STADSNIEUWS. AANGEHOUDEN. stander met- een mes in de zij gestoken, waardoor ver moedelijk een long is geraakt-. De toestand van den verwonde is levensgevaarlijk. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Uithuizermeeden (prov. Groningen) is Zaterdag do achttienjarige landbouwersknecht P. Allersma in het land door den bliksem gedood. Tijdens een hevig onweder 1.1. Zaterdag onder de gemeente Bierum is een 7-jarig kind van den arbeider Schuier, door den bliksem gedood. De moeder van het kind, welke op dezelfde plaats in huis aanwezig was, is gedeeltelijk verlamd. DE DRANK. Gistermiddag omstreeks 1 uur, zwierven drie jon gens in beschonken toestand in het Vondelpark te Amsterdam. Plotseling zakte de jongste, ongeveer 12 jaar oud, ineen. De twee anderen werden met groote moeite naar het politiebureau aan den Overtoom ge bracht. Een rechercheur trachtte den kleinen jongen, die nog eenige teekenen van leven gaf, bij te brengen, door polsen en hoofd nat te maken. Spoedig was een brancard ter plaatse gekomen en werd hij naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. 'ONTPLOFFING IN DE KAZERNE. In de infanterie-kazerne te Roermond heeft Zon dagavond een ontploffing plaats gehad. Toen de kok Cabolet eenige schoppen gruis op een fornuisvuur wierp, ontstond er een vrij hevige ontploffing. Door de uitspringende gloeiende kolen werd de kok aan het onderlijf verwond. De milicien Peeters kreeg een lich te verwonding aan het linkerbeen; de milicien Van den Broek, die toevallig de keuken binnenkwam, werd ernstig aan het onderlijf verwond. Hij is naar het zie kenhuis overgebracht. Vermoedt wordt, dat zich tus- schen de kolen een dynamietpatroon bevonden heeft. AI.COHOL-VERGIFTIGING. Uit Renkum wordt aan het Centr. gemeld: Een niet al te wel hij het hoofd zijnde jongeman kwam Zondag morgen in gezelschap van een 5-tal personen en begaf zich met dezen naar een bierhuis, waar bij twee glazen bier dronk. Hierop werden weer 2 herbergen bezocht, in welke beide inrichtingen ieder der 5 aan den onwij ze een borrel presenteerde. In de tweede herberg bleef do jonge man alleen achter en overleed eenige oogen- bükken daarna plotseling. Het politieonderzoek bracht aan het licht, flat hij voor de ontmoeting niet dronken was. Dr. Kersten, die onmiddellijk werd geroepen, con stateerde den dood door hartverlamming en sprak van acute alcohol-vergiftiging. TANDVERZORGING. Door de Nederlandsche Vereeniging tot Bestrijding van het Tandbederf werd aan de hoofden van alle openbare scholen voor gewoon lager, onderwijs 3e klas se en daarmede gelijkstaande bijzondere en katholieke scholen tè Rotterdam een circulaire toegezonden over de verzorging van de tanden. Nadat de wethouder van onderwijs zijn goedkeuring aan het plan der Vereenig'ing had gehecht en na be spreking met het personeel der school werd de vraag om steun en medewerking, in de circulaire gedaan, door 65 hoofden van scholen bevestigend beantwoord. Allen waren gaarne bereid het sympathieke streven der Vereeniging te steunen. Ruim 40 hoofden van scholen lieten de circulaire onbeantwoord. Binnenkort ontvangen nu alle kinderen der laagste klasse van genoemde scholen gratis een tand-borstel, een doosje tandpoeder en een klein geschriftje waarin vermeld staat hoe de tanden moeten worden gereinigd. Aan do onderwijzers, die zich bereid verklaarden bij het onderwijs in de klasse een bespreking te houden over de verzorging der tanden, wordt door de Veree niging de brochure „Mond- en tand-hygiëne" toegezon den. Door verschillende hoofden van scholen werd te kennen gegeven dat het van groot belang zou zijn in dien op school eene wandplaat aanwezig was om bij het bespreken van de verzorging der tanden te kunnen dienen. Het Bestuur der Vereeniging zal nu in overweging nemen of het tot de uitgave van een zoo danige wandplaat kan overgaan. BRUTAAL. Een soldaat, ter hoogte van de halte Hollandsche Rading van de TL S. M., te Utrecht, belast met. bewa king in verband met het mond- en klauwzeer, heeft in het spoorwachthuisje aldaar inbraak gepleegd en ontvreemd een bedrag van 9 en een aantal spoor kaartjes. Bij aanhouding Zondagochtend op het. stati on Maartensdijk, bleek hij nog in het. bezit, te zijn van i en eenige kaartjes. I)e man werd gevankelijk naar Utrecht overgebracht. 