STADSNIEUWS. De inbraak in „Duin en Bosch"- BUITENLAND. rieden werd voor de arrond.-reehtbank alhier behan deld de zaak tegen den 35-ja.rigen David AL, vree-, ger ambtenaar aan het gesticht „Duin en Bosch" te Castricum, over wiens aanhouding indertijd zoovele en zoo verschillende berichten in de couranten versche nen. In dezo zaak, waarin mr. Muller Massis te Amster dam als verdediger optrad, werden ongeveer twintig getuigen gehoord. Blijkens de dagvaarding moest be klaagde terecht staan: ter zake dat hij, nadat hij aan J. 0. Alders en N. J. Kollaard had voorgesteld inbraak te plegen in het ge sticht „Duin en Bosch" te Oastricum en nadat de twee laatstgenoemden het voornemen hadden opgevat om eerst met het oogmerk van wederrechtelijke toeëige- ning uit. de te Castricum gelegen woning van A. M. van der Voort de sleutels van dé brandkluis en de brandkast van voormeld gesticht weg te nemen, welke sleutels aan het gesticht „Duin en Bosch" aldaar toe- behooren, althans aan een ander dan aan gemelden Kollaard, öf aan gemelden Alders, of aan beklaagde, op of omstreeks 22 April 1910 te Castricum opzettelijk aan voornoemden Alders en Kollaard inlichtingen heeft verschaft tot- het plegen van natemeklen mis drijf, door hun althans aan een hunner, met bestem ming voor beiden, de nnvolg-ende mededeelingen en aanwijzigingen te doen: dat de woning van Van der Voort was een huis met een verdieping boven den beganen grond en men ge makkelijk des nachts beneden in het huis kon binnen dringen na verbreking van eenige buiten-afsluiting; dat in het beneden-gedeelte der woning de moeder of schoonmoeder van Van der Voort s'liep; dat men, eenmaal binnen zijnde, zich langs de trap, die van de benedengang naar boven voert, kon begeven naar de bovenverdieping; dat. men op het bovenportaal geko men, kwam te staan tegenover de deur van de kamer, waarin Van der Voort sliep en men in een der broek zakkon van dezen de bedoelde sleutels zou vinden; waarna genoemde Alders en Kollaard in den nacht van 22 op 23 April 1910 te Castricum hebben gepoogd de bedoelde sleutels, welke aan het gesticht „Duin en Bosch aldaar, althans aan een ander dan aan hem, Kollaard, of aan voormelden Alders, of ann. den be klaagde, toebehoorden, weg te nemen, zulks na zich den toegang tot die woning' gedurende den voor de nachtrust bestemden tijd te hebben verschaft, terwijl zij zich aldaar bevonden buiten weten en tegen den wil van den rechthebbende, door middel van verbre king' van een glasruit in liet benoden-gedeelte der woning waarna zij de spanjoletsluiting van een veran da-deur konden omdraaien, dientengevolge die deur openen, en zich door die opening nnar binnen bege ven, en waarna zij beiden bet benedengedeelte van de woning zijn binnengegaan, en langs de bovenvermelde trap, die van de benedengang naar boven voert,zich lx'geven hebben naar de bovenverdieping', en aldaar de kamer, waarin genoemde Van der Voort sliep, zijn binnengegaan; hebbende zich derhalve het voornemen van Alders en Kollaard voornoemd door een begin van uitvoering geopenbaard, maar zijnde de uitvoering al leen niet voltooid tengevolge van de van den wil van Alders, van Kollaard en van beklaagde onafhankelijke omstandigheid, dat de eebtgenoote van Van der Voort, die in dezelfde kamer sliep is wakker geworden en Van der Voort heeft gewekt. Nadat zijn voorgelezen het procesverbaal en be klaagden verklaring voor den