DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 134 Honderd en dertiende Jaargang. 1911 9; j UNI. BINNEN h AN It. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. I l ü.ül'ii ALKMAARSCHE COURANT. BURGEMEESTEE on WETHOUDERS van ALK MAAR brongen ter algemeene kennis dat in het ge meenteblad van Allernaar, Hos. 353 en 354, zijn opge nomen do besluiten van den Raad dier gemeente van 31 MEI j.l., waaijrij zijn vastgesteld verordeningen tot ln. ijziging der verordening regelende liet beheer van het gemeente-slachthuis en den rang, het ge tal. de bezoldiging en de wijze van benoeming van daaraim verbonden personeel. 2o. ijziging der verordening op het benoemen en ontslaan van sommige gemeente-ambtenaren en bedienden. Welke verordeningen, heden afgekondigd, geduren de drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van 0.05 m afdruk algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Gr. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 8 Juni 1911. nale vertegenwoordiging. Maar dat zijn slechts geruchten. De meest voor de hand liggende oplossing is, dat er een zakenkabinet komt en dat de schoolwet niet voor I 1912 in behandeling zou komen, nadat een beroep op het land was gedaan door verkiezingen. Temeer, om dat niemand met eenige kans van zekerheid kan zeg- gon hoe deze verkiezingen zullen afloopen. ALKMAAR, 9 Juni. België heeft een kabinetscrisis. Gisteren deelde, bij het begin der Kamerzitting de minister-president Sehollaert mede, dat de ministers den Koning ver zocht hebben liun ontslag aan te nemen. Zonder de reden erbij te vermelden werd dit besluit medege deeld, dat natuurlijk groote opgewondenheid tengevol- SC' .Iwd Vfln reehts rieP men "Weg met de vrijmetse larij, van links „weg met dc\ pastoors." Officieus werd later bekend gemaakt, dat het aftreden van het Kabinet het gevolg is van de besprekingen van den honing met de ministers en voorname politieke perso nen over den staatkundigen toestand, zooals die is ontstaan uit de onverzoenlijke oppositie der linkerpar- tijen tegen het nieuwe Schoolwetsontwerp. De liberalen en socialisten hebben namelijk een co alitie gevormd om aanneming van het schoolwetsont werp te verhinderen, de koning heeft zich in de kwes tie gemengd en tenslotte heeft de oppositie hulp ge kregen van de zijde van den bekenden clericalen lei der, den heer Woeste. De rechterzijde wilde, niet wetende hoe het in 1912, na de volkstelling en na wijziging der kiezerslijsten met de sterkte der partijen zou staan, deze wet nog voor dien tijd tot stand brengen, waartegen de liberalen en sociaal-democraten zich verzetten. De 11nksche coalitie kon, daar zij toevallig in drie afdee- 1 iugen der Kamer de meerderheid had, de behandeling- der wet tegenhouden, maar toen dienden eenige leden der. rechterzijde een gewijzigd ontwerp in, dat naar beginsel volkomen met liet regeringsontwerp over eenstemde. Bij loting- werden toen de afdeelingen an ders samengesteld. De coalitie nam toen haar toevlucht tot het wapen van obstructie. De opwinding in het land nam intus- schen toe en daaraan heeft de Koning een einde wil- tn maken. andaar dat hij de laatste dagen druk confereerde met invloedrijke partij-mannen en o. a. ook den heer Woeste ontving, die een tegenstander van het ontwerp was, omdat het hem eenerzijds niet ver genoeg- ging- en aan den anderen kant gaf, wat hij met wenschte. Toen moet de koning aan den minis ter-president Sehollaert hebben gevraagd of hij niet meende m het belang van den openbaren vrede te kunnen toestemmen in een uitstel van de behandeling van het schoolwetsontwerp en dientengevolge achtte Sehollaert zijn aftreden noodig. Het numsterie-Schollaert, waarvan de minister-pre sident de vroegere Kamervoorzitter was, kreeg 8 Ja nuari 1908 dezen naam. Aan de regeering was het sinds 2 Mei 1907, toen het werd samengesteld dooi den hoer de Trooz, die 31 December van dat jaar overleed. Het werd den 30sten October 1908 gewij zigd, doordat de heer Jules Renkin minister van kolo men werd, terwijl in Augustus 1910 de minister van