STADSNIEUWST BUITENLAND. diepe schotwond: in den rechterslaap heeft toegebracht. De gewonde is op last yan den ontboden geneeskun dige naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda per politiebrancard getransporteerd- Uit op hem gevonden papieren bleek hij te zijn A. V., te Utrecht woonachtig. In het ziekenhuis is de gewonde tot bewustzijn ge komen. De toestand schijnt bevredigend. Omtrent de beweegreden tot deze hopelooze daad is niets bekend. EEN PADVINDSTER. Uit Amersfoort wordt aan Het Centr. gemeld Een dezer dagen heeft een der meisjes-padvinders een hollend paard tot staan gebracht. De koetsier kon het niet houden en op de Wuytiers-laan vloog het rijtuig, waarin een dame, tegen de jonge boompjes op over het rui te-pad en het wandelpad tot vlak bij het steile talud, aan den rand waarvan het padvindstertje het paard bij den teugel greep. HEIDEBRAND. Woensdag en gisternamiddag is onder Heijen, ge meente Bergen (L.), een uitgestrektheid heide en jong dennenbosch, behoorende bij het Huis Heijen, kaal gebrand MISLEIDING DER PERS. Het „Handelsblad" is het slachtoffer geworden van een valsche publicatie. In zijn avondblad van gisteren maakte het melding van een bericht van den gedele geerden commissaris der „Balata Cie. Suriname", vol gens hetwelk in een, op een nader te bepalen datum te houden vergadering, zou worden voorgesteld een dividend van 25 80 pet. uit te keeren. De bedoelde gedelegeerde commissaris der maat schappij heeft echter nooit zulk een mededeeling ver zonden. In een bulletin, gistermiddag ter beurze ver spreid, deelt het „Handelsblad" mede, dat de zaak verder ernstig zal worden onderzocht en eventueel een plainte bij den officier van justitie zal worden inge diend. UIT OUDKARSPEL. Op de gisterenavond gehouden vergadering van kerkvoogden der Ned'. Herv. Kerk alhier, is tot secre taris der kerkvoogdij, in de plaats van nu wijlen den heer P. Eeeen Pz., benoemd de heer A. C. Kroon Mz., te Oudkarspel. UIT DE EGMONDEN. Gisteravond vergaderde het Departement „De Drie Egmonden" der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, in de Lunchroom van den heer van den Berg. Na opening door den voorzitter van het voorloopig bestuur, den lieer Eijma, ging men dadelijk over tot het behandelen van het concept-reglement; de meeste van de 37 artikelen werden zonder verandering" goed gekeurd. zoodat. het. met kleine veranderingen door de vergadering werd vastgesteld. Punt 2 was het verkiezen van een bestuur. Gekozen werden de heeren Eijma, Dr. Schipper, pastoor van Vlijmen, Ds. Bosch en Tijsma; deze heeren namen al len de benoeming aan, behalve Ds. Bosch, die niet aanwezig was, zoodat hij nader gevraagd zal worden. Tot leden der commissie voor een leesbibliotheek werden benoemd mej. Koopman en de heeren Tijsma en Bosch. Voor de commissie voor de spaarbank de heeren Eijma, van der Dussen en Middelkamp; de heeren Co- nijn en pastoor van Vlijmen hadden hierin al reeds zitting, omdat deze spaarbank nooit opgeheven is ge worden toen het Departement kwijnend was. Als afgevaardigde voor de algemeene vergadering werd benoemd de heer Eijma en als diens plaatsver vanger de heer Tijsma. Bij de rondvraag werden nog door de heeren van der Dussen, A. C. Bos en Dr. Schipper zeer goedp wenken gegeven, waarop de voorzitter toezegde deze wenken in het bestuur te zullen bespreken. UIT BROEK OP LANGEND IJK. Hedenmorgen was hier bijna een groot ongeluk ge beurd. Toen de lokaaltrein AllernaarBroek op L. langs den dijk kwam aanrijden, begaf zich een kind van drie jaar van den heer Jb. Wagenaar Kz. over de rails. Door groote activiteit van den machinist, welke direct wist te stoppen, deerde de. kleine op 't oog af niets, 't Is dezen