DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende Jaargang. 1911 DONDERDA 11 M EI FEUILLETON. BljOEflLAJm No. Ill Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Het Gouden Bed» Telefoonnummer 3. ALKMAARSCHE COURANT KEJfWISG EVIJf G. Het HOOFD van liet Plaatselijk Bestuur te ALK- HAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Hei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering is overgegeven: hot kohier der PERSONEËLE BELASTING No. 8, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noord- holland te Amsterdam den 8 MEI 1911; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 10 Mei 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 11 Mei. „De opstandelingen in Mexiko hebben Juarez in genomen." Zoo meldt een telegram van hedenochtend uit El Paso, gelegen aan de overzijde van de Rio Grande. Juarez heette vroeger El Paso del Norte, het staat met het Noord-Amerikaansche El Paso door twee bruggen in verbinding. Het is een klein stadje (in 1900 waren er 8218 inwoners) met nauwe, kromme straten en huizen van klei. Er is echter een druk ver keer en als uitgangspunt van de Mexikaansche centra le spoorweglijn is het stadje van veel belang. De bewoners van El Paso hebben van bun daken af den aanval, die plaats had onder verzengende zon nestralen, aanschouwd hetgeen aan een paar het leven kostte, daar er soms kogels verdwaalden, den verkeerden kant uitgingen. Dinsdagochtend hadden de opstandelingen den strijd hervat, nadat de verdedigers niet hadden willen weten van overgave. Verwoed werd er gevochten. De opstandelingen slingerden dynainietbommen in de huizen, stichtten brand waar ze konden, de bondstroe- pen overstelpten de opstandelingen met granaten, ga ven salvo's af, wierpen barricades op en in de straten, die met kanonnen verdedigd werden. De gewonden droeg men naar den Amerikaanschen oever, waar ze werden verbonden en verpleegd, de dooden liet men in de straten en grachten liggen. De rebellen hadden de overhand en drongen al vrij spoedig door tot het middelpunt der stad, maar dei verdedigers wilden haar niet overgeven, wijl ze hoopten op versterkingen, wel ke echter zijn uitgebleven. De inname van de stad bewijst, dat in Mexiko niet meer een burgeroorlog heerscht, doch dat er een toe stand van anarchie is ingetreden. Immers de leider der opstandelingen Madero heeft den aanval niet ge wild, zich er krachtig tegen verzet, maar te vergeefs, hij kon zijn mannen niet bewegen de vijandelijkheden te staken. De leider, die dus door de macht, welke hij zelf heeft gevormd^ meegesleept werd, moet een ge broken man zijn. De belegering van Juarez geeft intussohen den man alweer volkomen gelijk, die de Bismarck van Mexiko Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRüCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUH 1 11) o „Een ding verzoek ik u nog, oom Eelix, laat papa. er mets van wetenDit willen wij beiden nog voor hem doen. Zij stond met slap neerhangende armen, gebogen hooid: een klein meisje, dat zij toch nog was met haar achttien jaren, een klein meisje, hetwelk zich moe ge- speehl heeft met de blinkende goudstukken, en de Jieid e, welke allen haar toedroegen, als een zwaar noodlot. Pas toen Felix was Vertrokken en de voordeur ach ter hem in het slot viel, werd de spanning harer zenu- wen verbroken. Luid snikkend liep zij naar haar ka mer, en wierp zich op haar smal, wit bed, met het re seda-groene zijden dekbed, en de witte neteldoeksche gordijnen. Toen ze zich den volgenden morgen bij prinses Ar- nulf wilde laten aandienen, hoorde zij dat de dood ha rer Doorluchtigheid elk oogenblik werd verwacht en dat alleen de naaste verwanten werden toegelaten. Pieps ging niet naar huis terug. verzocht in den kleinen salon der prinses te mo