STAÜSN1JÜ IJ VV S. UIT EG-MOND AAN ZEE. Bij d© wedstrijden van den Noord-Hollandschen sehietbond, de beide Pinksterdagen te Hoorn gehou den, wist in den korpswedstrijd1 geweer '95, afstand 200 M. Egmond aan Zee deai 2en prijs te behalen met 241 punten (medaille H. M. de Koningin-Moeder.) De heer G. Snoeks Sr. alhier behaalde in den wed strijd personeel geweer, afstand 150 M. den 5en met 90 punten, de heer A. Wittebrood Az. den prijs met, 8T punten; de heer E. Hopman, den prijs met 85 punten. prijs 13en 18e n UIT HEILOO. Gisteravond om ongeveer half elf had niet de naar Alkmaar rijdende tram een ernstig ongeluk plaats. De heer D. Koomen, van 't Woud te Bergen, ge raakte door een tot nu toe onbekende oorzaak onder de tram, met het ongelukkig gevolg dat hem een been werd afgereden, en het andere verwond. Dr. Hoekstra verleende de eerste heelkundige hulp, waarna K. onder 1 lijden van hevige pijnen naar 't St. Elisabethsgesticht te Alkmaar werd vervoerd. en en een CONCOURS TE NOORB-SCHARWOUDE. Zaterdagavond had ternauwernood de donkere lueht zich ontlast van de reeds zoo lang verlangde re gen n was het prachtigste zomeravondwecr ingetre den, dat men1 zich voor de opening van een feest in do open lucht kan voorstellen, ol do. belangstellenden stroomden voor het feest van Excelsior, een nationaal concours van harmonie- en fanfare-corpsen, het ter rein op. Kort daarna werd het feest met. een kort hartelijk woord van den Beschermheer geopend ..Excelsior" liet haar eerste toonen hooren met ..welkom-mnrseh" van P. A. Stenz. Na afloop van dit concert begon het gezellig samenzijn, Jat een recht intiemkarakter droeg en waar bleek, dat men „Ex celsior" en den directeur, den heer P. Pranger, sympa thie toedraagt. Na middernacht scheidde men, vol moed op de beide volgende dagen, reeds dankbaar voor hetgeen men dien avond had genoten. Zondag was t prachtig weer voor bovengenoemd concours, hoewel broeiend, in dier mate dat er vrees bestond voor regetn en onweer. Gelukkig bleek die vrees niet gegrond te zijn en waren de vele moeiten, die verschillende personen zich voor het welslagen van dit leest getroost hadden, niet tevergeefs' geweest. Bij een tocht naar deze gemeente trok een fraaie poort, aan de grens bij Zuid'-Scharwoude opgericht ter eere van de gastvrouw, de jubileerende vereeniging ..Het, Harmoniegezelschap Excelsior," dat haar 15-ja- rig beslaan met dit feest herdacht, de aandacht, ter wijl de alg-emeene vlaggetooi een recht vroolijk aan zien gaf. Hoe meer men de buurt naderde, hoe drukker het werd, landauers, mooie karretjes, zoowel als eenvoudi ge bakwagens reden af en aan om deelnemers aan het concours en de gasten to brengen. Op het terrein dat ruim was en met vlaggen versierd stond een groot „Dwaalliuis," de bekende beignets- kraam v. d. hr. Bongers, een „Great American novelty Show," the „American Cake Walk Road," de ruime tent waarin de wedstrijd zal gehouden worden, een zeer practisch ingericht buffet van de Heeren Stam. Schagen en Boot, een1 luchtschommel waarin "12 schuitjes, de. van Wegkamps Cmematograaf, de Stoomdraaimolen van .Janvier en- lest best een dans vloer van- 1000 M2. groot benevens, een, Jut op den kop en ettelijke kramen, voor suikergoed, chocolade, non- gat, sinaasappelen- enz. enz. Kortom er was een ker- messe d'été zoo groot en zoo vol afwisseling- als men in dergelijke gemeenten zelden zal hebben gezien, En nu de wedstrijd de traditie getrouw liet men ook hier een officieele ontvangst der corpsen vooraf gaan, bij welke ontvangst de