DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende laargang. 1911 WOENSDAG 10 M EI. FEUILLETON. Het Gouden Bed. BINNENLAND. No. HO Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. nummer bestaat bladen. MAARSCHE COURANT KEBTflTISGEVIN G. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te AT.K MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering is overgegeven: een kohier der PERSONEELF BELASTING No. 7, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noord holland te Amsterdam den 6 MEI 1911; ^dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 9 Mei 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 10 Mei. President. Fallières van Frankrijk is bij Koning Al- bert van België op bezoek. Blijkens de berichten uit Brussel is den genoegelijken vertegenwoordiger van ae republiek in de hoofdstad een aangename ontvangst bereid. De jeugd zong reeds in de vroegte „le jour de gloire est arrivé," een opgewonden memschenmassa vul de de straten, getooid met Fransohe cocardes een „dame droeg zelfs een toilet in de Franschedriekleur: roode hoed, witte japon, blauwe broekrok. Het militai re vertoon was buitengewoon groot en er waren zeer uitgebreide politie-maatregelen genomen: de verte genwoordiger der Franscha democratie werd op de zelfde wijze bewaakt en beschermd als de vertegen woordiger van het Duitsche stelsel, en de journalisten moesten, als verleden jaar, plaatls nemen in een be waakten leegen spoortrein, wilden ze de. eerste begroe ting tusschen gast ent gastheer bijwonen. Toen de gemoedelijke gast in vliegende vaart door Brussels bevlagde straten reed, schalde er luide toejuichingen op. He telegrammen ^spreken zelfs van een grootscbe ovatie, van een oorverdoovende huldebetooging. Het geroep der menigte was krachtiger dan het geluid der salvo's van het geschut en dan de muziek, welke de Marseillaise speelde. Nooit moet. het volk van Brus sel een vreemd staatshoofd zoo geestdriftig ontvangen hebben ondanks de sociaal-democratische partij, die weer een manifest had verspreid, waarin de tegen woordige politiek van Frankrijk achterlijk en de repu bliek een vriendin, van bet- Russische tsarisme en een anti-arbeidersgezinde regeering wordt genoemd. Aan den galafeestmaaltijd werden tafeltoespraken gehouden, welke zeer hartelijk van toon waren. Koning Albert sprak van de sympathieke betoogin gen der bevolking, van de oprechtheid der gevoelens, die het Belgische volk voor het roemrijke Frankrijk koestert, van de allerlevendigste vriendschap, welke de Belgen gevoelen voor het ridderlijke land. De Belgische regeering, zoo zeide hij, ziet in uw aanwezigheid een nieuw bewijs voor de hartelijke be- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 110) _0_ Felix schrok, toen zijn oogen op de ontstelde trek ken vielen op de diep ingevallen oogen, welke hem leeg en afwachtend over de schrijftafel aanstaarden. „Ik breng je de tweeduizend mark, Paul. „Zoo ja. leg ze daar maar neer." Onverschillig keek hij naar de bankbiljetten, welke Felix zooals hij het in de Bank gewoon was, voor hem uitspreidde. „Ben je ziek, Paul?'' „Neen Waarom?" Weer aie zelfde, glazige, akelige toon. „Ik kon het geld je niet vroeger brengen, Paul „Het is goed zoo." Het was zoo goed. Zelfs als hij zou vernemen, dat de automobielfirma betaald was, zou hij ook slechts zeggen: „Het is goed zoo Felix drukte de lippen vast op elkaar, stond op. „Nu ga ik Frank N-ehls knikte. Keek niet meer op. Het bloed kookte in Felix' aderen. „Berg het geld toch weg, Paul. Berg het geld toch weg Nu gleed een