openbare werken, de heer Delbeke, en die van schoone kunsten, de heer Descamps-David hun ontslag namen. Minister-president Sehollaert nam toen het laatstge noemde ministerie voor zijn rekening. De heer Helle- putte, de minister van spoorwegen, werd minister van landbouw en openbare werken, terwijl als hoofd van het departement van spoorwegen, posterijen en tele grafie graaf de Broqueville optrad. Zoodra het aftreden van het ministerie bekend was werd verklaard, dat de heer Cooreman, de gema tigde voorzitter der Kamer, wel het nieuwe ministerie zou samenstellen. Inderdaad heeft de Koning dezen coil opdracht gegeven, maar om persoonlijke redenen heelt de heer Cooreman haar niet aanvaard. Allerlei geruchten doen nu de ronde. De katholieken zouden bijv. zich solidair hebben ver- klaard met den heer Sehollaert en weigeren in een ministerie zitting te nemen, de liberalen en sociaal democraten zouden, zoo de koning tot ontbinding had besloten geweigerd hebben candidaten te stellen, zoo- dat de gebeele Kamer uit clericalen zou zijn samenge steld, en dus met meer het geringste recht zou heb ben gehad op den naam en het karakter van een nntio- TWEEDE KAMER. In de vergadering van gisteren werd voortgezet de behandeling van het Eedswetje. De heer Van II a- mel (U. L.) lichtte, zijn amendement toe, dat deze noodwet slechts tot 1913 wil laten gelden. Spr. die (Ut amendement verdedigde als een prikkel voor de wetgeving om te geraken tot losmaking van den eeds- dwang binnen afzienbaren tijd, verwachtte van den te stellen termijn veel, omdat het hier geen proefneming- geldt, maar het opheffen van een misstand. Tegenover s ministers verweer, dat er op een goede eedsregeling nu eenmaal een fatum rust, vroeg spr. waar in deze s ministers vrije wil blijft. Technisch achtte spr. spoedige indiening van een definitieve eedswet zeer wel mogelijk. Den termijn werd door den minister van justitie overbodig- geacht. De heer 1 an II a m e 1 (U. L.) repliceerde. De lieer De Savornin Lobman (C-1T.) zeide, dat de meerderheid der Commissie van Rappor teurs tegen het amendement is. Ook spr. is er tegen Door den heer Dru c k e r werd daarop gediscus sieerd met den vorigen spreker over de onbevoegdheid van een voorzitter der Comm. v. Rapp. om in herha ling Ie treden over afgedane zaken, waarop anderen met zoudey kunnen antwoorden. liet amendement-Van Hamel werd met 39 tegen 20 stemmen verworpen en het Eedswetje met 49 teren 15 stemmen aangenomen. Was aan de orde de behandeling van de mo- ue-He sdingen, die beoogde een door de Regeering in te stellen onderzoek en eventueele voorstellen harer zijds nopens betere overeenstemming tusschen de sa larissen der lager bezoldigde ambtenaren en de stij ging der prijzen van de eerste levensbehoeften. De heer Hel sdingen; (S. D. A. P.) wees in de oelichting in zijn motie op de geregelde prijsstijging- sedert 1881. Hieronder lijden vooral de kleine consu menten. Bij de regeling van werkzaamheden stelde de voor zitten- voor den 20en dezer de vraagpunten betreffende ziekteverzekering aan de orde te stellen en wil dan voorstellen om daarna de Militiewet aanhangig te ma ken De lieer Nolens (R.-K.) stelde voor tc be sluiten, de Militiewet dezen zomer niet te behandelen, oolc de heer Goeman Borgesius L.) was hiervoor. De heer I er Laan (S. D. A. P.) wilde met het oog op de vele amendementen, die zijne partij zal in dienen geen haast gemaakt zien bij' de voorbereiding der Militiewet. De heer Van Karnebeek (V. L.) vond spoed wel gewenscht. Ten slotte werd het voorstel van den heer Nolens (geen behandeling der Militiewet in deze zitting) met 46 tegen 24 stemmen aangenomen. Daarna werd de behandeling der motie-Helsdingen voortgezet. Deze betoogde, dat de loonen der beamb ten by post, telegraaf en belastingen veel te laag zijn. De lieer Duys (S.