keer wonder boven wonder nog goed nfgeloopen, laat het echter voor ouders en kinderen een waarschuwing zijn. Een pluimpje voor den kra- nigen machinist! EEN AUTOTOCHTJE MET EEN F.I.A.T. Zes jaar zal het welhaast geleden zijn, dat we, ver bonden aan een andei-e courant, een journalistiek bui tenkansje hadden. De koningin-moeder van Italic maakte een tochtje door mooi-Nederland waarin natuurlijk ook een bezoek aan Alkmaar was opgeno men -in een triple^phaëton van de wereldbekende I'iat. (Fabrica Italiana Automobili Turino). De- pers kwam van die reis niet veel meer te weten dan de plaatsen welke werden bezocht, daar de dames en heeren van het gezelschap, om een verslaggevers- term te bezigen, „niets loslieten." In de laatste stad, welke werd aangedaan, alvorens de koninklijke bezoek ster zich op Duitsch grondgebied begaf, wisten we deu leider van dezen automobieltoeht. aan het praten te kr'ygen en werden daardoor in staat gesteld een reeks bijzonderheden mede te deelen, welke geen enkel Ne- derlandsch blad had kunnen vermelden en welke dan ook gretig door de pers werden overgenomen. Die vriendelijke heer was de gepensionneerd officier van het Ned. Indische leger, de heer J. F. Verwey, direc teur van de Nederlandsche Automobielen maatschap pij Verwey en Lugard. Aan hem moesten we gisteren wel even met erkentelijkheid1 terugdenken, toen we op uitnoodiging van de Alkmaarsehe vertegenwoordigster dezer maatschappij, de firma Stikkel en Oly, een heer lijk tochtje met een landaulette-limousine maakten. Welk een weelde te rijden in zulk een lieve auto, door de vaardige hand van een betrouwbaar chauffeur gestuurd! Men vlijt zich in de mollige kussens als in een gemakkelijke fauteuil, glijdt over den straat weg, dien men van zijn fietstochtjes zoo slecht gepla veid kent. Schokken merkt men haast niet en in elk geval worden ze zoo gebroken, dat ze kinderlijke zach te deiningen worden. Men weet den chauffeur wel beschut, en voelt zich zelf behagelijk achter de in ma honiehout vervatte spiegelruiten, welke, als trouwens elk onderdeel van deze keurig afgewerkte auto een voornamen indruk maken. Hoe heerlijk moet het zijn, als bij niet-winderig weer de kap kan worden neerge laten, als bij avond de electrische lantaarns breede lichtbundels over den weg werpen en in de auto zelf liet gloeilampje een gezellig licht verspreidt! Zoo'n avond-tochtje moet wel van een bijzondere bekoring wezen, maar mist men clan niet de gewaarwording van snel te gaan voorbij de boomstammen, de huizen, de kerken, de plaatsen, derft men niet het voordeel van de schoonheden, welke de natuur vooral in deze zo mermaand en vooral ook in onze omgeving zoo kwis tig biedt. „Meet uw genot in uren" schreef, doelend op deze schoonheden, de bezitter van de hier wel be kende motorboot de Alga aan den wand. In een auto meet men zijn genot ook in uren, maar tegelijk den afstand in kilometers 1 Deze fonkelnieuwe sierlijke laudaulette-limousine oi 1216 P. K. lijkt ons even geschikt voor genot- er snelheidsmiddel als voor zijn dubbele bestemming var huur- en reclame-auto voor de F. I. A. T. en zij za haar gelukkigen naam fiat! eer aandoen. ENGELSCHE GASTEN. Heden werd onze stad bezocht door leden van de British Dairy Farmers' Association, welke Engelsche zuivelbereiders jaarlijks een studiereis van ongeveer tien dagen naar het buitenland maakt. Het gezel schap, waaronder verscheiden dames, bestaat uit 127 personen en reist onder geleide van dr. J. L. L. van Rijn, 's rijks consulent voor landbouwzaken in Enge land, te Londen. Zaterdagmorgen kwamen de bezoekers te den Haag aan, waar de regeering hun een lunch aanbood, waar dr. van Rijn een rede hield over de Nederlandsche zui velindustrie