46 ct. pef 100 gulden loon. Met nadruk wordt er op gewezen dat de onkosten dit jaar het jaar van Oprichting) hooger-zijn, dan dit in volgende jaren het geval zal zijn. Van de ontvangen entree-gelden 3758.30 werd aan de Centrale afgedragen voor alle reis- en verblijfkos ten 2077.62; aan de Holl. Maatsch. van Landbouw 639, terwijl' door de Noordhollandsehe Landbouw- Onderlinge zelf 778.65 werd besteed. Zoodat als ver mogen werd overgehouden 263.03. Naar aanleiding van een gestelde vraag, doet de heer Ruysch nog medodeelingen over de reserve voor blijvende uitkeering. In verband hiermede had hij gelegenheid te wijzen on het ondoenlijke, dat de kleine plaatselijke vereeni- gingen de verzekering' voor zich nemen. In Wormerveer werd hiervan een sterk voorbeeld ge leverd. Daar zijn 19 aangeslotenen, die te zamen on geveer 150 g. premie betalen. Er sneed zich daar iemand met een rietmes, waar door bloedvergiftiging- ontstond, die indirect levens lange invaliditeit tengevolge had. De uitkeering be draagt 3.85 per week, vertegenwoordigende een con tante waarde van 3600, Met de onkosten komt dit geval op een totaal van 3986, een bedrag, dat een kleine plaatselijke vereeniging van 19 leden zeker niet had kunnen dragen. De vergadering verklaarde zich in beginsel voor de stichting van een ziekte-verzekering voor uitwonend personeel. De heer H- Jh. Avis, burgemeester van Midwoud, vestigt er de aandacht op, dat het zieke personeel niet gelijktijdig trekt van de Onderlinge en van de plaat selijke particuliere fondsen. De laatste zou in een be paling kunnen opnemen, dat het de uitkeering van de Onderlinge aanvult. Ook verdedigt hij het denkbeeld om de maaiers, die met de machine werken en in korten tijd een hoog loon verdienen, op de loonlijst aan te slaan voor het loon van gewone maaiers, omdat ook door de machine en de paarden van de machine-maaiers loon wordt ver diend. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaar digde werden benoemd resp. de heeren D. Wit Cz. en Joh. Stapel, heiden van Berkhout. ESPERANTISTEN. De feestelijke bijeenkomst van de Nederlandsche Esperantisten zal dit jaar te Haarlem worden gehou- len. Den 9den Juli, 's ochtends 10 uur, heeft de eer ste bijeenkomst in het Bron-gebouw plaats, waar de president van de Haarlemsche groep de deelnemers verwelkomt. Vervolgens gaat men naar Zandvoort, waar de lunch gebruikt wordt en vandaar over Duin en Daal naar Haarlem terug, waar gedineerd wordt. 's Avonds zullen de gasten op gereserveerde balkons kunnen genieten van een tuineoncert. De deelneming kost 2.75 (diner, lunch, tram, spoor), aangifte voor 20 Juni e.k. aan den eersten secretaris der Haarlem sche groep. VAN TEXEL. Op de eerste lanunerenmarkt, gisteren worden pl.m. 3700 lammeren aangevoerd, varieerden van 12 tot 15.50, gemiddeld goede waar 13,50 besteed. Handel vlug. gehouden, De prijzen werd voor UIT URSEM. Naar men ons meldt heeft de katholieke kiesver- eeniging „Recht en plicht" besloten geen eandidaat te stellen voor de vacature in den gemeenteraad en zoo er een verkiezing moet plaats hebben, de heer W. de Geus te steunen. ZIEKTEN IN DE BOLLEN. In de bloembollenstreek tnsschen Haarlem en Lei den moeten de bloemisten voortdurend op