DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ra m BLOOKER'S DAALDERS CACAO. No. 1!6 Honderd en dertiende Jaargang. WOENSDAG ENGELSCHE BRIEVEN, 17 M E1. BINNENLAND. 1911 Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GEEN CACAO SMAaJCT ZOO KRACHTIG ALS DE TARIEF WET EN DE KAMERS VAN KOOP HANDEL. ALKMAARSCHE COURANT. 'i De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aan gifte tot deelneming san bovengenoemd onder richt ter gemefente-secretarie moet geschieden vtftfr 1 Jnni a.s., op welken datum 3e lijst onherroe pelijk wordt gesloten. Inlichtingen omtrent de regeling van het bedoelde onderricht worden ter gemeente-secretarie verstrekt. Alkmaar, Mei 1911.331 rE3§3 De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. r POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie Helft der maand Mei 1911. B r i e y n. Br. R. R. R. Algemeen Adv.-Bureau, J. Levert, Mej. J Jansen, A. Koper, -T. v. d. Heuvel, Buitenland. P. Messelaar Jr., Mej. Cath. Povoumes, im sterdam. Haarlem. Dusseldorf. Paris. LONDEN, ld Mei 1911. Sedert eenige jaren verschijnen hier enkele geïl lustreerde dagbladen, waaryan de „Daily Graphic" liet eerste was. Dit blad kost een stuiver en heeft nog tamelijk veel tekst. De twee halve-stuiversbladen, de „Daily Mirror" en de „Daily Sketch" geven evenwel haast geen tekst buiten de bijschriften bij de plaatjes; en het schijnt wel, dat zij daaraan hun succes te dan ken hebben. De eigenaar van de „Daily Mirror" heeft eens gezegd, dat geïllustreerde dagbladen heel goed en v/el zijn, doch dat men niet op twee gedachten moet hinken, doch hetzij tekst, hetzij prentjes alleen, of zoo veel mogelijk alleen moet geven. De „Daily Mirror" en de „Daily Sketch" geven evenwel niet alleen fotografieën, doch ook zoogenaam de „cartoons," geteekende prentjes, die het een of an der feit van den dag in het licht meestal een spot tend licht stellen. Zoo heeft dan de „Mirror" in de vorige week den draak gestoken met het verdwijnen van Londen achter schuttingen en tribunes, ter eere van de aanstaande koningskroning. Zij liet zien hoe een tweetal toeris ten, niet hun „Baedeker" in de hand, elkaar vertellen „Dit moet Hyde Park Corner zijn; hier zijn we in Trafalgar Square; daar staat de Westminster Abdy, enz. enz." Doch alles wat ze volgens den teekenaar te zien krijgen zijn planken, planken en nog eens plan ken. Menigeen zal natuurlijk yerbaasd vragen, waar om men daarmfee zoo veel weken begint, vóór al die getimmerten noodig zullen zijn? Anderen houden hun hart vast, dat het een of ander ongeluk die houten kasten, om Londens merkwaardigste gebouwen, in bvapd kunnen vliegen, of door kwaadwilligen in brand kunnen gestoken worden, zoodati bijvoorbeeld 'de be roemde Westminster Abdy, met al haar historische re- liquieën verloren zou wezen en men alleen den mage- ren troost heeft, dat zij voor zoowat vijf ton gouds verzekerd is; wat natuurlijk volstrekt de waarde niet bereikt van dit merkwaardig gebouw. Dit neemt intusschen niet weg, dat men gerust naar Londen kan komen, om deze stad te leeren kennen. Al is er veel verstopt, er is nog honderdmaal meer over. En dan, we zijn nu eigenlijk het kroningsseizoen bin nengetrokken, dat het bezienswaardige vermeerdert. Ruim een week geleden is bet hof uit den rouw ge gaan, dien het nog immer droeg ter herdenking van Eduard VII. De opening van „The festival of Empi re in het Crystal Palace. Dit oude én vrij Veftallen glazen gevaarte; dat al sinds jaren en jaren een onbe- teelienend en kwijnend bestaan voortsleept, schijnt herleefd te zijn, ten minste voor zoover verfkwast en glazenmaker, tentoonstellingsvreugde en optochtgenot herleving kunnen bewerkstelligen. Of dit ook het vol gend jaar zoo zal wezen, dan wel of we nu het beken- do „vleugje voor den dood" waarnemen, is een vraag, die wij tot dan kunnen laten rusten. Terwijl allen, die Londen kennen, jaar in jaar uit den raad moesten geven„verknoei uw tijd en geld toch niet om dat cadaver te bezoeken," moeten diezelfden dit jaar er op aandringen, dat men toch niet verzuime er héén te gaan. Het „Festival" heeft twee kanten: de actueele en de historische.