DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In 19,2 WC"<,' °P <M "h<" No. 101 Honderd en dertiende Jaargang, 1911. ZATERDAG APRIL. Het Weldadigheidsbloempje. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondeilijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Dt? ™iARDAG VAX EBINSES JULIANA. de Koningin heeft toestemming verleend aan ne Apeldoornsche Padvindersvereeniging 0111 heden 3 uur op Het Loo voor Prinses Juliana te defileeren. ALKMAARSCHE ALKMAAR, 29 April. Het comité tot bestrijding der Tuberculose verzocht ons de volgende indrukken en herinneringen" te plaatsen: Toen den 30en April van het voorgaande jaar, een veertigtal jonge dames, getooid met de Stadskleur en het oranje; voorzien van een flinken voorraad welda digheidsbloempjes, onze goede stad introkken 0111 die bloempjes te verkoopen, deed de Voorzitter van het Comité tot bestrijding- der Tuberculose aan allen het verzoek, de indrukken van dien dag mede te deelen; misschien, zeide hijkunnen wij daaruit ervaring put ten. De dames, die aan dat verzoek voldeden, hebben daarmede een goed werk verricht. Het liefst zouden wij die indrukken onveranderd overnemen, ware het niet dat sommige geschetsten zich daaruit zouden jierkennen en dat ons doel niet ten goede zou komen. Een goede stemming' van allen hebben wij noodig om ons in het omvangrijk en moeielijk werk van Tu berculosebestrijding te steunen. De- algemeene indruk, dien men van de in ons bezit pijnde schrifturen krijgt, is een goede; velen prezen het doel en bewezen dat door een flinken prijs voor liet bloempje te betalen; maar de meest ruwe tegen- stelling bleef niet uit, want de nurksen dienden met de woorden: „Ben jelui nu keelemaal mal, ik kan mijn eenten wel beter gebruiken," of wel met „wat een lor, t is geen cent waard," dan wel „wat kan het mij schelen of een ander dood gaat, ik heb goede I011- gen." Hoe verheffend klonken daarentegen zinnen als nu volgen en waarbij woorden van medelijden gesproken werden voor hen die zoo droevig leden en waar men ne daad by t woord voegende, geld gaf voor het bloempje -dus wèl ging doen. „Het viel_ ons op," zoo werd er geschreven, „dat mensehen die het blijkbaar niet ruim hadden 'hun penningsken offerden voor 't goede doel en dat gaf moed om voltehouden." Een jong vrouwtje uit bescheiden kring, informeer de naar het doel van 't bezoek en kocht het bloempje zeggende„Och ja! Juffrouw mijn broer lijdt zelf aan die vreeselijke ziekte en ik wil doen wat ik kan." El' waren personen die den verkoopsters verweten dat ze nu zeker op het Dodenveld pret gingen maken van het verzamelde geld en-die er zich niet konden in denken dat men zonder belooning dit werk ging ver richten, dat er dus praktische naastenliefde bestond. Anders oordeelde een oud moedertje, dat meende „aat men de dames voor hunne moeite wel een kwartje mocht geven. „Aangenaam deed het aan, wanneer de menschen je op straat aanriepen om een bloempje te koopen," schrytc eene der dames, daardoor toch was het moge lijk er zoovelen daarmede getooid te zien. Ja! zoo moet het Maandag a.s. worden; men moet, gelijk dat in Zweden het geval is, het bloempje willen koopen en dragen, om door de. macht van het kleine het groote mogelijk te maken. Zij, die zich bezighouden met de bestrijding der uberculose, moeten beschikken over een grooten voorraad optimisme en geduld; zij mogen zich niet laten afschrikken door langzamen vooruitgang, het „ende desespereert niet" moet hun leus blijven. Maar wat geeft het volhouden van enkelen, wanneer daarachter niet de hulp van heel de burgerij staat? Urn die hulp vragen we in tweeërlei vorm en wel door het koopen en ruim betalen van het weldadig- ïeulsbloempje en door lid te worden van het Comité tot bestrijding dér Tuberculose, naar zelf te bepalen bed rag'. L 1J? O co6 stiorTon er aan besmettelijke ziekte in ons d J69 personen, aan de Tuberculose alleen 10018 personen, dus bijna elfmaal meer dan aan al de ande re besmettelyke ziekten te zamen. Moet men dus die vreeselijke ziekte, die zooveel leed veroorzaakt, ook