DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 6 MEI. Een beleidvol Vlieger. Bilï NEJVLAJND. No. 107 Zakboekjes. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De inlevering der zakboekjes van de Landweer kan nog geschieden op Maandag 8 Mei a.s., ter gemeente secretarie. 9 ALKMAAR, G Mei. „Geestdrift wordt er in onzen tijd slechts aan den dag gelegd, wanneer men kan „ijzen," wanneer men iets „ijselijk mooi" kan vinden. Komt er morgen een luchtschipper, die belooft zijn luchtschip duikelingen te zullen laten maken en aan kondigt dat dit levensgevaarlijk is, dan is het groot ste veld te klein en zijn de hoogste tribunes te laag." Zoo schreven we gisteren. Wat er gisteren op het Amsterdamsche vliegterrein werd vertoond is een uitstekende illustratie van het betreurenswaardige verschijnsel, dat we gisteren signa leerden. Een gedeelte uit het verslag van de Telegraaf van hedenochtend moge hier als bewijs worden aange haald: „Intusschen wachtte den toeschouwers aan het eind van den dag het schoonste schouwspel. Toen bracht Legagneux hen in een verrukking door de gioote stoutmoedigheid, de bewonderenswaardige zekerheid en de onvergelijkelijke vaardigheid, welke hij ten toon spreidde. Te twee^ minuten over zeven vloog hij op. Eerst cirkelde hij in de lucht omhoog, totdat hij zich min stens een paar honderd meter boven de aarde had verheven. Toen plots gleed hij en vol plané naar beneden terug. Maar vóór hij den grond bereikte, zweefde hij weer opwaarts, boven de juichende menigte om hoog, zwierde^ om met duizelingwekkende neerzwaai. Dan gierde hij op over de hangars heen en zwaaide wilder het luchtruim in, om eensklaps te komen aanstormen recht op het veld aan. „Ruimte, ruimte, op zij daar!" schreeuwden ze nuwachtige comitéleden, orde-commissarissen en veldwachters de enkele toeschouwers toe, die wat ver in het midden-terrein stonden. Maar hij raakte den grond niet aan, en schoot weer over de perstent in de hoogte, om een nieuwe evolutie te beginnen. Een oogenblik was hij weg', door hoornen en ten ten aan ons oog- onttrokken, toen, daar snorde hij weer aan den anderen kant te voorschijn. Dan een korte zwenking, het zweeftuig helt, helt. God, het kantelt.... maar neen, als een meeuw zwiert het om en scheert omhoog, rakelings over de vlaggenstokken der hangars. Een oogenblik later is het weer weg! Waar is het? Men ziet het boven de hoornen uit, die het veld aan de Amstelzijde omperken. Dau, opeens verdwijnt het Wat gebeurt er? Eeu ongeluk? Ontsteltenis grypt de massa aan. Menschen komen hard aange lopen. Maar de ordecommissarissen schreeuwen- „Uit. den weg, uit den weg!" en het oogenblik daar op snort de machine van Legagneux weer te voor- sc ïjn. Even heeft hij de goede burgers aan den Amstel en de passagiers van een der booten do schrik op het lijf gejaagd, door op een hoogte van vijt meter over het water te scheren. Toen hij te kwart over zeven weer neerstreek in het. veld, werd hem door het publiek een geestdrifti ge ovatie gebracht. In triomf werd hij rondgedra gen en daarna moest hij het geheele veld langs, om do welgemeende hulde van het publiek in ontvangst e nemen. Overal gejubel en gezwaai met hoeden en petten. ersehillende dames wilden hem met al- ge,we!d de h.and drukken en begunstigden hem met n bouquet.je bloemen.'' Ziedaar dus de menschen geestdriftig omdat ze een oogenblik de sensatie hebben, dat de machine kantelen en de bestuurder zijn nek breken zal, omdat hq hun een schrik op liet lijf jaagt door dicht bij het water to komen. Den dag te voren men heeft het in ons blad kun nen lezen - schreef dezelfde redacteur in afkeuren den zin over den Hollander Koolhoven, die over het terrern ijsbeerde, naar de vlaggen keek, dialogen met zijn echtgenoote lneld, een gezicht zette van „ik lap het hem niet," vol uitvluchten en „meer