DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en dertiende |aargang, 1911. ZATERDAG 17 JUNI. Uit den Raad. BINNENLAND. No. 14!. Nationals Militie Dit nummer bestaat uit 3 bladen. VOORTVLUCHTIGE KELLNER AANGE HOUDEN. HERHALINGSOEFENINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onder staande hier wonende verlofgangers, om zich ter bij woning der herhalingsoefeningen, bij hun korps te vervoegen als volgt: 4e Regiment Infanterie, garnizoen Delft, lichting 1907. 4 September 1911JURRIE KETEL. Ie Mitrailleurs-afdteeling, garnizoen 's-Gravenhage, lichting 1908. 3 October 1911: HENDRIK PIETTER PEERE BOOM. 7e Regiment Infanterie, garnizoen Amsterdam, lich ting 1910. 31 Juli 1911: DERK ADRIAAN MIDDELBURG BOLT. 7e Regiment Infanterie, garnizoen Amsterdam, lichting 1907. 10 Augustus 1911: CORNELIS PLEGING. 10e- Regiment Infanterie, garnizoen Ilelder, lichting 1908. 4 September 1911: HERMAN RUDOLF ZIMMER. Den verlofgangers wordt hierbij gewezen op de na volgende bepalingen: lo. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig in de plaats van opkomst, zich op den dag voor de op komst bepaald, uiterlijk te 8 uur voormiddags bij hét korps of op de plaats van bestemming moe ten aanmelden; 2o. dat de miliciens-verlofgangers woonachtig bin nen 20 K.M. van de plaats van opkomst, op den dag voor de opkomst bepaald, uiterlijk te 10 uur voormiddags bij het korps of op de plaats van bestemming aanwezig moeten zijn; 3o. dat de overige miliciens-verlofgangers zich bij hun korps moeten aanmelden: Voor zooveel zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag voor de opkomst be paald met het eerst vertrekkende middel van ver sneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aan gegeven route naar de plaats van opkomst bege ven; voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, op den dag voor de opkomst bepaald vóór 4 uur namiddags. Voor zooveel de miliciens door ziekte of om eene an dere reden niet tot den werkelijken dienst kunnen overgaan, worden zij verzocht daarvan vóór het tijdstip voor de opkomst bepaald, ter gemeente-secretarie me- dedeeling te doen. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 16 Juni 1911. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brie ven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand1 Juni 1911. Brieven. G. Kollenberg, Amsterdam. Mej. T. Arnoldus, Haarlem. J. van den Bosch, Halo. Zuster Greta, Meerenberg. Mej. Kooi (2 stuks), Langereis-O. Niedorp. Mandenmakerij, Urk. C. P. Willeman, Haarlem. Briefkaarten. Th. van der Werf, Amsterdam. J. M. van Heerden, Haarlem. J. Eikelberg, Haarlem. Buitenland. Mad Pieck, Biskra Z. Afrika. Sinds de rondvraag in den Raad is afgeschaft kun nen de raadsleden niet meer buiten de agenda om naar willekeur onderwerpen in bespreking brengen. Düs was de heer Pot Woensdag genoodzaakt te pro- beeren langs een omweg zijn doel te bereiken, nu de vroeger gevolgde maar thans gelukkig afgesloten weg niet meer kon worden ingeslagen. Ilij vroeg en kreeg verlof om den voorzitter van den Raad te mogen in- terpelleeren in verband) met hetgeen door dezen is ge zegd over zijn optreden als raadslid. Wat de heer Pot echter deed had bitter weinig van een vraag om in lichtingen. Het bleek reeds uit den aanvang en ook uit hetgeen de spreker ondanks het verzet van den voorzitter uit zijn geschreven stuk verder wist voor te lezen, dat hier van een interpellatie geen