DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 61 No. 114 Honderd en dertiende Ja&rgang. 1911 MAANDAG 15 MEI. FEUILLETON. Het Gouden Bed. BINNENLAND. naammamsm Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. COURANT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan gifte tot deelneming aan bovengenoemd onder richt ter gemeente-secretarie moet geschieden vtftfr 1 Juni a.N., op welken datum de lijst onherroe pelijk wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Alkmaar, Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. KEHÏI8G E VIM G. Het IIOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, op grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvan ger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeen te ter invordering is overgegeven het kohier dor PERSONEELE BELASTING No. 1, voor het dienstjaar 1911, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 11 Mei 1911 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen be zwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 18 Mei 1911. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 15 Mei. De „revolutie met toeschouwers" gelijk de gebeur tenissen in Mexiko werden genoemd, daar de Ameri kanen van de daken van het naburige la Plato af de gevechten in de stad Juarez aanschouwden, werd deze week voortgezet. De heer Diaz, tot voor kort de pre sident, die het stevigst in het regeeringszadel scheen te zitten, besloot af te treden, zoodra de vrede her steld zou zijn. Maar het bleek spoedig,- dat de leider Madero niet meer meester was van den toestand. De revolutionnairen gingen op hun eigen houtje, tegen het advies van den leider in, aan het vechten, beleger den de stad Juarez, staken haar in brand, trokken haar eindelijk binnen. De half afgebrande stad werd tot hoofdstad uitgeroepen, de verdediger, generaal Navarro, moest zich verbergen in Madero's huis en durfde uit vrees voor de opstandelingen niet op straat te komen. Madero zelf had weinig meer te zeggen, en bij moest lijdelijk toezien, dat er een voorloopige regeering ingesteld en een ministerie gevormd werd. Maar nauwelijks was de voorloopige regeering er de oude is er natuurlijk ook nog! of daar brak een revolutie uit tegen de voorloopige regeering, welke men weer wilde afdanken. Een der aanvoerders van de opstandelingen eischte, dat aan zijn havelooze sol daten voedsel en geld verstrekt zou worden. Toen Madero verklaarde hieraan niet te kunnen voldoen, werd de voorloopige regeering afgezet. Madero wist Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRtlCK, bewerkt door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM 114) -o- Paulsin schreef een wissel. Belde. „Dadelijk bren gen" zeide hij tot den bediende. „En wat zijn uw verdere plannen „Ik zal ontslag vragen en Berlijn verlaten." „Heeft u reeds een betrekking in het vooruit zicht?" Felix glimlachte bitter. „Een betrekking, die ik nooit had moeten opgeven en die ik jegens mijn zuster verschuldigd' ben, woei' aan te nemen. Het is het eenige, waarmede ik haar mijn dankbaarheid! kan toonen." De bediende klopte, bracht het geld in een envelop pe, welke op een houten blad lag, en verliet daarna weer de kamer. Paulsin telde de bankbiljetten. „Twaalf duizend. Dat klopt. Als het u blieft, mijn heer Frank. Morgen is de zaak dan wel afgedaan. Ik zal mijn schikkingen daarvoor treffen." Felix stond op. „Ik dank u. van ganscher harte dairk ik u.". Paulsin stak hem over de tafel de hand toe. „Het ga u goed, Frank, en indien gij mij eens noo dig mocht hebben." Een korte, diepe buiging-, een ernstige, bijna goed hartige