Gemeenteraad van Alkmaar, BINNENLAND. inbrekerswerktuigen te Castrieum vervaardigd wor den, wenscht later 'bij de keuze van een advocaat niet mi1. Moens, omdat deze. hem te goed van vroeger kent. En dit weten beklaagde en spreker wel, dat wanneer op dien een en Zaterdag de rechter-eoimnissaris di rect bij de hand was geweest, en niet had behoeven te worden getelefoneerd!, hij op dat oogenblik bereid zou zijn geweest alles te zeggen, en alles te bekennen, wat hem thans bij dagvaarding ten laste wordt gelegd. Een komediant is deze beklaagde van AZ. Vervolgens wenscbt de officier een anderen kijk op hem te geven en zijn verregaande brutaliteit in het licht te stellen. Toen spreker hij de kluis in het ge sticht stond, mengde beklaagde zich in het gesprek als een belangstellende, toen vrouw Numan hem waarschuwde nam hij hier den schijn van de verdrukte onschuld aan, naderhand verklaart hij op het parket, dat de stations-assistent Groen endaal to Castrieum do schuldige wel kon zijn, hij schrijft een brief aan het O. M. in het vertrouwen, dat Alders en Kollaard wel hun woord zullen honden. De man loog verder alsof het gedrukt stond, ook in financiëele aangelegenheden bedroog hij zijn vrouw, ziju vrienden. Hoewel hij geld uoodig had1, leefde hij op royalen voet, inviteerde bijv. getuige Maartense voor. een diner in American Hotel, geeft, zijn vrouw sioradiën van 70 op haar verjaardag], maakt een reis je naar Bentheim -en dat alles van een inkomen van 1500, zeg dat bekt. hij zijn aangifte voor de be lasting ook oneerlijk was, 2000. Stond M. buiten de zaak, was hij niet medeplichtige, dan zou hij bij de confrontatie niet een wenk hebben gegeven, en ook niet andere dingen hebben gedaan (geld voor de ver dediging van Alders en Kollaard in appèl, zijn stil zwijgen, toen hij wist, dat zij de inbraak hadden ge pleegd. het zich laten aanleunen, dat hij Schift zou zijn.) Ziedaar waarom aan de verklaringen van Alders en Kollaa rd meer gehecht mag worden dan aan die van beklaagde. 11 ij is het geweest, die inlichtingen heeft gegeven: toen het plan reeds "bestond. Van die inlich tingen is gebruik gemaakt en daardoor heeft men hier medeplichtigheid aan een poging tot diefstal. Voor de. strafbaarheid van dit. feit haalt spr. Simons, Van Hamel, Hazelhoff en Noyon, anders een plecht anker voor alle mogelijke advocaten, aan. Niet op gaat het eventueele verweer: hij is geen medeplichtige, maar dader, uitlokkei', immers eerst is het opzet ontstaan, daarna is het middel aangegeven en later zijn nog wat meer inlichtingen verstrekt. Er is van dezen beklaag'de gezegdi, dat hij dom was, zich encanailleert (spreker dacht toen hij de getuigen a décharge hoorde: ,,van je vrienden moet je het maar hebben), dat hij geen initatief had, hoewel hij spreker had verzekerd indertijd vliegen te hebben willen lee ren, er is gezegd dat hij zuinig' was, terwijl hij veel geld noodig had. De officier zegt ten slotte dat het wettig en over tuigend bewijs van het bij dagvaarding ten laste ge legde bewezen is, dat beklaagde schuldig is aan het misdrijf van medeplichtigheid aan poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheden (in den voor de nachtrust bestemden tijd, door t.wee of meer vereenig- de personen), welke hier allen gelden. Ware het mis drijf voltooid, dan zou de hoogste straf zijn 9 jaar, nu het een poging geldt zou het 6 jaar worden, nu het medeplichtigheid is, is de hoogste straf, welke be klaagde krijgen kan 4 jaar. En wanneer beklaagde zich zoo encanailleert, dan moet hij ook maar hebben wat er op staat. De Officier heeft dus de eer te requireeren dat be klaagde zal worden schuldig verklaard aau het hem tenlaste gelegde en zal worden veroordeeld tot een ge vangenisstraf voor den tijd van vier jaar. Het pleidooi. De verdediger, de heer T. Huiler Massis, sluit zich gaarne bij de