DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Belasting op de gebouwde eigendommen. Damrubriek. mwm No. 107 Honderd en dertiende Jaargang. 1011 ZATERDAG 6 MEI. Brieven uit Marokko. Sch^akpubpiek. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. m. i rnd W ggaBT/o Telefoonnummer 3. m. 6. 28 17 6. 12 21 7. 26 17 7. 23—29 8. 34 23 8. 19 46 O- 30 19 9. 14 23 i® tas» i» iir i ALKMAARSCHE COURANT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat het sup pletoir kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1910, alsmede het primitief kohier dier „belasting, dienst 1911, den 19en April j.l. door den Gemeenteraad vastgesteld en den 4en Mei d.a.v. door de Gedeputeerde Staten goedgekeurd, heden aan den gemeente-ontvanger ter invordering zjjn uitgereikt en gedurende vijf maanden ter secretarie in afschrift voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd. Bezwaren tegen den aanslag kunnen op ongezegeld papier worden ingediend binnen drie maanden na den dag der uitreiking van de aanslagbiljetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING Voerzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 4 Mei 1911. EL-AIN-OUIN. De posten, welke door de Franschen worden ge vormd in Marokko, zijn over het algemeen niet meer dan kleine étappen, waar de convooien, welke van de cene plaats naar de andere trekken, om de posten van levensmiddelen te voorzien, zich ophouden voor den nacht en alsdan onder bescherming staan der zich op den post bevindende soldaten, terwijl do lieden, die het convooi voeren, rusten kunnen. Zoo ook het convooi, bestaande uit een twintigtal araba's kleine voertuigen op twee wielen dat he den was aangekomen op den post El-Ain-Ouin in het Noorden van Marokko. Deze post bestaat uit een groote ,,kasbalr' (dorp), omringd door een steenen muur en werd het vorige jaar door de Franschen ge nomen na een hevig gevecht, waarbij aan weerszijden vele dooden en gewonden vielen. Doch de Marokka nen moesten hun vesting hoe sterk ook in hun ver beelding verlaten voor de Fransche granaten, wel ke de meters dikke muren vaneen scheurden als pa pier. Na de overgave werd de Fransche vlag op hun moskee geheschen en werd den bewoners verder be kend gemaakt, dat zij onder Fransch gezag stonden en de minste aanleiding, welke zij gaven tot ontevreden heid of oproer, zou gestraft worden met den dood. Buiten de muren werd een kamp opgeslagen door de troepen, bestaande uit het Légion Etrangère vreem delingen-leger lieden, bijeengezameld uit de heele we reld, die zich iedereu avond vol dronken met den wijn, welke uit Algerie werd ingevoerd en verkocht werd door Spanjolen en Fransche cantines. Do omstreken hadden evenwel geen schade door de komst der franschen. Van alle zijden kwamen de handelaars in allerhande waren, die vroeger hier on bekend waren. Doch de haat, welke de Muzelman koestert tegen den Europeaan, verdoofde niet. Zij za gen de nieuwe geweren der Fransche troepen en wis ten sommige soldaten om te koopen, hun wapens te verkoopen, en - de legionairs, blijde eenige winst te behalen, verkochten hun de Fransche munitie tegen geringen prijs. Weldra kwam dit ter oore van den Commandant, die de geweren miste, doch de daders waren niet te vinden. Zoo ook in den loop der vorige maand. Den Com mandant werd weder gemeld, dat er twee geweren mankeerden en dat. de soldaat Ali-ben-Assen verdacht vcrd, verband te houden met de Marokkanen om wa pens te verkoopen van zijn kameraden. De comman dant gaf in stilte order aan zijn adjudant, om den ver dachte verdekt na te gaan. Eenige dagen had dit geen ander resultaat dan dat de adjudant bemerkte, dat de verdachte zich veel ophield in een Café Maure, een inlandsch koffiehuis, waar de koffie op een bij zondere wijze wordt toebereid en verkocht aan de be zoekers, die op den grond zitten op de manier als bij u een snijder op de tafel. Aldaar was de verdachte eiken avond na den dienst te vinden met een groep Marokkanen van ongeveer zes man uit een der nabu rige tribus of stammen. Wat daar verhandeld werd, kon de adjudant niet te weten komen, omdat, indien hij ware binnengetreden, dit in het oog zou loopen en dan, de lieden spraken