DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 112 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 VRIJDAG 12 M EI. Een gegoten huis. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. 5 EEN ADRES VAN HET ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. ALKMAARSC COURANT lIAVtj Staatsbank van Venetië, ten jare van 1021 geplaatst waren. Dit bedrag van acht millioen werd', bij contract, als Staats schuld, door den Doge van Venetië aangeno men, en zou 3 rente opbrengen. Jean Thiry, welke ten jare 1676 stierf, liet bij tes tament bet gansche bedrag, dat als staatsschuld op de staatsbank van Venetië berustte, met alle interesten aan zijne twee broeders of aan hun wettige nakome lingen. Napoleon Bonaparte legde ten jare 1796 op bevel van het Directoire, beslag op de Thirysche er fenis; van dien tijd af is het kolossale fortuin 't welk thans door de opgeloopen rente reeds meer dan 75 millioenen moet bedragen, in het bezit van den Fran- schen Staat gebleven, ofschoon reeds meerdere malen door de rechtmatige erfgenamen pogingen in 't werk gesteld zijn, om in het bezit van hunne millioenen te komen. Dertig jaren geleden ongeveer was de Fransche staat bereid het kapitaal, zonder intresten, uit te be talen, doch de familie Thiry weigerde zulks; en naar het schijnt moet nu de Fransche Staat door het Seine- gerechtshof veroordeeld zijn, om het gansche fortuin, benevens de opgeloopen renten uit te betalen. Van de twee broeders van den bovengemelden erf later, Jean Thiry, moet er een naar Holland1 zijn over gestoken, de andere broeder moet zich in de omstreken van Lokeren, provincie Oost-Vlaanderen, gevestigd hebben; het is van dezen laatste, dat zich hier te Ant werpen, evenals in de omstreken van Lokeren, do erf genamen moeten bevinden. Een erfgenaam te Antwerpen wendt nu met de me dehulp zijner mede-erfgenamen van Antwerpen, Loke ren on Goes, de noodige stappen aan, om in het bezit hunner rechtmatige erfenis te komen ;reeds zijn be langrijke papieren ontdekt, welke bewijzen, dat de be wuste familie wel degelijk de ware erfgenamen zijn. Een oproep in de dagbladen zal eerlang de familie laten verwittigen, dat zij bij een notaris moeten ko men, om hunne rechten te doen gelden. Of zij tevreden zullen zijn! ALKMAAR, 12 Mei. Fier wapperden gi-teren nabü Santpoorts station in den stijven bries het Nederlandseh rood^wit-blauw en de Amorikaansche sterren en streepen, vreugde ver kondigend ovef het bouwwerk, dat daar werd voltooid en dat daar staat als een zinnebeeld van Ameri ka ansch-Hollandfechen ondernemingsgeest. Een gegoten buis klinkt het niet als een sprook je? Zou men het enkele tientallen van jaren geleden niet een krankzinnig denkbeeld hebben gevonden, wanneer iemand gezegd had: geef me ijzer, grint, zand, cement, steenslag en ik giet U in zeven uur tijds een huis, waarin een kamer, keuken, portaal, gang, bergplaats, closet, trap, en drie kamers op de boven verdieping, een huis, dat sterk, droog, warm, brand vrij en goedkoop is, dat voldoet aan eischen van hy giëne en aesthetica? Het is waar bovenstaande foimiuleering is nog te idealistisch. De voorarbeid heeft maanden in beslag genomen, het gieten heeft langer geduurd dan zeven uur, er deden zich enkele storende kleinigheden voor, maar dit zijn omstandigheden, waarin de praktijk wel verbetering zal weten te brengen. Wat dan ook te Santpoort tot stand gebracht werd, naar verluidt voor de allereerste maal, is een merkwaardige prestatie) welke de aandacht verdient en de bezichtiging waard is. Alleen stelle men zich, als men geen bouwkundige is, het gebouwtje niet te groot en te grootsch voor, ga men uit van de wetenschap, dat heb 't midden houdt tusschen een flinke arbeiderswoning en een klein strandvillaatje. Een Hollandsch en een Amerikaansch ingenieur zijn de vaders van het systeem, dat misschien