hulde, gebracht aan den rechtercommis saris aan, daar het getuigt van groote inspanning en ijver. Over de moeielijklieden, welke de rechter-com- missaris echter heeft gehad, kan. hij zwijgen, daar de ze hem niet persoonlijk bekend zijn. Verzet moet pleiter evenwel aanteekenen tegen den directen aanval op beklaagde, welke in het requisitoir op den lof aan den rechter-eommissaris is gevolgd, liet O. M. ging. daarbij veel te veel uit van een petitio principii en had niet zoo apodictisch moeten spreken, waar het zelfs sprak van de leugen, verpersoonlijkt in dezen beklaagde. Een heel groote voorzichtigheid en een heele groote mate van nadenken is er voor noodig om. uit te maken of de verklaringen van M. waarheid bevatten, of die der hoofdgetuigen, welke de officier zelf noemde paria's der maatschappij. Pleiter wil niet in kleinigheden afdalen, gelijk in het requisitoir werd verondersteld!, maar in brc-ede lij nen en breede trekken de zaak behandelen zonder de geringe afwijkingen (bijv. betreffende de verklarin gen over de kluis) op te blazen tot groote dingen. Van hela ng zijn echter de onnauwkeurigheden van Alders, omdat bekl zegt dat deze niet in het kantoor is geweest, hetgeen deze getuige zelf tegenspreekt, De hoofdvraag is een psyehiologische vraag, n.l. deze of Alders: en Kollaardl waarheid spreken en zoo neen, waarom niet. en waarom hun houding zoo ver schillend is en of waar kan zijn wat bekl. vertelt, De getuigen a décharge hebben aannemelijk gemaakt, dat beklaagde veel te veel heeft, gepraat, en zonder misdadige bedoelingen zich heeft geëncauailleerd, waarvan hij thans de verschrikkelijke dupe kan zijn, al is door aanwijzingen de schijn tegen hem. Had hij inderdaad misdadige bedoelingen gehad, dan zou hij niet den open royalen weg hebben gekozen door Alders bij den opzichter Slop te introduceeren. De beiwijsconstructie inzake den dooden hond gaat pleiter te, ver. In geenendeele is aangetoond dat de gevonden sleutel afkomstig' moet zijn van beklaag'de de getuige kap haar best, op andere wijze hebben gekregen. De officier verweet beklaagde perifide handelingen, maar daaromtrent is niets bewezen en daartegenover stelt pleiter een getuigschrift, van 20 personen uit Velzen, die verklaren dat beklaagde zeer gunstig hekend staat en zeer goedhartig is. Het wil len leeren vliegen verraadt geen initiatief, maar ge tuigt slechts van bravoure, physieken durf, bevestigt do verklaring van beklaagdes zwager. In oleze heele zaak blijkt, het, dat het bekl. ontbreekt aan moreelen moed, aan flinkheid. Hij heeft gevoeld dat hij te ver is gegaan en in zijn hekrompen horizont zag hij steeds de dreigende, gestalten van de beide hoofdgetuigen. Ais een grief is het bekl. aangerekend, dat- hij mr. Moens liever niet tot advocaat hadi Maar het is im mers bekend, dat mr. Moens niet speciaal zijn werk maakt van strafzaken en ligt het nu niet voor de hand dat bekl. zich wendde tot iemand, die wel eens in strafzaken pleit? Beklaagde heet een comediant te zijn maar dat moet juist bewezen worden. Hij verdedigt zich en wordt dan brutaal genoemd. Beweerd wordt, dat hij financieel in het- nauw zit zijn inkomsten waren echter voldoende. Beklaagde heeft iemand aangebo den met hem te dineeren in het American Hotel maar het diner is nimmer gevolgd'. Een enkelen keer mag beklaagde zich wel eens eenige weelde hebben veroorloofd, een dure pousso of sigaar hebben gekocht, regel was dit niet. In de lijn van beklaagde is het best te verklaren, dat hij bij de- confrontatie zweeg. Als een nieuw feit hee.ft men heden gehoord dat- 30 Maart reeds alles zou zijn gezegd. Het O. M. heeft een beetje gesmokkeld, waar hij sprak van verdere en nadere inliohtiugeu. Wanneer dus op 2223 April een herhaling van die inlichtingen zijn gegeven, zou die herhaling nimmer het plegen van het misdrijf gemak kelijker hebhen kunnen