DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 130 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 ZATERDAG 3 J U N I. Uit den Haad» Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Wegens den 2en Pinkster dag zal de Courant Maandag 5 Juni niet worden uitgegeven. De Directie. Aan belanghebbenden wordt nog maals herinnerd dat de ZAKBOEK JES van de LANDWEERPLICHnOEN ter gemeentesecretarie kunnen worden TERUGGEHAALD. üiA AiÜAliAAl». - ALKMAARSCHE COURANT. len er niet aan,,of deze verklaring van den voorzitters- zetel af zal den heer Lokman, vooral in deze dagen. AT/KM AAR 3 Juni, „Wat op 's harten grond leit, dat welt me naar de „keelik word te stijf geparst, En 't werkt als nieuwe „wijn, die tot de spon uitbarst." Deze woorden uit Vondels Roskam zou de burge meester Woensdagmiddag tot de zijne bobben kunnen maken. Zoolang heeft hij zich blijkbaar reeds geërgerd aan bet optreden van bet raadslid Pot, dat de geringste aanleiding voldoende was om zijn toorn op te wekken en in hevige verontwaardiging ronduit te zeggen waar het naar zijn meening op stond. Anderen zouden wel licht fijner hebben gesproken en zorgvuldiger htin woorden hebben gekozen, maar dat is tenslotte groo- t endeels een kwestie van temperament. Hoofdzaak is dat er thans officieel eens een resolute verklaring is afgelegd, waarbij die actie van den lieer Pot, door ons reeds lang geleden als „afkeurenswaardig" gekwalifi ceerd, in het juiste licht is gesteld en dat daaraan in het openbaar een woord van waardeering is vastge knoopt voor onzen directeur van gemeentewerken, waarop deze reeds te lang heeft moeten wachten. „Ge zegd worden moet het toch, laat ik het nu dan maar zeggen," aldus sprak ongeveer de voorzitter. Volkomen juist alleen het werd wat laat gezegd. Wij twijfel den voor zifl in deze da_ goeddoen. Critiek op zijn beleid moet elk hoofdambte naar, elk overheidspersoon wel eens verduren en dat kan zijn goede zijde hebben, maar de hatelijke wijze, waarop de heer Lobman door den heer Pof is be stookt- is beneden critiek, is slechts het gevolg' van een vooropgezette bedoeling, waarin de heer Pot tij dens zijn lidmaatschap van den Raad aanvankelijk helaas gesterkt werd. En nu weten wij bij voorbaat wel, h»e de heer Pot denkt over hetgeen wij hier be weren en wat hij zal antwoorden, zoo bet hem lust hierop in te gaan, maar dat kan ons niet weerhouden onze opvatting neer te schrijven, welke wij trouwens nimmer hebben verborgden, ook tegenover den heer Pot- zeil niet, dien we in menig opzicht waardeereu en wiens plaatselijke kennis, technische ervaring en prac- fischen kijk we meer dan eens in don raad zoowel als in het particulier gesprek bewonderden, mits de persoon van den heer Lobman er maar niet mee ge moeid was. V ij blijven liet dan ook betreuren, dat de heer Pot allen waarschuwingen ten spijt, zijn raadslidmaat schap, dat nu wel spoedig ten einde zal loopen, zoo weinig vruchtdragend heeft laten voorbijgaan en wij blijven evenzeer overtuigd, dat de heer Pot, zoo hij tiaar verstandigen raad had willen luisteren, een der beste raadsleden zou zijn geweest, dien men noode had zien heengaan. In den heer Uitenboscb, dien na staking o, ironie van het lot! der stemmen de gelukkige greep van den secretaris van den raadszaal naar het waaggebouw deed verhuizen verliest de raad ongetwijfeld een zijner ijverigste leden. Al was hij, speciaal in deu laatsten tijd, niet steeds even gelukkig in de keuze der onderwerpen, welke hij ter sprake bracht en in de wijze waarop hij dit deed, vaak ook toonde hij studie gemaakt, te hebben van de zaken, die hij besprak en in menige rede klonk niet liet star-doctrinaire, dat ve le zijner partij,genooten elders kenmerkt, maar wel een warme overtuiging en een practiscbe bezadigdheid. Nu hij geen meerderheid in den Raad kon krijgen, deed