bestrijden? Maandag a.s. zal u het bloempje worden aangebo den, koopt het dan en steunt ons daardoor! e Maandag is gekozen, omdat de Zondag uitgeslo- vellZ^LT ?le\z.00 nab'j mogelijk aan 30 April wilde ve koopen, daarby 0p Zaterdag' de Israëlieten niet lie verkoopsprijs van het weldadigheidsbloempje dat officieel hierterstede nimmer anders heeft-gehee- ten is laag gesteld, maar het spreekt wel van zelf, dat gaarne grootere bedragen zullen worden ontvan gen. ie veel te geven heeft, moge diep in de beurs tasten, die minder heeft te missen, geve wat hij kan. Van de totale opbrengst moet 18 procent worden afgediagen aan de kas van de centrale vereeniging, \v !ke. daarvan '7(i zal besteden voor de zeven aange sloten sanatoria. Ile overblijvende S2 procent zal het comité bestemmen voor de tuberculose-bestrijding. Naar alle waarschijnlijkheid zal het beschikbare be ding hierterstede worden besteed voor voeding aan arme tuberculoselijders. Het zou heerlijk zijn, zoo I dit niet meer noodig' ware, zoo er niet meer een derge lijke poging behoefde te geschieden, maar zoolang er honderden lijders zijn, die aan voeding te kort komen is het plicht deze particuliere liefdadigheid te steunen en daardoor te toonen, dat we met den armen tubercu loselijder medegevoelen en hem willen helpen in zijn zwaren strijd voor levensgeluk, waarin maar. al te vaak het leven zelve de blijde zege of de droeve neerlaag beteekent. Men denke Maandag het comité heeft den geko zen datum o. i. voldoende toegelicht aan Vondels bede Ai, ga niet voort, Door d^ze poort, Of help een luttel dragen." Men ga den eersten Mei niet voorbij, zonder naar zijn krachten te hebben bijgedragen tot verzachting van het leed van beklagenswaardige medemenschen. Men denke als men de jongedames, getooid met het dubbel Romeinsche kruis, symbool van het centraal comité, waaraan linten in de Alkmaarsche kleuren, dragend een mandje met oranjestrik ontmoet, aan het koninklijk woord: „In den strijd tegen de tuberculose kunnen en moe ten wij allen te samen gaan." Mogen de jongedames de voldoening smaken, dat de bloemenmandjes leeg en de geldzakjes goedgevuld worden. Moge het succes nog- grooter zijn dan vorige jaren, moge het financiëele resultaat dezen bloemendag ma ken tot een blijden dag voor vele lijdenden, moge Alk- maars burgerij toonen, dat op hare liefdadigheid niet te vergeefs een beroep wordt gedaan, wanneer het geldt een groot leed te verzachten en daardoor tevens oen voor de maatschappij nuttig werk te verrichten! overwegingen. Men meende dat de belangen van Ne derland geschaad zijn en dat het traetaat te ver gaat, door vertaling gelijk te stellen met het oorspronkelijk werk. Eveneens meende men dat het traetaat te ver ging om de opvoering te verbieden van muzikale wer ken voor welker uitgave men betaald had. Men betreurde ook dat onze diplomatie er niet in geslaagd is eenige contra-praestatie, vooral van de zijde van Frankrijk, voor ons land te verkrijgen. Sommige leden wenschten de Begeering in overwe ging te geven de ratificatie van het traetaat niet te doen plaats hebben voor dat onze auteurswet in over- eenstemming daarmee zal zijn gewijzigd. Met klem werd op verdaging der invoering aangedrongen ook 111 het belang van hen, die hoeken vertaald hebben voor feuilletons in de couranten, welke uit den aard der zaak niet binnen een korten tijd geplaatst kunnen worden. Z. K. H. PEINS HENDRIK, v. K. II. Prins Hendrik heeft het beschermheer schap van de Nederlandsche Vereeniging van Roode- kruishonden aanvaard. GASTEN OP IIET LOO. Hertog Jolian Albert van Hecklenburg-Scliwerin, regent van Brunswijk, en zijn gemalin zullen de-vol gende week de gasten zijn van de Koninklijke familie op Het Loo. Zij komen 3 Mei en blijven tot Dinsdag 9 Mei. B PEST OP JAVA. „De verdachte gevallen op de ondernemingen der Cultuur-Maatschappij Ankola (in de Preanger-Begeut- schappen) bleken geen pest te zijn. In Kediri is slechts eene wijk ter gelijknamige nooidplaats van het gewest met pest besmet." Gaarne plaatsen we bovenstaande „indrukken" en gaarne voegen we er