rech ter-commissaris; werd als eerste getuige, de heer Willem van Vuure alhier, gehoord, die als deskundige verklarin gen aflegt over de brandkast in het gesticht „Duin en- Bosch." Voor zoover dit van de persplaats af te hoo- ren is, wordt hij meer in het speciaal gehoord over de sleutels en het slot van deze kast.. Door het ontbreken van een veer was het slot blijkbaar in defecten toe stand en op een gegeven oogenblik weigerde bet, het geen, meent getuige, mogelijk is doordat er een ver keerde sleutel in het slot gestoken is geweest, terwijl met een blanco sleutel met behulp van een vijltje een brandkluis kan worden geopend. B e k 1. meent dat een leek geen valschen sleutel kan maken. Op een vraag van den president verklaart hij thuis veel geknutseld te hebben en veel instrumenten te hebben bezeten, welke bij hem in huis in beslag geno men werden. De tweede get. J. C. Alders; gedetineerd in hét huis van bewaring t-e Haarlem, zal daarna geboord worden. De v e r d e d i g e r vraagt de rechtbank dezen getui ge en volgende overeenkomstig art. 165 v. h. Wetboek van Strafvordering niet onder eede te doen hooren, daar zij thans straf ondergaan, en de personen van den veroordeelden (met name Kollaard) dusdanig' is, dat. het gewenscht is dat art, 165 hier wordt toegepast wijl er reden is, aan te nemen, dat zij ook niet onder eede de waarheid zullen zeggen. Bovendien ware oorspronkelijk deze beklaagde ook verdacht dan zou hij niet de beide anderen terecht hebben moeten staan en zeker zouden dan de beide andere beklaagden niet als getuigen tegen hem zijn gehoord'. Bovendien hebben beiden subjectief belang- bij bezwarende getuigenissen tegen dezen beklaagde. De Officier van Justitie zegt.'zich ten sterkste te moeten verzetten tegen inwilliging van het verzoek. Allereerst omdat daarmede zou worden gebroken met het tot dusverre gevolgde systeem. Onbetrouwbaar acht de Officier hen niet, immers beide getuigen hebben steeds M. de hand boven het hoofd gehouden, gebonden aan de belofte als ze zich hebben gevoeld, wélke ze wederzijds aflegden. Ware beklaagde indertijd verdacht, dan zou spreker de zaak hebben gesplitst en daartegen zou noch mo reel noch processueel iets in te brengen zijn. Van het oogenblik af bijv. dat de dief heeft- bekend, is er geen bezwaar hem tegen den heeler als getuige te doen hooren. Spreker blijft er aan hechten, dat beide per sonen onder eede zullen worden gehoord. De verdediger acht het een princi.pieele kwestie. Hij noemt de houding van deze getuigen allerzonderlingst en hun verklaringen vaak in strijd; getuigen hebben z. alles gedaan om beklaagde, te verzwaren. Moreele en processueel© bezwaren zouden zich z. i. verder voor doen, indien eventueel tot splitsing was besloten maar daarop wil pleiter thans niet nader ingaan. De zitting wordt geschorst, en de rechtbank gaat in raadkamer. Na heropening wordt medegedeeld, dat inwilliging van het verzoek ten aanzien van Alders wordt gewei gerd en dat over het verzoek ten aanzien van Kol laard afzonderlijk zal worden beslist. De t w eede getuige Alders wordt dus onder eede gehoord, nadat de president hem op het hart- heeft gedrukt, geheel de objectieve waarheid te zoggen. Getuige zegt. te Velzen te zijn geboren en beklaagde reeds lang te hebben gekend. Den 22sten Maart itwam A. .Nieman, tuinder te Heemskerk, getuige zeg gen dat M, hem wel eens wilde spreken, daar hij een zaakje