Landweer. BINNEN LAN II. aagmeestep, Inlevering Zakboekjes. BUITENLAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. konden, die God evengoed zooken als zij. Gelooven de ze orthodoxe protestanten dat het Jezus zou behagen, dat men degenen haat, die zelf zoeken wat de waar heid is. Een goed protestant wil zelfstandig de waar heid zoeken, wil hij dit niet, dan kan hij in de Room- sehe kerk blijven. Uit dit zelfstandig onderzoek vloeit voort, dat men tot verschillend resultaat komt en daarom mag niemand van het door hem bereikte resultaat, een verwijt gemaakt worden. Men behoeft niet te gelooven wat andere vóór ons geloofden, wat voorgangers gelooven. Slechte leden der kerk zijn de orthodoxen, omdat ze de modernen, die een groote macht beloveh te worden, tegenwerken. Is het geen heugelijk verschijnsel dat het kerkbezoek toeneemt? Benoemt men uitsluitend orthodoxe predikanten, dan weert men de modernen af en daartegen protesteert debater. Men moest erkennen het goede recht der modernen in de kerk, op éón moderne predikant. Het is een schande, dat hier in Alkmaar geen moderne pre dikant is, een onduldbare toestand is het, dat er vier orthodoxe predikanten zijn. Welk een onrecht, deze overheersching van één partij over de gedrukte moder nen, die gunstbewijzen mogen aannemen, welke verne deringen zijn. De orthodoxen, die deze gunstbewijzen geven, staan niet op een zuiver standpunt door toe te staan dat er in de kerk af en toe gepreekt kan worden in vrijzinnigen geest. Zuiver zou de toestand zijn, wanneer er althans één moderne predikant werd ge geven. Er moet eenheid komen in het belang der kerk zelve en wanneer debater daartoe mocht hebben opge wekt, zal hij tevreden zijn. (Applaus). De heer ds. G. W. Melchers van Purmerend begon met onder daverend' applaus te protesteeren tegen de tien minuten welke hem slechts voor het debat waren toe gemeten. Daarna noemde debater de advertentie mis leidend de kerkeraad blijft in allengevalle, het komt dus niet te pas het comité „voor het behoud van den kerkeraad" te noemen. Debater zeide verder zich niet te kunnen voorstel len welke voorstelling dr. Kromsigt had van een pre dikant, toen hij over de prediking sprak. Wij, zeide hij, zullen uitsluitend onze overtuiging prediken, niet wat u ons gelieft voor te schrijven. Dan merkte hij op, dat nog steeds niet vastgesteld is, wanneer de verkiezingen zullen plaats hebben, en dat er op de kiezerslijst 550 namen van modernen ont breken. (Applaus.) Ingaande op de rede van dr. Kromsigt merkte hij op, dat deze ons wil terugbrengen tot Luther, Zwingli en Calvijn, hun begrippen wil laten copieeren, pro- testantsche en papieren pausen wil1 maken, riep hij dr. Kromsigt toe, keer gijzelve terug, tracht te begrijpen wat die menschen hebben gevoeld; gedacht en gedaan. De zwakheid van het standpunt van dr. Kromsigt bleek genoeg uit wat deze zeide omtrent het ambt, hetgeen weinig eerbied voor den Bijbel toonde, terwijl zijn optreden tevens deed denken aan pauselijke nei gingen. De modernen zijn niet bang voor andere rich tingen, waar ze de macht hebben, geven ze aan de or thodoxie predikanten. Ook te Alkmaar zal men ieder gelegenheid geven naar eigen overtuiging, godsdiens tig voedsel te zoeken. Wel bang zijn de orthodoxen. De modernen worden niet uit de kerk uitgedreven, maar ze moeten zich stil houden, men is bang voor hen, omdat men hun kritiek, hun prediking vreest. Het is dan ook niet aan de orthodoxie te danken, dat er vrijzinnige predikanten af en toe kunnen optre den. De voorzitter interrumpeerde, dat de tijd verstreken