STADSNIEUWS. BUIT E L A N li. DE BURGEMEESTER VAN ZAANDAM. wel een beetje te warm hadden da feestelijkheden den tweeden Pinksterdag' hetzelfde beloop ah den vo- rigen dag. Uitslag concours: derde afd. fanfare, sectie A. ..Kunstgenot" Zuidscharwoude 2e pr. 94 punten. Ie prijs niet toegekend. Dorde afd. Harmonie, sectie A. „Harmonie" Zaan dam le prijs 113 p. „Willem van Zuylen" A'dam, 2e pr. 101 p. „Winkels Harmonie," Winkel, 3e pr. 76 p. Derde afd. B. „Ivunst na arbeid," Hoorn, le prijs 110 punten. „Excelsior," Amsterdam, 3e pr. 84 p. Tweede prijs niet toegekend. Tweede afcL „Helders Harmoniekapel," Helder le pr. 118 p. Eenig'e deelnemer. Eereprijzen werden behaald door Helder le en Zaandam 2e, waarmede dit goed geslaagde concours is atgeloopen, honderden bewogen zich weer op het terrein tot laat in den nacht. den na het eten van soep, waarin vermoedelijk minder waardig vleesch of spek is gebruikt. Een der kleintjes is er zeer slecht aan toe. VISCHLOON. Van rijkswege is aan de schippers Kastelein en Van der Klooster, te Ouddorp, 400 vischloon uitgekeerd voor het oppikken en aan de haven te Auddorp aan brengen van een losgeslagen g^asbrulboei. FIT HENSBROEK. Onder voorzitterschap van den heer C. Wit hield he nen (Dinsdag) avond de Landbouw- en Handelsverce- niging' HensbroekObdam haar algemeene voorjaars vergadering. Xa opening met een welkomstwoord en de voorlezing der notulen komt in bespreking de aanvang' der vei lingen door deze vereeniging aan het station Obdam. -Met hot oog op de droogte die den flinken groei der vroege^ aardappelen wel wat belemmert, wordt na stemming de aanvangsdatum vastgesteld op 20 Juni a.s. Besloten wordt verder in 't vervolg tot- «nadere aankondiging deze veilingen te houden op eiken Dins dag en Vrijdag, des morgens om 10 uur. De verzekering der arbeiders gezamenlijk door de leden van de Handels- en Landbouwveroemiging bet. volgende punt der agenda wordt toegelicht door den heer IT. Bakker, die een bezoek had ontvan gen van den inspecteur van „De Philantroop" te Bolsward. Dit punt lokt veaischillende besprekingen uit, waar na ten slotte op voorstel van den voorzitter (die meent dat de meeste patroons reeds hun werkvolk hebben verzekerd) vooiioopig van zoo'n collectieve verzeke ring wordt afgezien. Het heffen van entreegelden voor het marktgebouw wordt na vele overwegingen van voor- en tegenstan ders afgestemd. Besloten wordt vervolgens een globale begrooting' te laten maken van de kosten om het veilingsgebouw met electrisch mijnapparaat, dat wegens den toene- menden bloei dezer markt vereeniging te klein blijkt op den duur, te vergrooten en te verplaatsen. In verband hiermee zal dan een alg. verg. worden gehouden om tot. een definitief besluit te komen. Bij de rondvraag volgen nog enkele minder belang rijke besprekingen. Hierna wordt de flink bezochte bijeenkomst met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten. FIT HEER-HUGOWAARD. Zondag 11 Juni zal op het terrein van den heer Swager, aan den Basserweg te Heerhugowaard een openluehtmeeting worden gehouden. Het woord zal worden gevoerd' door Mej. Funke en den heer Ban ning, terwijl het. Alkm. Geh. Ont. Koor „D. O. V." de meeting zal opluisteren. Yooraf wordt een optocht ge houden. DOOR EEK AUTO GEGREPEN. De 9-jarige A. R„ uit de Weteringstraat te Rotter dam is op den Goudscberijweg aldaar, toen hij uitweek voor een motorwagen der electrische tram, gegrepen door een auto. De jongen werd een eind meegesleurd, en een, botsing tusschen auto en motorwagen volgde. Verwond aan linkerarm, linkerbeen en