en de heer Poels, directeur vau 's Rijks Seruminrichting te Rotterdam, een uitvoerige uiteen zetting gaf van den stand onzer wetgeving ter bestrij ding van besmettelijke veeziekten. Vervolgens werden verschillende plaatsen van ons land bezocht en zoo kwamen de dames en heeren he denochtend om 10.28 hier uit Friesland aan. Ze be zichtigden de Kaasmarkt en brachten daar natuurlijk een groote opschudding en eenige 9tagnatie teweeg. De heer van Rijn had' hen allen een geschrift ter hand gesteld, waarin ze alle bijzonderheden omtrent de kaasmarkt konden vinden. Dat om elf uur door het gezelschap de „ruitertjes" niet vergeten werden, spreekt vanzelf. Vervolgens werd in het hotel „de Nachtegaal" do lunch gebruikt en vertrokken^ de gas ten met de tram van 12.45 om den Schenner en den Beemster weer in te gaan. VAKONDERWIJS. Vanwege de afdeeling Alkmaar van den Bond van vaksehoolleeraren en leeraressen zal op Dinsdagavond a.s. des avonds te 7Va uur in het gebouw de Unie eene vergadering worden gehouden, waarbij als spreker zal optreden de heer C. Menke, voorzitter van het Hoofd bestuur met het onderwerp: „Ons vakonderwijs en het te houden congres. EEN HERHAALDE WAARSCHUWING. Bij een alhier wonende vrouw vervoegde zich een dezer dagen iemand om kost en inwoning, voorgevende alhier bij de Post en Telegrafie werkzaam te zijn ge steld. De vrouw nam hem in pension, verschafte hem avondeten en nachtverblijf en voldeed bovendien den volgenden morgen aan zijn verzoek hem1 3 te geven, daar hij aan een smid nog eenige kleinigheden moest betalen. Na zijn vertrek naar den smid' is hij echter niet meer teruggekomen. VOGELNESTJES UITHALEN. I)e Commissaris van Politie verzoekt ons mede te deelen dat door hem zeer scherpe maatregelen zijn getroffen om het uithalen van vogelnestjes zooveel mogelijk te voorkomen en de jongens dip zich daaraan schuldig maken streng te straffen. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek. Past op jon gens en spaart de vogels! PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 14 Mei 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. de Pree, Heidelb, Cat. Zond. 49. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 19 uur, Ds. H. Westra. Bem-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, voormiddag 10 uui ajj avond 6 uur, ds. Koffijberg, van Muiderberg. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 71/2 uur, vergadering vap de Jongelings- vereeniging „Paulus". Consistorie Ger9f. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van SVs—5 pur, vergadering van de knapen- vereeniging „Samuel." Chr, Ger. Gem. Gebouw „Rehoboth"', Koningsweg, 10 uur en avond 6 uur, godsdienstoefening. Gebouw Waakt en Bidt- Laat. Zaterdagavond van 8Vs tot 10 uur, vergadering van dn Christelijke Jonge- lingsvereeniging „Zacheus", voor jongelingen hoven 16 jaar. Zondagmiddag van §14 l°t t uiir, 'vergade ring van de Christelijke Knapenveroenjgilig „Timo- tkeus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der lasts te dagep kleine zaal Harmonie, 5 uur. Uit de omgeving. Herv. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Heiloo, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. S. Vis ser van Enkhuizen. Herv. Gem. te Egmondbinnen, 10 uur, Ds. H. W. Bosch. Herv. Gem. te Bergen, 9l/2 uur, ds. Hendriks van Akersloot. EV. LUTH. GEMEENTE. Het kerkbestuur verzoekt ons te willen vernielden, dat wegens ongesteldheid' van Ds. Manssen, op Zon dag a.s. 14 Mei 1911 in de Luth. kerk geen dienst zal worden gehouden. MOND- EN KLAUWZEER. In deze gemeente komt weder een geval van mond en klauwzeer voor onder het vee van den veehouder J. Keijzer, Westdijk 15. EXAMEN M. O. TEEKENEN EN BOET,SFEREN. De minister