gemaakt. Neemt men aau dat 30 Maart alle inlichtingen zijn gegeveq, dan is dit geen strafbaar feit, immers dan is de- logische conclusie, dat het opzet niet te vo ren aanwezig was, maar bij A. door die inlichtingen is ontstaan. Pleiter stelt daarom de rechtbank voor deze puzzle uit te maken of beklaagde moet worden ontslagen van rechtsvervolging of moet worden vrijgesproken. Beklaagde, door den president gehoord, verklaart niets meer te zeggen te hebben. Om half tien wordt, nadat de uitspraak over veer- iien dagen bepaald is, de zitting gesloten. PRIJS BEHAALD. Onder leiding van den heer Ghr. de Does te Am sterdam, bijgestaan door de juryleden G. W. Comelio, T. T. Legrom en Ph. J. Vriesman, werd op den 309ten Mei j.l. een wedstrijd' gehouden in 't schoonschrijven, Uitgeschreven door de „I. T. K. A." De tweede prijs werd toegekend met G6 punten aan den. heer P. Klomp te Alkmaar. MEDAILLES. De medailles, behaald op het Kat. Concours te Am sterdam, door „Kieuw Leven" en „OrpheW, zijn he den te bezichtigen gesteld in de étalage van het hee- ren-modemagazijn wedt J<ac. van Beek, Schoutenstraat No. 13. WEERBAARHErDSVEREENIGIKG. Alhier bestaat plan tot oprichting van een Alk- maarsche Weerbaarheidsvereeniging, die ten doel heeft: Het houden van schietoefeningen, jvedstrijden, velddiensten enz. De oprichtingsvergadering wordt Vrijdag. 16 Juni, half acht, in de Kieuwe Doelen gehouden en is voor iederen belangstellende toegankelijk. Het opriehtings- comité bestaat uit de heeren J. Meerman, M. II. Pels, J. Pastoor, L. Zaadnoordijk en J. de Vries. RECLAME-UITSTALLING. De heer Half, Houttil, heeft een nieuwe sigaar in den handel gebracht, waarvan hij, dank zij hare goede eigenschappen, hoopt een grooten verkoop te zullen krijgen. Voor dit nieuwe merk heeft de heer Half een reclame-uitstalling gemaakt. GEMEENTERAADSVERKIEZING. In de gisteren gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging „Eensgezindheid" zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gekozen, in district I de heeren P. N. Leguit, A. F. Thomsen en C. W. Visser, in district III de heer Jb. Cloeck. SCHEEPSWERF „NICOLAAS WITSEN". Van de scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de firma IV. F. Stoel Zoon alhier, is met goed gevolg te water gelaten een stalen motorklipper ingericht voor 't ver voer van kaas, groot 85 ton en voorzien van een 30/35 P.K. motor en gebouwd voor rekening van de N.V' Hoornsche Binnenlandsche Vaartonderneming „De Ba tavier", Dir. de heer K. de Jong Mzn., Hoorn. DE HANZE. Gisteravond hield de Hanze een alg'emeene vergade ring-, die door pL m. 60 leden was bezocht. Nadat eenige zaken van huishoudelijken aard' waren afgehandeld, werd besproken „het Debietrecht op ta bak." Opdat de behandeling betreffende deze materie een objectief karakter zoude dragen, werd dit onder werp ingeleid door een niet-vakman, die echter heel duidelijk naar voren deed komen, de moeielijkheden en bezwaren, dewelke de handelaren in die branche zou den ondervinden indien dit onderwerp wet zoude wor den. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgen de motie aangenomen De loden der R.-K. Middenstandsvereeniging „de Hanze'te Alkmaar bijeen in een algemeene vergade rd ng, gehoord hebbende de besprekingen betreffende het debietrecht op tabak, zijn van oordeel, dat het niet op hun weg ligt te oppone.eren tegen het invoeren eener belasting op verwerkte tabak, doch dat dit ontwerp, wet geworden, practisch zal blijken onuitvoerbaar te zijn, dat door aanneming' van dit ontwerp de handelaren in tabak vele moeilijkheden en bezwaren in hun handel zullen ondervinden, en dragen mitsdien het Fondsbestuur der Dioc. Hanze in Haarlem op, stappen te doen om te trachten net ontwerp, zooals het thans wordt voorgesteld, niet t: doen aannemen. Nadat nog' een kleine reglementswijziging had plaats g: vonden, en een Propagandaduib was opgericht, sloot de voorzitter op gewone wijze dë vergadering. I lilt4* IDUHI.Xi van den «I» Woensdag 14 .Inni 1911, 's ii.m. l uur. Voorzitter de burgemeester G. RIPPING. Secretaris de heer C. D. Donath. tegenwoordig' 14 leden. Afwezig de heeren de Lan- Boelmaas ter Spill en Gliuderman. De notulen der vorige vergadering' werden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. dat is ingekomen een schrijven dd. 7 Juni 11. van den heer M. Uitenbosch, houdende bericht, dat hij met ingang van 15 Juni e.k. ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. De heer 1 itenbosch zegt ongeveer het volgen de: ln aansluiting met miju ontslagname meen ik nog een enkel woord te moeten zeggen. Met gemengde gevoelens is spr. naar deze zitting gegaan. In ver band met een minder aangename, zaak heeft spr. eens gezegd: Ik wenschte, dat ik geen lid van den raad was. Spreker had niet gedacht, dat die wensch zoo spoedig in vervulling' zou gaan. Y\ aar dit nu zoo is, daar brengt hij zijn hartelijkèn dank aan het college van B. en W. op de wijze, waarop zij zijn benoeming hebben bevorderd, zonder daarbij ook maar eenigszins te letten op politieke gevoelens. Sedert 1901 is spreker lid van den raad geweest, en hij is er trotsch op, te kunnen zeggen, dat hij de be langen der gemeente steeds naar den wensch vandege nen die hem afvaardigden, heeft behartigd. Met ge mengde gevoelens is spr. naar deze zitting gegaan, llij hoopt echter, dat hij ook in zijn nieuwe betrekking in het belang der gemeente moge werkzaam zijn. Spreker wijst er op, dat hij gedurende langen tijd de eenige sociaal-democraat- is geweest in d;en raad; spreekt zijn waardeering uit over de wijze, waarop liij in den raad steeds gelegenheid heeft gehad! voor zijn gevoelen uit te komen en hoopt, dat bij de a.s. perio dieke verkiezingen weer een sociaal-democraat zal worden afgevaardigd. Met deze woorden neemt spreker afscheid. De voorzitter zegt daarop, dat het binnen kort- 10 jaar is dat de heer Uitenbosch in de raad zit ting heeft. Spr. heeft hem in den raad en vooral in de commissie van gemeentewerken leeren kennen als iemand wienR werken voor de gemeente te waardeeren hot en van viel. (Apllaus). De voorzitter stelt voor de beide meded^elingen van den heer L itenbosch voor kennisgeving aan te nemen. b. alsvoren, een schrijven dd. 7 Juni 1.1. van den heer M. Uitenbosch, houdende dankbetuiging voor zijne benoeming tot waagmeester. Voor kennisgeving aangenomen. c. alsvoren, een adres dd. 8 Juni 11. van de Ver- eeniging van patroons in het bouwvak, houdende ver zoek om de verordening op het hebben van beerputten te willen wijzigen in den door haar aangegeven zin. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. d. alsvoren, een schrijven dd. 2 Mei 11 No. 224 van den Minister van Waterstaat en een brief dd. 31 Mei 11. No. 70 van de Gedeputeerde Staten vau Noord holland, in verband met de in de raadsvergadering van 24 Augustus 1910 No. 14 gedane opdracht in zake verbetering van de Friesche brug. Voor kennisgeving aangenomen. e. alsvoren, een schrijven dd. 31 Mei 11. No. 43 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het Kon. Be sluit van 18 Mei'll. No. 36, tot goedkeuring der ver- oi'dening op het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrich tingen, zooals die is vastgesteld bi] raadsbesluit van 19 April 11. Alsvoren. f. alsvoren een schrijven, ongezegeld, van N. Heusij, opzichter bij de gemeente-reiniging, houdende verzoek zijn jaarwedde te willen herzien. Gevoegd bij de stukken voor de volgende begrooting. g. alsvoren, een adres dd. 9 Juni 11. van de geza menlijke k aasdragei's, houdende het verzoek om hun loon te willen verhoogen. Gezonden aan B. en W. om bericht en raad. h. alsvoren een schrijven dd. 12 Juni 11. van den lieer G. A. J. Kloos, houdende dankbetuiging voor zijne tijdelijke benoeming tot len opzichter hij den dienst der gemeentewerken. Voor kennisgeving aangenomen. i. alsvoren, een schrijven dd. 12 Juni 11. van den heer Jan Pot, houdende het verzoek hem in de gele genheid te stellen den Voorzitter van den Raad te mogen interpelleeren in verband met hetgeen door dezen is gezegd over zijn optreden -als raadslid. 