DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang» 1911 DONDERDAG 4 MEI. FEUILLETON. Het Gouden Bed. BINNENLAND. No. 105 Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. SCHAPEN ZONDER STAART. ALKMAARSCHE COURANT. ALKMAAR, 4 Mei. In China gist het weer eens. Wij maakten reeds melding van de onlusten te Kanton, waar, zooals de berichten zeiden, de opstandelingen met ware doods verachting streden en massa's patronen verschoten. In de stad schijnt de opstand mislukt, daar hij te vroeg is uitgebroken, maar in het binnenland moet hij zich uitbreiden tot een geweldige beweging, welke ernstige afmetingen aanneemt. De opstandelingen moeten voortreffelijk georganiseerd en gewapend zijn en de beweging moet het karakter dragen van een op stand tegen de Mantsjoe-dynastie. Met de vermoor ding van den ondercommandant van Kanton, een Mantsjoe, ving het ditmaal aan. Toen generaal Woe terugkeerde van de bezichtiging van een vliegmachi ne, werd hij voor de poort van het regeeringsgebouw doodgeschoten, voordat do wacht den aanslag kon ver hinderen. Een aanhanger van Soen Yatsen bleek do moordenaar. Soen Yatsen is het geduchte hoofd van de revolutionnaire partij in China. Hij werd in Ho- noloeloe geboren. Zijn ouders kwamen echter uit de buurt van Kanton, en toen Soen nog zeer jong was, trokken zijn ouders met hem naar Kanton terug, waar hij later in het Engelsehe hospitaal ging studeeren in de medicijnen, welke studie hij voortzette in de „col lege of Medicine" in Hongkong. Nog later ging hij naar Tientsin en richtte daar een zeer lang adres tot den destijds almachtigen, ook in ons land welbekenden Li-hung-tsjang, waarin hij de dringende noodzakelijk heid van de invoering van hervormingen bepleitte. Omstreeks 1890 opende hij te Macao een apotheek en vestigde zich spoedig daarna te Kanton als practisee- rend arts. Daar toefde hij ook nog tijdens de misluk te hervormingsbuiging in 1898, waarvan de leider was de „hervormer" Kang-yoe wei, die thans in Zweden een kalm leventje leidt. Deze Kang en dr. Soen zijn de eenige hervormers, die in het begin van den zomer 1904 ter gelegenheid van den zeventigsten geboortedag van de Keizerin-weduwe geen amnestie kregen en voor beider hoofd is thans nog door de Chineesche re- gtering een prijs van 120.000 gulden „per stuk" uitge loofd. Na de bloedige onderdrukking der hervormingsbewe ging toefde dr. Soen te Hongkong en te Nieuw-York en in 1899 als gevangene in het Chineesche gezant schap te Londen, uit welke gevangenschap hij echter spoedig door tusschenkomst der Engelsehe regeering werd bevrijd. De regeering' te Peking echter bleef den gevreesden revolutionnair verder vervolgen. Te Shanghai werd hij nogmaals gepakt, maar ontkwam tok daar aan zijn vervolgers. Sinds dien i'eist hij in Oost-Azië rond, nu eens te Singapore werkend voor zijn plannen, dan weer in Tokio zijn getrouwen bij eenroepend, dan weer opduikend in China en daar de aarzelenden aanvurend. Zijn bedoeling is de tegen woordige Chineesche dynastie te doen vallen en in China een statenbond tot stand te brengen, naar het voorbeeld der A ereenigde Staten, met een president dus aan het hoofd. Hij wil verder aan het buitenland- sche kapitaal en aan de buitenlandsche beschaving Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 105) _0_ Er waren belachelijke contrasten in het leven En deze belachelijkheid staalde den wil van Felix tot een misdaad, welke hem op dit oogenblik bijna een plicht toescheen. Met droge lippen en dorren mond zat hij tegenover den depót-bewaarder, antwoordde op zijn grappen, lachte er over, ging' de safe in en uit om er nieuwe papieren te bergen en verkochte uit te halen, welke hij hem toereikte. Menigmaal beefde zijn hand hij streek met zijn vingers over het witte étiquette „prinses Armilf", slechts over het étiquette. Het brandde als vuur. »^ijt gij klaar? vroeg de depot-bewaarder. Hij kwam er uit, bleek, met knikkende knieën. «Nu, nu krijg nu ook niet de influenza. wees zoo goed en berg de stukken van kommerzienrat Hirschberg ook op. En weer ging Felix terug in de safe en borg de pa pieren in het vak Hirschberg. Toen keek hij om. Neen, zoolang de depót-bewaarder daar zat, was het onmogelijk. Die zag elke beweging. „Mijnheer Frank, schuif de papieren goed diep er in, andèrs buigen de randen zoo is het goed Neen. Vandaag ging het niet. Hij kwam er weer uit. „U Iaat mij morgen toch niet in den steek, mijnheer Frank? U bevalt mij in het geheel niet," „Zeker niet, maak u geen zorg Felix lachte er bij. „Ik heb tandpijn, dat is alles." Dat was óók belachelijk, een man, die tandpijn toegang verleenen, alle havens voor het buitenland openen, spoorwegen aanleggen en een sterke militaire organisatie in het leven roepen. Hij wil uit den asch Het heet dat de in ongenade gevallen Yan sji kai, Het heet dat de in ongenade gevallen Yan spi kai, China's bekwaamste staatsman een stille bescherm heer van de beweging van dr. Soen is, en dat die be weging over reusachtige kapitalen beschikt. Is dit waar dan kan men, wanneer de regeering niet. forsch optreedt, nog allerlei verrassingen wachten, welke voor de gehate Mandsjoe-dynastie wel eens zeer ge vaarlijk zouden kunnen worden. DE VOGELWET. Door een aantal vogelhandelaars,1 landbouwers en vogelliefhebbers is naar aanleiding van het nieuwe in gediende wetsontwerp tot bescherming van alle in 't wild levende vogels een adres gezonden aan de Twee de Kamer der Stateu-Generaal, waarin zij verzoeken, dat de oude toestand behouden zal blijven, opdat zij niet zullen worden beroofd van hun middel van be staan. OPIUMCONFERENTIE. Volgens den Berlijnschen correspondent van de Ti mes schijnt de internationale conferentie in zake opi um en andere gevaarlijke verdoovende. middelen, wel ke in den Haag zal worden gehouden, nu op 1 Juli be paald te zijn. Verder verneemt hij, dat China er op vertegenwoor digd zal zijn door Liang Tsjeng, den gezant te Berlijn, Tang Koeo-an en nog een ambtenaar uit Peking. VISSCHERS EN HET KIESRECHT. Een 182-tal ingezetenen van Noord wijk aan Zee heeft aan den, minister van binnenlandsche zaken eer. adres verzonden, waarin zij, met het oog op het feit dat een groot aantal hunner jaarlijks ter haringvis- scherij gaat, waardoor zij van hun kiesrecht geen ge bruik kunnen maken, noch voor de Tweede Kamer, noch voor de Prov. Staten of den gemeenteraad, den wensch uitspreken, dat zoodanige wijzigingen in de Kieswet worden aangebracht, dat zij voortaan van het recht, hun door de wet gegeven, gebruik kunnen ma ken. regel terug te brengen tot 50 centimeter, welke laat ste hoogte wellicht voor onder de kar gespannen hon den definitief zal worden vastgesteld. GEMENGD NIEUWS. OPBRENGST VERKOOP TUBERCULOSE- BLOEM. De verkoop van de tuberculosebloem heeft dit jaar te Amsterdam 5.466.50 opgebracht. In 1910 was de opbrengst 5.099.56. DE RAMP BIJ SLIKKEVEER Gistermorgen heeft een schipper, ter hoogte van het etablissement Feijenoord in de Maas te Rotterdam, drijvende gevonden het lijk van een meisje, dat her kend is als de "11-jarige Th. van Bakel, die op 15 April j.l. voor Slikkerveer, bij het dooi' aanvaring zin ken van de vrachtboot Reserve, met haar ouders, broers en zusjes, verdronken is. HEREMA-STATE. Het Friesch volkssanat.orium Ilerema-State, te Joure, blijkt al te klein. Alle plaatsen zijn reeds be zet en telkens komen nog aanvragen' om plaatsing in. Het getal bedden zal met 10 vermeerderd worden. KIEVITSEIEREN. Op de markten te Leeuwarden en Sneek werden on geveer 69.000 kievitseieren aangevoerd. Op de markt te Sneek ruim 