DE JONGS f. Noordholiandsch Landbouwcrediet. CRED1ËTEN. C. OUDES, Soimelsdpsclie Verloting FEUILLETON. Haf Ii@&id@Rf BecL ADVERTENTIES. 20 ct. Groots ai la; aan nuchter KaMonch. 20 et. Ceb. BISKANTEH. Glasbeschutting Promenadedek. Achterstraat 56. reparatie-inrichting*. Zaanlandsche ----- Spaar- en Voorschotbank, - een millioen gulden, - degelijk Muziekonderwijs. fijne Goudwerken en mooi Zilverwerk HAASBROEK - Alkmaar. 4 Vette Koeien, 2 Vette Ossen, 30 ct. Afslag van Varken&vleesch. 30 ct 11 ct Prijscourant Schapen vleesch 27 c*. Van ALKMAAR 0 - 8 - Van AMSTERDAM 8.30 - - 10 2.30 6 uur. 9.30 - 2.15 - 4 - 6 uur. O. VER.UE3US, UURWERKMAKER, EERMIE KLAS Accurate regeling. Degelijke garantie. J. H. WILLERS, Alkmvar. HOLL*NDSCH ZWITSERSCHE CHOCOLA AD 99 Verkrijgbaar bij: TELEFOON 687. LANGESTRAAT 34. - gevestigd te KROMMENIE. - Maatschappelijk kapitaal waarvan uitgegeven en volgestort f 300.000. DirecteurA. DE RÜYTER. F>. A.. KENNEMERPARK (hoek RITSEVOORT), beveelt zich aan tot het geven van in de Langestraat TE KOOP, niet aan den zonkant, omtrek Houttil. „Ik geef je er graag twee van of heb je er drie noodig*. SCHAPENSTEEG, ALKMAAR. Loodgieter, Gas- en Waterfitter. Reeds zeer vele in BERGEN geplaatst. AANBEVELEND. Te Koop een dubbele POMP met kranen compleet. HOOFDPFI IJS 1 Men lette s.v.p. op het Goudmagazijn van P. Oude». Men lette s.v.p. op den naam van P. Oudes. Men vindt daar de grootste keuze Juweelen voor Oud. GrJJÜ Vjtri.^A.GrX>. Sedert zijn B. en W. in relatie getreden met den heer Jan Stuyt, architect te Amsterdam, die werd uit- genoodigd in overleg met den Directeur der gemeente werken, de plannen der restauratiewerken op te ma ken, welke plannen geruimen tijd voor de leden van den Raad ter bezichtiging zijn gesteld. Op 15 Maart 1.1. werd er een huishoudelijke bijeen komst gehouden, waarin de heeren Stuyt en Looman in de gelegenheid gesteld werden, hun arbeid nader toe te lichten en te antwoorden op vragen, welke door de leden mochten worden gedaan en waarop het colle ge van B. en W. indien deze zouden zijn van techni- schen aard, wellicht een antwoord zou moeten schul dig blijven. De ontworpen plannen zouden in drie bouwperioden kunnen worden uitgevoerd en de begrooting voor deze perioden wijzen de volgende cijfers aan: do eerste bouwperiode, omvattende den westelijken vleugel, den bouw van een monumentale trap; het in richten van de Prinsenzaal tot secretarie; het verbou wen der conciërgewoning; het sloopen van de bestaan de trap; het maken van nieuwe gangen boven en bene den het inrichten van privatenhet inrichten van di verse zalen en vertrekken; aanleg van centrale verwar ming 55584, de tweede bouwperiode, omvattende den noordelijken vleugel, het inrichten van de polder kamer, de raadzaal en de publieke tribune 13289; de derde bouwperiode, omvattende: herstel van den voorgevel, torenspits en monumentale trap 10800, te zamen 79073. Na een levendige gedachtenwisseling bleek, dat aan de uitvoering van het geheele plan overwegende be zwaren van finantieelen aard verbonden waren. Van daar dat aanstonds ter sprake kwamen de bezuinigin gen, welke daarin zouden kunnen worden aangebracht. Bezuinigd zou kunnen worden, zonder aan het ge heele plan te veel te schaden: Voor een raam van ge brand glas in de gang 500. Voor het weglaten van een gaanderij op de binnenplaats 2000. Voor minde re kosten burgemeesterskamer 2000. Voor mindere kosten kamer B. en W. 6000. Voor mindere kosten charterkamer 3000. Voor mindere kosten ruimte bo ven do raadzaal 1000. Voor het onveranderd laten van de torenspits 5000. Voor mindere kosten aan den voorgevel 1000, te zamen 20500. Aldus zou een doeltreffende verbouwing van het stadhuis kunnen worden uitgevoerd voor een bedrag van f 69173 (onder welk bedrag het honorarium van den heer Stuyt is begrepen), waarbij do gelegenheid blijft bestaan, ten allen tijde, wanneer zulks wensche- lijk mocht worden geacht de bij dit plan weggelaten verbeteringen enz., ten bedrage als bovenvermeld, te deen uitvoeren. B. en W. stellen den Raad voor: a. tot het doen verbouwen van het stadhuis naar de plannen opgemaakt door de heeren Jan Stuyt en G. Looman, waarvan de kosten zijn geraamd op een bedrag van 59173; b. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen te zijner tijd de noodigo finantieele voorstellen te willen doen tot vinding van de sub a bedoelde uitgaven. De heer Uitenbosch herinnert er aan, dat sedert eenige jaren reeds de verbouwing van bet stad huis een onderwerp van bespreking is geweest in de commissie van bijstand en vooral de urgentie van de uitbreiding der secretarie was daartoe de aanleiding. Enkele jaren terug zijn in de commissie plannen ter tafel geweest, voor een aanmerkelijke uitbreiding der lokaliteit voor de secretarie, welke een uitgave vor derde van pl. m. 40.000. De uitvoering der plannen zijn telkens opgehouden geworden, hoezeer de commissie overtuigd was van de noodzakelijkheid om in het gebrek aan ruimte te voor zien. De raad heeft daarna B. en W. een blanco-crediet verleend om ter zake van de verbouwing van het stad huis een speciale deskundige te raadplegen men schijnt in Alkmaar altijd een deskundige van elders noodig te hebben en hoewel de Raad zich nog niet bepaald heeft uitgesproken, toch was men er van overtuigd, dat er iets zou moeten gebeuren in deze zaak. Eindelijk hebben we, zegt spr. deze plannen gekre gen, die wel wat uit de hand vielen, wat de kosten aangaat. De oorspronkelijke plannen waren wel veel hooger, maar toch vormt het geheel thans nog een groot bedrag van pl. m. 60.000, afgescheiden van do vraag of daar nog niet wat bij zal komen. Voor spreker staat bet vast, dat de uitbreiding van de secretarie, waar de werkzaamheden in de laatste jaren zoo zijn toegenomen, een algebeele verruiming noodzakelijk maakt, en ook dat die niet geschieden kan, zooals dat in eigen huis zou gaan, dus op be krompen wijze. En ofschoon de vraag moet overwogen worden, en reeds tweemalen in een niet openbare vergadering is overwogen, wat de financieele gevolgen der uitbrei ding zullen zijn, daar verklaart spreker dat waar des tijds in de commissie een plan ter tafel kwam dat 40.000 zou kosten, hij aan een algeheele verbetering de voorkeur geeft, waar die voor eeu weinig hoogere uitgaaf te verkrijgen is, niettegenstaande dat hooge re bedTag mogelijk leiden zal tot verhooging van be lasting. Ook voor spreker geldt het motief, dat het stadhuis moet zijn het gebouw der gemeente. Spr. heeft ge- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRttCK, Werkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 93) o Zij schoof dichter naar hem toe. „Zoo alleen heb ik hem al dien tijd kunnen behouden. Omdat ik al zijn luimen heb verdragen! Ilij heeft, steed-s geleefd als in een hotel! Nooit heeft hij geweten, wat een huis houden is of bezuiniging. De rijkste menschen heb ben het, niet zoo gehad als hij. Geloof je niet, Eelixje, dat er niet vrouwgn genoeg zijn geweest, die hem mij hebben willen ontnemen? En ofl Maar hij zou het geen drie dagen met eeu ander hebben uitgehouden! Geen drie dagenDen eersten keer, dat zij hem ge zegd zon hebben „dat gaat niet", zou hij haar naar den duivel hebben gejaagd! Alles moet voor hem in huis als een parketvloer zijn, waarop hij gaat en de vrouw mag ook niet meer zijn! En daar ik mij stil heb gehouden, is hij bij mij gebleven! Ik kan er niets aan doen, als men het huis ontruimt. Maar als men hem do koffie aan de rechterzijde in plaats van aan de linkerzijde dient, of als hij den knecht verlangt en het kamermeisje komt aanloopen, dan is 't mijn schuld.'' Hij zag deze vrouw met andere oogen aan, voelde haar kruiperige aanhankelijkheid onder een chaos van voortdurende