van die aar digheden was enz. En in den slotzin klaagde hij: „Wij, Hollanders, hebben weinig reden trotsch te zijn op een landgenoot, die gisteren naast de kranige vlie gers een allerbedroevendst figuur geslageu heeft." Het is niet moeielijk te raden, dat de schrijver van die kritiek dezelfde journalist is, die in de bij-courant van de Telegraaf, de Courant geheeten, den eersten dag dezer week een feuilleton schreef over „mijn eerste vlucht' welke hij te Reims volbracht. In dat verslag kan men o.a. de zinnetjes lezen: „Ik vloog dus. Ik dacht onmiddellijk aan m'n vrouw in Holland, die er niets van wist, niet de min ste notie had, dat haar 'n eventueelen doodelijkeu val van haar echtgenoot boven het hoofd hing". Rj, deze vlucht had ik Marcel wel willen omhelzen; de ge notvolle oogenblikken had ik hem te danken, en te vensmijn leven. Want het is en blijft een feit, dat een misgreep, een kleine onhandigheid de ernstig ste gevolgen kan hebben. Iedere verkeerde ma noeuvre kan noodlottig zijn." Iloe jammer, dat de schrijver zich bij het schrijven an zijn kritiek op Koolhoven en van zijn verslag over Legagneux zich niet heeft laten inspireeren door den I geest, welke er spreekt uit zijn feuilleton. V ellicht, dat zijn waardeering voor den dol-koenen 1' ran soliumii gedaald, althans die voor den voorzichti- gen Hollander gestegen was. \V ij tenminste meenen het te moeten waardeeren dat de bedaarde, verstandige Hollander er zich voor wacht de vliegkunst te verlagen tot een vliegkunsten- makerij, dat hij zijn eigen leven niet tegenover de zucht naar sensatie van Jan Publiek in de waagschaal stelt. Schept de Fransehman behagen in het verrich ten van aviatische kunststukjes het is zijn zaak, als hij niet wil luisteren naar verstandige raadgevingen van de eersten onder hunsgelijken en dat zijn niet de menschen van vliegvertooningen, maar zij, die de machines uitvonden en volmaakten en die niet nala ten te verzekeren, dat de lange doodenlijst der aviatiek \oor een zeer groot deel moet worden toegeschreven aan roekeloosheid. Heel wat minder, zoo verklaarde bijv. onlangs nog een der Wrights te Berlijn, zou het, aantal slachtoffers zijn, zoo de, vliegmensehen minder aan waagstukken deden. Wanneer nu een Koolhoven weigert op te stijgen - dan moet dat óók zijn zaak zijn. Hij heeft ook een leven te verliezen, heeft ook in Holland eeu vrouw, aan wie hij denkt, weet ook, dat een misgreep,' een kleine onhandigheid en vooral ongunstig weer factoren zijn, welke ernstige gevolgen kunnen hebben, noodlottig kunnen zijn. Niemand mag het hem kwalijk nemen, dat hij er voor past den menschen iets „ijselijks mooi's" te laten zien, indien hij, als hij zijn tijd gekomen acht, maar iets werkelijk moois laat zien. Wij vinden geen reden trotsch te zijn op een landgenoot, die in roekeloosheid den buitenlanders den loef tracht af te steken. Maar wel zullen wij trotsch zijn op den Hollander, die weer stand biedt aan verkeerden aandrang, die niet zwicht onder onbillijke kritiek, die zich een krachtige per soonlijkheid toont, eerstens door naar eigen inzicht J te nandelen en zelf te bepalen of hij zal vliegen en tweedens door te laten zien, dat hij een vertrouwd en betrouwbaar vlieger is, die zijn roem niet zoekt in waaghalzerige bravourstukjes, maar in vluchten, welke het vertrouwen in de vliegkunst versterken, hare toe komst ten goede komen, in vervolmaking der machi nes, in het opleiden van oven kundige als voorzichtige vliegers. Niet op moed komt het naar onze meening in de eerste plaats voor den vliegmensch aan, maar op be leid. En daarom meenden we tegenover de afkeurende kritiek en de ophemeling der Eranschen, een woord van waardeering te moeten plaatsen jegens den be- leidvollen vlieger Koolhoven, in de hoop daardoor te voorkomen, dat onze lezers ten zijnen opzichte in een