36.000 en op die te Leeuwarden ongeveer 33.000. De hoogste marktprijs was 100 cent, de laatste 14 cent. Het eerste kievitsei werd op den 17 Maart gevon den. HEET MIJNONGELUK TE HOENSBROEK. Het Tweede Kamerlid voor Sittard, de heer Bec kers, heeft tot minister Talma schriftelijk de vraag gericht, om volledige inlichtingen te verstrekken be treffende de mijnramp op de staatsmijn „Emma." HET KONINKLIJK ECHTPAAR NAAR AMSTERDAM. De koninklijke trein, waarmede H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik Vrijdag a..s. naar Amster- dam gaan, zal bestaan uit 5 wagens. Hij vertrekt 's na- I middags te 6 u. 22 min. van Het Looaankomst te I Amsterdam 7 u. 45 min. Vertrek van Amsterdam 11 u. 5 45 min.; aankomst aan het paleis Het Loo 1 u. 8 min. BESCHERMING-TREKHOND. Naar vernomen wordt, is naar aanleiding van adres- j sen van belanghebbenden bij de regeering' in overwo- ging' een bepaling, om de schouderhoogte van trek- honden, welke van 1 September 1911 af, 60 centimeter zoude moeten bedragen, bij wijze van overgangsmaat- j Het gekruiste Friesch-Engelsche schapenras heeft een langen staart met een pluim aan het einde. Daar door >s het des zomers zeer vatbaar voor de wormziek te. Door Friesche boeren wordt nu den lammeren de staart afgekapt. Wel een wreede maatregel. EEN MILICIEN GESTORVEN. Dinsdagavond is te Utrecht de voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijnde'milicien E., uit Zeist, bij een avondoefening in de vesting-artilleriekazerne, door een disselboom aan het hoofd getroffen. Hij is bewusteloos naar het hospitaal vervoerd en daar gis termorgen aan de verwonding overleden. DE STRIJD OM HET PAARD. In een logement te Utrecht verkocht op 21 Novem ber 190-4 een paardenhandelaar een paard, dat naar hij voorgaf, geen enkel gebrek had. Er meldde zich een liefhebber aan, die bereid was de gevraagde 160 er voor te betalen. Op eens begon het paard echter te hoesten, waarop de kooper vroeg, of dat geen kwaad kon. „Neen," antwoordde de verkooper, „het paard is alleen maar verkouden." Er was echter in het lokaal een kenner aanwezig, die den kooper aanried van den verkooper een bewijs te vragen, dat het paard mak, eerlijk en niet dampig was. Het bewijs werd verstrekt, waarop de kooper be taalde. I oen de kooper nu schadevergoeding vroeg, weiger- de de verkooper dit, waardoor een civiel proces ont stond, dat nog hangende is. De verkooper ontkende de genoemde verklaring te hebben gegeven. Toch sfond hij te Utrecht terecht wegens het opzettelijk heeft. Belachelijk en daarom geloofwaardig. Maar.vandaag kon hij niet meer. Elk woord zou hem hebben verraden, elke beweging. Maar morgen moest hij de kracht vindenmorgen. En niemand anders mocht in zijn plaats komen, anders zou alles vergeefs zijn. Hij moest aan dezelfde tafel zitten. Voor de safe AH. En er op loeren, dat de depót- bewaarder een oogenblik het bureau zou verlaten. Maar vijf minuten, maar drie minuten. Waarom hij vandaag in het geheel niet opstond? Anders was hij dikwijls een vol kwartier weg geweest. Maar vandaag kleefde hij aan zijn plaats.verroer de zich niet. Nog een gansche lange nacht moest doorgebracht worden. Een eindeloos lange nacht..0 die was nog erger dan heden den geheelen dag. En de nacht ging ook voorbij. „Theater, cabaretcafé.Voor het eerst kwam hij bedwelmd thuis. En toen was het tien mi nuten over elf den volgenden morgen gebeurd. Het was kinderachtig gemakkelijk geweest. De vijf stuk ken Berlijnsclie pandbrieven, welke hij bij zich stak, maakten niet eens den zijzak van zijn nauwsluitende, zwarte jas dikker. Zijn handen, die te voren vochtig-koud waren ge weest, werden weer warm, de kleur keerde op zijn ge laat terug. Hij werkte kalm en ijverig, toen de depót-bewaarder weer bij hem aan tafel kwam