sprake was, maar dat het raadslid opnieuw hamerde op het oude aambeeld, waarop hij in en buiten den Raad reeds zoo dikwijls heeft geslagen. Bij lezing van het stuk, dat de heer Pot ons ter inzage verstrekte, werd die indruk volkomen bevestigd. Het is een opsomming van nieuwe grieven tegen den directeur van gemeen tewerken met hatelijke kwalificaties, ook aan het adres van den burgemeester en burgemeester en wet houders, waaruit verontwaardiging spreekt. Voorle zing van dit stuk was zeker niet toelaatbaar en hec heeft ons wel eenigszins verwonderd dat de voorzitter, die op dit standpunt stond, niet krachtiger op een uit spraak van den Raad heeft aangedrongen ten aanzien van de vraag, of de hee1' Pot mocht doorgaan. Daar door zou het noodelooze en nuttelooze gekibbel van Woensdag zijn voorkomen. Voor het overige kon deze nieuwe serie gerust gevoegd worden bij die grieven, Welke de heer Pot reeds vroeger uitte. Hoe deze geheele kwestie moet afloopen is ons niet duidelijk. Wat moet er geschieden als de heer Looman de grieven van den heer Pot heeft beantwoord? Moe ten B. en W. dan uitmaken of die beantwoording be vredigend is of niet, moeten zij in dien geest een uit spraak van den Raad uitlokken? Het lijkt ons een bui tengewoon lastige kwestie. Iets anders zou het zijn, indien men tot grondslag bij de beslissing een rapport van deskundigen had, maar zoo dit ontbreekt moet het èn voor B. en W. èn voor den Raad buitengewoon moeielijk zijn, de zaak tot een oplossing te brengen. Zoowel voor den heer Looman, die een onderzoek heeft gevraagd als voor den heer Pot, die verklaart, onderzoek aannemelijk zijn, terwijl deze me- onderzoek aannemelijk zijn, terwijl een dergelijke me thode ook buiten den Raad zal worden toegejuicht. Voor een haastig afhandelen, als waarop Woensdag werd aangedrongen, leent deze zaak zich zeker niet. En nu moge de heer Dorbeck wel zeggen, dat de heer Looman zich het geval niet zoo erg behoeft aan te trekken, wie den heer Looman beter kent dan dit raadslid blijkbaar doet, zal aan de zijde staan van den heer Zaadnoordijk, die deed uitkomen, hoezeer de heer Looman door de wijze waarop hij is bestookt, is aan gegrepen. Trouwens verklaarden niet de heeren Uitenbosch en de Groot dat do heer Pot den heer Loo man in do commissie-vergadering „afkeurenswaardig" „allervreeselükst" had behandeld? En nu moge de heer Dorbeck verder weRbeweren, dat de heer Looman ge merkt kon hebben, dat hij den Raad op zijn hand had nooit is daarvan iets gebleken. Met verbazing heb ben we voorts de mededeeling van den heer Pot ge hoord, dat raadsleden bij hem met klachten over pu blieke werken kwamen. Wij hebben geen enkele reden om aan de juistheid dezer verklaring te twijfelen, maar ze lijkt ons allerzonderlingst. Is de heer Pot spreekbuis geworden van de klachten zijner medele den? Is die spreekbuis zelfs zoo onontbeerlijk, dat gewacht moet worden, totdat dit raadslid) eens weer in de gemeente is? Wellicht wil de heer Pot wel een9 nadere ophelde ring geven van dezen wonderlijken toestand. In zijn afgebroken lezing verklapte de heer Pot verder, dat de Kooltuin gedempt zal worden. In Au gustus van het vorige jaar schreven we „de demping van den Kooltuin kan toch niet tegengehouden wor den," maar dat zij zoo spoedig een feit zou worden, hadden we toen niet kunnen denken. Alvorens zich over dit gewijzigde inzicht van 's Raads meerderheid een oordeel te kunnen