koud lachje over het bleeke gelaat van Paul Nehls, „PedantWindt dat beetje geld je nog altijd zoo op?" Hij nam de bankbiljetten achteloos op. Felix verliet zwijgend de kamer. „Nu?" vroeg Pieps. Zij zat, zooals zeer dikwijls nu, in een hoek van den muzieksalon, welke slechts spaarzaam door een kleine peer werd verlicht. Haar fijn, teeder gelaat had een wanhopige uitdrukking. Zij had de armen om haar knie geslagen en keek bijna schuw naar Felix op. „Alles in orde, Pieps." trekkingen, die gegrond zijn op wederzijdsclie achting, op onophoudelijke ideeënwisseling en op handelsbelan gen en zij heeft het ïecht te hopen, dat beide landen door een gelijk verlangen bezield zijn om in de oecono- mische behoeften door vriendschappelijke overeen komsten te voorzien. Na de Koningin te hebbe-n verontschuldigd, die on gesteld is, hief de Koning zijn glas op ter eere van den president der republiek, „die een zoo schoon voorbeeld gaf van een leven, dat geheel gewijd is aan arbeid en de hoogste belangen van het land. President Fallières, na zijn wenschen voor bet her stel van de Koningin te hebben uitgesproken, zeid_ diep geroerd te zijn door de zoo hartelijke woorden; het was hem buitengewoon aangenaam er de welspre kende verklaring in te vinden van de toejuichingen. Op zijn beurt was het hem een groot genoegen, de in nige en oprechte sympathie uit te spreken, die Frank rijk en de Fran-sche regeering voor België en de Bel gdsche vorsten gevoelen ,Mijn bezoek, aldus ging bij voort, Is niet alleen een plicht van liooge hoffelijkheid, liet is de uitin„ van de prijs die mijn land stelt op de vriendschap van litet uwe. Frankrijk volgt met evenveel belangstelling- als bewondering de snelle en schitterende ontwikkeling van uw jong- volk. Frankrijk heeft het zien geboren worden, opgroeien en krachtig- worden onder groote moeilijkheden in alle takken van de menschelijke werkzaamheid. België heeft zich in de rij der volke ren een belangrijke plaats verworven en wij geven den wfensch te kennen, dat onze heide volkeren tot steeds g)-ooter overeenstemming geraken in den strijd der oeconomische belangen." De heer Fallières hier zijn glas op op Koning en Koningin, op den groeienden voorspoed en op de on vergankelijke toekomst van het koninklijk gezin en van België. De toespraken zijn eigenlijk al te hartelijk, schui men en parelen meer nog dan de champagne, waarme de ze werden bezegeld. In de Belgische en Fransche bladen zal deze toon natuurlijk weerklank vinden vooral de Fransche pers zal het aangenaam vinden, dat ze de aandacht eens wat van Marokko kan afleiden en kan spreken over de sympathieke wijze, waarmede over de repu bliek is gesproken. In tusschen wachten we met be langstelling af, wat de Duitsche couranten zullen zeg gen. bepalen. Aldus werd besloten. De Kamer ging over tot het trekken der afdeelin- gen. Deze gingen vervolgens vergaderen tot het kie zen van voorzitters en onder-voorzitterS. De voorzitter deelde mede, dat de centrale sectie besloten heeft verschillende reeds aangekon digde ontwerpen hedenochtend in de afdeelingen te onderzoeken. De heer Van Kar nebeek (V.-L.) had- be zwaar, om het ontwerp inzake de onrechtmatige daad reeds nu in de afdeelingen te brengen. Het is een moeilijke zaak, waarover de deskundigen buiten de Kamer nog niet voldoende hun oordeel hebben geuit. De heer Aalberse (R.