpijn, waterzucht, ontsteking van de blaas, hevige lenden pijn bij het bukken, slapeloosheid', enz. worden veroor zaakt door de onzuiverheden in het bloed, die de nie ren eruit hadden dienen te verwijderen. Een goede gezondheid kan slechts verkregen worden, wanneer de ze belangrijke organen gezond zijn. Het bloed moet trisch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen genezen de nieren verwijderen de ziekte-verwekkende stoffen. Zij ge nezen de gevolgen van zwakke of zieke nieren, ^door lat zij de nieren genezen. Wij waarschuwen tegen namaak en maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van James Foster dient voor te komen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij de hee- ren Nierop Slothouber, Langestraat 83 Toezen ding^ geschiedt franco na ontvangst van postwissel a J 1. <5 voor één, of 10.voor zes doozen. Achter het buffet stond de nieuwe bediende, wien de honger van de laatste maanden-zonder-betrekking nog op het gelaat lag. Ilij zag cr koud en angstig uit. Af en toe, kwam de waard, de handen op den gladden rug van ziju g'ekleede jas, en keek, of de glazen wel op de handigste en voordeeligste wijze gevuld' werden. I rans deed zijn best. Den heelen middag zagen zijn oogen niets dan schuim van bier, totdat er een uurtje pauze kwam. De waard' zati dan aan een kleine, ronde tafel, dicht bij de deur en at. Frans spoelde de glazen en maakte grappen met den zoon van den waard. Het waren oude, flauw aardigheden, maar de jongen genoot. De knaap zat met- zijn groote, droo- meiige oogen in het kleine buffet en keek onafgebro ken op de beide, roode handen van den bediende! „Walgelijk' dacht hij steeds, „walgelijk, zoo in het bierwater te moeten plassen." En hij klemde de ma gere jongensvingers ineen. Vier weken achtereen had hij daar in het buffet moeten staan van half twee af aan; op een holletje was hij dan van het gymnasi um gekomen, hadi de boeken gauw boven op een tafel gegooid, en was dan weer naar beneden gedraafd. En dan was bet, inschenken, al maar door inschenken. -.child was opgeknapt, de letters schreeuwden in bru tale kleuren, het gervulde paard schitterde, bewees, dat het met allemaal goud is wat er blinkt. Dolf gin^ met graag naar het bureau van den chef V elura zou hij met den heer Westerhoven op reis, \ooi hel. eerst. Naast den dikken heer stond hij op het perron en drukte zijn moeder de hand. „Mijnheer Westerhoven'' zei de moeder, „mijn zoon is nog zeer jong. De heer Westerhoven glimlachte. „Ik begrijp u. Mijn jongen is even oud' en ik ben altijd' een goed va der geweest." Dat te hooren, deed haar goed). Eerst was Dolf overweldigd door de schoonheid der wereld, waarnaar hij zoozeer verlangd had. Hij ge voelde zich heen en weer geworpen door vreemde men schen en vreemde talen, van grens tot grens gesleept. Hij prentte de verscheidenheid van beelden in zijn geheugen, totdat hem 's avonds de oogen dichtvielen, Als een kind' sliep hij. De heer Westerhoven was over hem tevreden. Lang zaam liet deze hem weer tot. ziehzelf komen en rang schikte vaardig de nieuwe indrukken in de jo.nge her senen. Hij hield hem voor, onverschillig en bedaard te zijn en maakte hem opmerkzaam op de zwakke zij den dpr Ysrkoopers, Dolf toonde zich leergierig. Sinds een week waren ze in Venetië. Hij was overgelukkig; 't Vaderland lag el ders, stil, somber, bleek hier was leven, beweging, schoonheid. Hij dronk het leven uit gouden bekers en voelde zijn jeugd omboog parelen. Rijk wilde hij zijn, en machtig en de ouders zouden het goed en rus tig hebben, omdat hij, Dolf, hun zoon was. Groote plannen kwamen in hem op, die hem opgewonden maakten, Toen kwam het telegram, lakoniek wreed: „Vader ziek, dadelijk overkomen".... Het was een dag voor de begrafenis. In de verte wenkte „de Ruiter" hem een welkom toe. Hij kromp ineen. Moeder weende niet, de kleintjes stonden in zwarte kleertjes naast haar. 