BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE LIEDEREN- EN VOORDRACHTAVOND. Gemengd nieuw». PROF. dr. J. BOSSCHA, t Op 79-jarigen leeftijd is Zaterdagavond te Haarlem overleden Joannes Bosscha, oud-leeraar kon. mil. aca demie te Breda, oud-inspecteur bij het middelbaar on derwijs, oud-directeur der Polytechnische school, oud- sferetaris der Hollandsche maatschappij der weten schap, die tal van onderscheidingen verwierf en wiens marmeren buste in 1901 in het gebouw van de ge noemde maatschappij te Haarlem werd onthuld als een blijvende herinnering voor wat deze geleerde heeft tot stand gebracht. CONGRES 1>ER SOCIAAL-DEMOCRATISCHE ARBEIDERSPARTIJ. Aan den vooravond van het 17e congres van boven staande partij werd te Utrecht een vergadering gehou den, waarin mv. P. J. Troelstra een redevoering hield over de kiesrechtactie en o. m. verzekerde, dat in ons land in 191G het. algemeen kiesrecht er zal zijn. Het congres, dat onder voorzitterschap van den heer W. II. Vliegen stond, herbenoemde de collectieve re dactie van het Volk en de redactie van het Weekblad met bijna algemeene stemmen. De beer Schaper sprak een woord van dank aan do beide redacties, de beer Vliegen een woord van hulde aan den teekenaar van het Volk, den heer Hahn. Bij meerderheid van stemmen werd besloten bet volgende congres te Leiden te houden. De beer Troelstra leidde het punt de kiesrechtde- n,ons tra tie in September in. Hij deelde mede, dat de tot dusverre verkregen re sultaten in overeenstemming zijn met de verwachtin gen van partijbestuur en comité. Op den dag der opening van de Staten-Generaal zal het Petitionnement de Koningin worden aangeboden. Op bet congres bet vorige jaar te Leeuwarden werd er reeds over gesproken dat het zou kunnen gebeuren, dat bet parool zou worden uitgegeven voor een demon stratieve werkstaking op dien derden Dinsdag. Spr. vond het goed in het openbaar precies te zeggen hoe het Partijbestuur hierover denkt: de kracht der S. D. A. P. is nog niet groot genoeg om een dergelijke revo- lutionnairo daad met goeden uitslag te ondernemen. De geschiedenis van de Russische revolutie heeft ech ter geleerd, dat er oogenblikken kunnen komen, waar op het revolutionnaire sentiment der arbeidersmassa zóó'n omvang neemt dat. het Partijbestuur eenvoudig die niet zon kunnen weerstaan. De voorstellen van het partijbestuur werden, na deze inleiding zonder debat met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens was aan de orde de sociale verzekering. ALGEMEEN NEDERL. WERKLIEDEN VERBOND. De beide Paasehdagen is te Utrecht gehouden de jaarvergadering van het Algemeen Nederlandse!) Werkliedenverbond. De voorzitter van het Centraal Bestuur, de heer A. Raivwerdit uit Leeuwarden, opende haar met een rede, ditmaal in verband met het 40-jarig bestaan van het Verbond een feestrede., waarvoor hij tot onderwerp gekozen had: individualisme of socialisme. De heer Herman Snijders bracht de gelukwenschen over van den vrijzinnig democratischer! Bond. de heer mr. M. W. F. Treub van de Iv/imerclub. Aan den heer Th. de Rob werd een medaille als be wijs van het ©erelidmaatschap, aan den redacteur van het orgaan, den heer J. Mussent, een gouden horloge aangeboden. Medegedeeld werd, dat het. ledental 2060 bedroeg, verdeeld over 37 ofdeelingeu. Het verbond sprak zich uit voor verwerping van het ziekte-wetsontwerp-Talma eu voor uitbreiding en verbetering door propaganda, centrale en financieelen steun van overheidswege van de bestaande vrijwillige verzekering voor zieken met uitkeeringe». Aangenomen werden moties inzake lundbouwongevallen-verzekering, wijziging van het ar beidscontract en de kustverdediging. Bij de regeering zal worden aangedrongen op bet verleeneu van steun, aan gemeenten, die werkeloosheidkassen subsidieeren, aai) het gratis beschikbaar stellen van het beilserum tegen diphteritis, voor om en minvermogenden van rijkswege, op het invoeren van een rijksinkomsteube- lasting. Overwogen zal worden, wat tegen bet tariff- wet zal worden gedaan, een enquête zal worden inge steld inzake de losse werklieden in dienst der gemeen ten en eindelijk zal bij de verschillende Nederlandscho spoorwegmaatschappijen verzocht worden om goedkoo- pe reisgelegenheid gedurende de zomermaanden in te voeren, eveneens voor personen die scholen en cursus sen bezoeken. Inzake den 10-urigen arbeidsdag werd besloten in combinatie met den vrijz.