-K.) bestreed deze opvat ting. Hij meende, dat er alle reden is het ontwerp zoo spoedig mogelijk te behandelen. De dagbladen hebben reeds uitnemende artikelen over de zaak ge publiceerd, sinds jaar en dag wordt om "deze regeling gevraagd. De voorzitter merkte op, dat dit ontwerp reeds vroeger is uitgesteld. Er is geen reden het thans opnieuw te doen; er zijn knappe juristen genoeg' in de Kamer, om de zaak te beoordeelen. De heer Van Karnebeek stelde voor het ontwerp tot uitbreiding vam het begrip onrechtmatige daad niet in de afdeelingen te behandelen. Dit voorstel werd met 53 tegen 12 stemmen verwor pen, zoodat het ontwerp wel zal worden behandeld. De voorzitter stelde vervolgens voor tegen Dinsdag 16 dezer in openbare behandeling te brengen de eveneens reed's vroeger aangekondigde wetsontwer pen, o.a. het Steenhouwerswetje, het ontwerp tot dek king van het tekort der Rijksverzekeringsbank, de in terpellatie-Troelstra, inzake het vereenigingsrecht on der het spoorwegpersoneel; de motiesTIelsdingen en -Terlaan, inzake het salaris van departement-ambte naren. De heer Ter Lm n (S.-D.) vroeg-, of deze beide laatste moties, die achteraan op de agenda staan, niet wat meer naar voren kunnen worden gebracht. De voorzitter meende, dat eerst de wetsont werpen moeten worden afgedaan. Het voorstel van den voorziter werd! aangenomen. De vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 16 Mei 11 uur. muur, dien mem daardoor belangrijk heeft verzwakt. De werkzaamheden zullen een paar weken, ten hoog ste 20 dagen vorderen en de poort wordt dan weer ge opend. EEN GEVAARLIJKE VONDST. Aan het strand te Scheveningen is door een buiten man ter hoogte van de grens WassenaarSchevenin gen een projectiel gevonden van 7 c.M. grootte gevuld met pikrinezuur, vermoedelijk afkomstig van de strandbatterij en niet ontploft. De man, die het ge vaar van dergelijk goedje kende, bracht het projectiel bij de politie. TWEEDE KAMER. Gisteren vergaderde de Tweede Kamer. Mededeeling- werd gedaan van verschillende ingeko men stukken. De heer De Meester (U. L.) vroeg de Kamer verlof, tot den minister eenige vragen te mogen rich ten, in zake de pest op Java en de maatregelen ter bestrijding daarvan genomen of te nemen. De voorzitter stelde voor het gevraagde ver- lof te verleenen en den dag- der interpellatie nader te „Alles in orde ja? Werkelijk alles in orde?" Zij vlooog hem om den hals in uitbundige dankbaar- hüid.. „Gij, lieve, goede, goede oom Felix!" Zij lachte, zij weende. „TT kunt niet gelooven, hoe verschrikkelijk -het was Ik heb door het raam papa gezien, toert hij zoo pas thuis kwam De adem werd mij benomen. M ij n papa, hij is ternauwernood meer te herkennen door- zorg zeg -vertel -van wien heeft u het geld Van een-eeneen kennis?" A an wien Ik ken al uw kennissenwees eens lief zeg- het mij Zij streelde zijn beide wangen en lachte hem toe I met hare blijde, heldere oogen. Hij wendde zich af. „Je kent hem toch niet Pieps werd stil. „Hoeveel heeft hij u gegeven?" „Vijftienneentwaalf duizend ja, twaalfduizend mark." „Waarom zeidet u eerst vijftien, oom Eelix?" „Zie je, de papieren hebben een waarde van vijftien duizend mark „Heeft uw kennis u papieren gegeven?" „Ja Eelix streek haastig- en heimelijk met zijn zakdoek over z'n slapen. „Een kennis uit de BankWeet hij, dat het voor ons is?" Steeds langzamer werden haar vragen, steeds vor- schender haar oogen. I'elix sloeg de piano open en greep in de toetsen. „Mijn vingers zijn bepaald stijf geworden", zeide hij, zonder om te zien. Pieps trok zijn hand van de piano. „Nu moet u niet spelen, oom Felix „NietWaarom niet?Laat mij toch." Met een kracht, welke mem van de smalle, slanke handen niet verwacht zou hebben, hield zij zijn beide armen terug. „Ik wil het