's Avonds zat hij boven, het hoofd in de handen.*Nog klonken de bestellingen der kelners van beneden in zijn oor en het was of er hamerslagen op zijn ziel vielen. Moeder was in de keu ken. had het witte schort reeds weer voor, zijn zusjes vergeleken dg zwarte haarlinten, kibbelden over de langste, Terwijl hij nog bier en spijs meende te ruiken, zag hij de zon op Athene's muren gloeien, hoorde hij het geluid der gondolieri onder Venetië's bruggebogen. Een poosje stond moeder naast hem, voordat ze haar hand op zijn schouder lei. Zwijgend bleven ze samen. Toen gingen ze naar de sterfkamer, waar va der in de kist lag. Scherp waren de jaren in het ge laat- van den doode gegrift. En de jongeling vroeg zich weer af: „Wat nu?" Moeder stond aan het voeteneinde van de kist, in de oogen een stomme smeekbede. De kleintjes dron gen zich om „den grooten broer" en keken hem aan. Dolf vouwde de handen en opende ze weer. Sprake loos. Toen keek hij toevallig naar de kast. Do atlas lag er boven op. De telefoonbel ging. Even wachtte Dolf, toen schoof hij zijn moeder zachtjes van het toe stel weg: „Neen ik." Hij nam de hoorn sprak en hing hem weer aan het. toestel. Daarna ging hij vast beraden naar het lokaal beneden, hij, de nieuwe waard van het café „de Ruiter." BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat ter gele genheid van de groote voorjaarsveemarkt op Dinsdag 18 April ii.het vee. dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alleen aangevoerd mag worden langs den Helderschen weg, over de IIeilo«rl»rng en over de Friesehe lirng, d. i. de draaibrug over het Groot No rdhollandsch Kanaal. Aanvoer van vee over de Geesterbrug, de Vlotbrug, de Nieuwlanderbrug, de Emmabrug en de rustieke voetbruggen is verboden. Het vee, 't welk over de Boompoortsbrug bij het Zeglis de stad binnenkomt, mag slechts naai' de markt vervoerd worden langs den Voormeer, de Bierkade, over de Vlotbrug naar de Friesehe brug, Bij de Texelsche, de Heiloër- en de Friesclie brug zal het aan te voeren vee door deskundigen worden onderzocht. Het per vaartuig aan te voeren vee mag alleen ge lost worden aan de Kanaalkade op de door den Haven meester aan te wijzen plaatsen. Voor de marktschuiten zal deze plaats zijn aan de lage steigers, aldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden zonder voorafgaand deskundig onderzoek en in geen geval j vóór des morgens 5 uur. Alkmaar, 7 April 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Van 1-5 regels 35 Cents, bij vooruitbetaling. tï.15' L. SIMON, Alkmaar. Steenhouwerij Ko ningsweg 46, Grafteekenen, Schoorsteen mantels enz. Qndergeteekende beveelt zich beleefd aan als VEILER v en TAXATEUR. A. OUDES, Achterstraat, Alkmaar. /Kndergeteekende beveelt zicli beleefd aan voor IN- en VERKOOP van alle soorten Huisraad en In boedel. Is aan huis te ontbieden. K. VERWER, Koningsweg 64, Alkmaar. ^J4E KOOPMeubelen, Stoelen en Spiegels in alle stijlen, zoowel nieuw als antiek. Ook solied Stof- feerwerk te leveren. Alkmaar. Langestraat B 58. Firma P. J. en C. NIEROP. /Teen heerlijker en smakelijker glas bier dan het be- ïoemde IRAPPISTENBLER. Ook per flesch ver- kiijgbaar bij J. H. ALBERS, in den Bierkelder, Ver- dronkenoord ingang Kapelplein. ^BEENHOUWERIJ, Nieuwesloot B 1, Grafsteenen, Schoorsteenmantels en alle voorkomende Steen- houwwerken worden concurreerend geleverd door de firma KALLANSEE KLEIJMEER. JJAGDIENSTBODE gevraagd. Adres Stationsweg 82. (gevraagd ~ëên 2e-hands BADKUIP met geiser. Fr. left. K, postkantoor Cocksdorp. ^ergens ziet men zulke goedkoope MEUBELEN dan in 't welbekende meubelmagazjjn Kooltuin 9. Dus koop of bestel aan dat adres en gij ziet uw voordeel terstond. Aanbevelend, W. TIMMERMAN. P( BORJESON, Horlogemaker, Parkstraat No. 8, beveelt zich beleefd aan voor het repareeren van alle UURWERKEN.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 6