buitenland: STADSNIEUWS. Trekking van heden. 5e Klasse, 12e Lijst. Nos. 12520, 16362, 18221,18618 en 20774, elk f 1000 Nos. 8055, 9953 en 17417 elk f 400; Nos. 6494,6623 7027 en 19031 elk f 200. te -12 3o. tooi- dat doel op de begrooting 1911'12 uit te trekken, een bedrag van 1000; VI. lo. op voorwaarden, door het hoofdbestuur bepalen, steun te verstrekken aan den in te stellen accountantsdienst bij de Nutsspaarbanken; 2o. voor dat doel op de begrooting voor 1911 uit te trekken een bedrag van 100. V [I. lo. het hoofdbestuur te machtigen, voor een bedrag van 10.000 rentende 3% per jaar, deel te nemen in het grondkapitaal van het bijeen te brengen Centraal .Waarborgfonds voor Nutsspaarbanken; 2o. dit bedrag te storten, zoodra voor de overige 90.000, noodig voor do oprichting van dit fonds, zal zijn deelgenomen; 3o. het hoofdbestuur, overeenkomstig het bepaalde in art. 57 der Wet, te machtigen, een zoodanig bedrag, als noodig zal blijken om 10.000 reëel te verkrijgen te doen afschrijven van het op het Grootboek der X W. S. ingeschreven kapitaal. Met groote meerderheid van stemmen werden d voorstellen goedgekeurd. Vervolgens kwam in bespreking punt: VIII. V oorstel van het hoofdbestuur: Het hoofdbestuur te machtigen, het batige saldo van het Huisduinerfonds (op 1 Juli zal dit 0548.88 bedragen) te schenken voor de eene helft aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatsehappij. gevestigd te Amsterdam, en voor de andere helft aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding vai schipbreukelingen, gevestigd te Rotterdam. Naar aanleiding van dit voorstel werden drie amen dementen ingediend, welke urgent werden verklaard „Woudsend" wenschte het batig saldo van het Hnis- duinerfonds onder de eigendommen der Maatschappij te behouden. ..Helder" wilde het schenken aan het te Helder ge vestigde fonds tot bet verleenen van ondersteuning en ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen. „Rotterdam" stelde voor het restant van het Huis duinerfonds, ten-bedrage van pl.m. 6000, af te dra gen aan den Nationalen Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis," ter storting in liet door bedoelden bond in bet leven ge roepen Prins Hendrik Fonds," onder de verbindende voorwaarde, dat dit geld uitsluitend zal mogen aange wend worden om te steunen de, weduwen en weezen van personen, die zijn omgekomen bij pogingen tot redding, en welke niet uit openbare fondsen worden gepensioneerd. Na uitvoerige besprekingen werd aan de commissie, ingesteld bij art. 41, gelegenheid gegeven advies uit te brengen. Hare meerderheid adviseerde het voorstel van het hoofdbestuur niet, docli liet amendement van ..Woudsend" wel aan te nemen. Verschillende stemmen gingen op ten gunste van het amendement Woudsend, dat door Steenwijk ge amendeerd werd in dezen geest, dat de gelden bij liet kapitaal dc-r Maatschappij gevoegd en overeenkomstig art. 55 der wet als de andere eigendommen belegd zul len worden. Zwolle stelde voor het geld te behouden en er voor te stichten een „Huisduiner pensioen," uit te keeren aan iemand die zich op het gebied van het zeered- dingswezen bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Anna Paulowna wilde het geld eveneens behouden, maar het apart beheeren om bij een eventueele ramp zoo noodig dadel ijk hulp te kunneu verleenen. Het urgentie-voorstel van Woudsend, geamendeerd door Steenwijk, werd in stemming gebracht en verwor pen met 361 tegen 354 stemmen. Het urgentie-voorstel van Helder werd met giroote meerderheid verworpen. Evenzoo het urgentie-voor- stel van Rotterdam. Het voorstel van het hoofdbestuur werd met groote meerderheid goedgekeurd. IX. Voorstel