DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang, WOENSDAG 3 MEI. EJNGELSCHE BRIEVEN. BINNENLAND. No. 104 1911 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, AJzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EEN AUTO VOOR DEN PRINS. het mijnongeluk: TE HOENSBROEK. ALKMAARSCHE COURANT. f Onderstaand persoon wordt verzocht zich ten spoe digste ter secretarie aan te melden tusschen 9 en 1 uur. DASOE8, M. C. II. gekomen va-n Oud-Vroenhoven. Afd. Bev. Alkmaar. KEmSGEVOO. Het IIOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad Ho. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering is overgegeven: bet kohier der PERSONEELS BELASTING No. 2, voor bet dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 29 APRIL 1911; dat ieder verplicht is zijn aanslag-, op den bij de et bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 2 Mei 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. H. LONDEN, 2 Mei 1911. Bij den geweldigen politieken strijd, die op het oogenblik hier te lande wordt gestreden, komen aller lei dingen voor den dag, die een scherp licht werpen op de maatschappelijke verhoudingen. Zij laten ons een blik werpen op de zonderlinge omstandigheid, dat men aan den éénen kant de grootste vrijheid kan ge nieten, aan den anderen kant stoot men op opvattin gen van rang, stand, afkomst, rijkdom, die men in de 20ste eeuw nauwelijks bestaanbaar zou achten in de meest kleinsteedsche omgeving, in Nederland of el ders. Daarbij komt tevens uit, dat in dit opzicht de denk beelden nog ongeveer precies zoo zijn als honderd, mis schien twee honderd jaar vroeger, eene omstandigheid, die men gevoegelijk kan toeschrijven aan het feit, <lat hier nooit^eene omwenteling plaats had, zooals bijvoor beeld in Frankrijk en waarvan wij ook in ons land den geweldigen invloed hebben bespeurd. Zoo vindt men hier een zeer breeden en invloedrij ken kring, die het den tegenwoordigen minister van Financiën, Lloyd George, hoogst kwalijk neemt, dat hij van lage afkomst is. Iemand uit dien kring- zei mij eens in volle en welgemeende verontwaardiging, dat het een schandaal was een man millioenen staatsgeld te laten beheeren en daarover te laten beschikken, die als procureur misschien blij was als hij een inkomen van een tienduizend gulden kon verdienen. Dit was een uitlating in een particulier gesprek: doch de hertog van Beaufort, een der hoogsten en voornaamste edelen van dit land, geen kind meer ook, want hy wordt over een dag of veertien vier-en-zestig jua; oud, een groot heer, die als garde-officier ge- schitterd heeft en die in den omgang de beminnelijkste en hoffelijkste man is dien men zich denken.kan, deze goedo heitog heeft op eene publieke vergadering ge- zegd, dat hij genoemden minister met pleizier door zijn jachthonden zou laten verscheuren. Een ander hertog- was minder bloeddorstig, doch vond het toch een schandaal, dat er afgevaardigden in het Lager huis zitten, die tot den werkenden stand behooren; hij zei. dat het eenige middel om die soort menschen onschadelijk te maken was, ze te beletten een mond open te doen. De tamste uitlating in dezen geest is wel van den hertog van Marlborough, die ook al weer van den minister van Financiën verzekerde, dat iemand van dien stand en dat beroep onmogelijk een „gentleman" kon wezen. Nu denke men niet, dat het alleen de hertogen, de allerhoogsten zijn, die aldus oordeelen. Men zou dan kunnen zeggen: „nu ja, die menschen zijn zoo ont zettend voornaam en machtig, dat ze op een gewoon buigerman neerkijken." Doch men vergist zich dan, want zulke denkbeelden vindt men ook elders. Zoo vindon markiezinnen het hoogst onaangenaam, dat ze Dij de aanstaande koningskroning maar een sleep mo gen hebben van vijf voet en negen duim, dus drie duim korter dan die der