DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. het vorstelijke echtpaar te Amster dam. No. 98 Honderd en dertiende jaargang. 1911 WOENSDAG 26 APRIL. BIUHEJSLANI). Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondeilijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. /fr'ucn./ran^ aa" de N' V' Boek" en Ha"delsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeen© kennis, dat zij bij be sluit. van heden vergunning hebben verleend aan de firma BOTS Co, aldaar, tot het oprichten van een graanmnlerij, waarin een stoommachine- van pl. m. 30 I'. K. en een stoomketel met een verwarmend opper vlak van pi. m. 22 M2. in het perceel Enidsen, wijk C Nb, 84. Burgemeester en Wethouders voornoemd O. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo. secretaris. Alkmaar, 24 April 1911. ALKMAAR, 26 April. Eindelijk hebben de Franschen besloten een expedi tie te zenden naar Marokko, welke vermoedelijk bloe dig en kostbaar zal zijn. Het grootste deel der Fran sche pers heeft daarop voortdurend aangedrongen en zelfs het overigens zoo deftige blad Le Temps kwam geheel uit zijn plooi, gebruikte in zijn artikelen over dit onderwerp verscheiden lettertypen, om toph maar de aandacht er op te vestigen, hoe noodzakelijk het was, dat Fransche troepen de Eransche onderdanen te Ffz te hulp kwamen. Eu nu het eenmaal zoover is, nu de Eransche troepenmacht in Marokko o-p een klemt: 4(1.000 ntan wordt gebracht, juichen de couran ten, met uitzondering van het blad van den heer .Taurès, over dezen maatregel der regeering. Hoe del toestand, in Marokko nu in waarheid is, laat zich moeielijk beoordcelen, de berichten zijn daarvoor te verward en te partijdig. Zeker is intus- schen, dat alle stammen in het Westen, Zuiden en Zuidoosten van Eez tegen het gezag van den sultan in opstand zijn gekomen, dat de hoofdstad zelf is aangevallen, dat het leger, door Fransche officieren georganiseerd ep staande onder bevel yan majoor Bré- giond, zich ten Westen van Fez bevindt, door vijande lijke stammen is afgesneden en den sultan' geen hglp kan bieden, X' rankrijk wil nu een einde maken aan den ongere- geiiïen toestand en de Fransche heerschappij ook in het binnenland vestigen. De toestand is nu zoo, dat generaal Meinier in het Westen de ontwikkeling der dingen gadeslaat en dat jn liet Oosten generaal Toutée, staat. Van uit de ha venstad Rabat zal vermoedelijk oyer Mekines naar Eez worden opgetrokken, tenzij het dal van de Seboerivier gevolgd wordt, daar het te Mekines ook onrustig' is, immers men heeft er een nieuwen sultan uitgeroepen, de winkels geplunderd en verschillende Joden ver moord. Deze marsch zal wel drie weken moeten du ren. Het spreekt wel van zelf dat de Duitsche pers boos is over Frankrijks optreden. De Voss. Ztg. bijv. schreef, dat de Fransche couranten eindelijk hebben ingezien, dat de thans begonnen krijgsverrichtingen buiten het tractaat van Algeciras vallen, en liet zich daarna aldus uit: „Men kan de bekeering van de Eransche pers tot ciifc gezichtspunt slechts met voldoening begroeten. Frankrijk laat zich in met een avontuur, dat buiten het tractaat valt en zelfs tegen het tractaat in- druischt. Het zal zich niet mogen verbazen, wanneer het op een gegeven oogenblik aan dit feit onzacht herinnerd wordt. Voorloopig' schijnt het zich in een zeer zachte behandeling' van de zijde van de mogend heden van Algeciras te verheugen. De Norddeutsclio Allgemeine Zeitung heeft immers gisteren geschreven, dat het juist scheen te zijn, dat „de Sultan de Eran sche regeering verzocht had, hem zijne in het Sjawia- gebied aanwezige troepen te hulp te zenden en dat de fransche regeering op het punt stond, aan dit ver langen te voldoen." Van den opmarsch van Eransche troepen naar Fez en zijne voorbereiding, van de uit zending van fransche soldaten en kanonnen wordt met geen enkel woord gerept, ofschoon, de Eransche strijdmacht de hoofdzaak en de met hen optrekkende tloepen van den Sultan een geheel