DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 96 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 MAANDAG 24 A P RIL. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. WAAGM9EESTER, Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT Ingezetenen der gemeente Alkmaar, die in aanmerking wensclien te komen voor de ver- vulling der betrekking van waaraan eene bezoldiging is verbonden van f 400.— 's jaars, gelieven kunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan liet Ge meentebestuur vririr 1 Mei a.s. ALKMAAR, 24 April. Frankrijk is weer het Frankrijk van weleer, het land van de veelvuldige schandalen, welke door de Fran sche couranten breed uitgemeten worden en over heel de wereld opzien baren en belangstelling' wekken. Een kleine serie valt er voor deze week te vermelden en enkele daarvan zijn zoo door en door Fransch, dat de bijzonderheden in een Hollandsch blad niet kunnen worden weergegeven en dat we de „onthullingen" maar ononthnld moeten laten. Daar is in de eerste plaats het schandaal Maimon, dat nog steeds de bla den bezighoudt en waarin „de titelrol" wordt vervuld door een geslepen diplomaat, die den jongen leerling consul Rouet wist over te halen, hem diplomatieke stukken uit het 'departement van buitenlandsche zaken af te staan, welke hij liet copieeren om uit den inhoud geld te kunnen slaan. Dan aan hetzelfde departe ment het schandaal-Hamon. Als chef der compta biliteit en beheerder der geheime fondsen aangesteld om te waken over de financiën, maakte hij zich schul dig aan de feiten, welke hij juist moest ontdekken: dank zij een vernuftige boekhouding en allerlei spits vondigheden slaagde hij er in vele duizenden te ver duisteren. Een „dame," even schoon als duur en trouweloos, voor wie hij een woning huurde en in richtte, voor wie hij voor 50.000 francs juweelen en een auto kocht, dreef hem tot den brutalen diefstal uit de staatskas. Een cynische verklaring van deze „da me" voor den rechter van instructie, waarin zij zonder blikken of bloozen hare groote trouweloosheid verkon digde, schijnt den man meer te hebben aangegrepen dan het berouw over zijn daden, welke hij natuurlijk zwaar zal hebben te boeten. In deze zaak was als getuige een architect opgeroe pen, maar diens verklaringen waren van dien aard, dat hij spoedig als1 medeplichtige van Ilamon in hechtenis werd genomen men had het schandaal- Okedanne. De rijke architect, millionnair, die droom de een nieuwen stijl, stijlp-Fallières, te ontwerpen, scliijut Ilamon, als wien slachtoffer hij wordt voorge steld, te hebben geholpen bij diens vervalschingen. Een nieuwe „affaire" volgde, het schandaal-Valensi, genoemd naar den vriend van een vriendin van een oud-minister, handelaar in Eransche en andere onder scheidingen, waarmede hij velen ook Nederlanders gelukkig gemaakt heeft, natuurlijk tegen betaling van grof geld. Van bovenbedoelde vriendin wist hij blanco-documenten in handen te krijgen, geteekend door den minister, waarmede ordeteekenen en de aca demische palmen werden verleend. Deze lintjeshande laar, die advocaat is bij het hof van appèl te Parijs, verdeelde het geld tusschen zich en de ambtenaren der ministeries, welke hij moest omkoopen. Met hem werd een soort compagnon gearresteerd, dementi geheeten. Het is ook een zéér Eransch schandaal. Trouwens het schandaal-Nick Carter mag ook op die kwalificatie aanspraak maken. De hoofdpersoon is een ambtenaar van de zeden-politie, Warzé gehee ten, een gunstig aangeschreven man, die een snelle promotie maakte en onlangs do eervolle opdracht kreeg het veelgezochte hoofd van een beruchte Apa- chenbende, Nick Carter geheeten, die verdacht werd van moord, roof en inbraak, op te sporen. Het geluk te den knappen speurder maar niet den gevreesden bandiet in handen te krijgen wat achterna geen wonder is, immers heiden waren een en de zelfde per soen. De politie-ambtenaar, verlokt in de strikken vau een Apachenmeisje, was het gezochte hoofd der