DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VioMH lli Ontaii. No. 108 Honderd en dertiende fsargang. DINSDAG 2 MEI. FEUILLETON. Hel Gouden Bed. BINNENLAND. 1011. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. verordening, regelende de rechts positie van de werklieden in dienst der gemeente Alkmaar, ALRMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar, No. 351, is opgenomen het besluit van den Raad dier* gemeente van 19 April 1911, waarbij is vastgesteld eene welke verordening, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing is neder- gelegd en aldaar tegen betaling vaii f 0.30 in afdruk is verkrijgbaar gesteld. Alkmaar, 1 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan- gltte tot deelneming aan bovengenoemd onder richt ter gemeente-secretarie moet geschieden vdtfr 1 Juni a.s., op welken datum de lijst onherroe pelijk wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Alkmaar, Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. KEWNISGEVljrG. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 28) ter kennis der ingezete nen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter in vordering is overgegeven: een kohier der PE1RSONEELE BELASTING No. 4, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 28 APRIL 1.1. dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat hedeD ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den lsten Mei 1911. Het Hoofd vüd het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. POSTKANTOOR TE AT/KMA AR Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. 2e helft der maand April 1911. B ri eve n. Mej. Bakker, Broek op L. J. Ursem, H. H. Waard. Briefkaarten. G. van der Hurk, Amsterdam. Mej. B. Kersting, Amsterdam. Mej. wed. de Jongh, Maassluis. Buitenland. A. van Duysen, Brusselles. A. II. Clair, Portland U. S. A. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 103) -_o- Drie jaren later de plaats:. „als echtgenoot ou- verdragelijk, als geliefde moeielijk te dulden! Als schrijver belangwekkend, als vriend.... onvergelijke lijk Een twistzoeker, die ook het geluk zoo lang standjes maakt, totdat het hem alles opeens geeft, wat het over een geheel leven moest verdeelen. Geen zuinigheid. Noch in de liefde, noch in het werk, noch in het geld. Betaalt altijd contant. Verbruikt het ka pitaal.... Het type: Bohème grand seigneur, dat in onzen mercantielen tijd steeds meer verdwijnt. Hij had zulke woorden dikwijls van de kleine Door luchtigheid moeten hooren, en had er in hooghartige zorgeloosheid om -gelachen. Nu lachte hij niet. Er lag bijna, een nauwelijks merkbare zweem van bewonde ring- in den laatsten zin. Hoe goed had zij hem steeds begrepen, deze voorna me, leelijke vrouw, met de verstandige, scherpziende oogen, die zoo onbevreesd in elke levenssfeer rondke ken. hoezeer had zij hem g-ewaardeerd, ondanks al zijn fouten, met al zijn fouten. Een trouwe kameraad was zij gedurende al de jaren voor hem geweest, ook als er maanden verliepen, zon der dat zij elkaar zagen. Zij stond als op een voet stuk zoo onwankelbaar in haar vriendschap. En toch sprak zij er nooit veel ovor, drong zich nooit op, liet Uem zijn zwakte nooit gevoelen, door hulp, welke hem zou kunnen beleedigen. Frank Nehls kromp ineen, toen er aan zijn deur werd geklopt. „Stoor ik, Paultje? De oude ï- rank stak zijn hoofd door de deur. i e trekt haar mantel aan. Ik wilde je nog set- den dag zeggen." „Goeden avond, papavrel thuis." ALKMAAR, 2 Mei. Heden hervat de Duitsche rijksdag