van binnenlandsche zaken heeft o. a. benoemd in de commissie, belast met het afnemen van de akte-examens middelbaar onderwijs in het teekenen (Ma tot en met Mk) en in het boetseeren (O), die voor het jaar 1911 zitting zal houden te Rotterdam de heer P. II. Bmnsman, leeraar aan de ambachts- en burgeravondschool alhier. TOELATINGSEXAMEN EN RANGSCH1K- KINGSONDERZOEK KON. MIL. ACADEMIE. De Min. v. Oorlog heeft o. a. benoemd in de com missie, door welke in dit jaar het toelatings- (aan- vullings-) examen tot- de Kon. Mil. Academie te Breda zal worden afgenomen, de heeren A. Buytendijk en C. Altena, hoofden van onderwijs bij de Cadetten school; le-luit. van den staf der inf. A. II. P. Blaauw, alsmede J. A. Verkuyl, 11. de Noo, J. N. van Beek en J. Cock, allen leeraar bij de Cadettenschool; C. van Buysen, distr.-schoolopz. te Alkmaar; tot plaatsvervangend1 lid'; W. T. Clous, leeraar Ca dettenschool. De Min. v. Oorlog heeft o.a. benoemd' in de comm., aan welke in dit jaar het rangschikkingsonderzoek zal worden opgedragen van de adspiranten, die wenschen tc worden toegelaten tot de Kon. Mil. Academie, de heeren O. Altena, hoofd van onderw. bij de Cadetten school; le-luit. van den staf der inf. A. II. P. Blaauw, alsmede J. A. Verkuyl, H. de Noo en J. N. van Beek, allen leeraar b. d. Cadettenschool. SCHEEPSBOUW. Naar wij vernemen zal Zaterdagmiddag van de Scheepswerf ,,'t Hondsbosch" alhier in het Groot Noord-Hollandsch kanaal te wateP worden gelaten een mooie nieuwe stalen vrachtmotorboot, gebouwd voor rekening van de Stoomboot-Onderneming „II. Jans sen" te Lith. Het vaartuig, dat. bijzonder solide is j geconstrueerd, zal worden voortbewogen door een i groote Kromhout-motor. EEN VOORRAAD FOURAGE. Gisteren bezocht de intendant der 4e divisie onze ■stad ten einde een onderzoek in te stellen naar den aanwezigen voorraad fourage in verband met een eventueelen oorlog. Na dit onderzoek werd door ZEGestr. de bemerking gemaakt, dat hier de voorraad zoo groot is, dat het gelieele leger er 2 a 3 dagen mee zou kunnen worden onderhouden. BADHUIS „HET WITTE KRUIS." In de week van 1 tot 6 Mei zijn in liet badhuis van „Het Witte Kruis" genomen: 81 kuipbaden, 97 regen- baden le klas, 184 regenbaden 2e klas, te zamen 362 baden. AGENDA. VRIJDAG. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 6—7 uur Jongensafd. III; van Sla10 uur Heerenafd., Harmo nie. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor heeren, 8 uur, gebouw Diligentia. ZATERDAG: Mannenkoor „Excelsior," 81/? uur, Diligentia. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van S1/^4V2 uur Meisjesafd. II, van 67 uur Meisjesafd. I, van 78 Jongensafd. II, Harmonie. Gymn.-ver. „De Halter," van 8—9 uur, jongensafd. van 12—16 jaar; van 9—10 uur ledenafd. boven 16 jaar, in het „Gulden Vlies,ingang Lindengraeht. Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands weer kracht, 58 uur, Nieuwe Doelen. BELGIë. De laatste berichten over den gezond heidstoestand van de Koningin geven hoop op een spoedig herstel. President Fallières heeft den Koning" in het FTansche gezantschap een déjeuner aangeboden en is om 2 u. 32 naar Parijs vertrokken, na den Koning hartelijk te hebben bedankt voor de prachtige ont vangst en heb welkom van de bevolking. De heer Cruppi, de Franscho minister van buiten- la ndsche zaken, heeft aan een medewerker van de Soil" medegedeeld, dat de reis van den President een belangrijke en noodzakelijke ontwikkeling van de oeco- nomische betrekkingen tusschen beide landen tenge volge gal hebben. FRANKRIJK. Het Senaatslid Poinearé heeft als rapporteur voor de begrooting van Buitenlandsche Za ken in de commissie van Financiën verklaard, dat ten gevolge van de onregelmatigheden