hun hoede zijn tegen voortwoekerende ziekten onder de bollen. Meer en meer vindt de voorbehoeding tegen „zwart- rand" door middel van katoenen afzetting ingang. Zwartrand wordt veroorzaakt door bacteriën, welke door den wind van de eene plant op de andere worden overgebracht. Ten einde nu de meest vatbare hyacin then (L Innocence, La Grandesse, King of the Blues e. a.) voor deze ziekte te vrijwaren, worden gedeelten van de tuinen tot een hoogte van een meter met ka toen omheind. De bacteriën schijnen daarvoor te blij ven hangen; althans deze wijze van voorbehoeding' voldoet uitstekend. I)E MOORD TE 's-GRAVENHAGE. De chef der recherche te 's-Gravenhage, de hoofd inspecteur der politie de heer Aaltsz, die in verband met den op den Perzischen winkelier Murad Bay ge- ploegden moord, met W., den vroegeren Hollandschen bediende van den vermoorde vreemdeling, naar het buitenland was vertrokken, ter opsporing van den ver- moedel ijken dader, is gisteren in den. Haag met be doelden W. teruggekeerd. UIT HOORN. De vereeniging „de Ambachtsschool voor Hoorn en Omstreken" hield Maandagavond1 in de Witte Engel, onder leiding van den heer J. C. Kerkmeijer een alge meene vergadering, waarin het voorloopig bestuur on der meer rekening en verantwoording deed. Deze re kening werd goedgekeurd met een saldo van 621.03. Hierna deed de voorzitter verslag der werkzaamhe den van het bestuur en zette uiteen, hoe men geko men was tot oprichting der vereenig'ing, die nu in zooverre resultaat had, dat door de Gemeente onder bepaalde voorwaarden 2500 subsidie werd verleend. Het bestuur kon zich echter met enkele van die voorwaarden niet vereenigen, terwijl B. en W. met het bestuur, dat nog niet definitief volgens de statuten is aangesteld, niet willen confereeren. Daarom wil het voorloopig bestuur aftreden en overgaan, tot- de benoeming van een nieuw bestuur, overeenkomstig art. 5 der statuten, dat zegt, dat 4 le ien worden benoemd door de algemeene vergadering, 2 door den Raad en 1 door het departement Hoorn van de maatschappij van Nijverheid, uit voordrachten, opgemaakt door de ledenvereeniging. Gekozen werden de heeren J. C. van de Blocquery, Dr. WO. L. Bronsveld, Mr. A. L. Leeuwenburgh en J. C. Kerkmeijer. De aan den Raad aan te bieden voordrachten be staan uit d'e heeren W. F. A. Kaag en W. M. Bloem ei'. P. van Dijk en G. Scholten. De voordracht, waaruit het Departement Hoorn van de Maatschappij van Nijerheid een lid zal moeten benoemen, bestaat uit de heeren M. Storm en A. W. W. Nuijten. Nadat de heer Van Duinen namens Volksonderwijs het voorloopig bestuur had bedankt voor zijn bemoei ingen en de voorzitter de bestuursleden voor de pretti ge samenwerking, werd de vergadering gesloten. Bij den heer Veeken, aan de Veenenlaan, is on der liet vee miltvuur uitgebroken. NOORDHOLLANDSCHE LANDBOUW- ONDERLINGE. Ouder leiding van den heer Joh. Stapel van Berk hout, vergaderde Maandag te Hoorn de plaatselijke Ongevallen-commissie van de Noordhollandsehe Land- bouwonderlinge voor Hoorn en Omstreken, De voorzitter wee9 in zijn openingswoord op den bloeienden toestand der vereeniging, die de grootste der aangesloten afdeelingen in N. H. vormt, met 167 leden en een verzekerd kapitaal van ongeveer 130.000 loon. Door den heer A. Ruyscli van Dugteren te Haar lem werden uitvoerige mededeelingen gedaan over den stand en den gang van zaken van de Noordhollandsehe Lnndbouw-Onderlinge. Hieruit bleek, dat de resultaten na het eerste be- drijfsjaar bijzonder gunstig zijn. De totale ongevallenkosten bedroegen voor N. H. 12.385.08 en de totale administratie-kosten 7.229.04, totaal derhalve 19.014.12. Het verzekerd loon over 1910 heeft bedragen 1.899.132. Zoo dus met de leden afgerekend werd op J 1.50 per 100 loon, dan zou in