-D.) vergeleek in 'n uitvoerig be.oog den toestand, waarin onze ambtenaren verkee- ren met dien der buitenlandsche. Breedvoerig schetst spr. het optreden der Wurtem- bergsche regeering. De ambtenaren hebben daar ge middeld een salarisverbetering van 178 per jaar ont vangen op grond van het duurdere leven. De regee ring zeide zelfs, dat ze er niet tegen op zou zien de belastingen te verhoogen om de ambtenaren in beter posi ie te brengen. In Baden en Saksen werden de salarissen of toelagen ook verbeterd en zeer belangrij ke bedrag-en, vele millioenen marken voor salarisver- betering voor ambtenaren uitgetrokken. De voorzitter: We zijn hier bezig met A eclerlandsche ambtenaren. De heer Duys: Zeker. Maar ik mag een vergelij king trekken met de buitenlandsche, om de motie te verdedigen. Luxemburg en Elsas-Lotharingen verbe terden den toestand der ambtenaren eveneens; Zwit serland ook. Vervolgens somt spr. op, wat verschil lende gemeenten voor dat doel deden. De voorzitter: wenscht de minister nog he den te spreken? Minister He ems kerek: Liever morgen, er zijn zoo weinig leden. De heer Duys: Als het ambtenaren geldt, dan loopen ze weg! De vergadering werd daarna verdaagd tot heden 11 huilen en zet het op de schoot van de Koningin. Freu le Van de Poll en zuster Marting stappen in de vol gende koets en voort gaat het, naar het Vondelpark. Baai worden JL M. en haai* dochtertje door een tal- lijk publiek, bij den ingang van het gereserveerde ge deelte geschaard, met gejuich begroet. In het afgezette park stijgen H. M. en het Prinsesje uit. en wandelen, gevolgd door den burgemeester en' de dames van hun gevolg het park rood. II. M. is geheel in het wit gekleed met een licht- ereme linnen mantel en een zwarten hoed van steek- model mét zwart en wit lint gegarneerd. Het Prin sesje draagt een wit kanten jurkje en een witte baby- hoed. Het publiek, dat intusschen tot een groote menigte is aangegroeid, die in dichte hagen langs de draad-af zetting geschaard staat, volgt met belangstelling het <iaidige toonoeltje: het kind met pittige trippelpasjes naast mama voortmarcheerend, de burgemeester en de dames van het gevolg langzaam achteraan. Een poosje wandelen zij ver het park in, zoodat men ze bijna uit het oog verliest. Daarna keeren zij terug naar den ingang. Daar gaat II. M. met het rins esje naar den oever van de vijver en lokt de eendjes met stukjes brood. Een oogenblik later staat het kleine Prinsesje midden tusschen de wit-gevederde beestjes, er blijkbaar een groot vermaak in scheppende de beestjes te voeren. De^nenschen staan glimlachend toe te kijken. Omstreeks kwart vóór tien stijgt H. M. met freule an de Poll in haar koets en gaat langs denzelfden weg- naar het Paleis terug, liet Prinsesje met zuster Marting in het park achterlatende. Tegen twaalf uur keerden ook deze beiden huiswaarts. Zooals van zelf spreekt, werden II. M. en het Prin sesje onderweg warm toegejuicht. Gistermiddag bracht het Prinsesje een bezoek aan Aitis. an alle kanten snelden de menschen aan coral de kinderen vonden 't heerlijk Juliaantje zoo onverwachts te kunnen zien. 't Werd een gehol en gedraaf langs de paden en in minder dan geen tijd drongen allen, soms wel wat hinderlijk, om 't prinsesje heen. Juliaantje, in 't wit gekleed, een blauw zijden sjerp uitkomend onder 't eenvoudige manteltje, stapte parmantig tusschen zuster Marting en freule Van de Poll voort, naar den eendenvijver. Daar kreeg ze een mandje met brood in de hand en toen^ begon t bombardement. Eén voor één werden de stukjes^ door 't hek gegooid. Nu en dan staakte 't prinsesje liet werk en keek de kinderen rond haar eens aan, als wilde ze zeggen: „Hoe doe ik dat nou?" Onder geleide van den directeur, den heer Kerbert werden vervolgens de pelikanen bezocht en daarna kreeg t Prinsesje_ de kangoeroe's te zien, wier dolle buitelingen t kleine ding gewoonweg in verrukking brachten. Een uur ongeveer vertoefde 't Prinsesje in den tuin, toen werd onder luid hoera der omstanders weg gereden. Het bal ten hove bood gisteravond weder denzelfden schitterenden aanblik als steeds, welke ditmaal nog beter tot zijn recht kwam, doordat de zalen niet over vol waren. Er waren ipinder dames dan vorige jaren, terwyi de militaire uniformen niet zoo sterk als vroe ger de meerderheid