zitten.. „Nu, mijnheer Frank, dezen keer behoeft de vervan ging niet lang te duren, morgen komt de patiënt te rug. Gij zult ook blij zijn, weer in uw gewone doen te komen." Felix glimlachte en mompelde een paar onverstaan bare woorden. Zijn slapen hamerden, het suisde in zijn ooren, hij verstond de woorden als door een laag watten. Morgen zou het te laat zijn geweest,.... morgen zou het te laat zijn geweest, was het eenige, wat hij begreep. En nog eens kwam het koude zweet op zijn voorhoofd. Niet zender bedoeling' had hij heden zorgvuldig toi let gemaakt. Zeer elegant cn vertrouwen wekkend zag- hij er uit in zijn voorjaars-agkin met den bruinen, vilten hoed, de Engelsehe mode van dit jaar. Langzaam ging hij over de Linden naar de Frie- derichstrasse, waar tusschen de Dorothe- en Mittel- strasse een kleine bank- en wisselzaak lag, waar hij eenige keeren, al was het ook vergeefs, loten had ge kocht. „Ik wil vijftienduizend mark Berlijnsche pandbrie-; ven bij u beleenen", zeide hij met vaste stem toot den bankier en haalde de papieren uit zijn zak. Op het zelfde oogenblik trad een kleine, pokdalige heer in hoed en jasnaar voren, die, zonder dat hij het had op gemerkt, terzijde bij een lessenaar had gestaan en groette hem zeer hartelijk. „Mijnheer Frank, zie ik u ook weer eens? Hoe gaat het?Nukent u mij niet meer?Gros se is mijn naam. Een goed vriend van uw papa." „Mijnheer Grosseach zooja Weer werden dc toppen van Felix vingers vochtig'. Grosse keek met sluwe knipoogen naar de papieren „Nu mijnheer Frank. kleine privaatzaken, hé! Zoo heel in stilte. „Met tachtig procent wil ik ze voor u beleenen", zei de bankier. „Laat ons een ronde som zeggen: 12000 mark?" ..Ja zeker dat, is voldoende. Felix boog zich over het bankpapier en steunde heel sterk op de toonbank, om zijn zenuwachtigheid door geen enkele beweging- te verraden. Daarna liet hij zijn stok vallen, raapte dien op, ging zitten, nam zijn stok tusschen de knieën, en kreeg door al deze bewe gingen een uiterlijke kalmte, welke hem in staat stel de de bankbiljetten langzaam op te vouwen en in zijn portefeuille te steken. Daarna groette hij kort naar beide zijden en verliet langzaam het kantoor. Grosse streek met den knop van zijn stok een paar maal over zijn gezicht. „Een trotsche vent! En altijd geheimen. Ik wed, dat die zijn geld in zijn sokken verstopt, opdat niemand er toch maar iets van weet. Nu gelijk heeft hijmet zoo'n familie.1" Hij boog zich vertrouwelijk over de tafel en vertelde gebruik maken van een valsch geschrift, als ware het echt en onvervalscht, terwijl uit dit gebruik eenige na deel kon ontstaan, en werd hij deswege veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. Van dit vonnis kwam hij voor het Hof te Amsterdam in hooger be roep. Het Hof vernietigde thans het vonnis der recht bank en opnieuw rechtdoende, werd de verkooper tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. VOSSEN. Men schrijft aan de N. R. Ot. In de omstreken van Roermond komen thans weer vele vossen voor. Te Horn, Linne, St. Oliliënberg en Maasbracht werden reeds eenige met geweer en klem buit gemaakt. Het zijn evenwel veelal de jongen, welke gevangen worden; de oudere zijn bijna niet on der schot te krijgen, en in klemmen zijn ze nog moeie- lijkcr te bemachtigen. Jagers en jachtopzieners bezi gen allerlei listen, om re int je in de klemmen te lokken of onder schot te krijgen, doch meestal toont de vos zich slimmer dan zijne belagers. Tengevolge van het veelvuldige voorkomen dezer wilddieven klagen de jagers over vermindering van wild, vooral van konijnen. Dit zal dan ook niemand verwonderen, als men weet, dat een vossenfamilie, ge woonlijk bestaande uit de twee ouden en vier, vijf of zes jongen, per dag niet minder dan tien a twaalf ko nijnen