onbillijke, onverdiende beoordeeling treden. Ion te willen nemen, opdat dit gevaar zoo mogelijk worde afgewend. KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Gisteravond om kwart voor acht kwam te Amster dam de trein binnen met H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik met hunne gasten den hertog en her togin van Mecklenburgh. In 4 auto's werd naar den Stadsschouwburg gereden, waar een weldadigheids feest was georganiseerd. Om kwart voor twaalf ver trok het vorstelijk gezelschap weer naar het Loo. Gemengd Nlenws. DE DORSTIGE SCHILDERS. Drie schilders waren bezig, een afgelegen villa van binnen te verven. Van het werken kregen ze dorst en wel dorst naar drank. Maar hoe er aan te komen? Een van de drie stapt naar de vrouw des huizes en zegt haar, dat de lijsten van de schilderijen in olie verf zoo onooglijk zijn geworden, dat ze noodig eens schoongemaakt moeten worden. En hij vraagt, of daarvoor misschien wat brandewijn in huis is. „Hoeveel denkt u noodig te hebben?" „Een halven liter zoowat," is 't antwoord. De dame brongt den schilders het verlangde. Na tuurlijk drinken ze den brandewijn op en maken de lijsten met water schoon! Tegen den avond komt de oude dame eens naar de lijsten kijken. „O, die zijn opgeknapt! Ik had nooit gedacht, dat je er zóó goed mee kon schoonmaken! Toch maar goed dat ik den brandewijn nog niet weggegooid had. I moet namelijk weten, dat ik er Zaterdag eerst on zen Bello al mee gewasschen heb." (De Blauwe Vaan.) DE VEBMISTE STUDENT. Volgens te Bocholt ontvangen bericht, is de sedert Juni 1910 vermiste student Ernst Josephson, te Bar men,^ naar wien men langen tijd hij Dinxperlo zocht, te Wettrup teruggevonden en aan zijn ouders terug gebracht. den drempel der serredeuren -een kogeltje drong in zijn voorhoofd onze commandant is gestorven." En nu vandaag begroeven ze hun commandant. Alle. moeders van scouts naaiden een klein rouw- bandje om de linkermouw van het khakipak. Ze naaiden al zooveel om dat mouwtje! Eerst de groene leeuw, die hun jongen tot scout derde klasse bevorderde, toen de wapperendè oranje-linten, toen de scouts de Julianabloem verkochten, en nu den rouwband voor een makker! En ze zijn opgegaan naar Eik-en-Duinen, in lange rijen, héél rustige kleine khaki-jongens. Voor het eerst in hun leven voelden de klein® scouts dien grooten ernst, dien alleen de dood over ons brengt. Ze presenteeren de stokkeu, als de kleine kameraad voorbij gedragen wordt. Het zal een band blijven in héél hun leven en als ze later, als mannen zoo vaak op het oude kerkhof zullen komen om een vriend te begraven, dan zullen ze als het toeval hen weer bijeenbrengt, zeker nog eens zeg gen „Weet je nog dien mooien Mei-morgen, toen we onzen commandant begroeven? Het blijft een band, een band voor het leven sa men „Jonge Verkenner" te zijn. L. UIT URSEM. De vereeniging Ziekenhulp hield Vrijdagavond 6 Mei hare jaarvergadering. De penningmeester deel de mede, dat de kas met een batig saldo van 207.01 sloot, waarvan 200 op Landbouw-erediet geplaatst Mr. W. VAN DER KAAY. De oud-minister mr. W. van der Kaay vierde giste ren zijn tachtigsten verjaardag. In 1831 werd hij te anaar geboren; na voltooiing- zijner academische studies promoveerde hij in 1857 aan de hoogeschool to Leiden tot doctor in de beide rechten. Hij vestigde zich als advocaat in zijn geboorteplaats en was daar van 1862 tot 1873 rechter in de arrondissements-recht- bank. ervolgens werd hij benoemd tot kantonrechter te Leiden, welk ambt hij tot 1892 bleef bekleeden, toen ij het verwisselde met dat van raadsheer in het ge- rechtshof te 's-Gr a ventage. In 1875 werd hij afgevaardigd naar de Tweede Ka mer. In 1894 werd hem de portefeuille van justitie aangeboden in het kabinet Röell—Van Houten. Se dert hij met den val van dit kabinet aftrad, leefde hij ais ambteloos