hertoginnen, welke zes voet lang mag wezon. Doch diezelfde markiezinnen zouden furieus ziju, als eene gravin ook met een sleep van ■'"li voet dorst te verschijnen bij die gelegenheid. Waar het standverschil in die zeer hooge kringen met hand en tand wordt verdedigd en volgehouden, begrijpt men hoe geoordeeld wordt over lieden wier stand nog weer zoo heel veel „lager" is en wier vrouwen heelemaal niet aan het hof of bij de kroning mogen komen, zelfs al wilden ze het zonder een zweem van een sleep doen. Ik zei, het zijn niet de allerhoogsten alleen die zoo gevoelen en ik kan alweer een rede aanhalen van een ni et-adellijk persoon, doch toch van aristocratische of patricische afkomst. Een zekere heer Grenville heeft zijn toehoorders, ergens in Somerset, verteld: „Al die leden van het Lagerhuis zijn van den eersten tot den laatsten niets dan een troep zwendelaars. Laten we toch zien, dat wij dat heele Lagerhuis afschaffen, laat den Koning met het Hoogerhuis het land besturen en desnoods een stuk of dertig Lagerhuis-leden, onder wie de heer Jardine, een handje helpen." Ik merk even op, dat die mijnheer Jardine op de vergadering tegenwoordig was. en zelfs afgevaardigde is van het district, waar de heer Grenville zijn revolu tie predikte. Mên stelle zich voor, dat Koningin Wil- hehnina Nederland zou moeten regeeren met den Hoogen Raad van Adel, benevens 4 of 5 Tweede Ka mer-leden Men denke nu niet, dat dit stoute voorstel de ver ontwaardiging van den heer Jardine of van een der andere aanwezigen opwekte. Zij juichten het denk beeld van ganscher harte toe en onze Somersetsche volksvertegenwoordiger kwam er in zijn eigen rede nog eens op terug, met de verzekering, dat hij zijne positie in zijn district hoogst aangenaam vond, „wat nauwe lijks het geval had kunnen wezen, zonder den invloed en den steun van iemand van zoo hoogen stand en van zulk een oude familie als de heer Grenville. Dat is het gronddenkbeeld van alles. Nog zoo heel lang niet geleden gaf „Punch" een plaatje met bij schrift, dat hetzelfde zwak der Engelschen behandelt, doch nu van den anderen kant bekeken. Twee boeren zijn hun landheer tegengekomen, dien men in de verte op zijn paard ziet wegrijden. „Een echte „gentleman", onze „Squire verklaart de een. „Ja," stemt de an der toe, „hij geeft net zooveel om kerels als wij, als om het vuil onder zijn laarzen." In den aanhef merkte ik op, dat het in deze dingen in de hoofden der menschen nog juist toegaat als honderd jaar geleden. Doch wellicht was het toen toch nog- wat erger. Men weet best, dat hier meaischen hun klandisie onttrekken aan winkeliers, die onvoor zichtig genoeg zijn op een anderen candidaat te stem men dan hunne klanten; doch in elk geval zijn dit uitzonderingen. Er staat tegenover dat, zoodra iets bekend wordt, de aldus mishandelde winkelier tal van nieuwe klanten krijgt, die hem willen toonen, dat zij zijn moed waardeeren. Het gebeurt ook, dat 'pachters van hunne hoeve worden gezet, omdat zij op godsdien stig of ander gebied verschillen van hun landheeren; doch ook dit zijn uitzonderingen. Het is echter welbe kend, dat toen tegen 1830 de groote kiesrechthervor ming- aanhangig was, de hertog van Newcastle niet minder dan tweehonderd van zijn pachters van huis en hof verdreef, alleen omdat zij op een anderen candi daat voor het Lagerhuis hadden gestemd, dan de man dien de hertog had aangewezen. Dit werd open en bloot als de reden genoemd, onder bijvoeging, dat ze geen van allen pacht schuldig waren, of het hun ver huurde land slecht bewerkten. Ik geloof, dat in den tegenwoordigen tijd een prose lietenmakerij op zoo groote schaal niet meer mogelijk zou wezen, nu verschillende hertogen, waarover ik hierboven schreef, het maar bij harde woorden laten, doch niemendal doen. Doch de toenmalige kiezers vonden