liet ons voor hem genoegen, dat liij de betrek king, waarop hij prijs stelde, door liet lot heeft gekre gen en wij hopen dat de functie, welke van hem uiter aard meer zal eisehen dan van een ander, hem voldoe ning zal schenken. In de laatste zitting welke hij bijwoont zal hij waar schijnlijk wel een pleidooi houden voor het onderzoek naar het aantal achterlijke kinderen in deze gemeente. Do behandeling van dit punt werd Woensdag door den voorzitter uitgesteld, voornamelijk in verband met de afwezigheid van den districtsschoolopziener. Waar el ders bijv. in Arnhem, Utrecht en Dordtrecht de districtsschoolopzieners een beslissend woord in deze zoo belangrijke kwestie hebben gesproken. Vertrouwen we dat ook de heer Van Buijsen zich een voorstander van het onderzoek zal tooneri. Te wenscben is het dat ouders, wier achterlijke kinderen thans bijzondere scholen bezoeken, overtuigd zullen zijn van het, groote belang dat hun misdeeld jongetje of meisje bij voor hem of haar geschikt onderwijs heeft, zullen begrijpen voor welk een gewichtige beslissing zij staan bij de be antwoording dter door B. en W. gestelde vraag, zullen inzien, dat de kwestie zuiver gesteld niet is openbaar of bijzonder onderwijs, maar onderwijs, dat van hun kinderen niets kan terechtbrengen öf onderwijs, dat de geringe vermogens tot ontwikkeling brengt en daardoor hen later in staat stelt op eervolle wijze in eigen onderhoud te voorzien. Wij zouden het logischer gevonden hebben, dat deze vraag was gesteld na het onderzoek, en kunnen nog niet inzien, dat het onderzoek moet- afhangen van het resultaat der poging, welke thans wordt gedaan om de houding dier ouders te weten te komen. Een verrassing had de voorzitter voor het slot der vergadering bewaard, n.l. de mededeeling, dat de mo len „de Wolf' van Banning in publieke veiling door de gemeente was gekocht voor 750. Men herinnert zich wellicht, dat de eigenaar juist drie jaar geleden den molen aan de gemeente te koop aanbood voor 4300 en dat de gemeente daarvan niet wilde weten. Wel stelden B. en W. nog voor den ondergrond van den molen voor 1500 te koopen, maar toen dit voorstel in behandeling kwam, werd liet ingetrokken. Liet proces, dat de heer Banning de gemeente aandeed verloor hij. liet bezit van den molen heeft den laat sten eigenaar immers de veronderstelling ligt voor de hand, dat de gemeente de molen gaat sloopen 'dus weinig geluk gebracht TWEEDE KAMER. in de vergadering van gisteren deelde de voorzitter mede dat de heer De Meester hem bericht heeft we gens ongesteldheid verhinderd te zijn de vergadering- bij te wonen, zoodat diens aan de orde gestel-de inter pellatie over pest in Indië van de agenda werd afge voerd. Voortgezet werd daarna de behandeling van liet wetsontwerp betreffende de Eedsquaestie. De heer T roelstra, opmerkende dat we hier niet te doen hebben met de eedsquaestie in den gan- scben omvang bij dit eedswetje, dat ook door de Re geering slechts als een noodwetje wordt aangeduid oordeelde daarom dat hij zich thans van principieele beschouwingen over het eedsvraagstuk kan onthouden. Spr. stelde in liet licht dat -door lloogen Raadsar- rest van 23 Mei 1910 het eedsvraagstuk in een nieuw stadium is gekomen. Echter dit arrest beschouwende, merkte spr. op dat bij dit arrest verschil wordt ge maakt tusschen eedsverplichting en eedsvorm; im mers wordt daarin gezegd dal afgescheiden van de vraag of in 't algemeen niet leden van kerkgenoot schappen verplicht zijn den eed af te leggen, niet vaststaat dat de, heerschende wijze van eedsaflegging- voor hen verplichtend is. Afgescheiden dus van de verplichting van niet-'le- den van kerkgenootschappen om hun eed af te leggen, laat bedoeld arrest tevens onbeslist de wijze van eeds aflegging. Daarom had dit voorwetje, wilde het klop pen op het arrest, oplossing' moeten