-dem. Bond een krachtige ac tie te voeren. De vergadering sprak uit, dat bet ver bond is en blijft voor staatspensionneering. EEN INCIDENT. Toen II. M. de Koningin met Prinses Juliana, geze ten in een open rijtuig, gistervoormiddag van een wandelrit naar het paleis te 's-Gravenhage terugkeer de, liep, juist terwijl het koninklijk rijtuig, komende uit de richting van de Houtstraat, naar het voorplein van bet paleis zwenkte, een juffrouw plotseling op bet rijtuig toe en wierp er een brief in. Een op een fiets gezeten rechercheur van politie, die de beweging vuil de juffrouw had bemerkt, en het werpen met den brief bad willen voorkomen, schoot aanstonds toe, en reed daarbij de vrouw over, terwijl bij zelf ook, en het •achterwiel van het rijtuig over zijn fiets ging. De po- iitie-beambte bracht de juffrouw, die zicli aan bet been bezeerd had naar bet commissariaat van politie aan de Riviervischmarkt. Het gebeurde g'ing zoo snel iü zijn werk, dat bet koninklijk rijtuig geen noemens waard oponthoud ondervond. Ook waren de Koningin e-n de Priuses piet merkbaar verschrikt door het voor gevallene, dat trouwens, ook omdat het zulk een snel verloop had, weinig opschudding verwekte. De juffrouw schijnt niet wel bij het hoofd te zijn. Zij stond vroeger in betrekking tot iemand, die thans overleden is, hetgeen zij maar niet wil gelooven. Van daar dat zij requestreert om nader onderzoek. Reeds vroeger moet zij getracht hebben een brief in het rij tuig van de Koningin te werpen. Ter kalmeering is zij voorloopig aan het- politiebureel gehouden. NIEUWE PORTRETTEN VAN PRINSES JULIANA. De hoffotograaf Guy de Coral heeft op last van II. M. de Koningin een viertal foto's genomen van Prin ses Juliana. De foto's werden genomen in de speelka mer, drie voor het poppenhuis, één waar de prinses op een sofa ligt en welke het best geslaagd heet. Toen de fotograaf zijn toestel gereedmaakte vroeg het prinsesje: „Is dat een spiegeltje? Mag ik er eens in kijken?" ONZE PSEUDO-MILLION AIR. Men schrijft, aan do Tel.: De uit verschillende dagbladen bekende Amerikaan- sche miilionair, alias F. A. A. Postma, die in liet vo rige jaar een tournee door West-Friesland maakte als veekooper, en daarna door de politie werd aang-ehou- den, wat tot zijn veroordeeling tot 6 maanden gevan genisstraf leidde, hem door de rechtbank te Alkmaar opgelegd, welke straf in Februari expireerde, is, door- opnieuw den branie uit te hangen, blijkbaar er thans op uit in hotels en café's verteringen te maken, zonder die te betalen. Op deze wijze wist hij een paar dagen in een hotel te Enkhuizen te verblijven, totdat men ontdekte met wien men te doen had. Voorzichtigheid wordt aanbevolen, temeer, daar ook zijn familie niets met hem te doen wil hebben. UIT PURMEREND. Gisteren brak alhier een flinke brand uit in een perceel in gebruik bij strijksters, die ter kerk waren. Door het flinke optreden van de stoomspuitbemanning bleef de brand tot dit perceel beperkt en werden de nog' al brandgevaar opleverende belendenden ge-" spaard. Assurantie dekt de schade. UIT WINKEL. De heer J. H. B. Buthfer, bouwkundige alhier, is benoemd tot leeraar aan de ambachtschool te Oostburg (Zeeland). UIT BERKHOUT. Alhier zijn twee kalveren, die aan mond- en klauw zeer waren gestorven en op een erf waren begraven, 