STADSNIEUW S. sterdamsche Padvinders den geheelen middag daar ge posteerd, onder leiding van den Groepleider, den heer Querie, die posten had uitgezet, voorzien van practi- sohe hulpmiddelen voor eerste hulp bij ongelukken, goedgekeurd door een geneesheer. Onmiddellijk werd het Padvinders-signaal geblazen en kwamen de Pad vinders met hun draagbaar aan. De gewonde werd daarop gelegd en voorzichtig den langen weg naar de stad teruggedragen. Daar werd hij in de tramremise gebracht, van waar hij per gemeente-brancard verder werd vervoerd. KRASNAPOLSKY IN 't DONKER. Zondagavond te kwart over negeneri gingen in café „Krasnapolsky" plotseling alle lichten uit, men ver moedt door kortsluiting in de electrische geleiding, 't. Was er op dat oogenblik stampvol lustige Juliana- feestvierders. De vréugde steeg ten top, want juist speelde de muziek de volksliederen toen plots de zee van licht verdween en men in het duister zat. 't Gaf eene geweldige consternatie. Doch de muziek speelde kalm door en dat deed de gemoederen bedaren. Men begon grappen te maken op de heerscliende duisternis, en hier en daar werden lucifers ontstoken. Te kwart voor tienen brandden de lampen weer, of er niets ge beurd was. VLIEGEN. De vlieger Verschaeven heeft gistermorgen tus- schen half zev.en en zeven uur een proefvluchtje in de lucht gemaakt in de richting van het Kralingscheveer. Hij bleef 12 minuten in de lucht. Te Amsterdam heeft Zondag om half zes Legag- n< ux met stormachtig weer 0 minuten gevlogen. Gisteren is op Rozenoord ten aansohouwe van een talrijk publiek prachtig gevlogen. Hanriot steeg te 4 u. 23 op met z'n monoplane. In groote bochten vloog hij over het terrein. Om 4 u. 38 daalde hij weer, waarbij zijn machine met het voorstel in een sloot terechtkwam. Hanriot, de 16-jarige, zelf bleef ongedeerd. Na een kwartiertje was de machine weer geheel op het droge. Schade had zij niet beko men. Te 5 u. 7 steeg de koene Legagneux op. Na een paar ronden leek 't of hij zou dalen, doch neenhij streek over 't terrein en trok dan weer hoog de lucht in! Hij vloog over een gedeelte van de stad om 5 u. 15 weer te dalen. Om 5.45 steeg Legagneux opnieuw op. Er stond toen zeer weinig wind en de machine stak prachtig bij de witte schaapjeswolken af. Weer ging hij over de stad, over den Amstel, over het terrein vele malen, langs Ouderkerk en Duivendrecht. Twee minuten vóór 6 daalde hij weer. Het enthousiasme was enorm. Om 6.20 steeg Koolhoven de lucht in met zijn nieu we tweedekker, om te 6.29 weer te dalen. Ook hij trok over de zuid-westelijke stad. Ie 6.37 ging Hanriot weer omhoog, te 6.41 Legag neux en te 6.44 Koolhoven met zijn echtgenoote. Vier personen tegelijk in de lucht. Drie machines, liet waren emotievolle oogenblikken. Hanriot daalde te 6.48, Koolhoven elf minuten voor 7 uur. Legagneux bleef vliegen over stad en land. Hij daal de in spiraalvlucht vol plané te drie minuten voor 7. Hij bereikte een hoogte van pl. m. 8001000 M. Een schitterende tocht. Het publiek in de stad, zwart op daken en op pleinen, genoot mede van het schoon-* schouwspel. Om 7 uur ging Koolhoven, nu alleen, nogmaals het luchtruim in om na een 6 minuten-tocht te dalen. Wijnmalen, die te Buc bezig was met het beproe ven van een tweedekker van 100 paardekracht, is ge vallen. Hij is aan hoofd en beenen gewond. De vol gende week zal hij te Brussel trouwen. HET „WELDADIGHEIDSBLOEMPJE." De Zaterdag gehouden verkoop van de tuberculose- bloempfjes te Utrecht heeft ruim 3000 opgebracht. De verkoop der weldadigheidsbloem heeft te Haar lem J 4390 opgebracht (verleden jaar 4115). Te Breda bedroegen de netto-opbrengsten der tubereulose-bloem dit jaar 736.76, tegen 595.38 in 1910. UIT SCHAGEN. In een stal vee alhier is Maandag mond- en klauw zeer geconstateerd. In zeer korten tijd werden een vijftal koeien door de gevreesde ziekte aangetast. Maatregelen om zoo noodig