S T A 1) S N I E U W S. B II I T E A L A N HET BESTUURBARE LUCHTSCHIP VAN den spoordijk en den Amstel gemanoeuvreerd, op een hoogte van omstreeks 30 meter. Vandaag en morgen zal het terrein nog ter beschik king zijn vau de Echo om er de ballon te doen opstij gen. Daarna is het gehuurd ten behoeve van het' Vliegcomité van Rozenoord. VERBOD BEKLEEDEN BIJBETREKKINGEN DOOR GEMEENTE-SECRETA RISSEN. De gemeenteraad van Zijpe heeft den gemeente-se cretaris verboden zonder zijne toestemming andere betrekkingen te bekleeden. Het bestuur der afdeeling Noordholland van den Nederlandschen Bond van Ge meente-ambtenaren heeft besloten zich hierover te wenden tot Gedeputeerde Staten van Noordholland, omdat dit verbod in strijd is te achten met de ge meentewet. Deze noemt zelve de met het gemeente secretariaat onvereenigbare betrekkingen en de ge meenteraad mag hieraan geen uitbreiding geven. Dit was de meening van niemand minder dan Thorbecke, den ontwerper der gemeentewet, van voorname schrij vers als prof. Oppenheim en Elenbaas en vele anderen. Het verbod werkt bovendien in menig geval hoogst onbillijk, omdat bij de nog altijd zoo treurige bezoldi ging van verreweg de meeste gemeente-secretarissen het verrichten van andere werkzaamheden veelal drin gend noodzakelijk is. UIT PURMEREND. Op de gisteren gehouden voorjaars paardenmarkt werden aangevoerd 140 stuks, werkpaarden f 150 h f 350, slachtpaarden f 70 ii f 150. Tot UIT GRAFT, kaasmaker aan de Coöp. kaasfabriek „VVilhel- alhier is benoemd de heer Rol uit Tvvisk. UIT OUDKARSPEL. Gister zijn tot candidaten voor de benoeming- van lid van den Raad te Oudkarspel gesteld de heeren F. Bouwens, J. Glas, A. Swager Az. en J. Visser, tenge volge de benoeming van het lid van den Raad J. Slo- temaker tot gemeente-ontvanger. UIT WINKEL. Tot secretaris der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het Arrondissement Alkmaar is benoemd de heer G. Bossen, secretaris te Sijbekarspel. UIT EOMOND-BINNEN. Bij de heden alhier gehouden raadsvergadering was afwezig de heer W. Apeldoorn. Medegedeeld werddat ingekomen was het proces verbaal der kasopname, aangevende een saldo in kas van 896.89°; dat dr. Fisseher berichtte accoord te gaan met de in de vorige vergadering genomen con clusies inzake zijne woning; dat verschillende leden der commissie tot wering van schoolverzuim hunne aanneming berichtten. In verband met de geldleening, aan te gaan voor den verbouw der dokterswoning, vroeg de voorzitter of er in de Gemeente misschien iemand zou zijn, die het geld beschikbaar had, of dat men met Gemeente- crediet zou onderhandelen; zonder eenige discussie werd in den eersten zin besloten. De verordening, regelende het venten, werd aange vuld in dien zin, dat verboden zal zijn den ver koop van voorwerpen enz., uitgezonderd van drukwer ken, in de Gemeente, m.a.w. de vermomde bedelarij in de Gemeente uit te oefenen, tenzij men vergunnin van den burgemeester daartoe heeft. De ingezetenen en de reizigers die alleen bij winkeliers komen, vallen niet onder de bepalingen dezer verordening. Na oenige algemeene besprekingen werden deze wijzigingen vastgesteld. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van 94; 10 honden le klasse en 64 honden 2e klasse. De lieer P. Rnnzijn verzocht de tusschenkomst van den Raad om den overlast door het wonen van den heer P. Schuit veroorzaakt. Hij meldde dat hij het huis van Schuit voor J 200 wil koopen, terwijl hij Schuit dan in een andere woning vrije huisvesting za aanbieden. Na eenige besprekingen besloot men deze zaak tot een volgende vergadering aan te houden onder op dracht aan B. en W. een onderzoek in zake de grootte en ligging in te stellen. De heer J. Apeldoorn bracht daarna ter sprake