is. Ds. Melchers voortgaande, behandelde het superna- turalisme, herinnerde in dit verband aan het gebeurde met Balthasar Bekker te Amsterdam, die in de zeven tiende eeuw reeds het bestaan van booze geesten, too- vernarijeu en dergelijke bovennatuurlijkheden bestreed. De voorzitter verzocht debater te eindigen. De vergadering- werd rumoerig. De spreker kreeg nog 5 minuten. Ds. Melchers vroeg tenslotte een categorisch ant woord op de vragen of dr. Kromsigt gelooft aan de letterlijke inspiratie van den bijhei, of-hij ontkent de wet van oorzaak en gevolg of hij aanneemt, dat de ontwikkeling en de wetenschap, dat alle resultaten der modernen moeten worden aan kant gezet, opdat de partij der orthodoxen de andersdenkenden aan ban den kunne leggen. Debater heeft een ruimer in zicht, kan zich niet maken tot een copie van het voor geslacht, meent, dat het brood, dat voor vier eeuwen is gebakken voor ons niet meer voldoende is. (Applaus). De voorzitter ried de vergadering tot kalmte aan. Ds. de Pree, de derde debater wilde niet onbeschei den de hem toegemeten grenzen van den tijd over schrijden. Een stem: Is bekorting van het debat protestantseh at den naam van het comité betreft, aldus de de bater, het verkiezingscomité heeft daarover lang en breed gediscussieerd en het bedoelde ennee te zeggen, dat wanneer een kiescollege uit den bus mocht sprin gen, de rechten van den kerkeraad verkort zouden worden. Ten aanzien van de lijst dei- stemgerechtig den merkte ds. de Pré op, dat 550 namen Er ontstond groot rumoer of ds. Melchers dit getal heeft gebezigd, of 151 heeft genoemd, en of het mo dernen waren, die waren vergeten. Ds. de Pró, voortgaande, betoogde, dat het gemak kelijk kan gebeuren, dat er namen niet. op de lijst zijn geplaatst, omdat men niet. weet of alle lidmaten wel stemgerechtigd zijn. Als Jan Bakker van Bnbylonië- broek komt, dan weet de kerkeraad niet of dat een knaapjen is enz. Van Maandag tot Zaterdag van 102 uur is de lijst ter visie gelegd, dus ieder kan zijn rechten doen gelden en er is daartoe veel ruimer ge legenheid dan bijv. te Rotterdam. Debater moest nog zeggen, wat hij zeggen wilde, maar zijn tijd was voorbij. (Applaus). Dr. Kromsigt vond het onaangenaam dat de eerste debater niets heeft ingebracht tegen het referaat. Wel kwam hij op tegen de openbaarheid der vergade ring, maar in de wereld kan men niet altijd toepassen een bepaalden tekst, die slaat op één persoon en niet op een partij. Geen der beide debaters heeft iets inge bracht tegen de ontkenning van het bestaansrecht van hot modernisme in de kerk. Verder merkte spreker op, dat men van de andere zijde is voorgegaan met een openbare behandeling. De onverdraagzaamheid hier, waarover de debater sprak, is er niet een uit haat, maar een uit liefde. Spreker noemt zich goed protestant, omdat hij de vrijheid verdedigt, steunend op den Bijbel, dus niet- de vrijheid, die tot bandeloosheid zou leiden. Overheersching is er niet, immers het recht tot de gevolgde methode wordt gegeven door het reglement (art. 11). Thans komende tot ds. Melchers, die zeide dat men niet slechts wilde prediken wat de orthodoxie goed keurt, merkte spreker op, dat men daartoe het recht mist. Van een eeuwig servituut op de kerk is geen sprake, de orthodoxen erkennen wel degelijk de ont wikkeling van de leer der kerk, die door God geleid wordt. Paulus gevoelde zich wel degelijk als iemand, die gezag uitoefende en spreker beriep zich op een tekst-, Welken hem echter niet te binnen wilde schieten, wes halve, onder applaus, ds. Melchers den tekst gaf. t