DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. "bT n jst e l a n Honderd en dertiende Jaargang. 1911 DINSDAG 6 JUNI. No. 131. De Musketiers. Deze Courant wordt eiken avond, behalve ojd Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Aan belanghebbenden wordt nog maals herinnerd, dat de ZAKBOEK JES van de LANDWEERPLICHTIOEN ter gemeente-secretarie kunnen worden TERUGGEHAALD. COURANT. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat heden op de ge meente-secretarie ter visie is gelegd het aan lien inge diende verzoek met bijlagen van G. H. EVELEIN, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een Vleeschrookerij in het perceel Paijglop, wijk A No. 11a. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Zaterdag 17 Juni e. k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeke).' en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Alkmaar, 3 Juni 1911, Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. E. VAN DER VEGT, 1". Secretaris. ALKMAAR, 0 Juni. De week, welke aan het Pinksterfeest voorafging kenmerkte zich door een weldadige rust. Buitenge wone dingen deden er zich niet voor en onrustbarende verschijnselen zijn er evenmin. Verschillende groote mogendheden schijnen tegenwoordig met elkaar te wedijveren om zich als de meest vredelievende voor te doen, zoo zelfs dat daardoor een minder prettige stemming dreigt te ontstaan. Nauwelijks was de mo gelijkheid ter sprake gekomen, dat ook Duitschland in de arbitrage-actie der Vereenigde Staten zou wor den betrokken of in zekere Franscbe en Engelsche kringen wordt verklaard, dat dit zeer ongewenscht zou zijn liet is het oude liedje! Over den gezondheidstoestand van den Keizer-Ko- iii«g' van Oostenrijk-Hongarije liepen er in de afge- loopen week onrustbarende geruchten, welke echter niet gegrond bleken. Portugal had eindelijk zijn lang uitgestelde ver kiezingen. Gelijk wel niet anders te verwachten was bij de maatregelen-, welke de regeering had genomen, be haalde de republikeinsche partij de overwinning. Toch zijn er verschillende omstandigheden, welke de veron derstelling wettigen, dat het er in de -republiek verre van rooskleurig uitziet. Monarchistische candidaten durfden zich bijv. bijna niet te laten stellen, de candi- daatstelling van met-gewilde republikeinen werd dooi- de regeering bemoeielijkt, de wet tot scheiding van kerk en staat verwekte onrust, de republikeinsche dictatuur duurt onafgebroken voort. Tegen de scheidingswet heeft de Paus een- ency cliek uitgevaardigd waarin deze wet „die plechtig aangegane verdragen tusschen Portugal en den Apostolischen. Stoel verbreekt, die de kerk hindert in het rechtvaardig bezit barer eigendommen, die de vrijheid der Kerk zelve onderdrukt eii de goddelijke instellingen omverwerpt," wordt veroordeeld en ver worpen. Het heet, dat de regeering reeds ten de-ele bakzeil gehaald heeft en enkele bepa'linge-u van1 he't ontwerp heeft verzwakt en anderen zoo gewijzigd, dat de wet minder onaannemelijk voor de geestelijken zou zijn. In Italië viert men nog altijd feest. Den eersten Pinksterdag werd er te Rome een standbeeld voor ictor Emanuel onthuld, een reusachtig bron zen ruiterstandbeeld, dat geheel verguld is en waarmee den- 22sten Maart 1885 reeds een begin ge maakt werd. De onthulling, welke gepaard ging niet vele feestelijkheden, had een uitstekend verloop. De minister-president- hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij o. m. verklaarde: „De aanwezigheid alhier van vertegenwoordigers van verbonden en bevriende volken is een nieuw bewijs, dat zij de zending in het belang van vrede en bescha ving- erkennen, die aan Italië in de wereld is ten deel gevallen.' D:e heer Giolitti constateerde voorts