1I et.#verzoek geldt voor heden. De heer Pot ziet geen kans om wat hij te zeggen heeft uit liet hoofd te zeggen en leest daarom een en ander voor. Spreker begint- met er aan te herinneren, dat zijn vroeger ingediende klachten over „gemeente werken' voor de raadsleden werd gedrukt, doch dat hij er verder niets van heeft gehoord. Nauwelijks had ik mijn hielen gelicht, zegt spreker, of l wenschte den raad geluk met mijn afwezigheid, ik meen dat het was inzake de Kanaalkade. De voorzitter interrumpeert, dat dat gezegde eenvoudig was een bon mot, doch het was niet bedoeld als een gel uk wensch. De heer P o t verzoekt den voorzitter hem te laten uitspreken. Hij heeft dit eenvoudig gebruikt als aan loop. De voorzitter meent, dat de heqr Pot binnen de perken moet blijven, hij heeft alleen het woord ge vraagd naar aanleiding van de woorden door den voor zitter in de vorige vergadering gebezigde Maar als het nu eenvoudig te doen is om weer over de heer Looman te beginnen, dan moet spreker daartegen opkomen. De heer de Groot is het daarmede eens, en meent, dat in dat geval den heer Pot het woord moet worden ontnomen. De heer Pot- voortgaande zegt nu o.a. dat de directeur van gemeentewerken een gevaar is voor de gemeente, en dat hij hoe eerder hoe liever met pensi oen of vol salaris ontslag moet nemen. De voorzitter verzoekt den heer Pot niet ver der te gaan, doch bij de orde te blijven. De heer Pot geeft- daarop te kennen, dat hij een en ander met bewijzen en getallen kan staven, maar men wil geen onderzoek. De voorzitter betwist dat, en zegt zijn woor den in de laatste zitting te handhaven. De heer Van der F e e n de L i 11 e meent, dat de heer Pot met de zaak dient te wachten tot het rapport van den directeur van gemeentewerken is in gekomen. De heer Pot is van oordeel dat het te doen is om de zaak in de doofpot te stoppen, daarom wil men hem niet hooien, daarom is het rapport er niet. De lieer Zaadnoordijk zegt. dat dat rapport er niet- is, juist doordat door het optreden v. d. hr. Pot de directeur van gemeentewerken zoodanig is getrof fen, dat hij nog- niet heeft kunnen antwoorden. De heer P o t houdt vol, dat het te doen is, om de zaak niet te behandelen en van de baan te schuiven. De voorzitter zeg't, dat alleen dan het rapport volgen den heer Pot goed zal zijn als het re sultaat luidt dat de directeur van gemeentewerken niet op zijn plaats is. Spreker wijst er nog op, dat de heer Pot een poos ge leden bij hem kwam, om te klagen over een lek in de meisjesschool, dat volgens den heer Pot al weer iets was, dat. de minderwaardigheid van den heer Looman moest bewijzen. ITet bleek echter, dat het eenvoudig lek in do waterleiding was. De heer Pot wil in alles den directeur van gemeentewerken treffen. De heer Pot zegt dat de voorzitter niet bewijzen kan, dat liet hem steeds te doen is om den heer Loo man te dupeeren. Men beweert, dat hij querellant is in deze zaak, maar hij heeft alleen het belang der gemeente op het oog. Maar men wil eenvoudig nergens op antwoorden. De voorzitter stelt daartegenover dat alles wat door den heer Pot- is aangevoerd door hem is be antwoord en weerlegd'. Voorts merkt spr. op, dat het beter is de zaïak thans rustiger te behandelen, en in de heele zaak eene zuivering te houden. I)e heer Pot: Ik wil niet anders, Burgemeester, doch men belet mij dat. De heer Dor beck is het niet geheel eens met hen die den heer Pot in deze querellant noemen. Hij wijst ei' op dat het