in den revolutie-bouw een revolutie tot stand kan brengen.. In den bekenden architect Berlage vonden de heeren Henri J. Harms Jr. en George E. Smalle een artistie- ken en in den heer Herman Hanna een teehnischen medewerker, in eenige financiers verder medeoprich ters van een consortium. Zoo werd het noodzakelijk fundament voor een proefhuis gelegd en kon de voorarbeid een aanvang nemen. LTit ruim 2600 vierkante ijzeren stuk ken verstonden we goed, dan waren er 15 verschil lende vormen werd een dubbelwandig geraamte ge maakt, Stevig waren die blokken aan elkaar ge schroefd, met een tussehenruimte van 10 centimeter voor de binnen- en van 15 centimeters voor de buiten- mviren. Van September af aan is men met dezen zeer nauw luisterenden arbeid bezig geweest, welke den 3den Mei gereed was. Toen kon bet gieten een aanvang nemen. Uit gewoon beton-materiaal werd op een wijze, welke geheim is het gietsel vervaar digd, de koude vloeibare specie werd omhoog gelie- schen, in een reservoir op het dak, dat evenals de trap, de vloer en de zoldering uit gewapende betonplaten werd vervaardigd, gestort, van waaruit zij langs goten naar de van ijzerdraad voorziene holten vloeide, welke zij, verhard, tot massieve muren-uit-een-stuk zou ma ken. Natuurlijk ging alles niet zoo vlot als men ge hoopt had en als na de ervaring uit deze eerste proef zal kuunen geschieden. Maar best ging het wel en toen men na twee dagen eens een kijkje ging nemen bleek, dat de specie reeds flink hard begon te worden.! En gisteren nu had de ontmanteling plaats, werden; de duizenden schroeven losgemaakt, de ijzeren platen verwijderd, kwamen de even geel gekleurde betonmu- ren te voorschijn, door de gietnaden in vierkanten verdeeld, zoodat het den schijn had, alsof ze uit sa mengevoegde betonplaten waren vervaardigd, of wel uit blokken zandsteen, dat echter prettiger van kleur was dan bijv. de grijze zandsteenwoestijn vafl Berlijn-® West. Het gebouw maakte een kloeken, solieden indruk en het was aardig om te zien hoe het door het wegne men der ijzeren mallen welke vermoedelijk voortaan bij veel betonwerk de tot dusverre, houten bekistingen wel zullen vervangen stukje voor stukje bloot ge legd werd. Bewoond zal het, naar we vernamen, voorshands niet worden. Wel verder afgewerkt en ook ingericht, om dan als modelhuis, als reclamewoning dienst te doeD. Aardig zou het zijn, wanneer bij de verdere in richting louter artikelen van de vaderlandsche nijver heid en kunstnijverheid werden gebezigd. In dit blad is reeds vaker het laatst nog door ons in Januari j.l. het deukbeeld gepropageerd van een huis, uit Nederlandschen steen, uit in Nederland gezaagd hout, met Nederlandsche spijkers gebouwd, vau Nederlandsche schoorsteenmantels, deurkrukken, sloten, lampen, glaswerk, kleeden, tapijten, meubels, haardeu enz. voorzien. De verwezenlijking' van dit denkbeeld gaat bij het betonhuis natuurlijk veel gemakkelijker dan bij een gewone woning. Zouden do heeren van het. Hollandseh-Amerikaan- sche initiatief bij hun reclame-huis niet eens daaraan kuunen denken, opdat de landgenooten en vreemde lingen, die deze betonwoning hebben bezichtigd, zul len getuigen: in Santpoort staat een Hollandsch huis? Overigens zal natuurlijk in de praktijk moeten blij ken, of er veel huizen van dit gietsel zullen worden vervaardigd. Mocht het inderdaad gelijk wordt verzekerd een derde goedkooper zijn dan elke andere bouw, voldoen aan de voordeelen, welke worden opgegeven, en niet met nadeelen van overwegenden invloed gepaard gaan wat opent er zich dan een verschiet 1 Wij denken aan de volkshuisvesting en de volksge zondheid, welke door verbetering der woningtoestan den er door zouden worden gehaat. Aan de verfraaiing van die wijken, waarop thans de eentonigheid haar stempel heeft gedrukt, wijl variatie in den bouw tot meerdere kosten zou