uitbreiding der ziekte te voorkomen, werden dadelijk door het geneeskundig toezicht genomen. UIT SCHERMERHORN. Te Koordbeemster is het vervoeren van vee weder toegelaten en zijn de soldaten vertrokken, Ihans zijn in deze gemeente 3 aangiften van mond en klauwzeer gedaan, en wel op een weiland in Mijzen. bij den heer C. de Bakker van de dorpsstraat en bij den heer J. Bos in de Schenner. Van de beide eerst genoemde gevallen is eigenaar van het vee de heer J. de Wit te Beemster, terwijl dit is aangekocht op de veemarkt te Hoorn. DE HAVENWERKEN VOOR SO KR ABA.IA EN MAKASSAR, Gisteren heeft te Batavia aan het bureau der Bur gerlijke Openbare Werken de .aanbesteding plaats ge had voor den have.nbouw te Soerabaja en voor de ver betering van de haventoestanden te Makassar. De kosten van de havenwerken te. Soerabaja zijn geraamd op 12.800.000, de totaal uitgaven 'werden echter op 14.000.000 gesteld, met het oog op bijko mende werken. De kosten van de verbetering van de haventoestan- den^ te Makassar zijn begroot op 2.400.000. Naar de N. Ct. meldt, hebben ingeschreven: Voor den havenbouw van Soerabaja: de Holl. Aanneming-Maatschappij, Den Haag, 12.808.000. L. Volker Azn., Sliedrecht 13.990.000. Ten Bokkel Huinink, Korthals Altes en Van Thiel de Vries, Amsterdam, 14.400.000. Voor de havenwerken te Makassar: O. de Groot Azn., Gorinchem, 2.487.000. De Holl. Aanneming-Maatschappij 2.821.000. Ten Bokkel Huinink, Korthals Altes en Van Thiel de Vries 3.528.000. Voor beide werken te zamen werd ingeschreven door de Holl. Aanneming-Maatschappij 15.279.000. De beslissing omtrent de gunning volgt nader. Laatste Berichten. DE PEST. s-GRAV EAHAGE, 2 Mei. Een regeeringstele- gram van 2 Mei betreffende de pestgevallen op Java, afdeeling Malang, meldt dat t.wee gevallen van 27 April bleken geen pest te zijn geweest. 29 April kwa men vijftien gevallen voor waarvan dertien dooden, 30 April negenentwintig gevallen waarvan tien overle den. ïe Kediri kwam 28 en 29 April een geval voor, beide gevallen waren doodelijk. DE PEST OP JAVA. s-GRAV ENHAGE, 2 Mei. Een Regeeringstele- gram betreffende de pest op Java van 2 Mei, afdee ling Malang, meldtEén koortsgeval van eergisteren (30 April) bleek pest te zijn; gisteren (1 Mei) zestien gevallen, waarvan twaalf dooden van de lijders van 29 April en eergisteren zijn respectievelijk nog een en twee overleden. Te Kediri eergisteren een geval, geen dooden. ONEERLIJK AMBTENAAR. ARNHEM, 2 Mei. De oudste klerk, J., die 40 dienstjaren aan het registratiekantoor alhier had, is gearresteerd als verdacht van fraude met zegels. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van ds. Melchers moet wegens plaatsgebrek tot morgen blijven liggen. DE NUTSFRöBELSCHOOL. Hedenmorgen negen uur werd in tegenwoordigheid van verschillende genoodigden {wij merkten op den burgemeester, bestuursleden van het departement Alk maar van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van de vereeniging tot oprichting en instandhouding eener algemeene bewaarschool, van de afdeeling Alk maar van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap, van de afdeeling der vex-eeniging* tot bevordering van het volksonderwijs en het schoolbezoek in Nederland, regenten en regentessen van het weeshuis, benevens dc moedei-s van de 15 kinderen, welke voor het onder wijs zijn aangegeven) de nutsfröbelschool officieel ge opend in het Burgerweeshuis. De voorzitter van het bestuur, dr. G. K. Nugteren, heette de aanwezigen welkom, en wees er in de eerste plaats op, dat met lofwaax-digen ijver op bescheiden schaal hier te Alkmaar reeds cursussen zijn gehouden, waar kinderen volgens de methode Fröbel onderricht ontvingen. De groote voordeelen van een Eröbel-in- riehting werden door spreker in het kort nagegaan, die daarbij met lof gewaagde van de Fröbelinricliting, welke in deze stad reeds jaren bestaat en een goeden naam