vormden. I reeies te 9 uur kondigde de opper-ceremoniemees- I ter de komst vau H.M. de Koningin aan en kort daar na verschenen ook II. M. de Koningin-Moeder en Z. v. 11. de Prins der Nederlanden. De Koningin droeg- een Jicht zijden gewaad in bruingele tint met ka.nten voerkleed. IJ. M. was getooid met den diadeem, haar indertijd als nationaal huldeblijk aangeboden en droe"- geen ordehnt. De Koningin-Moeder droeg een licht° Kauw grijs moiré kleed. De Prins was in generaals- uniform. II. M. deed eerst aan zich voorstellen het consulair corps, daarna verschillende dames en burgerlijke en militaire autoriteiten. Vervolgens hield Zij cercle in de burgerzaal. Ook de Koningin-Moeder en Prins Hendrik bewogen zich onder de gasten en onderhiel den zich met velen hunner. Er werd geen pauze ge houden. Te halftwaalf trokken de vorstelijke personen zich in hun vertrekken terug. nomen, daar zij zoowel den landbouw door het verslin- 1e?:„vai1 nuttige vogels en de eieren, als het jachtbe- I dl'yi1d°or het vernielen van waardevolle jachtdieren schade berokkenen; dat niemand onmogelijk eenig nut van de bescherming dier roofdieren kan hebben, welke zelfs door de conventie van Parijs van bescherming uitgesloten zijn, en dat, behalve dit, de leden der ndresseerende yereeniging een niet onbelangrijke schade zullen lijden door het verlies van de premiën, die zij tot dusver voor het dooden van schadelijke vo gels ontvingen. Adressant verzoekt daarom aan de Kamer, de Vogelwet niet aan te nemen, of daaruit te lichten de bescherming van roof- en kraaivogels, be nevens van reigers en aalscholvers, welke aan de vis- sch er ij groote schade toebrengen. I Mr. J. VAN GENNEP. Na. een ongesteldheid van enkele dagen is te 's-Gra- yenhage in 81-jarigen ouderdom overleden mr. J. van Gennep, lid van den Raad van State. Gemeugd uienwN. AUTOMOBIEL-OMNIBUS-MAATSCHAPPIJ DRECHTERLAND. Ie Enkhuizen zal worden opgericht de naamlooze vennootschap Automobiel-Omnibus-Mpij Drechterland, ten doel hebbende exploitatie van een automobiel-om- mbusdienst tusschen verschillende gemeenten in Drechterland met de eindpunten Enkhuizen en Hoorn. Het benoodigde kapitaal is reeds bijna volteekend. Als directeur zal optreden' de heer D. de Jong Rzn te Enkhuizen. BEZOEK PRESIDENT EALLlèRES. Thans kan als zeker worden gemeld, dat president 1' allieres, vermoedelijk den 5en Juli de residentie zul bezoeken. II. M. de Koningin zou haren gast van Amsterdam vergezellen en met den president reeds des yoormiddags in de stad komen ten einde daar de lunch te gebruiken. Ter gelegenheid van het bezoek zal een militaire of andere feestelijkheid plaats hebben, welke echter nog nader vastgesteld moet worden. KAPITEIN TER ZEE VAN ASBECK. De kapitein ter zee, J. D. II. baron van Asbeck, te Nieuwediep heeft thans zijn ontslag uit den zee dienst aangevraagd. IIET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTER DAM. Reeds te acht uur gisterochtend stonden tal van be langstellenden rond de kleine steentjes vóór het Pa bus geschaard, turende en turende naar de wacht naar den ingang onder den purperen baldakijn, naar de vensters der eerste verdieping, in gespannen ver- waehtmg, of er niet wat gebeuren zou, schrijft de i el. Pm ziet, hun geduld werd beloond. Tegen negen uur rijden de koetsen voor, eerst het rijtuig, waarin de burgemeester stapte, daarna de koninklijke koets. Do wacht komt in het geweer en een oogenblik later een luid gejuich. H. M. verschijnt, stijgt in, en een oogen- ik later komt zuster Marting met het prinsesje naar DE ZIEKTEWET. I>eonTT6ede Ka™6r heeft besloten, om tegen Dins dag _0 Juni a.s., in openbare behandeling te brengen de vraagpunten inzake de ziekteverzekering. VOGELWET. bestuur van de Zeeuwsclie vereeniging van jachtopzieners en boschwachters heeft een adres? aan de I weede Kamer gezonden, waarin het zegt, met leedwezen kennis genomen te hebben van het ontwerp- Vogelwet, omdat er geen onderscheid gemaakt wordt tusschen nuttige en schadelijke vogelsoorten, en om dat het z.i niet te verdedigen valt, dat de allerschade lijkste roof- en kraanvogels in bescherming worden go- BURGE.MEES TER-SCHRIFT VERVALSCHER. „Heit Volk" schrijft onder bovenstaand opschrift: Onze Zaandamsche „Voorpost" deelt mede, dat het Mie.