gen blijven. „Misschien roept zij mij nog", zei de zij. En zij zat onbeweeglijk in een der licht zijden Louis XVI 'fau teuils en luisterde naar eiken klank, welkcvuit de aan grenzende slaapkamer tot haar zou kunnen doordrin gen^ Maar alles bleef stil. Dikwijls kwam een der artsen door de kamer en groette. Op een oogenblik kwam de verpleegster bin- nen en bracht liet bulletin, dat elk uur werd afgege- ven. Tegen den middag kwam Frank Nehls. Hij was niet verwonderd, Pieps hier aan te treffen, vroeg haar in genoemd wordt, Porfirio Diaz, den 81-jarïgen presi dent, die sedert 1877 met slechts enkele jaren onder breking een bijna absolute heerschappij heeft uitgeoe fend, maar zich door stnatsmansbeleid', energie en di plomatieke handigheidi heeft onderscheiden. De heer Diaz heeft, zich namelijk bereid getoond af te treden, maar daaraan één voorwaarde verbonden. „Ik wil zeide hij heengaan, maar eerst moet ik zekerheid hebben, dat cr geen anarchie zal zijn." Eu thans is er anarchie En meteen kan de president nu zijn tegenstander Madero mooi verantwoordelijk stellen voor de stappen welke Amerika nu wel spoedig zal doen. Men kan zich voorstellen, dat president Taft weinig lust ge voelt zich in het Mexikaansche wespennest te wagen, daar de troepen der Vereenigde Staten weinig- ge schikt moeten z,ijn voor een gewapende inmenging, welke wellicht leidde tot een taak, die geen. mindere eischen zou stellen, dan de Boerenoorlog aan Enge land. Maar er worden zoo af en toe Amerikaan- sehe burgers doodgeschoten, terwijl naar verluidt bui- tenlandsche belanghebbende financiers, Amerikaan- sche mijnexploitanten, landagenten, bij de Amerikaan- scbe regeering aandringen op tusschenbeide komen. Er zal nu wel spoedig eens wat moeten gebeuren, doch nu de leider Madero de leiding niet meer in zijn hand blijkt te hébben, is 'het vinden van een uitweg moeielijker geworden. BOOKMAKERSKANTOREN. De commissie voor het behoud van de bookmakers- kantoren op Walcheren zal tot de Tweede Kamer een adres richten met het verzoek, gebruik te maken van het recht van initiatief om de in-werking-treding van het verbod van het. houden van bookmakerskantoren drie jaar uitgesteld te krijgen. Gemengd nieuws. MISHANDELING. Een zeer ernstige mishandeling heeft te Gestel bij Eindhoven plaats gehad. Een zekere heer De Jong, bakker der coöperatie te Woensel, was op huisbezoek ten dienste van het volkspetitionnoment der S. D. A. P. Plotseling werd de man door eene tierende en schel dende menigte omringd, en weldra vielen van alle kanten drachten slagen op den man. Gelukkig traden eenig'è personen voor hem in de bres, en riepen tegen de menigte dat het een schandaal voor de katholie ken was, om iemand die in het geheel geen kwaad deed, zoo vreeselijk te .slaan. Door dit kordate optre den van eenige dorpsbewoners kon. de man intusschen ontsnappen, want anders zou het beslist minder goed met hem zijn afgeloopen. Algemeen is men in Gestel over deze mishandeling, gepleegd door eene menigte van honderden, zeer ver ontwaardigd en het eigenaardige feit doet zich dan ook voor, dat tal van personen, die lijnrecht tegen over de S. D. A. P. staan, als om strijd trachten, der Rijkspolitie, die de zaak in handen heeft, het noodige licht in deze te verschaffen. Reeds is aan het licht gekomen, dat het een vrijwel georganiseerde aanval is geweest, door één persoon op touw gezet. DE ORDE VAN MALTA. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft gisteroch tend ten 10 ure in het Koninklijk paleis te 's-Graven- huge ontvangen, eene deputatie van de Nederlandsche af deeding der Souvereine orde van Malta en bestaande uit den generaal-majoer baron Van Voorst tot Voorst, adjudant i. b. d. van LI. M. de Koningin, baljuw en jhr. mr. Wittert van Hoogland, kanselier der orde. Deze deputatie kwam Z. K. H. aanbieden, het Groot kruis van die Orde. Generaal Baron van \oorst tot Voorst bood' de 1 rins de insigniën der orde aan en hield' daarbij een toespraak, die door, Z. K. II. werd beantwoord. II. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder bezichtigde met hare gasten den hertog en de hertogin van Mecklenburg gisteren het Mauritshuis en bracht een bezoek aan Dr. Bredius, die tot' den vriendenkring- van den re gent van Brunstwijk» behoort. De Mecklenburgsche gasten keeren hedenochtend naar Duitpchland terug. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeengeroepen, tegen aanstaan den Dinsdag 2 ure. NAMAAK. Hét is ons gebleken dat iu boekwinkels hier ter ste de schrijft de Ilangsche N. Ct. gedrukten worden ver kocht tegen hoogen prijs welke moeten doorgaan v<opr exemplaren van het bekende fra-aie bulletin, dat door onze redactie werd verspreid op 30 April 1909 en waarmede van de geboorte van Prinses Juliana werd kond gedaan. Van dat bulletin werd destijds slechts een beperkte oplage uitgedeeld'. En omdat ondanks veel daartoe strekkende verzoeken niet is overge gaan tot het trekken van een tweede oplage, verkre gen die bulletins al spoedig eenige historische waarde, waardoor ze in den handel zelfs tot 25 per stuk op brachten. De hooger genoemde, in eenige boekwinkels ver krijgbare bulletins zijn grof namaaksel, met andere lettersoorten, op ander papier en voorzien van een rand van geheel andere oranjekleur. Naar ons ter oore kwam moet zekere juffrouw Sch. uit. Amsterdam ze hier aan diverse boekhandelaren hebben verkocht, i zoodat gezegde handelaren geheel te goeder trouw kunnen hebben gehandeld. GOUVERNEUR VAN SURINAME. A aar de N. R. Ot. verneemt, is de heer kapitein ter zee W. D. H. baron van Asbeck^ commandant en di recteur van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord', bestemd, te worden 'benoemd tot gou verneur van Suriname. bet geheel niet, boe lang zij hier reeds was. Hij ging tegenover zijn kind zitten en, wachtte. Eerr.ig-e bloed verwanten verschenen. Frank Nehls kende hen van de Vrijdagsche ontvangdagen. Het deed hem goed dat niemand) hem de innige be- trekking tot de'stervende bestreed. Hij' hrtdi zich zijn plaats, zijn positie in dezen exclusiever* kring verwor ven, zich en zijn dochter, wier ontsteld gelaat als' een sympathiek teeken vair trouwe toegenjegenheid jverd beschouwd. Pieps drukte een kus op de hand van een paar da mes en liet zich door een paar heeren vaderlijk moed inspreken. Daarna vertrokken allen weer. En weer werd het stil in den salon Cu weer was het slechts het tëbinen en. gaan der artsen, het binnenglip pen des zuster, wat deze stilte onderbrak. ader cn dochter zaten tegenover elkaar, zonder te spreken, voor het eerst werelden van elkaar verwij derd door hun gedachten. Was alles maar voorbij, dacht Nehls. Kwam zij toch maar weer voor één uur tot bewunt- zijn, dacht Pieps. En beiden hielden dikwijls1 den adem in, als een zacht geluid werd vernomen ach tier de gesloten deur. Om viSr uur verscheen Paulsin. Pieps werd nog- iets bleeker. I aulsin groette zonder een hand te geven, maat' raakte den schouder van Frank Nehls met de .toppen zijner vingers aan. „Mag ik u verzoeken één woordje maar. Frank Nehls richtte zich met moeite op, liet. zich t aulsin wegleiden, die bijna een half hoofd gxooter 8 en recht naast hem liep, en evena'isi in dertijd op het kleine, donkere station, hem zacht on- der den elleboog vatte, en in het naaste vertrek, de werkkamer der prinses, bracht. „Het is een verlangen onzer vriendin, en heseharm- vrouw, hetwelk ik vervul, als ik u nu hier ïn haar lui is en nog voordat zij de oogen lieeft. gesloten» om de band uwer dochter verzoek. Toen ik hare