leiden bij het gieten is men niet aan een bepaalden vorm gebonden, kan men door andere rangschikking der zelfde ijzeren mallen zonder kostenverhooging verscheidenheid aan brengen. Eindelijk denken we ook aan de badplaatsen en zo merverblijven, voor welke huizen uit goedkoop en toch duurzaam materiaal, doelmatig en fraai, van onschat bare beteekenis zouden zijn. De theorie heeft gesproken het woord, be ter nog do daad is thans aan de praktijk 1 DE GASTEN VAN H. M. DE KONINGIN MOEDER. Met den gewonen Staatsspoortrein van 8 u. 47 min., waarin zich het salonrijtuig der Duitsche Spoorweg maatschappij bevond, zijn gisterochtend hertog Johan Albert van Mecklenburg-Scliwerin, regent van Bruns- wijk, en zijn gemalin, na bun tweedaagsch verblijf in Den Haag naar Duitschland teruggekeerd. H. M. de Koningin-Moeder, met gevolg, deed Hare gasten uitgeleide. Ook waren aan het station de grootmeester van Harer Majesteit's Huis, jhr. de Ra- uitz, de waarn. gouverneur der residentie, generaal Neeteson, de wethouder de heer Jansen, waarnemend burgemeester van Den Haag, de Duitsche gezant, de heer von Muller, en dr. Bredius. De Duitsche gezant bood in de Koninklijke wacht zaal een tuil rozen aan de hertogin aan. NEDERLAND EN VENEZUELA. In zijn presidentieele boodschap aan het congres heeft de president van Venezuela, Gomez, zijn leedwe zen er over uitgesproken dat door het stijf op hun stuk blijven staan van Nederland en Frankrijk de goe de betrekkingen met deze heide landen nog niet her steld konden worden. NED TANDTECHNISCHE VEREENIGING. De Ned. Tandtechnische Vereeniging te Utrecht heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarbij tevens gevoegd is1 een overdruk van een vlugschrift: „Vak of geen vak," waarin de inhoud van dat adres wordt toegelicht: Adressant© zegt o.m., dat zij, met groote belang stelling kennis genomen hebbende van de aanhangig gemaakte wetsvoorstellen tot wijziging van de wetten van 25 Dec. 1878 en van 24 Juni 1876, betreffende het verleenen o.a. van de bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunde, van de ongewijzigde aanneming van dit ontwerp nadeelige gevolgen vreest zoowel voor het publiek als voor hen, die het vak van tandtechnie- ker beoefenen, en dat zij daarom verzoekt: a. verduidelijking- van de voorgestelde redactie van art. 8 c, regelende de „bevoegdheid"; b. opneming in de wet van het tand-techniekersbe- drijf; c. verbetering van de opleiding, ook door het in stellen van een staatsdiploma, in den geest als dit voor de apothekersbedienden bestaat. PEST OP JAVA. De correspondent van de N. Ot. te Batavia' seint d.d. 11 dezer: Indien zich te Soerabaja geen nieuwe pestgevallen voordoen, zal aanstaanden Maandag' de besmet-verkla- ring worden opgeheven, zulks in verband met de in werkingtreding van de nieuwe quarantaine-ordonnan tie. STUWADOORSWET. Naar Het Volk verneemt, hebben B. en W. van Am sterdam zich tot de voor Amsterdam zitting hebbende leden van de Tweede Kamer gewend met een nota, houdende bezwaren tegen het ontwerp-Stuwadoorswet. Gemengd nieuws. EENE ERFENIS VAN 75 MILLIOEN. Alen schrijft het volgende aan het „Hbld. van Ant werpen Ten jare 1628, vluchtte zekere Jean Thiry? Franseh- man van geboorte, uit zijn vaderland en trad in dienst bij een zekeren Athanase Tripaldy, Italiaan- schen handeldrijver in 't groot, op zee en te lande; door zijn edel karakter, en goede diensten, werd hij de gunsteling zijns meesters; en deze liet hem bij zijn af sterven zijn gansche fortuin na, hetwelk bestond uit verschillende handelsschepen, en een som van 800.000 goudstukken, welke door Athanase Tripaldy op de DE EUROPEESCHE RONDVLUCHT. Le Journal meldt, dat Wijnmalen zich heeft laten inschrijven voor de Eüropeesche rondvlucht. Waar schijnlijk zal hij een Earman besturen. Het blad voegt eraan toe, dat de bekende vliegende Hollander reeds