Tenslotte verklaarde Spreker de organische inspira tie van den Bijbel aan te nemen, want hij erkent den Bijbel als het Woord Gods, op grond hiervan, dat hij zich gebonden weet aan Christus, die zich gebogen iceft voor de autoriteit ran het oude testament, en zoo doet spreker voor beide testamenten. De ervaring bewijst, dat de orthodoxe prediking mensehen trekt, terwijl het modernisme g.een opwek king heeft gegeven. Do mensch zal bij alle brood niet leven, maar bij het woord Gods. (Applaus). De debaters krijgen nu weer het woord. Een stem: Voorzitter, zou U geen nachtpermissie willen aanvragen. De heer van Heijnsbergen zeide dat zijn voorouders tot de modernen behoorden. Wij zijn erkend als leden der kerk, betalen onze belasting, wie zal ons het recht ontnemen er in te blijven? De orthodoxen moeten be wijzen dat ze het recht hebben ons er uit te zetten maar dat- doen ze niet, daarom laten ze ons er in blij ven. (Applaus). Ds. Melchers beantwoordde allereerst ds. de Pró en constateerde dat de commissie blijkbaar erg ongeluk kig is geweest met het vinden van een naam. En wat de kiezerslijst betreft, er zijn mannen van hoogen leef tijd, die niet op de kiezerslijst staan dat zegt ge noeg. Uit de wijziging der proponentsformule in 1854 blijkt dat men de muren der kerk wilde uitzetten. Dr. Krom sigt moet z. i. willen, dat de overheid ook weer de baas wordt- wie weet- wat er bij de inventarisatie nog van diens bagage kon komen f Calvijn geloofde aan de letterlijke inspiratie, maar dat kan dr. Kromsigt onder den invloed van het mo dernisme niet meer slikken en daarom past hij er een mouw aan, spreekt hij van organische inspiratie. De baters blik op den bijbel is ruimer geworden, sinds hij andere godsdiensten leerde kennen, ook met bijbels, maar met grooter verdraagzaamheid. Ds. Vinke's naam heeft spreker tot zijn bevreem ding onder de advertentie gemerkt. In vrijzinnige kerken is de opkomst ook wel goed het hangt er maar van af hoe de predikant is. Wanneer Jezus spreekt over de wijsheid, die tot do kinderkens komt, dan is dat geen dogmatische wijs heid, maar de wijsheid die liefde is, die zich opoffert. Alle bijbelschrijvers maken den indruk van eerlijke zoekers, maar zijn volstrekt geen gezagsoefenaren. Wij willen, zoo besloot spreker, blijven in de kerk, omdat wij een historisch recht hebben, omdat wij in de volkskerk, de mooie dingen van Gods wereld willen leeren. (Applaus.) Ds. de Pree zeide hierna, dat de vergadering van ds. Melchers den indruk heeft gekregen, alsof de ver kiezingslijst zoo maar zou zijn samengesteld. Dat is niet waar. Vijf mannen zijn er vele dagen mee bezig geweest. Debater haalde verder aan een uitspraak van ds. Bosch, van Linunen, die in den kerkeraad zei de: „ik beklaag de moderne dominéé, die in Alkmaar komt te staan, want Alkmaar is niet modern, maar onverschillig." Mannen, die de schrift aantasten, zijn geen aanhangers van Luther, die den bijbel naar boven hield. Er zijn modernen, die in jaren geen voet in een bedehuis hebben gezet, maar in nood een predi kant roepen. Do moderne dominée's hebben voor de zulken geen boodschap, zij preeken Zondags en worden dan anti-militarist en schrijven tooneelstukjes, waar in ze zelf de rol vervullen. Er ontstond na deze uitlating luid rumoer. Er werd voortdurend geschreeuwd: „Gij zult niet dooden." Ds. de Pree zeide verder, dat in den Helder, Zalt- Bammel, Assen etc. de modernen aan de orthodoxie geen recht geven. Ds. Melchers: Dat is demagogie, want ge houdt geen rekening met de geringheid der minderheid van de orthodoxen in die plaatsen. Ds. de