in hun landstaal en dat was voor hem onverstaanbaar. Hij besloot dus een in landsch soldaat ter hulp te nemen, die bereid was te gen eenige vergoeding zijn kameraad te bespieden, zich den volgenden avond naar het Café Maure te be geven en het gesprek af te luisteren. Zoo werd gedaan en den volgenden avond zat de spion eenige schreden van de groep, waarin de ver dachte het wooord voerde, terwijl de anderen hun kof fie dronken, schijnbaar zonder acht te slaan op zijn omgeving. Hij hoorde evenwel heel goed, dat Ali morgenavond met twee geweren en zestig patronen zich zou begeven naar de zich op drie kilometer af stand gelegen graftombe van een Marokkaansch hoofd en aldaar de anderen zou aantreffen en hun de gewe ren en amunitie zou ter hand stellen tegen een goeden prijs. Nu wist hij genoeg, hij begaf zich naar den ad judant en meldde hem hetgeen hij had vernomen. De ze beloonde hem voor zijn dienst en zeide hem, er met niemand over te, spreken en de rest aan hem, den ad judant, over te laten. Alleen zou hij morgen avond een oogje houden, wanneer de verdachte het kamp vei liet; dan zou hij hen ten spoedigste komen waar- schuwen. De adjudant sprak met den sergeant-ma joor den volgenden morgen om hem dien avond zoo noodig te vergezellen. De avond is donker en koud. Op den hoek van het Kamp, in de nabijheid van den politiepost, welke ee- Digszms hooger was gelegen als de overige tenten, vinden wij den man, die gisteravond het gesprek heeft afgeluisterd en nu op den uitkijk staat, of de verdach te zijn tent de tweede van de eerste rij verlaat. Het is acht uur; de clairon (hoornblazer) blaast het appèl, de sergeant der week gaat van tent tot tent en vraagt of er geen lieden mankeeren en of de bewape ning nog compleet is. Na afloop begeeft hij zich naai de tent van den adjudant en meldt dezen het rap port der compagnie, waarna hij zich weder in zijn tent begeeft óm zich ter ruste te begeven. Langzamerhand ziet men, dat de lichten het een na het andere wor den gedoofd in de tenten, zoodat, wanneer de clairon van den post het signaal blaast voor het „lichten uit", er nog maar enkele branden. Nu is alles stil. Zou de verdachte lont geroken hebben en van zijn plan afge zien? denkt de spion, want het wachten duurt hem te lang. Doch hij wachtte niet te vergeefs, want daar be weegt zich het voorhang der bewuste tent en sluipt een gestalte, gekleed in lange kapotjas, naar buiten; hij kijkt links en rechts en sluipt dan verder naar de derde rij tenten, waar hij eerst even luistert en daarna naar binnen sluipt, om na eenige oogenblikken terug te keeren met een geweer-in de band, vast tegen zich aangedrukt. Snel verwijdert hij zich van deze rij ten ten en begeeft zich naar de andere zijde. Het gesto len geweer legt hij op den grond tusschen twee tenten en dan sluipt hij de daarop volgende tent binnen, om na eenige seconden terug te keeren, in de eene hand een geweer, in de andere eenige pakjes patronen, wel ke hij in een zak steekt, welke hij onder zijn kapotjas draagt. Het andere geweer wordt opgeraapt en dan snelt liij het kamp uit in de richting der graftombe. De spioon heeft evenwel alles gezien en nu hij merkt, dat de dief zijn buit. in veiligheid wil brengen, rent hij naar de tent van den adjudant, alwaar deze en de ser geant-majoor met ongeduld zitten te wachten, tot zij worden geroepen. Beiden grijpen een geweer en eeni ge patronen, welke reeds gereed hadden gelegen, en gaan de duisternis in, voorafgegaan door hun gids. Spoedig zijn zij buiten de tenten van het kamp en in de nabijheid der aangeduide plaats. Er is evenwel niets te zien of te hooren, zoodat het drietal zich ver schuilt achter eenige doornbossehen, om de dingen af te wachten, welke zouden komen. Zij behoefden niet lang te wachten: in de verte klinken hoefslagen, wel ke nader komen en halt maken voor de aangeduide plaats. Nu sluipt evenwel ons drietal van achter hun schuilhoek en naderen omzichtig hun doel. Spoedig hooren zij spreken en zien zij, hoe vier Marokkanen in onderhandeling zijn met den soldaat, die hun de wa pens toont en daarna de patronen op den grond uit- tetl. Ze schijnen het evenwel niet spoedig eens te kunnen