het werk en be gint er in het keizerrijk een zeer belangrijké parlemen taire periode, welke vermoedelijk zeer woelig zal wor den en allerlei ingrijpende zaken tengevolge kan heb ben. De rijksdag is voor de moeielijkste taak ge plaatst, wellje hij waarschijnlijk ooit heeft gehad: de behandeling der rijksverzekeringswetten. Wat dit be- teekent, leert het feit, dat de rijksdagcommissie, welke dit ontwerp met zijn 1700 paragrafen in voor-behande ling heeft gehad, een rapport uitbracht zoo dik, dat dc afgevaardigden hun vacantie best heelemaal aan de bestudeering daarvan hebben kunnen wijden. Nu zul len velen bet verslag wel niet eens hebben gelezen, overtuigd als ze zijn, dat dit geheel overbodig werk zou wezen, daar het lot van het ontwerp reeds is vast gesteld. In de commissie zijn namelijk de partijen van het zwart-blauwe blok het eens geworden en ook de nationa al-liberalen hebben zich bij deze overeenkomst aangesloten, waarmede ook de rijksregeering accoord zal gaan. De zaak is dus geheel en al beklonken en de openbare bespreking, welke heden Dinsdag een aanvang neemt, is dus feitelijk geheel nutteloos en overbodig. De meerderheid is dan ook van plan om er niet veel woorden aan te verspillen. Doch daarvan is de minderheid, bestaande uit sociaaldemocraten en vooruitstrevende liberalen, niet gediend. Haar pers schreeuwt moord en brand: „Aan de schandpaal aldus wordt er van sociaal-democratische zijde geschre ven met de volksverraders, die in de rijksdagcom missie het laatste omhulsel van hun waar karakter hebben afgeworpen." Van liberalen kant laat men zich natuurlijk gematigder uit. Men geeft gereede toe,dat een behandeling van een uitgebreid wetsont- werp op groote moeielijkheden stuit, als niet te voren een overeenstemming over de voornaamste kwesties tot stand gebracht is. Maar dan moet zulk een ont werp geen bepalingen bevatten, welke voor een groot deel van dezen rijksdag absoluut onaannemelijk zijn- In dit geval, zoo redeneert men verder, is het accoord der meerderheid niet voldoende, zou de oppositie haar plicht verzaken, zoo ze zich zonder meer neerlegde bij beaplingen, welke lijnrecht ingaan tegen hare princi pes. Derhalve spreekt het wel van zelf, dat zij zich van alle middelen moet bedienen, welke het reglement van orde haar toestaan, om het aannemen van bepa lingen, wélke zij in strijd acht met het ware volksbe lang, te voorkomen. „O, zegt nu de meerderheid, wij begrijpen het al, g'Ü wilt obstructie." „Neen, luidt het antwoord, dat willen wij niet, wij houden ons aan de bepalingen van het reglement van orde en mogen ons daarop beroepen, zoolang het on gewijzigd van kracht is." „Goed, aldus de meerderheid, wanneer gij tegen stand wilt bieden zullen wij u dat beletten, door het reglement te wijzigen, zoodat gij den mond moet hou den." De oppositie zal er het op laten aankomen, de meer- „Dank je, Paultje, dank." Hij schudde zijn zoon de hand over de schrijftafel heen, en boog vertrouwelijk zijn wit hoofd naar hem toe: „Opgepast.... Paultje.... Mara is helsch kwaad. Je weet toch, hoe de vrouwen zjjii. Ottilie kwam binnen. De oude maakte zich uit de voeten. „Ik heb het hem goed gezegd," fluisterde hij Mara toe, die hem vol verwachting aankeek Frank Nehls had weer zijn koud, afwerend lachje. „Wel!' vroeg hij scherp, toen zijn zuster voor hem stond. „Wat heb jij mij nu te zeggen? Ottilie trok bij horten en stooten haar handschoenen aan. Het was haar zeer pijnlijk te spreken, zich in deze aangelegenheid te mengen. „Mara