Boorluchtigheid gisteravond nog eens bezocht, zeide zij mij,, dut njiijn verzoek met geweigerd zou worden, is dat, zoo? - MOORD EN DIEFSTAL. Omtrent den moord te 's-Graveuhage, dien wij gis tellen iu een telegram meldden, wordt nader bericht 1 *len groote volksmenigte had zich gistervoormiddag in a'e le Wagenstraat, waarin sedert eenigen tijd een man, zich noemende Murad Bay, een winkel hield in zoogen'tfiumdé Turksche lekkernijen, ijssalon enz., ver zameld.. Sedert' Zaterdag was de man niet, meer in zijn wi.nkel gezien en had' de boodschapjongen vruch teloos aangebeld. Gisterochtend stelde' hij de politie daarmede in kennis, die dé deur der bovenwoning deed openbreken Frank Nehls boog het hoofd. Een heftige ontroe ring weerspiegelde zich op zijn gelaat. ,,De steun, welken mijn dochter door 'haar dood ver liest, wil zij haar in u teruggeven," zeide hij eindelijk. „Dat is zoo echt haar aard1. „Ja.klonk langzaam terug „haar aard was zorg en goedheid ook voor mij tot hair laatste snik." LVank Nehls keek hem niet aan, maar stak hem de hand toe. „Als ik mijn kind aan u heb toevertrouwd dan blijft mij' niet veel meer te1 doen en dat is goed, alH men zich zelf heeft overleefd." Paulsiir schudde het' hoofd. „II u zelf overleefd? U „Ik ben een echt armzalige, oude kerel geworden, beste PauLün, met mijn acht en veertig jaarEn het komt mij voor, dat gij nu pas jong wordt." Paulsin g limlachte, kalm en zeker. „Voor het geluk moet men tijd' nemen.... evenals voor alles." Nauwelijks twaalf jaren lagen tusschen hen. Beiden hadden een le Ven van arbeid en van succes achter zich. De jong pre (echter had de rust van verworven bezit de oudisre stead met le.ege handen. En het gevoel ram verootmoediging, dat Frank Nehls op dit -oogenblik Ibeheerschte, was de eenige vorm van berouw, welk» hij? ooit In zijn leven had gekend' Toen Prinses Arnulf den volgenden dag nog eens de oogen opsloeg voor' den Uaatsten slaap, verlangde zij naar vrienden. „Is het niet .{ammer?" vroeg zij zuchtènd. „Van mij? Poor little me!" En dadelijk daarop: „Waar is kleine?" Zij tastte' naar. het blonde hoofdje harer bescherme linge. Maar de 1 tand viel afgemat terug-, nog voor ze 'het jonge meisje had aangeraakt. Daarna verlangde zij, dat men haar zou oprichten, ofschoon men de kussens onder haar had weggetrok ken om haar „het sterven, gemakkelijker te maken." „Hoffelijk moet men zijn, ook als de gast ons niet "bevalt," fluisterde» zij eu maakte met haar kleine met ringen getooide hand onbewust een beweging, half tot welkom, half tot .lischeid. en den winkelier achter boven met een steekwond in hot, lichaam dood voor zijn ledikant vond. Het staat vast, dat men hier te doen heeft met ge weldpleging. De houding, waarin het lijk van don verslagene, den houder van de Turkschen bakkerij ep ijssalon gevonden is, sluit uit de gedachte aan een ongeluk of zelfmoord. Immers 'het, lichaam lag ge kleed in slaapgewaad, terzijde van het bed op de knie ën, met het hoofd1 op den grond, badende in bloed uit een steekwond in de zijde en een diepe wond in heb hoofd, zeer waarschijnlijk toegebracht met een puntig toeloopenden hamer, welke naast het lijk lag, terwijl dit voorwerp volgens zeggen van iemand', die in dienst van den veTslagene is geweest, anders altijd in het benedenhuis geborgen was. In de achter-boven-kamer, waar het lijk gevonden werd, staan drie bedden: dat van den winkelhouder en van zijn twee bedienden, den Hollander, die in de vo rige week zijn dienstbetrekking had verlaten en door wien de misdaad ter kennis van de .politie is gebracht toen hij haar had ontdekt-, op 't oogenblik, dat hij zijn nog in het perceel aanwezige kist. met goed en papie ren wilde halen en een ongeveer 20-jarige Griek, die sinds een week of vijf bij