heeft, maar zoo goed als niet bezocht wox-dt door de kinderen der meergegoeden. Aan de goede zorgen van het Nut is het te danken, dat naast de an dere school eene zusterschool bestaan zal, die voor de belangen van die kinderen zal trachten zorg te dra gen. Uitvoerig werd de geschiedenis van de school nage gaan, waarbij wei'd herinnerd aan de commissie, door het departement benoemd, aan de poging om de nieu we school te verbinden aan de bestaande, welke mis lukte, daar het gemeentebestuur de gevraagde subsi- dieverhooging niet toestond. Dank zij de medewer- ki ng van meerdere vereenigingen is men toch ge slaagd. Het bestuur der Evangelische Unie stond een lokaal af, de regenten van het weeshuis gaven een aangrenzend lokaal in huur, dat als speellokaal zal worden ingericht en gaven de beschikking over het terrein, gelegen achter den tuin van het weeshuis, de Gedempte Geest, om daar speelgelegeoiheid voor de kinderen te maken, het bestuur van het Nutsdeparte- ment gaf de beschikking over een som gelds, waai'uit de allereerste onkosten, noodig tot de oprichting, kon don worden bestreden. Dokter Schroder, daartoe aan gezocht. heeft geheel belangeloos op zich genomen de functie van medicus, dien het bestuur gaarne zag aan gevuld om advies te geven in alle hygiënische zaken. Spreker bracht uit naam van het bestuur, maar ook uit naam van de ouders der leerlingen, den heer Schroder den wêlgemeenden dank. Mej. Bakker, de directrice der school, toesprekende, zeide dr. Nugteren, dat het voor haar een aangename gedachte moest zijn aan het hoofd te staan van een nieuw geopende inrichting. Veel wordt er van haar leiding en haar toewijding verwacht gelukkig dat het jeugdig vuur niet zal ontbreken. Haar is ter zijde geplaatst een mej. Bakker, die reeds op het gebied van Fröbelonderwijs eenige bekendheid in Alkmaar heeft verkregen. Na tot de kleintjes een vriendelijk woordje te heb ben gesproken en de ouders te hebben toegewenscht, dat ze nimmer spijt zullen gevoelen de kinderen naar de school gezonden te hebben, eindigde spreker met den wensch, dat de school zal toonen aan een behoefte in Alkmaar te voorzien, dat de inwoners zullen toonen het bestaan op prijs te stellen, door hun kinderen er naar toe te zenden, dat hetgeen hier aan de kinderen wordt medegegeven, goede vruchten zal afwerpen. (Applaxxs.) Daarna nam de voorzitter van het Depai-tement, de heer Verkuyl, het woord om de vreugde uit te spreken van het Bestuur dat thans tegenwoordig* was bij de opening van de zoo lang begeerde Fröbelschool. Den dank, door den voorzitter der Commissie aan het De- partementsbestuur .gebracht, moest dit echter groo- tendeels ovei-dragen aan het Bestuur van de Nuts- spaarbank. Deze, zoo niet de oudste dan toch de rijk ste dochter van het Departement, naast de Llulpbank, de Volksleesbibliotheek en de Toynbee-vereeniging had ruimschoots bijgedragen om het jongste zusje bij haar verschijnen, goed in het pak te steken. Spr. wees er op waarom niet gewacht was tot misschien van parti culiere zijde eene dergelijke inrichting zou worden op gericht; eene bijzondere school zou wellicht in onze dagen een bijzondere kleur kunnen aannemen, en 't was 't streven van het Nut om aan het kind te geven wat des kinds is en 't hoogere in zijne jeugdjaren, dat men in geenen deele minacht, verre van hem te doen blijven. Daarom was een neutrale, een Nutsfröbel school gewenscht. De vraag was gedaan of oprichting eener school voor kinderen van welgestelden wel op den weg lag van het Nut. Spr. verwees hier naar de vier cursus sen van Hooger Volksonderwijs (University Exten sion) van 't TJut in ons land, van de Departe mentale Scholen voor M. U. L. O. te Breda en toonde daarmede aan dat het voorzien in de nooden en be hoeften van den Middenstand ook geheel in de lijn lag van het streven der maatschappij. Toch had de spaarbank, trouw ann hare