DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Damrubriek. Berijdt éM3m J «1 Ho130 Honderd en dertiende ja&rgang. 1911 ZATERDAG 3 JUNI SPROKKELINGEN. BINNENLAND. ADVERTENTIE N. D. HAASBROEK - Alkmaar. i tm. Schaakrubriek. Hl.... Excelsior BANDEN, ém. i ÉH 0 K e5 X e4 2 L e8 c6 -j- L a5 X bi 2 Pe4 c3 L a5 b6 2 Pe4 c5 L a5 c7 2 Pe4 d6 L aö d8 2 Pei f6 Een eenvoudige kwestie, LoodgieterGas- en Waterfitter. Reeds zeer vele in BERGEN geplaatst. A. HILDERING, Hekelstraat, Alkmaar. ITALIAANSOHE VRUCHTEN. Doov de ijdelheid en praalzucht van vele menschen hier in het Noorden, die zoo gauw mogelijk de eerste groente en de eerste vruchten op tafel willen hebben, maken tuiniers in Zuidelijker streken dikwijls goede zaken, door hun eerste vruchten naar het koele Noor den te zenden, waar men denkt, dat Italië één grooten vruchtentuin is. Weet men er echter meer van, dan is men leelijk teleurgesteld. Citroenen, sinaasappelen, vijgen en amandelen groeien natuurlijk goed in het Zuiden, het is hun vaderland, maar perziken, abriko zen, pruimen, appelen, kersen en bessen rijpen veel be ter in het Noorden. De perziken worden bijv. in het Zuiden van de Vereenigde Staten ruw en met knob beltjes bedekt, appelen krijgen in het Zuiden een vreemde kleur en smaken zoo wrang, dat men ze niet ongekookt eten kan, pruimen blijven in het Zuiden klein en krijgen geen smaak. Aan den Rijn en in Frankrijk worden de druiven veel sappiger dan in Spanje en Italië. De groote op export berekende t^elt heeft dan ook hoofdzakelijk in het Noorden van Italië plaats, waai de brandende hitte, door frissche winden getemperd wordt, bijv. in de Italiaansche Riviera, waar zeewinden koelte brengen, in de milde streken aan het Garda- meer, het Maggiore-meer en het Como-meer. De vroege oogst, wélke in Italië van het meeste be lang is, is die van de kersen, die vroeg in het voorjaar reeds naar het Noorden gezonden worden. In Noord- Italië worden de kersenboomen langs de randen van de akkers en de wijntuinen geplant. De vruchten- boomen worden op afstanden van dertig tot veertig meter van elkaar gezet en daartusschen wordt groente of graan verbouwd. Boomen van tachtig of honderd jaren oud zijn daar geen zeldzaamheid en vele daar van geven in een seizoen 600 of 800 pond kersen, die een waarde van 40 tot 50 vertegenwoordigen. In ons land worden de kersen geplukt als ze rijp zijn, opdat zij sappig en smakelijk zullen zijn. De Ita liaansche tuinier wacht niet zoo lang. liet grootste deel van de in het Zuiden geplukte kersen, worden naar liet Noorden gezonden. Geheel rijpe kersen kunnen niet tegen het vervoer met den trein. De vruchten worden dus geplukt als ze nog lang niet rijp zijn. De oogst wordt in groote manden aan de groothandelaars of exporteurs afgeleverd. Deze schudden ze uit in groote bakken of op tafels en meis jes en vrouwen moeten ze sorteeren. De rijpste wor den er dan uitgehaald, omdat zij niet vervoerd kunnen worden. Zij worden in de naastbijzijnde steden ver kocht, de andere gaan naar het Noorden. KARNEMELK. In verschillende streken meende men vroeger dat een door den bliksem ontstanen brand niet met water maar slechts met karnemelk kon worden gebluscht. Hoe kwam men daaraan? Dat eigenaardige verschijnselen, zooals een door den bliksem veroorzaakte brand met eigenaardige middelen bestreden moesten worden, is een' conclusie, welke eer tijds veelvuldig werd getrokken en toegepast. Nu is het een bekend feit, dat melk