verweerschrift van den heer Loo man zoo lang uitblijft en meent, dat er alle reden is om ook ter wille van de twee stroomingen over deze zaak in de gemeente, er een eind aan te maken, uaarom was het ven schei ij k dat de heer Looman zich wat gehaast hadL In zake de meisjesschool is het spreker ook bekend, dat het niet alleen van 't voorjaar, maar ook dezen winter herhaaldelijk heeft gelekt, daarover is geklaagd door onderwijzeressen, die spr. met namen zou kunnen noemen. Daarom gaat het niet aan, om dadelijk maar te veronderstellen, dat liet weer te doen is, om den heer Looman te dupeeren. De voorzitter vindt het vreemd, dat hem van die klachten niets is ter oore gekomen, laten de rnen- sellen dan bij mij komen, zegt spr. De heer Pot zegt, dat zijn klacht niet van recen- ten datum is, doch spreker kan het niet helpen, dat raadsleden bij hem komen met klachten, zooals ge beurd is nadat spr. uit Parijs kwam. De voorzitter herinnert er nog aan, hoe de lieer Pot den heer Looman heeft behandeld' in de com missievergadering. De heer Dorbeck is van oordeel, dat het beste is de zaak thans niet verder te behandelen dat het niet aangaat thans reeds den directeur gemeentewerken te beoordeelen, De voorzitter wijst er op, dat er nutteloos veel woorden zijn gesproken, doch dat dit- alles de schuld is van den héér Pot, die een handigheid heeft om er ook nu weer allerlei zaken bij te halen. Do heer Pot wilde de voorzitter van den raad interpelleeren, doch kcnnt met geheel iets anders. De heer Pot antwoordt daarop dat als de voor zitter hem moet voorschrijven, hoe hij een zaak ter sprake moet brengen, dat hij dan zijn mond' wel kan houden. De heer Van den Bosch verklaart het met den heer Van der Feen de Lille eens tezijn en hoopt-, dat B. en W. spoedig een nader onderzoek omtrent de klachten van den heer Pot zullen instellen. Voorts zegt hij dat het wensclrelijk is1, dat de raad steeds bij de behandeling van zaken als deze alleen het gemeen tebelang in het oog houdt. Daarop wordt deze discussie gesloten. De heer \an den Bosch dringt er nog bij de voorzitter op aan, dat er wat spoed gemaakt wordt met de kwestie der beerputten. Spr. had vergeten daarover bij de ingekomen stukken het woord te voe ren. De voorzitter kan dien spoed niet bepaald toezeggen, daar ook de gezondheids-commissie nog vau advies moet dienen. De raad gaat daarna over tot een zitting met ge sloten deuren, ter behandeling van het kohier van den hoofdeüjken omslag. s mor- einde Z. K. II. PRINS HENDRIK. Z. K. II. de Prins komt a.s. Zondag te 9 uur gens aan het Maasstation te Rotterdam, ten dadelijk over te, gaan aan boord van Hr. Ms. pantser- schip Gelderland], dat Z. K. H. als vertegenwoordiger van II. M. de Koningin bij de kroningsplechtigheid te Londen met graaf Vau Bylandt, opperhofmaarschalk, en de andere leden van Hr. Ms. Huis den Prins op die zending' toegevoegd', naar Engeland overbrengt. Het oorlogsvaartuig blijft tot 28 dezer, datiun van terugkeer van den Prins, te Sheerness liggen. Hr. Ms. oorlogsvaartuig Heemskerek zal voor Ne derland bij de vlootrevue te Spithend aanwezig zijn. DE GIFT DER KONINGIN. Door H. M. de Koningin is bij Haar vertrek uit Amsterdam aan den burgemeester ter hand gesteld een bedrag van f 2000 voor de Vereeniging van Arm besturen aldaar, f 500 voor het Politiefonds en f 50 voor het Onderling Diamantslijpers weduwen- en wee- zenfonds. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer zal, na hervatting der werkzaam heden op Dinsdagavond, 20 dezer, den volgenden dag in de afdeelingen bijeenkomen en is voornemens in do laatste, dagen van die week de nog aanhangige wets ontwerpen, o.a. betreffende de Berner Conventie en de landbouwschool te Deventer, af te doen, tenzij de onderwerpen in de lweede Kamer den minister van landbouw mochten verhinderen in de Eerste Kamer tegenwoordig te zijn. De leden der Eerste Kamer gaan een bezoek bren gen aan de provincie Groningen, dat zal plaats vinden van Maandag 26 tot op Vrijdag 30 Juni. liet- program ia aldus vastgesteld: Maandag' 26 Juni, des namiddags na aankomst in de stad Groningen, bezoeken aan de Academie, het ziekenhuis, enz,; Dinsdag 27 Juni, Zuid- en Oost.