totaal door de leden worden betaald 28.487. Aan de leden kan dus, na dat het te weinig of te veel betaalde voorschot met hen is verrekend, worden teruggegeven 8.872.88 of UIT LIMMEN. In de algemeene vergadering der Coöp. boerenleen bank, waarbij 120 leden aangesloten zijn, bracht de fi- nantieele commissie rapport uit, verklarende alles in orde te hebben bevonden. De ontvangsten bedroegen over 1910 154814.91, de uitgaven 152938.49. Het bedrag der spaargelden was •31 Dec. 1910 54523.02. Aan de leden was uitgeleend 48147.00; bij de Centrale te Alkmaar stond 3846.46. De winst over 1910 gemaakt bedraagt 321.90, waardoor het batig saldo der bank nu 1624.05 be draagt. Besloten is met ingang van 1 Juli a.s. de rente der spaargelden op 3% te brengen, voor de niet-leden wordt 5 op de rente gekort, waardoor dit voor hen 3.325 wordt. De heeren P. Nuijens, M. Wokke en G. J. Meijer werden herbenoemd respect, als voorz. v. d. Raad van toezicht, als lid van het bestuur en als kassier. C. BOSMAN t Cornells Bosman is niet meer, een man van groote beteekenis voor de maatschappij en voor Alkmaar heeft opgehouden te leven. Wanneer mèt dezen in dustrieel en stoombootondernemer eens alles ware heengegaan wat hij in zijn lang en rijk leven tot stand gebracht heeft, waarvan hij de schepper, de ziel, de motor is geweest hoezeer zou men door het ge mis zijn grootheid dan gevoelen, hoezeer zou men dan beseffen, welke buitengewone eigenschappen iemand moet bezitten, om zooveel te kunnen prestoeren op het gebied van nijverheid en verkeer. Natuurlijk had hij bij zijn goede eigenschappen ook les défauts daarvan, bleef ook de debetzijde van zijn levensboek niet onbe schreven. Maar wat hij met zijn voortreffelijke eigen schappen heeft gedaan, wat zijn levensboek ten zijnen gunste vermeldt, dat is evenzeer bewondering- als eer biedwekkend, doet met erkentelijkheid den overledene gedenken, aa n wien de gemeenschap, en speciaal de ge meente Alkmaar verbazend veel te danken heeft. Hem naar zijn ware verdiensten schatten dat zou zijn vele kolommen over hem schrijven. Wij hebben daar toe niet de gelegenheid en zullen dus in het kort moe ten aangeven hetgeen wel een boek zou kunnen vullen. Den 31sten Januari 1830 werd Cornells Bosman te Akersloot geboren. Toen hij nog jong was, vestigde zijn vader zich metterwoon te Alkmaar als kastelein in 't Wapen van Amsterdam en tevens als grondbebou- wer. Voor zijn tijd genoot Cornelia lang onderwijs, immers tot zijn achttieuden jaar bezocht hij de school van meester Kroon. Met gunstig gevolg deed hij exa men voor landmeter en was eenige jaren als zoodanig werkzaam o.a. in den Anna Paulownapolder. Toen zijn vader een man van aanpakken en zaken-doen de bestaande zoutkeet de Eendragt kocht, zeide hij de landtoieterij vaanyel en kwam bij dezen in d'e zaak, die firma D. Bosman en Zn. werd genoemd en spoedig tot grooten bloei kwam, hetgeen o.a. kon blijken uit den aankoop van de andere zoutkeet „Het Anker." Yan zijn vader had de heer Bosman dip de oud ste van het viertal kinderen was blijkbaar geërfd den breeden geest, het diepe inzicht, den lust en de kracht tot zaken-doen. Het had hem al lang getrof fen, dat de verbinding van Alkmaar met andere plaat sen zoo slecht was. Gebr. Zur Miihlen onderhielden een stoombootdienst tusschen Niauwediep en Amster dam, gebr. Avis lieten een stoomboot varen van Nieu wediep langs de Zaan tot Zaandam en in verbinding met de Prins van Oranje en de Mercurius naar Am sterdam, terwijl ook nog epn dienst werd onderhouden tusschen Nieuwediep en Zaandam door het stadje Alk maar, een Zanndamsche boot, De heer Bosman besloot Alkmaar in gunstiger con ditie te brengen door een Alkmaarsohe stoombooton- derneming. Er werd door hem een passagiersboot in dienst