Pree gaf ten slotte den raad, niet de proef te nemen met de vrijgevigheid van het modernisme. Dr. Kromsigt had het slotwoord, en zeide, dat er aangenaam gedebatteerd is, dat de debaters het hem aangenaam gemaakt hebben en dat de vergadering een rustig verloop heeft gehad, behoudens dan enkele mistakes. Het voorbeeld van de proponentsformule van ds. Melchers is zeer ongelukkig gekozen, immers in 1883 was zij zoo ruim, dat. het geen formule meer was, in 1887 is zij weer duidelijker in verband) gesteld met de historische geloofsbelijdenis. Ruimte moet er zijn dat is sprekers standpunt- ook. Jammer dat de naam van ds. Vinke genoemd is spreker is het in groote dingen met dezen geheel eens. Wat de organische inspiratie betreft, hieruit blijkt juist, dat- de orthodoxe willen groeien in de belijdenis, maar een g-roei soliede als die van een eik. Op art. 11 van het algemeen reglement willen de broeders maar niet ingaan, het staat nog altijd1 op zijn pooten. De modernen staan niet op den bodem der kerk daar gaat ook niets van af. De Hartog heeft gevraagd en hier komt het op <aan hoe beschouwt ge de zonde, zijn we verduisterd1 in het ver stand? Spreker zegt ja en bij hem blijft alleen het woord Gods. (Applaus.) Onder rumoer sloot, omstreeks kwart, voor twaalf de voorzitter de vergadering, waarna dr. Kromsigt het „Onze Vader" uitsprak. „EVANGELISCHE UNIE". Door het Bestuur der Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden wordt tot ons het verzoek gericht, er melding van te willen maken, dat van harentwege a.s. Zondagavond 30 dezer om half acht, eene gods dienstige bijeenkomst zal worden gehouden in de Groote Kerk en dat de spreker voor dien avond zal zijn [de Heer Ds. J. L. N. Zillinger Molenaar uit Dordrecht. De heer H. Lindeboom van Oudorp, directeur van „Nieuw Leven", zal met «en gemengd koor, aan deze bijeenkomst welwillende medewerking verleenen. MUZIEKUITVOERING. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. II. Prinses Juliana zal door het Stedelijk Muziekkorps op Zondag 30 April 1911 een concert worden gegeven in den Stadshout, des middags van 2l/2—-41/2 uur, waarvan het programma als volgt luidt: 1. „Alcmaria et Patria", marsch van H. A. Maas. 2. Ouverture a. d. operette „Franz Schubert"Suppé. 8. a. „Willem III", gavotte J. Kwast. b. „Valse Blue" Maryis. 4. Fantaisie de l'opera „La fille du Regiment"Donizetti. 5. „Ons Vorstenhuis", triomf-marseh Ant. Tierolff. 6. Walzer a. d. operette „Der Graf von Luxemburg" Léhar. 7. „Musikalische Tfiuschungen", pot pourri Schreiner. 8. „30 April 1909", feestklanken. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 30 April 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Evange lische Unie. Avond 7i/2 uur, Ds. J. L. N. Zil linger Molenaar, van Dordrecht. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. H. Makkink Evang. Luth. Pred. te Breda. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. H. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, Bediening van het H. Avondmaal, voormiddag IQ uur en avond 6 uur, ds. Mulder,' van Broek op Langedijk, dankzegging. Consistorie Geref. Kerk, Oudegraeht D 83, Woens dagavond 7Y2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van 3Vs5 uur, vergadering van de knapen- vereeniging „Samuel." Chr. Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth", Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van 8V2 tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5V2 tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 6 uur. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. L. Schutte van Amsterdam. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Stompetoren, 9i/2 uur, geen dienst. Herv. Gem. te Schermerliorn, Ds. Heep te Stompe toren. Ger. Kerk, 9'/2 uur, preeklezen. Herv. Gem. te Driehuizen, 0i/2 uur, Ds. Cramer van Baumgarten van Hoorn, bevestiging. D/2 uur, Ds. M. A. G. Vorstman, intrede. Herv. Gem. te Grootschermer, 91 /2 uur, Ds. Kater van de Rijp. AANBESTEDING. Het provinciaal bestuur van NoordGHolland heeft gisteren aanbesteed: Het vernieuwen van drie paar ijzeren deuren in de schutsluis te IJmüiden. Raming 14.000. Laagste inschrijver M. Daalder alhier, voor 15.500. AGENDA. VRIJDAG. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 67 uur Jongensafd. III; van 78V2 uur Damesafd.van 8V210 uur Heerenafd., Harmonie. Zangv. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor het geheele koor, 8 uur, Diligentia. Schaakclub V V. V., bijeenkomst 8 uur, café Scher- merhoru, Waagplein. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor heeren, 8 uur, gebouw „Diligentia. ZATERDAG: Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 3V2 uur Meisjesafd. II, van 67 uur Meisjesafd. I, van 78 Jongensafd. II, Harmonie. Gymn.-ver. „De Halter," van 89 uur, jongensafd. van 1216 jaar; van 910 uur ledenafd. boven 16 jaar, in het „Gulden Vlies," ingang Lindengraeht. AUTO VOOR H. M. DE KONINGIN. Hare Majesteit de Koningin gaf Hare toestemming aan de Industrieele Maatschappij Trompenburg, om den voor Haar bestemden 25 P K. Spijker-automobiel tegen 'n klein entréegeld voor het publiek ter be zichtiging te «tellen. Hare Majesteit bepaalde tevens, dat de opbrengst ten goede zoude komen aan het ziekenfonds van de werklieden dezer fabriek. PEST OP JAVA. Uit Batavia wordt geseind, dat Kediri is besmet verklaard door pest. Tusschen de gevallen te Kediri en die in de af- deeling Malang is geen verband gevsnden. Strenge insolatie is van het eerste geval af toegepast. De resident van Kediri is gemachtigd om dezelfde maat regelen tegen het verkeer te nemen als in de afdeeling Malang zijn toegepast. Gemengd nieuws. DE PAR SE V AI, VI KOMT NIET. Naar uit Berlijn aan de „Tel." wordt gemeld, is thans beslist, dat het groote bestuurbare luchtschip, dat Vrijdag j.l. op weg naar Amsterdam verongelukte, niet naar Holland komt. In plaats daarvan zal de „Luftschiffahrt Gesellschaft" een ballon van veel kleinere afmetingen per trein naar de hoofdstad stu ren, waar het gedurende een paar dagen bij gunstig weer zal opstijgen. Dit vaartuig zal echter slechts 3 passagiers mee kunnen voeren, terwijl de Parseval VI en 10 mee kon nemen. Nog zij gemeld, dat dit klei nere luchtschip 's avonds niet zal kunnen varen, aan gezien het niet van een lichtapparaat is voorzien. SLECHT OP DE HOOGTE. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct.": Dat de Belgische journalisten op gespannen voet staan met aardrijkskunde en geschiedenis is hekend. Wie herinnert, zich niet het dagblad, dat gelezen had over verwoestingen op Java dooro bandirs aangericht en in een snorkend telegram het bericht over een op stand van een nieuwen volksstam, dien der Bandjirs, de wereld inzond? Een der meest gelezen dagbladen had het gisteren over een standbeeld voor Peter den Groote, dat te Laardam1 zal worden opgericht; het was geen druk fout, de plaats kwam op tien regels vierkeer zóó voor. En nu schrijft diezelfde courant, vanavond onder el kaar, dat president Falüères de Koningin-Moeder te Westdijk zal gaan bezoeken, en er een ongeluk is ge beurd in de staatsmijnen te Haarlem! Een atlas, a. u. b. VEENBRAND. Sedert