bijkomstige quanti ty négligeable zijn. Een zachtere voorstelling' van de zaak is nauwelijks denkbaar, Natuurlijk 'beweren de Franschen, dat zij niet te Eez zullen blijven. Ook de bezetting ran Casablanca en Oedzjda waren, gelijk be kend is, maar „voorloopige maatregelen" voor de eeuwigheid. Stellig zullen de 23.000 man, over wie generaal Moinier beschikt, op den duur niet te Eez in gekwartierd blijven. Men zal mét veel minder genoe gen nemen, maar zorg dragen, dat langs de wegen die uit het Westen naar Fez voeren, Fransche militaire posten worden opgericht. De tegenhanger in het Oos ten zal ook niet lang op zich laten wachten. Daarbij komt de nieuwe rekening' van oorlogskosten, die Ma rokko zal moeten betalen en waarvoor men het een of andere nieuwe onderpand zal moet-en vinden. En toch bezweren de officieuze spreekbuizen der Franschen dat Frankrijk niet denkt aan verovering. Waarlijk, Frank rijk heeft in Marokko wel tegenslag, daar het ver overt, zonder dit te willen." Niet minder scherp laat zich de Leipziger Ncuesten Nnchrichten uit. Men noemt, zegt het blad, het optre den van F rankrijk het uitvoeren van de Algeciras-acte, waarvoor Duitschland zich zoo dapper heeft geweerd en zoo veel ellende op zich genomen heeft. Frankrijk is meester in Marokko, zoo niet heden, dan morgen, zoo niet formeel, dan toch achter den doorzicht-igen schaduw van een slechts schijnbaar nog bestaande sul tan smacht. Want de sultan danst precies zooals Frankrijk fluit. Wij zullen ook thans kalm toezien, wij zijn er gewoon aan. En ook Europa heeft er zich aan gewend. IV ij blaffen, maar wij bijten niet, zoo heeft men drie jaar geleden in alle Parijsche couran ten kunnen lezen. Wij zullen ook nu vroolijk bij het schouwspel toezien, dat het toeval zoo aangenaam in Marokko oproept, we zullen toezien, hoe het opdrin gen der Franschen nieuwe opwinding opwekt en hoe deze opwinding tot verder opdringen der Franschen leidt eu in onze borst zal nogmaals liet schoone gevoel ontwaken, dat wij met prachtige consequentie naar Schitterende tijden worden geleid." Tenslotte spreekt het blad ook nog over de „Lohen- grintocht naar Tanger," welke niets heeft opgeleverd. Zulke uitlatingen beloven weinig goeds. Zij bewij zen weer dat Marokko een gevaarlijk stuljje Afrika is, gevaarlijk vooral ook voor Europa. FIT VELSEN. In de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad van Veisen, is een motie van den heer Netseher, wethouder, aangenomen, waarin B. en W. worden uit- genoodigd, ten spoedigste aan den Raad voorstellen te doen, die tot uitvoering van het eenmaal genomen be sluit tot aanleg en exploitatie van een gemeentelijke, drinkwaterleiding zullen kunnen leiden. K: H. PRINS HENDRIK. De Duit-scne keizer heeft aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden het officierskruis voor 25 jaren dienst verleend. Z. K. H. is op tienjarigen leeftijd in liet Duitsche leger getreden en wördt sedert zijn hu welijk gevoerd a la suite van dat leger. Het kruis is den Prins, namens den keizer, ten Paleize Het Eoo overhandigd door den commandant yan het bataljon gaidejagei's to Potsdam, den luitenant-kolonel graaf Finck von Finkkenstein. Bij dit bataljon was Z. K. H. bet laatst officier. De Duitsche gezant, de heer von Muller, was tegen /ooi'dig bij de overhandiging van het crifRierskruis. H. AI. de Koningin epi Z. K. H- de Prins zullen den 5den. Mei te Amsterdam eeu voorstellirig ten bate van het Prins Hendrikfonds bijwonen, BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. De zeereis van president Egllières naar ons land is aldus geregeld, dat het Eransche oorlogsschip met het staatshoofd en zijn gevolg aan boord, den 4den Juli s nam. 3 uur te Amsterdam verwacht jyordt, om den 6den Juli weer de terugreis naar Frankrijk te aan vaarden. De president zal op een der dagen van zijn verblijf in de hoofdstad aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins een noenmaal aanbieden aan boord van het