bende geworden, heeft geruimen tijd zijn dubbelrol gespeeld, totdat een medewerker uit wraak het schier ongelooflijke geval aan het licht bracht. Het ligt voor de hand, dat al deze merkwaardige ontdekkingen, welke wij hier slechts kort weergaven, de Fransche bladen, nu er geen parlementszitting is, druk bezighouden, dat er wel dingen worden verteld, die slechts niet geheel met de waarheid kloppen en ook, dat er politieke intriges om deze schandaaltjes worden gesponnen. Voor het overige schreef de Fransche pers druk over Marokko. De troepen vau den sultan leden voortdurend nederlagen en de couranten vroegen of het nog geen tijd werd, dat Frankrijk krachtig ging optreden. De ministerraad hield er zich mee bezig en keurde de uitzending van nieuwe versterkingen naar Casablanca goed. Ook hebben de ministers van bin- ntmlandsche en buitenlandsche zaken en van oorlog- een beraadslaging gehouden, aan welke een aantal ge neraals deelnamen. Er werd voorlezing gedaan van een telegram van generaal Meinier, waarin deze mee deelt, dat de colonne lichte ruiterij, bestemd om de Marokkaansche regeeringstroepen te versterken, ge reed staat om op te rukken. De ministers stelden, in overeenstemming met- de bij de beraadslaging aanwe zige generaals, een aantal beschikkingen vast, strek kende om de reeds vroeger beraamde maatregelen ten spoedigste ten uitvoer te kunnen brengen. Het kan een gevaarlijke situatie worden. Immers liet is de vraag, of de Algeciras mogendheden zich bij de Fransche actie zullen nederleggen. Als de Duitsche pers de stemming van Duitschland weergeeft, dan is deze nog nl hatelijk. Van Duitsche zijde wordt bijv. beweerd, dat het huidige lawaai over Marokko slechts moet dienen om een reeds lang te voren beraamde Fransche actie als natuurlijk en noodzakelijk te doen schijnen. De Duitsche pers heeft verder ook een schandaaltje te bespreken: een Berlijnseh gemeente- architect heeft als penningmeester van het Roode Kruis voor de koloniën ongeveer 200.000 mark ver duisterd. Zij bespreken het geval intusschen nog al kalm. In Mexiko heeft de regeering in een wapenstilstand voor den tijd van vijf dagen toegestemd, terwijl ook de leider dér opstandelingen geen bezwaar daartegen heeft gemaakt. De vredesonderhandelingen zullen1 nu geopend worden en het is niet onwaarschijnlijk, dat dit het begin is van het einde van president Diaz's re geering. Italië kreeg' deze week bezoek van den prins van Connaught en bij die gelegenheid werden er tafelre devoeringen gehouden, die hartelijk van toon waren. Het Duitsche keizerlijke echtpaar ontving op 't eiland Korfoe bezoek van den koning en de koning in van Griekenland en de Koningin-moeder van En geland, de Tsaar van Rusland gaat weldra weer naar Ih'iedberg, waar zijn vrouw andermaal eenig herstel voor haar geschokte gezondheid hoopt te vinden, en dan zal de keizer hem daar bezoeken, terwijl een te genbezoek te Wilhelmshöhe zal volgen. In Servië is men slecht te spreken over een bezoek: koning Peter wil naar Boedapest, maar zijn onderdanen vinden dit een vernedering tegenover den staat, die tijdens de Bosnische crisis Servië zoozeer heeft vernederd. Tenslotte moeten we nog even stilstaan bij Enge land. De oppositie voert daar obstructie, hetgeen bijv. tengevolge had, dat een zitting duurde van Dinsdag middag drie uur tot Woensdagmorgen half vijf. De regeering wilde niet van verdagen weten, vreezende, dat het een buitensporige tijdsverspilling zou worden. Lord Hugh Cecil protesteerde, bleek van woede: „De zittingen van het Lagerhuis beginnen op een pu bliek schandaal te lijken. Moet dan de constitutie, die honderden jaren oud is, juist in dit morgenuur even worden hervormd V' Met luid gegeeuw en „oh ho"-geroep beantwoordden de liberalen deze opmerking. Maar lord Cecil ging verder: „Er bestaat ernstig gevaar voor de gezondheid van de leden. De kwestie is nu, wiens gezondheid het 't langst volhoudt." Het werd tenslotte een heel kabaal. Liberalen en