worden, want meer dan een uur verloopt, eer do koop gesloten is. De Marokkanen stellen den dief de som ter hand en juist wil een hunner de patronen oprapen, als de adjudant zich niet langer kan bedwin gen en uit angst, dat zij zullen ontkomen, vuur geeft, gevolgd door een schot van den sergeant-majoor. De dief rolt ter aarde en de Marokkanen zitten in een oogwenk te paard en verdwijnen in de duisternis, met medeneming der twee geweren; de patronen laten zij liggen. De adjudant met zijn helpers snellen naar den getroffene, dien reeds dood blijkt te zijn; in de hand heeft hij nog de vier bankjes van twintig francs. De schoten zijn evenwel in het kamp gehoord en weldra zijn vele op de plaats des onheils. Een draag baar wordt gehaald en de doode die getroffen is door een kogel in het hoofd en een in de maagstreek - wordt naar het kamp gedragen. Den volgenden morgen werd hij begraven en kwam de vraag: of het geoorloofd is, een Fransch soldaat, al was het ook een dief, zonder proces of verhoor neer te schieten als een hond? v. d. VELDEN. HERINNERINGSDAGEN. Zondag 7 Mei 1833. De componist. Johannes Brahms te Hamburg overleden. 1851. De theoloog Adolf Harnack te Dorpat ge boren. Maandag 8 Mei 1828. De Zwitsersche filantroop Henri Dunant, de stichter van het Roode Kruis en yan de conventie van Genève geboren. Hij overleed in 1910. 1873. De Engelsche filozoof John Stuart Mill te Avignon geboren, in 1906 te Avignon overleden. Dinsdag 9 Mei 1805. Friedrich von Schiller te Weimar overleden. Hij was in 1759 geboren. Een kernwoord: „De mensch is niet bestemd om enkele zedelijke handelingen te verrichten, maar om een zedelijk we zen te zijn. Niet deugden, maar de deugd is een voorschift en deugd is niets anders dan plichtsbetrach ting." Woensdag 10 Mei 1760. De dichter en schrijver Jo- hann Peter Ilebel te Bazel geboren. Hij overleed in 1826. i Een kernwoord: »Niet zelden wordt een jeugdigte verkwister nog een gierige grijsaard." - 1904. De Afrika-reiziger Henry Morton Stanley (James Rowland): te Londen overleden. Hij was in 1841 geboren. Mei 1178. De Engelsche staatsman W il aam 1 itt, graaf van Chatham te Hayes overleden. Hij was in 1708 geboren. "Vrijdag 12 Mei 1845. De taalonderzoeker en dichter August Wilhelm von Schlegel te Bonn overleden op 78-jangen leeftijd. Eenige kernwoorden: Nabootsing alleen is in de schoone kunsten altijd vruchteloos; ook wat wij aan anderen ontleenen moet in ons als hot ware herboren worden. „Met geleerdheid alleen is de wereld zeer slecht ge mend." Zaterdag 13 Mei 1792. Paus Pius IX Giovanni Ma ria, graaf van Mastai-Ferretti te Sinigaglia geboren. Hij overleed in 1878. 1840. De Fransche schrijver Alphonse Daudet te Nimes geboren. In 1897 overleed hij. Ufo. 389. (Eerste publicatie). C. J. OOSTERHOLT te Delft. abcdefgh Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 286. 1 D b4 a5 enz. Aan de Dammers. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 128 en vraagstuk 38. Probleem 128, een goed stuk werk van den heer A ardott, hekend Fransch damspeler en problemist, had den volgenden stand: Zwart2, 3, 4, 7, 9, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 22, 23, 25. Oplossing van den auteur: 1. 35—30 1. 16 27 2. 29—24 2. 20 29 3. 40—35 3. 29 40 4. 37—31 4. 25 34 5. 43—39 5. 34 43 6. 49 38 6. 40 49 7. 42—37 7. 49 32 8. 37 10 8. 4 15 9. 31 4! Vraag'Stuk 38 had dezen stand: Zwart17, 21, 30, 31, 35 en dam op 49. V it32, 34, 38, 45, 50 en dam op 25. De oplossing' van dit vraagstuk is als volgt: 1. 25— 3 1. 80 39 2. 4540 2. 35 44 3. 32—27 - 3. 21 43 4. 3 481 en wint, want zwart kan geen stuk verzet ten. Aardig is de volgende schijnoplossing, waarin slechts één variant is, waarbij zwart remise kan maken: 1. 32—28 1. 49 40 2. 45 34 2. 30 39 3. 25 263. 2127 gedw. 4. 26 8 4. 27—32 5. 8—24 5. 32—37 6. 24—47 6. 