Beschermheer van „Ex oelsior" de heer C. Brinkman, burgemeester der Ge meente, het woord voerde, waarbij hij al de aanwezigen een welkom toeriep namens de feestvierende vereeni ging. Spr. verheugde zich in de groote deelname aan dit concours bij gelegenheid van dezen voor „Excelsior" zoo gewichtigen feestdag. In 't bijzonder riep hij een welkom toe aan do Juryleden, de heeren G. H. G. van Aaken, toonkunstenaar te' Amersfoort, H. A. Maas, Directeur Orkest en Muziekschool te Alkmaar en P. A. Stenz, kapelmeester 6e regiment Infanterie te Bre da, van welke heeren, zoo zeide spr., zeker een onpar tijdig- en deskundig oordeel is te wachten. Nimmer, zoo vervolgde de. heer Brinkman, is in deze Gemeente een dusdanig feest gevierd; hij 'hoopte dan ook, wanneer de deelnemende vereenigingen en het bliek huiswaarts zullen gaan, de meest druk door hen zal worden meegenomen Onder het uiten- der beste wenwohen voor hel wolsh gen van dil feest werd de eerewijn aangeboden, waar hij gedronken werd op het welzijn der corpsen en leden en op de aangename kennismaking. (Applaus). Do heer E. Zeeman, als voorzitter van „Excelsior", herhaalde het welkom aan deelnemers en jury en be dankte de burgerij, in 't bijzonder den Beschermheer der Vereeniging, die als 't ware een welslagen van dit groote concours in deze kleine gemeente van pl. m. 1-100 inwoners waarborgden-, daarbij hoopte hij dat dit concours de kunst zal opbouwen en de gevoelens daar voor zal bevorderen. (Applaus). I)e heer Van Aaken bedankte daarna namens de overige juryleden voor de tot de jury gesproken "woor den en voor de aangename ontvangst. „Wij hopen," zoo vervolgde hij, „dat gij U in Uwe keuze met vergist zult hebben," Aanhalende het spreekwoord „niet iedere uil is een valk" gaf spr. de verzekering dat het oordeel zoo onpartijdig mogelijk zal zijn en bracht, hij in herinnering dat niet iedere vereeniging met een eersten prijs kan huiswaarts gaan. „Wij zullen echter rechtspreken in den waren zm des woords en verklaren- ons bereid inlichtingen en wenken te geven aan lien die vermeenen dit noodig te hebben." (Applaus). Gedurende deze ontvangst-, die ten raadhuize plaats had, had de regelingscommissie den optocht der veree nigingen- samengesteld, die voorafgegaan door „Ex celsior," het dagelijksch bestuur der gemeente, de jury en het bestuur van „Excelsior" eerst naar 't noorde- ijk, toen naar t Zuidelijk deel der Gemeente trok -en om ongeveer 2 uur op het terrein terugkwam, waar bijna onmiddellijk met den wedstrijd wen-d begonnen Deze werd voortgezet ten aanhoor© van honderden en nog eens honderden en beëindigd met den uitslag dien wo morgen zullen vermelden. zichtiger te hanteeren liet zal het bezoek aan het circus ten goede komen. De heide eetrste dagen is dit bezoek weinig talrijk geweest, hetgeen onder deze om standigheden wel was te voorzien, maar toch te be treuren valt. Het zij onomwonden en zonder eenige overdrijving gezegd, dat dit paardenspel een druk be zoek verdient. Gisteravond wa-s het dan ook stampvol. er-gelijkt men het b.v. met 't hier welbekende en druk bezochte circus Corty Althoff, dan moet men tot de slot som komen, dat het circus-Wilke in sommlige opzich ten minder maar in andere daarentegen weer beter is en dat men zich in beiden uitnemend ka-n amuseeren. Hoewel wij persoonlijk niet veel van wilde dieren in een circus houden, moeten we toch eerlijk erkennen, dat Jack Bartzeni met zijn leeuwen heel wat meer P rest eert dan bijv. Tilly Bébé indertijd bij Corty Alt hoff met de hare. Dc leeuwen van Bartzeni