vormen, moet men nadere bij zonderheden afwachten. Volharding toonde de heer Pot weer, toen hij voor stelde, de kwestie van de Friesche brug, voor welko verbetering Gedeputeerde Staten geen subsidie wilden verleenen, niet te laten rusten, maar nog eens te trachten de belangstelling van Gedeputeerden te wek ken, door een bijdrage te vragen voor een plan van kosten, besturen van omliggende gemeenten en polders ervoor te interesseeren en dan ook een beroep te doen. op de medewerking van Alkmaars afgevaardigden naar de Tweede Kamer en Provinciale Staten. Men weet, dat het voorstel, vergissen we ons niet ook af komstig van den heer Pot, indertijd luidde, dat de ge meente evenveel zou bijdragen als de provincie. De voorzitter betwijfelde destijds reeds, of de poging wel veel zou baten, maar zegde thans overweging van het denkbeeld-Pot toe. Onder instemming van de Raadsleden heeft de voorzitter den heer Uitenbosch, die zijn afscheids speech hield, waardeerend toegesproken en verklaard, dat diens tienjarig raadslidmaatschap bij het college van B. en W. en bij den Raad in aangename herinne ring zou blijven. De heer Melchers, op de tribune aanwezig, was blijkbaar gekomen om het afscheid van zijn oud-college en medestrijder in den Raad bij te wonen. Ongetwijfeld zal de heer Uitenbosch het betreuren, dat hij de behandeling van de kwestie der achterlijke kinderen niet meer heeft kunnen bijwonen. Van het onderzoek van B. en W. bij de ouders heb ben wij Woensdag niets vernomen. Wel hoorden wij dezer dagen een opmerking, welko ons juist schijnt, n.l. dat een dergelijk onderzoek praematuur is, omdat niet is uit te maken welke ouders moeten worden aangeschreven, daar niet door deskundigen is geconstateerd, welke kinderen inder daad achterlijk zijn. Was de openbare zitting slechts van korten duur, langer zijn de heeren onder elkaar bijeen geweest ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken om slag, waarbij tenslotte het heffingspercentage werd 'be paald op 2,5, d. i. een tiende minder dan een reeks van jaren is geheven wel een bewijs, dat het vertrou wen van B. en W. in de gemeentelijke financiën bij de z.g.n. „gespannen begrootingen" geenszins beschaamd is geworden. Misschien is de instelling van een ge meente-controleur ook niet vreemd' aan dit verblijdend verschijnsel. Zoo lang schijnt de avond-vergadering zelfs te hebben geduurd, dat het weinig moet hebben gescheeld, of de heer Uitenbosch, die met ingang van 15 Juni ontslag had' genomen, had het einde der laatste vergadering niet meer kunnen bijwonen! heer Van Karnebeek betreffende toepassing van het totalisator-verbod. HET BEZOEK VAN PRESIDENT FALLIèRES. De President van de Fransche republiek zal den 6den Juli een bezoek brengen aan de diamantslijperij van de firma Asscher alhier. Gemengd nieuw*. NA VIJFTIG JAAR. Te Rotterdam is gebleken dat' door een deurwaarder een man is gedagvaard', d'ie langer dan 50 jaar dood is. In dagvaarding staat sprekende met hem in per- DE MELK DUURDER. Te Wormerveer hebben d'e melkverkoopers aan hun cliëntèle meegedeeld, dat zij besloten hebben vanaf 19 Juni e.k. de melk met 1 cent per liter te verhoogen en dus den prijs te brengen op 9 cent per liter. Zij zijn daartoe genoodzaakt wegens de hoogere kosten van het veehoudersbedrijf èn den (wegens hoogere kaas- en boterprijzen) verhoogden prijs, dien de slijters moeten betalen, waarbij nog komt, dat de thans weer heer- schende veeziekte verbazend veel offers eischt. GENERAAL BOOTH. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal generaal Booth Woensdag 12 Juli a.s. den velddag van het Leger des Heils leiden op het landgoed' Nimmerdor, bij Amers foort. AL TE BRUTAAL. Gistermiddag werd1 op de Stadhouderskade te Am sterdam 'n oude heer aangesproken door een individu met een ongunstig voorkomen, die hem om geld' vroeg. Toen de heer weigerde hem iets te geven zei hij„Nu dan zal ik het wel nemen!" greep den heer beet en haalde hem met geweld eenige papieren uit de zak. Dezen bevatten echter geen geld en de straatroover werd op zijn vlucht spoedig door de politie gegrepen. Hij werd naar het bureau Ferdinand Bolstraat over gebracht. Daar bleek, dat de aangerande was de heer Rooy- aards, wonende Amstel 109. Deze is zeer goedgeefs en van die eigenschap maken bedelaars vaak misbruik. Ook de aanrander, een stoelenmatter, die geheel aan lager wal is, had) vaak op straat een gift van hem ont vangen. Gistermiddag vroeg de stoelenmatter weer geld en de heer R., die er nu genoeg van had, weiger de met het bekende gevolg. DE KINDERWETTEN. Een aardig blijk van de heilzame werking, die de Kinderwetten kunnen hebben, is een uitspraak waar bij de rechtbank te Zutphen de echtelieden D. en S., wonende in de Polsbroek aldaar, op verzoek van den Voogdijraad kon herstellen in de ouderlijke macht over hun kinderen. Voor ruim anderhalf jaar werd1 de vader daaruit ten aanzien van zijn vier kinderen ont zet, omdat hij zijn opvoedïngsplichten grovelijk ver waarloosde, terwijl )oen de moeder van de ouderlijke macht over drie van die kinderen ontheven werd. Het gemis van de kinderen heeft daarna den man aange grepen en tot nadenken gebracht'. Ordte en zekere welvaart zijn thans zijn huis binnengetreden. Dit is de eerste maal dat herstel in" de ouderlijke macht door de rechtbank plaats, had Het ware te wenschen, dat ook bij anderen de maatregelen van den Voogdijraadl deze uitwerking hadden. DE STRANDKWESTIE TE NOORDWIJK AAN ZEE. De toestand te Noordwijk aan Zee, in verband met de strandkwestie, blijft nog altijd gespannen, zoodat men vreest voor ongeregeldheden. De politiemacht is weer aanmerkelijk versterkt. De burgemeester heeft Donderdagmiddag alle café's doen sluiten en voor elk café een rijks- of gemeente veldwachter geplaatst. Hier en daar hadden samen scholingen plaats, die door de politie uiteen werden gedreven. Op het strand, vooral bij het Huis ter Duin, was het zeer druk, ook in verband' hiermede, dat de eigenaar het loopen boven de hoogwaterlijn ver bood. LIEVE ONTVANGST. Een manufacturenreiziger vertelt van zijn ervarin gen in het Noorden van ons land. Op zekeren dag is een van de provinciestadjes aan de beurt en hij ver schijnt er met handkoffer en een pak stalen onder den arm voor een van die winkeltjes, die er nauwelijks een „etalage" op na houden. Voor de dein- zit de jonge zoon des huizes; uit de ouderlijke „zaak" schijnt hem zelfs geen zakdoek te zijn toegestaan „Zeg eens, vent is je moeder thuis!" Het jongemensch ziet schuw even naar den handels reiziger op, daarna loopt hij de gang in naar het ach terhuis. En in de holle ruimte van de lange gang klonk het, duidelijker nog 'voor den handelsreiziger dan misschien voor de winkelierster: „Moeder, daor 's de staolenhengst!" (Hbld.) De kellner II., die voortvluchtig was, met 300 van z'n patroon de caféhouder