DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 122 Hondard en dertiende Jaargang. 1911 W O E N S|D A O 24 M E1. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wegens den Hemelyaarts- dag zal deze courant morgen avond (Donderdag) NIET verschijnen. De Directie. BEZOEK VAK DE KONINGIN AAN HET BELGISCHE HOF. ALKMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 24 Mei. De Duitsche rijkskanselier heeft gisteren in den rijksdag het ontwerp-grondwet voor Elzas-Lotharin- gen verdedigd. De aanneming van dit ontwerp be schouwt hij als het belangrijkste van zijn levenswerk en als waar is wat gefluisterd wordt, dan is ook de keizer er ten zeerste op gesteld, dat het ontwerp tot wet wordt. Gemakkelijk gaat dit intusschen niet. Reeds menigmaal was de vrees gewettigd, dat het ontwerp geen meerderheid zou behalen en eigenlijk is men slechts door loven en bieden zoover gekomen, als men thans is. In de rijksdagcommissie moest het ont werp in vijf lezingen worden behandeld voordat het door een meerderheid kon worden gevonden voor een motie, waarin aan den rijksdag in overweging' werd gegeven het danig gewijzigde ontwerp aan te nemen. Danig gewijzigd gaan we maar eens even na wat er alzoo veranderd-'is. Het meervoudig" kies- - recht is geschrapt, de indeeling der kiesdistricten om vergeworpen, de bepaling, dat alleen hij kiesgerech tigd zou zijn, die drie jaar in een kiesdistrict woont (uitgenomen huiseigenaren, grondbezitters, ambtena ren, geestelijken, onderwijzers of advocaten, voor wie dc termijn van een jaar voldoende werd geacht) werd vervangen door een, waarbij niet van het kiesdistrict maar van het rijksland wordt gesproken, waarbij een termijn van een' jaar wordt toegestaan aan ambtena ren, geestelijken en onderwijzers, en een eenjarig ver blijf in het district geëischt wordt. Do regeering heeft in de commissie punt voor punt toegegeven en heeft veel verder moeten gaan, dan aanvankelijk haar plan was. Met name ten opzichte vau het kiesrecht heeft de houding der regeering, die blijkbaar een democratische bevlieging heeft gehad, verwondering gewekt. Geen wonder, dat de conserva tieven niet gainstig gestemd zijn. Een hunner organen zegt dan ook, dat nu het oogenblik gekomen is om voor handhaving der grondbeginselen van het Pruisi sche kiesrecht te zorgen, om in Pruisen daarvoor met ijzeren energie te strijden. En een andere conservatie ve courant, boos dat de regeering den te verwachten steun der socialisten zou aannemen, verzette er zich krachtig tegen „dat de Duitsche keizer de regeling zij ner landsheerlijke rechten in Elzas-Lotharingen als een geschenk uit de handen der republikeinsche om wentelingspartij zal moeten aanvaarden!" Hoe gaarne de rijkskanselier overigens den steun der conservatieven accepteert en hoe noode hij haar ook kan missen, toch heeft hij niet nagelaten hun gis teren de les te lezen en hun de passieve houding in de commissie te verwijten. Alle partijen hadden, deels telegrafisch, hun leden opgeroepen, omdat men vermoedde dat het er spannen zal. Gisteren is het echter goed gegaan, immers het geheele ontwerp grondwet, gelijk het door de commis sie was gewijzigd werd aangenomen. De discussie ging voornamelijk over de stemmen van Elzas-Lotharingen in den Bondsraad. De rijks kanselier betoogde, dat voor de vereenzelviging van het rijksland met het rijk de1 aanneming van het ont werp noodzakelijk was en dat door de bondsregeerin- gen de rechten des Keizers tot het einde toe zijn hooggehouden hetgeen natuurlijk ook tegen de conservatieven was gericht. De sociaal-democraten, de nationaal-liberalen en een deel van de rijkspartij ver klaarden