veertien dagen is er brand in het Buursche- veen hij Haaksbergen. Het vuur is aangekomen in het Almeloosche veen over de Duitsche grens, waarschijnlijk aangestoken door een bestedeling bij een Duitschen landbouwer, en heeft zich over een g-roote oppervlakte uitgebreid, waarbij alle aanwezige turfhoopen en ook een turf schuur met inhoud is verbrand. Het gevaar van diep inbranden kan alleen door overvloedige regens worden gekeerd, daar er van over heidswege niets wordt gedaan om het voortwoekeren te stuiteu. DE EX-BURGEMEESTER VAN BLARICUM. Te Amsterdam heeft zich bij de politie aangemeld de heer Ilosang, gewezen burgemeester van Blaricum, veroordeeld wegens gepleegde onregelmatigheden in het gemeentelijk beheer en voortvluchtig van den dag- af, dat hij zijn straf zou moeten ondergaan. De veroordeelde, die een maand gevangenisstraf heeft te ondergaan (van een ander veroordeelend vonnis is hij in hooger beroep gekomen), is naar de strafgevangenis aan den Amstelveenschen weg over gebracht. werd heden na afloop van da jnarlijksohe vergadering van aandeelhouders, in de hal van het kantoorgebouw, eert door het personeel aangebracht gedenksteen ont huld. Het opschrift van den steen noemt deze erkenning: eeüe nieuwe, gewichtige schrede in de richting van samenwerking tusschen kapitaal en arbeid. Aandeelhouders, directie en personeel waren bij de plechtigheid tegenwoordig, waarbij de chef-stoker A. Konincks, namens het personeel, woorden van dank baarheid sprak. De directie nam gaarne acte van deze erkentelijk heid van het personeel. (Teil.) HOE EEN VRIJSPRAAK NIET ALTIJD GE LUKKIG MAAKT. De Haagsche rechtbank sprak eergisteren zekeren E„ beschuldigd van diefstal van 2 gouden ringen te Leiden, vrij. Onmiddellijk daarna is de vrijgesprokene op een wa gen naar Leiden meegereden en heeft bij den horloge maker Terpstra een horloge te zien gevraagd, waarmee hij wegliep. Thans bevindt hij zich op 't politiebureau te Leiden, waar proces-verbaal is opgemaakt. De „ge lukkige" wil per sé door den Staat der Nederlanden onderhouden worden. HET MIJNONGELUK BIJ HEERLEN. Omtrent de slachtoffers van het mijnongeluk deelt de N. Limb. K. volgens geneeskundige verklaring me de dat de mijnwerker Bus werd boven gehaald, terwijl hij nog teekenen van leven gaf. Toen hij echter in de verbandkamer was gebracht, gaf hij den geest. Zijn borstkas was ingedrukt. De toestand der gewonden is gunstig en alle hoop op behoud bestaat. KAPITAAL EN ARBEID. De Nèderlandsehe Gist- en Spiritusfabriek te Delft, herdacht op 23 April haar 40-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid werd het gezamenlijk personeel opgeno men nis mede-vennoot, met een kapitaal van aanvan kelijk J 100.000, dat allengs zal groeien tot 200.000. Om dit feit in de herinnering levendig te houden. VLIEGEN. Legagneux en Hanriot hebben gistermiddag te Amsterdam het vliegterrein geïnspecteerd' en verklaar den ons, dat alles keurig in orde was, zoodat ze nu maar wachten op beter weer, om te kunnen opstijgen. DE ROTTERDAMSCHE VLIEG WEEK. Gisteren zou de Rotterdamsche vliegweek beginnen. Er waren een 800-tal toeschouwers om de prestaties van Bussel en Verschaeve te aanschouwen. Doch we gens het slechte weer, -werd natuurlijk niet gevlogen. Laatste Berichten. DE PEST OP JAVA. 's-GRAVENHAGE, 28 April. Een Regeeringstele- gram van 28 April betreffende pestgevallen op Java van gisteren (27 dezer) meldtEen en twintig geval len, waaronder een longenpest. Veertien dooden te Kediri. Op 25 dezer twee gevallen, beide met doodelij- ken. afloop. Op 26 dezer geen gevallen. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. 's-HERTOGENBOSCH, 28 April. De postbode M. uit Cromvoirt. is door trein 451 uit Tilburg te Den Bosch gegrepen en gedood. KERKERAAD OF KIESCOLLEGE. LTRECHT, 28 April. De strijd die de laatste we ken alhier gevoerd is omtrent de kwestie keïkeraad of kiescollege, is geëindigd in het voordeel van den ker keraad, die 1757 stemmen verkreeg en aldus het be- roepingsrecht blijft houden tegen 1394 op het kiescol lege. Het totaal aantal stemgerechtigde lidmaten is 7579, zoodat nog niet de helft heeft gestemd. VLIEGTOCHT PAU-BREDA. AMSTERDAM, 28 ApriL De Nederlander Lutgen is hedenmorgen 7 uur met zijn Bleriot-monoplan, ver gezeld ran Alfred Le Brebaerd als passagier van Pau vertrokken voor den tocht PauBreda. Hij zal trachten heden nog Poitier te bereiken. ERNSTIGE VAL. UTRECHT, 28 April. Luitenant-kolonel W. H. Piepers uit Amersfoort die Zondag j.l. nog zoo opge wekt in de militaire sportfeesten deelnam, is door een ernstig ongeluk getroffen. Hij is te Maasbergen van het paard gevallen. Hij werd bewusteloos opgenomen, waarna de geneesheeren zware inwendige kneuzingen en hersenschudding constateerden. AMSTERDAM, 28 April. Thans is officieel be richt ontvangen, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden van 6 tot 12 Juni e.k. het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam zullen brengen. Ingezetenen der gemeente Alkmaar, die in aanmerking wenschen te komen voor de vervulling der betrekking van waaraan eene bezoldiging is verbonden van f 400,— s jaars, gelieven hunne stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 1 Mei a.s. BEZOEKEN lilWHV WIET WORI>EN AFGEWACHT. Alle verlofgangers van de Landweer en van het reserve-personeel beneden den officiersrang, ingedeeld bij de Landweer, in deze gemeente aanwezig, worden uitgenoodigd hun zakboekje, in het tijdvak van 16 M< i a.s. ter Gemeente Secretarie in te leveren. BELGIë. Men weet, zegt het Hbld. v. Antw. dat de bevolkingsregisters te Schaarbeek door den brand van 17 April zijn vernield'. Enkel de boeken van den bur gerlijken stand bestaan in dubbel exemplaar. Deze staat van zaken kan nog al onaangename ge volgen hebben. Voor de huwelijken zal bet moeilijk zijn, te bewijzen dat de bruid of bruidegom zes maarn oen verblijf te Schaarbeek hadden en dus zal men de roepen niet kunnen doen. Voor den miliciedienst zal het moeilijk zijn de familiedossiers in orde te brengen en in zake belastingen, rechterlijke opzoekingen, vra gen naar inlichtingen van wege openbare besturen of bijzonderen is dit een echte warboel. De vernietiging der archieven van den burgerlijken revisieraad zal ook tot veel moeilijkbeden aanleiding geven. Hoe zullen vele jongelingen het bewijs leveren dat zij vrijgesteld werden van den dienst nu dat de do cumenten hiervan niet meer bestaan? De moeilijkheden die men te Schaarbeek tegemoet gaat, zullen denkelijk andere gemeentebesturen aan sporen de noodige maatregelen te nemen om documen ten van dergelijk belang buiten het bereik der vlam men te houden. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft in den ministerraad medegedeeld, welke maatregelen zijn ge troffen, om hulp te brengen aan de Europeescbe kolo nies en den Sultan, die in Eez wordt belegerd en de troepen van majoor Brémond te bevrijden. De Marok- kaansche goems uit Sjawija zijn hedenmorgen de Boe- degreg overgetrokken. De eerste afdeeling van de kolonne zal morgen volgen. Generaal Móinier behoudt- het. bevel over alle lan dingstroepen.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2