W., te Hengelo, is gisteren te Zutphen door de politie aangehouden. EEN BROEDENDE HAAN. Als een curiositeit meldt men uit Winterswijk aan de Arnh. Ct., dat de heer Gijsbers aldaar een haan heeft, die, wegens gemis aan de hen, de kuikens uit broedt. TWEEDE KAMER. De voorzitter van de Tweede Kamer is voornemens, in de vergadering van a.s. Dinsdag voor te stellen, den volgenden dag, na de eindstemming over de Steen- houwerswet-, te behandelen de interpellatie van den EEN „MILLIOENENJUFFROUW." Te Drachten, waar voor eenige jaren een millioe- nen-juffrouw zoo van zich deed spreken, is nu een tweede dergelijke juffrouw opgestaan, n.l. de 20-jarige W. v. B. Deze lichtte daar als fijn dametje gekleed en te Leeuwarden, waar ze diende, verschillende winke liers in kleinodiën en mode-artikelen voor belangrijke bedragen op; logeerde in eerste hotels, zonder te beta len, enz. Zij gaf voor 12.000 geërfd) te hebben. Zij werd te Bussum aangehouden. De rechter van instruc tie te Heerenveen heeft na verhoor hare gevan genhouding gelast. Ze heeft een volledige bekentenis afgelegd. UIT PURMEREND. De kiesvereeniging „de Vrijheid" stelde heden tot candldaten voor het lidmaatschap van den raad de af tredenden, de heeren K. Drost, H. O. Oudl en D. Vas Visser, allen liberaal. UIT OUDE-NIEDORP. Voor onderwijzer te Zijdewind hebben zich thans, na eene herhaalde oproeping, 9 sollicitanten aange meld. DE ZEELIEDENSTAKING. De Spanjaarden en Grieken, die gisteravond te Amsterdam verwacht werden, niet, zooala wij schreven, zegt de Tel. voor de booten Van de Kon. Ned. 'Stoombootmaatschappij, maar om het stoomschip „Rotterdam," van de American Petroleum Company te bemannen, zijn niet gekomen. Eveneens heeft de bemanning van het stoomschip „Oharlois," van dezelfde maatschappij, dat Donderdag' is binnen gekomen, geweigerd voor de „Rotterdam" te monsteren. Een deel dezer bemanning, uit buiten landers bestaande, is gisteren nog vertrokken. De American Petroleum Cy. is er dus niet in ge slaagd, 't schip van scheepsvolk te voorzien, zoodat het gisterochtend 6 uur niet kon uitvaren. Ook op de „Alster," een Rotterdamsche boot, die op Hamburg vaart en onze haven aandoet, heeft het volk, naar het bestuur der zeelieden ons meedeelde, het werk gestaakt. Het aantal stakers van de „Oharlois" bedraagt 20 en van de „Alster" 8 man. Verder deelde het bestuur aan het Hbld nog het volgende mee: Op de „Maasstroom," van de Hollandsche Stoom bootmaatschappij, moesten de manschappen Donder dag overmonsteren. Ze weigerden echter op een paar na. Gisterochtend! weigerde de verhaalploeg der Kon. Holl. Lloydi het werk van 't scheepsvolk aan boord' van de „Rijnland" te verrichten en legde het werk neer. Ten slotte verzekerde het bestuur der zeelieden, dat het niet anders verwacht, of de eerste schepen zullen wel vertrekken. Spoedig zal het den reeders echter onmogelijk worden in de behoefte aan scheepsvolk te voorzien. Het scheepsvolk van de houtboot „Themis," toebe- hoorende aan de Kon. Ned. Stoomboot-Mpij en liggen de in de houthaven, heeft gisteren van zijn recht- ge bruik gemaakt, om met vijf dagen den dienst op te zeggen. Het aantal stakers bedraagt hier 8 man. De controleurs der Kon. Ned. Stoomboot-Mpij, ge wezen zeelieden, door de directie aangewezen, om op de „Tellus" te monsteren, welke gisteren moest ver trekken, hebben verder geantwoord met een weigering. Het Hbld. verneemt, dat de stoomvaartmaatschappij „Nederland^' uit verschillende deelen des lands aanbie dingen krijgt van mensehen, d'ie bij haar willen mons teren. Bij de „Nederland" is niet alleen het tijdig uitvaren van de „Koningin Wilhelmina" naar Spithead verzekerd! maar ook de uitvaart van het mailschip „Koning Willem I" op 24 dezer naar Oost- Indië. A.st, Maandag loopt van deze maatschappij de „Von del" uit Indië binnen. Gistermorgen zijn door de posters van den Zeemans bond een 20-tal personen opgevangen die zich wilden laten aanmonsteren. Na overreding zagen zij van hun voornemen om te monsteren af. Een gedeelte van de mannen was uit de provincie Groningen afkomstig-. Gisteravond is in het gebouw de Geelvinck te Am sterdam een openbare vergadering gehouden, uitge schreven d'oor de afdeeling Amsterdam van den Alg. Ned. Zeemansbond, ter bespreking van de staking. Er waren ruim driehonderd personen aanwezig, meeren- deels zeelieden, en verscheidenen hadden hunne vrou wen meegebracht. Voor het begin der vergadering zong men, als tijdkorting dè Internationale. Als spreker trad' op d'e heer Ronner, voorzitter van de Bondsafdeeling, die o.a. in zijn rede zeide: Niet alleen, dat de verhaalploeg van de Kon. Stoomboot- Maatschappij en (op weinige mannen na) die van de Kon. Holland-sell Lloyd het werk hebben neergelegd, maar, zeide spr., wij hebben slechts een kik te geven en tal van arbeiders in het transportbedrijf gaan tot staken over. (Applaus). Die solidariteitsstaking zul len wij niet forceeren, maar desnoods roepen wij deze hulp in. Sedert Donderdag- zijn van Rotterdam vertrok ken de Nederl. stoomschepen „Alioth," „Johanna" en „Duivelandf' waarvan alleen eerstgenoemd nog voor het uitbreken der staking heeft gemonsterd. Voorts is van een volledige bemanning voorzien het stoomschip „Tberia" der firma Miiller Co., dat ook nog gisteren vertrok, terwijl men 's middags ook de equipage van het stoomschip „Louise" compleet hoopte te hebben. Van de algemeene vrachtvaart is- alleen nog niet bemonsterd het stoomschip „Mizar." Wel zijn er nog enkele andere Nederlandsche stoomschepen hie-r, maar deze hebben geen haast, omdat zij in reparatie liggen, terwijl het stoomschip „Walcheren" eerst over tien dagen heeft te vertrekken. Wat de geregelde lijnen aangaat is het stoomschip „Wilis" van de Rotterdam sche Lloyd' nog niet compleet. Een poging om de be manning aan te vullen door de equqipage van een bin nengekomen stoomschip der zelfde maatschappij is mislukt, zoodat deze wel gedeeltelijk Chineesche be manning zal krijgen. Ook de bemanning van het stoomschip „Zijldijk" der IIoll.-Amerikalijn, dat 20 dezer naar Amerika moet vertrekken, is nog niet vol tallig. Voor enkele Engelsche schepen, die tien had den afgemonsterd, kon evenmin equipage bekomen worden. Ondanks de aanbieding van buitengewone gage voor een vijfdaagsche reis, n;l. 40, vrije voeding en reisgeld' van de losplaats, is men er te IJmuiden niet in geslaagd, een bemanning voor liet s.s. „Beyerland" te doen monsteren. De Algemeene Nederl. Matrozen- bond houdt alle pogingen tegen. Men zal nu trachten de „Beyerland" met minder bemanning' naar Engeland te zenden. Nader meldt men: Het stoomschip Beijerland' heeft gisternamiddag (1 uur zee gekozen. Men was er in geslaagd, trots de krachtige tegenwerking van den Alg. Ned. Zeemans bond, het stoomschip voldoende bemand te krijgen om

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1