van het hoofdbestuur: I en behoeve van het tweede internationale congres voor zedelijke opvoeding, in Augustus 1912 te 's-Gra- venhage te houden, uit de algem-eene kas der Maat schappij beschikbaar te stellen een bedrag van 1000. De Commissie van artikel 41 adviseerde tot aanne ming van het voorstel. Sneek gaf in overweging om het slot van het voor stel te lezen: „hoogstens 1000." Aldus geamendeerd, werd het voorstel bij acclamatie goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna een voorstel van het. de partement BredaDe algemeene vergadering beslisse, op welke wijze het door haar in 1910 toegestne bedrag van J 1200 ter ondersteuning van cursussen tot oplei- ling van spelleiders, in verband met de gedane aan- vragen, zal worden toegestaan. In zijn praeadvies wijst liet hoofdbestuur er op, dat indien liet departement. Breda subsidie bad gevraagd voor openluchtspelen of speciaal voor het vormen van leiders van die spelen, bedoeld als instelling van liet departement Breda of als instelling van een plaatse lijke Vereemging, mede door het departement Breda j meenteraad' opgericht en bestuurd, de aanvrage had kunnen wor den- ingewilligd. Nu het subsidie gevraagd werd voor denzelfden oen- tralen cursus voor het vormen van spelleiders, welke uitgaat, van den „Bond voor lichamelijke opvoeding" en bestuurd door een door dien Bond gevormde com missie, aan welken door de algemeene vergadering van 1909 een subsidie van 1000 werd verleend, juist om dat deze cursus niet valt binnen het besluit van 1905 en binnen de voorwaarden bovengenoemd, kon het hoofdbestuur deze aanvrage niet inwilligen, zonder aan het besluit van 1905 en de daarop gegronde bepa lingen geweld aan te doen. Daarom adviseert bet hoofdbestuur de algemeene vergadering: lo. zich te verklaren, of zij zich competent acht, bo ven sta and voorstel van het departement Breda in be handeling te nemen; 2o. indien zij zich competent verklaart, het voorstel niet aan te nemen. De commissie van art. 41 adviseerde overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur. Met algemeene stemmen verklaarde de vergadering zich daarop niet competent het voorstel Breda te be handelen. Een voorstel van het departement 's-Gravemoer, dat ae algemeene vergadering besluite: lo. het hoofdbestuur te machtigen, op zijnerzijds vast te stellen voorwaarden, geldelijken steun te ver leenen bij de op- en inrichting en de van kinderbewaarplaatsen, aan die departementen, welke niet bij machte blijken, goed ingerichte fröbel- bewaarsoholen tot stand te brengen, hoezeer daaraan tor plaatse behoefte bestaat en waar nochtans bewaar plaatsen voor kinderen in die behoefte zouden kunnen voorzien 2o. voor dat doel in 1911—1912 beschikbaar te stel len een bedrag van ten hoogste 100(1. Dit voorstel werd door de afdeeling 's-Gravemoer ingetrokken. Galium diende het voorstel opnieuw in. De voorzitter verklaarde dat het hoofdbestuur niet onwelwillend tegenover liet voorstel staat, doch bel beter oordeelt liet thans niet in behandeling staat. Aldus werd besloten. De afgevaardigde van Breda wekte bij de rond* vraag op de centrale credietbank voor 'het district •Noord-Brabant te steunen door het nemen van aan- deelen. (Ten minste 25.000 moet- geplaatst zijn, wil het in 1910 ten behoeve van het waarborgfonds van deze bank toegestane bedrag van 2000 uitgekeerd De voorzitter ondersteunde deze opwekking, waarop Lij hulde bracht aan de hoofdbestuursleden mej. E. S. Bienfait to Amsterdam en A. E. ,T. Bert-ling te Lei den, die periodiek aftroden. Nadat aan den voorzitter warme dank was gebracht voor zijn leiding, werd de vergadering gesloten. HET AUTO-ONGEVAL TE