gesteld, welke eerst langs het Noord-Hollandsch Kanaal voer, maar spoedig langs de Zaan ging, een goederenboot kwam er bij en toen er een derde boot in de vaart gebracht werd, slaagde de heer Bosman er in met de H.IJ.S.M.een contract te sluiten, waarbij zijn booten de hiar pit flpn Tjekler aangevoerde reizigers en goederen overnamen om die verder naar Amster dam te brengen en terug naar Alkmaar. Spocdighadde „stad Alkmaar" de concurrentie opgegeven, de Mercu rius, de Prins eveneens en eindelijk deden gebr. Avis desgelijks. Door vele Alkmaarsche kooplieden bij de onderneming te interesseeren. wist de heer Bosman haar krachtiger te maken. Omstreeks 1870 kwam de werf 't Hondsbosch, be- hoorende aan de stad, aan den koop. De heer Bosman was te voren met den heer Stoel overeengekomen, dat zo deze samen zouden koopen en zijn deel gebruikte hij voor het. herstellen der booten. Later breidde hij de werf uit (o.a. met een aangrenzenden stoomhoutzaag- molon) en richtte haar dusdanig' in, dat daar booten konden worden gemaakt de uitbreiding van de on dernoming eisebte n.l. dat er steeds nieuwe booten in de vaart werden gebracht (de no. 4, de no. 5, de graaf V illem etc.) Van de Texelsche stoomboot-onderne ming werd de „Ada van Holland" gekocht en werd de dienst NieuwediepTpxpl voortgezet. In 1885 sloot de heer Bosman met de regeering een contract betreffende inrichting en bediening van het' veer Stavoren—Enkhuizen en den löden Juli 1886 werd de dienst met twee raderbooten en een goederen- boot geopend. Vijf jaar later werd liet contract her nieuwd en kwam er een derde boot in de vaart. Maar in 1890 werd krachtens de nieuwe spoorweg overeenkomsten de bediening van dit veer overgeno men door de IL. IJ. S. M„ welke de exploitatie echter overdroeg aan den heer Bosman, die haar in naam der maatschappij steeds heeft gedreven. Het was op zijn aandrang, dat de stooniponten tus schen LnkhuizenStavoren werden ingevoerd, waar door overlading onnoodig werd. En hij was het, die naar Denemarken reisde om studie van stooniponten te maken. Drie stooniponten zijn er thans in de vaart, jaarlijks 30.000 waggons over de Zuiderzee brengende wel een bewijs, hoe goed ook dit denkbeeld is ge weest. Elders hadden zijn practische zin en zijn zakenken nis reeds de aandacht, getrokken en zoo werd hij uit- genoodigd met den ingenieur Schotel van advies te dienen inzake de reorganisatie van de Westlandsche sfoomtramwegniaatschappij. Het rapport werd' geheel opgevolgd, de. kwijnende onderneming kwam tot bloei en de heer Bosman werd commissaris, later president commissaris. Inmiddels bleef de heer Bosman zijn scherpen blik op de eigen omgeving vestigen en reeds in 1884 streef de hij, met mr. A. P. de Lange en mr. Kraakman naar een verbinding van Alkmaar met Hoorn. Veel tegenstand, vooral van eigen stadgenooten, moest worden overwonnen. Maar onvermoeid werd volgehou den. En het is zeker niet in de laatste plaats te dan ken aan den heer Bosman, dat de Prov. Staten be sloten de gevraagde 200.000 gulden subsidie te geven, hoewel Ged. Staten hadden geadviseerd het bij 100.000 gulden te laten en het de eerste keer was dat de Staten in zulk een geval subsidieerden. De omstan digheden leidden er toe, dat later de H. IJ. S. M. den geheelen aanleg' overnam. Door deze lijn kwam Alkmaar uit zijn isolement, kreeg het, wat tot. nu toe steeds had ontbroken, sneltreinen men stelle zich thans eens voor, dat die verbinding niet tot stand ware ge komen De verdiensten van den overledene werden bij de opening der lijn door de regeering erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Bosman, die steeds rusteloos zocht naar nieuwe activiteit, liet toen het oog' vallen op de ver binding van Alkmaar met Egmond en Bergen. Wij achten