onzerzijds een woordje tot op wekking aan toe. Voorop zouden we willen stellen een variatie op een bekende spreuk: „Behandel de jongedames met zacht heid en spaar uw klachten.» Immers de jongedames, die met bereidwilligheid een opofferende taak hebben aanvaard, verdienen aller medewerking en van harte hopen we, dat, wanneer deze eendagsbloeinenverkoop- sters onze straten doorkruisen, haar taak zooveel mo gelijk zal worden verlicht en veraangenaamd. Zelfs al mocht er een zekeren, altijd zaehten, wai/t vrouwelij- ien, aandrang op ons worden uitgeoefend, laat ons dan met vergeten, dat het doel, waarmede het bloem pje ons wordt aangeprezen, schoon is, laat ons niet door onaangename opmerkingen den lust der verkoop sters blusaehen, doch deze® aanmoedigen, waar en zoo- als wij kunnen. PERNEB CONVENTIE. Door eenige leden der Eerste Kamer werden in de .1 deelingen bedenkingen tegen het wetsontwerp geop perd. Dat aansluiting bij de Berner-Conventie de wensch is van een aanzienlijk deel des lands, werd door hen in twijfel getrokken. Dat thans de meerder heid tegen omgeslagen zoude zijn in eene meerderheid vóór werd betwijfeld, met het oog op de talrijke adres sen van uitgevers, verzoekende niet aanneming van het wetsontwerp. Bovendien werd de meening uitge sproken, dat er reeds bij sommige vroegere ijveraars voor aansluiting een kentering te bespeuren zou zijn. Het is meermalen gebleken, dat de publieke opinie een andere is dan die der betrekkelijk zeer weiuige pers- redacteurs. Ook met hét oog op het belang der Ne em ndsche letteren en de verhooging van het ver- standolyk peil der natie, werd de behoefte der aanslui ting in twijfel getrokken. Gevraagd werd of ter be scherming van vreemdelingen aansluiting bij de Ber- ner Conventie noodig was. Men meende, dat een bui- tenlandsehe auteur zijn rechten reeds vrijwel kan doen gelden onder bescherming der Nederlandsche wet op het auteursrecht, Waarom moest nu hier een andere weg ingeslagen worden dan die welke geopend is door de in het vorige jaar tot stand gekomen Octrooiwet Men achtte de conclusie niet ongegrond dat het roepen van: het is een zedelijke verplichting om zich by de Berner-Conventie aan te sluiten, eenigszins misleidend' »u eigenlijk voortspruit uit commereiêele GEZONDHEIDSCOMMISSIE. In het verslag over het jaar 1910 van de bevindingen en handelingen der gezondheidscommissie voor de gemeente Alkmaar, wordt in de eerste plaats gewag gemaakt van het vertrek van dr. D. M. Kooy, die een zeer ijverig lid wordt genoemd-, dat een werkzaam aan- deel Dam o. a. in het onderzoek naar 3e samenstelling der alcohol-vrije dranken en het melkonderzoek en dien de commissie met leedwezen zag vertrekken. Ten aanzien van de uitlating van den heer Wanna in de raadsvergadering van 30 Maart, dat het afwij zend advies der Gezondheidscommissie inzake het beerputtenvraagstuk eenigszins anders zou zijn ge weest, wanneer zij vooraf kennis had kunnen nemen van het rapport van den heer Zoetmuller zegt de com missie er prijs op te stellen, te constateeren dat zij deze uiting wenscht beschouwd te zien als het strikt persoonlijk gevoelen van den spreker. Naar aanleiding van een schrijven der commissie werden verschillende eigenaren van slooten door B. en W. aangeschreven deze te doen dempen of te doen ïcimgen. De commissie adviseerde gunstig op voor stellen van den directeur van gemeentewerken betref fende de rioleering. Over de verzameling en afvoer van vuil (mestvaal- I ten, goten enz.) heeft de commissie niets op te mer ken. De commissie stelde een onderzoek in naar aanlei ding' van een paar klachten over verontreiniging van lucht door aangrenzende fabrieken en met medewer king van den directeur van gemeentewerken werd het kwaad verhelpen. Do mazelenkwestie (verzoek van hoeren doctoren en onderwijzers om de verordening tot wering en beteu geling' van eenige besmettelijke kinderziekten, voor zoover betreft mazelen-, buiten effect te stellen) is nog hangende. In het stadsziekenhuis werden in den loop van 1910 i ei pleegd 213 patiënten met 7121 verpleegdagen, in de interne afdeeling 99 patiënten met 3368 verpleegdn- "Tón 111 i helkundige afdeeling 106 patiënten met verpleegdagen, in de afdeeling voor lijders aan nous, oog, oor of keel 8 patiënten met 326 verpleegda gen. In de zenuwafdeeling werden 6 patiënten ver pleegd, van wie 5 naar het krankzinnigengesticht te Lastricum werden vervoerd. 