zijn prach tig gedresseerd, terwijl de verschijning van miss Bart zeni in de kooi aan het nummer een eigenaardige be koring geeft. Het deel van het publiek dat van emo ties houdt, kan bij dit nummer volkomen tot zijn recht komen. Ook de lachers heeft de heer Wilke beslist op zijn hand en voor hen biedt hij eveneens meer dan de ii' er C orty Althoff. Een der clowns heeft blijkbaar het echte Dassy-bloed in zich, dat zich niet verloo chent hij doet zijn- naam eer aan en is een der wei nige goede Hollandsohe clowns. De heer Corty Alt- hot 1 verzekerde ons- eens, dat hij, hoeveel moeite hij ook deed, er maar niet in kon slagen een Hollander te krijgen, die dit lastige emplooi naar behooren vervul de. Had hij dezen Dassy dan zou hij dit niet meer be hoeven te zeggen. Grappig is de Barra-troupe, muzikale excentrieken, die even muzikaal als excentriek zijn, aardige muziek nummers g-even (o. a. met saxofones) en zeer verma kelijke militaire evoluties uitvoeren, waarbij een hun rier een heerlijke parodie op een commande-erstem le vert. In het lachsucces heeft ook de heer August Wheals met zijn gedresseerden ezel en honden, die als paarden en olifant optreden, een zeer groot aandeel. Deze beide nummers zijn zoo goed, dat hij waarlijk niet meer als clown behoefde op te treden! De handkrachtgladia toren en dë luchtkunstenaars, die met zekerheid en elegantie zware toeren verrich ten, vormen een paar mooie nummers. Het voltige rij den is goed, de driedubbele jockey zelfs heel goed* Ook de hoogeschooh-ijdster verwierf veel bijval. ïs de heer Wilke in het tof dusverre genoemde den heer Corty Althoff de baas of zijns gelijke, onder doen moet hij bij dezen wat de vrijheidsdressuur betreft, 11 ij biedt niet zooveel en niet zulke goede paarden, maar wat hij geeft getuigt van goede dressuur en houdt den bezoekers aangenaam bezig. Uit d-e opsomming van deze nummers uit het pro gramma, dat er 21 telt, waaronder enkele voor het uit stekende orkestje, moge blijken, dat een bezoek het circus, waar men -aangenaam zit en dat verlicht is, aanbeveling verdient. Wij althans liet gerust aanbevelen. Dc Vlieg week. li-et het zich èn wat het weer betreft èn wat het be zoek aangaat op het vliegterrein Zaterdag slecht aan zien, Pinkster-Zondag- heeft in beide opzich ten reden tot tevredenheid gegeven voor de vliegers, het comité en het publiek. Mooi is er gevlogen en tal rijk waren de aanwezigen op het uitgestrekte terrein. aain prettig durven Pinkster-Maandag was het bezoek nog veel grooter we hoorden, dat er 9000 menschen waren maar de dag had een minder aangenaam verloop. Zaterdagavon, toen er een onweersbui kwam opzet ten, scheen het dat de eerste dag zonder vliegtochten zou voorbijgaan, de meeste bezoekers waren dan ook reeds vertrokken, toen de heer Van Bussel omstreeks kwart voor acht zijn, machine uit den hangar liet halen en spoedig een tochtje van 5 minuten maakte, waarna hij opnieuw opsteeg en zijn passagier, de heer Presburg-, vertegenwoordiger van het weekblad „Avia" in de gelegenheid stelde Alkmaar van uit het lucht ruim te aanschouwen en in de stad zelf honderden oogen op zich te vestigen. De voorzitter van het co mité bracht, den heer Van Bussel een. welverdiend woord van hulde. Zondagmiddag ging de lieer van Bussel reeds om twintig minuten voor drie de lucht in, voor zeven mi nuten, Deze tocht was, verzekerde hij, de moeielijk- ste welke hij gemaakt had. Bij de felle zon waren er boven vreeselijke rukwinden, en het landen was in verband hiermede uitermate lastig. „Het publiek