Eransche oorlogsschip, Tevens zou op het programma voorkomen een be zoek van den president aan H. M. de Koningin-Moe der te Soestdijk. TWEEDE KAMER. De voorzitter van de Tweede Kamer, graaf yan By- landt, wordt deze week uit het buitenland thuis ver wacht. Na zijn terugkomst zal de datum van oproe ping der Kamer tot hervatting' van hare werkzaamhe den worden vastgesteld. Naar „Het Centrum" verneemt wenscht mr. F. J. Bolsius, afgevaardigde voor Roermond, die wegens zijn benoeming tot president der rechtbank van Roer mond, als lid der Tweede Kamer moet aft-reden, maar herkiesbaar is, zich daartoe niet meer beschikbaar te stellen. HE LANDWEERWET. Xaar verluidt, zal het ontwerp-Landweerwet binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken* VERBETERDE MUNT. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Den Haag: Naar wij 'vernemen, wordt aan 's Rijks Munt ge tracht eenige verbetering aan te brengen in den beel denaar van de Koningin o,p de nieuwe kwartjes en dubbeltjes. De modèles blijven echter ongewijzigd, zoo dat van nieuwe geldstukken geen sprake is. De veran deringen, die slechts mogen dienen om een fraaier ge heel te verkrijgen, zullen dan ook vermoedelijk van aien aard zijn, dat ze alleen bij nauwkeurig waarne men in het oog vallen. Den ontwerper van de stukken is, binnen de hierbo ven aangegeven grenzen, volkomen vrijheid gelaten te verbeteren wat hij wenschelijk acht. HET KRONINGSFEEST IN ENGELAND. De Nederlandsche missie ter bijwoning van het kro ningsfeest in Engeland vertrekt 18 Juni naar Londen. Gemengd nieuws. BURGEMEESTER VAN 's-GRAVENHAGE. Onder hen, die in de laatste dagen genoemd worden, als zeer ernstig in aanmerking komende voor het bur gemeesterschap van de residentie, behoort- jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, advocaat en procureur te 's-Gra- venhage, lid van de Tweede Kamer voor Gouda. (Vad-) VERNIELING VAN BOOMEN TE ENKHUIZEN. Voor den Hoo-gen Raad werd gisteren voor de twee- do maal behandeld de zaak van P. J. K., zonder beroep te Enkhuizen, vervolgd ter zake dat hij in het laatst van 14)08 opzettelijk en wederrechtelijk een aantal hoo rnen, toebehoorende aan de gemeente Enkhuizen, had vernield, althans beschadigd! door de wortels dier hoo rnen in aanraking te laten met zekere stof (ijzeraarde) waardoor een aantal dier beamen was gestorven. De Rechtbank te Alkmaar had hem deswege vrijge sproken, het Hof te Amsterdam had hem veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens het opzettelijk en wederrechtelijk vernielen van eens anders goed en de vordering der civiele partij ad 115.50 toegewezen. 1 11 arrest was door den Hoogen Raad vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Arnhem, dat den requirant tot 1 maand gevangenisstraf veroordeel- de wegens liet opzettelijk en wederrechtelijk beschadi gen, van eens anders goed, met schadevergoeding van 115 aan de civiele partij. Het Hof verwierp requi re nts bewering, dat hij gerechtigd was, de gewraakte handelingen te verrichten. De bedoelde boomen wa ren boomen van het stadsplantsoep te Enkhuizen, waarvan de wortels uitkwamen in den moestuin van den requirant. En nu overwoog het Hof, dat de re- quirant wol gerechtigd was de wortels af te hakken, maar niet om zo in aanraking te brengen m©t- vergif! waardoor dc boomen beschadigd werden. Mr. L. W. van Gigch, advocaat- te Amsterdam, na zijn terug-Keer uit Indi'é weder voor het eerst in deze zaak pleitende, ontwikkelde twee cassatiemiddelen, na er op gewezen te hebben, dat de requirant de ijzeraar- de in zun turn heeft gebracht omdat de boomen van het «tadsplantsoen de beste sappen aan zijn eigen planten onttrokken. P1' 01611 llier te cl06') heeft, met een we- derrechtete^e beschadiging. zloolang do Hooge Raad blijft bij zijn jurisprudentie omtrent artikel 1401, dat er moet zijn een uitdrukke lijke schending van het recht van een ander, vraagt pleiter, welk recht hier nu door den requirant geschon den i.s. Bovendient