-Gru ilingen, Groninger Veenkoloniën (Ter Apel), Kanali- satiewerken, Westerwolde, Winschoten; Woensdag 28 Juni, Delfzijl en Einden; Donderdag 29 Juni, landbou wende streek in het Noorden en W ester-kwartier, pol- derplaats in den Uifhuizerpolder, kwelderlanden, landaanwinning, paardenfokkerij, Usquert- enz. enz.; Vrijdag' 30 Juni, des morgens pliysiologische laborato rium, Museum van Oudheden. Des namiddags vertrek. UOLIUD NlECwi DE INTERNATIONALE ZEELIEDENSTAKING. De afdeeling Amsterdam van den Algem. Nederl. Zeeliedenbond' heeft gisteravond met op 2 na alge meene stemmen besloten, de staking heden te doen ingaan. Er zal dus niet meer worden aangemonsterd. DE HAVENWERKEN VAN SOERABAJA. Naar wij vernemen, is aan de Hollandsehe Aanne mingmaatschappij, Den Haag (Hollandsehe Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton, Den Haag, en een combinatie van de heeren Van Hat em uit Siiedreelit en Sclreveningen) het maken van de havenwerken van Soerabaja opgedragen. Bij de aanbesteding, welke op 1 Mei 1.1. te Batavia aan het bureau der burgerlijke openbare werken plaats had, was de Hollandsehe Aanneming-Maatschappij de laagste inschrijver voor den havenbouw van Soerabaja (t 12,8o8,000). In de plannen werden de kosten ge raamd op t J 2,800,000de totaal-uitgaven werden echter op f 14,000,000 gesteld met het oog op bijkomende werken, waarvan de onmiddellijke rentabiliteit zal zijn verzekerd. Voor welk bedrag het werk thans aan de Hollandsehe Aanneming-Maatschappij gegund werd, is hier te lande nog niet bekend. Omtrent een beslissing over de aanbesteding voor de verbetering van de haventoestanden te Makassar is nog geen bericht ingekomen. (N. Ct.) UIT HENSBROEK. Het Onderling Yeeiouds alhier hield gisteren een buitengewone algemeene vergadering- bij den heer G under. Na opening door den heer J. Hagenaar en lezing- der notulen door den heer Bolkqgtein, deelt de voorzit ter nader de reden mee van deze bijeenkomst. Het mond- en klauwzeer heeft n.l. in ons dorp in korten tijd heel wat vee aangetast, zoodat thans reeds door een veertigtal veehouders aangifte is gedaan. Ook neemt deze ziekte tusschenbeiden een kwaad aardig karakter aan: bij den heer D. Schrooder zijn b.v. reeds_ dag aan dag twee flinke kalveren aan de ge- vroesde ziekte gestorven. Het Rijk keert geen vergoe ding uiti, terwijl op voorschrift van den veearts het vleesch moei worden begraven. Op verzoek leest nu de secretaris art. 3 en 4 voor van het reglement Voorgesteld wordt nu 0111 ook vergoeding uit te kee- len aan de leden, indien gewaarborgd vee aan mond en klauwzeer of aan den nasleep ervan komt te ster ven. Na enkele besprekingen wordt met algemeene stem men aldus besloten. De vergoeding zal bedragen van de getaxeerde waarde van het levende dier. Alsnu wordt overgegaan tot de verkiezing' plaatsvervangend taxateur in de plaats van S. Schrooder, die bedankt heeft als lidl Bij meerderheid van stemmen wordt als gekozen de heer J. Bommezij, zoodat thans tours- zullen optreden de heeren K. Wit en J. Hage naar en als hun plaatsvervangers do heeren K. Rein- ders en J. Bommezij. Met den wensch dat- dé veeziekte zeer weinig slaoht- offers zal eischen, wordt de vergadering gesloten. van een den heer zoodanig als taxa- UIT IIARENKARSPEL. lot Hoofdingeland van de hanne Harenkarspel is herkozen de. heer C. Kooij, alhier'. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer heelt zich de laatste dagen in doze gemeente sterk

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2