gepleegd door den vroegermr directeur Hamon, eenige door de Kamer goedgekeurde uitgavenposten moeten worden gewij zigd. Zoo zal o. a. het crediet van 600.000 francs voor een herbouw van de woning van den gezant te Was hing-ton niet worden uitgegeven, daar is gebleken, dat de gezant Jusserapd deze door Hamon voorgestelde Verbetering volkomen overbodig .acht, ENGELAND. In het door Sir Eldon Gorst, deu Engelsehen gouverneur, gepubliceerdeverslag over Egypte, constateert de heer Gorst, dat dp proef, om de Egyptenaren grooter deel aan het bestuur te ge ven, is mislukt. Alleen kunnen de provinciale raden eenig put opleveren, maar de Wetgevende Raad en de Algemeene Vergadering toonden zich steeds weer ge neigd de nationale beweging tegen de Engelschen te steunen. Goat wees met voorbeelden op don haat der Egyptische staatslieden tegen de Engelschen, Hij komt tot de slotsom; dat voor een werkelijke volksver tegenwoordiging Egypte, waar op een bevolking van J1.6ÖÖ.000 slechts 600.000 kunnen lezen en schrijven, vooralsnog niet rijp is. De socialistische afgevaardigde Keir Hardie heeft bij het Lagerhuis' een wetsontwerp ingediend, waaraan Jiet beginsel van recht op werk ten grondslag hgt. Hei wetsontwerp 'bepaalt, dat er een lijst van yrrjkploozen wordt bijgehoudenj dat. de overheid hun werk verschaft of hun en de Hunnen onderstand ver leent, de onbekwamer) een vak leert en de onwilligen en onbruikbaren in inrichtingen yasthoudt; dat staat en gemeenten samen de kosten dragen. DÜITSÜHLANP. De commissie voor de Grondwet voor Elzas-Lotharingen heeft, bij de stemming over 't wetsontwerp in zijn geheel, dit met 13 tegen 12 stem men verworpen. De wetsontwerpen betreffende de Grondwet zullen nu uit de commissie naar de vergadering van den Rijksdag teruggezonden worden. De pogingen om tot overeenstemming te kom.en, zullen daar voortgezet worden. RUSLAND. Na debatten, die tot kwart over twee 's nachts duurden, heeft de Doema met 202 tegen 82 stemmen de volgende motie der Octohristen aangeno men: Dat de minister-president het besluit van den ministerraad om zemstwo's in te voeren in de weste lijke gouvernementen, aan de goedkeuring van den Tsaar onderwierp, beschouwt de Doema als in strijd met art. 87 der Grondwet en alzoo als een onwettige handeling. De verklaringen van den minister-presi dent worden onbevredigend geacht, NOORWEGEN. Het Storting heeft met algemee ne stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, dat de re geering machtigt een leening op te nemen van een bedrag tof ,60 millioen, dat voor aanleg van spoorwe gen is bestemd- PORTUGAL. Een vroegere aanhanger der repu bliek Maohado Santos geheeten, voerr in zijn blad de Intransigente een scherpe kritiek op het regeeringsbe- leld, In een hoofdartikel „De toestand der Republiek geheeten, zegt hij: „Van illusies kunnen we niet le ven, wij moeten eens ronduit spreken. Het vaderland verkeert op het oogenblik in een toestand van diepe malaise 1" Het blad' wijst er dan op, dat de republiek op het oogenblik nipt genoeg zekerheid verschaft- aan in- dustrieelen en kapitalisten, die bij hoopen het land verlaten en het proletariaat daardoor don grootsten slag; het gebrek aan werk! toebrengen. „Het voorloo- pige bewind is heel handig in het ontevreden maken dor bezittende klassen. Het proletariaat is ontevreden over de werkloosheid. Alle nieuwe wetten zien er goed uit op papier, maar niet in de praktijk. De atmosfeer in den lande wordt er niet gezonder op, integendeel! De uitgaven stijgen. BastaHet is noodig, hoog noodig, dat. de andere eminente en eerlijke mannen, die de republiek bezit, ook eens aan het roer komen. De dictatuur van het voorloopige bewind gaf wat. het geven