zich vóór het ontwerp, de conservatieven, de anti-semieten, de Polen en de Elzassers erteg'en. Een voorstel der conservatieven, om te schrappen de derde alinea van het eerste artikel, die bepaalt, dat de stemmen van Elzas-Lotharingen in den Bonds raad niet meetellen,'wanneer de voorzitter slechts door deze stemmen de meerderheid aan zijn zijde kan krijgen, werd met- 200 tegen 112 stemmen verworpen. Art. 1 werd aangenomen, zooals het door de commis sie was vastgesteld en de amendementen op art. 2 werden alle verworpen. Vandaag is de kieswet voor Elzas-Lotharingen aan de orde. De verwachting' is, dat het er heden nog wel eens zou kunnen spannen. Voorstanders zijn er ten minste lang niet zeker van, dat- de dag van heden even voor spoedig' zal wezen als die van gisteren. TWEEDE KAMER, In de vergadering van gisteren werden de algemee- ne beschouwingen over de steeuhouwerswet voortge zet, De heer Van Doorn (XT. L.) wees op minister Talma's neiging' om te regeeren door te verbieden. Spr. wenschte met 's ministers staatssocialisme niet mede te gaan. Door den minister van landbouw, nijverheid en'han- del werd de voorstelling, die de vorige spr. gaf van het karakter van dit wetsontwerp, onjuist genoemd. De minister verklaarde dat hij beperking van den arbeidstijd niet bereiken kon door als minister Vee- gens de regeling te doen plaats vinden door gebruik te maken van den algemeenen maatregel van bestuur krachtens art. 4 der Arbeidswet, evenmin door te steu nen op de Veiligheidswet. Van een alles overlaten aan liet particulier initiatief verwacht de minister niets. Aan den heer Tydeman antwoordde de Minister, dat het ontwerp binnen de perken blijft, door dien afge vaardigde aan de wetgeving gesteld. De keurings-kwestie noemde spr. overdreven. De geregelde keuring tot op 17-jarigen leeftijd ligt vol gens den minister in het gezond verstand en ontmoet te dan ook geen bezwaren bij de belanghebbenden. De keuring geschiedt in dit ontwerp in het belang der burgers en is geen novum blijkens eenige door den minister opgenoemde antecedenten. De keuring kan niet worden geacht de vrije beroeps keuze aan te randen. De heer Van Idsinga (O.-H.) zei, dat de be doeling is afgekeurde minderjarigen, totdat zij 21 jaar zijn, uit het vak te houden. De minister merkte op, dat door zulk een re geling de wet haar doel zou missen. De heer Tydeman (V. L.) wilde de steenhou wers 's winters minder in hun werk belemmerd zien. Spr. zei, dat- de minister keuring en toelating ver wart, Spr. protesteerde tegen aanranding der vrije be roepskeuze, een beginsel waarvoor de Minister onver schillig is en bleef tegen staatstóelating voor volwas senen. De heer De Visser (C.-H.) zal zijn keurings denkbeeld in een amendement neerleggen en zal zich verheugen in een compromis, waardoor hij vóór de wet zou kunnen stemmen. Spr. wilde ontwikkeling van energie bij het volk. Deze wordt door 's minis ters voorstelling bedreigd. Spr. wil de vrije beroeps keuze van volwassenen onaangetast laten. De heer Van Doorn hield vol, dat. dwang schering en inslag in de wetsontwerpen van den mi nister is. Keuring op jeugdigen leeftijd, gelijk dit ontwerp wil, geeft geen waarborg voor gezondheid op lateren leeftijd. De heer II e 1 s d i n g e n (S. D. A. P.) bleef de vrije beroepskeuze voor arbeiders een fictie noemen. Spr. hoopte, dat de minister in het belang der arbei ders niet zal toegeven aan de oppositie. De heer De Klerk (U.