0„Got .?'nt~Elisabeth-g'estieht ving het jaar aan met 27 patiënten, waaronder 1 mannelijke en 10 vrouwe lijke zenuwpatiënten. In 1910 werden opgenomen 223 patiënten. In de wijkverpleging werd 645 maal hulp verleend in 41 gezinnen, waarvan 350 maal kosteloo in 19 gezinnen. De Vereeniging tot Gezinsverpleging telde 196 pa- tienten, er werden 7508 bezoeken, waarvan 5272 kos teloos gebracht. De commissie tot bestrijding der tu berculose deed in 1910 521 bezoeken aan patiënten brengen door de huisbezoekster. Met algemeene stem men besloot de vergadering tot den bouw van draaiba re hghallen, terwijl een subcommissie werd gevormd ot het uitbrengen van rapport over schoolvoeding in verband met de bestrijding der tuberculose. kverzoek van de Gezondheidscommissie te Utrecht wendde de commissie zich tot de doktoren, apothekers,tandartsen, vroedvrouwen en de besturen der beide ziekenhuizen met een viertal vragen betref- ende de kwakzalverij en hare gevolgen. Negen ant woorden werden ontvangen. Een dokter, die nog maar korten tijd te Alkmaar gevestigd was, verklaar de, dat hier ter stede geen enkel geval van het gebruik van kwakzalversmiddelen te zijner kennis is gekomen. Een tandarts verklaarde daarentegen dat hem zeer ve Xe personen bekend zijn, die bedoelde middelen aan wenden met name werd de fistelpot aangewend bij verschillende periostidides. Voorts stemmen alle antwoorden hierin overeen cat er zeer, zeer veel kwakzalversmiddelen gebruikt worden. „I)e kwakzalverij" zoo schrijft een der ge neesheer en, „vindt hier een weelderig veld van arbeid en wordt hier gelijk overal elders uitgeoefend o.a. door t patiënten zelve, aangelokt door advertenties, door „raadjes van vrienden en buren, waarover vooral ou- ,J.ro,^wen beschikken, door dames, die met het ei. koffiedik enz. werken, door strijkers, masseurs, hand opleggers en bidders. Schrijver oordeelt dat de aan gewende middelen met rechtstreeks nadeelig zijn, „hoewel met. kan worden ontkend, dat nu eu dau dooi de handelingen van prof. de Haas de ziekte niet tijdig onderkend wordt en daardoor de genezing vertraagd of onmogelijk gemaakt is." Een ander antwoord -egt.. Met bezoeken en raadplegen van kwakzalvers r,a e SKta,nde? ze0r algemeen. In de burgerpraotijk du ui t de behandeling van patiënten gewoonlijk nog met lang of de zieke oordeelt het noodig het hooger op te zoeken. Het hooger or i« in den regel de kwak zalver. Het gevaarlijkst zijn, volgens schrijver de kankergenezers en de z. g. tuberculose-specialiteiten, daar „door enkele maanden knoeien de weg tot mo gelijke genezing voor goed kan worden afgesneden." eigens schrijver heeft „de tuberculose-specialiteit by uitnemendheid' Eilers uit Oegstgeest, die in zijn vuil werk tegenwoordig zeer wordt bemoeilijkt, zoodat wat Alkmaar en omgeving betreft zijn bedrijf niet veel meer oplevert, den dood- van een van schrijvers patiën ten zeer zeker verhaast en haar laatsten strijd zwaar- der gemaakt. Aan Bijsterveldt te Rotterdam (speci aliteit voor alle ziekten) wijt schrijver den dood van een jong- meisje, dat aan longtuberculose leed. „Een derde tuberculose-genezer gaat deze schrijver voort, „is de bekende Klaas Ursem met zijn fistelpot. Een kind met werveltuberculosé, dat in een gipsbed behandeld werd, kwam recht van lijf en leden onder zijn behandeling en was na 3 maanden zoo ver gene zen, dat het een bochel en een opgetrokken been had." „De bekende kankergeneester is de vrouw met de kus sentjes te Castricum, die o. a. een klein huidkanker- tje bij een mijner patiënten heeft gecureerd met het resultaat, dat zaak inaperabel werd en de patiënt is overleden. Een ander medicus maakt melding van een geval van huiduitslag veroorzaakt door het gebruik van Zambuk, terwijl