tijdens een onweer gauw gaat schiften en dat de bestanddeelen zich als bij de boterbereiding gaan afzonderen. Zooals nu het onweer door de melk wordt beïnvloed, zoo zou ook de geschifte melk op het vuur, dus door dat door den bliksem ont stond, inwerken, meende men vroeger. In de middeleeuwen moet men zellfs bij de kalkspe- cie wel eens karnemelk hebben gevoegd, om de muren tegen den bliksem te beschermen. Gemengd nieuws. UIT HARENKARSPEL. In de gisteren alhier gehouden voltallige vergade ring van den raad werd medegedeeld dat de heer Dr. Groenhart de tijdelijke benoeming niet heeft aangeno men onder vermelding der redenen die hem tot dit besluit noopten; wel verklaarde hij zich bereid tot een week na de benoeming van een vasten gemeente-ge neesheer de betrekking waar te nemen. Tot gemeente-geneesheer is benoemd uit de alpbabe- tische aanbeveling: de heeren Groenhart, Kens te Vin nen en Spaans te Schoterland, de heer Groenhart, na dat een adres onderteekend door pl.m. 50 personen werd voorgelezen, waarbij gevraagd werd den heer Groen hart te benoemen. Op den heer Ken® te Vianen wer den 2 stemmen uitgebracht. De minister van binnenlandeche zaken berichtte dat er geen bezwaar bestond om den borgtocht van den gemeente-ontvanger te veranderen in een hypothe cair verband op zijn landerijen. B. en W. stelden voor dit te doen en den borgtocht to vermeerderen van 2000 op 2500. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aange nomen. Het voorstel der gemeente Alkmaar, om eten ge meenschappelijke regeling aan te gaan1, inzake het be zoeken van kinderen uit deze gemeente van de O. L. scholen aldaar, werd daarna aan de orde gesteld, on der mededeeling dat B. en W. voorstelden het voor stel aan te nemen, waarmee de raad zich zonder be spreking met algemeene stemmen vereenigde. Het bekende adres der Electrische Ctentrale werd op voorstel van B. en W. voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Omtrent de leeftijdsgrens der kinderen, die op de O. L. school worden toegelaten, berichtten Gedepu teerde Staten dat zij het besluit van den raad om kin deren op den leeftijd van 5 jaar en 4 maanden toe te laten niet goedkeuren. De raad besloot de tusschenkomst van' H. M. de Ko ningin in te roepen. Tot leden van het stembureau voor de Gemeente verkiezingen werden benoemd voor Waarland de hee ren Zut, Bakker en Borst en voor het dorp de heeren Slot, Bijpost en Weel. De door B. en W. voorgestelde betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van 55 werd goedgekeurd. De rekening van het algemeen armbestuur in ont vangst 3414.90 en in uitgaaf 3171.19 aangeven de, werd goedgekeurd. De vergadering werd daarna gesloten. UIT HEER-HUGOWAARD. Bij' de opening van de voltallige raadsvergadering, behoudens een vacature, heette de voorzitter, de heer Wiebe van Slooten, den leden welkom. „Mocht mijne leiding," zoo vervolgde spr., „in 't eerst wel eens iets te wenschen overlaten, ik verzoek dan daarvoor be leefd verontschuldiging en ik hoop, dat de verschillen de beraadslagingen en de te nemen besluiten allen mog-en strekken ter bevordering van de belangen der gemeente." Na vaststelling der notulen van de beide vorige ver gaderingen, werd medegedeeld: dat ingekomen was een schrijven van Gedeputeerde Staten1, inzake de melkvoorziening en dat in verband metdeueinigingeen onderzoek zal worden ingesteld; dit schrijven werd daarom voorloopig' voor kennisgeving aangenomen) een verzoek van de afdeelimg