een klacht der schippers omtrent de schooling in de vaart bij Egmond-Binnen. De voorzitter zeide een onderzoek toe en deelde me de, dat een verordening op de heffing van haven- en kadegclden binnenkort aan den Raad zal worden over gelegd. De vergadering werd daarna gesloten, nadat de voorzitter naar aanleiding van een desbetreffende vraag van den heer de Groot had medegedeeld, dat de examens voor onderwijzer druk aan den gang waren en dat men daarop zou wachten; het Dagelijksch Be stuur zal echter zorgen dat de subsidie niet wordt verloren. HET TUBERCULOSE-MUSEUM. Vanwege do nog jeugdige afdeeling Alkmaar der Vereeniging ter bestrijding van de Tuberculose, wordt vanaf gisteravond tot Dinsdag n.s. in de sociëteitszaal der „Harmonie" tentoongesteld het Tuberculose-mu- seum, dat de Zuid-Hollandsche vereeniging „Het Groene Kruis" haar welwillend afstond. Gisteravond, om 7 uur, werd deze tentoonstelling door den heer G. Straver, arts, als voorzitter van bo vengenoemde afdeeling geopend in tegenwoordigheid van zeer veel belangstellenden. We merkten o.m. op den burgemeester en de andere leden van het Dage lijksch Bestuur, leden van den Raad, bestuursleden van de vereeniging „Het Witte Kruis", doktoren hoofden van scholen, benevens zeer vele dames. Do heer Straver heette- namens de commissie de aanwezigen welkom, wees er op, dat de belangstelling- in het streven dor vereeniging versterkt zal worden door Alkmaar's burgerij in de gelegenheid te stellen beter met het doel en stroven bekend te worden. Het mag gerust gezeg-d worden, vervolgde spr., ons streven is aller sympathie waardig, wij nemen alle maatregelen en laten geen middelen onbeproefd om de groote verwoesting en de vele ellende die door de tu berculose ontstaat, zooveel mogelijk te voorkomen of te beperken. Wij kunnen en wij mogen in den strijd die wij hier in voeren, onzen vijand niet te gering schatten. Dankbaar zijn we jegens de Zuid-Hollandsche ver eeniging „Het Groene Kruis," die ons in staat stelde deze expositie te houden, doordat zij dit museum ge heel belangeloos aan ons daartoe afstond. Zuster Meerkamp van Embden zal straks inlichtin gen verstrekken omtrent het tentoongestelde. Zij stel de zich daartoe belangeloos bereid, waarvoor wij haar dank schuldig- zijn, welke ik haar hiermede gaarne toe breng zoowel als aan de overige dames, die zuster Meerkamp van Embden hierin zullen bijstaan. Nog rest mij een beroep te doen op uw aller mede werking om het aantal bezoekers zoo groot mogelijk te doen zijn; de commissie heeft daartoe alles gedaan wat zij kon. De hoogste klassen van al de lagere scholen zijn uitgenoodigd een kijkje te nemen, door allen is deze uifnoodiging aanvaard, uitgezonderd door de heide Reomsch-Katholieke scholen. Vervolgens deed spr. een beroep op den finantiee- len steun, die zoo hoog noodig is, en wees hij er op, dat veel is gedaan ter verzachting van het lijden, ter bevordering van het mindere gevaar voor de omgeving door verspreiding van geschriften e. d. Op 't oogenblik is het comité door het Gemeente bestuur in staat gesteld enkele lighallen in den stadstuin op te richten. Ten slotte deed spr. nog een beroep op zijne colle ga's om het comité met de patiënten en hun toestand op de hoogte te houden en opende hij met een wensch tot het welslagen de tentoonstelling. Daarna nam de heer Leydesdorff het woord, die zeide, dat de afdeeling Alkmaar van „Het Witte Kruis hierbij wees op het werk van haar j-ongste telg, dat aller belangstelling verdient. Ik juich het toe, vervolgde spr., dat de commissie alles doet wat mogelijk is in den strijd tegen de tuber culose, een ziekte waarvan het gevaar nog te dikwijls wordt onderschat en waarom het dan ook zoo hoog noodig en nuttig- is om