niethoort uik wil het niet! Ik wil weten, wie u het geld gegeven heeft. Filer?" „Ja." NEDERLAND EN CHINA. Den 8sten dezer vond te Peking de onderteekening plaats der tusschen Nederland en China gesloten over eenkomst), regelende de toelating van consulaire amb tenaren van laatstgenoemden staat in de Nederland- sche koloniën en bezittingen. Tegelijkertijd' werd tus schen Ilarer Majesteits' gezant te Peking en de Chi- neesche regeering gelijkluidende nota's gewisseld. We derzijds is vastgesteld, dat voor de toepassing- dezer overeenkomst mogelijke twijfel omtrent de vraag- of ee-nig- persoon Nederlandsch dan wel Chineesch onder daan is beslist zal worden overeenkomstig- de in de Nederlandsche koloniën en bezittingen geldende wet ten. Gemengd nieuws, DE GEVANGENPOORT. De Gevangenpoort in den Haag- is tijdelijk gesloten moeten worden, voor het verrichten van werkzaamhe den in het belang van een veilig verkeer. Men is na- unelijk tot de ontdekking gekomen, dat de muur aan den kant van de sociëteit Place Royale bedenkelijke I sporen van zwakte, en dreigende instorting- begon te vertoonen. Voor eenigen tijd heeft men in het Socie- teitsgebouw een trap gemaakt aan de zijde van dien Pieps liet hem niet los„Goed. Ik zal hem telefo- neeren. Ik zal hem bedanken.'-' Felix sprong op. „Ben- je gekdat dat I doet men nietdatHij was- wit geworden tot aa-n- zijn- lippen. „Dus Eiler niet." Pieps herademde. „Paulsin Men kon de-n naam nauwelijks van haar lippen ver staan. Felix schudde somber het hoofd. Nog eens herademde zij als bevrijd. „Nu zeg dan toch eindelijkWieWie?" Vast besloten antwoordde hij„Van hare Door luchtigheid. Zoo nu weet je het. Maar laat me nu ook met rust, kleine Pieps, en wees nu tevreden." Pieps richtte zich op. Zeer slank en zeer recht. „Waarom liegt u, oom Felix?" „Waarom ik lieg Hij trok Pieps met beide handen tot zich en zag haar in de oogen. „Waarom ik lieg-? Omdat; je het niet zoudt begrijpen, als ik je zeide, hoe ik mij het geld verschaft heb. -Ik heb het zonder haar medewe ten geleend'. Versta je goed.Ik zal het weer teruggeven. -Een dezer dagen zal ik het teruggeven. Ottilie zal mij het geld geven anderen ik had al leen geen tijd om te wachten, versta je? Daarom heb ik voorloopig- eenige papieren genomen, voor enkele dagen. .Gestolen. U hebt gestolen. Uit de Bank ge stolen Pieps snakte naar adem alles- draaide in een kring voor haar oogen. Gestolen. Gestolen. Zij hoorde slechts het ontzettende woord. De broer haars vaders had gestolen. Wat heeft u gedaan, oom Felix!oom wat. heeft u gedaan. Zij viel in een stoel. Ilaar schouders werden als in kramp geschokt, terwijl haar gezicht op de over de k-uning ineengeslagen armen lag. „Pieps, lieve, zoete, eenige Pieps. Wees toch UIT OOST-GRAFTDIJK. Het mond- en klauwzeer is te Oost-Graftdijk tot op heden geweken. De besmette hoeve is ontsmet en de bewaking opgeheven. Behalve 2 gevallen van deze veeziekte alhier, hebben zich in de gemeente Graft ge lukkig geen meer gevallen voorgedaan. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij de gisternamiddag alhier gehouden vergadering' van den Raad waren alle leden tegenwoordig (een va cature). Na de vaststelling der notulen werd dank betuigd aan de familie Wonder voor hét door haar aan de gemeente geschonken portret van wijlen den burge meester Wonder, en van den Raad, zooals deze enkele jaren geleden was samengesteld-. Het comité der West-Friesche waterleiding zond het bekende schrijven betreffende de duinen te Sehoorl en de beschikbaarstelling van 40.000 door de regeering