arbeidersafgevaardigden jouwden den lord uit of noo- digden hem uit naar bed te gaan. „De regeering is een regeering van partijgangers, bijgestaan door een groep van partijmannen"; zoo protesteerde lord Hugh Cecil nog verder. „Velen van ons zijn half blind van vermoeidheid." „Ga naar bed," was het antwoord. „Dat is het laagste peil van het( laagste soort dis cussie," luidde weer de repliek van den lord. De regeering- zal vermoedelijk wel spoedig met een voorstel komen om de discussies te bekorten. maakte een der knechts aanmerkingen, bewerende te weinig te ontvangen. De patroon weigerde toen iets uit te keereu, waarop de knecht vertrok. Hij kwam echter even later terug en bracht den patroon met een mes een ernstige wonde toe op het hoofd en een in den nek. Dr. R. verbond den gewonde. De dader is gearresteerd. - TWEEDE KAMER. Mr. F. J. Bolsius, lid van de Tweede Kamer voor het district Roermond, benoemd tot president der rechtbank te Roermond, houdt bij de aanvaarding van dit ambt op lid der Kamer te zijn, maar is herkies baar. INTERN. SPOORWEGONTHOUDERSVER- EENIGING. Ter gelegenheid van het internationale congres te gen het alcoholisme zal de internationale spoorwegent- houdersvereeniging haar jaarlijksch congres in Den Haag houden. De vereeniging van geheelonthouders onder Nederl. spoor- en tramwegpersoneel zal het con gres ontvangen. Na» afloop van het congres zal de voorzitter der int. spoorweg-onfh.-vereeniging, dr. C. Gaye uit Stettin, in een vijftal plaatsen in ons land in openbare vergadering optreden. Gemengd nieuws. UIT WRAAK. Toen Zaterdagmiddag- de sigarenfabrikant P. te Huissen zijne werklieden het weekloon uitkeerde, DE VL1EGWEEK TE ROZENOORD. Zaterdagochtend zijn reeds te Amsterdam aangeko men de vliegmachines van Hnnriot en Legagneux, die Zaterdag a.s. met hun Hanriot-libellule en Blériot- ééndekkers op de vliegweek op Rozenoord aldaar zullen debuteei'en. Naar aanleiding' van een ons gestelde vraag, schrijft de Tel., of ook deze vliegweek zou worden uitgesteld, hetgeen op sommige biljetten in de stad is aangeplakt, verzocht het comité ons, dat ten stelligste tegen te spreken. De aanplakker deelde me de, dat een concurrent zulks met boos opzet gedaan had.had. BRIEFKAARTEN. Do directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat als briefkaart gebezigde kaartfor- muliei'en, welke over de geheele breedte van de adres zijde zijn voorzien van een gedrukt hoofd, vermeldende den naam, het adres, enz., des afzenders voorloopig, tot nadere beschikking', als briefkaarten zullen worden toegelaten, mits zij overigens aan de gestelde bepalin gen voldoen. De aandacht wordt er nochtans op gevestigd, dat de buitenlandsche postadministratiën bevoegd zijn om dergelijke uit Nederland verzonden briefkaarten te be handelen als onvoldoend gefrankeerde brieven. PALEIS-RAADHUIS-VRAAGSTUK. Door den Bond van Nederl. Architecten c. s. is een adres gericht aan1 Hare Majesteit de Koningin met verzoek, het sedert 1813 tot Koninklijk verblijf inge richt stadhuis aan den Dam te" Amsterdam weder zijn 'oorspronkelijke bestemming terug te willen geven. Daar dit adres door meerdere bouwkundige vereeni- gingen onderteekend is en dus de schijn gewekt wordt, dat alle architecten aan dit adres adhaesie hebben be tuigd, stelt het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst er prijs op, nadrukkelijk te verklaren, dat het aan de uitnoodiging genoen^ adres te onderteekenen, niet heeft willen voldoen, daar het van meening is, dat het niet juist is, Hare Ma jesteit te verzoeken het Paleis af te staan, zonder dat daarbij tegelijkertijd een nieuw terrein met een nieuw paleis wordt aangeboden. Eerst dan wanneer er zekerheid verkregen zal zijn, dat er een nieuw terrein en een nieuw paleië beschik baar gesteld zullen worden, acht het hoofdbestuur het oogenblik gekomen, een adres in boven bedoelden zin aan Hare Majesteit te richten. In aansluiting hiermede vereenigt het hoofdbestuur zich met de