wist, waaraan iets te verdienen was. Getuige zou AL maar opwachten, als deze per fiets van het ge sticht kwam. Hij was echter naar zijn meisje gegaan en M. had hem tevergeefs gewacht. Den 24sten Maart echter lieert hij M. op den weg opgewacht, M. sprong uit eigen beweging van zijn fiets af. M. had toen ge zegd, dat hij eon mooi dingetje wist, geld te halen uit bot gesticht van Duin en Bosch met sleutels, welke hij wel zou weten te krijgen. Ze hadden hem al zoo vaak bestolen, hij wou ook wel eens stelen. Uitvoerig had AI. toen gezegd, boe bet zaakje ingepikt kon worden. Getuige zeide niet met het terrein en met de kluis op de hoogte te rijn, waarna bekl. hem in overweging gaf den volgenden dag (Goeden Vrijdag) om kwart na twaalf aan het gesticht te komen vragen den directeur te spreken, die er dan niet was, waarna de portier hem wel naar beid. zou verwijzen. Docli het liep niet zoo glad, immers de portier had gezegd, dat hij om twee uur maar moest terugkomen. Getuige, had toen maar het gebouw eeu beetje opgenomen eu had M. met een ander heer zien biljarten. AI. keek uit de ramen en wenkte hem met zijn hand. Getuige liep achterom en vond een deur, welke open gedaan werd door M. M. noodigde getuige bannen te komen, in den linker hoek van het kantoor was< de brandkast in de kluis. M. nam hem mee in de kluis, op een plank daarin stond een geldkist met 300, naar bekl. zeide, die het de kleine, kas noemde. Er was ook, naar M. zeide, een kranken- of patientenkas met. 200 en enkele horlo ges, welke getuige maar moest, laten liggen, want daarmee geraakte men gemakkelijk vast. Door een koopje om te draaien kreeg men electriseh licht. Dan was er nog een brandkast. M. maakte getuige er ver dol- opmerkzaam op, dat de deur der kluis dschtzoog en hij dus voorzichtig moest zijn M. had beloofd een pen uit een raampje van het gebouw te zullen trekken, dan kon getuige gemakkelijk binnen komen. Later gaf Ar. hem een looper om in het kantoor te komen en een sleuteltje van de geldkist. Bovendien liad AL gezegd, dat het goed was, dat getuige het terrein goed opnam or leerde kennen, hij zou daarom trachten hem voor het verrichten van grondwerk aangesteld te krijgen, hetgeen echter mislukte, daar de opzichter getui|ge niet in dienst wilde nemen. Toen zijn ze gescheiden. Schrijven vond Ar. niet erg secuur, maar als hij hem noodig- had, zou hij hem een boodschap geven. Den 29sten Alaart ging getuige naar Haarlem een zijner zusters bezoeken, op het Kennemerplein kwam hij Nieman te-gen die zei, dat M. hem noodzakelijk moest spreken. Getuige wachtte even en toen kwam AI., die zeide dat den 30sten do boekhouder liet geld uit Alk maar zou halen en het- zou brengen in de kluis. Om streeks half een zou het een geschikt moment zijn den man op den weg te berooven. Getuige vond zoo'n be roering op klaarlichten dag nog al bezwaarlijk, maar AL had gezegd, dat de boekhouder een slappe man Yafi' ''/-huge beloofde te Castricum te komen en dat deed hij ook. Hij ging liggen aan den weg, kwart na twaalven kwam AL dien getuige floot. M. had toen gezegd, dat de boekhouder ruim 4100 bij zich had. .Getuige had verklaard, dat- het lang niet alles was, waarop beklaagde zeide, dat er ook wel bij den boek houder ingebroken kon worden, men kon dan de sleu tels halen uit den broekzak van den boekhouder. Men kon dan 5000 krijgen. Alaar de boekhouder had een waakzame bond, die eerst, maar dood