haar te leeren kennen in ge heel haren omvang. Universeel staat er inzake de be strijding- nog niets vast, maar veel is er door onder vinding en gegevens al geleerd. Met veel genoegen wees spr. daarna op den strijd die er ook in deze ge meente tegen de ziekte wordt aangebonden, deze strijd kan zijn zonder onderscheid van maatschappelijken toestand of geloof. Ik roep, eindigde spr., aller belangstelling in en hoop dat Alkmaar's burgerij bereid moge worden ge vonden deze ruimschoots te toonen. (Applaus). Vervolgens namen de aanwezigen een kijkje van al les wat er bijeengebracht was. Deze zeer interessante collectie, die zooals in den gids in het voorwoord wordt gezegd, ten doel heeft in breede kringen der bevolking eenige elementaire kennis te verbreiden omtrent ©ene ziekte, die steeds voortgaat de volksgezondheid en de volkswelvaart té ondermijnen en voor welker bestrij ding de medewerking van alle lagen des volks en van ieder individu persoonlijk noodig is, is een bezoek overwaard. In dit Tuberculose-museum wordt een aanschouwelijk beeld gegeven van het wezen, het ont staan, do verbreiding en de gevaren der tuberculose, evenals van de middelen en maatregelen, waarmede deze ziekte kan worden voorkomen, bestreden en gene- Allereerst ziet men afbeeldingen van tuberkel-bacil- len, die, zooals bekend is, alle deelen van het mensche- lijk lichaam kunnen aantasten: beenderen, gewrichten, milt, nieren, darmen, huid, longen, enz. Tal van ana tomische preparaten, die in het museum een plaatsje hebben gevonden, bewijzen dit. Naast gezonde longen van een kind en een volwassen persoon aanschouwen we verschillende longen, kniegewrichten, darmen, her senen enz., die op een of andere wijze van de tuberkel bacillen te lijden hebben gehad. Ook geven een aantal preparaten van het rund te zien, op welke wijze de zoo gevreesde bacil in het lichaam van het rund huis houdt. Daarnaast zijn in beeld gebracht de vreeselijke verwoestingen, die de meest voorkomende vorm huid-tuberculose, lupus, aan kan richten en de waarop lupus genezen wordt. In twee der hoeken van de zaal zijn tentjes opgesla gen, het eene bevat tal van kwakzalversmiddelen, die op allerlei manieren aangeboden worden ter genezing der tuberculose. Onder deze zeer interessante eollee tie vinden we o. a. bet Volta-kruis (plaatjes koper en zink, waartusschen lapjes en flanel), Owbridge's long hersteller (keukenstroop met- een spoortje Sassafras olie), Sanders eleetrischen gordel (een aaneenrijging- van een aantal Volta-kruisen, helpt tegen alle kwa len), Abdijsiroop uit het klooster Sancta Paulo te C hart-agena (welk klooster niet bestaat), verschillen- de middelen van Eilers, den bekenden tuberculose-ge- nezer(Merkwaardig is het, dat bij deze collectie een rekening aanwezig is van genoemden Eilers, die, wanneer hij terechtstond wegens onbevoegd uitoefe nen der geneeskunst, altijd beweerd heeft, nooit reke ningen te schrijven. scholen hel museum bezoeken. >fs Morgenavond zal in een vergadering in de Harmo nie dr. J. C. Idenburg- uit Delft spreken over „.tuber culose en zijn bestrijding," welke rede wordt toege licht met verschillende voorwerpen uit het tuberculose- museum. De toegang is vrij. Gaarne wokken wij tot het bijwonen van deze, onge twijfeld belangrijke vergadering, op. AANBESTEDING. Bij onderhandsehe aanbesteding' van behang- en schilderwerken ten 'behoeve van het gesticht. „Duin en Bosch' te Castricum, is dit voor een belangrijk be drag opgedragen aan den heer C. van der Meer alhier. TEGEN HET DEBOETRECHT. Zondag 7 Mei a.s., 's morgens ten 11 ure, zal er van wege den Ned. Sig. bond en, de Eed. van Sigm. een openbare protestvergadering gehouden worden, tegen het Wetsontwerp „Debietrecbt op tabak", in