-L.) hield vol, dat een verbod van toelating voor volwassen arbeiders onhoud baar is. De minister verdedigde opnieuw de keuring in het belang van het gansche steenhouwersbedrijf. Het denkbeeld van den heer De Visser wilde hij nog eens nauwkeurig overwegen. De patroons hadden al leen bezwaar tegen de keuring van hun zoons, niet te gen die hunner arbeiders. De algemeene beraadslagingen werden daarna ge sloten. Op art. 1 verdedigde de heer Hels dingen (S.-D.) een amendement, dat ten doel heeft 't polijs ten, zagen en schuren ook te doen vallen onder het begrip steenhouwersarbeid. Dit is in het ontwerp niet het geval. Bedoelde werkzaamheden wordt steeds in steenhouwerswerkplaatsen verricht, soms afgewisseld door het behouwen van steen. Daarom bepleit spreker de noodzakelijkheid, ook ter wille van de controle, om het begrip steenhouwersarbeid uit te breiden met be doelde werkzaamheden. De heer Van Doorn (V.-L.) merkte op, dat de uitdrukking „bewerken of afwerken" van natuurlijken steen door den minister is gewijzigd in behouwen van natuurlijken steen. Spreker betoogt, dat hierdoor de rechter bij de interpretatie der wet in moeilijkheden zal komen. Door de wet zelf moeten de uitzonderin gen worden opgenomen, die thans in de Memorie van Toelichting voorkomen. De heer Van Idsinga (C.-II.) betoogde, dat onder de wet dienen te vallen niet alleen de steenhou wers, die werken in de onderneming' van een ander, maar alle steenhouwers. Het amendement be streed hij. L.iü dB De heer Verhey (XT.-L.) kwam eveneens tegen het amendement op. Het gaat hem te ver. Schuren, polijsten en zagen zijn werkzaamheden, die niet altijd zuiver als steenhouwersarbeid kunnen worden be,- schouwd. De vergadering werd verdaagd tot heden 11 uur. Het Hbld. van Antwerpen schrijft: Er is reeds gemeld, dat het inzicht bestaat in hoo- gcre kringen, de ontvangst van koningin Wilhelmina, te Brussel, minstens zooveel luister en praal bij te zetten als het geval was bij de aankomst van keizer Wilhelm en president Eallières. Hierbij wordt aangemerkt dat het bezoek van ko ning Albrecht en koningin Elisabeth aan Nederland's vorstin te Amsterdam bijna in familiekring geschied de, wat er dan ook de hartelijkheid van verhoogde. Te Brussel heeft men, zoo verneemt de Vlaamsche Gazet, andere bedoelingen. Men gaat hier, naar wij vernemen, van de gelegen heid gebruik maken, om de welgemeende vriendschap pelijke gevoelens van België tegenover Nederland te luchten, te bewijzen, dat, zoo Amsterdam bij de ont vangst van het Belgisch vorstelijk paar bewezen heeft dat oude veeten vergeten waren en gedempt de bron van twist, Brussel niet ten achter wil staan in het be tuigen zijner sympathie aan het Nederlandsche volk, in den persoon van den loot van Oranje! Uit de ontvangst en het onthaal der Nederlandsche vorsten in België's hoofdstad zal blijken dat zoo staat kundig beleid het samengaan en de verstandhouding tusschen de twee broedervolkeren nog in den weg staat, de volksmassa aan dezen oever van den Moer dijk voor de zaak is gewonnen en het tot zijne hoogste betrachting behoort, van woorden tot daden te zien overgaan. TARIEFWET EN WINKELSTAND. Het bestuur van de Algemeene Winkeliers-Vereeni- ging te Amsterdam, heeft aan alle middenstands-ver- eenigingen in Nedefland een brochure toegezonden, waarin het stenografisch verslag van de vergadering op 16 dezer te Amsterdam gehouden is afgedrukt. Bo vendien zijn daarbij gevoegd een afdruk van het rekest aan de Tweede Kamer, henevens een verzoek aan de middenstandsvereenigingen om het rekest der A W. V. door het zenden van adhaesie-betuigingen te steu nen. In het verslag is opgenomen de rede van den heer L. Bern. J. Gorris, welke deze spr. in deze vergadering gehouden heeft, benevens het daarop gevolgde debat. Het boekje, dat ook wij ontvingen, is zeer belangrijk. TEGEN DE