hoofd is de jon gen naar den politiepost in de Vredemoordlaau ge bracht en van' daar, na voorloopig verbonden te zijn, naar bet Ziekenhuis. Te Sprundel bij Rosemdaal is de bliksem gesla gen in de woning van M. van Unon1. De vrouw, die met een 7-jarig kind in het woonvertrek was, werd door den bliksem getroffen en gedood. Het kind kreeg geen letsel. Te St. Willebrord sloeg' de bliksem in den. winke van B. Kuystermans. Een bezoeker, de bakker Coe nen uil Sprundel, werd getroffen en was geheel ver lamel. f 20.000 GESTOLEN. De te Antwerpen verschijnende „Nieuwe Gazet." meldt: Een Hollander van Amsterdam geraakte Zondag te Antwerpen zijn brieventasch kwijt, met 20.000 gulden er in. De man denkt dat men hem het geld ontstolen heeft. INBRAAK. Maandagavond is bij de familie M., Marnixstraat 301 te Amsterdam, diefstal gepleegd, door middel van inbraak. Ontvreemd zijn een effect van. 1000, 600 aan specie en gouden sieraden, waaronder een horloge. EEN VERGISSING. Zaterdagavond Iaat, ontving de burgemeester van Rhenen, als hoofd der politie, een telegram uit Deven ter, waarin Z.E.A. werd medegedeeld, dat, met den laatsten trein een 18-tal huzaren onder bevel van een dienstdoend officier zou arriveeren. Het telegraafkan toor was gesloten en toen de zonen van Mars aankwa men deelde de Officier mee dat zij door den1 burge meester waren gerequireerd ter bewaking van besmet te hoeven en weilanden, waar mond- en klauwzeer heerschte. Er was daar echter geen enkel geval bij de autoriteiten bekend en wegens het vergevorderde uur werden de soldaten onder dak gebracht en ontving de officier logies op het gastvrije Heimerslein, de buitenplaats van den burgemeester. Den volgenden dag kwam de ontkniooping van het geval. Per abuis had men- geseind' Rhenen in plaats van Rhleden. Zotn d'agoehtend vertrok men dan ook spoedig naar de ge- wenschte plaats. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Ie Tilburg is Zondagnamiddag de werkman Noyens it; zijn woning door den bliksem getroffen, terwijl me de het huisraad deels stuk geslagen werd. De man, na een uur van bewusteloosheid weer bijgekomen, klaagt over machteloosheid in armen en beenen. Zijn zich bij hem bevindende huisgenooten- bleven onge deerd. De bliksem sloeg in dat huis zonder brand te veroorzaken. UIT OUDE-NIEDORP. - Voor onderwijzer aan de O. L. school te Zijdewind, in de plaats van den heer J. Horst, die als zoodanig is benoemd te Antwerpen, heeft zich slechts één solli- citant aangemeld. Een herhaalde oproeping zal plants hebben. DE VERGIFTIGING IN DEN NIEUWEN MEER. De vergiftigingszaak in den Nieuwen Meer komt hoe langer hoe meer tot klaarheid. De stukken zijn bij de rechters rond, en zijn wij goed ingelicht, dan zullen Van Exter en vrouw Hoogem- h-out niet gecombineerd terecht staan, doch zal tegen ieder hunner een geding worden gevoerd. Zij blijven beide nog halsstarrig ontkennen. (Tel.) BEDANKT. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. kerk te Zutphen door ds. W. Br. Onnekes, predikant te Den Helder. UIT SINT PANCRAS. In plaats van den heer K. Visser, die voor een herbenoeming' niet meer in aanmerking wenschte te komen, is met 34 van de 51 stemmen gekozen tot lid van het bestuur der banne Sint Pancras de heer S. Duif Sz. De heer Jn. Schuit verkreeg 15 stemmen. VAN TEXEL. Op den gister gehouden markt werden pi. m. 3800 lammeren aangevoerd. Waarschijnlijk ten gevolge van den lage ren prijzen ging den handel niet vlot. Toch werden verschillende partijen gemiddeld tegen 8.50 ii 9 verkocht. UIT OTERLEEK. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Assendelft ds. J. J. van Meurs alhier, die tevens beroep ontving naar Noordwo-lde (Friesland). De Voorpost, deelt mede, dat het soc. dem. raadslid Duijs in besloten zitting van den raad van Zaandam waaromtrent echter geen geheimhouding is opgelegd, den burgemeester gevraagd heeft, of het. juist was-, dat hij toen bij met ecu wethouder naar Petersburg ging om den Isaar to bedanken voor het aan de ge meente geschonken standbeeld van Tsaar Peter, zijn 17-jarigen zoon als „partikulier sekretaris" officieel heeft mede doen gaan; en daartoe op de gemeente- sekretarie een reispas voor den knaap heeft laten ma ken, waarin o.a. vermeld stond, dat diens leeftijd 21 in plaats van 17 jaar was, welk stuk door verschillende autoriteiten gelegaliseerd is. 1 olgens genoemd blad beeft de burgemeester jhr. mi*. Elias erkend, dat dit zoo was en zijn -spijt, over het voorgevallene betuigd. ONGEREGELDHEDEN. Te Dinxperlo is Maandagavond een ernstig gevecht geleverd tus-scben jongens uit Aalte en Dinxperlo, waarbij' met revolvers word geschoten. De marechaus sees moesten aan het gevecht een einde maken. Het bleek, dat 6 personen waren verwond, waarbij zich 4 personen moesten laten verbinden. De politie wordt heden, wegens te vreezen ongeregeldheden, versterkt (Vad.) OM EEN MANTEL. Een heer en dame uit Amsterdam, die op Zondag middag per electrische tram reden in de richting Zeist, moesten hun reis onderbreken. Nabij de sluis te De Bilt, viel de mantel dei' dame uit de tram. Mijnheer zag dit en sprong uit den in vollen gang zijnde traiti. Hij viel op straat neder en bleef aanvankelijk liggen. Toen men hem opbeurde, bleek hij gelukkig enkel uitwendige verwondingen te hebben bekomen. Na door dr. K. II. Lette verbonden te zijn, konden zij de terug reis weder aanvaarden. Ook wel wat roekeloos om zich zoo voor een mantel te wagen VERGIFTIGING. Te Weener bij N. Schans, ging voor zes weken een 70 jarig - trouwen met een 40-jarige schoone. Vrijdag |j.l. werd de man plotseling na 't gebruik van koffie ernstig ziek en overleed kort erop. De dokter consta teerde vergiftiging, de politie werd gewaarschuwd en na een langdurig verhoor bekende de vrouw arse nicum in de koffie te hebben gedaan. Zij is in arrest gesteld. TEGENSLAG. Op sommige plaatsen in de Over-Betuwe, vooral in het boven-gedeelte, Angeren enz. heeft het Zondag- zwaar gehageld en geregend, wat groote schade toe bracht. Kersen, bessen, appels en peren lagen als gezaaid op den grond. Vroege aardappelen, welke al flink loof hadden, werden in hun stengels geknakt. Ook op de steenfabrieken, had men van 't water I grooten hinder, doordat het de pasgevormde „steen tassen" omwierp. MISHANDELING MET DOODEL1.TKEN AFLOOP Bij een vechtpartij te Smilde is Anne Willems al daar zoodanig mishandeld, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hij laat een weduwe en 3 kinderen na De dader heeft zich bij de politie aangegeven. Ook hij heeft vrouw en kindereu. ge- BENOEMD. Bij K. B. is benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-Iechtb. alhier mr. W. E. A. Verhoeff, ad., prov. en kantonr.