Statuten geen kapitaal mogen geven aan eene instelling wier credietwaardig- heid nog in de toekomst zou moeten blijken; daarom was het spr. aangenaam hier den dank te kunnen brengen aan de zeven Nutsleden die door hun hand- teekening zich borg hadden gesteld voor de richtige afwikkeling dezer zaak, indien onverhoopt de school niet mocht slagen. Maar spr. koesterde hiervoor geen vrees, waar aan 't hoofd dezer inrichting de beide dames Bakker waren geplaatst, en waar bovendien het beheer in handen was van een commissie als hier te genwoordig was en welke hij gaarne hulde bracht. De heer Verkuyl eindigde met een wensch voor den bloei der Nutsfröbelschool. Na het applaus, dat op deze woorden volgde, ont vingen de kinderen een bouquetje van de directrice en namen de volwassenen met groote belangstelling ken nis van het speelgoed dat in de kasten is geborgen en dat den kleintjes vele uren van aangenaam en nuttig vermaak zal geven. Morgenochtend om negen uur neemt het onderwijs een aanvang, het wordt eiken werkdag van 9lD/ó uur gegeven. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 24 tot 29 April zijn in het badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 76 kuipbaden, 84 regenbaden le klas, 152 regenbaden 2e klas. Te za men 312 baden. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Het bezoek aan de Openbare Leeszaal en Boekerij (hoek Kanaalkade-Kaarsemakersgracht) bedroeg in de maand April 1911: 695 mannen, 32 vrouwen, totaal 727 personen tegen April 1910 644 mannen, 29 vrou wen, totaal 673 personen. UITBREIDING VAN DE WAAG. In de gisteren reeds kort venneïde bijlage zeggen B. en W. Bij de behandeling van de gemeentebegrooting voor het loopende dienstjaar werd in de 3e Sectie de wen- sehelijkheid uitgesproken tot het inrichten van eene weeggelegenheid op het door onteigexxing verkregen nieuwe gedeelte van het Waagpleiti. Het was bij de memorie van antwooi-d dat wij de toezegging* deden spoedig een eenvoudig plan tot het indienen van eene tijdelijke weeggelegenheid bij wijze van proef in te dienen. Sinds dien tijd heeft dit onderwerp herhaaldelijk een punt van ernstige bespreking in ons college uitge maakt. V erschillende plannen wei'den overwogen, ambtena ren en direct belanghebbenden gehoord, teneinde eexx juist denkbeeld te verkrijgen omtrent de wijze, waarop het best zal kunnen worden vooi-zien in de steeds drin gender behoefte om de kaasmarkt en vooral de drukke markten spoediger te doen eindigen. Twee zaken traden daarbij op den voorgrond. In de eerste plaats uitbreiding van het aantal schalen en in de tweede plaats het vlugger laden door de schippers, opdat niet door de kaasdragei*s zal moeten worden ge wacht op vrijkomende berries. Aan uitbreiding van weeggelegenheid zal kuunen worden voldaan, hetzij door het maken van een vijfde schaal in het bestaande waaggebouw, hetzij door het stichten van een hulp- waag tegen de kaaspakhuizen van den heer Kool. Wat ons aangaat, wij meenen dat in het marktbe lang' aan het bouwen van een hulpwaag* de voorkeur moet worden gegeven. En wat nu betreft het laden der schippei*s, het is ons niet mogen gelukken het middel te vinden, om dit te bespoedigen. Opdat evenwel de dragers in hun werk zoo min mogelijk belemmering zullen ondervin den is bereids opdracht verstrekt om het aantal ber- ries, bij elk der vier veemen in gebruik, uit te breiden en tevens voor het vervoer van kaas naar meer vei*wij- derde pakhuizen eenige handwagens te doen aanschaf fen. Wij hebben den Directeur der Gemeentewerken op gedragen zoowel een plan voor het maken vaA een vijfde weegschaal in het bestaande pand van de waag als voor een hulpwaag te ontwerpen en tevens voor het maken van een muur tegen de kaaspakhuizen van den heer Kool, teneinde deze eventueel te kunnen aan wenden voor verhuring van reclame-oppervlakte en tevens te voorkomen dat eventueele verdere onteige