heeft nu vliegen gezien, maar gov staat" zei de vlieger. Even later, terwijl de heer worden toegesproken, maakte eerste tocht, welke vijf minuten duurde uitstekend afliep. In de competent sprak de heer van Bentliem daar na beide vliegers toe, den heer Van Bussel in het Hollandseh, den heer Darioli in het Frantsch. Na eerst het comité van verleden jaar te hebben gehuldigd zeide spreker dat de Hollanders trotsch mogen zijn op onze vliegers, die, Gode zij dank, zich helden in de lucht toonen, prachtige vluchten maken en daardoor geestdrift verwekken. Hij wist n-iet, wat hij in den heer Van Bussel het meest moest bewonderen, diens grootmoedigheid of diens stoutmoedigheid. Wat de grootmoedigheid betreft gelijk Tromp indertijd aan rijn vijand kruit en lood afstond, zoo gaf de heer Van Bussel zijn medevlieger, den heer Darioli het materi aal, dat deze door liet ongeval van Vrijdagavond noo- dig had. En wat zijn stoutmoedigheid betreft, toen het comité Zaterdagavond in zak en assche zat, redde hij de situatie met een paar prachtige vluchten. Namens liet comité, de genoodigden en het publiek overhandigde, spreker den vlieger een fraaien krans mei- dc Hollandse-hé kleuren (bravo's en fanfares). De heer an Bussel dankte met een kort woord en ik wacht tot. de zon la- Van Bussel juist zou de heer Darioli zijn en eveneens ge- Wel den alleen OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Het aantal bezoekers bedroeg in Mei 1911 477 man nen en 18 vrouwenin Mei 1910 was dit 450 en 27. DE PINKSTERDRUKTE. Niettegenstaande de enorme menschenmassa welke er gisteren in onze stad was, heeft de politie zich niet genoodzaakt gezien één proces-verbaal dronkenschap of baldadigheid op te maken. wegens lat en het pu il nngename i ri ls- EEN JUBILEUM. Da commies Jste rang aan het Rijks Opvoedings gesticht, de heer ,T. P. Rijss alhier, herdenkt heden zpn 70sten verjaardag. Daar de heer Rijss het voornemen uitte binnen kort zijn ontslag aan te vragen hadden autoriteiten en per soneel gemeend dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Bij monde van den heer J. Klootsema, directeur van het, gesticht en van Mr. A. Dorbeck, vertegenwoor diger der Commissie van Toezicht, werden hem woor den van waardeering en erkentelijkheid voor door hem bewezen diensten toegesproken, terwijl hem vele stof felijke bewijzen van belangstelling, ook van het ge sticht spersoneel werden overhandigd. GYMNASTIEK. Bij hot tu-rnfeest, dat gisteren op Houtrust in den Haag is gehouden, behaalde de gymn.-ver. „De Hal- ier van hier, onder leiding- van den directeur, den heer G. van Sluis, in verschillende wedstrijden de na volgende prijzen: Ie prijs, hoogste onderscheiding, persoonlijke wed strijd, nationaal, de heer ,1b. Schenke, lid dezer veree niging, in vrije oefeningen, rek, brug, paard, ringen, 100 M. hardloopen en verhoogspringenAantal deel nemers 50100. e prijs. Véreeuigingswedstrijd in Estafetteloop M. Aantal ingeschreven vereenigingen 40; loopers de heeren Jb._ Schenke, Jb. Ileinis, D. Joon, H. Reur- slag- en H. Lindeboom. Je PTijs, Verceniging-swedstrijd in hindeimisloopen 100 M„ waarin 5 hindernissen. Aantal ingeschreven vereenigingen 34; loopers de heeren Jb. Schenke, Jb. ileinis, D. Joon, li. Reu-ra lag eni H. Lindeboom. Ge prijs. Yereenigingswedstrijd- in Snelduurldbp, 500 M. Aantal ingeschreven vereenigingen 30; loopers de heeren Jb. Schenke, Jb. Hei-nis, D. Joon, H. Reursïag, J. Bosman, A. Droog, Jb. Langeberg en H. Linde boom. 2e 300 CIRCUS WILKE. Wat men Zaterdagochtend van- bovenstaand