erkent art. 626 B. W. uitdrukke lijk het recht van den eigenaar op al wat op en i.n zijn giond is. Hij heeft dus het recht om in zijn grond te hebben ijzeraarde. Het Hof te Arnhem zegt wel, dat indien de requi rant reeds krachtens art. 626 B. W. gerechtigd was ijzeraarde in zijn grond te brengen, art. 714 B.W., vol gens hetwelk men wartels van boomen op eigen ter rein mag afkappen, overbodig zou zijn. Maar dit is oiypist. Immers dit is het eenige geval in ons bur gerlijk recht, waarin eigen richting wordt- toegestaan; ait is eene uitbreiding van het eigendomsrecht. Zon der s rechters dictum mag men in andere gevallen nimmer andermans goed amoveeren uit zijn eigen grond. Dat- art. 714 niet spreekt van gif in den grond brengen, doet dus niets ter zake. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. Van Ilangest baron d'Yvoy, was dan ook in zijn con clusie, voorafgaande aan het vorig' arrest van den Hoogen Raad in deze strafzaak, van oordeel, dat de icquirant op zich zelf gerechtigd was, de ijzeraarde in zijn grond te brengen. Maar hij meende -dat die han deling wederrechtelijk werd door requirant's opzet en 'liens wetenschap van de schadelijke gevolgen van zijn daad. Daarbij zag hij echter voorbij dat in art. 350 Strafwetboek de wederrechtelijkheid een zuiver objec tief element is van het deliet, afgescheiden van elk opzet, van elke bedoeling van den requirant. Dat de schade is ontstaan door requirant's hande ling is nog geen criterium voor de wederrechtelijkheid. Immers ook volkomen rechtmatige handelingen kun nen schade veroorzaken. En zelfs indien hier op grond van requirant's culpa onrechtmatige daad zou kunnen worden aangenomen ex art. 1401, dan consti tueert dit nog niet een wederrechtelijke handeling in den zin van art. 350 Strafwetboek. Conclusie O. M. 8 Mei. overste Van Daalen inmiddels generaal is geworden, of misschien wist hij dit niet; en hij geloofde niemand minder dan de beroemde Indische ijzervreter in eigen persoon voor zich te zien. Trouwens zijn forsche ge- stalt© en krijgshaftige houding toonden duidelijk, dat men met een officier van gezag te doen had. )e overste, die de uniform van een majoor droeg, verd dan ook met alle hoffelijkheid en voorkomend- oid behandeld en tegen de door hem voorgestelde voorwaarde, had men niet de minste bedenking. De piano werd aan liet opgegeven adres bezorgd en de zoogenaamde overste betaalde een klein bedrag als eersto aflossing. Toen echter kwamen de ehicanes, de kwitanties moesten in een enveloppe gestuurd worden. Ze werden te vroeg of op een te laat uur aangeboden, enz.; ver dere betaling bleef uit. Eindelijk begon de pianohandelaar toch argwaan te kiijgen en hij wendde zich tot de directie van het Handels en Particulier Informatiebureau, P. Koeman h' Co., met het verzoek, inlichtingen te verstrekken over den overste." De directie van dit bureau ging onmiddellijk op onderzoek uit. Zij êing bij de militai re autoriteiten en bij de politie informeeren, maar nergens kende men een overste Van Daalen. Bovendien gaf een bezoek aan het door den „over ste opgegeven adres zulk een ongunstigen indruk, dat men. al spoedig begreep, dat de zaak niet pluis was. Het gevolg is geweest, dat bij de politie aan gifte is gedaan van het geval. ,.!P6Ze kan echter eerst tegen hem optreden, wanneer blijkt, dat de piano verkocht is of de firma op andere wijze is benadeeld. (Tel UIT EGMOND AAN ZEE. In de gisteravond alhier gehouden voltallige raads vergadering' werd medegedeelddat de benoeming van een onderwijzer zal worden uitgesteld' tot na den af loop van de examens; dat in de maanden Juli en Augustus het post- en telegraafkantoor onafgebroken zal zijn geopend van 8 uur 's morgens tot 7.30 's a-vonds; dat verschillende besluiten in vorige vergaderingen genomen door Gedeputeerde Staten werden goedge keurd. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving' aan genomen. I B. en Vstelden daarna voor de verpachting van liet strand te regelen zooals vorige jaren, echter met dien. verstande dat de plaatsen bij de trap verpacht zullen worden, daar het h. i. onbillijk is dezelfde plaat sen steeds aan dezelfde personen te verleenen. Verder zagen zij de verdere regeling gaarne door den Raad aan B. en W. opgedragen. Nadat de voorzitter op een desbetreffende vraag had geantwoord dat de verpachting maar voor een jaar geschiedde, vereenigde de raad zich zonder eeni ge bespreking met het voorstel. Ier behandeling van het voorstel tot ontslag van den onderwijzer Eenennaum ging de raad' in geheime zitting. Na heropening werd medegedeeld, dat met algemee- ne stemmen besloten werd den onderwijzer Eenennaam met- ingang van 1 Juni te ontslaan. Bij de rondvraag vroeg niemand het woord, waar na de openbare vergadering werd besloten, om ander maal in comité over te gaan ter verdere behandeling van het kohier van den Hoofdelijkeii Omslag. UIT OBDAM. De watermolenaar Schoen, sedert 35 jaar als zooda nig bij den Polder en Banne Obdam werkzaam, heeft tegen 1 Mei a.s. ontslag aangevraagd. EEN GEVAARLIJK HEER. loen Zondagmiddag de landbouwer J. K„ op het Haatland te Kampen, met zijn vrouw ter korke was, drong de 29-jarige boerenknecht C. B., die vroeger bij K. in dienst is geweest, diens woning binnen en be dreigde met een. revolver het leven van de 16-jarige dochter, met wie hij vroeger omgang- had gehad, het geen nu door toedoen der ouders van het meisje niet meer het geval is. Het meisje wist de woning te ont vluchten, waarna B. zich verwijderde. Hij werd dooi de gemeenfe-politie aangehouden en in verhoor geno men. EEN BRUTAAL STUKJE. Dezer dagen stapte bij een groote pianohandel te Amsterdam een persoon binnen, gekleed in de uniform van hootd-officier van het Nod. Indische leger. De officier noemde zich overste Van Daalen.' Wel droeg hij de distinctieven van ,majoor en niet van overste en wel moest liet eenigszins bevreemding wek ken, dat, zulle een voornaam officier woonde in de Re- guliersdwarsstraat, gelijk hij opgaf; maar de betref fende firma heeft niet zooveel verstand in het onder scheid in de uniformen der verschillende officiersran gen en de naam vaii den bekenden Indischeu held, overste Van Daalen deed wonderen. De pianohandelaar dacht er niet om, dat de bekende UIT OTERLEEK. In de laatste vergadering van den Gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burge meester. A a opening werden de notulen der vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren 1. Brief van den gemeente-ontvanger, omtrent zij ne borgstelling. 2. Idem van Ged. Staten inhoudende goedkeuring Hoofdei. Omslag. 3. Idem van Ged. Staten inhoudende goedkeuring der regeling van toelating der kinderen op de scho len. 4. Van den burgemeester dezer gemeente, meiden- do, dat bij beschikking van den heer Commissaris der Kóningin in Noord-Holland tot veldwachter alhier is benoemd A. Deun. 5. an den secretaris der commissie tot wering- van schoolverzuim kennisgeving der herbenoeming van den heer F. Grim als voorzitter. 6. Verslag' omtrent den toestand der gemeente over 1910. 7. Idem omtrent Volkshuisvesting. 8. Idem omtrent het onderwijs. 9. Idem omtrent het herhalingsonderwijs. Alle deze worden voor kennisgeving aangenomen. lot leden van het stembureau bij de verkiezing van de periodiek aftredende raadsleden, werden benoemd de heeren I). de Jong en P. Vader, terwijl als derde lid de heer C. Blom werd aangewezen. Daarna werd de gewijzigde instructie voor den ge- meontebodo vastgesteld. Den heer Werner, naar Assen vertrokken werd op zijn verzoek gedeeltelijke ontheffing verleend van zijn aanslag over 1910 in den hoofdelijken omslag. Hierop, was de rekening van het. Burgerlijk Armbe stuur aan de orde, welke werd! goedgekeurd- tot een bedrag van 1030.71° in uitgaaf en 1292.62 in ont vang, derhalve met batig saldo van 261.90°, waarna, na rondvraag, de voorzitter de vergadering sloot.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1