moest. AI. bad hem daarop worstballetjes met vergif met hem gedeeld die voor den hond bestemd waren. Wie de beste ge legenheid had, zou den hond vergiftigen. AL ging weg: De boekhouder kwam te laat, het was toen half twee en hij zat niet op de fiets, maar liep er naast. Later had getuige M. nog gesproken. Alaar eerst had hij eens gezien of hij den hond van den boekhou der v. d. Voort ook kon vinden. Om half zes had hij M. opgewacht, die verklaarde,, dat hij den hond gedood bad. De kans was dus gunstig zei AL, die verder ver klaarde, dat er 5000 te verdienen was en hem een looper gaf. Getuige vond het zaakje te zwaar voor óon man en had een zekeren Kraan gevraagd om mee te doen, maar die had er geen idee in. Hij wist wel een goeie maat, n.l. Kollaard, een goed' vakman en toen hij dit, tegen AI. had gezegd, antwoordde deze, dat wanneer die Kollaard een betrouwbare jongen was, hij geen bezwaar had, dat deze mede deed, hij, AL, zou dan wel waarschuwen als er weer geld was. 22 April was Nieman weer in Haarlem gekomen daar M. getuige wilde spreken wijl de zaak klaar was. Den volgenden dag voor negenen moest getuige hem maar op den Alkmaarsehen straatweg te Beverwijk opwach ten. Getuige deed dat met Kollaard en spoe dig kwam Al. A oor den schijn ging M. met de banden prutsen. Afgesproken echter werd, dat- er s nachts bij den boekhouder zou warden ingebroken, om de sleutels der kluis machtig te worden, welke in' non broekzak van den boekhouder waren. liet onder- boud duurde slechts heel 'kort M. gaf 2 om een beetje te verteeren. Hij bad omstreeks twaalf uur in lichtingen gegeven over de woning van den heer v. d. Voort, over de slaapkamer, het gezin etc., en omtrent den ziekelijken toestand van den heer v. dl Voort en ook een weggetje (de Schulpweg welke op het strand uitkwam) aangegeven, waarlangs men kon vluchten. Over de verdeeling van de buit was ook gesproken, M. zou „een rooie rug" krijgen, d. w. z. duizend gul- den. 's Nachts; half twaalf ongeveer kwamen Kollaard en getuige aan de woning van Van der Voort, waar ze een heelen poos gewacht hadden, daar ze in het gesticht eerst na twaalven hun slag konden slaan, had - L. gezegd. liet opschuiven van het raam ging* niet gemakkelijk, ze gingen toen in de serre maar een ruitje intikken en konden toen bij bet. spanjolet ko men. Zoo kwamen ze binnen. Te voren had' getuige aof> gevraagd of het de moeite zou loonen, nog even de kasten van den boekhouder na te zien, maar Al. dacht van niet, liet liep tegen het- eind1 der maand. gingen onmiddellijk naar dc slaapkamer, waar ge tuige een kaars ontstak. Het kind werd wakker, ge tuige kroop teen een beetje weg. V^ijf minuten mins tens was men in, de slaapkamer geweest. Mevrouw werd wakker,waarop getuige door Kollaard gewaar schuwd, het licht uitkneep en beiden zich uit- de voe ten maakten, zonder de sleutels te hebben kunnen krijgen Het vluchten ging niet gemakkelijk, want de lioele boel lag er overhoop, men scheen aan het schoonmaken te wezen in het buis Van den boekhouder. Alle voorwerpen, welke inbrekers gebruiken wierpen ze m sloot en enz. Eenige dagen daarna hebben ze M gezegd, dat het zaakje mislukt- was. AI. had het- toen a gehoord de boekhouder had bijv. gezegd, dat hij tot zijn slaapkamer onmiddellijk een ander vertrek had gekozen. Verder deelt getuige mede, dat AI. van den sleutel der brandkast een wasindriik had gemaakt en daar naar een valschen