dat Italië bij gelegenheid van zijn' vijftigjarig jubileum met voldoening- mag terugzien op den afgelegden weg op elk gebied der beschaving. I' i ankrijk vroeg de aandacht voor de knoeierijen met de staatsgelden en voor ee-nige successen op het gebied der aviatiek. In Duitschland werden vóór Pinksteren de rijks-ver zekeringswet en de grond- eii kieswet van Elzas Lotharingen in behouden haven gebracht en de keizer heeft den rijkskanselier in een- hartelijk schrijven hulde gebracht aan zijn staatsmanskunst en doeltref fende n arbeid, terwijl er een reeks onderscheidingen werden toegekend, hetgeen altemaal bewijst, hoezeer de keizer met de aanneming der grondwet van Elzas Lotharingen was ingenomen I>e Turken hebben hun krijgsverrichtingen in Alba nië moeten hervatten en ün Marokko heeft sultan Moelai I laf id een wraaktocht laten ondernemen in de buurt van Fez, waar een dorp- werd uitgemoord en vrouwen' en meisjes meegevoerd en openlijk als slavin nen werden verkocht. Deze tocht kwam in het En gelsche Lagerhuis ter sprake, zoodat Frankrijk wel gedwongen is nadere opheldering- te geven. Haarlem en Rotterdam door onderscheidene leden van het Alg. Ned. Verbond voorstellen gedaan in de afdeelingen van den V. D. B., het hoofdbestuur van dien Bond te bewegen tot het uitschrijven van een bondsvergadering waarop een uitspraak zal worden ge daan ten opzichte van de ouderdomspensionneering, in verband met het aangeboden wetsontwerp. Vanwege het Centraal Bestuur van het Verbond wordt een conferentie aangevraagd met het hoofdbe stuur en de Club van Vrijz. Dem. leden der Tweede Kamer, eveneens ter bespreking van hetgeen behoort te gescjiieden. ONTSPORING. Op den eersten Pinksterdag is sneltrein 79 van Am sterdam naar den Haag en Rotterdam, tengevolge van het breken een-er krukas tusschen de stations Nieuwersluis en Loenen-Vreeland o-ntspoord. De zeer drukke treinenloop op deze lijn en het moeten berijden van enkel spoor tusschen Abcoude en Nieuw-ersluis was oorzaak dat alle avondtreinen naar de verschil lende richtingen zeer veel vertraging ondervonden. Persoonlijke ongelukken zijrn gelukkig niet voorge komen en de moterieele schade is onbeduidend. Een groote teleurstelling was het echter voor de ruim tach tig reizigers van den ontspoorden trein, die twee volle uren in den' trein hadden gewacht, daarna door den laatsten sneltrein AmsterdamUtrecht werden- opge nomen en tot station Nieuwersluis vervoerd, vanwaar zij ongeveer half drie naar hunne bestemming konden vertrekken. Een reservelocomoticf moest namelijk van Amster dam ontboden en het materieel van den trein naar Abcoude teruggebracht worden, óm vandaar over het verkeerd spoor naar Nieuwersluis vervoerd te worden. Een hulp trein met werkvolk is van Amsterdam ont boden e-n heeft de ontspoorde locomotief naar Amster dam teruggevoerd, zoodat den volgenden morgen, bij aanvang van den dienst, de versperring was opgehe ven. ren, op hol. Aan de Loolaan werd een lantaarnpaal omgereden met het gevolg dat' de inzittende dame in hoogst ernstige toe-stand in hotel Bloemink werd bin- n on gedragen, waar geneeskundige hulp werd verleend. GEMEENTELIJKE PAKJESDRAGERS. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten om van gemeentewege pakjesdragers aan het spoorweg station te benoemen, waardoor het misbruik van de thans daar hunne diensten aanbiedende pakjesdragers wordt weggenomen. MALVERSATIËN. Zekere J. C., te 's-Hertogenbosch agent van een 1 verkoophuis op afbetalingen te Rotterdam, moet be langrijke malversatiën gepleegd hebben. Naar men aan dé 's-H. Ct. mededeelt, zouden belangrijke som men verduisterd, en zou J. C. voortvluchtig zijn. VAN WIERINGEN. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Oost-erland op Wielingen ds. H. J. Witkop Jr. te Winschoten. UIT SINT PANCRAS. Bedankt voor het beroep bij de Gereformeerde kerk te St. Pankras en Heer Hugowaard ds. P. H. de Jon ge te Sleeuwijk. UIT STOMPETOREN. Bij het zware onweer dat Zaterdagavond boven on ze omgeving woedde werden 2 koeien van den heer W. de Geus Jbz. door dein bliksem gedood. De zoon en de. arbeider van de G. werden beiden op den grond ge worpen, doch bekwamen gelukkig geen letsel. Ook werden aan de Noordervaart een 3-tal telefoonpalen en een hek door het hemelvuur getroffen. BEZOEK VAN PRESIDENT EALLIèRES. Naar gemeld wordt zou, met wijziging van het aan vankelijke voornemen, een kort bezoek van president I-allières aan 's-Gravenhage, op den tweeden dag van zijn verblijf hie-r te lande, nog niet geheel zijn buiten gesloten. GEVAARLIJK SPEELGOED. Tiet gevaarlijke spelen met vuurwapenen door kin deren heeft te 's-Gravenhage weder eeni ongeluk ver oorzaakt, dat waarschijnlijk aan den getroffene- het le ven zal kos-ten. Bij de Ostadewo-ningen nabij.de Jacob Catss-traat za ten nog laat in den avond eenige jongens op straat met een klein kaliber flobert pistool te spelen. Op een gegeven oogenblik lief.' een der jongens een 14-jari- ge knaap - het pistooltje, dat geladen was, vallen, met het noodlottig gevolg dat het wapen afging èn een- andere jongen eveneens 14 jaar oud een ko geltje iu het aangezicht kreeg, dat tot de hersenen doordrong. In bewusteloozeni toestand' werd de ge wonde knaap naar het Gemeente-ziekenhuis vervoerd. Tegen den jongen dia het pistool liet vallen tenge volge waarvan zijn speelmakker ernstig gewond werd, is proces-verbaal opgemaakt, al kan uit de omstandig heden worden afgeleid, dat er geen opzet in 't 'spel was. UIT HOORN. In den schietwedstrijd, die de beide Pinksterdagen alhier gehouden is door den Noo'rd-Hoülandschen schietbond, wisten- prijzen te behalen In den korpswedstrijd geweer '95, afstand 200 M., 4e prijs „Ilooirn" alhier met 237 punten. In de-n korpewed-st.rijd buks 3e prijs „Hoorn" alhier met 193 punten. In den wedstrijd personeel geweer afst. 150 M. 10e prijs de heer H. Brinek, alhier mtet 88 punten, 11e pr. de heer D. Kroon, alhier met 88 punten1, löe prij-s de heer C. van den B-erg Jz., alhier met 87 punten, 19e pr. de heer D. van Overvest, alhier, met 85 punten, 22e prijs de heer Jac. Wilson- alhier met 84 punten, 29e prijs de heer A. Spaander, alhier met 83 punten, 31e prijs de heer J. Boedijn, alhier met 83 punten, 32e prijs, de heer M. Nooij, alhier met 82 punten, 35e prijs de heer W. IV. de Boer alhier met 81 punten, 38e prijs de heer J. Haverman, alhier met 79 punten, 39e prijs de heer G. van Dugteren, alhier met 79 punten, 41e prijs, de heer H. Kool, alhier met 79 punten. In den wedstrijd geluksbaan wist de heer C. Ko ning alhier den eersten prij-s te behalen, de heer D. Nes den derden. ONGEVALLENWET. Een ontwerp van wet tot herziening van de Onge- vailenwel is naar de Tweede Kamer verzonden. Gemengd nieuws. OUDERDOMSPENSIONNEERING EN VRIJ - DEM. BOND. Naar „De Werkmansbode" verneemt worden in EEN MAN VERMIST. I e Hengelo wordt vermist de gepensioneerde fa briek'sarbeader Ho-rstink. Verondersteld' wordt, dat hém een ongeluk overkomen is. OP HOL. Zondagochtend sloeg het paard van den heer Poortvliet te Apeldoorn, gespannen voor een tilbury waarin de eigenaar met- zijn schoonzuster gezeten- wa- naar ALEXANDRE DUMAS. 