hoofdknik en Felix stond buiten. „Wel?" vroeg de oude Frank, die onbeweeglijk te gen den muur van het trappenhuis geleund stond. „Ben je vrij? Is alles in orde&" „Ja. Morgen al is alles in orde." „Kom, Felixje - nu is het ongeveer je middag rust." De oude gaf zijn zoon een arm, drong zich dicht tegen hem aan en steunde zwaar op hem. „Nu telegrafeeren wij naar Glogau, Felixje is het niet. Den volgenden Zondag is de verjaardag van Alma. Dan moeten wij er zijn is het niet Felixje?" deze echter twee uur later weer aan het bewind te brengen door te beloven, onmiddellijk in de behoeften der soldaten te zullen voorzien. Daarna gingen de on tevredenen heen. Heel rooskleurig ziet de toestand er dhs niet uit, voor Madero evenmin als voor Diaz. Hoe het afloopen moet in Mexiko weet dan ook niemand. Alleen schijnt men in Amerika, dat de re volutie door haar gewapende neutraliteit steunt en niet al te nauwlettend toeziet op den invoer van wa pens en munitie, voor de keuze te staan, of Mexiko een zelfstandige staat moet blijven of een dépendance van de Unie zal worden. In Marokko pakken de Franschen nu aan, kolonel Brulard is zijn opmarsch naar Fez .begonnen, generaal Toutêe vecht in het Oosten tegen de stammen, welke Fez van het Oosten trachten te benaderen. De Fran- sche ministerraad heeft generaal Moinier opnieuw op gedragen spoed te maken met de ontzetting van Fez, en de stad slechts zoolang te bezetten als door de om standigheden strikt geboden is. Natuurlijk vindt men deze activiteit van Frankrijk, die militaire expedities, welker noodzakelijkheid' men niet overal inziet niet overal even aangenaam en ziet men angstvallig toe of Frankrijk houdt wat het heeft beloofd: handhaving van de souvereiniteit en onafhankelijkheid des sultans, van de integriteit van zijn gebied en van de economi sche vrijheid en gelijkheid in Marokko. Frankrijk kan er van overtuigd zijn, dat een schending van deze belofte bet zwaar zal worden aangerekend. In de Times kwam deze week een inzender er aan herinneren, dat er nog een andere kwestie is van deze of de naties zich houden aan de acte van Algéciras, n. 1. deze dat er in Marokko menschen wonen in wiev leven en bestaan met gewelddadige hand1 wordt inge grepen. Hij noemde zich een in lompen gekleede man en hij klaagde o. a. „Wat heeft Europa gedaan, behalve direct te helpen bij de afpersingen door den sultan en indirect bij de onbillijkheden, welke wij geleden hebben? Wij hebben ontdekt, dat Europa geen medelijden heeft, maar wij hoopten toch op rechtvaardigheid. Waren de Europe anen niet in Marokko geweest, er zou al maanden rust geheerscht hebben." Het is de oude geschiedenis. De verwoestende hand, waarmede Europa zijn beschaving aan de voor barba ren doorgaande volkeren opdringt, heeft thans Marok ko aangegrepen. Terecht is opgemerkt, dat er eigen lijk geen natie is, welke in het verleden niet deed', wat Frankrijk thans doet. Als een staat honger heeft, stoort hij zich niet aan ethische motieven. En Frank rijk heeft landhonger. In Turkije gingen de ministers van financiën en van onderwijs benevens nog eenige andere ambtena ren en had er een rumoerige zitting' plaats van de Ka mer men doorleeft er thans een crisis. De Temps heeft een neef van den sultan oni diens meening ge vraagd. Deze beschouwt de heerschende crisis, als het begin van een tijdperk van meer oprecht liberalis- Felix staarde afgetrokken voor zich uit. Hij had de beschikking over zich zelf verloren. Het stuur zijns levens was hem ontglipt. „En heeft Paulsin den wissel werkelijk behouden?" vroeg de oude Frank. Felix antwoordde niet en de oude proestte