het toch wel wat heel erg en men belegde op het laat van 1829 een protestvergadering, die door zoo wat 2000 menschen werd bijgewoond en waar de niet- of anti-hertogelijke candidaat een bekend jurist - ook het woord voerde. Hij betoogde, dat, hertog of geen hertog, niemand het recht had gewetensdwang- op andereu uit te oefenen. Men benoemde een comité, dat een stelselmatig verzet zou organiseeren tegen s hertogs optreden; maar deze zei eenvoudig, dat het land zijn eigendom was en hij er dus mee doen kon wat hij wilde. Tegenwoordig zou dit niet meer gaan; evengoed zou de Koning en van een wettelijk standpunt met vol le recht kunnen opperen, dat hij eigenaar is van het land en dus een stuk van Engeland mag verkoo- pen; wettelijk g-esproken is hij ook eigenaar van de vloot en van het leger alleen de staatsschuld is na tionaal hij zou zijn troepen aan Frankrijk kunnen verhuren om Marokko te bevechten en zijn vloot aan Duitschland kunnen verkoopen. Doch wettig of niet, het zou niet gaan. Dat die geest evenwel bij een groot deel der natie nog- lang niet dood is, verliest men wel eens te veel uit het oog en daardoor ook de geweldige zedelijke beteekenis van den strijd tegen het Hooger huis, die er oppervlakkig niet zoo gewichtig uitziet als hij is. VAN HET LOO. In het Koninklijk Park op het Loo hadden gister middag van 2 tot 4 uur feestelijkheden plaats door het stalpersoneel aangeboden aan H. M. de Koningin en Prins Jlendrik en den opper-stalmeester, baron Ben- tinck. Schitterende proeven van rij- en dressuurlcunst wer den gegeven, onder commando yan de majoors Baaij en Ahrendt. Op de afrijhaan was voor de Koninklijke Familie en Hofhouding «ene tribun» opgericht, welk» eenvoudig, doch smaakvol was versierd, terwijl de „Harmonie" van Apeldoorn, directeur de heer G. J. Peters, zich deed hooren. Verschillende nummers werden uitge voerd, die een en al bewondering wekten. Monteering zoowel van rijders als paarden, was alles in gala en gaf een prachtig schouwspel, vooral het carousselrij den met vierspannen, van den bok gereden, was prach tig. Prins Hendrik bestelde bij de firma Grundt, te Arnhem, eene tweede auto en wel eene 20-30 H. P. Re nault, model caros-serie-landaulette. DE PRINS NAAR URK. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens 3 Juni a.s een bezoek te brengen aan Urk. VERZEKERINGSWETTEN. Het wetsontwerp betreffende de invaliditeits- en ouderdomsverzekering is dezer dagen door den minis ter van landbouw, nijverheid en' handel van den Raad van State terug- ontvangen en kan thans de indiening van dit ontwerp bij de Tweede Kamer zeer binnenkort worden tegemoet gezien. Gemengd nieuws. BEMOEILIJKEN VAN MEI-BETOOGINGEN. Omtrent de avondbetooging te 's-Gravenhage wordt gemeld Een bijzonderheid, die vorige jaren ontbrak, was de ze, dat de stoet van het oogenblik van vertrek af tot aan het oogenblik van aankomst begeleid en omstuwd werd door groote troepen jongelieden, die Oranjeliede ren zongen; „Weg met de socialen!" schreeuwden en met oranjelinten zwaaiden. Op het Newtonplein stond een groote troep den stoet op te wachten, de volkslie deren zingende en in het midden een fakkel, waaraan oranjelinten hingen. De politie achtte het raadzaam, dezen fakkel met het lint weg te nemen, doch kon zich overigens bepalen tot het houden van een oog in 't zeil, daar van de zijde van de betoogers niet werd gereageerd. Langs den weg werd hier en daar Bengaalsch licht ontstoken en op vele plaatsen werd krachtig gefloten. De straat-remonstratie van den Goudschen Be stuurdersbond, op Maandagavond, is niet geslaagd Een groote drom menschen, meest opgeschoten jon gens en meiden, maakten het voortgaan onmogelijk en de politie had groote moeite, den optocht te ontbin den, toen men ongeveer de helft van den weg had af gelegd. Door