buit maakt, behalve de kippen, welke de vossen hier of daar nog weghalen. De buit wordt echter niet dadelijk verorberd, doch in de met holen (pijpen) ondermijnde aarde, somwijlen wel ter oppervlakte van 200 M2., opgeborgen. Het ge beurt dan ook niet zelden, dat uit deze holen, wanneer de vossen verjaagd, of gevangen zijn, na eenige dagen een vieze lucht naar buiten dringt, afkomstig' van de zich iii de holen bevindende konijnen, kippen, enz., waarbij het ontbindingsproces reeds aangevangen is. Meermalen is opgemerkt, dat de oude vossen, zoo lang hun jongen de holen nog niet verlaten, uren ver op roof uitgaan. Een wellicht nog weinig gekende eigenaardige hoedanigheid van reintje is, dat hij, wan neer hem den sprong op een stuk wild mislukt, dezen nog eens herhaalt. Bereikt hij bij den tweeden sprong de plaats, waar het gevluchte wild gezeten heeft, dan laat hij, zijn snuit in de hoogte houdend, een jankend gehuil hooren, om vervolgens weer in het dichte hout- of struikgewas te verdwijnen. Voor eenige jaren geraakte te Hoorn een oude vos met een voorpoot in een klem. Hij nam evenwel met de klem aan zijn poot de vlucht. Het volgende jaar werd hij geschoten op een drijfjacht; hij had toen slechts drie pooten. De vierde, waarmee hij in de klem gezeten had, had hij, om zich van do klem te bevrijden, zich zelf afgebeten. VERDWAALD. Terwijl een tweetal personen uit Hengelo Maandag avond half'elf van daar naar huis fietsten, hoorden zij bij de Kiefte-brug om hulp roepen. Bij onderzoek von den zij aan den walkant in de beek de 70-jarige wed. S-. Brandi uit Amsterdam. Van nit Doetinchem was zij verdwaald, doordat jongens haar den verkeerden weg' wezen naar het station. Naar zij meedeelde, was ze naar Doesburg geweest om een huis te huren en wilde via Doetinchem terugkeeren. Aan de politie te Amsterdam is om inlichtingen gevraagd. PARSEVAL V. Het bestuurbare luchtschip Parseval V is gister avond omstreeks half acht te Amsterdam opgestegen en heeft gedurende een kwartier boven het terrein van oud-Rozenburg en het aangrenzende weiland tusschen het een en ander, zooals zijn manier was. Den volgenden dag ontmoette hij den ouden Frank, die nu dikwijls in het café kwam. Hij had er pret in den oude beet te nemen." „Ik heb uw zoon, den jonge, ontmoet. Luister eens! die heeft duiten, niet de oude." Frank hief wantrouwend het hoofd op. „Lloezoo „Vijftienduizend markjes heeft hij gister beleend." „Vijftienduizend mark wie heeft u dat gezeg'd?" „Ik zeg- u, in solicdc papieren, Berlijnsche pandbrie ven! Piekfijn! Ik was er toch juist bij, toen hij ze heeft beleend." „Gij zijt bij hem in de Bank geweest?" „Neen. In een klein kantoor, overigens een zeer de gelijk kantoor, m de Friedrichstrasse. Ik doe daar ook dikwijls zaken." A ijftienduizend mark?" vroeg de oude Frank nog eens. De kop koffie viel hem bijna uit de haud. „Sedert ik dien aanval van beroerte heb gehad, is het toch niets meer met mij gedaan zie maar eens naar mijn hand, hoe die beeft hm? Heeft u het 8» gezien ,,Ja, ja. Maar ik verbaas mij, dat gij daar nog al tijd zoo^ goed biljart mee kunt spelen", zeide Grosse flegmatiek. „Nu, hoe is het, spelen wij een partijtje?" „Neen neen vandaag niet. Heb. ja. ik héb mijn dochter beloofd Daar stelde Grosse geen belang in. Hij knikte en stond reeds met de queue in de hand aan een der groe ne tafels. Het duurde dezen keer heel lang, voordat de oude Irank zijn stukken nikkel voor zijn kop koffie bijeen had, heel lang- voor dat hij den mouw van zijn jas vond en heel lang, voordat hij de treden der ijzeren wenteltrap was afgegaan. Op straat snelden de menschen hem voorbij, dron gen hem tegen de muren, stieten hem op zij, duwden hem voorui t hij merkte het niet. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1