het ge bouw Diligentia. Daar deze vergadering niet alleen in het belang is van de sigarenmakers, doch ook van de winkeliers en het rookende publiek, wordt er een talrijk bezoek verwacht. MET Z'N TIJD MEE. De heer J. Waijbo r, winkelier in tabak en sigaren, in de Houttil, heeft begrepen, al is het dan niet alleen ter wille van de zaak maar ook voor zijn eigen gemak, de eenvoudige hand-tabakskerfmachine door een machine te moeten vervangen. Voor zoover wij het kunnen beoordeelen, is aan deze oude zaak een groote verbetering aangebracht afgedaan en in ruste staat op zolder in een hoekje de oude bank, wier werk nu gedaan wordt door een Quester band-kerfmachine, gedreven door een zelf- ontstekende Deutz-gasmotor, beide staande in een flinke ruime werkplaats, wat voor de hygiëne zeker zeer be vorderlijk zal zijn. Deze machines, gesteld door de firma Doeschot Zn. alhier, werken vlugger, netter en veel gemakkelijker en daarbij in veel meer variaties, wat ons werd ge toond, in de allerfijnst gesneden tabak, op shag ge lijkend en op bladeren even groot als kastanjebladeren. Kortom, al was de verscheidenheid in de door den Heer Waiboer verkochte soorten steeds groot, in 't vervolg zal ze nog grooter zijn, de keuze misschien moeielijker. ENGELAND. De bespreking van de artikelen van de parliament bill is gisteravond ten einde gebracht. Id den loop der langdurige beraadslagingen heeft de regeering zich laten bewegen tot eenige wijzigingen van minder belang, die echter de feitelijke bepalingen onveranderd laten. NOORWEGEN. Met algemeene stemmen stond de Storthing een krediet toe tot een maximum van 300.000 kr. voor de oprichting van stations voor draad- looze telegraphic op Spitsbergen en bij Hammerfest. TT RKIJE. De Porie ontving een antwoord van Montenegro, waarin nogmaals de verzekering wordt geg-even, dat het land zich neutraal blijft houden. GRIEKENLAND. De Kamer heeft de artikelen van de grondwet aangenomen, waarbij aan een speci ale rechtbank het onderzoek naar de geldigheid dei- verkiezingen wordt opgedragen. AMERIKA. Bij de opening van het dorde natio nale vredescongres te Baltimore, zeide president Taft dat, volgens zijn meening, allen, die den toestand be grijpen, overtuigd zullen zijn, dat het sluiten van een arbitrageverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Gi oot-Brittannië een stap zal zijn in de richting van den algemeenen vrede. Hij verklaarde, dat de Vereenigde Staten niet naar uitbreiding van hun grondgebied streven en dat trou wens het volk de regeering niet zou veroorloven be slag- te leggen op eenig gebied. Een dagblad van Toronto heeft Oliver, den Ca- nadeeschen minister van binnenlandsche zaken, be schuldigd van onbehoorlijke praktijken in verhand met den Noord-Canadeeschen spoorweg. Hij heeft zelf verzocht, dat de zaak grondig onderzocht zou worden en Laurier, de eerste minister, heeft daarop voorgesteld het onderzoek in handen van een commis sie van 5 leden te stellen. De New-Yoi'ksche bladen deelen mede, dat de heer Charles ILyde, de City Chamberlain te New-York vervolgd zal worden onder beschuldiging zich te heb ben laten omkoopen. Hij zou een bedrag van 13.800 dollars hebben ontvangen van de Carnegie Trust-Com- pagny. van wijze Aan den zijkant dezer rekening staat 'n lang- relaas ge drukt, waarin Eilers zijn patiënten betoogt, dat zij mogen koopen waar en bij wien zij willen; dat zij, in dien de veldwachter of de politie hun vraagt, waar zij hunne geneesmiddelen vandaan hebben, kunnen ant woorden „dat gaat u niet aan"; dat zij, niemand, zelf den officier van justitie niet in hunne woning behoe ven toe te laten en dat zij wanneer toch iemand bin nendringt, dadelijk een klacht wegens huisvredebreuk moeten indienen. Het andere