circus aan hel station had gezien, beantwoordde in geenen neele aan de verwachting welke sommige malle be richtjes en opgeschroefde verslagen moeten hebben op gewekt. Ronduit gezegd, we hebben in dit opheme lende communique's der directie weinig vertrouwen gewekt. Ronduit gezegd, we hebben in deze opheme- liet cleu lezer wel duidelijk moest worden, dat wij te- gonover den uitbundig toegezwaaiden lof vrij sceptisch stonden. Als reclame bedoeld hebben deze communi ques dan ook stellig geen doel getroffen en den in duik, dien de pakkende plakkaten, in zoo'n groote ge tale alom verspreid moeten hebben gemaakt eerder' be dorven dan versterkt. In gemoede en in zijn eigen be lang raden wo dan ook den directeur aan, dit wapen der reclame, althans in de grootere plaatsen, wat voor- ZANGWEDSTRIJD IN AMSTERDAM. Zondag werd het concours van „Euterpe" in Am sterdam voortgezet met de derde afdeeling B mannen koren. In deze afdeeling zongen niet minder dan 19 vereenigingen, die alle reeds in de derde afdeeling een prijs hadden gewonnen, 't Was dus zeer zeker een zware strijd. Met 8 tegen 2 stemmen werd in deze afdeeling de eerste prijs, bestaande in een zilveren medaille van Z. K II. Prins Hendrik en f 125, toegekend aan het Mannenkoor Orpheus" van Alkmaar onder di- rectie van den Heer H. Lindeboom. (Orpheus is het Mannenkoor van de Gemengde Zangvei-eeniring „Nieuw Leven en Orpheus.") De andere Alkmaarsche vereeniging „De Yereenigde Zangers", directeur W. Hespe, behaalde in deze af deeling den 6en prijs A. s Avonds was de eerste afd. gemengde koren aan de beurt. In dezo afdeeling werd de eerste prijs gewonnen door „Onder Ons" van Haarlem, directeur H. Pielage, teiwijl onze Alkmaarsche Gemengde Zangvereeniging „Nieuw Leven en Orpheus" den tweeden prijs, bestaande in een verguld zilveren medaille en f 150, kreeg met 5 tegen 2 stemmen. Ook hier had de heer met Lindeboom de leiding. Voor dus een succesvolle dag. dezen directeur was het SCHIETWEDSTRIJD. Bij den schietwedstrijd te Hoorn gehouden door den Noord-Hollandschen Schietbond, werd in den korps- wedstrijd geweer '95 afstand 200 M. de 9e prijs be haald door Alkmaar met 195 punten (24 tr.) en in den korpswedstrijd buks behaalde Alkmaar den 5en prijs met 150 punten, bestaande in twee zilveren me dailles. In den wedstrijd geluksbaan behaalde de heer B. Dekker den 5en prijs. hoopte nog vele mooie vluchten te laten zien, en met passagier. 1 ot den heer Darioli zeide de heer Van Benthem in het bijzonder, dat hij trotsch was dezen te hebben ge ëngageerd, dat deze een kranige kerel was, dien hij tot zijn beste vrienden rekende en die de toejuichin gen volkomen verdiende. Ook deze vlieger kreeg een krans maar met de Italiaansche kleuren (applaus). Prachtige vluchten maakten de heeren Van Bussel en Darioli omstreeks half zeven. De eerste steeg .om 0 uur 27 op, de tweede 2 minuten later. Beider ma chines vlogen rustig. De heer Darioli had grooter snelheid en vloog spoedig gelijk afgesproken was over den heer Van Bussel heen. Bleef de Italiaan om het terrein cirkelen, de Hollander koerste naar den Bo ems ter, beloonde de Alkmaarders, die op hem wachtten door over de stad te vliegen. De directeur der N. V. Rotterdam Vliegvereenigilng verzekerde, dat de heer an Bussel het eerste* half uur wel niet weer zou terugkeeren, maar na 14 minuten de heer Da.ri- oli had 10 minuten gevlogen landde de Hollander. tusschen het publiek. Het had gevaarlijk kunnen worden, maar de landing geschiedde uiterst langzaam, zoodat de menschen zich gemakkelijk