brengen van de wijze van eedsaflegging door niet-leden van kerk of kerkgenootschappen, maar de minister ging verder dan noodig' was; hij had kunnen volstaan met wijzi ging van artikel 161 van het- Wetb. v. Strafvordering en van artikel 107 der Burg. rechtsvordering'. Door dien bij t lloogen Raads arrest gebroken werd met de gelijkstelling van leden en niet-leden van kerkgenoot schappen, ontstond' een leemte in onze jurisprudentie, en juist datgene wat in die leemte moest voorzien, nam de minister uit het oorspronkelijke ontwerp weg. Wat thans door dit eed.sontwerp gebracht wordt (voorschrift omtrent de wijze van eedsaflegging) had geen haast. Waar urgentie bestaat, laat het wetje een leemte, die rechtsonzekerheid brengt voor lien, die niet gelooven. Spr. beriep zich bij -deze klacht oudcir interrupties van den minister, op den advocaat-gene raal van den II. R. en den hoofdredacteur vat W. v. li. R. Hij verweet den Minister in deze van meening te zijn veranderd na ruggespraak met de geestelijkheid of met z n politieke vrienden. Spr. was tegen het ontwerp, dat niets beteekent. Vervolgens vroeg en verkreeg de lieer Roodhu y- z e n (U.-L.) verlof om wegens ziekte van den heer de Meester in diens plaats de Regeering te mogen inter- pelleeren. Woensdag a.s. zal die interpellatie (over de pest op Java) plaats hebben. De heer Brum meikamp (A.-R.) hervatte de beraadslaging over het Eedswetje en verklaarde na mens zijn fractie, dat zij dit ontwerp als noodwetje ac cepteert. De minister van Justitie (de lieer Regout) ontken de, dat dit ontwerp geheel afwijkt van het oorspronke lijke en zei, dat zijn ambtgunooten het niet mede on derteekenden, omdat de vaststelling' bet eedsformulier geen enkele wet wijzigt. De minister herinnerde er aan, dat zijn eerste ont werp nergens instemming vond. Spr. lichtte het thans voorgestelde ontwerp toe en verdedigde den eed als het beste middel om de waarheid te verkrijgen. Het amendement-Troolstra noemde hij onaannemelijk. Doch ook den eedsdwang wil hij niet handhaven voor ong-eloovigen, hetzij zij bezwaar maken wegens hun innerlijke overtuiging", of geen bezwaren hebben, daar de eed voor hun een zinledige verklaring' is. De minister wil een t o ets ings recht voor het vrijstel len van den eed. Het oorspronkelijk ontwerp meende hij niet te mogen handhaven tegen de algemeene overtuiging der Kamer. Het arrest van den H. R. maakte vaststelling van bet eedsformulier wel noodig. liet amendement-van Hamel ontraadde de Minister. Ka nog eenig debat werden de algemeene beraadsla gingen gesloten. De beraadslaging werd verdaagd tot Woensdag 11 uur. DE TARIEFWET. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede Ka mer deelde de voorzitter mede, dat de commissie van voorbereiding over de Tariefwet op 16 Juni hare ver gaderingen zal aanvangen. Geuieugd nieuws, TE VEEL AANBOD. Liet aanbod van vreemde arbeiders voor den hooi oogst in Friesland is dit jaar zoo groot, dat het verre de vraag overtreft. Velen keeren onverrichterzake naar hun haardstede terug, na eenige dagen tever geefs om werk te hebben gevraagd. KWARTJESVINDERS. Een Duitscber was gistermiddag met veel moeite binnengjeloodsd in de woning van een bekend kwartjes vinder aan de Leeuwenstraat te Rotterdam. Daar wachtten andere kwartjesvinders: hom op, om hem voor gezamenlijke rekening te ontlasten van de ruim 200, die hij in zijn bezit bad. Men meende juist het spel te beginnen, toen de politie binnentrad en den vreemdeling uit handen van het nobele gezelschap, waarin hij verdwaald was, bevrijdde. Daarover waren de kwartjesvinders heelemaal niet te spreken. TUSSCHEN DE BUFFERS. Op de Lijnbaan te 's-Gravenhage is g'isterochtènd bq het rangeeren van de Westlandsche stoomtram, een ongeveer 10-jarig- knaapje, dat aan een der tramrijtui- gen was gaan hangen, met het hoofd tusschen de buf fers van twee tegen elkander komende wage-ns ge raakt. Bij aankomst in het R.