ziet spoken," begon zij aarzelend en keek baar broeder aan met een blik, welke vergiffenis vroeg. „Jelui hebt zeker familieraad gehouden over mij, ouden knaap, is het niet, Tille?" Ottilie ging vlak bij hem staan, en streek streelend over zijn arm. „Neem het niet boos op, Paul het is hard voor Mara." Hij schoof zijn stoel terug en keek zijn zuster recht in het gelaat: „Wat dan, Tille?" „Dat weet je tochPaul „Ik weet alleen, dat het niet te pas komt na een huwelijk van negentien jaar, eensklaps in een gesloten rijtuig op zijn man te loeren. Ik weet, dat Mara na ne gentien jaar mij niet plotseling een nieuwen maatstaf mag aanleggen. Ik ben noch een losbol, noch een hei lige. In onze wereld leeft men anders dan in de we reld der strenge burgerlijkheid. Ik verontschuldig mij niet en rechtvaardig mij uiet. Ik stel slechts vast, wat stilzwijgend in al deze jaren tusscheu .Mara en mij heeft bestaan. „V roeger, zal het toch wel anders met jelui beiden zijn geweest, Paul' „Ja. Oppervlakkiger, lichtzinniger, lager. Dat kau zijn." Een diepe blos kleurde Ottilie's bleeke, magere wan- «M». j._ !|g|j derheid verantwoordelijk stellend voor de gevolgen van de voorgenomen debat-beperking. Er zit natuurlijk meer achter beider streven, dan de verzekeringswetten. Hoewel nog niet vastgesteld is wanneer de nieuwe verkiezingen voor den rijksdag zullen plaats hebben toch is het zeker, dat het niet lang kan duren. Het komt er nu op aan, hoe men den nog restenden zit tingstijd zal besteden. Het blauw-zwarte blok zou nog graag wat tot stand brengen, om niet enkel met de financieele ontwerpen, welke zooveel ontevreden heid hebben verwekt, voor de kiezers te moeten komen, De minderheid daarentegen zou gaarne zien, dat er van de nog op het lijstje staande zaken, (hervormin gen in de rechtspraak, verzekering van particuliere ambtenaren), niets werd behandeld. Eenerzijds dus het streven om in de thans begonnen zitting zooveel mo gelijk te doen, andererzijds het pogen, om dit zooveel mogelijk te belemmeren. Hard tegen hard zal het gaan, daar voor beide partijen voordeelen bij de ver kiezingen op het spel staan. Buitengemeen rumoerige zittingen zijn er te wachten het wordt efen woelige periode. VERJAARDAG VAN PRINSES JULIANA. In de felicitatieregisters ten paleize Het Loo werd Zondag druk geteekend. Bloemstukken werden aangeboden door de Gemeen te en de Oranje-vereeniging. De bloemisterij Het Loo bood een fraai bloemstuk in den vorm van een kruiwagen aan. Van Z. K. H. den Prins ontving de Prinses als cu riositeit een ouderwetschen trek-kinderwagen, die te vens als bokkenwagen dienst kan doen. Deze wagen, vroeger een van 's Prinsen kinderheer lijkheden in Mecklenburg, werd eenigen tijd geleden van daar naar hier overgebracht en bij de restauratie, naar de kleuren van bet Kon. Staldepartement, met blauw satijn gevoerd. Het cadeau van Koningin en Prins bestond voorts in een miniatuur-boerderij naar een model uit Uddel Op deze boerderij ziju stallen, hooiberg, rietendak, tot zelfs de bewoners in bun typische Veluwsehe klee- derdracht, getrouw weergegeven. Het geheel werd vervaardigd op verzoek van het Kon. echtpaar, door den meubelmaker ten paleize Het Loo, tevens concierge van het museum „Felua", deu heer J. Huigen. Het boerderijtje beslaat een oppervlakte van circa 2 M-. Tijdens de vervaardiging kwam Koningin en Prins herhaaldelijk in Huigen's werkplaats een kijkje nemen. Ter gelegenheid van den 2den verjaardag' van Prinses Juliana heeft de Bond van Onderwijzeressen