AERBENHOUT. J. P., de chauffeur die het auto-ongeval veroorzaak te in den Acrdenhout is gisteren door de rechtbank te Haa riem vrijgesproken. Do eiscb was 4 maanden. DE BRAND IN HET DALER VEEN. Door den hevigen noordenwind heeft het vuur in het Dalerveen in Drente zich weder sterk uitgebreid. Het blussehingswerk gaat uiterst moeilijk. DROOGTE. Tengevolge van de aanhoudende droogte heeft de burgemeester van Enschede per advertentie bekend gemaakt, dat de gemeentelijke drinkwaterleiding de laatste dagen slechts ternauwernood kon voldoen aan hetgeen van haar werd geëischt en den abonne's ver zocht om zich bij het gebruik van water voor straat- schrobben, glazenwasschen en dergelijke doeleinden te beperken, zoolang de warmte blijft aanhouden. Te Medemb'lik is het watergebrek zeer groot; de huisbakken zijn reeds lang geledigd en de „kerkbak- ke-n kunnen het nog slechts één of twee dagen uit houdenalzoo zal van Gemeentewege drinkwater van elders worden aangevoerd. De Westfriesche waterlei ding waar-van de plannen nog hangende zijn, blijkt ook nu weer zeer gewenseht. Het. veldgewas heeft door de langdurige droogte zeer geleden. Te Brielle duurt de droogte nog steeds voort. De toestand wordt zeer ernstig. Bijna niemand heeft nog drinkwater. Hierin voorziet thans de Vlaarding- sche waterleiding. De korpscommandant heeft het noodige beschikbaar gesteld om het water hierheen te vervoeren. Het wordt gratis verstrekt. VAN EEN POLITIEHOND. Een inwoner van Middelburg had een politiehond afgericht en was daar niet weinig trotach op. Om te bewijzen dat het dier van zijne lessen wel de gelijk geprofiteerd had, legde hij daarom Woensdag avond in een café zijn zweep op den kop van het dier en noodigde een bezoeker uit die zweep daar nu eens af te durven nemen. Deze voerde den hond een half pond koekjes en nam toen bedaard de zweep van den kop, waarvoor de.lumd hem kwispelstaartend bedankte. Toen liet dier nu al de hem ingeprente lessen tot groote pret der aanwezigen zoo openlijk verloochende, werd de dresseur kwaad en begon een vechtpartijtje met den man van de koekjes. Even later ging hij met zijn politiehond naar huis en wachtte den ander op. In de Volderijlnagte volgde toen omstreeks elf uur een vechtpartij, waarbij de dresseur een mes trok en daarmee den koekjesman een paar wonden in bet gelaat t-oebracht. En onderwijl zat de politiehond kwispelstaartend naar het gevecht van zijn baas te kijken. (M. Ct.) SPIRITUS-MISBRUIK. Onder Sloten is zekere E„ uit Amsterdam, door het overmatig gebruik van spiritus op straat dood geble ven. BRANDSTICHTING. De rechtbank te Haarlem heeft heden K. S., te Purmerend, wegens kwaadwillige brandstichting ver oordeeld tot D/2 jaar min de preventieve hechtenis. De eisch was 5 jaar. SNIPPERS UIT HET HBLD. «Toé, man," zei de suffragette, „maak jij mijn japon van achteren even dicht, dan lees ik onderwijl liet slot van mijn speech nog- even over." En terwijl hij zocht naar oogjes voor kleine haakjes en trachtte drukkertjes in gaatjes te krijgen zonder haar pijn te doen, las zij „De vrouw zij onafhankelijk zij is reeds bezig het worden. Zij heeft geleerd alleen te staan, zij is niet meer de hulpbehoevende.... Au!" Hij had een drukkertje in haar blanken luwd. -Gelezen op een koffiehuis-ruit „Biljart met logies." Uit. een hof-verslag: „Allereerst had hier een eerewacht van veertig ters den Prins opgewacht. Zij hadden vlaggen in staarten en naar ik meen, ook ornnjesjerpen of dergelijks om." rug ge- l'Ul- hun iets KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Men schrijft ons Door het dagelijksch bestuur van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies is besloten