een der groote favorieten van den tocht is. EEN PRETTIG RIJTOERTJE1 Een aantal mannen en vrouwen uit Den Haag heb ben gisternacht een rijtoertje naar Scheveningen ge maakt dat voor velen hunner slecht is afgeloopen. Aan den strandboulevard sloeg het paard van een der rij tuigen op hol en sprongen de inzittenden in hun angst de een na den ander de koets uit. De koetsier brak een been, een der vrouwen brak een arm en een been en een jongeman bekwam een ernstige hoofdwonde. UIT DE SCHOOL. In- het vrije kwartiertje snort een vliegmachine, vrij laag', boven de hoofden van een klasse spelende kin deren. Opgetogen zien zij het wonder aan. Op weg naar school: Hoe mooi, hè juffrouw? En dat die man durfde te slapen! Nu vent, hij zal wel wakker geweest zijn. Neen. juffrouw, ik hóórde hem snorken. (Schoolblad.) ONWEDER. Woensdag ontlastte zich boven Kaatsheuvel een onweer, dat vergezeld ging van een zware hagelbui, die echter slechts kort aanhield. De hagelkorrels had den de groote van flinke knikkers. Op verschillende plaatsen hebben de te veldstaande gewassen veel ge leden; in enkele tuinen is de aangerichte schade groot. Boven de provincie Groningen woedde Woensdag middag' een windhoos met hevige hagelbuien; er vie len hagelsteenen als knikkers waardoor veel schade aan ooft, boomen en gewassen werd toegebracht. GEMENGD EN GETELD. Te Haarlem is een verkiezing geweest voor leden der Kamer van Arbeid voor het bloembollenbedrijf. Aan een der processen-verbaal van stemopneming wordt door het H. Dbld. het volgende ontleend „Onmiddellijk daarop wordt de stembus gesloten. De stembriefjes worden dooreengemengd en geteld. Hun aantal bedraagt geen e." MEER DAN éóN VOORDEEL. Iemand voerde het woord in een onthoudersvergade ring. „Kijk," zei hij, „ik zal zeggen hoe 't was. Ik lei m'n hand op m'n hoofd en daar was 'n erge pijn. Toen lei 'k m'n hand op 'm'n lijf, en daar was er nog een. Ja, daar was heel veel pijn in mijn gansche lichaam. Toen stak ik m'n hand in m'n zak, en daar was niets. En nu sedert ik de borrelflesch heb stukgeslagen en het glas erbij nu is er geen pijn meer in mijn hoofd. Ik steek m'n hand in m'n zak en daar is een portemon- naie met geld. Is 't nu wonder da 'k het met de ge heelonthouding houd?" TOCH UITGEKOMEN. Een arbeider te Rhenen was in de maand Januari op een nachtelijken strooptocht, toen hij meende be spied te worden door een onbezoldigd rijksveldwachter. Hij loste op den man een schot, dat doel trof; nu bleek echter, dat de getroffene niet de rijksveldwach ter, doch de buurman van den strooper was. Overeen gekomen werd, als de strooper de kosten betaalde, de zaak geheim te houden. Echter, 't gebeurde lekte uit en thans is tegen den strooper, die ziek te bed ligt, een bevel tot aanhouding uitgevaardigd. Het hoofdbestuur van het Ned, Onderwijzers-Ge nootschap is in een adres aan Ged. Staten van Noord-Holland opgekomen tegen het besluit van den Raad van Grootebroek om de openbare lagere school te Lutjebroek op te heffen en het terrein met den opstand te verkoopen aan het R. K. kerkbestuur van Lutjebroek. In dit adres wordt opgemerkt: dat Van een voornemen van de ouders der leerlin gen van de openbare school te Lutjebroek, om hunne kinderen niet meer op die school onderwijs te doen genieten, niets is gebleken, dat integendeel door belanghebbende en belangstel lende ingezetenen van Lutjebroek uitdrukkelijk is verzocht de openbare school te handhaven; dat het aantal leerlingen, hetwelk op 1 April j.l. voor plaatsing op de openbare lagere school te Lutje broek in aanmerking kwam, het Rijksschooltoezicht aan den Raad van Grootebroek in overweging deed1 geven, een vierde lokaal aan de openbare school te Lutjebroek in gebruik te nemen en een vierde leer kracht aan te stellen, dat er derhalve wel termen aanwezig zijn voor in standhouding en uitbreiding der