naast hem als een zeehond', uit wanhoop en woede: „Dat is Berlijn, mijn jongetje dat is Berlijn!" Hij hief de hand op en strekte ze uit met uitgesprei de, bevende vingers, alsof hij de stad wilde vervloeken, welke zoo onbarmhartig een armen, ouden man met zijn laatste hoop vertrad. Den volgenden dag bracht een bode van dé „Duit- sche Handelsbank"juffrouw Ottilie Frank een brief. Toen Ottilie hem opende, viel haar eigen, met- blauw potlood doorgehaalden wissel er uit met de kaart, waarop de regels: „Daar de zaak van uw broeder op correcte wijze is afgedaan veroorloof ik mij uw wissel groot 11980 mark u hierbij weer te doen toekomen. Met oprechte hoogachting, Paulsin." Drie maanden later had! in alle stilte het huwelijk plaats van Paulsin met Pieps, en toen de bladen het bericht brachten, dat de directeur der Duitsche Handelsbank getrouwd was met juffrouw Josepha Nehls, vroeger verloofde van wijlen den gezantschaps attaché, baron Ziskyni, was het jonge paar reeds lang in Noorwegen, om daar de wittebroodsweken door te brengen. Mevrouw Mara had het druk met het inpakken der meubels, want Frank Nehls bad de woning in de Rankestrasse opgezegd. Zij wist nog niet, waar zij zouden wonen. Zij droomde van een „huisje in het groen" maar Frank Nehls antwoordde ontwijkend. Voorloopig zouden de meubels ergens in bewaring worden gegeven en Max*a zou met Tille een reisje ma ken. Zijn vader was in Glogau bij Felix, die over twee maanden trouwen en d'e zaak van den ouden Tvurthe zou overnemen.. Verwonderlijk gemakkelijk en me, want het comité „Eendracht en Vooruitgang" hoe wel in beginsel liberaal, liet zich nog; maar al te vaak leiden door opvattingen, die ook bij het oude regime op den voorgrond traden. Op die manier werd alge meen e ontevredenheid en teleurstelling gewekt. De binnenlandsche politiek leed' schipbreuk, de buiten- landsche politiek werd niet logisch doorgevoerd. On- eenigheden in den boezem van het comité bewijzen, dat Turkije een regime wenscht, dat meer op een waarlijk constitutioneele grondslag gebaseerd is. De prins gaf als zijn meening te kennen, dat de toekomst van bet land met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Ruslands minister-president leed1 een nederlaag: met 202 tegen 81 stemmen, werd door de Doema zijn op treden inzake de zemstwo-wet een schending van de grondwet genoemd. Had dus de heer Stolypin het vertrouwen van den Tsaar herwonnen, de volksverte genwoordiging heeft hem een votum van wantrouwen gegeven. Of dit votum eenig gevolg zal hebben, moet worden afgewacht, maar meer wint de meening veld, dat de dagen van dén minister-president geteld zijn. In Duitschland, waar het ontwerp van de grondwet voor Elzas Lotharingen zeilt- onder de speciale vlag van den rijkskanselier, werd met moeite zoo ver door de klippen en ondiepten gelaveerd, dat' het bootje thans in het zand zit. Met 13 tegen 12 stemmen heeft de rijksdagcommissie het ontwerp verworpen. Het is echter nog' mogelijk, dat de Rijksdag zelf het ontwerp aanneemt waarop de vrienden van den heer v. Beth- man Hollweg naarstig hopen. Eindelijk zij vermeld, dat België bezoek kreeg van Frankrijks staatshoofd. President Fallières werd door de Brusselscho bevolking met .geestdrift ontvan gen en de toasten, welke hij met den koning wisselde, getuigden van een uitnemende verstandhouding en van het streven, om eikaars economische belangen te behartigen. BEZOEK VAN PRESIDENT FALUèRES. Behoudens nadere wijzigingen, welke nog zouden kunnen voortspruiten uit bezwaren in verband met- onvoldoenden diepgang van het vaarwater, bestaat het voornemen, het