zingen en schreeuwen werd de muziek van de Pionier, overstemd, en de betoogers werden, door een tegenbetoogende menigte vergezeld naar het gebouw „Morgenrood," waar het nog lang rumoerig bleef, zooals ook in de stad. DE. EERSTE HARING. De stoombeuger Jeannette II, VL. 201, heeft de eer ste nieuwe haring- te IJmuiden aangebracht, die aan II. M. de Koningin is gezonden. EEN LAGE DAAD. Over de biljetten betreffende het luchtschip „de Ec-ho te Amsterdam heeft men gisternacht hier en daar strooken geplakt, waarop „uitgesteld." Dit is een kunstje dat tegenwoordig vaak uitgehaald wordt. Het publiek raakt aan deze onbetamelijkheid al zoo ge wend, dat het geen effect meer heeft. Toch is een waarschuwing, dat men hier te doen heeft met een uiting van een concurrent-plakker-, wellicht nog niet overbodig. HAAR TIJD VOORUIT I Wat men ook van onze posterijen zeggen moge, men zal niet langer kunnen volhouden, dat zij haar tijd niet vooruit zijn! Ons werd namelijk een brief getoond, uit Berlijn verzonden, en hier ter stede afgestempeld 28-4-13- (Hbld.) INCIDENT BIJ EEN BEGRAFENIS. Maandagmorgen werd te Heerlen iemand' begraven, die lid geweest was van de socialistische partij, doch in vriendschap met de R.-K. kerk gestorven was. Hij werd daarom kerkelijk begraven. Zoo'n begrafenis gaat in Limburg met groote plechtigheid langs den openbaren weg. Toen de lijkstoet zich in beweging had gesteld, kwa men plots enkele socialistische vrienden van den over ledene met een krans aandragen, om dien te leggen op de lijkkist. De deken van Heerlen verbood hun dit, doch een tweede poging werd later aangewend, die echter evenzeer mislukte. Er ontstond een groote volksoploop en tegen eenige verstoorders van de begra fenis werd proces-verbaal door de gemeente-politie op gemaakt. EEN GOEDE VANGST. Zaterdag vóór Paschen vervoegde zich bij den heer A. EI. S., horlogemaker aan de Voorstraat te Dord recht, een jonge man, die zes gouden damesringen op zicht vroeg. De heer S. gaf het gevraagde mede, doch de onbekende kwam er niet mee terug, zoodat hij er blijkbaar mee van door was. De rijkspolitie te Dordrecht had er echter lucht van gekregen, waar deze persoon zich ophield, en Zaterdag trokken de majoor en een brigadier-titulair erop uit. Te Eindhoven spoorden ze op den 23-jarigen H. v. H., woonachtig te Woensel. Deze had half April enkele dagen te Dordrecht ge werkt en bekende weldra, na ondervraagd te zijn, de ringen verduisterd te hebben. Natuurlijk werd deze H. meegenomen naar Dord recht. Hij werd geconfronteerd met den heer S. en bekende ook nog, aan de vrouw van den tapper L., in de Wijnstraat, voor 1.50 een der ringen te hebben verkocht. Deze ring werd Zaterdagavond ook nog in beslag genomen. Waarschijnlijk zullen de andere vijf ook wel spoedig zijn achterhaald. VAN DEN TOREN GEVALLEN. Te Hooge-Zwaluwe is de timmerman A. de Later, uit Nieuwendijk, bij den aanbouw van den toren van een hoogte van ongeveer 23 meter gevallen. Gelukkig- kwam hij nog terecht op een steiger die 7 met-er lager stond. Zwaar gekneusd aan hoofd, arm en rug, werd hij met een lift naar beneden gevoerd. Zijn toestand is thans bevredigend. EEN VREEMDE BROEDPLAATS. Als een bijzonderheid' kan gemeld worden, dat een vogelpaar zijn nest gebouwd heeft in een der brieven bussen te Deventer. Drie eitjes zijn reeds in het nest en het broeden zal dus spoedig een aanvang nemen. De brievenbestellers nemen bij het lichten der bus de noodige omzichtigheid in acht om het meezenpaar niet to verstoren. (Dev. Dbl.) Maandagavond is uit de mijn te Hoeusbroek het lijk opgehaald van den mijnwerker G. Het lijk zat bekneld in de schacht, in het water, dat nog drie meter hoog staat. In de Oranje-Nassaumijn te Heerlen viel giste ren de mijnwerker Duyzingis, gehuwd, en vader van vier kinderen, in