(i^De actueele tracht onzen Britten, die, evenals wij Nederlanders van de onze, zoo goed als niets van hunne koloniën weten, eenig begrip.te geven van het leven daar. In het glazen paleis zelve zijn de voornaamste industrieën en hare producten te zien, waarbij vooral ook gezorgd is te laten uitkomen wat vrouwen doen Op dit gebied. Mijneg, ingenieurswerk, vervoermiddelen, land- en tuinbouw, visscherij, boom- kweekerij, meubelen, huisindustrie, voedingsmiddelen, weverijen, in één woord zoowat alles wat den Britschen werkman brood geeft is er te zien, terwijl natuurlijk sport niet vergeten is. Daarbuiten ziet men verder de nabootsingen, op drie kwart der ware grootte, van de parlementsgebou wen der verschillende koloniën; en in deze gebouwen worden lezingen en voordrachten gegeven, door be kende autoriteiten, over die koloniën. Ik vermoed niet, dat vreemdelingen zeer hard) zullen loopen om die voordrachten te hooren. Daarvoor gaat men niet in zulke tijden naar Londen; doch men kan er zeker van zijn, dat de Eng-elschen er wel heen zullen gaan en dat zij goed bezocht zullen wezen. Verder ziet men er de bedrijven zelve uitoefenen, goudzoekers en landbou wers zijn er bezig en geven u beter en vlugger dan iets anders het noodige begrip van de manier, waarop die menschen daar leven en werken. Tal van kinemato grafen, modellen van machines, die men aan het werk kan zien, schilderijen van allerlei dingen vindt men er. Verder dan ook tal' van groote, beschilderde schuttin gen, waarop landschappen uit verschillende streken ons aanschouwelijk worden voorgesteld. Het is inder daad zeer der moeite waard dit alles te zien en men weet nu reeds, dat, wie er het meest heen zullen gaan, zullen zijn de bewoners van de Engelsche koloniën, die met tienduizenden van 't jaar overkomen, om van elkaar af te zien wat Imt afkijken waard is. Een yan de aardigste dingen is er de spoorweg, die over de terreinen loopt en u gemakkelijk van het èene werelddeel naar het andere brengt. Gij kunt uitstap pen aan het station Zuid-Afrika of Australië enzoo.- voorts, al naar gij uw kennis wenscht op te doen, Deze miniatuurspoorweg heeft nog 60.00Q pd. st. of bijna 7ton gouds gebost! zij wordt electrisch bewogen, natuurlijk, en de wagens zijn keurig en geriefelijk. De ze „All red Route" heet zoo, omdat, naar men weet, de roode kleur in de atlassen aangeeft wat Britschp be zittingen zijn; een „All red Route" is dus een spoor weg of andere verbinding, die geheel en al over Britsch gebied lpqpt:. Qp den tocht met dien spoorweg ziet men bergpassen in de Rocky Mountains van Ca nada, naast een oneindig groot graanveld1 daar, men ziet er Maleische dorppn met paalwoningen, men komt in Indië in bosschen, „jungles," vol (nagemaak te) wilde dieren, zipt epn theeplantage op de hellingen van Ceylon's bergen en kan een kijkje krijgen op het drukke havenverkeer in Sidney, of een schapenfokkerij in een ander deel van Australië, terwijl de heete bron nen op Nieuw-Zeelan.d, die 40 voet boog het water op spuiten, evenmin vergeten zijn als de goudmijnen van Zuid-Afrika. Bromt nu iemand, dat dit allemaal papier maché en gips, verf en verbeelding is, dan trooste deze zich met het historisch deel, den optocht of revue „the pageant of London." Daaraan doen 15.000 personen mee, zoo wat allen vrijwilligers, dames en heeren. De costumes zijn dus mooi frisch en historisch juist. Er zijn vier hoofdgroepen, waarvan er twee om den anderen 's middags en 's avonds te zien zijn; en in het amphi