konden bei-gen! De vlieger vertelde, dat een plankje uit het passa giersbankje was gevallen, op den draad van het roer, waardoor hij de macht daarover had verloren en dus noodgedwongen moest landen-. Om 6 uur 55 steeg de heer Van Bussel andermaal op met den heer G. J. Wijers, luitenant ter zee tweede klasse K. M. en volbracht met dezen een. vlucht van 6 minuten. De heer Wijers vond de tocht goddelijk, hij had rustig gezeten veel rustiger dan bijv. in een auto an geen oogenblik gevaar gevreesd. Trouwens de eerste zeeofficier d'ie gevlogen heeft, zou gaarne zelf vlieger willen worden- en hij heeft, naar wij hoor den, den minister verzocht om nonactiviteit, ten einde voor eigen kosten het vliegen te. leeren, hetgeen echter niet toegestaan werd. Do aanwezige Jantjes uit den Helder kwamen hun superieur gelukwenschen en zeiden dat ze niet graag- zijn voorbeeld zouden volgen, „ik heb er niet va°i tra rug verklaarde een hunner. W ij vroegen den heer Wijers hoe hoog hij geweest was. Hij schatte 100 meter, maar de vlieger had' hem gezegd, dat ze niet hooger dan 50 meter hadden ge vlogen. I oen kwam de kleinste eendekker weer buiten en dc Alkmaarsche vlieger klo«m er in, de heer Darioli gaf de laatste instructie, de heer" Schuurman, bleek, hijgde- naar ad-em, zei contact, en. daar ging onze stadgenoot de lucht in voor zijn eerste vliegdemonstra- tie en tevens voor zijn eerste vliegtocht boven Hol landseh grondgebied. Hij vloog heel mooi, al staar den zijn collega Darioli en de mécano hem beden kelijk na en al lag- er o phun gelaat en- in hun korte introepen ongerustheid. Maar Schuurman! hield zich kranig- en volbracht de landing, waartegen de kenners geweldig opzagen, vrij goed. Toenbarstteereeng-ejuich los, dat al de overige toejuichingen overtrof, jeugdige entnousiasten droegen hun makker, die straalde van vreugde en op wiens gelaat zich een blijde ontroering alspiegelde, naar de feesttent, welke bestormd werd. De lieer de Groot sprak den heer Schuurmans harte lijk toe, wees er op, dat deze de automobiel tegen de vliegmachine had verwisseld, en zeide dat hij door zijn prachtige vlucht den aanwezigen onthutst had doen staan. Hij hoopte, dat ook voor dëui heer Schuurman van Alkmaar de victorie zou komen, verzocht hem een glas te drinken op den voorspoed, welken hij hem in zijn carrière van vlieger to-ewenschte en ee-n krans te aanvaarden als een huldebetuiging voor zijn eerste succes in het openbaar. De muziek speelde fanfares en de aanwezigen zon- gt n uit volle borst „lang zal hij leven." Ook de heer Pluimgraaf huldigde i-n een geestdrif tige toespraak den heer Schuurman. Het comité had lang gedraald voordat het hem in de lucht liet gaan, maar met levendige belangstelling had men de prachti' vlucht gevolgd en de mooie daling had men bewon- derd. Alkmaars eersten vlieger bracht spreker tenslot te, naar hij vertrouwde uit naam van alle aanwezigen, zijn hartelijke complimenten. Daverende ovaties volgden ook op dezen geluk- wensch. De heer Schuurman zeide niet welsprekend te zijn, maar toch het comité en de vrienden, die hem den laatsten tijd zooveel belangstelling' hadden betoond, te willen bedanken. ballon. Het vullen, dat geschiedde door de Naaml. Venn. „Electro," zuur- en waterstoffahriek te Amster dam, die ook den Parsevalballon vulde, werd om twee uur begonnen. De nieuwe ballon welke 400 M3. in houd heette te hebben, maar 530 M3. noodig bleek te hebben, was omstreeks vier uur afgeloopen. Het was aardig te^ zien, hoe de ballon' als een reusachtige pad destoel