's nachts weer opgegraven en per schuit vervoerd. Men vond ze in een naburige sloot terug'. Dooi' de politie wordt een streng onderzoek inge steld. AANVOER EN VERZENDING. Gedurende do week van 10 tot en met 15 April zijn ter Broekermarkb aangevoerd 9900 roode kool, 70700 gele kool, 14000 witte kool, 58 zak roode kool en 410 baal nien, terwijl van de laadplaats werden verzonden 95 waggons groenten of 5480 in 't geheel. In de laatste dagen werden de meeste roode 'koo ien uit de hand verkocht tegen een prijs varieerende van 10 tot 20 per 100 stuks. KORTE BERICHTEN. Zaterdagavond is de vrachtboot „Reserve" van den Luiksehen stoomvaartdienst der firma Wm. IJ. Miiller en Co. te Rotterdam, van Luik komende aan gevaren door de vrachtboot „Paula" van do firma Ber ger te Venlo, van Rotterdam naar Venlo. De kapi tein van de Reserve, dien vrouw en zes kinderen ver dronken, de dekknecht en de machinist wisten zich te redden. De „Paula" kreeg aanzienlijke schade, Bij een brand op eersten Paasclidag in de Haar lemmermeer nabij Lisse verbrandde een boerderij van G. Enthoven Lzn. De afgedorschte oogst, benevens 25 stuks koeien en eenig klein vee kwam om, Tengevolge van het spelen met lucifers door eeu vierjarig jongetje brandden te Weiwerd, gemeente Delfzijl, twee boerderijen, twee burgerbehuizingen en een arbeidersbehuizing, bewoond door drie gejunnen, af, Te Rotterdam is een Rus aangehouden aan boord van het stoomschip „Pisa" der Hamburg-Ameri- kaüjn, dio een 18-jarig meisje ontvoerde naar Quebec en yerd,aej)t lyprdt van handel in blanke slavinnen. Gistermorgen hebben een 50-tal ateliermeisjes van „He Bijenkorf" te Amsterdapi den arbeid ge staakt. Een zestal harer kwam al spoedig- jrich weer aanmelden. Dpi het magazijn van „de Bijenkorf" zijn posten uitgezet, Te Tilburg beeft Zondag nam i dj a g de arbeider Van Gestel zijn zwager Kafoe door messteken Jeyens- gevaarlijk gewond, toen deze zijn zuster, Van Gestel vrouw, tegen mishandelingen door haijr man wilde be schermen. De toestand van den gewonde is hoogst zorgwek kend. Van Gestel is in hechtenis genomen. I,angs den spoorweg TilburgBreda, bij Tilburg en in de gemeente Berkel hebben twee gropte bosch- braaden gewoed. Eenige hectaren bosch werden ver woest-. De oorzaak van den braad is onbekend. Te Rotterdam zijn Zondag op klaarlichten dag- uit een juwelierswinkel aan de Hoogstraat gestolen 30 gouden horloges,- 100 gouden heerenringen, dames- ringen, broches en andere sieradiën, bezet met diaman ten en juweelen ter waarde van circa 9000. De die<- ven zijn een belendend onbewoond pand ingegaan, hebben een gat in den muur gemaakt, zjjn daardoor binnengetreden en hebben, terwijl niet eens de rollui ken waren neergelaten, de uitstalkast geplunderd. Gistermiddag' is onder Sloterdjjlj bij Amsterdam een jongen onder de electrische tram geraakt en on middellijk gedood. Gistermiddag is op den Amsterdamsehen Straat weg te Utrecht de heer O. doop e,en auto overreden. Zwaar gewond werd hij naai* het St. Deogestieht over gebracht, waar hij vannacht overleed. DE VOETBALWEDSTRIJD HOLLAND— ENGELAND. De prachtige wedstrijd van gisteren te Amsterdam lieeft het overtuigend bewezen: de groote overmacht der Engelschen is voorbij. Nederlagen van 81, 122 en 91 zijn niet meer mogelijk- Het Holland sche voetbalspel staat vrij wel op hetzelfde peil als het Engelsche. Wat een prachtig weer en wat een drukte in Am sterdam. 