PRIKKELLECTUUR. Het Bureau ter bestrijding en verdringing der Prik kellectuur heeft zich geconstitueerd onder leiding van den heer L. Simons, en statuten enz. vastgesteld. Volgens deze heeft het bureau o. a. ten doel Gegevens te verzamelen omtrent de verbreiding en de werking der prikkellectuur speciaal in ons land en België, en de wetenschap daaromtrent verkregen, on der de aandacht te brengen van de openbare meening; Het inzicht omtrent het wezen en de verkeerde wer king der prikkellectuur te verbreiden en den smaak door betere lectuur te ontwikkelen; Het verdringen der prikkellectuur door het steunen van uitgaven, die door hun prijs en vorm den slacht offers der prikkellectuur in het gevlei komen, doch hun tevens gezonder lectuur aanbieden; Het geven van advies omtrent de werken, die voor dit laatste in aanmerking komen, zoowel voor oude ren als jongeren. Bizonderlijk zullen het houden of doen houden van voordrachten, het uitgeven of doen uitgeven van ge schriften tot de middelen van het bureau te rekenen zijn. Het bureau bestaat uit: a) Een commissie van toezicht, tevens commissie van bestuur der vereeniging; b) eeu leider c. een commissie van advies, belast met het vast stellen van lijsten van werken en het geven van ad vies omtrent aan haar oordeel onderworpen werken. Leden der vereeniging kunnen alleen zijn koninklijk goedgekeurde vereenigingen en hun plaatselijke afdee- lingen. Zoodra meerdere vereenigingen, dan zich thans reeds opgaven, de gelegenheid zullen gevonden heb ben, over hun toetreden tot het lidmaatschap te be slissen zal tot de benoeming van de commissie van toezicht en bestuur worden overgegaan. Aan dit bestuur is tevens overgelaten een omschrij ving van wat onder prikkellectuur te verstaan is, de finitief vast te stellen. HET DEBIETRECHT OP TABAK. Aan de Tweede. Kamer is een adres gericht, met 3441 handteekeningen van winkeliers en handelaars in 1abak en sigaren, meest kleine winkeliers in kleinere plaatsen, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen het wetsontwerp tot heffing van een debietrecht op tabak, dat genoemden winkeliers de kostwinning onmogelijk zou maken. Gemengd Nieuws. EEN VREEMDE POLITIEKE DEMON STRATIE. Men meldt uit Wijk a/Zee aan de „O. H. Ct.": Tachtig roeden aardbeien, toebehoorende aan W. van der Mey, gewezen candidaat voor den gemeente raad, werden door geestverwanten afgeschoffeld en bij het hoofd der school, den heer H. van der Zand, werden vier groote ruiten ingeworpen. Aan beide personen wordt verweten, dat zij oorzaak zijn, dat da officieele Katholieke candidaat niet gekozen werd. Van een en ander is: aangifte gedaan bij de politie, die de daders nog niet heeft kunnen ontdekken. EEN BOTSING. Gistermorgen reed een der auto's der Taxi-Maat schappij tusschen Monnikendam en Edam de Noord- HolL tram voorbij en wilde bij den overweg naar Vo- lendam nog vóór de: tram heen rijden, toen de taxi door de locomotief gegrepen werd en de auto met drie inzittenden (Amerikanen) terzijde van den tramweg geslingerd. De inzittenden kwamen gelukkig met den schrik vrij. POLITIE-BE W APENIN G. Te Utrecht wordt de politie thans bewapend met re volvers, terwijl bovendien een proef zal genomen wor den met gummistok-bewapening. OUDHEDEN GEVONDEN. Terwijl eenige werklieden te Grevenbicht verleden week bezig waren met kiezel delven, stieten zij op eeni ge antieke voorwerpen: een aarden kruik en een paar urnen. Het mocht hun gelukken, ze in'gaven toestand het daglicht weer te doen aanschouwen. Hoewel ze. gevonden werden in de nabijheid van een oude Romeinsche heerbaan, meent de aankooper er van, de heer G. P., dat ze van Keltischen