klachten. Wat had zij nog aan het le ven als zij zich niet kon hoosmaken over Paul, niet in voortdurende opwinding kon letten op zijn wenschen en luimen en zich ten slotte verheugen als alles goed afliep en hij geen aanleiding vond tot uitbarstingen van ongeduld? Misschien zou zij hem in het geheel niet meer an ders wen9chen, misschien was het haar nu reeds to stil in de groote woning. Misschien hoorde zij nu reeds te zelden zijn ongeduldig bevelende stem, zijn korte, bitse bevelen? Zij kón ook niet. begrijpen, dat hij Pieps weken lang op reis had laten gaan, hij, die meend een en ander in het midden te moeten bren gen, om zijn stem te motiveeren en verklaart, dat hij met het voorstel van B. en W. kan meegaan. De heer de Groot zegt, dat de raad de plannen reeds meermalen heeft gezien, en dat ze eenig mooi zijn. Spreker'bezit misschien niet zooveel schoonheidsge voel, dat hij er over kan oordeelen, maar hij heeft ge zien, dat men er alles in ouden stijl wil optrekken en inrichten. Ook heeft spreker gezien de zware kosten, die er mee gepaard gaan, en daarvan is hij geschrok ken. Hij heeft gezien het eerste plan, dat ongeveer 80.000 zou kosten, wat met meubileering- enz. wei 100.000 zou worden. Men heeft nu echter eenige voorloopige bezuinigin gen aangebracht ten bedrage van 20 mille, doch al zullen de kosten eerst misschien 60.000 bedragen, die 20.000 komen er nog wel bij. Het heeft sprekers aandacht getrokken, dat de kosten voor het dagelijksch toezicht op het werk niet zijn opgenomen. Dat is nu wel niet zooveel, maar zoo zal er nog wel meer bij ko men. Spreker acht het een luxe zooveel geld te ver spillen voor het interieur van het stadhuis. Dat geld moet opgebracht worden door de ingezetenen, en wie treft het hoofdzakelijk? De middenstand, die al zoo veel moet opbrengen. De belasting, die hier nog niet zoo hoog is, zal er door omhoog gaan en in plaats van dat we de men sehen naar hier trekken, zal men ze zien vertrekken. Spreker is het eens, dat de uitbreiding van de secretarie urgent is, doch die uitbreiding was naar sprekers bescheiden meening ook op andere wijze uit te voeren. Volgens het plan van den heer Jan Stuijt zal de Prinsenzaal ingericht worden tot secretarie; de kos ten daarvan zijn geraamd op 4661. In verband hiermede zegt spr. het wenschelijk te achten de zaak aan te houden om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een andere toegang tot de Prinsenzaal, n.l. van uit de Schoutenstraat, ter plaatse, waar nu de ingang van het museum is. De gang die daar is loopt bijna rechtdoor naar de Prin senzaal. Laat men eens onderzoeken wat een derge lijke verbouwing zou kosten, hoogstens zal dat 10.000 zijn. De oude secretarie kan men dan voor andere doeleinden gebruiken, daar kan men dan een kamer voor den derden wethouder maken, ofschoon er naar spr. meent kamers genoeg zijn en voor eiken wet houder ook geen kamer noodig is. Die menschen zit ten toch niet alle dagen op het stadhuis. Spreker zou gaarne zien, dat het door hem aange geven plan eens nader werd onderzocht. Kijk eens hier, zegt spreker, we zijn hier allen af gevaardigden van de gemeente, we lezen allen de Alkmaarsche Courant en nu hebben we gisteren nog allen een exemplaar gekregen van die courant van den heer van den Bosch. De heer Van den Bosch zegt daarin, dat het geen verkiezingszaak moet worden enz., ook wijst hij op Oostenrijk en andere landen, maar wij hebben hier geen boompje, waar we het geld maar kunnen afschudden. We zitten hier niet voor ons zeiven, maar om het geld, dat de burgerij opbrengt, zoo goed mogelijk te besteden, daarom wil spreker de verantwoordelijkheid voor deze uitgave niet dragen. v Zie vervolg andere blad. Kalfslappen 20 ct. I Kalfsboutjes 20 ct. Gehakt 20 ct. Prijscourant vet en dik gerookt Spek. Eigen geslacht Rookspek Eigen gesmolten Reuzel per pond 821/2 