uit den grond oprees en later onrustig op en neer wiegelde. De heer Yan Pottum liet niet lang op zich wachten en zijn echtgenoot© kwam nog- tijdig ge noeg, om het tochtje mee te kunnen maken. De lucht- schipper gh-f zijn laatste instructies, commandeerde de comitéleden en de anderen, die de touwen vasthiel den, hetgeen nog al inspanning vereischte, daar de billion) blijkbaar niet langer op aarde wilde blijven. Precies half vijf riep de heer van Pottum „los de heele mikmak" en statig ging de ballon de lucht, in, door duizenden oogen nagestaard. Het was een magnifi- que opstijging. Ongeveer tien minuten kon men den ballon, die hoog was en bedaard naar het zuide naf- dreef volgen, toen was hij, inmiddels reeds" weer da aid1, achter Ileilo's bosschen verdwenen. loen brak er een tijd van lang wachten aan. deed het stedelijk muziekkorps onder leiding van heer Anderson zijn best om er de stemming in te hou den, wel was het bedrijvig op het kermisterrein, waar o. n. de dansvloer veel afleiding gaf aan de jongelui, inaar de menschen, die uren stonden te wachten, wer den ontevreden, konden zich niet begrijpen, dat er bij de windstilte ook door den heer van Pottum ge constateerd, die tevens verzekerde, dat er van rukwin den geen sprake was niet gevlogen werd. Honder den trokken onvoldaan en boos wegens den betaalden toegangsprijs, waarvoo-r men niets had gehad, huis waarts, en vooral vele menschen van buiten moesten het terrein verlaten, zonder te hebben zien vliegen. De comité-leden waren danig uit hun humeur. Een was er, die de vliegweek maar wilde eindigen, een ander, die op slecht weer hoopte, daar het comité dan ten minste gedekt was, weer een verzekerde, dat er wel gevlogen zou zijn, wanneer de vliegers per vlucht wer den betaald, nog weer een ander noemde de vliegers oplichters enz. enz. De vliegers bleven) beweren, dat het vliegen gevaarlijk zou zijn en de heer van Bussel zeide de lucht i n te zullen gaan, wanneer het comité hem 2000 gulden voor de schade gaf en wanneer er bovendien een comitélid mede opsteeg! Wij kunnen natuurlijk niet beoordeelen of het al of niet vliegweer was, of er andere factoren in het spel waren, maar zoolang het bewijst daarvan niet. is gele verd, meenen wij het den vliegers niet kwalijk te mo gen nemen, dat ze weigerden* te vliegen. Eindelijk achtte de heer Darioli het gunstige oogen blik gekomen. Om 7 uur 35 ging hij de hoogte in en daalde 4 minuten daarna voorspoedig. Ioen wilde ook de heer Schuurman nog gaarne cen9 laten zien wat hij kon, de heer Diaroli stond hem een klein tochtje toe, hoewel dë Alkmaarsche vlieger ons zeer zenuwachtig toescheen. Hij ging dan ook slecht op, zoodat het publiek aan den rechterkant een oogenblik gevaar liep. Eenmaal omhoog vloog hij best en maakte van het ..kleine tochtje" een lange vlucht, o. a. over de huize Gverweg te Heilo, hetgeen hem, naai hij achterna zeide, was. toegezegd. Ruim tien minuten had hij gevlogen de lieer Diaroli zeide herhaaldelijk „il est pe.rdu, verloren is-ie, dat heb je ervaul als je je machine uitleent" toen hij probeerde in te komen. Het lukte n-iet en1 toen werd- niog eens geprobeerd. Eerst leek het of hij zou landen op het kwartjesterrein, maar hij kwam terecht in de baan, doch stak deze overen terwijl de schroef nog ra telde stoof liet toestel op het publiek. Het werd een „sauve qui peut," de menschen trachtten zich vluch tend te redden, ondanks afrasteringen, stoelen etc of gingen languit op den grond liggen. Een krak volgde, en daar stond het toestel. Het publiek vloog