sleutel had vervaardigd. De laatste samenkomst met AL was 10 Alei. AI. had teen gezegd, dat hij een paar jaar geleden het slot- had geiorceerd, hij zou nog eens wat vijlen en dan zou tuige den volgenden dag terugkomen. ILij werd gearresteerd. Den 31 sten October was getuige met beklaagde ge- conironteercL Hij had teen maar gezegd, dat- het. een ander was, immers het zaakje had niets opgeleverd en in de gevangenis moest getuige toch. Hij zegt verder, dat het een lastig en gevaarlijk zaakje was en dat hij wel kans zag om op veel gemakkelijker wijze meer .geld te krygen uit. een brandkast, van den notaris. AL vond hij overigens wel een „linke gooser." Dc verdediger vraagt getuige of hij een strooper is. Getuige zegt een paar veroordeelingen te hebben. De verdediger vraagt verder waarom getuige thans oen andere verklaring aflegt dan voor den rechter commissaris, toen hij zeide, dat de boekhouder op Goeden Vrijdag (25 Maart) met het geld zou komen, en met op 30 Maart, gelijk bij than# verklaart. ge- toen De getuige zegt dat zoo'n instructie een ingewik keld zaakje is, hij is er niet zeker van dat de stukken tfuist zijn opgemaakt, maar hij weet wel, dat hij zich (vergist heeft als de advocaat verder leest zal hem dat wel blijken. Laat de president strakjes maar een.*, aan den boekhouder vragen. De president: Dat was ik ook van plan. De verdediger vraagt wanneer AL het eerst Kollaard 'heeft ontmoet. Getuige: Ocli ik zal u wel voor zijn mijnheer, ik heb mij eventjes vergist voor den. rechtercommissaris in den datum, maar ik ben er thans zeker van. Do verdediger vraagt wanneer AL de inlichtingen over het huis van den boekhouder heeft gekregen. Getuige: 30 Alaart en later zijn ze herhaald. Op een desbetreffende vraag zegt hij, dat hij 30 Maart reeds besloten was>, de inbraak te plegen. Om baar goed tot haar recht te doen komen, had hij die 'inlichtingen noodig. De verdediger doet verschillende vragen teneinde na te gaan of hij zich goed orienteert. De beklaagde verklaart niets anders te zeg gen te hebben, dan dat deze man praatjes staat te verkoopen. De president wijst er op, dat een heeleboel van diens getuigenis wordt bevestigd door hetgeen bekl. zelf verklaarde voor den rechter-commissaris. Beklaagde zegt dat getuige op zeer handige manier verschillende uitlatingen van hem in een ver haaltje heeft gelascht, dat een schijn, van waarheid heeft. Hij heeft getuige op het gestichtsterrein ge lokt om hem tot het schieten van fazanten over te ha len. De president wijst op het onaannemelijke van deze voorstelling, daar bekl., heer en ambtenaar, moest we ten hoe ongepast het is iemand over te halen te ko men stroopeü op eeu terrein van een krankzinnigenge sticht. Hij vijst er verder op, dat- beklaagde zich liet aanleunen dat Alders hem bij de confrontatie had aan gesproken voor mijnheer Schift. Bekl. zegt, dat hij in deze zaak niet gemengd wenschte te worden. De president: maar u was er in gemengd. B e k 1.Zeker, maar getuige pleitte mij vrij. P res.: Juist, u neemt het niet heel erg nauw met de waarheid. U hebt u ingelaten met menschen, waarmee een fatsoenlijk man zieh niet inlaat. U, een heer, biedt hem zelfs aan tc trachten, dat hij in dienst wordt ge nomen. Een wild vreemde kerel wil U blijkbaar ook wel als strooper op het terrein toelaten. Dat is een heelo vreemde verhouding, zij is onaannemelijk. U zegt. ik voel voor den werkman. Ik ook maar