-K. Ziekenhuis aan het Westeinde bleek hij te zijn overleden. BELEEDIGING. De arrondissementsrechtbank te Dordrecht heeft gisteren den journalist R. aldaar, die de vorige week terecht stond wegens beleediging van den heer ILidde Nijland te Dordrecht, door een artikel in het maand blad „Hollandschi-Zuid-Afrika," overeenkomstig den eiscli tot J 15 boete subs. 15 dagen hechtenis veroor deeld. De rechtbank overwoog", dat de beleediging in het openbaar is geschied door de toezending van liet blad met het gewraakte artikel aan 3600 leden der Zuid- Afr. Vereeniging- hier te lande en aan ongeveer 200 niet-leden in Zuid-Afrika. WEER TERECHT. Omtrent den sedert Hemelvaartsdag spoorloos ver dwenen boerenzoon uit Kallenkote wordt gemeld, dal zijn ouders thans uit Oldeboorn (Fr.) bericht hebben ontvangen, dat hij zich aldaar als boerenknecht heeft verhuurd en niet weer naar huis wenscht terug te keeren. EEN VACANTE HOOGLEERAARiSTOEL. Naar aanleiding van liet bericht uit „De Tijd," dat de oud-minister, mr. Nelissen, zou zijn aangezocht voor hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, en daarvoor bedankt heeft, meldt de „Res. Bode," dat voor de bewuste vacature te Utrecht vóór mr. Nel is sen reeds waren aangezocht mr, J. Kosters, professor in het burg'.- en handelrecht, te Groningen, en mr. C. W. Star Busman, rechter in de arrondissementsrecht bank te Almelo. Thans kan worden verwacht zoo zegt de bericht gever van de „Res. Bode" verder de benoeming van mr. Libourel. AAN HAAR VADER TERUGGEGEVEN. Gistermiddag is te Barneveld, op bevel der recht bank, een 12-jarig meisje door 12 gewapende rijksveld wachters bij haar grootouders weggehaald. Het kind werd ongekleed in een auto gedragen en aan haar va- dor overgegeven. Omtrent het door de politie weggehaalde kind, meldt men nader uit Barneveld: Behalve een 10-tal rijksveldwachters, onder hevel v^n den brigadier uit Barneveld en uit Amersfoort, waren aanwezig de burgemeester alhier, de deurwaar der uit Utrecht en een verpleegster.. Hartverscheurend gilde het kind, toen het, ongekleed, uit het huis harer grootouders, wonende op de hofstede „Bijschoten," werd gehaald en zóó hevig was het verzet der kleine, dat zij weldra op een brancard moest worden gebon den, om vervolgens naar een haar wachtende auto te worden gedragen. De vader van het kind, de jachtop ziener G. van Delen, wonende te Kinschoten, was bij de auto gebleven. Tal van verwenschingen kreeg hiel de man van de buren te hooren, aangezien de ontvoe ring op zijn last geschiedde, nadat liij eerst de moei ten en kosten van opvoeding van het kind' aan de grootouders heeft overgelaten. WATERSNOOD IN DEN BRIEL. Men schrijft uit Brielle: Het is wel eigenaardig dat een stad, die haar ver maardheid dankt aan de Watergeuzen en aan de 17e- eeuwsche admiralen en andere waterrotten, een stad eindelijk waar nu en dan bij Noordwesterstorm het zeewater door de laagstgelegen straten zwalpt thans gebrek heeft aan water, zij het dan ook drink water. Bij dit zeldzame droge en warme weer, zou men, met eenige fantasie, zich kunnen verbeelden, dat de goede stede van dei Briel in het Oosten gelegen was. Het zijn wel geen kameclen, die in leer en zak ken liet noodige drinkwater aanvoeren, maar aange voerd wordt het dan toch, hetzij door de stoomtram uit Rotterdam, hetzij vanwege de Torpedo uit Ylaar- dingen of uit andere oasen. Tot die Oostersche voorstelling' werkte heden kracht dadig een zwerm van zoogenaamde glazenmakers of juffertjes mee, die bij duizendtallen over de stad vlo gen. ONTPLOFFING. Te Abcoude is een niet a'lledaagsch ongeluk ge beurd. Bij het lakken van een aangeteekenden brief sprong de spirituslaklamp met geweld uiteen, waar door de