burger. Als minister diende hij de ont wei p-Kinderwetten in, die eerst betrekkelijk kort ge leden voltooid zijn geworden door het tot stand komen van de uitvoeringsbepalingen. PROTESTEN UIT HET BUITENLAND. ALen meldt uit Bordeaux 9rDA0 Kamw' van Koophandel alhier heeft zich d.d. April met een missive tot den minister van Bui- tenlaudsche Zaken gericht, waarin de aandacht van fj c' ™rdt gevestigd op het bij de Nederlandsche wetgevende macht ingediende wetsontwerp, waarbij o. ™f611 Iem°°8T? °P gebottelden wijn wordt voorgesteld. De Kamer wijst in haar missive op den belangrijken uitvoer van wijn in het district voor welks commercieole belangen de Kamer moet waken; op de exorbitante verhoogmg van 0.30 fr. tot 0.75 fr per fleseh die den export van Eransche wijnen zeer ernstig bedreigt; zij verzoekt den minister maatrege- SLIM ALS EEN.VOS. Eenige jagers vonden in een dennebosch over de fwentsche grens een vossenhol, waarin zich maar even 9 jongen bevonden. Het ouderpaar had de ruimte ge zocht, toen het de ongenoode gasten bespeurde. De jachtopziener Lorn bedacht een slim middel, om de oude-moeder-vos te vangen. Hij veronderstelde, dat zij wel terug zou komen, om naar de jongen te kijken. Daarom werd een der jongen, goed vastgebonden, in het hol gelaten, waarna bij den ingang een klem ge plaatst werd. Deze werd zoo gesteld, dat er niets van te bemerken was voor den niet-ingowijde. Den volgenden morgen vond men het jong verdwe nen. De klem was onaangeroerd, doch een nieuwe in gang wees den weg aan, waarlangs de jonge vos ont snapt was. Het touw, waarmee het was vastgebonden geweest, bleek doorgebeten. Waarschijnlijk is de moe der-vos inderdaad teruggekomen, heeft ze de zaak bij den ingang- niet vertrouwd en is dadelijk een nieuwe loop gaan graven, waarna het doorbijten van het touw kinderwerk was. („Tub.") VERBODEN! Men herinnert zich dat bij de debatten over „Oor log afkeuring is uitgesproken over het verspreiden onder de militairen van het boekwerkje „Gezondheids leer voor den soldaat" van dr. Janssen, dir. off. van gezondheid; thans is van hoogerhand bevolen dat de nog aanwezige voorraad van die boekjes bij de onder deden van het leger berustende moet vernietigd wor- den- (Hbld.) was. 1 it het jaarverslag stippen we aan, dat het aantal leden 53 bedroeg, dat de vereeniging over een vrij groot verplegingsmateriaal beschikt, dat niemand der gemeentenaren ooit tevergeefs bij haar aanklopt, dat allerlei voorwerpen, als badkuipen, windkussen, ma trassen, ledikanten, enz. in bruikleen worden afge staan. lot bestuurslid van Ziekenhulp werd hij acclamatie herbenoemd de heer J. Medemblik. Op de plaats van den heer S. de Heer Az. in de ze gemeente is het mond- en klauwzeer uitgebroken. UIT HENSBROEK. Tot lid van den Raad onzer Gemeente (vacature wijlen den heer P. Kok Jzn.) is gekozen de heer 0. Vit; de andere candidaat, de heer S. Schrooder, ver- oenigde op zich 31 van de 98 uitgebrachte stemmen. UIT St.-PANCRAS. Ten huize van Jn. Ruijs alhier had een vergadering' plaats van belangstellenden in de oprichting van eene vrijzinnige kiesvereeniging voor de Prov. Staten en de 2do Kamer. Na eene inleiding van den heer T. Engel werd tot de oprichting besloten en traden de aanwezigen als lid toe. Gekozen werden tot leden van het Bestuur de hee- ien I. Engel, voorzitter; C. Kloosterboer, secretaris en Jn. Groen, penning-meester. RUMBOONEN. Gisteren bevestigde de rechtbank te Amsterdam het vonnis van den kantonrechter, waarbij de directeuren van Bensdorp's cacaofabriek werden vrijgesproken van de aanklacht de drankwet te hebben overtreden door het in voorraad hebben van cognac en rum. HET NUT VAN DE VACCINATIE. Voor eenige maanden werd op een klein eiland in de Philippijnen een poklijder aaugebracht en onder de niet gevaccineerde bevolking ontwikkelde zich