et. (krijtwit) 40 ct. Bij de 6 p. 81 ct. Bij de 10 pond 38 ct. 10 30 ct. Zw. bladreuzel 40 ct. 100 28 ct. Bij de 10 pond minder. Prijscourant, Vette Lappen 80 ct. Dik versch Spek 30 ct. Doorregen Lappen 80 ct. Dik gedraaid Spek 321/2ct. 37i/2 ci. 371/2 ct. 371/, ct. Prijscourant mager vleesch. Carbonade 35 ct. Filet Magere Lappen 35 ct. Boeuf Gehakt 35 ct. Schijf Saucijzen 35 ct. Dik vet Schapen- Schapenboutjes vleesch 27 ct. Cötelette Schapenvet 27 ct. Minzaam aanbevelend, 30 ct. 30 ct. LAAT No. 63. FILIAAL 67. ALKMAAR. Halve oi' heele Varkenskoppen voor elk aannemelijk bod. het kind altijd om zich heen had' moeten hebben. Op zekeren avond vroeg zij op den man af: „Zeg eens, Felix, gaat Paul nog altijd naardie Moil? Is dat waar?" Zij zeide het heel onschuldig en bukte zich om een kaart van het patiencespel op te rapen. Felix schrok. Hoe kwam zij op die vraag? „Ik: weet het niet, Mara. maar. waarom stel je daar belang in?" Zij geeuwde slaperig en sloot haar groote, mooie, domme oogen. „Niets. Mevrouw Teumer vroeger mevrouw Bars heeft mij heden een bezoek gebracht. Die is Paul tegengekomen, toen hij met die Moll in de Tiergarten wandelde." Een oogenblik was het stil in de kamer. „Ja -ik geloof, dat hij zeer met haar bevriend is", zeide hij ontwijkend. Mevrouw Mara knipoogde door haar lange, donkere wimpers in het licht der electri- sche peer. „En Paulsin is ook voor twee dagen naar hare Doorluchtigheid aan de Riviera vertrokken", ver volgde zij. „Directeur Paulsin.zoo. Het werd weder stil. Mevrouw Mara bracht haar rouwzakdoek aan de oogen. „Het is wel pleizierig op de wereld!" Zij reikte hem de hand over het kleine tafeltje heen. „Je bent ook een ai-me stakker!" fluisterde zij. Hij wreef ziju duimen tegen elkaar. De warme har telijkheid deed hem goed. Zij was een goede ziel, die Mara, als zij haar kunsten aflegde. Er was meer zachtheid in haar dan in Ottilie. Ottdlie kon alleen steeds iemand overtuigen of treffen. Mara maakte mededeelzaam. „Misschien zal het toch nog gaan in de bank" beide hij aarzelend. „Wat heb ik je gezegd, Felix, toen, wij over de pro tectie van Paul hebben gesproken? D>aar is geen staat op te maken. Met Eiler is hij gebrouilleerd wat helpt dan allesEn Paulsin dat is i»et zoo gopd, alsof men met den keizer zou willen spreken I Mis- 1 schiep is ziju wil wel goed, maar voordak hij zoo'n klei- m per,, r tegenover VROOM en RREESMANN. Mantel- en Stollen magazijn, Telef. voor Mantels en Costnmes, direct aan de fabriek. TABLETTEN 50, 25 en 15 Cts. ROLLEN 30 Cts. Het volmaakte fabrikaat. Gebruikt het nienwe antiseptische haarwater 99 dan is U verzekerd, dat haar en hoofdhuid goed verzorgd worden. De BANK verleent crediet voor handel, land bouw en Nijverheid. Gelden worden ln depöt ge nomen, rente 3' 2 percent. Verkrijgbaar 4 deposito-obligatiën in strik ken van f 500.en f IOOO.voorzien van half- laariyksche coupons per 2 Januari en 1 Juli, met een looptijd van minstens een jaar. Des ZATERDAGS te ALKMAAR in het koffie huis „de Tabakshandel", aan het Waagplein van 11 tot 1 uur. (6 Brieven onder lett. Z 194, bureau dezer courant. neu ambtenaar ziet! Ik zal Pieps telegrafeeren, dat zij met hem over je spreekt." Felix sprong op. „Om 's hemels wil, Mara", riep Felix, „je telegra feert niet aan Pieps, ik verbied het je. Dat wil ik niet.in geen geval' wil ik dat!" Hij sprak opgewonden en luid en hield Mara bijde pols vast, alsof hij wilde verhinderen, dat zij dadelijk een telegram zou opstellen. Mara haalde de schouders op. „Je bent een uilskui ken. Laat misschien de eenige gelegenheid ontgaan, Paulsin te naderen!" „Deze gelegenheid verlang ik niet. Op deze manier niet." „Voor mij zou het ook prettig zijn als je verder kwaamt", vervolgde zij en lachte verlegen. „Nu geneer ik mij om je een kleinen dienst te vragen, maar als je een hooge positie had. Ik kan Paul nu niet met alles aankomen." Zij liet neerslachtig het hoofd hangen. „Neen, Mara, dat mag je ook niet. Ik zal doen, wat ik kan. De vorige maand heb ik weer wat verdiend. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn en liet vier biljetten van honderd mark zien. Haar handen lagen reeds op de blauwe papiertjes. Hij was een weinig bleek geworden. „Je bent een goede jongen, Eelix, een kolossaal goe de jongen!" Zij streelde zijn hand. „Als je een positie als Eiler kondet hebben na Kari zou ik voor Pieps geen beteren man weten dan jou." Felix lachte gedwongen. „Wat ik je bidden mag, Mara, praat geen onzin." Hij drukte haar snel de hand en vertrok onder voor wendsel dat hij een afspraak had. Zij keek hem ternauwernood na. Zij had weer een paar honderd mark in haar hand. Het loon voor de dienstboden en de voorschotten voor de keukenmeid. Zij kon morg-en bij Paul iu de kamer komen en be- Magazijn van nit de Ko'. fabriek van VAN KEMPEN. HEKELSTRAAT 30. Telefoon TT' Speciaal adrc voor het leveren >11 plaatsen van Kon. Goedgek. 9 Maart 1911, No. 86. (waarde pl.m. f 1000.) 3de Prijs: (waarde pl.m. f 50v). Voorts Paarden, Runderen, Varkeus, Rijwielen enz. Trekt 36 April, ten overstaan van den EdelAchtb. Heer Burgemeester van Sommelsclijk. 60 Ct. per Lot, 11 Loten A f 6. Kantoor van diverse Loten. Opgericht 2 Mei 1896. J. TERWEIJ Gz., Koorstraat 43, Alkmaar. Telefoon No. 484. Meil loope vanaf de LAAT de RIDDERSTRAAT in Mpn vindt daar de grootste keuze GOUD- en -uu.eu ZILVERWERKEN. Men vindt daar de grootste keuze TROUW- en VERLOVINGSRINGEN. Men krijgt daar de hoogste waarde voor JUWEELEN, BLOEDKORALEN, GOUD en ZILVER. Goudmagazijn P. DL'DES, Ridderstraat, Alkmaar. een (linke, sterke JONGEN, tegen genot van kost, inwoning en salaris, in het magazijn van Holl. Kaas en Spek. Brieven fr. L. GILLES, Volkstraat 18, Antwerpen. hoefde hem niet om geld te vragen. In de Bank heerschte groote opwinding. Kettler was werkelijk op het beursbureau gekomen. Klaarblijkelijk had Eiler voor dezen kleinen staats greep de afwezigheid van Paulsin benut. Stieber liep met een langen neus rond. Hij was dit jaar steeds in dc verdrukking, had steeds een nadeelig saldo. Zijn kleine vriendin had hem bovendien bedankt. Hij was in een afschuwelijke stemming. „Kettler had er zich flink doorheen geslagen in de ware beteekenis van het woord", zeide hij onder 't middagmaal in de Char- lottenstrasse tot Felix. Zij zaten nu vaak met hun tweeën, daar Kettler door de beurs pas om drie uur tijd tot eten had. „Er blijft mij niets anders over dan te trouwen", bromde Stieber bij zichzelf en streek een paar maal door zijn kort geknipt, rood-blond haar. „Maar wat krijgen menschen als wij? Een rijke bakkersdochter verlangt tegenwoordig- op zijn minst -een dokter. voordat wij procuratiehouder zijn, hebben wij in het geheel niets aantrekkelijks. Wij zijn er erger aan too dan arme officieren, die ten minste nog kunnen wij zen op den rok des konings en in ieder geval tot een bevoorrechte „klasse" behooren. Tot welke klasse be- hooren wij Slechts zoolang wij de vijf-en-twintig niet zijn overschreden, gaat onze carrière door voor eene met vooruitzichten. Het1 is zoo echt een beroep voor jongelieden. Als men er ouder in wordt, zonder het verder te hebben gebracht, dan beschouwt men zich zelf als een oud student. Dau mogen wij hoogstens rondkijken onder haar, die „om 's hemelswil niet wil len blijven zitten", en sedert tien jaren haar uitzet jaarlijks luchten en uitkloppen, opdat de mot er niet inkomt. Wie wil anders nog iets van zoo'n ranzigen kerel weten, die als een overgebleven sardine in zijn blikje rondzwemt? voordat men driehonderd mark vast salaris heeft, mag men niet trouwen. Intusschen heeft men zich verslingerd en als men nadenkt, heeft men de aansluiting gemist!" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 6