tentje bevat een kleine bibliotheek, waarin populaire boeken, geschriften, prenten, etc, be trekking hebbende op tuberculose. Menige belangrij ke brochure heeft daarin een plaatsje gevonden en zij, die wat dieper op de zaak willen ingaan, kunnen zich daarbelangwekkende en leerzame leGtuur aanschaffen. Bij de voorbehoeding der tuberculose zijn de alge meeue maatregelen aangegeven, die gericht zijp op versterking en harding van liet lichaam, op ve.groo ting van het weerstandsvermogen. O. a. is een afbeel ding aangebracht betreffende gebit en gebit-hygiëne. Maagkwalen en stoornissen in de spijsvertering zijn niet zelden hot gevolg van het slecht onderhouden van het gebit en ten slotte lijdt het gansche lichaam er onder, zoodat het aan weerstandsvermogen inboet en niet langer meester kan blijven over de tuberkel bacillen, die het lichaam binnendringen. '1 en bewijze, dat men een goedkoop middagmaal kan bereiden, dat toch voedzaam en krachtig is, worden in liet museum een tiental recepten van degelijken en goedkoopen middag-kost uitgereikt aan ieder die er om vraagt. Daar zijn recepten van het krachtig- bereiden erwtensoep, boonensoep, zuurkool, boerenkool, stamppot van paardenvleeseh, boekweiten grutten met karnemelk enz. lis voorwerpen, die tubereulose-lijders dienen te ge bruiken, zijn o.a. tentoongesteld diverse spuwflesch- jes, verbrandbare papieren spuwbakjes, zakdoeken van •Japansch papier, hygiënische slaapzak, enz., terwijl tevens een aantal ontsmettingsmiddelen als desinfec- tie-emmor met lysoform bus voor de wasch, desinfec- i:e-ton e. d. te aanschouwen zijn. Aan de eene zijde van de zaal zijn tegen den muur een vijftal kamertjes aangebracht/waarvan een cr te zien geeft, hoe in Rotterdam een tuberculose-lijder ge vonden werd in een voor hem zeer nadeelige omgeving, terwijl men uit een ander tweetal een beeld krijgt hoé de kamer van een tuberculose-lijder er uitziet vóór en nadat de vereeniging tot bestrijding der tuberculose haar onder hare bescherming en hygiënische controle genomen heeft. Verder vinden we in het museum een aantal platen, waarop grafische voorstellingen en tabellen, weerge vende de slachtoffers van de "ziekte, in verschillende bedrijven en landen, een aantal portretten van dokto ren en professoren, die naam hebben gemaakt bij het bestreden der ziekte, grootore en kleinere fotografieën van Sanatoria, o. a. van huis „Overweg" te Heiloo enz. Het museum, dat ongetwijfeld vele bezoekers zal trekken, werd hedenmorgen bezocht door de leerlingen der hoogste klassen van de meisjesschool en de burger school onder geleide van onderwijzers en onderwijze ressen. Door Zuster Meerkamp van Embden werd den kin deren op alleraardigste en leerzame wijze uitgelegd wat er te aanschouwen viel. De volgende ochtenden zullen de leerlingen der hoogste klassen van de andere AGENDA. DONDERDAG. Zangschool „Zanglust," 79 uur, Harmonie. Kegelclub „Onze Club", Kegelavond 8 uur, „de Unie" Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 71/»81/. mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 81/.9!/4 mnnnen-afd., lokaal R. H. B. S. Reciteer- en Voordraehtenver. „Kunst naar Kracht", repetitie 9IOI/2 uur, Wapen van Munster. VRIJDAG. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 67 uur Jongansafd, III; van 8V210 uur Heerenafd., Harmo nie. Nieuw Leven en Orpheus, repetitie gelieele koor, 8 uur, Diligentia. Kunsten en Wetenschappen. TOONKUNST. Toonkunst sloot het concertseizoen gisteravond met eene uitvoering van het oratorium „Eiias" van Men delssohnBartholdy. Door een ernstige en langdurige ongesteldheid van den heer Oushoorn werd deze uitvoering geleid dooi den heer Louis Robert uit Haarlem, hier als organist welbekend. De kennismaking in deze nieuwe functie was aan genaam de heer Robert deed zich kennen als een muzikaal en temperamentvol directeur, en het koor met het orkest hebben zijne intentie's zoo getrouw mogelijk gevolgd, zoodat er een zeer goede vertolking aan het oratorium ten deel viel. Wel kon men op enkele plaatsen opmerken, dat men nog wat vreemd tegenover elkaar stond, wanneer er bijv. een enkele maal een onzekere attaque of een kleine ongelijkheid in het ensemble plaats vond, maar dit deed geen afbreuk aan het geheel dat zooveel goeds had. De koren werden met veel kleur en teekening voor gedragen, waren meestal uitstekend van klank o. a. 110. 1, no. 5 (zeer mooi in het „Grave") het geheele koor no 9, en nog zoovele andere, waarvan we nog apart willen noemen kom- 22, en als tot de best ge slaagde behoorer.d no. 29, no. 32, en het slotkoor van het tweede deel (in welk deel enkele stukken werden overgeslagen). Het orkest had zijn goeden avond vanaf de ouverture tot en met het slotkoor van het tweede deel heeft het zich kranig van zijn taak gekweten. Het bestuur had als solisten gekozen mej. Ilanna Verbena, sopraan, mej. Louize Steinke, sopraan, beide uit Amsterdam, Mevr. Pijnacker-Hordijk, alt, uit Go- rinchem, die vervangen werd door mej. Anke Schier- beek, ook uit Amsterdam, de heer Jules Moes, tenor, eveneens uit Amsterdam en de heer Gerard Zalsnian, bas-baryton uit Rotterdam. Ook zij allen gaven veel te genieten. Mej. Verbena met haar helder jeugdig zuiver orgaan, mej. Steinke met haar frissche stem, de volle, mooi getimbreerde alt, de krachtige, voornamenlijk in het piano boeiende tenor, en nu ja, de heer Zalsnian is hier te bekend, dan dat het noodig zou zijn omtrent hem iets aparts te zeggen, al scheen hij ons soms minder goed gedis poneerd dan bij vorige gelegenheden. Door hun verschillende voordrachten kon deze uit voering op vele schooi.e, verheffende oogenblikken wijzen. Eu dan valt er nog aan te teekenen het duet van le en 2e sopraan, waarbij het koor met „Hen- höro unser Gebet", de solopartijen goed ondersteunde, het dubbelinannenkwartet no. 7 met koorltden aangevuld, het kwartet no. 15, het terzet no. 28, het solo-kwar tet no. 35. Mej. Ooi t vulde op uitnemende wijze het orkest aan, door een Bechstein-vleugel te bespelen, waarvoor de heer P. T. Ypma alhier gezorgd had. A. K. Gemengde mededcelingen. DE GESCHIEDENIS VAN EEN RING. Over enkele weken komt in de beroemde verkoop zaal van de firma Christie te Londen ©en kleinood on der den hamer, waaraan een deel der geschiedenis van Engeland verbonden is. Koningin Elisabeth sehonk indertijd haar gunsteling liehe Alter had bereikt, sehonk zij haar gunsteling graaf Essex, een ring met de toezegging, dat zij hem elk verzoek zou inwilligen wanneer hij dezen ooit te rug zou zenden. Toen nu Essex ter dood was veroor deeld, gaf hij den ring aan de eehtgenoote van admi raal Howard, om hem aan de koningin te brengen en genade voor hem te vragen. Maar de admiraal, een van Essex meest verbitterde vijanden, belette of verbood het haar en koningin Eli sabeth, ten zeerste gebelgd over Essex halsstarrigheid, daar zij meende dat hij aan den dood de voorkeur gaf oven een verzoek om gratie liet haar gunsteling ter dood brengen. Sir Dudley Carleston schreef later aan prins Mau- nco, die toen Engelsch gezant in Nederland was, dat Howard s vrouw op haar sterfbed de waarheid aan da koningin had bekend en haar den ring teruggaf. Queen Bessy was zoo woedend, dat zij de stervende ruw bij den arm schudde en haar toeriep dat God aar dit mocht vergeven, doch dat zij zelf dit zeker nooit zou doen. De ring is van goud met arabesken in blauw email versierd met een sardonyx-camee, die de naar rechts ziende beeltenis van koningin Elisabeth, met