-plaatsverv., aldaar, onder toekenning van lijktijdig eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. AUTO-ONGELUK. Hedenmorgen om half elf had er op den Rijksstraat weg, in de nabijheid van de Kraaienlaan, onder de gemeente Heiloo, een auto-ongeluk plaats. Mej. Maartje Visser, echtgenoote van den heer Buur uit Waarder, zou met een gezelschapje het vliegterrein bezoeken en den dag verder doorbrengen bij de familie te Heiloo. Juist toen zij den straatweg wilde oversteken, kwam er een auto uit Alkmaar aan, waardoor zij werd ge grepen. In ernstigen toestand werd ze opgenomen. Dr Hoekstra, die onmiddellijk werd gehaald, oordeelde het gewenscht, dat de patiënte in een baar naar haar woning werd vervoerd Daar de borstkas schijnt te zijn ingedrukt moet haar toestand zeer gevaarlijk zijn. Naar wij nader vernemen is zij aan de gevolgen overleden. ('2ISP3) ooperj qrn *jj joaq uap uba sbai ojub oq BADHUIS VAN „HET WITTE KRUIS." In de week van 29 Mei tot 8 Juni zijn in het bad huis van „het Witte Kruis" genomen 114 kuipbaden, 124 regenbaden le klas en 267 regenbaden 2e klas, te zamen 505 baden. Hot A cms veen VEENBRAND. in de nabijheid der oostelijk© grens bij Enschede staat reeds tusschen Enschede en Alstat- te sedert eendge dagen in brand. Reeds berokkende de hevige vuurgloed zeer veel schade, niet alleen doordat i veen inbrandt on het veen tot de g'rindlaag wordt verteerd, waardoor alle turf verloren gaat, doch ook gan-sche hoopen turf, die stonden te drogen, zijn ver brand. Ofschoon allerwegen getracht wordt het vuur te stuiten, zal het blussehen eerst dan geschieden, wan neer flinke regenbuien het vuur zuilen doovem. Do brand in het Emmererescheddenveen is nog steeds niet gebluscht. Be schade beloopt thans reeds ongeveer 120.000. EEN ROYALE BUI. De gemeenteraad van Denekamp heeft in een royale bui met a 1 gemeen e stemmen den onderwijzer G. J. Moijnders een gratificatie vau.... zeven gulden toe gekend voor het „erbij" waarnemen van drie klassen en de plichten van het Hoofd der school, gedurende 6 weken. MINT) ERW AARD f G VLEESCTT. l e Haat ten zijn de vorige week alle leden van een gezin, de ouders en vier kinderen, ernstig ziek gewor- DE ACTIE DER ZEELIEDEN. In de gisteravond gehouden vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zeemansbond te Amster dam, werd medegedeeld, dat van verschillende maat schappijen een antwoord was ontvangen op het laatste schrijven, o. a. van de Maatschappij Nederland, de Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij, de Koninklijke West-Indische Mail en de Hollandsche Stoombootmaatschappij. De toezeggingen, door deze maatschappijen gedaan, werden echter niet voldoende geacht, en besloten werd, zich opnieuw in een schrijven tot de patroons te wenden. In verband met de actie heeft Zondag a.s. een open bare vergadering van transportarbeiders plaats in het Paleis voor Volksvlijt. AAR D APPELZIEKTE. Men schrijft ons uit het. instituut voor Phytepatho- logie: Bij warm en vochtig weer in de laatste dagen van Juni of de daaropvolgende zomermaanden treedt in de meeste jaren de bekende aardappelziekte iii groote he vigheid op en verwoest het loof der planten, zoodat de ze niet meer groeien; terwijl ook de knollen, vooral bij langzaam voortwoekeren- der ziekte, kunnen worden aangetast. In de Bordeauxscbe (en de Bourgondische) pap is ons een uitstekend middel tegen deze ziekte ge geven, dat, een voldoend aantal keeren ter rechter tijd op de planten uitgesrpoeid, niet alleen het loof. maar ook de knollen zoo goed als geheel ziektevrij houdt. Aan de Directie van den Landbouw te VGravenha- ge en aan het Instituut- voor Phytopathologie te Wa- g< uiligen is gratis verkrijgbaar gesteld eene brochure, waarin is medegedeeld hoe mou de ziekte bij haar eerste optreden kan herkennen en. hoe en wanneer men de Bordenuxsche pap moet bereiden en toepassen. I)e grondstoffen voor Bord-eauxsche pap (kalk en ko pervitriool) en het z. g. poeder voor Bourgondische pap, dat men maar met water behoeft aan