15) -o- „En gij hebt. u vergist, mijn waarde heer!" ant woordde Aramis koel en zeer weinig- gevoelig voor deze genoegdoening. Toen zich tot den edelman wendende, die- zich den vriend van Bóis-lracy had verklaard, vervolgde hij: „Buitendien bedenk ik, waarde boezemvriend van de Bois-Tracy, dat ik niet minder dan gij het zelf kunt zijn, zijn' boezemvriend ben, zoodat de zakdoek, wèl beschouwd, even goed uit uw zak als uit den mijnen kan zijn gevallen." "^een °p mijn eer!" riep de garde van Zijne Ma jesteit uit. „(iij zweert op uw eer en ik op mijn woord, bijge volg moet noodzakelijk een van ons beiden liegen. Maar doen wij beter, Montaran! Deelen wij hem." „Den zakdoek? Ja, dat is een heerlijk denkbeeld riepen de beide andere gardes. „Salomon's oordeel!" „Waarachtig, Aramis, gij zijt vol wijsheid." De jongelieden barstten in een luid' gelach uit, en zooals men wel kan denken, werd over dat geval niet verder gesproken. Na weinige ©ogenblikken was het gesprek uitgeput, en de drie lijfwachten en de muske tier, na elkander vriendschappelijk de hand gedrukt te hebben, vertrokken, de gardes langs den eenert en Ara mis langs den anderen kant. „Het oogenblik is nu gekomen om mij met dien be valligen Je verzoenen," zeide d'Artagnan bij zichzelf, terwijl hij zich, g-edu-rende het laatste gedeelte van het gesprek, een weinig had verwijderd gehouden, en met dat goede denkbeeld bezield, Aramis naderende, die zich verwijderde, zonder verder ee-mg-e acht meer op hem te slaan, zeide hij „Mijnheer, ik hoop, dat gij mij wel zult willen ver schoonen." „Och, mijnheer,' hernam Aramis, „veroorloof mij u te doen opmerken, dat gij in deze omstandigheid niet hebt gehandeld, zooals het een wellevend man be taamt." „Wat, mijnheer, gij veronderstelt....?" „Ik veronderstel, mijnheer, dat gij niet gek zijt en gij wei weet, ofschoon gij van Gaskonje komt, dat men niet zonder reden op zakdoeken trapt. Wat dui vel! P-arijs is- niet met batist bestraat." „Mijnheer, gij do-et niet wel, m ij te willen vernede ren, zeide dArtagnan, wiens aangeboren twistziek-te zich boven zijn vreedzame voornemens verhief. „Ik kom van Gaskonje, dat is waar, en daar gij zulks weet, behoef ik u niet te z-egge-n, dat de Gaskonjers niet zeer verdraagzaam zijn, zoodat, wanneer zij een maal bekennen ee-n dwaasheid' te hebben begaan, zij reeds bij zichzelf volkomen verzekerd zijn, de helft meer te do-en dan zij moesten." Mijnheerantwoordde Aramis, „wat ik u zeg, is niet om twist te zoeken. Goddankik ben geen vech tersbaas, en slechts voorloopig musketier, bijgevolg- ga ik slechts dan tot een tweegevecht over, wanneer ik ertoe word gedwongen, maar trouwens steeds met. groot-en weerzin. Maar deze zaak is ernstig, want de goede naam eener dame wordt door u belasterd." „Door ons, wilt ge zeggen!" riep d'Artagnan. „Waarom zijt gij zoo onhandig geweest, mij dien doek te geven?" „Waarom zijt gij zoo onhandig geweest, hem.te ver liezen „Ik heb li-et u gezegd en ik herhaal het, mijnheer, dal die zakdoek niet uit mijn zak is gekomen." „Y elnu, dan liegt gij voor de tweede maal, mijn heel', want ik heb hem er zien uitvallen." Gij slaat dien toon aan, mijnheer de Gasko-n- jer? Maar wacht, ik zal u leeren, wellevend te zijn!" „En ik zal u afleeren een fraskonjer te beleedigen; trek uw degen, en als gij zoo goed wilt zijn, ooge.nblik- kelijk." Nog- niet, als liet u belieft, mijn lieve vriend! Al- tliians niet hier. Ziet. gij niet, dat wij juist voor het hotel d'Aiguil'lon zijn, dat vol is met dienaren des kar dinaals. Wie verzekert mij, dat het Zijne Eminentie niet is, die u belast heeft hem mijn hoofd te bezorgen; maar dewijl ik nog al tamelijk aan mijn hoofd ben ge hecht, aangezien het vrij goed op mijn schouders past, zal ik u het leven ontnemen, maak u daar maar niet. ongerust over, doch zonder gerucht, op een besloten stille plek; daar, waar gij bij niemand op uw dood kunt roemen." „Gaarne, maar vertrouwt hierop niet te veel, en neem den zakdoek mede, of hij u toebehoort of niet, misschien zal