zou, n.l. niets! De stembussen moeten spreken. In het wan trouwen der kapitalisten, die hun geld vrij maken en er mee weggaan, kunnen wij niet leven. Evenmin van viva s en vuurpijlen, die even luid opgingen bij de reis van Dom Manuel, als' van Affonso Costa haar het Noorden. Daar moet een einde aan komen. Als men van ons den oden Gctober den eed van trouw aan de republikeinsche leiders geëischt had, wij hadden dien toen gaarne gegeven. Maar gelukkig heeft men ons niet tot zulk een eed verplicht, noch tot stilzitten." De correspondent der N. Rott. Ct. zegt o.a.: „Het is te Lissabon misère waarheen men ziet. malaise in zaken, ma Iconten tie onder de republikei nen, maledictie onder monarchisten. alles wat met „mal" begint is van toepassing op den toestand hier. Daarbij komt nog" de maladresse dér wetgevers, en het ma!-a-propos der wetten, om het malheur te vol maken. Malum malo proximum, een ongeluk komt zel den alleen, 't Gaat erg mal in de republiek. En het kan met de verkiezingen en vooral in de Kamer bin nenkort nog heel wat maller toegaan." BAT.KANSCHIEREILAND. Woensdag ging' het in de Turksche Kamer weer eens onrustig toe. Bij het debat over de begrooting van Openbare Werken werd de vroegere minister van Arbeid, Haladsjian, hevig aangevallen. Ten slotte kwam het tot een tumult. Toen de leider van de partij van het comité Talaat zijn geduld verloor, op een .spreker aanvloog en tege lijkertijd' in den zak zocht waar de Turken hun revol ver plegen te dragen, vreesde men dat hij het. wapen wilde gebruiken en greep men zijn arm. Van arbeid kwam natuurlijk niets, MEXICO. De opstahdelingen in Mexiko hebben Juarez tot hoofdstad verklaard en een voorloopige re- geering benoemd. Uit Juarez wordt verder geseind, dat de heer Mndero, de leider der Mexikaansche opstandelingen, generaal Navarro en 27 officieren op hun eerewoord op vrije voeten heeft gesteld. 500 man gevangen ge nomen regeeringstroepen liet hij de keus zich bij de opstandelingen aan te sluiten of uitgewisseld' te wor den tegen gevangen genomen opstandelingen. Het heet, dat 150 hunner zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. De heer Madero heeft zich bereid verklaard, de vre desonderhandelingen weer op te nemen, Gemengde mededrelingen. EEN RUSSISCHE WATERLEIDING. De Kölnische Zeitung wijdt een beschouwing aan het St. Petersburgsche drinkwater, die een denkbeeld geeft van Russische toestanden, waarom we er het vol gende aan ontleenen: Het water van de St. Petersburgsche waterleiding komt uit de Newa. Het wordt gefiltreerd, maar op zoodanige wijze, dat het schadelijk voor de gezondheid is. De filter heeft echter slechts een geringe capaci teit, zoodat belangrijke hoeveelheden ongefiltreerd wa ter aan het gefiltreerde toegevoegd moeten worden. Thans in het voorjaar, nu de sneeuw gesmolten is, is het Newawater al bizonder slecht. Uit de kranen- van de waterleiding komt een bruine, smerige vloei stof die ook na gekookt te zijn, aan de thee een grond smaak geeft. Blijkens scheikundig onderzoek is de donkere kleur van het drinkwater ten deele veroor zaakt door zand' uit het Ladogameer en leem van de Newaoevers, maar verder door het bezinksel van in de Newa geworpen afval. Een zwakke troost is, dat op 25 en 26 April tenminste geen pholerabacillen zijn ge vonden. Het drinkwater van de wijken aan de overzij de van de Newa is in het geheel niet gefiltreerd'. Het bijmengsel van leem en zand stelt aan het digestieap- paraat 200 Ijopge eischen dat het lichaam er door ver zwakt wordt ,en minder weerstand kan bieden tegen ziektekiemen. Helaas heeft dp politie geep aanlei ding gevonden, verkoop van vruchten en vooral vap komkommers uil het. Zuiden te verbieden of onder toezicht