tot het houden van een collecte in zoo mogelijk alle Nederlandsche badplaatsen en in vele andere zomerplaatsen op 2 Augustus. Voor zoover de officiëele toestemming verkregen wordt zullen in tal van plaatsen, evenals verleden jaar op den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder jonge dames in zamelingen houden om den nog steeds nijpenden finan- tiëelen nood van het Centraal Genootschap te helpen lenigen. Tevens worden allen, die op reis gaan en die iets willen doen voor het behoeftige^ zwakke kind, uitgenoodigd op 2 Augustus in hun hotel of pension een beweging- op touw te zetten, indien niet reeds door een plaatselijk comité het initiatief wordt genomen. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het Algemeen Administratiekantoor van het Centraal Genootschap te Egmond aan Zee. UIT HOORN. In de gisteravond gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging werden tot candidaat voor den ge- gesteld de aftredende leden mr. G, H. BastP. van Doornik, P. van Dijk en G. Scholten allen liberaal, terwijl voor de vacature P. Eyken (lib.) gesteld werd de heer H. Prins (s. d. a. p.) UIT KCHERMERIIORN. Woensdag 7 dezer was voor de schoolkinderen uit deze gemeente weder een aangename dag. Na met rij tuigen^ naar Alkmaar (e zijn gereden, werd vandaar met één der booten van den heer Govers een tocht naar lJmuiden gemaakt, langs de Zaan en liet Noord zoeknanaal. De vereenigirig „Eendracht" bereidt reeds gedurende 32 jaar de schooljeugd jaarlijks een uitstap je. Vele ingezetenen maakten het reisje mede. Allen keerden zeer voldaan huiswaarts. ^et c'e verzending van vroege aardappelen is men deze week begonnen. Over het geheel valt het beschot nog al mede. VEENBRAND. Om het brandend veen bij de Rijkswerkinrichting te Vt enhuizen is men bezig een sloot te graven waar aan door een groot aantal verpleegden wordt gewerkt. Het terrein wordt door rijkspolitie bewaakt. UIT OTERLEEK. De heer JJ. Stroomer alhier, die Dinsdag op het concours hippique te Alkmaar den len prijs wond, be haalde heden op het concours hippique in de afdeeling landbouwers-éénspa li nen te Amsterdam den 2en prijs. STAATSLOTERIJ. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 7 Juni 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen", is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van f 129,50. DE ENKHU1ZER BOOMEN. De Hooge Raad deed uitspraak in de zaak van P. J. K., zonder beroep te Enkhuizen, die eerst voor de Rechtbank alhier terecht heeft gestaan, daarna door het Hof te Arnhem (waarheen de zaak door den Hoogen Raad was verwezen), veroordeeld was lo. tot 1 maand gevangenisstraf, wegens het opzettelijk en wederrech telijk een aantal aan de gemeente Enkhuizen toebe- hoorende boomen beschadigen, door de wortelen dier boomen, die in zijn moestuin uitkwamen in aanraking te laten met ijzeraarde, waardoor een aantal dier boo men was gestorven; en 2o. tot betaling van f 115 schadevergoeding aan de civiele partij, in welke za k het O. M. bij den Hoogen Raad, ambtshalve had ge concludeerd, om haar weder naar een ander Hof te verwijzen, omdat het Hof te Arnhem had recht ge? daan op omstandigheden, welke voor het Hof te Am.- sterdam waren gebleken in stede van die uit te scha» kelen bij het wijzen van zijn arrest. In deze werd het bestreden arrest overeenkomstig die conclusie vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof te 's-Hertogenbosch. UIT KOEDIJK. 