motie, aangenomen in1 de openbare verga dering van de vereeniging „Amsterdamsche Belangen" gehouden in het Concertgebouw te Amsterdam, lui dende De openbare vergadering, gehouden op den 5en April 1911 in het Concertgebouw, gehoord de toelichting in zake het Paleis-Raadhuis-vraagstuk, spreekt den wc-nsch uit: dat rijk, gemeente en burgerij de vorste lijke familie een harer waardig verblijf aanbieden, op dat het oude raadhuis weer voor zijn oorspronkelijk gebruik bestemd worde; besluit dit ter kennis te brengen van de regeering, gemeente en burgerij. EEN GOEDE VANGST. Donderdag j. 1. kwam er een jongmensch in den goud- en zilversriiidswinkel van den heer Ameling Merkes, op den Goudschenweg te Rotterdam, waar hij een 50-tal enkele uurwerken1 van horloges te koop aan bood. De heer Ameling Merkes weigerde den koop, omdat de zaak hem bijzonder verdacht voorkwam. Toen het jongmensch zijn winkel verlaten had, schoot hem de brutale inbraak te binnen, die met Paschen in den goud- en zilversmidswinkel van den heer J. Sanders, op de Hoogstraat aldaar gepleegd is. Onmid dellijk waarschuwde hij toen de politie, onder mede- deeling, dat het jongmensch iemand was van ongeveer 20 jaar, met bleek uiterlijk, gekleed in blauwgrijs col- bertcostuum en dragende dunne katoenen handschoe nen. Tevergeefs werd naar dit jongmensch gezocht, tot dat Zaterdagnamiddag omstreeks halfvijf twee recher cheurs hem op heeterdaad betrapten op het smelten van gouden ringen bij een loodgieter in de Lange Frankeustraat. Dadelijk grepen de rechercheurs den goudsmelter bij de kraag; zij brachten hem naar het politiebureau in de Lange Torenstraat. Daar gaf hij op te zijn K. F., 24 jaar, uit Winschoten herkomstig. In zijn bezit werden gevonden ongeveer 50 gouden ringen, een prachtig gouden horloge en twee gouden kettingen, welke voorwerpen herkend zijn als herkom stig van den diefstal bij den heer J. Sanders op de Hoogstraat. In den smeltkroes bij den loodgieter in de Lange Frankenstraat had hij een 20-tal ringen ge daan. De aangehoudene, die reeds ten deele een bekente nis heeft afgelegd bij den connnissaris van politie zegt het goud te hebben gesmolten op last van zekeren Heinrich. Hij woonde bij menschen in de Meermans straat op een kamertje en ontving tijdens zijn verblijf aldaar tweemaal een brief met een aangegeven waarde van 1000. Dit geld werd hem uit Hamburg toege zonden. Hieruit meent men te mogen afleiden, dat hij in verbinding staat met een internationale inbrekers bende; op denzelfden dag, dat werd ingebroken in den goud- en zilversmidswinkel van den heer San ders, werd, geheel onder dezelfde omstandigheden, ook te Hamburg een dergelijke winkel geplunderd. De raad van justitie te Semarang heeft reeds tegen S. rechtsingang verleend wegens misbruik van ver trouwen en (of) diefstal, met bevel tot inhechtenisne ming en zoo kon schout Hinne voorzien worden van een door den officier van justitie geteekend bevel tot arrestatie. Natuurlijk zal Hinne, als hij S. te Singapore mocht vinden, den verdachte niet persoonlijk in hechtenis ne men, doch de hulp der justitie te Singapore daartoe inroepen. Aan onzen consul-generaal te Singapore is reeds telegrafisch het verzoek gedaan1 daartoe Me noo- dige stappen te doen bij het Engelsche bestuur. EEN TE VERWACHTEN ARRESTATIE. Uit Singapore werd d.d. 25 Maart aan de Deli-Ct. geseind De arrestatie van den ex-kassier der Ned.-Indische Handelsbank S., wordt elk oogenblik verwacht. De Sum.