hetzelfde middel een ernstige opzwel ling deed ontstaan van de verwonde huid. Voorts maakt deze schrijver melding van het gebruik van fis telpot, abdijsiroop etc. „Het getal kwakzalversmiddelen" antwoordt een apotheker, „is legio. Dé nadeelige gevolgen daarvan op het corpus van den mensch mogen door mij niet worden beoordeeld, de nadeelige gevolgen voor de beurs van het individu, dat voor hoogen prijs koopt wat nauwelijks eenige eenten inkoopswaarde vertegen woordigt, laten zich zeker wel gevoelen, vooral voor den kleinen,^ in dit opzicht zoo lichtgeloovigen man. De commissie sluit zich bij den wensch van de'zen schrijver aan „dat van hooger hand eindelijk eens mo ge worden ingegrepen in toestanden, voor welker be staan een fatsoenlijk Nederlander zich moet scha men." Aan het door de commissie voortgezette schoolon derzoek, dezen keer betrekicing hebbende op de 2e ge meenteschool, de burgerschool, de R. C. meisjes-, de B. O. jongens- en de Christelijke school, ontleenen we' dat over het algemeen de ligging der schoolgebouwen met ongunstig was, de algemeene toestand der school gebouwen zeer gunstig is wat betreft de Christelijke school, de 2e gemeenteschool en de burgerschool. De B. jongensschool zal dit jaar eene verbouwing on dergaan. Dringend noodig wordt het geacht dat vóél de aanstaande verbouwing omtrent tal van punten met. de gezondheidscommissie overleg worde gepleegd. E® afmetingen dei' lokalen zijn voldoende in de Chris telijke school, de 2e gemeenteschool en de R. C meis jesschool, in één lokaal in de burgerschool is de afme ting onvoldoende. De verlichting op de scholen is over het algemeen voldoende, gasgloeilicht is nog maar in enkele lokalen aanwezig. Behalve in de R. O jongens- en meisjesscholen zijn de schoollokalen allo voorzien van doelmatige inrichtingen voor ventilatie De commissie acht het haar plicht in het belang van de schooljeugd zoowel als in dat van de onderwijzers, er ernstig op aan te dringen, dat gezorgd worde voor frissche lucht m de lokalen. De ventilatie in gangen en corridors, waar de kleedingstukken hangen, is evenzeer een punt van gewicht. Zorg moet worden gedragen voor stofafnemen van de kachels en voor re gelmatig reinigen van de omgeving der kachels. De verwarming is op de verschillende scholen voldoende evenals de schoolbanken. Nogmaals dringt de com missie aan op een doelmatige plaatsing in met de li chaamslengte overeenstemmende banken, waartoe de leerlingen eenmaal 'sjaars moeten worden gemeten en de banken dienovereenkomstige nummers dragen. TEEKENGENOOTSCHAP „KUNST ZIJ ONS DOEL.» Door het teekengenootschap „Kunst zij ons Doel" a"lier, is de jaarvergadering gehouden, waarin door den len secretaris, den heer W. Nederkoorn, verslag werd uitgebracht over het afgeloopen vereenigings- Daaruit bleek: dat door de werkende leden waren gehouden 26 tee- ken- ot werkavonden; dat voor de leden waren gegeven 3 kunstbeschou wingen, n.l. op 5 en 6 Nov. 1910 kleuretsen naar Fran- sclie meesters, op 10 Dec. 1910 de portefeuille van nn'v !rCit,lae'!nTT°P 3,rebr' 1911 de Portefeuille Eiinsthefde uit. Ltrecht; waarvan do eerste ook toegankelyk voor het publiek; dat er een ets was aangekocht ter waarde van 30; dat er twee stukken werden verloot, n.l. een aquarel van 1 A. Schipperus en een ets van C. Harting, bei den in lijste' dat, het aantal leden bestond uit: 2 eereleden, 23 werkende leden, 6 donateurs en 53 kunstlievende leden, totaal dus 84 leden; dat uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester, den heer F. Wigman, bleek dat in het afgeloopen jaar was ontvangen 403.07 en uitgege ven 26 36 at de kaS Sl°0t m6t batig saldo Met het oog op de herdenking van het 80-jarig be staan van het genootschap in de maand October a. s werd het plan gevormd om een of meer lichtbeelden avonden te houden voor de leden met hunne dames te meer daar men bij het 75-jarig bestaan zoo'n g^oot succes had met Rembrandt's werken. Op eiken avond al by do lichtbeelden een toepasselijke voordracht worden gehouden.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1