het niet noodig bij deze nog zoo jonge geschie denis lang stil te staan. In Januari 1907 werd de Alkmaar-Packet omgezet in een naamlooze vennootschap, waarvan de heer Bos man president-commissaris werd. De postverbinding Itarlingen-Vlieland en Terschelling werd ook door haar geëxploiteerd, terwijl de verbinding' van Texel met Nieuwediep weer aan een Texelsche onderneming overging. De heer Bosman, die o.m. nog president-commissa ris van de N. V. vennootschap Kennemerland, fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, en van de Dordt- ïechtsche metaalwarenfabriek was, bleef intusschen doorwerken. Wij herinneren bijv. nog aan de door hem onderteekende circulaire inzake een grootsch waterlei dingplan voor Noord-Holland -eigenaardig is het zeker dat hij indertijd met den heer de Leeuw de wa terleiding in Bergen op Zoom aanlegde. Het spreekt wel van zelf, dat de heer Bosman een groot personeel onder zich had. Hij bezat echter de gave om zijn menschen te kiezen en den tact om met hen om te gaan en was bij zijn ondergeschikten dan ook zeer gezien. In den raad heeft hij vele jaren zitting gehad (van Febr. 1874 tot Sept. 1887, en van Juli 1894 tot 1907, toen hij zich niet meer verkiesbaar stelde.) Wethou- dei was hij van Maart 1884 tot September 1887. Velo adviezen gaf hij welke van groote practische waarde waren. Dat zij niet ten allen tijde zijn opgevolgd, is o a. inzake de gasfabriek, niet altijd in het belang der gemeente geweest. Hoe men in nijverheidskringen over hem dacht, bleek uit zijn benoeming tot Directeur van de Maat- schappij yan Nijverheid. Wij noemen hem tenslotte als oprichter van de ver eeniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer waarbij zijn gelukkige gedachte helaas niet voldoende is verwezenlijkt en als vice-voorzitter van de Ambachtsschool, in welker verbouwing hij een levendig belang stelde. Ziehier een opsomming, welke op volledigheid geen aanspraak maakt, maar welke aantoont dat de heer Bosman in de voorste gelederen een plaats toekomt, wanneer het geldt mannen, die zich in het leven heb ben onderscheiden door energie en ondernemings geest, die er in geslaagd zijn hun eigen ondernemingen tot groote hoogte op te voeren en tevens het algemee ne belang te dienen. In moeielijke omstandigheden bezat de heer Bos man een bewonderenswaardige zelfbeheersching. Een paai staaltjes daarvan mogen hier vermelding vinden. Het was hij, het van stapel loopen van een stoomboot, dat door een ongelukje de boot kantelde op den weg. Dat was natuurlijk een geweldige tegenslag! Gejaagd kwam de baas der werf op den heer Bosman toe en vroeg wanhopig en geheel van streek wat er nu gebeu ren moest. „Wel zeide de heer Bosman, en keek bedaard op zijn horloge, „we gaan eerst naar huis te eten en zullen dan eens weer zien." Hoewel de opening van den dienst tusschen Stavo ren Enkhuizen niet met feestelijkheden gepaard ging, heerschte er den 15den Juli 1886 begrijpelijke vreugde in Enkhuizen. Vlaggentooi was er alom, de muziek wakkerde de blijde stemming aan, tal van au toriteiten stonden gereed om den heer Bosman te complimenteeren. Reeds naderde de boot en daardoor het voor den ondernemer zoo gewichtige oogenblik, Plotseling daar bleef de boot in het Krabbelsgat liggen, sloepen werden uitgezet, de haven kon niet worden bereikt. Men stelle zich voor hoe onthutst de wachtenden waren! Een bleef er echter bedaard, hoe wel zijn gelaatskleur wit was geworden. En niets zei hij, dan: „laat de Enkhuizer de boot in de haven slee- pen." Later bleek, dat de stoomschuifstang was gebroken, hetgeen niets te beteekenen had. De groote kalmte van don heer Bosman had evenwel een diepen indruk gemaakt. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdagmor gen hal! twaalf. Aan het graf zal niet worden gespro ken. (Ongecorrigeerd) NED. IIERV. KERK. Naar wij vernemen is de dag, waarop de stemge rechtigde leden der Ned. Hervormde Gemeente alhier in de gelegenheid zullen worden gesteld antwoord te geven op de vraag of zij voor het eerstvolgend tien jarig tijdvak de beroeping van predikanten wensehen op te dragen aan een zoogenaamd kiescollege, of deze verrichtingen willen overlaten aan den kerkeraad, vastgesteld op Dinsdag 23 Mei, des ochtends van 8 tot 2 en van 5 tot 10 uur. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK Uitspraken van heden. Pieter B.. Amsterdam, bedelarij, 3 dagen hechtenis en 2 jaar en 8 maanden opzending naar een rijks werkinrichting. Jacob T„ St. Pancras, mishandeling, 10 boete sub sidiair 10 dagen hechtenis. Hendrik R„ Helder, overtreding' bouwverordening, 3 maal 25 boete subs. 2 maal 5 dagen hechtenis. Pieter B., Wognum, vernieling, 25 boete subs. 25 dagen hechtenis. Gistermorgen werd door de politie in de slaapstee van Van der Wal alhier een man aangehouden, die nog' eenige dagen hechtenis te goed had. MOND- EN KLAUWZEER. Een kalf van de Wed. de Koning aan den Westdijk alhier, op wier boerderij mond- en klauwzeer is gecon stateerd, is gestorven en op de plaats begraven. De plaats staat steeds onder politie-toezicht. EEN BOTSING. Gistermiddag omstreeks 3 uur had op deu hoek bij de Groote kerk alhier een botsing- plaats tusschen de auto van den heer dr. Dros-te West-Graftdijk en een rijtuig van den heer Floris te Bergen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, maar de beide voertuigen werden nog al beschadigd. Laatste Berichten. DE PEST OP JAVA. s-GRA\ ENTIAGE, 16 Mei. Een regeering's- telegram van 16 Mei betreffende pestgevallen op Java meldt uit de afdeeling Malaug: van de koortsgevallen op 11 dezer bleek één longenpest te zijn, van die op den 12den waren vijf pest, waaronder een longenpest en van die op den 13den drie, waaronder één bij een Europeaan. Zaterdag 13 dezer kwamen er negentien gevallen voor, waarvan één longenpest en negen doo- c^cn' bondag 14 dezer drie-en-twintig gevallen, waar van vijftien dooden, van de lijders van vorige dagen zijn er nog elf overleden. En het telegram uit Soerabaia meldt: Zaterdag zijn drie gevallen en Zondag geen voorgekomen. Uit Kediri: van twaalf tot vijftien dezer zijn drie verdachte sterfgevallen voorgekomen. En uit MadioenZaterdag is een klinisch verdacht geval voorgekomen. DE „DEUTSCHLAND" VERONGELUKT. DUSSELDORF, 16 Mei. Het groote Zeppelin-lucht schip „Deutschland", dat gisteren nog tot bij de Hol landsche grens kwam, is hedenochtend 10 uur te Dus- seldorf verongelukt. Toen het luchtschip voor een tocht met passagiers den hal verlaten had, werd het door een rukwind tegen de loods gedrukt en vernield. Op drie plaatsen scheurde het omhulsel. In de „cabine" van de „Deutschland" bevonden zich acht passagiers, die zich echter met brandladders kon den redden. Niemand werd gewond. Het luchtschip moet gedemonteerdworden. De schade is belangrijk, 't Zal wel 3 maanden duren, voordat de passagierstochten weer hervat kunnen worden. DE OPSTAND IN MEXICO. MEXICO (stad), 16 Mei. De opstandelingen maakten zich meester van Pachuca, zestig mijlen ten noord oosten van de hoofdstad, een der rijkste mijnsteden in de republiek. Tegenstand werd niet geboden, de gouverneur nam de vlucht. De telephoniste, die zich met de hoofdstad in ver binding stelde, deelde mede, dat de opstandelingen de regeeringsgsgebouwen in de lucht deden springen met dynamiet. De gevangenen werden uit de gevan genis gehaald en in vrijheid gesteld. De winkels en handelshuizen zijn niet geplunderd, wel is dat geschied met de Nationale Bank en een andere Bank.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2