Imogen halskraag en hoofdsieraad, vertoont. De kunstenaar die deze beeltenis heeft gesneden is vermoedelijk dezelfde onbekende Italiaan, die het be roemde portret van lïenderik VIII heeft gesneden, dat thans m de koninklijke verzameling te Windsor is. Oorspronkelijk het eigendom van Essex's dochter Lady Iranees Devereux, kwam de ring door erfenis in het bezit van Lord John Thynne. EEN GIFT VAN CARNEGIE. Carnegie heeft 3.250.000 gulden ter beschikking ge steld van den Zwitserschen Bondsraad, voor het ver let nen van steun aan lieden, die bij het redden het leven van anderen, gebrekkig en niet of goed in ktaat om te werken zijn geworden. KOLONEL SCHAECK. f Kolonel Schaock, de voorzitter van de Zwitsersche Aeroclub, die 111 1908 den Gordon Bennetprijs heeftge- wonnen en thans nog houder van het duurrecord is, is m den ouderdom van 55 jaar aan kanker overleden UITSLUITING. De directie van de werf „Vulkan" te Hamburg heeft aan lianr personeel medegedeeld, dat alle 1 Mei-vier- ders ontslagen zijn en hun loon, waarop zij nog recht hadden, kunnen komen halen. Van de 2700 arbeiders waren er Maandag slechts 700 aanwezig, zoodat 2000 man zijn uitgesloten. Te Bremen zijn omstreeks 3000 arbeiders van de maatschappij „Weser" tot Donderdag uitgesloten, om- dat zij van hun werk waren gebleven en daardoor hun contract hadden verbroken. Voorts werden te Flens burg- 1100 Mei-vierders door dezen maatregel getrof fen. Te Brunswijk hebben negen machinefabrieken in. het geheel 3000 arbeiders voor den duur van een week uitgesloten. Laatste berichten. DE PEST OP JAVA. - DAAG, 4 Mei. Een Regeeringstelegram van Mei betreffende de pestgevallen op Java, meldt: j 'u 'je afdeeling Ma lang twee koortsgevallen van -9 en April bleken pest te zijn en vijf koortsgeval- jci) van 1 Mei eveneens. 2 Mei zes en twintig geval len, waaronder twee longenpest, vijftien dooden. Van de pestlijders van vorige dagen zijn er nog twaalf overleden. Te Kediri 1 Mei geen enkel geval. Giste- ion een geval dat doodelijk was. Pestvaccin Kediri gezonden. van minder is naar BELGlë. De Brusselsche correspondent van het iVntwerpsehe Handelsblad zegt te kunnen meedeeleu, dat de regeering- er niet aan denkt het schoolwetsont- '."erp in te trekken. Als bewijs hiervoor haalt hij ten overvloede de vol gende zinsnede aan uit een telegram, door den minis ter-president toegezonden aan den heer Woeste, in antwoord op een telegrafische verzekering- van ver knochtheid van het congres van den Bond der Katho- ieke kringen: „De rogeering, sterk door den steun harer vrienden, is verzekerd hare pogingen met welslagen bekroond te ien." olgens de Patriote is een Grieksche matroos, an boord van het stoomschip Attila, van Odessa te Antwerpen aangekomen, ziek geworden onder ver schijnselen van builenpest. Alle noodige maatregelen zijn genomen, LATAVIA, 4 Mei. Soerabaija is heden door pest be smet verklaard, 1ste KAMERVERKIEZING. DEN HAAG, 4 Mei. De staten van Zuidholland hebben gekozen tot Eerste Kamerlid mr. L. W. C. van den Berg, burgemeester van Delft, met 51 tegen 23 stemmen op A. Plate, oud lid der Tweede Kamer. Tot lid van Gedeputeerde Staten werd gekozen de heer Vegtel. DE ZAAK K1LLINGER. PARAMARIBO, 4 Mei. Naar wij vernemen heeft de Gouverneur van Suriname het vonnis van Killin- ger veranderd in 5 jaar gevangenisstraf. „DE ECHO." AMSTERDAM, 4 Mei. Te kwart voor elf uur is de „I aiseval V, hedenmorgen van „Ond-Roosenburgh" opgestegen. Tegen den westerbries in werd op een hoogte van ongeveer 10O meter stadwaarts gevaren. Langzamerhand echter steeg het luchtschip hooger, eni boven de verticale luchtstroomingen te geraken. Het publiek op „Oud-Roosenburgh" kon het bestuur-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2