te houden. De arme man eet gaarne rauwe komkommers, die eea goede voedingsbodem voor cho- lerabacillen zijn. EEN SIGAREN OORLOG. I usschen de verkoopers in de sigarenwinkeltjes in een hotel te Nieuw ï'ork werd, zegt de N. Ct., hevig strijd gevoerd. De concurreerenden zijn een man yap zeventig en een paar jonge meisjes van zestien jaar. De man, die van de directie van het hotel jarenlapg zijn depot had, mocht niet langer hier zaken doen. Hij wilde toch blijven. Men sneed zijn licht af. Uit' wraak hing hij eep lantaarn op en schreef daarbij, dat Ie di rectie hem van het licht had afgesloten en dat hij daarom de lantaarn had opgehangen. Het eigenaardige van de zaak is, dat het vrouwe lijk personeel van het hotel den man begunstigt ep omgekeerd. De directeur van het hofel is echter zeer tevreden met de dames-verkoopsters. Hij vond dat zo beter voor het vak waren dan mannen, want ze rook ten niet en verborgen dus niet in een geheimen zajs dp beste sigaren voor haar persoonlijk gebruik. ARMOEDE NA RIJKDOM. In het armhuis te Grimsby is dezer dagen overleden een zeker Melhuish, dip pens eep der grootste visch handelaren ter plaatse was. Van een armen jongen werkte hij zich op tot dpn eersten reeder en yisphkoop- man, die eigen zaken dreef. Hij verwierf zich een groot fortuin, maar was er verkwistend' mee. Zijn mild heid was roekelqoshpid. Nipt aljepn gaf hij mek yojle hand geld voor allerlei liefdadige doelpinden, maar dikwijls liet hij karreyraebten met uitgezochte visch iii de armenbuurt-ep van Grimsby onder de menschep uitdeelen. Geen wonder, dat hij in de stad veel aap- hang had. Bij een verkiezing- voor den schoolraad kreeg hij een meerderheid van ruim zesduizend stem men. Later dong hij naar een Parlementszetel, maar werd niet gekozen. Tegenspoed bracht hem snel aan den bedelstaf, en hij werd in het armhuis opgenomen. N rienden bezorgden hem toen een huisje buiten en de middelen om daar een kalmen ouden dag te slijten, maar hij was weer spoedig alles kwijt en kwam in het armhuis terug. Daar i9 zijn leven nu geëindigd. DE GROQTE GOOCHELAAR Van den grooten goochelaar Lafayette, die omkwapi bij den brand te Edinburg worden tal van bijzonderhe den verteld. Ilij werd geboren te Los Angelos en had met zijn Vertooningen een groot vermogen verdiend. Men zegt dat hij 480.000 gulden 'sjaars maakte! Zijn laatste vertooning was de bruid yan den leeuw? dat thans zou worden opgevoerd. In eene opvoering was hij'tegelijk illusionist, muziekdirigent, componist en tooneelspe- ler. Behalve de troep, die in Edinburg speelde 80 mannen en vrouwen sterk had hij er nog verschei den in 4m6rika bezig. Hij bezat een hond, Beauty ge naamd, die juist verleden week is gestorven ep waar aan hij buitensporig gehecht was. Het dier had eep halsband met goud en edelgesteenten versierd. In zijn liuis had hij ergens het opschrift aangebracht: „Gij moogt aan mijn tafel zitten, gij moogt van mijn wijn drinken, gij moogt mijn dienstboden bevelen geven, maar heb eerbied yoqr mijn hond1." Een tijdlang kon men buiten aan zijn huis lezen: „Hoe meer ik de men- schen leer kennen, hoe meer ik van mijn hond hopd." Op zijn cheques stond een portret van zijn hond naast een zak met goud, met het onderschrift: „Mijn twee beste vrienden," Op lipt opgenblilc ligt nog het ge balsemde lijk van Beauty in hpt Oalpdopian Siat-iop Hotel, omgeven door lelies en met juweelen getooid. Voor de begrafenis waren groote toebereidselen ge maakt. Lafayette had o.a. last gegeven, een kostbaar mausoleum op het kerkhof te bouwen. Daarop zou als opschrift worden aangebracht„Gewijd aan de dier- bare nagedachtenis van mijn lieve Beauty," en daar-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2