-* om. raadslid Dtiys in besloten raadszittingen, waaromtrent echter geen geheimhouding is opgelegd, den burgemeester van Zaandam gevraagd heeft, of het iuist was, dat hij le. de onkieschheid had begaan, toen hij met een wethouder naar Petersburg ging, om den tsaar van Rusland te bedanken voor het aan de gemeente ge schonken standbeeld van tsaar Peter, zijn 17-jarig zoontje als „particulier secretaris" officieel mede te doen gaan; en 2e. daartoe op de gemeente-secretarie een valsche reispas voor den knaap heeft laten maken, door den I secretarie-ambtenaar in strijd met de waarheid en in weerwil van diens protest te laten invullen dat de leeityd van den knaap 21 in plaats van 17 jaar was en vervolgens dit doelbewust opzettelijk vervalschté stuk door verschillende autoriteiten, als den commis saris der Koningin, Ministers enz. te laten legalisee- ren ais ware het echt en juist. Omtrent wat, nadat Duys die vragen gesteld had gebeurde, schrijft de „Voorpost": Duys vroeg: is dit alles juist? De Raad wachtte in de grootste spanning. De burgemeester, wit als een lyk antwoordde kort bondig, dat hij over dit alles wei gerde eenige inlichtingen te geven. Duvs heeft hier op den burgemeester nog eens er op gewezen, dat de Raad wel degelijk te waken heeft ook voor zijn secre tarie-ambtenaren, doch de burgemeester bleef weis-e- ren. Hierop vatte de heer Van Holk vuur en sprak zijn afkeuring- er over uit, dat de burgemeester op deze j manier weigerde inlichting te geven. Jhr. mr. Elias, steeds zenuwachtiger, bleef echter weigeren, totdat.... ja totdat Duijs den burgemees ter mededeelde, dan andere maatregelen te zullen ne men. ten eerste in het openbaar in den raad nogmaals de zaak ter sprake te zullen brengen, en ten tweede te zullen overwegen den officier van Justitie en ande re autoriteiten met deze zaak in kennis te stellen. as er van dit alles niets waar, dan zou immers jhr Elias zeer zeker met een enkel .woord hebben ver klaard: „O. dart is alles laster," enz. Dit hielp evenwel en. toen beleefde de raad een schouwspel als we tot heden nog niet hebben medege maakt.^ Dezelfde jhr. Elias, die anderen steeds, wan neer hij zelf meent de macht te hebben, op de aller- hooghartigste manier kan bejegenen en neerzetten, zat daar nu bijna als een pruilende jongen en hakke lend en stootend kwam 't er dan eindelijk uit: 't was alles waar! Achteraf had hij er nu wel spijt van, hij erkent t verkeerde, enz., enz., enz. Als tegenhanger hiervan brengt de „Voorpost" in herinnering hoe deze zelfde burgemeester onlangs, toen eenige gemeentowerkliedenorganisaties spoeds halve. een adres aan den raad niet door alle bestuur ders persoonlijk hadden doen onderteekenen, maar er de namen dier bestuurders eenvoudig onder hadden geschreven, op hoogen toon in den raad van „valsche handteekemngen" sprak, van „valschheid in geschrif te en van gevangenisstraf die er op zou zitten, als de officier van Justitie het te weten kwam." De „"Voorpost" verzekert voorts, dat de but-gemees- tei herhaaldelijk op tal van punten, waarvan het een heeie reeks opsomt, op leugenachtige voorstellingen betiapt is en meent dat justitie en regeering behooren in te grijpen. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 't ALGEMEEN. Gisteren zette de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen haar 125ste algemeene vergadering in het ge bouw der Vrije Gemeente te Amsterdam voort Aan de orde waren allereerst de drie nieuwe voor in 1 V ,Cn van het hoofdbestuur, waarover Woensdag de beraadslaging afgebrokeii werd Deze voorstellen luiden: lo. aan het hoofdbestuur op te dragen, op zij nerzijds vast te stellen voorwaarden, steun te verlee- nen in de kosten van op- en inrichting van spaarban ken, welke als departementale instellingen worden on gericht door departementen;

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1