theater, dat gebouwd is naar Grieksch model, is ruim te voor 20.000 toeschouwers. Men ziet hier het begin van Londen; enkele hutten aan een doorwaadbare plaats aan de Theems, waar zich later een veer ont wikkelde op de hoogte waar de Fleet in de Theems stroomt. De tijden van den bouw van den Tower, de pest, de brand, do ontwikkeling van Londen, naarmate het Britsche rijk zich ontwikkelde, de strijd met Na poleon, aan alles wordt herinnerd. Dit is ongetwijfeld een grootsch geheel en maat een onuitwischbaren in druk. Sommige scènes zijn zeer realistisch, zooals de bestorming van London Bridge door de Denen, een tournooi, de kroning van Hendrik VII na den slag- bij Bosworth, op het slagveld, enz. De vierde afdeeling is geheel en al aan de koloniën gewijd en vormt een reeks symbolische tableaux vi- vants, waarvan de proclamatie tot Keizerin van Ko ningin Victoria in Indië in 1877 het schitterendste is. Het slot is de „Grand Imperial Finale," die zeker de vaderlandslievende harten der Britten zal goed doen, doch die overigens, hoe imposant ook, niet wezenlijk het interessantst is. En het merkwaardigste van dit reuzentafereel, in 29 onderdeelen verdeeld, is, dab 24 verschillende comi- té's er aan hebben meegewerkt en dat het toch goed is geworden. Het is een schouwspel om nooit te verge ten en, al was het alleen daarom, dan moet men niet verzuimen een' dag in Crystal Palace door te brengen. EERSTE KAMER. De Kamer beeft gisteren de twee nieuwe leden mrs. Van Lanschot en Van den Berg toegelaten en hare werkzaamheden geregeld. De voorzitter deelde mede, dat de centrale sectie besloten heeft gistermiddag in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp tot wijziging van de ar beidswet. Voorts stelde hij voor, hedenochtend' te 11 uur in openbare vergadering te behandelen het ont werp tot bestrijding van de zedeloosheid. Aldus werd besloten. Na de 4edeloosheidswet zal bet ontwerp in zake het successierecht worden behandeld. De vergadering werd daarna verdaagd1 tot heden 11 TWEEDE KAMER. Gisteren vergaderde de Tweede Kamer. Het eerste wetsontwerp, dat in de Kamer aanlei ding- gaf tot beschouwingen was het ontwerp tot ont eigening van de Loolaan bij Voorburg, waarbij de heer Rink (IT. L.) een formeel bezwaar opperde. De minister van binnenlandsche zaken (de heer Heemskerk) verdedigde het ontwerp, dat na re pliek en dupliek in stemming kwam, waarbij de ver gadering onvoltallig bleek en geschorst werd. Na de heropening en na regeling van werkzaamhe den werd het wetsontwerp tot onteigening van de Loo laan aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Daarna interpelleerde de heer T r o e 1 s t r a (S. D. A. P.) over het vereenigingsrechb van het spoorweg personeel. Spr. klaag-de over schending van het recht van organisatie voor de leden van de Ned.' Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegpersoneel en achtte het een landsbelang, dat men op 't spoorwegpersoneel kan vertrouwen. Dit kan alleen bij een onbelemmerd recht van vereeniging. Spr. wees er op, dat belemme ring van dat recht- aanleiding gaf tot het gebeurde in 1903. Het stakingsrecht is toen aan het spoorwegperso neel ontnomen kunnen worden. Er is echter nog een strijdmiddel, het lijdelijk verzet. Het vakvereenigings- wezen is niet dood. Integendeel. Spr. keurde het in dezen minister af, dat hij zich laat leiden door ziju antipathie tegen de socialisten. Hij besprak dan in onderdeelen zijn interpellatie naar aanleiding van het ontslag van den werkman Francken. Spr. wees op de achteruitzetting en ver- waarloozing, die van de regeering uitgaat ten opzich te van de vakorganisaties. Dit bleek uit de wijze, waarop de genoemde werkman ontslagen werd. Het bleek ook uit de tegenwerking van de- regeering tegen de organisaties, door de ontevredenheidsbetui gingen, zoo vaak