voor don strooper voel ik niets. Een man als V an der Voort, van wien U zooveel gastvrijheid heeft genoten, stelt U aan een doodschrik bloot. L zegt, terwijl u weet wie de daders zijn, niet hun namen. Bekl.: dat deed1 ik voor mijn gezin, omdat men mij anders van medeplichtigheid zou beschuldigen. De pres.: Hoe weet de man de inrichting der kluis? Bekl.: Als ik hem de inlichtingen gegeven had, zou den ze heel anders zijn, dat is juist het bewijs, dat ik ze niet gegeven heb. De deur kan niet dicht vallen en het is mij een raadsel, waar de haak aan den muur moet zijn, die, volgens getuige, er zit. Beklaagde had belden 10 gegeven, omdat hij zieh door hen bevreesd had laten maken. De piesident: AA ij zullen zien, AVij zullen onpartij dig onderzoeken, en kunnen niet te precies zijn. I)e Officier van Justitie vraagt of het ook ge wenscht is den heer Schift-, aanwezig, te doen verschij nen. Bekl. zegt zilch niet voor rijn huurman Schift willen doen uitgeven, maar men beweert dat hij vee op diens broeder gelijkt. De Officier v. justitie: Neen, na zoo'n verkla,,.^ is het zeker niet noodig den heer Schift te doen ver schij nen. De zitting wordt hierna geschorst- Na heropening der zitting te kwart voor twee wordt als derde getuige gehoord de 28-j-arige N. J Kollaard, gedetineerd in de strafgevangenis te Gro ningen, Ook deze getuige moet de eed afleggen. Zijn getuigenis bevestigt de verklaringen van Al ders en vult deze op sommige punten aan. Getuige had wel vertrouwen in het zaakje gehad, want zijn inclruk was, toen hij M. had ontmoet: „er schijnt nog al vuur m dat ventje te zitten." Hij had bij do confrontatie bekl. niet willen herken non, omdat hij de justitie „met wie hij nog al eens op gespannen voet- stond- niet wilde helpen. Later toen Alders de waarheid gezegd had, had getuige er ook maar niet langer doeltjes om gewonden. De verdediger wijst er op, dat tusschen de verklaringen van dezen, getuige over de eerste ontmoe ting met AI. veirschil bestaat. De getuige verklaart, dat hij rich aanvankelijk ver gist heeft, hetgeen hij, na zich bedacht te hebben heeft ingezien. Hij verklaart verder, dat Al. hen had weggegooid als uitgeknepen citroenen. Had deze gezorgd dat ze geld kregen (bijv. J 200) dan zouden ze hem niet ver raden hebben; Beklaagde zegt dat hetgeen heeft, ten eenenmale onjuist is. De vierde getuige, Andries Nieman, tuinder te Heemskerk, verklaart de boodschappen van AI aan Aiders te hebben overgebracht. Nadat Alders en Kol laard! hadden terechtgestaan in 1910 had getuige van bekl. 25 gekregen om deze aan de familie van hen te geven,opdat deze in hooger beroep zouden kunnen gaan. Getuige had eens kippen van bekl. gekregen, omdat beklaagde een verzekeringsmaatschappij, welke' hem geen schadevergoeding voor een motorfiets had willen geven, wilde negeren, daar de kippen bij die maatschappij verzekerd waren. Indertijd had M. aan getuiges vrouw gezegd Alders lueJct zich tlink, maar Kollaard. viel tegen. De verdediger wijst er op dat er ook door dezen ge- tuige verscliiMende data worden opgegeven. Do president: Ja, dat weten de menschen zoo pre cies met meer, Getuige vertelt verder, dat bekl. hem eens had ver teld dat hy de boeken in het gesticht had vervalscht ten einde den indruk te verschaffen, alsof de admi nistratie in het gesticht in de war wasi Beklaagde verklaart dat hij nimmer Nieman een opuianht voor een boodschap heeft gegeven. De