openbare school, doch niet voor opheffing, dat weliswaar de gemeente Grootebroek jjet voor nemen heeft, om bij opheffing der openbare school te Lutjebroek de openbare school te Orootebroek to ver beteren, doch dat de financieele toestand der gemeen te Grootebroek niet zoo ongunstig is, dat slechts door opheffing en verkoop van eene der scholen verbetering der andere is te verkrijgen, dat gezien den te lagen prijs, waarvoor de Raad' van Orootebroek de terreinen en den opstand der openbare school aan het R. K. kerkbestuur wil verkoopen, de indruk wordt gewekt als zou de Raad der gemeente Orootebroek meer op het belang eener toekomstige R. IC school dan op dat der openbare school en het be lang der gemeente hebben gelet, dat het echter aan gemeentebesturen uitdrukkelijk is verboden, geldelijke bijdragen middelijk of onmid dellijk aan bijzondere scholen toe te kennen, dat het besluit van den Raad der gemeente Oroote broek betreffende den verkoop van terrein en opstand der lagere school te Lutjebroek in strijd is met de Wet. VERDWENEN. Sedert de vorige week is te Rotterdam spoorloos verdwenen de zich noemende Cyr de Puylac, vermoe delijk een Italiaan, die in de Diergaardelaan aldaar een gemeubileerde verdieping gehuurd had en zich voordeed als de eigenaar van een drietal magazijnen te Rotterdam, te den Haag en te Amsterdam geves tigd. Behalve dat hij, vooral in het buitenland, be stellingen deed, plaatste hij ook advertenties in Spaansche en Itnliaansche couranten, waarin hij te gen hoog salaris vertegenwoordigers en chefs voor zijn magazijnen vroeg. Belanghebbenden moesten zake- lijken borg stellen. Een Italiaan nit Vieenso, die op de advertentie in ging en 2300 lire stortte, werd de dupe van zijn prak tijken, zoo ook een firma te Parijs gevestigd, die voor een waarde van 5000 aan monsters stuurde, waaron der schrijfmachines enz. Cyr de Puylac, die er een huishoudster en een huis knecht op nahield, verzond de vorige week een drietal groote en volgepakte koffers naar Londen en ver dween een paar dagen later met het geld, hem door den Italiaan gezonden. Tijdens zijn verblijf te Rotterdam, ongeveer twee maanden, werden verschillende pakken en pakjes, ko mende van buiten de stad, aan zijn adres bezorgd. DE MOORD IN DEN HAAG. Uit verschillende omstandigheden wordt afgeleid dat de moord op den Perzischen winkelier Murad Bay aan de Wagenstraat in Den Haag reeds bedreven is in den avond of nacht van Woensdag op Donderdag in de vorige week. De kalenders in het perceel waai de misdaad is begaan, staan op 3 Mei, en ook de cou ranten en brieven, welke ondey- de gesloten winkel deur waren geschoven en door de politie in beslag zijn genomen, zijn gedateerd of afgestempeld met 4 Mei als oudste datum. JEUGDIGE BOEFJES. Door de politie te Zandvoort zijn aangehouden de minderjarigen A. W. en W. Th., respectievelijk 11 en 10 jaren, uit Amsterdam. Bij fouilleering werd op eerstgenoemde bevonden een portemoiinaie met onge veer 10, welk geld hij verklaarde van zijne ouders te hebben ontvreemd. Zij zijn door de politie naar Am sterdam overgebracht. UIT PURMEREND. Benoemd tot Heemraad1 van het Waterschap van de Wijde Wormer de heer C. Konijn Wz. te Purmerend. BLOEDVERGIFTIGING. Te Veldhoven (N.-Br.) is de vrouw van den land>- bouwer Hoogers op de Heibloem, overleden aan bloed vergiftiging. Bij het aardappelenschillen was namelijk een weinig Chili-salpeter dat zich aan de aardappelen bevond in aanraking gekomen met een wondje, dat zij aan het hoofd had. POGING TOT ZELFMOORD. Door een trein controleur is in een coupé van treiu 64, die Donderdagmiddag van Rotterdam te 12.04 te Gouda, arriveerde, in bewusteloozen toestand een jong- mensch aangetroffen, die zich blijkbaar door een re volver, die hij nog in de rechterhand1 had geklemd een

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1