klachtentot uiting- werden gebracht door vereenigingen als de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel. Spr. betoogde verder, dat de minister tegenover het spoorwegpersoneel op treedt gelijk hij vroeger tegenover zijn arbeiders deed als werkgever, n.L als een verlicht despoot, die de vak organisatie afwijst met allerlei chicanes. Ten slotte bestreed spr. de argumenten des minis ters tegen de Ned. Vereeniging in zake de pensioen kwestie, De conferentie, welke de minister had met eenige beheerders van het pensioenfonds van het per soneel, js lang- niet zoo gunstig voor hem verloopen als hij het heeft voorgesteld. Het spoorwegpersoneel verkeert in een tijd van cri sis, Allen haken naar verbetering. Laat de minister zich van kleinigheden en trucs onthouden, klaren wijn schenken en zich een practisch man toonen. De vergadering- werd. verdaagd tot heden 11 uur. Mr. G. VAN TIENHOVEN. De commissaris der koningin in Noord-Holland, Mr. G. van Tienhoven, is in zooverre hersteld1, dat hij reeds eenige malen zijn woning heeft kunnen verlaten en het voornemen heeft nog deze week naar zijn buiten verblijf in den Aerdenhout te vertrekken. De Kamer van Koophandel te Groningen ontving bericht op haar tot den Minister van Financiën ge richt verzoek om de Ontwerp-Tariefwet niet in be handeling te doen nemen dan nadat daarover is inge wonnen het advies der vertegenwoordiging van handel en nijverheid. De Minister antwoordde dat hij 't vóór de indiening niet noodzakelijk heeft geacht, en het niet op zijn weg ligt stappen te doen om vóór de be handeling het advies der Kamers van Koophandel in te winnen. INTREKKING VERBANNING TINSLEY. De Haagsche hoefijzer-correspondent van het H b 1 d. meldt Dat het besluit tot verbanning van den vertegen woordiger der Uraniumlijn, den heer Tinsley, dezer dagen is ingetrokken, heeft natuurlijk hier eu daar by hen, die gaarne achter alle zaken iets verborgens zoeken, het vermoeden gewekt, dat onze Regeering ge zwicht was voor Engelsche pressie. Ik meen te kun nen verzekeren, dat- dit volstrekt onjuist is. De Engel sche Regeering heeft zich van den aanvang af op het standpunt gesteld, dat de Nederlandsche Regeering volkomen in haar recht was en dat er niets viel te protesteeren, noch zelfs te reclameeren. De intrekking van het verbanningsbesluit is dan ook louter het logi sche gevolg eenerzijds van de bedoeling der wet, die slechts tijdelijke verbanning beoogt, anderzijds van het feit, dat de omstandigheden, waaronder de heer Tinsley aanleiding had gegeven tot zijn verbanning, waren verdwenen, zoodra de Duitsche Regeering geen bezwaar meer maakte om Russische landverhuizers op •onsulaat-passen door te laten. Langere verbanning' van den heer Tinsley had toen geen zin meer en vandaar de intrekking. IERSCHE PAARDEN VOOR HET LEGER. Op het Loo werden Zaterdag aangebracht een 40- tal jonge paarden, door de commissie van aankoop van paarden voor het leger hier te lande in Ierland aan gekocht. Per stoomboot van Engeland te Rotterdam aangekomen, w'erden zij direct aan het Maasstatiou overgeladen en door eenige bereden manschappen uit Den Haag naar het Loo overgebracht, waar zij dezen zomer in de weiden van H. M. de Koningin zullen grazen. De vrijlating der dieren geschiedde ónder toezicht van majoor De Bruijne, chef van het remon te-depót te Milligen. WIE HET LAATST LACHT. Wie 't laatst lacht, lacht het best, schrijft het Hbld. en vervolgt in het Tweede-Kamer-overzicht: Kort na den aanvang van de vergadering, toen het ontwerpje betreffende onteigening van de Loolaan te Voorburg aan de orde zou worden gesteld, bleek mi nister Heemskerk het overkomt hem nog al eens niet aanwezig te zijn. En daar er eenige strijding was te wachten, werd dit ontwerp iets verder op de agenda geplaatst. De Kamer lachte om den afwezigen mi nister. Deze