den verslagene in dienst was en die, volgens zeggen van den bovenbedoelden Hol- lamlschen knecht, nog al eens twist met, den patroou had. Deze Griek, een sterke^ driftige, jonge man, is sedert Zaterdag niet! gezien. NIEUWE SCHOUWBURG TE AMSTERDAM. De heer J. London, architect te Haarlem, zal te Amsterdam in opdracht der firma Stoel en Spree, een modern theater optrekken, waar tooneel-, muziek- en opera-uitvoeringen kunnen ge.geven worden door ieder gezelschap, hoewel dat van Stoel en Spree er aan blijft verbonden. Het gebouw zal een oppervlakte beslaan van pl.m. 3000 vierk. meter en 2000 personen kunnen bevatten. GOED AFGELOOPEN. Toen de koninklijke familie met hunne gasten Dins dagmiddag van eene autorit over Hoenderloo en Loe- nen naar Het Loo terugkeerde» kwam aan den overweg van de spoorlijn naar Amersfoort een wielrijder in bot sing met den volgauto. De man bracht het er met den schrik af; zijn rijwiel werd nogal'beschadigd. UIT AKERSLOOT. Door d-s. K. Hendriks van de Ned. Herv. Gera. al hier is bedankt voor de toezegging van beroep naar Zwartewaal. NEDERLANDSCHE BAKKERSBOND. In de vergadering van den Nederlandschen Bakkers- bond, gisteren in liet. Nutsgebouw te Amsterdam ge houden en waar een rede werd gehouden door den heer G. Polak, vertegenwoordiger der Ned. Vereeni- ging van handelaren in buitenlandseh meel werd de volgende motie aangenomen „De openbare vergadering van bakkerspatroons uit NoorcVHolland en Utrecht, enz.; gehoord: de mededeelingen van het centraal bestuur- van de Nederlandsche Bakkersbond ter zake de weigering van de Nederlandsche Yereeniging van Meelfabrikanten, om hun standpunt voor invoerrecht op meel, resp. bloem, bij hoor en wederhoor in deze vergadering uit een te zetten; gehoord de inleiding- en de gevoerde debatten; overwegende, dat hierbij is gebleken, dat het voor gestelde invoerrecht indruischt tegen de beginselen, waarop deze tariefherziening, zoowel als bet program De dood mocht aan baar legerstede plaats nemen. De mensehen konden gaan. Maar zij moesten vertrek ken volgens de regelen der étiquette, volgens voor naam gebruik. En zooals zij een heer en petit comité van een intiem diner den naam zijner dame had toege fluisterd, fluisterde zij nu Pieps den naam van den man in, die haar den arm zou aanbieden om haar naar buiten te brengen. „Pieps.... Paulsin.. v" Zoo gaf zij haar gelijktijdig den nieuwen naam, wel ken zij voortaan zou dragen. Maar op dit laatste plechtige oogenblik verloor Pieps haar zelfbeheersching. Angst en wanhoop knepen haar de keel toe, en met een zachten smartkreet zonk zij bewusteloos voor de treden van het gouden bed in een. „O. Een zacht, meewarig, charmant, „o...." was het laatste geluid, dat hare Doorluchtigheid prinses Ar nulf deed hooren. En haar klein, in den dood nog kleiner, zwart om lijst. gezicht, behield nog lang de uitdrukking van het spijtig lachje, zooals men heeft, wanneer men, voordat het scherm na een aardig stuk voor het laatst valt, den schouwburg- moet verlaten. Pieps kamer was gevuld met gouden zonnegloed, toen zij ontwaakte. En ofschoon do wijzer van het rose sèvre klokje op haar schrijftafel nauwelijks half tien wees, zat mevrouw Mara zorgvuldig gekapt, iu een coquet, licht, ochtendtoiletje aan het voeteneind. „Nu. Pieps elhoe gaat het'? Ben je uitge slapen, mijn arm poesje? Nu is de goede, lieve Door luchtigheid verlost uit haar lijden. Ik laat tien mis sen lezen voor haar arme ziel en ik heb heden reeds drie rozenkransen gebeden. Mevrouw Mara legde haar wangen op de knie, harer dochter en keek haar schalks aan. „Ileb je mij dan in het geheel niets te zeggen, Piepsel?" Zij lachte zacht eu vol, zooals zeer verliefde eu ge lukkige vrouwen lachen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1