't Was verbazend! Toen wij, aldus onze voetbalverslaggever om ongeveer 2 uur het R. A. P, terrein betraden was het een indrukwekkend gezicht: die reusachtige menschenmassa om het veld. Jammer, dat de regeling en de handhaving- der orde op het terrein zoo in de war liepen door een ongeluk, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Voor den aan vang stortte n.l. het middengedeelte van een dei' staantribunes in, waardoor ongeveer 250 personen naar beneden rolden, waarvan slechts 4 personen ern stig werden gekneusd. Alle menschen verlieten nu de- zo sta am tribune, drongen op het veld en stonden tot vlak bij de krijtlijnen, van de verwarring maakte men gebruik om met valeche kaarten of zonder kaart op het veld te komen. Zelden zagen wij een zoo schitterenden wedstrijd. De Nederiandsche verdediging speelde tegen de uit stekende Engelsche voorhoede een spel boven allen lof verheven. Gëbel in het doel was zeldzaam en boe de Engelsche voorhoede ook schoot, hoog of laag, steeds was hij er bij en retourneerde den bal naar het midden van het veld. Otten was de beste back van het veld. Heijning was in de tweede helft Subliem en een waar dig partner van Otten. Vele Engelsche aanvallen werden reeds door de keurig spelende middenlinie ge broken. De korver als altijd, Éosscbart vooral voor rust uitstekend en Ilörburger als altijd de acrobaat en goochelaar. Onze voorhoede was zeer goed, doch het fnuikende spel der Engelsche middenlinie was heil soms te machtig. Welcker werd zoo uitstekend be waakt, dat hij weinig of niets kon prestoeren. Ruffel- se viel' zeer mee eu was vooral in de eerste helft uit stekend. Thomee viel niet mee. Zijn bekend spel had tegen de Engelschen geen succes en zijn eenige scho ren besloot bij met een schot, dat er naastging. Fran- cken en van Berckel waren uitstekend, doch het ware combinatiespel wilde maar niet komen. Nederland had echter voor zijn uitstekend spel beslist een punt ver diend. Wij hadden meer voldoening gehad in den uit slag 21. De Engelsche voorhoede was schitterend. Webb maakte het eenige doelpunt, daartoe in staat gesteld door Woodward. Hoe deze laatste zich echter ook inspande, bij kon het net der Hollanders niet vinden. De Engelsche doelverdediger dient met eere ge noemd als een talentvol keeper. Werd er geschreven, dat de Engelsche backs tegen Duitschland slecht ge speeld hadden, wij gelooven dan dat zij hun beste spel voor Holland bewaard hebben. Zij werkten keurig, vingen alles op en redden herhaaldelijk. Zij stonden evenwel niet boven de Ned. backs. ALzoo, ook door het mooie weer, een uitgezochte voetbaldag, die echter heeft getoond, dat voor derge lijke, ontmoetingen een speciaal veld noodig is. ITIT URSEM. De vrouw van kleermaker K. alhier, moeder van vier nog jonge kinderen, werd heden levenloos uit het wa ter gehaald. Een groot verlies voor den oppassonden huisvader en zijn lieve kleinen. Voor den liederen- en voordrachtavond, dien de heer Emiel Hullebraeck uit Gent Donderdagavond in de groote zaal van de Harmonie voor de abonné's der Alkmaarsche Courant zal geven, zijn nog enkele kaarten k 25 ets por stuk (met inbegrip van sted. belasting) verkrijgbaar. UITVAART H. SELLEMANS. Onder zeer veel blijken van belangstelling werd he denmiddag om half twee liet stoffelijk overschot van den hoer JJ. Sellemans, in leven leeraar aan de R. II. B. S. en Boekhouder aan de Nutsspaarbank, op de al gemeene begraafplaats ter aftrd.e besteld. Nadat de kist in de groeve was- neergelaten .en vijf prachtige kransen haar dekten, nam de heer J. Fran sen al? yporzitter der Loge de Noordstar het woord, dio er op wees onder prijfe treurige omstandigheden men op deze plaats aanwezig was. Een man, in de kracht van zijn leven is, zeide spre ker, aan zijn gezin en de maatschappij ontvallen, waar- In hij door zijn leven en werken zulk eeu groote leegte zaj achterlaten. Zich in 't bijzonder richtende tot den 2C0" van ^en overledene als de eenige vertegenwoordiger der fami lie, deed hij uitkomen, hoe zwaar de taak is, welke op diens schouders in 't vervolg zal rusten, hij wenschte hem bij de vervulling dier taak de noodige kracht toe opdat hij steeds zal zijn een flinke steun voor zijn moe der en zuster. Veryolgens zeide spr. zou liet van ondankbaarheid getuigen indien van