eep schacht. De ongelukkige werd verpletterd. VERMIST. Hendrik Mulder, geboren te 's-Grnvenhage, 29 Aug. 1891, scholier aan de H. B. S., wonende Daguerres- straat no. 118 te 's-Gravenhage; gekleed met donkere overjas, grijze pet en zwarte rijgschoenen. Had een geelachtigen wandelstok bij zich; lang, haar en wenk brauwen zwart, oogen bruin, tanden gaaf, kin spits, aangezicht lang, kleur bruin getint, postuur schraal, loopt voorover. Hij verliet op 29 April j.l. de ouderlijke woning en is sedert dien vermist. Hij is een in zich zelf gekeerd jongmensch. UIT St-PANCRAS. Tot- dekking van het tekort over 1910, ontstaaa door het uitzenden van een kind naar het koloniehuis te Egmond aan Zee heeft het Bestuur der afdeeling voor kindervac. en herstellingskolonies het burgerlijk armbestuur alhier om een subsidie verzocht. Goed gunstig hierop beschikkende, heeft het Burgerlijk Armbestuur het geheele tekort aangezuiverd, zoodat zoo noodig ook dit jaar Wederom een kind kan worden uitgezonden. UIT WINKEL. Bij beseh. van den Min. van Landbouw ia aan J. Breebaart Kzn., te Winkel, op verzoek, eex-vol ontslag verleend als lid van de comm. van toezicht op de Rijks- landbouwwinterschool te Schagen, en is als zoodanig benoemd K. Breebaart Jzn. te Winkel. UIT OUDORP. De gemeenteraad vergaderde den 2den Mei 's avonds ure, onder voorzitting van den burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig. Nadat de vergadering geopend was, richtte de heer Bijman, oudste wethouder, ook namens zijne medele den, zich tot den voorzitter, wenschte hem hartelijk geluk met zijne herbenoeming tot burgemeester dezer gemeente en hoopte dat de volgende 6 jaren, evenals de 18 waarin hij het ambt met lofwaardigen ijver en toewijding- vervulde, weder zullen mogen getuigen van de zegenrijke gevolgen voor gemeente en ingezetenen. De voorzitter dankte den heer Bijman en de overige leden van den Raad, voor diens hartelijke woorden en beval zich bij voortduring in de welwillendheid der Raadsleden aan. Daarna werden gelezen verschillende ingekomen stukken, o. a. het jaarlijksch verslag van den toestand dezer gemeente over 1910; brieven van Gedep. Staten ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten; het ver baal van gehouden kasverificatie enz. enz., die allen voor kennisgeving werden aangenomen. Voorts wöïd aan de orde gesteld de behandeling-wan een schrijven der Gezondheidscommissie te Beverwijk, waaronder deze gemeente ressorteert, waarin zij voor stelt het doen bouwen van een barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, naar een door haar ontworpen plan, waarvan de kosten worden geraamd op 2250. De groote kosten aan de uitvoering van dit plan verbonden, waarbij nog gerust kan worden aangeno men dat 1000 voor installatie van zulk een gebouw tje bovendien benoodigd zal zijn,_ gevoegd bij vele an dere bezwaren die de stichting- ontraden en bemoeilij ken, doen den Raad met algêmeene stemmen besluiten vooralsnog niet te treden in het voorstel der Gezond heidscommissie en haar daarvan ouder mededeeling- der redenen die tot dit besluit hebben geleid, kennis te geven. Het verzoek van het R. K. Parochiaal kerkbestuur, om weder als vorige jaren, eene bijdrage uit de ge meentekas toetestaan ter bevordering van het getrouw bezoek der leerlingen vau de bijzondere R. K. school, en tot in standhouding- der aan die inrichting verbon den Bewaarschool, werd m-et algemeene stemmen toe gestaan en een subsidie van 75 voor 1911 tot dit doel toegezegd. Tot Jeden van het stembureau voor de aanstaande verkiezing voor twee leden van den Gemeenteraad, in vervanging van de heeren G. Admiraal en D. Rood, die alszoodanig periodiek met den len Dinsdag in September a.s. moeten aftreden, werden benoemd de

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1