ning met zich zoude brengen vergoeding van schade tengevolg'e van het derven van reclame-muurvlakte. Inmiddels is onder dagteekening van 14 April 1.1. bij ons college ingekomen een adres van het bestuur van den Bond van Zuivelfabrieken in N. Holland, ge vestigd te Winkel, dat, ingevolge opdracht van de laatstgehouden algemeene verg'adering om middelen te beramen die kunnen strekken tot eene vluggere afwer king van het kaasvervoer op de Alkmaarsche markt, verzoekt - naar aanleiding van de door een drietal afgevaardigden met ons college gehouden besprekin gen zoo spoedig mogelijk over te willen gaan tot het oprichten van een weeggelegenheid op het ver ruimde deel der markt, aan welk verzoek bij een adres van dezelfde dagteekening door kaashandelaren adhaesie wordt bUtuigd. Nu door het maken van een nieuwe weeggelegenheid dus zal worden voldaan aan het verlangen van aan voerders en koopers, meenen wij dat daartoe zoo spoe dig mogelijk moet worden overgegaan, opdat nog de zen zomer daarvan zal kunnen worden geprofiteei'd. Daartoe verdient het overweging den bouw in eigen beheer te doen uitvoeren, opdat aanstonds met het werk kan worden aangevangen. De kosten van een en ander worden door den Di recteur der gemeentewerken geraamd als volgt: Voor een hulpwaaggebouw in steen 2995.40. Voor het maken van een bekleedingsmuur tegen de pukhuizen van den heer Kool 2086.75. Voor aanschaffing van een balans met gewichten 635. Te zamen 5717.15. VROUWENKIESRECHT. Voor de afdeeling Alkmaar van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht traden gisteravond in „de Unie" op de heer en mevrouw Mansfeldt uit Utreclit. De heer Mansfeldt, voorzitter van den mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, begon met er op te wijzen, dat het uiterst moeilijk is om op vergaderingen als de ze niet in herhalingen te treden inet het weerleggen van argumenten en beschouwingen, die al door zoo velen weerlegd zijn. Spr. en zijn vrouw hadden daar om beproefd door een nieuwe manier weer belangstel ling voor de zaak te wekken en nadat spr. onder het oog* had gebracht, dat velen niet willen inzien, dat de vrouw onrecht aangedaan wordt door haar achteruit- zetten, droeg mevrouw Mansfeldt de achtste geschie denis van het gezag van Multatuli voor. Deze geschiedenis, vervolgde spr., is geen sprookje, maar een stukje werkelijkheid, een stukje geschiede nis, waarvan het einde nog lang niet is geschreven. Vervolgens gaf spreker een kort overzicht van de vrouw uit vroegere tijden en bracht daarbij in herin nering, dat de vrouw i*eeds slavin was voor er nog een slaaf bestond. De socioloog Ludwig Gumplowicz wees er op, dat in den ouden tijd bij de horden de heer schappij der moeder over het gezin door het kind kwam. Eerst later kwam het vaderschap in aanmer king en werd. het gezin gevormd, waarin de vader als hoofd werd erkend en ontstond de eerste arbeidsver- deeling. I)e vrouw deed huiselijk werk en de man trok er op uit, zijn ruwe physische behoeften stuwden hem echter telkens weer naar de^hut die zijn vrouw gebouwd had en verzorgde. Eenige eeuwen lgter, in den tijd van het eerste Christendom werd gelijkheid van de vrouw en den man op moreel gebied gevraagd, Jezus eischte van bei- do geslachten echtelijke trouw. Sprekende over het standpunt dat de vrouw thans inneemt in den Katho lieken en Protestantsehen godsdienst, wees spr. op het feit, dat de priesters celibatair moeten blijven en bracht hij den strijd om in de kerk de vrouw het kies recht te geven in herinnering. In de middeleeuwen werden de vrouwen door de rid ders z. g. hooggeacht, maar het droit, du seigneur en de heksenprocessen voeren tot andere gedachten en wijzen er op, dat er in dien tijd toch ook wel vrouwen verdrukt werden. Vervolgens droeg mevrouw Mans feldt een variatie voor op de Kruissprook van Multa tuli, waarna spr. onder het oog bracht, dat er ook