hij u te stade-komen." „Mijnheer is Gaskonjer?" vroeg Aramis. „Ja, maar mijnheer schijnt uit voorzichtigheid de plaats des gevechts niet te bepalen." „De voorzichtigheid, mijnheer, is een volkomen nuttelooze deugd voor musketiers, dat weet ik zeer goed; maar dezelve is onmisbaar voor een geestelijke, en dewijl il; slechts voorloopig' musketier ben, wil ik voorzichtig blijven. Ten twee ure zal ik de eer heb ben, u in het hotel des heeren de Tréville te wachten, daar zal ik met u omtrent een geschikte plaats over eenkomen". Beide- jongelingen groetten elkander en Aramis vc-i wijderde zich langs de straat, die naar het Luxem bourg leidde, terwijl d'Artagnan, bemerkende, dat het laat werd, den weg naar de Barrevoeter-Karmelieten inslaande,bij zichzelf sprak: „H-et is stellig, daar kom ik niet van bovenop; maar indien ik sterf, zal tenminste een musketier mij den dood hebben gege ven." Y. DE MUSKETIERS DES KONINGS EN DE LIJF WAOITT VAN DEN KARDINAAL. D'Artagnan kende niemand te Parijs. Hij begaf zich alzoo naar de met Athos afgesproken plaats, zon der getuigen, voornemens, zich miet die tevreden te stellen, welke zijne wederpartij zou gekozen h-ebben. Buitendien was zijn stellig besluit, den dapperen mus ketier een betamelijke- voldoening te geven, echter zonder zwakheid te toonen, daar hij vreesde, dat dit tweegevecht een even rampzalig gevolg zou hebben, als elke zaak van dien aard, wanneer een flink en sterk jongeling tegenover een gewonden en verzwakten vij and staat; overwonnen, is de zegepraal v-a-n1 dezen dub bel, en- overwinnaar, zou men hem van overmacht en een gemakkelijke moedvertooning beschuldigen. len overvloede heeft onze lezer reeds moeten be merken, dat d Artagnanl niet onder de gewone soort van menschen behoorde. En ofschoon bij zichzelf verzekerd, dat zijn dood onvermijdelijk was, wilde hij zich niet onderwerpen, en zich zoo gedwee den dood overleveren, zooals- een ander, minder moedig' en min der gematigd dan hij, in zijne plaats zou gedaan heb ben. Hij overwoog de verschillende geaardheden der genen, waartegen hij moest kampen, en begon een meer helder doorzicht in zij-n zaak te krijgen. Hij hoopte, door middel eener edele genoegdoening, die hij zich voornam, Athos te geven, dezen zich tot vriend te maken, daar buitendien zijn voorname houding en zijn ernstig gelaat hem bijzonder wel bevielen. Porthos; vleide hij zich, door middel vanl hetgeen hij van den bandelier wist, in verlegenheid te brengen, voornemen-s zulks, zoo hij niet sneuvelde, aan de ge heele wereld te verbalen, welk verhaal, met geestigheid voorgedragen, Porthos in een allerbelaehelijkst dag licht moest stellen. Eindelijk, wat den stillen Aramis betreft, voor dezen was hij niet bevreesd, en in de veronderstelling, dat hij met hem ook aan de beurt zou komen, belastte hij zich, hem g-oed en wel naar de an dere wereld te zende-n, of tenminste, hem derwijze in het aangezicht te treffen, zooals- Gesar had aangera den het den soldaten van Pompejus te doen, dat voor altijd zijn fraai gelaat, waarop hij zoo trotsch was, schonden zou zijn. Daarenboven was d'Artagnan met onwrikbare standvastigheid bezield, voor wat h-em door zijn vader zoo ernstig op het hart was gedrukt, en hierin voor namelijk bestond, dat hij van niemand iets zou verdra gen, da-n van den koning, van den kardinaal en van den heer de Tréville. Hij vloog veeleer, dan hij liep, naar het klooster der B-arrevoeters-Karmelieten, een gebouw zonder vensters, en omringd door dorre weilan den, en zeer geschikt voor de tweegevechten dergenen, die den tijd niet hadden, naar den Pré aux Clercs té ;aan, en die in dat geval de eerstgenoemde plek ko zen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1