voor verder onderzoek. Het schrijven werd voor ken nisgeving aangenomen. He Minister van Binnenlandsche Zaken berichtte dat het verzoek om ontheffing van de vervulling eener vacature voor een onderwijzer te vroeg is inge diend en herhaling van dit verzoek wordt ingewacht Na gegeven toelichtingen door den secretaris en den voorzitter werd deze mededeeling voor kennisge ving aangenomen. De rekening der Gezondheidscommissie te Hoorn werd goedgekeurd. Ontvangsten 2890.495, batig sal do 763.13. De heer J. Peetoom te Rustenburg verzocht evenals zijn voorganger voor de levering van het gemeente werk in aanmerking te komen. Bij voorkomende ge vallen zal met dit verzoekschrift rekening worden ges houden, evenals met het verzoekschrift van dezelfde strekking van den heer K. Kooij. De afdeeling- Heer-ITugowaard van den Bondl van Nederlandsche Onderwijzers' verzocht de Gemeente de salarissen der onderwijzers maandelijks uit te betalen. Na eenige algemeene besprekingen besloot men met algemeene stemmen afwijzend' op dit verzoek te be schikken. De commissie voor de electrische centrale voor de Streek en omstreken verzocht een principieele niet bindende beslissing te willen nemen tot toetreding tot de vennootschap. Voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van den toestand van de Gemeente en van de Volkshuisvesting werden daarna den Raad aangeboden. De voorzitter legde den Raad' over een opgave der noodige onderhoudswerken aam de gemeentewerken. B. en W. zullen een onderzoek daarnaar instellen, terwijl besloten werd een nieuwen welput te slaan bij school IV, welk werk opgedragen wordt aan den tim merman Groot te Berkhout. Na gegeven toelichting van den voorzitter werd verstandig. Tiet bevende handen beproefde hij, haar hoofd op t« heffen. Zij stiet hem van zich. „Laat mijo laat mij. Hoe kon u dat doen hoe kon u Daar ontsnapten' hem, de woorden in dit oogenblik zijner laatste vernedering, van zijn laatste, vergeef- sche offer. ,Dat zal ik je zeggen. Pieps, hoe het mogelijk was, omdat je mij het liefste op de geheele wereld zijt, en ik je angst niet meer kon zien Omdat je bij "mij bent gekomen, en alles van mij hebt verwacht een wonder of iets- ander» ik weet het niet. Omdat ik voor jou de sterren van den hemel zou hebben ge haaldindien het mij mogelijk was geweest -omdat ik het verstand had verloren-, toen ik je wanhopige oogen heb gezien. Daarom heb ik het gedaan. Zij verroerde zich' niet. Als verstijfd was zij door het -onverwachte van deze bekentenis, als vernietigd. Dit was als een booze, leelijke droom. Zij voelde niet, dat Felix haar handen in de zijne hield, voelde niet, dat haar hart, in ongeregelde, hamerende, slagen bijna haar borst deed springen. Eén gedachte vervulde haar slechts, helder en scherp: „Niemand mocht ei- iets- van weten. Noch' vader, noch' tante Ottilie. Niemand mocht vermoeden wat, er gebeurd was. -En als er nog iets te redden was, dan moest zij zelf red den-, wat zij onbewust had' veroorzaakt. De onbeweeg lijkheid der g-roote oogenblikken belieerschte haar we der, de steenen rust van haar ijzeren wil. „Hoeveel heeft u nog- van het geld?', vroeg zij. Haar stem klonk scherp en metaalachtig. De zijne omfloersd en gebroken, toen hij antwoordde: „Niets. Tweeduizend gaf ik aan je vader, de andere tien aan den automobielhandelaar." Morgen ben ik bij hare Doorluchtig-heid. Of zij ziek is of niet, dezen keer moet ik het haar zeggen. Twaalf duizend zijn het niet waar twaalf duizend Hij knikte„Twaalf duizend." (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1