1 n de hedenmiddag gehouden den raad welke voltallig was, vergadering van werd mededeeling ge daan van een'ige huishoudelijke ingekomen stukken. liet voorstel van B. on lilot- vaststelling ocner suppletoire begrooting dienst 1910 ten bedrage van t>900 wérd zonder bespreking aangenomen, zoowel do voorstellen tot het doen van betalingen uit de post voor onvoorziene uitgaven voor 350.22 en tot het doen van verschillende af- en overschrijvingen tot een ko- NOG EEN VLIEGDAG. Zondag a.s. za' er weer gevlogen worden. De Heer Darioli zal en wanneer de Heer van Bussel heden geen contract sluit te Groningen om daar Maandag te vliegen, deze ook dien dag vliegen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 11 Juni 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Heidelb. Cat. Zond, 52, Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, geen dienst. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. II. Westra. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, ds. Sijbrandij, te Zaltbommel. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, voormiddag 10 uur en namiddag 5 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 71/2 uur, vergadering van de Jongelings- vereeniging „Paulus". Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van 3 A5 uur, vergadering van de knapen- vereeniging „Samuel." Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond van 87tot 10 uur, vergadering van de Christelijke Jonge- liugsvereeniging „Zacheusvoor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van 5% tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Timo- theus voor knapen van 12 tot 16 jaar. Uit de omgeving. Gem. te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Gem. te Egmondbinnen. 10 uur, ds. H. ,W. f>lichting' van een heldenfonds ter belcouing der red ders van nienschenlevens. GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORD- HOLLAND. AMfe 1 .ERDAM, 9 Juni. Mr. J. Kappeyne van de Goppello, die het vorige jaar, na de niet-herkiezing van den heer Röell als Statenlid, tot lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland gekozen werd, heeft zijn mandaat ter beschikking van de Staten gesteld FRANKRIJK. Gisteren was in de Kamer aan de orde een motie-Meunier, waarin de regeering werd verzocht de afkondiging van het decreet in zake de afbakening der champagnegebieden uit te stellen. De heer Cailleux, de minister van financiën, ves tigde de aandacht van de Kamer op de zeer ernstige gevolgen van deze motie, die de regeering wil beletten een daad te verrichten, die tot haar bevoegdheid be hoort. De raad van state heeft zoo in alle opzichten vrijelijk beraadslaagd, dat de meening van den regee- ringscommissai-is heeft moeten wijken. Gij hadt be loofd de beslissing van den raad van state te zullen bekrachtigen, het is onmogelijk deze beslissing niet te aanvaarden. Wanneer het decreet verschenen zal zijn zal de re geering een soepeler stelsel bestudeeren, dat oen bot sing tusschen verschillende deelen van het land voor komt. De regeering zal opheffing der afbakening dei- wijngebieden niet overwegen zoolang de Kamer niet een stelsel heelt goedgekeurd, dat den wijnbouw wet- t lijke zekerheid verschaft, De ï-tgeering aanvaardde een eenvoudige dagorder- zonder meer, die eerbied voor de wet beteekent. Deze werd met 294 tegen 181 stemmen aangenomen. Uit Bar Sur Aube seint de Tol.