te mengen om de vloeistof direct gereed te hebben, zijn tegen woordig- gemakkelijk, meestal bij handelaars in kunst mest, in zuiveren vorm en goede kwaliteit verkrijg baar. Men stelle bij het aanschaffen de eischen, welke in de brochure zijn genoemd. Ook goede sproeimachi- nes zijn tegenwoordig gemakkelijk verkrijgbaar en land- en tuinbouwvereenigingen kunnen zich een en ander gezamenlijk aanschaffen. Niemand behoeft,, wanneer hij maar de in de bro chure gegeven raad met de noodige zorg opvolgt, eenigszins belangrijke schade tengevolge van de aard appelziekte te lijden. De Vllegweek. Gelijk wel te verwachten was, werd er gisteren niet gevlogen en was de eenige aantrekkelijkheid het con cours hippique. Hoewel de deelneming in de rubriek „paarden van landbouwers" de andere rubriek was vervallen niet groot was, althans vergeleken met het concours tijdens de landbouwfeesten, waren er toch nog al wat mededingers. Wij laten de lijst hier volgen (de nummefls 12, 14 en 18 waren niet opgekomen) 1. Nora, J. Bruin, Egmondermeer. 2. Bismarck, Gebr. Blauw c.s., Zijpersluis. 3. N. N., J. J. Stoo- mer, Oterleek. 4. King, N. Commandeur, Baarsdor- permeer (gem. Berkhout). 5. Veldman, D. Kater. 6. Adam, K. de Mooi. 7. Fit, A. Roodenburg Jbz., Haarlemmermeer. 8. Felix, C. Pijper, Alkmaar. 9. Adolf, P. W'agienaar, Binnemwijzend (Westwoud). 10. Catrien, K. Stooves, Limmerschouw (gem. Win tel). 11. N. N., J. Delver, Alkmaar. 12. Hugo, Jb. Plevier, Heerhugowaard. 13. Baronesse, A. de Rid der, Noorder IJpolder. '14. Hetha, O. J. Harmeyer, Beverwijk. 15. Johanna, J. Dekker, Zuidschermer. 16. Kasimir, J. Koperdraad, Muiderberg. 17. Vlok, P. Kramer Cz., Stompetoren. 18. Elinka. A. Roodenburg 1 bz., Haarlemmermeer. Onder deze deelnemers trof men vele oude en goe ie bekenden aan, welke men ook wel eens in den Ber gerhout zag draven. Hoewel men van uit de comité- ent een prachtig gezicht had over het veld, hoewel de aan, behoudens enkele oneffenheden in het westen, goed was, lijkt ons de Bergerhout toch wel zoo ge- gehikt als dit terrein. Prachtige spannetjes reden langs de baan en de jury was dan ook ten zeerste voldaan over hetgeen ze hadden gezien. Bij moinde van den heer Hasselman werd dan ook later de kwaliteit zeer geroemd en in hel bijzonder de veelvuldig voorkomende fraaie gang geprezen. De uitslag, dien we reeds mededeelden, laten we hier nog even volgen: De eerste prijs werd behaald door „N.N." van J. J. Stoomer te Oterleek; de tweede prijs door „Catrien" van K. Slooves te Limmerschouw (gom. Winkel); de derde prijs door „Fit," van A. Roodenburg Jbz. te Haarlemmermeer; de vierde prijs door „King," van N. Commandeur te Baarsdorpermeer (gem. Berkhout) terwijl eervolle vermeldingen werden toegekend aan „Veldman", van D. Kater te Oudesluis, „Felix," van O. Pijper le Alkmaar, en „Kasimir" van J. Koper draad te Muiderberg. Ter herinnering zij nog even medegedeeld dat de hoeren Stroomar en Slovas ook hij het laatste land- bouwcomcours de eerste prijzen behaalden. Met een toepasselijk woord werden de prijzen 100, J 50. 25 en 10) uitgereikt door den heer de Groot die dank bracht aan de deelnemers,'terwijl de heer de Vries (tevens bestuurslid van Vreemdelingen verkeer) do beide medailles (verguld zilveren en zil veren) uitreikte aan de beide eerste prijswinnaars. boven 16 jaar, in het „Gulden Vlies,'' ingang Linden- gracht., Kinderkoor 4V26 uur, sociëteitszaal Harmonie. Zang en Vriendschap 772—0 uur, Tuinzaal Harmo- DONDERDAG. Zangschool „Zanglust," 79 uur, Harmonie. Kegelelub „Onze Club". Kegelavond 8 uur, „de Unie„ Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond van 71/4--81/ mannelijk adspiranten, lokaal R. H. B. S. Gymn.ver. „Turnlust," oefeningsavond, van 87,-9V. mannen-afd., lokaal R. II. B. S. VRIJDAG. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 6—7 uur Jongensafd. IIIvan 8%10 uur Heerenafd., Harmo nie. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor het go- heel e koor, 8 uur, Diligent,ia. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 9e Lijst. Trekking van heden. No. 10238 f 15000; No. 169 f 1500; Nos. 2327, 3267 10403, 17104. 17886 f 1000; Nos. 9443, 15274, 16579' 18319 f 400; Nos. 5822, 19551, 20397 f 200- Nos' 1255, 5090, 7593, 7799, 94-36, 13817 f 100. Hedenmiddag stond er op het terrein een felle noordwestelijke bries. In verband hiermede zou de vul ling van den ballon van den heer van Pottum later plaats hebben dan aanvankelijk het plan was. Op het terrein is het op het oogenblik drie uur nog erg leeg. Wij merkten o.a. op verpleegden uit wees- en oude mannen- en vrouwenhuizen. Ook de padvinders waren in hun bekende costuums aanwezig. Het landingsterrein voor de vliegers is aanzienlijk verbreed. De heer Van Pottum een weerkenner! denkt-, dat vanavond de wind wel zal gaan liggen, hetgeen voor vliegers, comité en publiek te hopen is. De heer Darioli heeft zijn toestel weer geheel gere pareerd. De heer Van Bussel ontving, naar we verna men, engagementen voor Heerenveen en Leeuwarden. AGENDA. WOENSDAG. Gemengd Koor „Zanglust," 8 uur, Graanhandel. Alkm. Esperantisten-Vereeniging „Alkmara Stelo," 8V2 uur in een der lokaleu van het Burger Weeshuis. Gymn.-ver. „De Halter," van 8—10 uur ledenafd. BELGIë. Er dreigt een politieke crisis. De span ning in den schoolstrijd is groot. Geen wonder dus dat er reeds geruchten worden verspreid over een mi nisterieel© crisis. Maandag heeft de Koning achter eenvolgens den voorzitter van de Kamer C00reman, den minister van Staat Beernaert, den minister van Arbeid en den leider der clericale partij Woeste iri audiëntie ontvangen en het vermoeden ligt voor de hand dat het ging om de schoolkwestie. De correspondent van de N. R. Ot. te Brussel meent te kunnen mcdedeelen, dat de Koning binnen zeer kor ten tijd de Kamers ontbinden zal. Na minister Schol- laert en enkele ministers van staat, waaronder den li beraal Dupont te hebben gehoord, zou Zijne Majesteit besloten hebben, tot dezen maatregel, om de vraag dei- schoolwet tot eene voorloopige oplossing te leiden. I RAN KRUK. De heer Delcassé is van plan het vliegen voor de marine dienstig te maken. Hij wil op die manier voor de Fransche vloot haar oude plaats heroveren en hoopt dat het parlement niet zal aarzelen hem daartoe do middelen toe te staan. AMERIKA. Naar het verluidt is Madero's reis naar de Mexicaansche hoofdstad een ware triomftocht. Hij wordt overal bijzonder hartelijk ontvangen en spreekt aan de stations het publiek toe. Op één dag is hij dooi meer dan 50.000 personen begroet. Hij reist al leen overdag om meer gelegenheid tot aanraking met het volk te hebben. olgens een mededeeling van den Nieuw-York- schen berichtgever van hot Berl. Tagebl. zou president 1 aft de aan DuitschJand, Engeland en Frankrijk voorgestelde arbitrageverdragen gaarne tegelijkertijd onderteekenen, ten einde* daardoor ook naar buiten de volledige overeenstemming van alle onderdeelen van het verdrag te doen blijken. De verdragen zullen ook niet afzonderlijk, maar te gelijk bij den Senaat worden ingediend. De heer Taft heeft aan vrienden medegedeeld, hoe zeer het hem verheugt, dat, -ook Duitschland