35—401 en remise, want wit moet ruimte geven. Wij ontvingen goede oplossingen van: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, J. M. Hout- kooper te Alkmaar, S. Homan te Wijde Wormer, H. E. Lantinga te Haarlem. NIEUWE DAMLITERATUUR. Bij den heer G. B. van Goor te Gouda zijn een twee tal nieuwe damwerkjes verschenen, die wij ten zeer ste in de aandacht onzer lezers aanbevelen. Zij zijn beide van de hand van den heer F. O. Hemmes, één der sterkste spelers uit het Noorden van ons land en die in 1894 reeds onder de- toenmalige dammers naar voren trad j 'I z.ij, die a's beginners niet dadelijk naar het groote boek van De Ilaas en Battefeld willen grijpen, raden wij ter leering- aan het werkje „Praktisch Dammen", waarin de heer Hemmes op geheel oorspronkelijke wijze, les geeft aan allen, die in de praktijk van ons mooie combinatiespel verder bekwaamd willen worden. „Men moet leeren erkennen, dat het damspel een wiskundig combinatiespel is, en daardoor beslist gun stig werkt op het combinatievermogen, dat in de prak tijk des levens zoo dikwijls noodig is." (-Aldus de heer Hemmes). Wat er alzoo instaat? Wel! De schrijver beoogt door dit boekje te leeren, wat men anders alleen door buitengewoon veel spelen kan bereiken. Daarom zouden wij het willen noemen een standaardwerkje. Gaan wij den inhoud even na, dan vinden wij Uitvoerige beschouwing- over do spelregels, met voorbeelden toegelicht. Over den loop der stukken, over winst, verlies en remise, drie dammen tegen één, vijf en vier dammen tegen twee, waarde der stukken, slagzetten, het dam spel in de praktijk, iets over de theorie der openingen, 't middenspel, problemen, eindspelen en eindstellingen, benevens nog- eenige hoofdstukken en een nabetrach ting. In 138 bladzijden heeft de heer Hemmes een gids geleverd, dien wij gaarne door velen zoudenziengebrui ken en die door zijn geringen prijs (90 cents) dan ook zeker in veler handen komen aal, Het tweede werkje getiteld „Diverse Dambordspe- len", brengen wij in 't bijzonder onder de aandacht van ouders, wier kinderen ambitie toonen voor dam men en andere spelen, die op het damboxd gespeeld kunnen worden. Voor hen' behandelt de heer Hem mes: Gewoon dammen, wie verliest, wint, (of in den volksmond wie ze 't eerste kwijt is), wolf en schaap (vijf tegen één) en 't molenspel. Dit laatste, omdat men aan de keerzijde van sommige damborden wel zoo n spel aantreft. Is dat niet zoo, dan kunnen de kinderen op een stuk karton zelf gemakkelijk een spel teekenen. Dit werkje is 105 bladzijden groot en de prijs (60 cent) maakt, dat wellicht velen, wier kinderen ambi tie bezitten, die jeugdige amateurs zoo'n boekje ca deau zullen doen. Uit „Practisch dammen" geven wij den volgenden zet, die voorkomt bij de beschouwing over de openingen. Men spele van uit dezen stand voor wit en zwart da volgende zetten: 1. 5014 1. 4—10 (beter 5—10) 2. 31—2711 een uitstekend berekende afruil. 2. 22 81 3.36:27 3.17—21? Dezen zet had wit voorzien. 4. 26 17 4. 11 31 5. 37 26 5. 18—22 Zwart denkt uitstekend te spelen, doch kijkt niet ver genoeg. Wit had op dezen zet gerekend. Hat verdere verloop spreekt nu voor zich zelf: 10. 17—11 10. 6 17 U. 38—32 11.46:28 12. 33 :24!! (6 sch. pl. dam) en winti Als probleem geven wij ditmaal het volgende van den heer Ortigé, indertijd door den componist opga- dragen aan den heer Battefeld. Zwart8, 9, 10, 13, 15, 17, 19, 22, 26, 27, 36. Wit: 24, 29, 30, 31, 33, 39, 40, 43, 45, 47, 48. Oplossingen vóór of op 11 Mei. Burgerlijke stand. BROEK OP LANGENDIJK (April). Ondertrouwd: A. Troost en A. Blom. J. Voorthuizen en N. Olij. C. Bak en C. E. Tromp. Getrouwd: H. Glas en G. Wagenaar. Geboren: Willem, z. v. M. Kool en M. Visser. Maartje, d. v. J. Bakker en G. van Egmond. Grietje Aafje, d. v. S. Mulder en C. Broertjes. Klaas, z. v. R. Visser en J. Druijf. Overleden: C. Wit, echtgenoot van P. Hart, 66 jaar. KL Mndderom, weduwnaar van D. Pluis- ter, 75 jaar. OUDE-NIEDORP (April). Ondertrouwd: Jan van der Stoop en Trijntje de Winter. Andries Broersen en Catharina Tesse- laar. Getrouwd: Johannes Wijnker en M. O. Bruin. H. de Boer en Maria Burger. Simon Ligthart en W. Burger. Willem Ligthart en Anna Winder. Oornelis Peetoom en M. A. M. v. d. Oord. Geboren:^ Johannes Theodorus, z. v. Simon Stam en Grietje Jaspers. Overleden: Theodorus Jozef, z. v. Theodorus Veldman en Aafje Koemeester, 2 maanden. Wilhel- mina Koopman, echtgenoote van Pieter Wit, 33 jaar. Klaas Mak, echtgenoot van Maartje Dekker, 41 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9