wege de Loge van deze plaats geen woord van dank werd gebracht voor het ye]e en goede dat de overledene voor de Loge heeft gedaan. Hij werkte steeds met lust en ijver met blijmoedige ernst voor de maatschappij, want hij vertrouwde in 't slagen van alles wat hij zich in 't belang daarvan voor nam. Thans is hij heengegaan, doch zijn persoon, zijn le ven en werken zullen nog lang bij velen in zeer dank bare herinnering blijven voortleven. De zoon van den overledene, de heer A. Sellemans, bedankte namens zijne moeder en zuster de aanwezi gen voor de betoonde belangstelling, in 't bijzondei' den heer Eraneken voor de tot hem gerichte woorden. De plechtigheid was hiermee afgeloopen. IRPOXDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. Dirk B., poging tot moord, 12 mannaen gevange nisstraf. Jan B. te Wognnrn, straatschenderij, f 15 boete suks. 3 dagen hechtenis. Klaas K. te Spanbroek, diefstal, 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van preientief. MISHANDELING. Zekere W. in het achter Fnidsen, voor een paar da gen uit de .gevangenis .ontslagen, wilde Zaterdagavond zijne vrouw, die een boodschap deed, in Jjjjjs halen. Half gekleed begaf hij zicli op straat, yojid zijn vrouw en sleepte haar onder alle mogelijke bedreigin gen en mishandelingen naar zijn w.oiiing. Een paar omstanders kenden de mishandelingen niet langer aanzien en bevrijdden haar met veel moeite, waarna zij naar haar moeder ging eu W- in zijn wo ning terugkeerde. Later moet W, nog bezoek gehad hebben van de broers van zijn vrouw, die hem een pak slaag toedienden. Procesverbaal is opgemaakt. BRANDJE. Vermoedelijk doordat een klejn<3 iongen lucifers in zijn handen had weten te krijgen' geraakten gister morgen de gordijnen en het behangsel in de boven- voo kamer van den heer Van Kessel aan de Mient in brand. Met een paar emmers water wiet men het vuur te blusschen, zoodat de inmiddels in aantocht zijnde slan genwagen geen diensten behoefde te doen. GESLAAGD, Voor het examen Nuttige handwerken te 's Graven- hage slaagde o. m, Mej. C. C. Blom alhier. DE VEEMARKT, Op de heden alhier gehouden voorjaarsveemarkt waren aangevoerd 2859 stuks vee, Bij hooge prijzen was de handel stug. Verleden jaar was de aanvoer 8359 stuks. BENOEMING VAN EENE ONDERWIJZERES IN DE NUTTIGE HANDWERKEN AAN DE GEM. NORMAALLESSEN. In verband met het door Mej. J. Kijlstra gevraagde ontslag als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de gemeentelijke normaallessen, hetwelk B. en W. den Raad voorstellen Jaar eervol te verleenen, heeft de directeur der bedoelde Jessen, naar aanlei ding van art. 5 der verordening tot regeling der gemeen telijke normaallessen (Gemeenteblad No. 104) verzocht over te gaan tot benoeming van eene onderwijzeres in deze vacature, tot welk einde de volgende voor dracht, door B. en W. opgemaakt in overleg met den Arrondissements-schoolopziener, den Raad wordt aan geboden 1. Mej. N. Hekket; 2. Mej. M. A. Nierop. VOETBAL. Op deu wedstrijd ForwardAlcmaria Victrix (7—4) komen we morgen terug. Verbouwing en restanratie van het Stadshnis. (Ingezonden.) Men hoort, spreekt en leest tegenwoordig veel over de herleving der lamst, over het opleven van den zin voor het sehoone, en in verband daarmede trof mij, wat ik dezer dagen las, in het mooie werk „The art of William Morris". Sprekende over de herleving dor sehoone kunsten, zegt hij: „The very fact, that there is a revival, shows that the arts aforlsaid have been sick unto death," in het Hollandsch: „Het feit zelve, dat er sprake is van eene herleving, toont aan, dat de bedoelde kunsten doodelijk ziek zijn geweest." En wat William Morris zei over do doodelijke ziekte der sehoone kunst, tot het volk van Engeland, dat mag ook gezegd gerekend zijn tot ons, want ook hier is de ziekte op zijn ergst gewenst en de sporen dier kwaal zien wij nïet alleen