thans nog velen zijn, die zich tegen de vrijmaking dei' vrouw verklaren. De gezonde en verstandige vrouw zal echter vóór alles blijven vrouw en het moeder schap verlangen, maar dit moederschap eischt juist rechten, zooals Erau Furth, een strijdster, die zelf 8 kinderen had, zoo juist inzag. Daarna kwam spr. tot den arbeid van de vrouw en de tegenwoordige finan- tieele positie, waardoor de vrouw wel moét bijsprin gen- En al kan de vrouw zich door een goede finan- tiëele positie van haar gezin geheel daaraan wijden, moeten dan de dochters geen werk zoeken? In ons land zijn ongeveer -60.000 vrouwen meer dan mannen, zoodat de ongehuwden in elk geval zich nut tig willen maken. In 1899 waren dan ook 33.000 vrou wen werkzaam in 500 beroepen. Komende tot de bescherming van den vröuwenax-- beid, wees spr. op het wetsontwerp-Heemskerk en de arbeidswet. Beiden worden behandeld zonder dat al die vrouwen, die er belang hij hebben, Worden geraad pleegd. Om te bewijzen, wat alzoo het gevolg is van dat besluiten over. de belangen der vrouw zonder haar te raadplegen, haalde spr. enkele voorbeelden aan uit het werkje van mevrouw Rutgers-Hoytsema over wets artikelen en koninklijke besluiten. Vervolgens besprak de heer Mansfeldt de argumen ten, die er tegen de vrijmaking van de vrouw worden aangevoerd en liet. hij uitkomen, dat gewoonlijk egoïs me, broodnijd en concurrentiestrijd hierbij een groote rol spelen. O. a. weerlegde spr. het argument van vele tegenstandei*s, dat de vrouw geen dienstplicht ver vult en het „opsluit-argument" zooals spr. het wil noemen, het argument n.l. dat de vrouw maar in haar huis moet blijven en de politiek aan de mannen over laten, waarbij spr. de woorden van mevrouw Goekoop aanhaalde, waarin deze zegt, dat het maar voor zeer weinig vrouwen werkelijk een behoefte is om altijd te wasschen, te koken en te boenen. Komt er wat meer geld in huis, dan gaat bij de meesten de wasch heel gauw de deur uit. Hoe kunnen vrouwen, die niet we ten, wat er in de maatschappij gebeurt, niets van po litiek, kunst, enz. weten, het gemoedsleven harer kin deren verzorgen? In bijna alle beschaafde landen worden de huwelij ken hoe langer hoe later gesloten; moeten de vrouwen, die dikwijls eerst op haar dertigste jaar huwen, voor dien tijd niets anders doen dan op een man wachten? Ook' de gehuwde vrouw, wier kinderen op school of naar de fabi*iek gaan, behoeft niet thuis te blijven zit ten. Wel laten de tegenstanders, die in hun vrouw een koningin zien haar tijd nemen voor bals en par tijen. Zet naast deze koningin alias huisslaaf, zegt spr., de vrouw, die zich van haar plichten bewust, ook opkomt voor haar rechten; op welke valt te rekenen voor een mooie toekomst? Niet boven den man wil de vrouw staan, maar gelijk mét hem en bovenal wil zij samenwerking. Als alle mannen het nut van deze samenwerking maar inza gen, zouden de vrouwen wel gauw het medezegging- sehap krijgen. Daarna herinnerde spr. aan de woorden van Glad stone: „Van elke groep pei-sonen, die niet in het par lement vertegenwoordigd is, worden de belangen ver waarloosd." Daarom moesten de mannen* met schaamte het stembiljet zoo gauw mogelijk aanbieden aan de vrouw, wier steun zij niet kunnen missen, geen dag en geen nacht. Ten slotte wees spr. er op, dat het mannenplicht is om er aan mede te werken om de vrouw de haar toe komende rechten te verleenen en te zorgen, dat zij het stembiljet krijgt. Thans, nu de drie linksche partijen pogingen aanwenden tot het verkrijgen van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen is het juiste oogen blik gekomen. Deze rede, die met een hartelijk applaus beloond werd, werd nu en dan onderbroken door toepasselijke declamaties van mevrouw Mansfeldt, die o.a. voor droeg van Ilélène Swarth „Soldaatje spelen" en „Lief de;van Elise Bergsma een gedicht op een jong meis je, dat de wereld ingaat; van mevrouw