Hensbroek ter bevorde ring van het vak onderwijs om een subsidie onder overlegging der rekening en verantwoording over 1910, gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad; een verzoek van mej. G. Kooij, herbergierster in de „Koffiemolen" om het daarheen te leiden, dat de kermis bij de „Koffiemolen samen zou vallen met de kermis bij de „Hengstman." De voorzitter, verklaarde er niet voor te zijn. Na eenige algemeene besprekingen; waarbij de heer Appel zich tegen en de heeren de Boer en Schilder zich er voor verklaarden, werd met 4 tegen 2 stemmen (die van den heeren Appel en den voorzitter) bet ver zoek ingewilligd. Het voorstel der gemeente Alkmaar, tot het aan gaan eener gemeenschappelijke regeling, in verband met het bezoeken van leerlingen uit deze Gemeente op de scholen aldaar, werd ter tafel gebracht. De voorzitter deelde mede dat B. en W. voorstelden de regeling aan te gaan, welk voorstel na gegeven toe lichtingen en eenige- algemeene discussies met alge meene stemmen' werd aangenomen. Omtrent de aanvullingsverkiezingen deelde de commissaris der Koningin mede, dat spoedig' moet worden overgegaan tot het vaststellen vain de rooster van aftreding. Na die vaststelling bleek dat in 1913 er 3, in 1915 er, 1917 telkens 4 leden zullen aftreden. Ter sprake werd gebracht bet verzoek van Ilugo- waards belang, dat in de vorige vergaderingen werd aangehouden, strekkende tot vestiging vau een tele foonkantoor, subsidie aan particulieren die een straat verlichting willen aanleggen en het aanstellen van een tweede vroedvrouw. Omtrent het telefoonkantoor erkende de voorzitter het nut daarvan voor enkelen, doch z. i. wettigde het algemeen belang de onkosten niet. De heer Plevier verwees naar Ursern, waar veel van bet kantoor gebruik gemaakt wordt. De heer de Boer zoowel als de voorzitter wenschten eerst nadere inlichtingen, de heeren Appel, - van der Oord en Schilder verklaarden zich er tegen, waarna de voorzitter in overweging' gaf adressante om nadere inlichtingen te verzoeken. Inzake de straatverlichting zeide de voorzitter dat z. i. adressante moest komen met een opgave der deel- nemenden e. d. en dat dan de gemeente misschien wel bereid zal worden gevonden eenige subsidie te verlee- nen. De raad vereenigde zich met deze zienswijze. Wat aangaat het aanstellen eener tweede vroed vrouw, word dit gedeelte van het adres voor kennis geving aangenomen. De lijst van inkwartiering werd vastgesteld zooals door B. en W. aangenomen: ze gaf 'aan' 367 inkwartie- ringspïiehtigen. De bespreking- van het secretariaat werd daarna aan de orde gesteld en de voorzitter stelde de vraag: „zal in de oproeping geplaatst worden: „gediplomeerd vereischt" of „bij voorkeur gediplomeerd." De heer de Boer zou de voorkeur willen geven aan gediplomeerden. De heer van der Oord vroeg wat de burgemeester wil. De heer de Boer zag gaarne iemand die meer daar toe bekwaam was, de heer Plevier eveneens. De voorzitter merkte op, dat het voordeeliger voor de gemeente was de functies in een persoon te. veree nigen, want bij scheiding zal misschien ook een amb tenaar moeten aangesteld worden. De heer van der Oord verwees naar de indertijd door den Y. geuitte woorden om secretaris te willen worden, waarop de voorzitter zeide dat hij na ernstige overweging thans anders denkt, alleen de voordeelen voor de Gemeente zouden misschien den doorslag ge ven het wel te doen. Met de twee stemmen van de heereu Plevier en de Boer tegen besloot de raad geen bepalingen in de advertentie te noemen. AAN DE DAMMERS. Met dank voor de ontvangen oplossingen van pro bleem 132. Dit mooie probleem van den heer Bourquin ver diende beslist aller aandacht. Stand Zwart: 8/12, 15, 18, 20, 21, 24/27. Wit29, 32/34, 36/38, 40, 41, 43, 44, 48, 50. Oplossing 1. 