In de ontzettende massa's leelijkheid, welke nog met den dag vermeerderd en welke wij gedoemd zijn te aanschouwen, maar zien wij ook op frappante wijze aangetoond, door het gebouw waarvoor ik gaarne de aandacht van den welwillenden lezer vraag, liet „Alkmaarsche Raadhuis". Van nobele geboorte, trekt het nog steeds aller aandacht en wij Alkmnarders, wij zijn er trotsch op, brengen er onze vrienden van buiten heen, of zenden met welgevallen de afbeelding ervan als prentbrief kaart de wereld in. Maar.... wat de meesten niet zien, niet voelen, is, dat onder den invloed der ziekte, waarover Morris spreekt, ons merkwaardig bezit, in den loop der tijden, beroofd is geworden van zijn meest treffende schoonheid, dat het zich in een deplo- rablen toestand bevindt. Het mooie sierlijke torentje, waarvan ons ia plaat en teekening, gelukkig nog de afbeelding is bewaard gebleven, moest in 1860 plaats maken voor het vergo- thiekte stuk gietwerk, dat zich als steenhouwerswerk, brutaal liegens aan het volk vertoont, en het moede front, reeds vroeger van zijne oorspronkelijke vensters beroofd, werd opgeknapt in de jaren 1877/81, en Re laas, verfraaid( met de bekende „negentiende eeuwsch gotliieke" vensters, geyat in houten kozijnen, welke vermomd als zandsteen, paryenuaehtig-brutaal, zich uitgeven voor wat zij niet zijn, Toch mag een woord van lof niet onthouden wor den aan hen, die destijds eene poging deden om het Stadhuis iets van zijn oude glorie weer to geven; hun pogen was een bewijs, dat de. ziekte werd gevoeld, dat de herleving aanbrak; helaas, rnen vergiste zich alleen in de keuze van de dokters en het geneesmiddel bleek erger te zijn dan de kwaal. Hoe erg de ziekte kpt in-syepdige yap hef „stede huis' had aangetast, bleek op treffende wijze, toen wij bij do inrichting dei' Bruinviskamer, de armzalige res ten oenor voorname betimmering terugvonden op 49 stadswerf, waar Zij dpqr 4e gop4© ?org van den heer Looman bewaard waren gebleven. Geplaatst in eene passende omgeving, getuigen zij nu van de verdwenen glorie van ons raadhuis. Inderdaad het pakhuisachti ge interieur, waaraan goed gemeende, maar mislukte ""'■-Lering hier eu daar nu gelukkig als gevolg „van spannende begrootingen" steents spaarzaam aange bracht, pog geen ideetje van blijheid heeft kunnen aanbrengen, 'stemt zekér niet tot verheffing dés Jar ten en het verbleekendo behangselpapier in onze raad zaal, tenzij beschouwd als symbool van „verbleekte glorie" past zeker niet in de vergaderplaats der Alk maarsche vroedschap, maar vraagt om. eene plaats op een onzer vuilnisbelten, waarvan het dan met de belt zelve moge verdwijnen. De uitbreiding 'nu onzer Gemeente, vraagt verrui ming der secretarie. De meerdere werkzaamheid, wel ke de afzonderlijk beheerde takken van dienst van de Wethouders vragen, wier getal dit jaar met minstens één mpef worden vermeerderd, stelt als eiseh, afzon derlijke kamers yoor deze uityprkorenen dpr vroed schap en een terugkeer yan dpn secretaris iq de nabij: beid van het secretarie, zal zeker niet het minst wor den toegejuicht door den geaehten titularis zelve. De dwingende eisch der praktijk vraagt dus, dat wij eene belangrijke uitgave moeten doen ter wille van een goed geregelden dienst en terwijl de Raad zich over deze uitgaven moet uitspreken, wordt hem geluk kig door liet. geacht college van B. en W. tevens ge vraagd, of ons Stadhuis nu tevens zal blijven een ver vallen grootheid, waarvan de glorie, de glans is ver dwenen! of wél, dat hel opnieuw zal beantwoorden aan den eiteh'dién wij réiiéhj^e'Wijte mogen steljeu het gebêuU,- dat de hartader l's'yan het jmbliéké ieyëij onze sehoone en welvarende stad. Hezen ëïsêu mpéu ik niet beter te fcunnpu omschrijven dan door nog maals den Engelschen grootmeester der sehoone kun sten te citeeren, als hij zegt, wat pen werkelijk archlr tecforaal