onder- handelingen wil beginnen, omdat daardoor ee neinde zal komen aan de praatjes over een verkapt verbond met Engeland en de werkelijke bedoelingen van de ereenigde Staten nu ook erkend worden door de mo gendheid, die tegen soortgelijke verdragen tot dusver- de grootste bezwaren had. BALKAN-SCHTEREILAND. Naar de Times uit Cettinje verneemt, wordt in een half officieele mede deeling aan de pers de vrees uitgesproken, dat de op stand der Miridieten de Albaneezen zal aanmoedigen, die, waarschijnlijk ontmoedigd door de onlangs dooi de Turksche troepen behaalde voordeelen, terugge- tiokken waren naar de hoogere, nog besneeuwde ber gen. De Miiidieten hebben de citadel van Alessio be zet en rukken op naar San Giovanni en Medua om de Turken te beletten een verbinding met de zee te onderhouden. Drie bataljons Turksclie artillerie, die naar Alessio gezonden waren, zijn onderweg door Mi ridieten aangevallen. Montenegro vaardigde generaal Markinowitsj naar Antivari af teneinde de onzijdigheid van Montenegro te verzekeren bij de Miridieten, wier opstand den krijgslast der Montenegrijnen zeer aanwakkert. De Times-correspondent te Konstantinopel meldt, dat tot dusver niet openbaar gemaakte bijzonderheden van de woelingen der Turksche nationalisten in Mo naster en Saloniki, die gericht waren tegen alle niet- Turksche bewoners der Balkan-staten, te Konstanti nopel gioot opzien baren. De Turksche regeering stelde een strafvervolging in tegen het opruiende blad der nationalisten, Soengoe, dat te Monaster uitkomt. De Tui ksche regeering stelde een strafvervolging in tegen het opruiende blad der nationalisten, Soengoe, dat te Monaster uitkomt. De Turksche regeering zou van plan zijn te Monaster en Saloniki den staat van beleg af te kondigen. De procureur-generaal van Monaster is door een onbekende doodgeschoten. De misdaad heeft te Mo naster levendige opwinding veroorzaakt. Men gelooft dat de moordenaar een Albanees is. Groote opschudding is gewekt door de ontdekking van een vermoedelijk door Bulgaren aangelegd geheim depot in de nabijheid van Keuprulu, dat 24 bussen met dynamiet, een bom, mitsgaders een lont en bat terijen bevatte. Ter bewaking van de spoorlijn, van welk traject de Turksche sultan op zijn reis naar Ma cedonië gebruik moest maken werden nu alle re serves van Kossowo samengetroken. Uitsluitend Mo hammedanen zullen van nu af den dienst op dit traject waarnemen. Gemeugrïe Metledeelingeu. EEN GROOTE BOSCHBRAND. Door een onbekende oorzaak is het Warbiichener veen bij Hannover inl brand geraakt. De vlammen verspreidden zich met groote snelheid over ee,n uitge strektheid van 1000 morgen en de brandweer van Hannover en die van andere plaatsen uit de naaste omgeving, die zoo spoedig mogelijk te liulp waren ge sneld. moesten zich bepalen tot afdamming van den vuurhaard, daar aan blussehen niet te denken viel. 1 >0 brand woedt nog steeds voort. CHOLERA. Een passagier van de stoomboot „Saxonia", die eer gisteren te Triest van Amerika is aangekomen, is ge storven aan een ziekte, die de verschijnselen van cholera vertoont. yiOTOR-EMANUEL-BRUG. Maandag is te Rome de nieuwe Victor Emanuel- brug geopend door de gemeentelijke overheid. De brug ligt over den Tiber op de hoogte van de Borgo di San to Spirito. De eerste steen ervoor was gelegd in No vember 1908. EEN TREFFENDE HERINNERING. Generaal Goiran, de nieuwe Eransche minister van Oorlog, moest zich, toen hij na zijn! benoeming het ge bouw van het ministerie van Oorlog' betrad, wel herin-

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2