Fransche eskader, dat in 't begin van Juli den President der Fransche republiek naar Am sterdam zal overbrengen, samen te stellen uit de pant serschepen E'dgard Quinet en La Marseillaise, bene vens twee torpedobooten. DEBIETRECHT OP TABAK. Aan den minister van Financiën en aan de Tweede Kamer is door een comité voor Friesland ter beharti ging der belangen van hen, die bij het tabaksvak zijn betrokken, een adres verzonden, waarin het zijne be zwaren ontwikkelt tegen het ontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak. Dit adres is door 1000 personen geteekend. Aan de leden der Tweede Kamer is verzocht te wil len medewerken het wetsvoorstel te doen verwerpen. eenvoudig hadden al de verwarde draden zich ontward, sedert Paulsin met vaste hand! had ingegrepen in Frank Nehls; huishouding. Mevrouw Mara begreep haar man echter niet, die sedert den dood der kleine Doorluchtigheid eensklaps zoo stil en afgetrokken voor zich uit kon staren. Nu terwijl de schrikkelijke zorgen eindelijk voorbij wa ren, nu hij in alle rust kon werken nu zakte hij in elkaar „Kom ons over veertien dagen na", had! Paulsin hem vriendelijk van uit het coupéraampje toegeroepen, waaruit Pieps' blond, lief kinderlijk gezichtje van ge luk stralend haar vader toelachte. „Ja, papali kom kom spoedig hoort, u!" En hij had geknikt en een paar nietszeggende woor den gezegd en was daarna met mevrouw Mara, die on ophoudelijk in haar zakdoekje snikte, alsof een mons-. ter haar dochter had opgegeten naar z-ijn verlaten wo ning teruggereden. Steeds geslotener was hij geworden, steeds zeldza mer zat hij aan zijn schrijftafel. Alleen de nalaten schap van prinses Arnulf regelde hij met. bijna koorts achtige haast, alsof het 't eenige was, hetgeen hem nog te doen overbleef Een enkelen keer slechts ging hij nog' maar naar de Kleisstrasse. Ada Moll stond bij een koffer en pakte in, wat zij voor de vaeantiereis noodig had. Toen Frank Nehls eensklaps voor haar stond' in de licht-bruine werkkamer, na lange, moeilijke maanden van ontberen, drukte zij beide handen tegen haar on stuimig kloppend hart en had niet eens de kracht hem de hand te reiken. „Je gaat ook op reis?" vroeg' hij haar en ging stil in een leuningstoel zitten. „Ja Een beetje aan zee. De winter is inspannend voor mij geweest." Hij knikte en keek haar onderzoekend' aan, alsof hij haar moest vergelijken met het beeld dat hij van haar in zich droeg. „Hoe komt het, dat je mij nooit hebt geroepen?" vroeg hij. „Had je mij zoo weinig noodig?" Gemengd nieuwe. VLIEGEN. De P. G. Ct. verneemt, dat de heeren, die de vlieg- week te A'dam op touw hebben gezet, er zonder kleer scheuren zijn afgekomen. Winst is er bijna niet gemaakt, doch vooral de laatste Zondag, toen over de. 8000 is ontvangen, moet bijgedragen hebben om een dreigend tekort te bezweren. Doch het: „dat is eens maar nooit weer" van een der heeren is wel ken schetsend voor het verloop van de onderneming. DE MISDAAD IN DE WAGENSTRAAT. De misdaad in de Wagenstraat te Den Haag, op een verkooper van nougat en dergelijke lekkernijen ge pleegd, heeft wat er nog aan belangstelling voor de „faits et gestes" onzer vroede vaderen mocht hebben bestaan, in beslag genomen, zegt de Haagsche mede werker van het Utr. Dagbl. 