-Post meldt de volgende bijzonderheden over het vinden van het spoor van den voortvluchtige: Schout ninnë heeft bij een Japansehe vrouw te Ba tavia een eity-bag achterhaald, waarin een bedrag van duizend gulden, welke cdty-bag herkend is als toebe hoord hebbende aan S. Toen de vrouw ondervraagd werd, viel zij al spoedig door de mand en bekende de tasch van S. gekregen te hebben. Hij had, zeide zij, eenigen tijd bij haar doorgebracht en haar verteld dat hij naar Europa zou gaan om te trouwen. liet huwelijk stond echter nog niet vast; keerde hij ongetrouwd te rug, dan zou hij haar huwen; kwam hij niet terug, dan moest zij de tasch met het geld beschouwen als een geschenk van hem. Waarheen hij vertrokken was, wist de vrouw niet; zij geloofde dat hij inderuaad naar Europa was gegaan. Verder heeft de justitie de hand weten te leggen op een briefkaart van S., den len Februari daarheen af gezonden uit Singapore. Natuurlijk volgt hieruit niet met zekerheid dat hij op genoemden datum inderdaad te, Singapore was, maar waarschijnlijk is dat toch wel. Het is nu maar de vraag, of te Singapore nog nage gaan kan worden, of hij er inderdaad geweest is en waarheen hij vertrokken is. In ieder geval vertrok, teneinde hem daar op te sporen, naar Singapore schout Hinne, vergezeld van een oppasser. AANVOER EN VERZENDINGEN. Gedurende do week van 18 tot en miet 22 April wer den aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aan gevoerd 5250 roode kool, 25700 gele kool, 17200 witte kool, 768 baal uien, terwijl van de laadplaats werden verzonden 26 wagons groenten of 5506 wagons in 't geheele seizoen. UIT PURMEREND. De dnklooze stadgenoot K. S., die bij den brand bij den kastelein Vermeulen in de stal in het hooi sliep, heeft bekend den brand gesticht te hebben en is ge vankelijk naar Haarlem gevoerd. Te 10 uur Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in de bovenwoning van den heer De Zeeuw, Slotter- burgwal te Purmerend. De man was afwezig; vrouw en kind zijn met levensgevaar gered. Do bovenwoning is totaal uitgebrand. Alles is verzekerd. UIT LIMMEN. In de vergadering van „Het Witte Kruis" werd tot lid' van het bestuur gekozen dokter van Beuningen van Helsdingen. Met 1 Mei a.s. zal hij de functie van magazijnmeester vervullen, zoodat van dien datum af de leden zich tot dokter van Beuningen hebben te wen den om verplegingsartikelen. De heer Jb. Louter werd gekozen als afgevaardigde naar de vergadering- der N. H. vereeniging tot be strijding van tuberculose, en de heer P. Kuijs als plaatsvervanger. Tevens werd besloten een achttal meisjes uit te noodigen Zondag 30 April Me tubercu- losebloem te verkoopen. Het bestuur hoopt, dat ieder wil bijdragen om de vereeniging in den strijd' tegen de tuberculose te steunen, en dat de prijs van minstens 10 ct. voor elk bloempje voor niemand te zwaar moge zijn. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Gistenniddag werd in het lokaal van den heer De Waard alhier, een gecombineerde bestuursvergadering gehouden van de afdeelingen Alkmaar, Langendijk en O., lleerkugowaard en Koedijk, van de Ned. vereeni ging- tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. De gehouden besprekingen hadden tot resultaat, dat na goedkeuring' der ledenvergaderingen, op Zondag 11 Juni een openluchtmeeting zal worden gehouden te lleerkugowaard. Eeii drietal sprekers, een fanfare korps en het Alkm. Geh. Onth. koor „D. O. V." zullen tot medewerking worden uitgenoodigd. In het lokaal van den lieer Kuiper hield de ver eeniging „Steunt elkander" Zaterdagavond hare jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Dekker, opende de vergade ring en drukte zijn spijt erover uit dat er voor zulk eene belangrijke zaak zoo weinig belangstelling is. Bij de rekening en1 verantwoording van den pen ningmeester, den heer D. Kansen, bleek hetafgeloopen jaar voordeelig te zijn geweest, daar het saldo van het vorige jaa bedroog 897.03 en heden 1414.05. De rekening werd nagezien door de hoeren A. Kamp en C. Bak, die adviseerden deze goed te keuren. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. van der Molen bleek, dat er dit jaar 14 nieuwe leden waren bijgekomen, zoodat de vereeniging heden 260 leden heeft met 108 begunstigers, hiervan hadden enkele be dankt, daar het vorig' jaar het' aantal begunstigers 120 bedroeg. De aftredende bestuursleden werden hierna met groote meerderheid herkozen, n.l. de heereu

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1