Roland Holst een fragment uit „De Opstandelingen." Ook haar voordrachten ontlokten de niet-talrijke aanwezigen een warm applaus. Van de gelegenheid tot debat en tot vragen stellen, werd geen gebruik gemaakt. Nadat de heet* Mansfeldt nog een kort overzicht- had gegeven van het werken van den mannenbond en de gehuwde vrouwen aangespoord had de aandacht van haar echtgenooten hier eens op te vestigen, sloot de presidente, mejuffrouw E. van der Hoeven, de bij eenkomst. DE 1 MEI-VIERING. De Alkmaarsehe Bestuurdersbond alhier had gister avond in Diligentia bij zijn traditioneels 1 Meiviering veel belangstelling. De Diligentia-zaal waarin ver schillende banieren ter opluistering prijkten, was zoo goed als geheel bezet. De heer Bergman opende de vergadering met een uiteenzetting van de beteekenis van de 1 Mei-viering, waarin algemeen kiesrecht en wettelijke regeling van den 8 urigen werkdag de hoofdrol vieren, en hoopte dat deze vergadering eon steentje er toe zou mogen bijdragen ter bereiking van het doel, dat door het socialisme wordt beoogd. De Zangvereeniging de Stem der Volks zong op zeer verdienstelijke wijze een paar nummers, waarna de heer Gerhard, onder het applaus het woord aan vaardende zijn rede de Jvraag beantwoorde, waarom de arbeiders den 1 Mei vieren, welke beantwoording, zoo zeide hij, terecht bij de meesten wel bekend zal zijn. Na een kleine pauze werd de zang van „de Stem des Volks" herhaald en gaf het gezelschap Sjoers het het tooneelstukje „Leidt ons niet in verzoeking" op 't tooneel ten beste. Beide gezelschappen, zoowel dat van zang als too neel, verwierven een warm applaus. De heer Bergman sloot met een wooi'd van dank voor de belangstelling en voor opwekking van den strijd dezer feestavond. De verkoop van roode tulpen heeft opgebracht f 6.23s, welk bedrag zal afgedragen worden aan de afdeeling Alkmaar der Ned. Ver. ter bestrijding van de tuber culose. De bijeenkomst van de Vrije Socialisten, Anti-Mili taristen en onathankelijk georganiseerde arbeiders, welke gisteravond in de groote zaal der Harmonie ge houden wei-d, was flink bezet. Na opening deelde de voorzitter, de heer D. A. Klomp mede, dat het 't comité, mede met het oog. op de vele vergaderingen, welke dezen dag weiden gehou den, niet was mogen gelukken een spreker te krijgen, waarom hij, nadat de zangvereeniging „Door Onthou ding Vereenigd", dir. de heer Andei'son alhier, eenige liederen had gezongen, zelf een korte uiteenzetting van de beteekenis van den 1-Meidag* zou geven. De zangvereeniging, welke op verdienstelijke wijze haar liederen teil beste gaf, werd zeer toegejuicht. Nadat de heer Klomp zijn causerie gehouden had, welke met aandacht was aangehooi'd, voerde Het Vrije Tooneel „Een Salie-avondje bij Woutertje Pieterse," van Multatuli, voor tooneel bewerkt door den heer B. Damme van Rotterdam, op. Dit stukje wekte op onbedaarlijke wijze den lachlust der aanwezigen op in tegenstelling- met de anders door „Het Vrije Tooneel" gegeven stukken, welke niet komisch zijn. Hierna zong* de zangvereeniging wederom eenige liederen, waarvan het laatste door langdurig applaus herhaald moest worden. De heer J. Oudes gaf een voordracht getiteld „Een Dominé", Mej. Offenberg eene getiteld „Een beeld" en de heer IJ. Harms „Artiestenleven," terwijl de heer Loevens nog een paar „Gettogeintjes" van A. M. Reens ten beste gaf. Daar het inmiddels kwart voor twaalven was ge wenden, sloot de voorzitter hierna de bijeenkomst, waarna nog enkelen voor een bal bijeen bleven. Nog zij vermeld dat een tulpenverkoop, ten bate van een arbeidersgezin hier ter stede, waarvan de man door ziekte verhinderd is zijn brood te verdienen, 11.80 opbracht. TOONKUNST. Wij herinneren nog even aan de uitvoering van Toonkunst op morgenavond in de Hannonie, waarvan de generale repetitie hedenavond plaats heeft.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2