33—28 1. 24 31 2. 41—37 2. 27 49 3. 36 7 3. 12 1 4. 37—31 4. 26 37 5. 48—42 5. 37 48 6. 50—45 6. 48 30 7. 40—35 7. 49 40 S. 35 24- 8. 20 29 9. 45 5!! Inderdaad een fraaie ontleding. Wij ontvingen van dit probleem goede oplossingen van de heeren: G. Cloeck, D. Gerling, J. Houtkooper, te Alkmaar, H. J. Lantinga te Haarlem en S. Homan te Wijde Wormer. Eindstelling. Hoe dikwijls zit in schijnbaar gewone eindstellingen tocli nog een aardige winst. Om deze. echter te door zien, wordt een zeer scherp doorzicht vereischt. Een zeer moeilijk voorbeeld is o. i. liet volgende: Zwart: 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 24, 25, 35. Wit21, 27, 28, 37, 38, 39, 40, 44, 50. Vraagstuk 40, van J. NOOME Mzn., Pu mierend. In dezen stand offerde wit alle schijven op één na eu behaalde daarmee tegenover de drie resteerende zwarte schijven de winst. Zie hier de afwikkeling: 1. 12— 7 1. 35 49 of 2 11 2. 23—12 2. 2 11 of 35 49 3. 12— 8 3. 13 2 4. 21—16 4. 49 21 5. 16 7 5. 2 11 6. 41—37 6. 42 31 7. 36 7 Zwart kan nu spelen 2024, doch wit beheerscht daarna door 71 de lijn 145. Zwart moet nu twee schijven offeren om wit van dien lijn af te krijgen en kan dan met een! zwarte schijf net ruit 45 bereiken, doch in dien tijd heeft wit een plaats gevonden op de lijn 650 en plaatst vandaar zijn dam op 50. Zoo doende net op 't randje af winnende. Probleem 133 is van den heer Soudijn, die in dit stuk werk met weinig schijven iets zeer fraais gele verd heeft. Het thema is lang niet nieuw, doch hier door zal het velen beginners wellicht gemakkelijk val len, dit probleem op te lossen, aangezien het thema door ons reeds meermalen is behandeld. Evenals onderstaand vraagstuk kan het door sterke oplossers als 'oladprobleem behandeld worden1. Probleem 133 van P. M. Soudijn te Den Haag. Zwart: 8, 9, 10, 12, 13, 15, 16, 18, 20. Wit: 17, 27, 29, 30, 35, 38, 40, 48. Wit speelt en wint. Opl. voor of op 8 Juni onder motto: Damrubriek bureau v. d. blad. Nd». 293. (Eerste publicatie.) K. A. L. KUBBEL te St. Petersburg. 'iïTiïT///, b c d e f g h Mat. in 2 zetten. Oplossing van No. 290 (Dr. L. N. DE JONG.) j 1 Dd3 d2 h7 onv. 2 D d2 c3 -j- enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. Bakker te Amsterdam, P. F. Blake te Liverpool, O. Boomsma te Kampen, /F. B. H. Böttger te Alkmaar, J. Deuzeman te Frederiksoord, Mr. Oh. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, Godfrey Heathcote te Arnside, G. B. H. llogewind te Utrecht, Jos. de Koning en L. A. Kuij- ers te Amsterdam, W. B. H. Meiners te 's-Gravenhage, J. Reeser te Voorburg, H. L. Schuld te Grave, H. Strick van LinschoteU te Rijswijk, A. Tates te Heiloo, Lad. Vetesnik te Osiky, J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, en II. Weenink te Amsterdam. Oplossing van No. 290a (F. H. Jos. ORTMANS). Met. witten pion op h5 1 K b3 b2 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, F. Böttger, O. Bramer en G. van Dort te Alkmaar, Mr. Oh. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, J. Vij zelaar te 's-Gravenhage, P. Bakker, Jos. de Koning en II. Weenink te Amsterdam, G. B. H. Hogewind te Utrecht, J. Deuzeman te Frederiksoord, J. Reeeser te Voorburg-, S. te S., A. Tates te Heiloo, H. Strick van Linschoten te Rijswijk, P. F. Blake te Liverpool, Lad. Vetesnik te Osiky en O. Boomsma te Kampen. Ad. 290 van Dr. de Jong merken wij alleen op, dat wij het volkomen eens zijn met één der „buiten model" oplossers een Hollandsch componist die opmerk te, dat het uit dezen driezet alweder bleek hoe jam mer het was voor de nationale problematiek, dat deze componist zoo weinig publiceerde. Voor den invitatie-wedstrijd ontvingen wij 16 problemeneen flinke deelneming dus. Met bijzondere voldoening constateeren wij, dat de heer Meiners de eerste ooit gehonoreerd voor zijne oorspronkelijke bijdrage - niet ontbreekt, waar deze maanden lang aan het ziekbed gekluisterd was. En nu, nog volstrekt niet geheel hersteld, gaf hij van zijne belangstelling in onzen wedstrijd blijk door ons een „kleinigheidje" te zenden, zooals hij het uitdrukt. Nu, wij weten het allen: Kleinigheidjes en kleinig heidjes zijn er twee! Overigens willen wij omtrent den wedstrijd slechts opmerken, hoe het nu al vaststaat, dat de jury geen gemakkelijke taak zal hebben. Trouwens alleszins na tuurlijk, waar de deelnemers feitelijk een keurbende vormen. Want hoe hooger de qualiteit der ingezonden problemen, hoe moeilijker de keuze, niet waar? CORRESPONDENTIE. A. T. te II. Hartelijk geluk gewenscht met den goeden uitslag der operatie. Het deed onis bijzonder genoegen te ontwaren boe u zich weder met goeden uitslag aan de oplossing van 290 en 290a kon wijden. Ingezonden Mededeellngen. die door velen verkeerd begrepen wordt. De nieren, behoorende tot de belangrijkste organen van uw lichaam, houden de onzuivere, afgewerkte en schadelijke stoffen nit het bloed- terug en voeren deze met het overtollige water door de urineleidexs naar de blaas. De op die wijze gevormde vloeistof is de urine, die wanneer de nieren gezond en in goeden staat zijn, geheel helder is. De gezondheidstoestand van de urineleiders en blaas, die niets anders te doen- hebben dan de urine af te voeren, hangt dus ten nauwste samen met den goeden staat der nieren. Wanneer de urine te over vloedig of in te kleine hoeveelheid komt, wanneer zij een ongewone kleur heeft of bezinksel bevat, nadat zij eendgen tijd gestaan heeft, is dit te wijten aan een nieraandoening. Een roode, gruisachtige, zanderige of op steenstof gelijkende neerslag wijst op gevaren van urinezuur. Draderige urine wijst op eiwit 'in de urine, bloed op ontsteking. Verstopping der urine duidt graveel of steen aau. En zoo zouden wij kunnen voortgaan, alle urinekwa- len komen voort uit aandoeningen der nieren eni om dergelijke kwalen dus met vrucht te bestrijden, dient gij ervoor te zorgen," dat uw nieren gezond en sterk worden door onmiddellijk aan te vangen met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, de- stan daardmedicijn voor de* nieren en blaas. Ons handelsmerk de man met zijn handen-in de lendenen komt voor opelke echte doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Alkmaar verkrijgbaar bij de heeren Nierop <fe Slotliouber, Laaigestraat 83. Toezending geschiedt franco na ontvangst van post wissel a 1.75 voor één, of 10 voor ze» doozen. HEKELSTRAAT 39. Telefoon 77. Speciaal adre1 voor het leveren >n plaatsen ran AANBEVELEND. Te Koop een dnbbele POMP met kranen compleet. de beste der beste, verkrijgbaar aan den Alkmaar* Bchen Naaimachinehandel van Telef. 336.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9