verscheen eindelijk en hoorde toen de bezwaren aan die de heer Rink tegen dit onteigeningsontwerp had in te brengen. De afgevaardigde van Hoogezand betoogde dat de Onteigeningswet uitgaat van bet donkbeeld dat er een werk van algemeen nut moet worden verricht. Maar dat was hier niet het geval en dus mocht er niet oneigend' worden. De Minister betwistte dat de uitlegging welke d» lieer Rink aan de Onteigeningswet gaf, in baar abso luutheid juist zou wezen. Maar hier was ze zeker on houdbaar daar de onteigening wèl een werk van open baar nut ten doel had, n.l. het in stand houden van de Voorburgsche waterleiding waarvan de buizen liggen in de Loolaan. Ging de theorie van den heer Rink op, dan zou men wel mogen doen onteigenen voor een nog te maken, maar niet voor een reeds gemaakt' werk eu dan zou men dus in dit geval eerst de buizen uit den grond moeten balen om onteigening aan te kunnen vragen ten einde ze er weer in te kunnen stoppen. De overgroote meerderheid van de aanwezige leden bleek dat .ook wel wat mal te vinden: Slechts 5 leden stemden tegen het ontwerp en 45 er vóór. zoodat meteen bleek dat er net één lid te kort was om de Kamer mondig te maken en de voorzitter de vergadering moest verdagen tot den middag. En nu was het de beurt van den Minister om te lachen om de Kamer. Wat hij dan ook hartelijk deed'. En wie 't laatst lacht, lacht immers het best? 's Middags werd er nog eens overgestemd en toee werd bet ontwerp aangenomen met 01 tegen 6 stem men. Gemengd nienws. INBRAAK. Gisternacht hebben inbrekers zich met valsehe sleu tels toegang verschaft tot het pakhuis van den vlieger van Bussel aan de Botersloot te Rotterdam, waar hij een fietsenzaak heeft. Een slagersjongen die kwam om zijn fiets op te pompen, vond de deur gistermorgen open. Er bleken vier rijwielen gestolen te zijn. NEDERLANDSCHE SPEELHUISHOUDERS NAAR DUITSCHLAND. De Berlijnsche politie speurt op het oogenblik naar Belgische en Hollandsche speelhuishouders, die uit hun vaderland verdreven, thans Rijnland en ook Ber lijn overstroomen, om te trachten er nieuwe speelhui zen op te richten. Te Dusseldorf, Keulen, Aken en ook in Berlijn zijn deze beroepsspelers reeds geobserveerd. De Berlijnsche politie houdt thans met name het oog op drie spelers, Willem Content, Elens en Brandon, die vroeger te Scheveningen speelbanken hadden en thans op weg naar Berlijn zijn. EEN PRETTIG TOERTJE. Gistermiddag is te Amsterdam een vigedante, waar in zich 4 heeren bevonden, in de Heerengracht bij den Amstel gereden. Twee der inzittenden geraakten met het rijtuig te water, doch werden gered. ONTROUWE WERKSTER. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de werkster K. uit de Hoveniersstraat te Rotterdam. Zij wordt ver dacht ten huize van.mevrouw S. E. een paar briljanten oorknoppen ter waarde van 100 te hebben gestolen. Het gestolene is in een pandjeshuis in beslag geno men. BEDROG MET POSTWISSELS. Men meldt uit Haarlem aan het Hbl'd1: Ontdekt is, dat het Rijk voor ongeveer 3000 bena deeld is. Een hulptelegrambesteller van het postkan toor te Overveen wist door vele sluwe middelen val sehe postwissels te verzenden, die hij onder den val- schen naam van W. Schouten, landbouwer te Haar lemmermeer, adresseerde aan een vriend. Deze vriend bad te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kamers gehuurd en inde daar de postwissels. liet- bedrog' werd ontdekt, toen bleek dat het post- kantoor te Overveen meer geld verzonden bad dan af gedragen. Heb onderzoek leverde vele moeilijkheden op omdat de zaak zeer raadselachtig was, wijl de hulp telegrambesteller zeer listig te werk is gegaan. Sinds 5 Mei zijn de telegrambesteller én zijn medeplichtige niet meer gezien. Hot vermoeden is, dat z# uaar Amerika zijn uitgeweken.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1