bij het Fröbelonderwijs H. K. II. een volledig stel Fröbelmateriaal aangeboden, welk geschenk door H. M. de Koningin welwillend is aanvaard. PEST OP JAVA. De correspondent te Batavia van het Hbld. meldt d.d. gisteren: „Te Soerabaja deden zich twee, te Modjokerto drie gevallen van pest voor." Modjokerto ligt aan den spoorweg van Soerabaja naar Madioen in de.residentie Soerabaja. „Ik wil jelui wat zeggen" vervolgde Frank Nehls zijn stem verheffende, „bekommer jelui je maar liever om Felix. Dat is een voorwerp van zorg voor jelui maar laat mij met rust. Ik moet alleen klaar komen, met mijzelf, met het leven en met mijn vrouw!" Boos sloeg hij met de topopen zijner vingers op de tafel. „Waarom ben je ten opzichte van hem blind en stom? Hm? Heeft de jongen daar ergens in Silezië geen verloofde? Vader vertelde mij toch zoo iets! Nu dus! Waarom zit hij hier? Waarom sluipt hij om Pieps heen? Wat verbeeldt hij zich, hm? Doe toch met hem, zooals je met mij hebt gedaan. Neem hem bij de hand en breng hem naar den burgerlijken stand met zijn meisje. Daar zij toch geld heeft, is het 't verstandigste ook. Het staat mij niet aan. Ik wil niet, dat hij altijd hier zit! Dat heeft geen doel. Jelui zijn op eens allen te hoop geloopen en hebt een plan gemaakt. Wat? De jongen brengt het hier tot niets, dat zeg ik je. Ik -ik ken mijn Berlijn! Ik ken de menschen, die men hier noodig* heeft. I k ben ternau wernood opgewassen tegen het, tegenwoordig Berlijn ik die mijn vijf en twintig jarigen arbeid achter mij heb. Ikdie bijna niets dan succes heb gehad. Berlijn geeft geen crediet, mijn waarde. Niet op de toekomst, niet op het verleden. Zorg er voor, dat hij hier vandaan komt, voordat het te laat isZie den jongen oens aan: hij heeft gevoel en aanleg tot zwaar lijvigheid. In dit1 eene jaar is hij op zijn minst tien kilo zwaarder geworden, ondanks zielesmart en teleur stelling. Teedere melancholie past in de provincie. Berlijn heeft de vuist noodig. „Zeg jij het hem", stamelde Ottilie. Frank Nehls klopte zijn zuster luchtig op den schouder. „Zoo, mijn goede Tille. Daarover hadden wij het reeds lang eens moeten worden." „Dat kun j ij het beste doen, dat weet je wel. Over het andere zullen wij zwijgen!" Hij stak haar de rechter hand toe, en klopte met zijn andere op haar magere gehandschoende vingers. Zijïi oude betooverende glimlach gleed weer voor 't esrst aind» langen tijd over aijn galaat. TWEEDE KAMER. Het afdeelingsonderzoek zal de Tweede Kamer ver moedelijk de geheele week na hare wederbijeenkomst bezighouden. Gemengd nieuws. EEN BESTUURBAAR LUCHTSCHIP IN DE HOOFDSTAD. Te Amsterdam is Zaterdagavond per trein een be stuurbaar luchtschip ongeveer 1/4 grootte van de Parseval VI voor de „Echo" aangekomen, dat daar na naar Oud-Roosenburch in de Watergraafsmeer werd vervoerd. Daar zal het worden gemonteerd en bij gunstig weder zal men heden en volgende dagen boven de stad en omstreken deze ballon kunnen aan schouwen. Na eenige dagen te Amsterdam vertoefd te hebben, zal het luchtschip naar den Haag varen, om enkele da gen in de residentie op het terrein van Duindigt te blijven en tochten te ondernemen. De Koninklijke Familie heeft reeds Haar voorne men te kennen gegeven op het Duindigt-terrein de „Parseval V" in oogenschouw te komen nemen. TSAAR PETER-HUISJE. Het gemeentebestuur van Zaandam biedt aan den Tsaar, in verband met de onthulling van het stand beeld van Peter den Groote, een miniatuur zilveren Tsaar-Peterhuisje aan, een reproductie van het