spoedig eene epidemie. Voordat de zaak naar buiten door drong, waren 1000 personen, zijnde juist de helft dei- bevolking, aangetast. Toen eerst konden maatregelen genomen worden tot vaccinatie, en deze geschiedde bij 800 nog gezonde personen. Een tweehonderdtal, nog halve wilden, liep uit vrees weg, en van hen werden geen berichten meer gehoord. Maar de uitbreiding der ziekte was gestuit. Terwijl van de eerste 1000, 400 stierven, kwam onder de 800 gezinnen vCrder geen enkel geval meer voor. GEEN SPEELGOED. Een 12-jarig meisje M. de B., uit Lhee, dat te Die ver op bezoek was, speelde daar met een karnmolen. Het kwam met het hoofd tegen ëen scherp voorwerp en is aan de bekomen verwonding overleden. PADVINDERS. Men schrijft aan de N. Ct. Ze hadden een mooie oefening gehad en bij de Wit te Brug gingen de patrouilles uiteen. De comman dant van de zevende patrouille commandeerde: „Zet af stok rust!" en sprong op zijn fiets en wuifde nog even: Dag! Dat was- het laatste, wat ze van hun commandant zagen. Den volgenden dag vertelden de scouts het .elkaar: ,V eet je het al van onzen commandant? Er zat een kat bij zijn duiven, twee had de poes er al opgepeu zeld hij haalde aijn flobert-pistool, struikelde over DE ELECTRISCHE CENTRALE AAN DE STREEK EN OMGEVING. Gistermiddag vergaderde in „Diligentia" op uitnoo- diging van de commissie tot voorbereiding van de stichting eener Electrische Centrale voor West-Fries land verschillende burgemeesters en wethouders der Gemeenten gelegen tusschen de lijn Petten, Zijpe, Schagen en Barsingerhorn ten noorden en Kromme nie, Wormerveer, Purmerend en Edam ten zuiden in deze provincie. De voorzitter opende de bijeenkomst met het gebrui kelijke welkom en lichtte het doel nader toe, daarbij wijzende op den gunstigen inhoud van het door den heer V. d. Hegge Zijnen uitgebrachte rapport en de uitbreiding die de kring waarin de electrische zou werken, heeft ondergaan, waardoor het de commissie gewenscht voorkwam ook hier te vergaderen. De heer Van der Hegge Zijnen besprak daarna uit voerig het rapport en de daarover verschenen memorie van toelichtiug-, welke aan de gemeenten binnen de hiervoren genoemde grenslijnen liggende, bij het na te noemen adres zal worden verzonden. Uit deze memo rie bleek, dat bij de berekening de ontvangsten zoo aag, de uitgaven zoo hoog mogelijk zijn genomen en dat niettegenstaande dit verondersteld wordt op goede gronden, dat reeds het eerste volle bedrijfsjaar met winst zal kunnen worden afgesloten. Omtrent de finantieele regeling werden eveneens breedvoerige inlichtingen verstrekt, waarbij bleek dat dank zij de medewerking van eenige financiers die nog niet genoemd mogen worden, het aandeel dat de kleinste gemeente zal hebben te nemen hoogstens J 10.000 nominaal zal bedragen. Naar aanleiding van de zeer gunstige toezegging door die financiers, zeide de heer Van der Hegge Zij nen dat dit te danken is aan het vertrouwen in de rentabiliteit der onderneming. Hij wees daarna op het doel der vergadering, n.l. het instellen van een onderzoek of de in het hiervoren genoemde blok gelegen gemeenten tot de combinatie zouden vullen toetreden. Het voorloopig bestuur stel de daarom voor aan de nog niet toegetreden gemeen ten, officiéél te vragen of zij in principe zouden willen besluiten tot toetreding. De gemeenten die dit doen, zullen later worden op geroepen ten einde een definitieve oprichting van de vennootschap te bespreken. Verder zeide do rapporteur dat de soort eventueel te bouwen centrale nog- niet in ons land is gevestigd, doch speciaal zal zijn ingericht om een groote uitge strektheid van licht te voorzien, n.l. een Deutsche Me- berland Central©, die in Duitscliland zeer goed vol- doet en waarvan er in Nederland ook reeds vele wor den geprojecteerd.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1