brievenbesteller Payralbe opeens geheel in brand stond. Door terstond in het Nauwe Gein te springen zijn gelukkig alleen de rechterarm en -hand gebrand. Dr. K„ per telefoon geroepen, verleende de eerste geneeskundige hulp. De aangeteekende brief is maar weinig geschonden. AUTO-BOTSING. Op den Muiderstraatweg nabij Naarden zijn twee automobielen, de een G 210 van den lieer Mesdag, Hil versum, de ander G 820 van den heer Fockens, tegen elkaar gereden. De eerste kwam uit de richting Am sterdam, de andere van Naarden. Het ongeval ont stond, door niet genoeg uithalen der eene auto. De een vloog tegen de railsverhooging. over den kop, de andere geraakte bijna te water; een zandhoop keerde deze. Mevr. Mesdag werd aan arm en been gekwetst opge nomen en ook de chauffeur dezer auto. Door dit ongeval is weder gebleken, hoe gevaarlijk deze straal weg is te berijden. VEENBRAND. Over verscheidene H.A. woedt onder Appelscha (Fr.) e:en ernstige veenbrand. Men is niet in staat het vuur te stuiten, men verlangt naar een regenbui. UIT St.-PANCRAS. Mej. B. Boot te Haarlem is benoemd tot onderwij zeres aan de school met den Bijbel alhier. ■J— De heer K. Visser, sedert- jaren lid van het Be stuur der Banne Sint-Pancras, periodiek aftredend, hoeft bericht, dat hij niet. meer voor een herbenoeming in aanmerking wenscht te komen. UIT DE EGMONDEN. Bleef tot dusver onze veestapel gespaard voor het zoo gi vreesde mond- en klauwzeer, thans vernemen we, dat bij een paar landbouwers te Egmond-Binnen ge noemde ziekte is uitgebroken, 't Is te hopen dat het hierbij beperkt blijft. Bij K. B. is aan den opzichter bij 's Rijks kust- verlichting te Egmond aan Zee M. Muije, op verzoek, wegens meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag uit zijne betrekking ver leend. UIT HENSBROEK. De Naamlooze Vennootschap „Zuivelfabriek Hens- broek" vergaderde bij den heer Gunder alhier. De bij eenkomst werd geleid door den heer A. Schrooder. De secretaris-penningmeester, de heer J. Bolke- stein, bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Uit die mededeelingen vermelden we het volgende: ver werkt zijn van MeiNov. 1910 397208 L. melk, waar van gemaakt zijn 16755 stuks Edammer kaas; ver werkt zijn van Nov.1 Mei 1911 317319 L., hiervan zijn gemaakt 14568 Edammer kaasjes, terwijl nog ver kocht is 550 K.G. weiboter. Verder blijkt dat de bruto ontvangsten hebben be dragen totaal ruim 38959. Hierna volgden nog eenige besprekingen en vervol gens sluiting. UIT BENNINGBROEK. Het hoofd der openbare lagere school alhier, de heer J. K. Kesteloo, sedert 15 April 1880 alszoodanig in be trekking, heeft den raad tegen 1 November a.s. ont slag gevraagd. UIT OTERLEEK. Gister ontdekte de heer P. L. een begin van brand op de schuit van den vrachtschipper J. L. alhier. Met. moeite was het vuur, aangewakkerd door den sterken Oostenwind te bedwingen. De lading, bestaande uit riet, g'ing voor een deel verloren. Mast, giek, zeil en luiken, alsook het touwwerk, al les nieuw, leden veel schade. Voor L. erg jammer. Hij had schip noch lading verzekerd. AANGEREDEN. Aan den Kanaalweg te Schore geraakte van een rijtuig waarin een drietal lieeren uit Hanswaer en Yerseke gebeten waren, het lemoen los, waardoor dit zijwaarts achteruit liep en in aanraking kwam met het paard van den molenaar in 't Anker aldaar, die met een met meel beladen kar het rijtuig volgde, met het gevolg dat het paard van schrik achteruit deinsde en met kar en geleider in den breeden naast den weg ge legen bermsloot terech't kwam, terwijl ook bet rijtuig dien weg volgde. De bennsloot bevat tegenwoordig niet veel water, doch wel veel modder; het portier van het rijtuig kon worden geopend, en kruipende door den modder kon den de keeren, gelukkig ongedeerd, doch wel erg „be-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1