oorsprong zijn. Niet onmogelijk, dat deze vondst binnenkort nog met meerdere exemplaren zal aangevuld worden. (L. K.) UIT BERGEN. Voor de Lager acte onderwijs slaagden te Haarlem de dames E. G. Hopman en M. E. Jorink, alhier. UIT WARMENHUIZEN. In de Maandagmorgen gehouden voltallige zitting van den Gemeenteraad, werd medegedeeld dat het ko hier der Hondenbelasting, de besluiten tot af- en over schrijving en van de betaling uit de post van onvoor ziene uitgaven werden goedgekeurd; dat verschillende betalingen aan den gemeente-ontvanger zijn gedaan; dat de burgemeester gedurende 14 dagen, ingaande 11 Juni verlof is verleend; dat de benoemde onderwijzer Smeets zijne benoeming aanneemt. Deze mededeelin- gen werden voor kennisgeving aangenomen. Burgemeester en wethouders boden den raad aan het Gemeente-verslag over 1911 en deelden mede, dat de gemeente Schoorl adhaesie-betuiging verzocht, met het door haar aan den minister gezonden adres om de lijn AkmaarSchoorl nog dezen zomer te doen open stellen. Na ampele bespreking werd besloten aan dit verzoek t" voldoen. Gedeputeerde Staten adviseerden een door hen aan gegeven finantieele regeling te treffen en den inmid dels aangeboden suppletoire begrooting te wijzigen. De Raad vereenigde zich hiermede, met dien verstande dat hij besloot, geen 2300 maar 2200 te leenen, zonder eenige bespreking, evenals met het Voorstel van B. en W. om een suppletoire begrooting dienst 1911 aan te gaan, in verband met de met den dokter te sluiten leening voor den bouw van het koetshuis. De aannemer van het gymnastiek-lokaal verzocht de volle uitbetaling der 10 van de. aannemingssom, on der aanhaling der redenen, waaruit bleek dat de ver traging niet aan hem doch aan den architect lag; na geen noemenswaardige discussies werd het verzoek in gewilligd. Het Algemeen Armbestuur zond de rekening in over 1910: de ontvangsten zijn 6631.445, de uitgaven be dragen 3721.175, voor'deelig saldo 2910.27. Deze rekening werd goedgekeurd. Naar aanleiding van het verzoek der ingezetenen van Krabbendam is door B. en W. een onderzoek in gesteld, met het resultaat dat zij meenen dat de weg over 60 M. lengte en 2% M. breedte hehard kan wor den, waarvan de kosten bedragen 350. De heer de Groot meende dat wanneer men beide zijden van de brug behart, dit meer verbetering zal aanbrengen dan de beharding van de helling die steeds droog is. Besloten werd na eenige onverstaanbare besprekin gen dat. de 2 in de gemeente wonende metselaars op gaven kunnen inleveren. Omtrent het eigendomsrecht van een stukje grond naast „Ons huis" werd besloten dat een onderhoud daaromtrent zal worden aangevraagd met de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Tot leden van het stembureau werden aangewezen ch heeren Blankendaal en Kraakman en voor een eventueele herstemming de heeren Barsingerhorn en Swan. Bij de rondvraag deelde de heer Swan mede, dat d« commissie van toezicht op de landerijen rond is ge weest, doch niets bijzonders heeft mee te deelen. De vergadering werd daarna gesloten. UIT WINKEL. Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het theoretisch apothekers-examen mej. N. Breebaart, alhier. UIT DE BEEMSTER. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van „Beem- stcr-Welvaart," zijn ongeveer 70 ingezetenen saamge- komen, om te spreken over een mogelijke feestviering in 1912, ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van den Beemster. De voorzitter, de heer J. Winkel, hoofd der school te Noord-Beemster, leidde de vergadering; op zijn vragen of in 1912 feest gevierd en of een commissie

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1