oude gebouwtje, waaromheen een nieuw is gezet. De burgemeester zal dit met den wethouder Laten- stein persoonlijk op 3 Mei naar Petersburg brengen. HONDENINSTINCT. Een merkwaardig geval van bondeninstinct heeft zich dezer dagen te Amsterdam voorgedaan. Een familie, wonende aan de Heerengracht heeft een hond, die reeds sedert 6 jaren totaal blind is. Den laatsten tijd leed het dier aan een ooraandoening, wel ke opneming in een veterinaire kliniek noodig maakte. Omtrent veertien dagen nadat de hond daarheen was gebracht, kwam hij zich op een avond tegen 11 uur door luid gehuil aan zijn huis aanmelden. liet blinde dier was het hospitaal ontvlucht eu had na twee weken den weg gevonden naar het huis van zijn meester, ge legen op 25 minuten afstand en aan de andere zijde van een wijk met druk rijtuigenverkeer, tramlijnen enz., waar het zonder letsel te hebben bekomen aan kwam- (N. R. Ct.) TE LAAT OPGELEVERD. Ged. Staten van Noord-Holland hebben de aanne mers van de verplegerswoningen bij Meerenberg in gebreke gesteld wegens te late oplevering van het werk. MISLUKTE VLUCHT. Een arrestant, die te Amsterdam door een recher cheur naar het huis vau bewaring werd overgebracht, om eenige vonnissen wegens overtreding uit te zitten, rukte zich op den O. Z. Voorburgwal los van ziju ge leider en sprong in het water. De rechercheur, die een goed zwemmer is, sprong hem achterna en bracht hem op het droge. De drenkeling werd naar het gast huis overgebracht. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN DOOR PADVINDERS. Op den Amsteldijk te Amsterdam werd gisteren in de geweldige volte, iemand door een auto aangereden en zwaar gekneusd. Gelukkig was troep II der Am.- „Ik ben er van overtuigd, dat zijn kleine verloofds een aardig meisje is. De jongen heeft een heel goe den smaak, hem bevalt wat mij ook bevalt." Er lag ■bijna humor in de manier, waarop bij het zeide. „Alma Kurthe is zoo heel, heel anders", fluisterde Ottilie, die aan Pieps dacht. „Daarom heeft Alma Kurthe hem ook lief Ik verzeker je, Tille de liefde van Felix voor Berlijn is gevaarlijk eenzijdig Schrijf dus aan de kleine. Zacht geweld is het beste middel" „Wat heeft hij gezegd?" Mevrouw Mara trok haar schoonzuster, voordat zij heenging, nog snel terzijde. „Ja wat had Paul gezegd hij had over Felix gesproken ook over Mara tja Het zou onge past zijn. „Je moet heel gerust zijn, Mara heel gerust. ..Ja. Is hij niet boos meer?" Mevrouw Mara om helsde Ottilie en kuste haar op beide wangen. Felix sprak nog- steeds met Pieps. Hij was buiten gewoon bleek en beet zich de lippen bijna stuk. Pieps zeide: „U moet helpen, oom Felix! Niet waar, u zult helpen? Ik ben er zeker van, dat papa de verzegeling en den verkoop der meubelen heeft verge ten. Ik heb hem de laatste aanzegging ook in het ge heel niet getoond. Vandaag is ze gekomen juist, nu hij zoo zenuwachtig- is wegens de arme Doorluch tigheid Felix fluisterde: „Als Paulsin „Nooit, neen nooit! Papa zou zich ook nooit tot hem wenden. Nooit, Tot niemand uit den kring van hare Doorluchtigheid, neen, dat gaat niet...." Zij had een hoogen blos gekregen, haar stem trilde. .Nooit, oom Felix verstaat u!" „Ja, ja ik hoor het." „Maar u moet beslist helpen u zult helpen. Vraag Teumer of Eiler of ik weet niet, er zal u wel ie mand in de gedachte komen." Zij hief zijn hand op, drukte ze tegen haar gloeiende wang, en de ongewone liefkoozing deed zijn hart stil staan. .Pieps, lieve, kleine Pieps.1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1