't Was, voor onzen tijd een vrij aardig poosje geleden, dat wij met een moord in onze goede stad hadden te bulletineeren. De bijzonderheden, van het tragisch geval bekend ge worden, zijn weinig geschikt om de sympathieën voor den verslagene hoe afschuwelijk de manier dan ook was, waarop de dader te-werk ging, aan te wakke ren. Men heeft hier te doen met een van die lugubre, weerzinwekkende inrichtingen, waaraan de hofstad veel „rijker" is dan men vermoedt. Geen strafwet-be paling is bij machte om deze vormen van verwording, van zeden-bederf, te stuiten of te verhinderen. Inte gendeel, ik geloof, dat' wetten als die, welke straks, onder de auspiciën van minister Robert Regout, dooi de Eerste Kamer zal worden aangenomen, het kwaad slechts verergeren. Men helpt niet alleen ongewild de monsters der chantage, doch men doet ook de clan destiene vormen, waarin het euvel zich openbaart, voortwoekeren. Dat verstandige menschen zulke een voudige dingen niet inzien, is mij eerlijk gezegd, ganseh-onbegrijpelijk. OVERVLOEDIGE KERSENOOGST. Maanden achter een heerschte er op de mandenma kerijen in het Rijk van Nijmegen en vooral in Maas en Waal een in vroeger jaren ongekende slapte. Thans is het juist andersom. In verband! met de niet onge gronde verwachtingen op een overvloedigen kersenpluk is de vraag naar manden buitengewoon groot. De Mandenmakersbond te Kerkdriel verkocht reeds dui zenden manden, en eiken dag komen nieuwe bestellin gen. VALSOHE KAARTSPELERS. Te Rotterdam zijn gearresteerd drie bekende val- sche kaartspelers, die een Duitscher met valsch kaart spel 400 mark afwonnen. WILT U EVEN KOKEN? Vrijdag kwamen twee jongens in een winkel in de Leidscbe straat te Haarlem een paar eieren koopen. Maar zoo rauw schenen die kippenproducten niet vau hun gading te zijn, want vriendelijk vroegen ze de winkeljuffrouw: „Wil u ze even voor ons koken?" De juffrouw, bereidwillig, g'ing naar binnen, om de eieren de gewenschte bewerking te doen ondergaan. Maar toen kwam de ware bedoeling der jongens aan het licht. Ze openden de toonbanklade, haalden een gulden daaruit en verwijderden zich zoo snel ze kon den, de eieren achterlatend. De politie heeft de ladelichters echter al opgespoord en tegen hen proces-verbaal opgemaakt. (Tel.) DE RAMP MET DE „RESERVE." Te Bolnes is opgehaald het lijk van het l^-jarig- kindje van de slachtoffers van de sleepboot „Reserve." Thans wordt alleen nog het lijk van den kapitein ver mist. R. K. WELDADIGFIEIDSBLOEMPJE. Het Centr. deelt mede, dat er plannen in voorberei- „Ik behoefde u toch niet te roepen, want anders zoudt ge van zelf zijn gekomen. Ik ben er altijd1 voor u, onwrikbaar op dezelfde plaats. Ik kom niet en ik ga niet. Dat weet ge." Zij keek hem met haar groote oogen aan met diepe, nauwelijks te beheerschen aandoening. „Gij hebt dezen tijd veel achter u." „O, ja het gaat." Zij trok zijn hand aan haar lippen en angstig riep zij. terwijl tranen in haar oogen stonden: „Ga met mij mee Gij zult weer jong- en vroolijk worden en blij zijn iets voort te brengen en dezen keer zal ik u houden, ook tegen uw wil, en „En?" Hij vatte haar gezicht tusschen zijn handen en hief het op. „En? Wat en? Zie je, daar kun je niet verder! Neen, laat maar laat maar. Het kleine huisje in het groen is de droom van alle vrou wen. Maar daar behoort ook de juiste man bij. Die ben ik nietIk dank je voor je goed, warm gevoel. maar voor herdersspelen op kosten van mijn schoon zoon daar zijn wij beiden niet voor aangelegd." „Ga dan alleen op reis" stamelde Ada Moll. „Ja, dat zal ik. Ik zal een tocht met mijn auto ma ken. Dat heeft mij altijd goed gedaan, heeft mij altijd d<- beste ideeën gegeven." „Alleen V' „Jaalleen. Als altijd." Hij stond op, lachte zorgeloos en stak haar beide handen toe. „Zoo, mijn kind. Het is mij toch een kleine vreugde geweest je weer te zien en weer te vinden, zooals ju waart." „Waar gaat gij heen?" Wordt vervolgd,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1