er op af. Allereerst bleek, dat het toestel tegen het rijtuig van mevrouw de wed', de Lange was gebotst, en dat de 80- jarige dame hoewel hevig geschrokken, niet alleen on gedeerd maar ook buitengewoon kalm was gebleven Len stadgenoot vertelde ons toen dat hij eenige per sonen door de schroef had zien raken, maar bij onder zoek bleek ons, dat ook djt niet juist was en dat slechts enkelen kleerscheuren opliepen. Terwijl het pu bliek voor een deel nog erg onder den indruk van de uooigestane angst was, namen geestdriftige jongelui den heer Schuurman, die z-elf hevig ontdaan was', het van nerveuziteit uitsnikte en verklaarde, dat het lan dingsterrein te smal was en dat de man met de vlag aan- den ingang van het landingsterrein te vlug- de vlag had laten zakken, op hun schouders en de muziek speelde het Alcmaria-lied. Maar de aardigheid was er af. Best was het afge-- •?fV,-Mlaar t U was een ronder boven wonder. On- middellijk werd bekend gemaakt dat. op laat van den officer van justitie (mr. Hanegraaff was aanwezig) en den burgemeester van Heilo (jhr. N. van Foreest) den heer Schuurman het vliegen verboden was. Hij zal ongetwijfeld geleerd hebben dat hij nog lang niet is waar hij wezen moet, wil hij met succes demonstra ties geven. Zijn vlucht was prachtig, maar het inko men en opstijgen dient hij nog te leeren. Ofschoon het aanvankelijk leek dat het toestel deer lik gehavend was, viel dit- bij nader onderzoek nog al mee. De heer van Bussel deed daarna nog eeu mooien tocht, maar vond onder de gegeven omstandigheden met de waardeering welke hij verdiende, namens de Rotterd vhegvereemgmg kreeg hij een krans. lerwijl hij gereed stond, om met den Rotterdamschen a handelaar Stok op te stijgen, kwam het verbod van den burgemeester van Heiloo, dat er niet meer na halt negen gevlogen mocht worden. Zoo verliep de eerste vliegdag En bij het naar huis gaan hoorden we bij herhaling den naam van den heer V erstraeten op eervolle wijze noemen en oolc wij zijn overtuigd, dat deze Belg'heel wat meer vertrouwen in de vliegkunst heeft gegeven en ook heel wat aardiger voor het publiek op liet terrein heeft gedemonstreerd dan de Hollander en de Italiaan. Heden heerschte er ondanks het heerlijke weer een eemgszins gedrukte stemming onder het weinig tal- njke publiek. Van vliegen zal ook nu voor de avond uren wel geen sprake zijn. Trouwens de meeste menschen zullen meer om liet concours hippique ge komen zijn, dan om de vliegdemonstraties. Dank zij de wind is het op het terrein aangenamer to wezen dan de den vorigen dag. Het is een aardig gezicht over het ruime veld de „mooie spulletjes" te zien rijden. Maar daarover mor gen meer. De uitslag v asle pr. J. J. Stroomer, Oterleek 2e pr. K. Slooves, Limmerschouw (gem. Winkel); 8e pr. A. Roodenbui'g Jbz., Haarlemmermeer4e pr. N. Commandeur, Baardorpermeer gem. BerkhoutD. KateiO. Pijper te Alkmaar en J. Koperdraad te Muiderberg eervolle vermeldingen. Het publiek was inmiddels talrijker geworden. Namens de patiënten van Huize „Overweg" te Hei loo werd hedenmiddag aan den Heer Schuurman bloemenhulde gebracht. een Hierna bleef men nog- eanigen tijd gezellig bijeen. Hel vliegen was hiermee afgeloopen. Maandag werd er eerst veel later gevlogecu intusschen hioek een aardige attractie het oplaten- van den lucht- AGENDA. DINSDAG: Zangver. „God is mijn lied," repetitie, telijke school. Gymn.-ver. „Ivracht eu Vlugheid," van 7Mï8'/' uur Jongensafd. I, van 8]/2—10 uur Heerenafd.,' Har" 8 uur, Chris-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2