werk moet zijn: a true architectural work is a building duty provided wRji all necessary furnitprpj decoreted with all due ornament, according to the use, quality and dignity of the building". (Een waarlijk architectoraal werk is een gebouw wel voorzien niet alle noodzakelijke meubelpn, gpdpcorpepd tePt* PPStetjdp ornamentatie, in overeenstemming ipet het 'gebruik, de kwaliteit en de waardigheid van jet gebouw). Van harte hoop ik, dat dé Raad, die reeds met al gemeene stemmen aan het college van B. en W. een blanco crediet schonk, om zich wat betreft de ae&tethi- sehe eischen, welke moesten worden gesteld aan eene eventueele verbouwing van ons Raadhuis, door een be kwaam man te laten voorlichten, met groote meerder heid, ja, liefst met algemeene stemmen zal beslissen, dat ons in zich zelf zoo waardig stadhuis, zóó zal wor den „gerestaureerd" als de kwaliteit en de waardig heid" er van het verdient en dat eene in. i, misplaatste zuinigheid nu niet dern doorslag zal géven, we|ké slechts met schriele hand wil toestaan, wat 4e prak tijk alleen vraagt, zonder rekening te houden met wat de schoonheid naar recht eu rede mag eischen. Want misplaatste zuinigheid zou ik het noemen, als de vrees voor bel astingvorhoogi ng', welke echter vol strekt niet het noodzakelijk gevolg behoeft té zijn yap ons votum in de goede richting, of vrees voor kiezers- criti-ek, ons besluit zoude heïnyloeden; het zou werke lijk pen zuinigheid zijn, die de wijshéid bedriegt, Onlangs hadden \yij het yopyrocht te lyorden ydtg©? noodig'd tot het bijwonen eener vergadering van den Alkmaarschen middenstand en ik herinner mij nog' met vreugde, hoe de centraal-yoorzitter van den Ne derlandsehen Middenstandsbond met nadruk wees op het goede voorbeeld, dat Oostenrijk geeft tot verhef fing en instandhouding van de kern der burgerij en hoe hij onder meer prees het streven der Oostenrijk- sche regeering om ten koste van veel geld den mid denstand schoonheidszin bij te brengen en den goeden smaak bij zijne leden te ontwikkelen, als een der mid delen om den bloei yan dien stand te bevorderen. Laten wij ook in die richting werken en niet verge- teu, dat nog altijd het beste middel is, om jot con g'oe4 doel te geraken, |iet goede voorbeeld, dat van boven af gegeven wordt. Zoo begreep de Vroedschap het immer in den goe den ouden Tijd, die een leven van schoonheidszin en levensverhoffing gaf, waarnaar ons de leermeesters van het sehoone nog immer verwijzen. Geen stad, zelfs geen dorp van eenige beteekonis, of zij zeggen ons nog, wat toen gedaan werd tot bevordering van dorps- en stedesehoon, Van die liefde getuigden immer de openbare ge bouwen, en ik behoef hier in Alkmaar bijvoorbeeld slechts te wijzen op het Raadhuis en de Accijnstoren, maar vooral toonde zich die liefde op de voornaamste plaats in den bouw der Raadhuizen. En dat uiet alleen in groote steden, als Amsterdam, den Haag, Leeuwar den, Middelburg, maar ook in kleinere plaatsen als Alk maar, Hoorn, Kampen, Bolsward, Franeker, Gouda, Enkhuizen, enz. Ja zelfs de vroedschap der dorpen stelde prijs cr op om een waardig Raadhuis te hebbeu, zooals men nu op nog tal van plaatsen kan zien, hier in Noord-Holland bijv. in de Rijp en Jisp. En wel opmerkingswaardig is het, dat nu dc schoonheidszin ontwaakt, er in alle plaatsen een drang is om een waardig Stadhuis of Raadhuis te krijgen. Amsterdam is bereid om zeer groote offers te brengen, om het Pa leis op.de Dam weer te doen beantwoorden aan zijne bestemming. Rotterdam, tot nu stiefmoederlijk be deeld, koopt een groot huizencomplex aan om daar een zijner waardig Stadhuis te stichten. In den Haag is de oplossing van de Raadhuiskwestie, eene kwestie van bet.eekenis en niet in de geringste mate geldt in deze de aestethiscje zijde yan het vraagstuk. Piu-rne-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2