president zegt, dat de ontmoeting van Alders en Kollaard met At. vaststaat, zoodat er een boodschap moot zijn gezonden. De vijfde getuige, de heer A. M. van der Voort, boekhouder van Duin en Bosch, verklaart, dat AL m het voorjaar nog al vaak koffie bij hem dronk en dat hij met- dezen op goeden voet stond. Alleen als getuige geld haalde uit Alkmaar (in een citybag), dronk bekl. geen koffie bij hem. Getuige kwam per' riem uit Alkmaar, dronk thuis koffie en bracht het gold daarna per fiet-s naar het gesticht. Getuige geeft daarna een uitvoerige schets van kluis en brandkast in het gesticht, waarbij o. m. blijkt nat ei geen haak in de muur was, dat de deur moeie- lyk open en dicht kon, maar niet dicht-zoog. Getuige meent verder, dat de brandkast ook al eens eerder defect was geweest. Hij had ook wel eens geld gemist uit de brandkast-, terwijl de boeken klopten, oen keer bad het 850 bedragen. Getuige vertelt verder wat er iu den nacht van 22 op 23 April 1910 is geschied, blijkbaar tot vermaak van Alders en Kollaard, die smakelijk om de beschrij ving lachen. V erder verklaart hij, dat drie honden in de buurt aan stryehnine-vergiftiging overleden zijn. Op een vraag van de Officier van Justitie, deelt hij mede; dat de kluisdeur nu sinds AL's vertrek niet meer weigert en dat AL hom wel eens had verteld, gehoord te hebben, dat er in Castricum inbrekerswerktuigen v erden vervaardigd. Beklaagde wenscht iets te vragen aan dezen getui ge. Hij vraag-t of de kluis wel e'ens weigerde als het nachtslot er op gedaan werd. Getuige beantwoordde die vraag bevestigend. En ook deze, of het raampje, waaraan sporen van geweld werden gevonden, naast de keuken was. Eindelijk vraagt bekl., waar Aiders zei, dat de sleutels vau den heer v. d. A'oort: in den linkerbroekzak zaten en de ge tuige zooeven zijn sleutelbos uit den reehterbroekzak haalde, of hij hierin misschien onlangs verandering gebracht, heeft. Getuige zegt, dat hij steeds de sleutels in den rech ter broekzak heeft gedragen. De zesde getuige, mevrouw van der Voort, kan niet zeggen, dat beklaagde ooit bij hen boven is ge weest. A ervolgens vertelt ook zij de mislukte inbraak. De volgende getuige, dr. Jacolbi, geneesheer-direc teur van Duin en Bosch, te Castricum, verklaart o. a„ dat er wel eens kwestie was, dat de kluis moeielijk openging wanneer zij op het nachtslot was. Getuige Gorter, rijksveldwachter brigadier, te Cas tricum, zegt, dat hij in de buurt van de woning van Van der Voort inbrekerswerktuigen heeft gevonden in een greppel. Getuige AA ilhelmina 1' rancisea Afijnders, vroeger te Haarlem, thans te den Haag, woonde destijds samen met Kollaard. Zij herinnert zich, dat Kollaard en Al ders eens uit zijn gegaan na het eten, en terugkeeren- de geld hadden, dat ze zeiden van een mijnheer te heb ben gekregen. Den naam van dien heer hadden ze niet. genoemd. Kollaard had wel eens tegen haar ge zegd, dat ze geld konden verdienen op aanwijzing van een mijnheer, die zou zeggen waar het geld lag en te vens de sleutels zou verschaffen. AArel was gezegd, dat die hoer in Velzen woonde cm boekhouder of schrijver was aan een gesticht- Ongecorrigeerd. (Wordt vervolgd). EEN JUBILEUM. Heden herdenkt de heer H. A. Wolzak den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de „Alkmaar Packet" in dienst trad, bij welke maatschappij de jubilaris de be trekking- van stuurman vervult. Deze herdenking geschiedde op