-correspondent De toestand is nog steeds gespannen, en de militai re autoriteit toont zich zelfs eenigszins ongerust over de wending, die de gebeurtenissen van 't eene oogen- blik of het andere kunnen nemen. De.wijnbouwers schijnen een parool af te wachten. Zij zijn blijkbaar besloten, om niet zoo maar, zonder- protest, de uitspraak van de regeering, inzake de af bakening van het champagnegebied te laten passee- ren. De roode vlag werd opnieuw geheschen in ver scheidene gemeenten. Zij wappert, er op de gemeente huizen ^en op de kerken en wederom verschijnen aan plakbiljetten o'p de muren, waarbij de regeering wordt gesmaad. De militaire-patrouilles, die de omstreken, afloopen, werden versterkt, om elke onverwachte gebeurtenis te voorkomen. De prefect van het Aube-departement heeft den nacht doorgebracht in de onder-prefectuur. Hedenmorgen nog heeft hij een langdurig onderhoud gehad met den heer Mallet, speciaal-commissaris van politie, en met den generaal, die het bevel voert 'over de tioepen, die in de streek zijn gekampeerd, alsmede met den onder-prefect. Tn den afgeloopen nacht werd op een pomp aan den openbaren weg, in het dorp Lignol, met roode letters het volgende opschrift geschilderd: „De heuvelen van Champagne zijn voor U, Wilhelm, aangezien die sme rige R. F. er genoeg van heeft!" Hedenmorgen hebben te Bar vele handelaren bij hun uitstallingen een opschrift opgehangen, dat luidt: „Hier worden de troepen niet bediend!" Op verschei dene plaatsen in de stad heeft mpn geweigerd melis en brood aan opgecommandeerde gendarmen te ver- koopen. Morgen zal de militaire overheid waarschijnlijk ver plicht zijn, haar toevlucht te nemen tot haar recht van requisitie. Om u eenig denkbeeld te geven van de beroering, die 'r thans onder de wijnbouwende bevolking' heerscht wijs ik op het feit, dat hier hedenmorgen het 47ste regiment artillerie, dat van Saxmont naar het kamp van Ma'lly ging, een manoeuvre uitvoerend in de om streken van Bar en daarbij zes kanonschoten loste, de boeren van -eenige naburige dorpen dachten een sig naal van hun aanvoerders te booren. Eien groot aan tal hunner zakten toen dadelijk af in de richting van- vaar de schoten waren gehoord. De menschen echter werden onderweg tegengehouden door hun patrouille en kwamen eerst toen tot het besef van hun vereis- sing. - Woensdag j.l. is de Fransche oud-minister van buitenlandsche zaken Pichon gehoord door den recb- van instructie in zake de verduisteringen, ge ler Herv. Herv. Bosch. Herv. Herv. Gem. te Stompetoren, geen dienst. Gem. te Schermerhorn, 9>/2 uur, Ds. Heep te Stompetoren. Gei'. Kerk, 9l/2 uur, preeklezen. Herv. Gem. te Bergen, 9t/2 uur, Ds. Verwaal van Alkmaar. Herv. Gem. te Heiloo, 9l/2 uur, Ds. Eilerts de Haan. worden.) instandhouding bedrag van 365.94 en 160.895, het "suppletoir hier van den Hoofdelijkeu Omslag. Omtrent het adres der gemeente Alkmaar in zake het treffen eener gemeenschappelijke regeling voor het schoolgaan van kinderen uit deze gemeente op de O. 1.. scholen aldaar, werd op voorstel van B. en W. na gegeven toelichtingen door den voorzitter zonder bespreking aangenomen. De heer 1 isser merkte bij de rondvraag op dat het drinkwater bij de school zeer slecht is, hij verzocht (.at daarin spoedig verandering zal worden gebracht. Bij de bespreking bleek dat verschillende kinderen zelf water van huis meenemen, en uitte men Ae vrees dat een nortonput hetzelfde water zou geven als do put van Ds, Melchior, waaruit de kinderen geen water lusten. B. en W. werd opgedragen een onderzoek len en gemachtigd naar bevinding- delen. De heer Jonker deelde mede dat de heer de Geus be dankt had als brandmeester en dat door het brand- meestercollege tijdelijk als zoodanig was aangesteld de heer Schipper. De openbare vergadering werd daarna gesloten. AGENDA. VRIJDAG. Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 67 uu: Jongensafd. Ill; van 8^210 uur Hëerenafd., Harmo nie. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie voor het heele koor, 8 uur, Diligentia. ge in te stel- zaken te han- LAATSTE BEKICHTEN ITET KONINKLIJK ECHTPAAR IN DE HOOFD STAD. AMSTERDAM, 9 Juni. Hedenmorgen om negen uur reed 11. M. de Koningin met haar dochtertje naar het ondelpark, waar prinses Juliana den geheelen ochtend bleef met jonkvrouwe y. d. Poll en zuster Marting. Om kwart voor elf keerde de Koningin, vergezeld van een hofdame, ten paleize terug. DE AARDBEVING IN MEXICO. NEW-YORK, 9 Juni. De Times verneemt uit de hoofdstad Mexico dat ten gevolge van de aardbeving 1300 menschen zijn omgekomen van wie alleen 500 te /apotillan. De schade bedraagt vele millioenen dol lars^ De vulcaan Colhna. het centrale punt van het geteisterde gebied, is in hevige werking UIT MAROKKO. CEUTA, 9 Juni. Het gerucht loop,t dat een stand is uitgebroken te Rabat en El Ksar EEN GIFT VAN CARNEGIE. DEN HAAG, 9 Juni. Door Carnegie is voor omland een half millioen gulden geschonken voor op- Ne- de p.oegd door Hamon, den ontrouwen ambtenaar van fi nanciën, die bij het- departement van buitenlandsche zaken was gedetacheerd. De heer Pichon gaf inlichtingen omtrent de ambte lijke taak, die de beschuldigde aan zijn ministerie te vervullen had gehad, wees daarna op het groote ver trouwen, dat deze zoowel aan 't departement van bui- tenlandsehe zaken als aan dat van financiën had ge noten en deelde verder mede hoe hij de onregelmatig heden op het spoor was gekomen. Voor zoover hij kon nagaan, had Hamon zich een som van 200.000 francs toegeëigend, door een Franseh- man geschonken voor de vestiging van een Fransch consulaat te Jeruzalem en 50.000 francs, die bestemd waren voor liefdadige werken in het Verre Oosten. SPANJE. De heer Villanueva, oud-minister van buitenlandsche zaken, hield in de Spaansche Kamer een interpellatie over Marokko en zei, dat het ge heime Spaansch-Fransche Marokkoverdrag bekend ge maakt moet worden. Noch de acte van Algedras, nóch het Spaansch-Fransche verdrag van 1904 geeft de Spaansche invloedsfeer aan. De heer Canalejas antwo rdde dat het oogenblik tot het bekend maken van het geheime verdrag nog met gekomen is. De heer Vil'anueya betreurde zulks, want het zoude goed zijn, dat Spanje weet, dat het verdrag de Spaan- sche invloedsfeer vaststelt, die begrensd wordt dooi de Moeloeja, de Jaoenem en de Loeccoe. 77 ®.e N. R. Ct. teekent hierbij aan: Blijkens deze onthulling ligt liet veelbesproken Tazza in de Fransche invloedsfeer, Alkassar in de Spaansche en Larasj nog juist in de Fransche Een belangrijke bepaling van het veelbesprokene geheime verdrag, waarvan het bestaan bij elke offi- cieele geiegenheid is ontkend, is nu bekend gewor den. Met spanning kan worden tegemoet gezien, £>f X-1 >Wf6 onUiuilingen verder gedaan zullen worden. hebben over dit geheime verdrag zeer fantastische verhalen de ronde gedaan. i ORT l GAL. De „Seculo" van Lissabon maakt melding van onlusten in Noord-Portugal. De bewo ners van Moimenta da Bera wilden feestvieren ter cere van den pas gekozen republikeinschen afgevaar digde. De burgers van het naburige Ceomil, die reeds sedert onheugelijke tijden met die van Moimenta de Lei ra in onmin leefden, besloten het feest in de war te sturen en togen in dichte drommen naar Moimenta. Het kwam natuurlijk tot vechten en er werd dapper van .geweren, revolvers, messen en dolken gebruik ge maakt. De plaatselijke overheid was bij lange na niet bij machte, een einde aan de vechtpartij te maken en net infanterie uit naburige garnizoenen aanrukken. Deze dreef de vechtersbazen uit elkaar en nam de bel hamels uit Ceomil in haar midden om ze veilig en wel tl.uis te brengen.. Daarmede waren de heethoofden van Moimenta da Beira liet nu weer niet eens en ze begonnen op de soldaten te vuren. Het slot.was, dat ze in tamelijk grooten getale gearresteerd werden.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2