een voor den jubila ris zeer aangename en eervolle wijze. Zoo mocht hij o. m. van de Vennootschap een gouden horloge met inscriptie ontvangen, dat hem door den directeur, deat heet mr. J. 1 Bosman, ten zijne huize werd overhan digd. A an het personeel ontving hij verschillends meube Itn, terwijl hem vele andere stoffelijke en schriftelijke bewijzen van belangstelling gewerden. getuige verklaard DE EERSTE SPERCIEBOONEN. Heden werden de eerste spercieboonen op de afslag- markt alhier aangevoerd door den heer A. Boersen en aangekocht door Gebr. Scheepsmaker, alhier. POSTDUIVEN. Zondag hield de Postduiven-Vereeniging Alcmaria Victrix haar tweede wedvlucht met oude duiven van uit St. Denis nabij Parijs. Losgelaten ten 7 uur met Oosten wind en helder weer bereikten de duiven hunne hokken als volgt 1. van Th. Gouverne 3.8.27, 2. van J. Huiberts 3-16.22, 3. van J. Huiberts 3.17.14, 4. van AV. HiII»- nius 3.23.2, 5. van P. J. Feijen 3.24.53, 6. van J. Hui berts 3.25.30, 7. van J. Portegijs 3.26.55, 8. van J. Huiberts 3.27.50, 9. van L. van Vuure 3.31.28, 10. van F. J. Feijen 3.31.39,11. van Th. Gouverne 3.33.50, 12. van L. van Vuure 3 42.24, 13. van J. H. Porck 3.46.24, 14. van AV. Hillenius 3.50.35, 15. vanW. Hil- lenius 3.54.36, 16. van P. L Volkers Jr. 4.00.15. OP HET DRIETAL. Drietal bij de Ned. Herv. Kerk te Utrecht (vac.- Troelstra)ds. H. Haselager te Oosterend ds. M. Al. den Hertog, te 's-Gravenhage, en ds. T. Kloosterman, te Alkmaar. JOURNALISTIEK. De heer P. Westerbaan, redacteur-verslaggever van „Het Nieuws" alhier, is benoemd tot redacteur-ver- slaggever van de Middelburgsche Courant te Mid delburg. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De Zusters verleenden in de maand Mei hulp aan 39 patiënten, waarvan 18 kosteloos werden geholpen. Zij brachten 446 bezoeken, waarvan 245 gratis. Zes maal werd laatste hulp verleend aan overledenen. Vijf maal assisteerden zij H.H. Doctoren. BADHUIS „WITTE KRUIS." In de week van 6 tot 10 Juni zijn in het badhuis van „het Witte Kruis" genomen 67 kuipbaden, 71 regenhaden le klas en 163 regenbaden 2e klas, te zamen 301 baden. CORRESPONDENTIE. Katholi:ke Onderwijzer. Waar uw stuk tegen den heer M. zeer persoonlijk is, kunnen we het in geen geval opnemen zonder dat uw naam er voluit onder staat. Intusschen geven wij u in overweging van de plaatsing af te zien. Red. Uemeugd Nieuw*. WATERGEBREK. Op het eiland Lrk ia het gebrek aan drink- en wasebwater thans zoo groot, dat reeds een week lang dagelijks een schip met IJsdwater aankomt, om in het gemis aan waschwater te voorzien. Schier alle regenbakken zijn tengevolge van de langdurige droog te ledig, zelfs de g-roote bakken van kerken en school, welke gewoonlijk het laatst aangesproken worden. TUSSCHEN EEN ZAAGMACHINE. In de pakkistenfabriek van de N. V. de AVoelgeest, te Gouda, is gistermorgen de 13-jarige B., die veer tien dagen in dienst was, tusschen een zaagmachine geraakt. De zaag ging- hem door de buik. De verwon ding- is zóó ernstig, dat men weinig- boop op behoud heeft. Gemengde mededeelingen. EEN PONT GEZONKEN. Op de Wolga is een pont op de rivier gezonken. Er zijn 10 personen verdronken. STAKING IN HET CONFECTIE VAK. Te Cleveland, in den staat Oliio, staken 5000 arbei ders van het confectievak. De stakers hebben onge regeldheden veroorzaakt. Een hunner ie gedood, velen zijn gewond.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2