STADSNIEUWS. ii U 1T i* ij A i). few!?? t0C]l °Ver' met zulk een .lieivoor eenige wegen te Zundert op verschillende hevigheid het vuur aangewakkerd, dat er geen houden plaatsen bankpapier meenam, voorgevende, dat dit valsch was. 1Tij had toen verteld, brigadier der- mare- ïnoer aan was. En weer lekten do vurige tongen naar olie kanten, voortgezweept door de gierende windvla gen. Zóó hevig- was de windl, dat zelfs de dwarslig gers van de spoorbaan in brand geraakten. De spoor weg ligt aan de overzijde van het water, met nog een groot stuk weiland1 er tusschen. En toch bereikten de spattende vonken de houten dwarsliggers. Het vuur dc over het verlies van al hun hebben en houden. Met V ij j t i e 11 huizen in den a s c li. In het geheel waren er gisteravond vijftien gebou wen 111 den asch gelegd, was een reeks welvarende boe renplaatsen een aantal smeulenle en rookende puin- hoopen geworden. Onder de verbrande perceelen be hoort ook de bekende groote zuivelfabriek (welke te Alkmaar markt) en een prachtige varkensmesterij. Schreiende vrouwen stonden aan den weg, treuren-, de over het verlies van al hun hebben en houden. Met lensgevaar gingen velen hun brandende woningen bin nen, om te redden was te redden viel. fraaie antieke meubels, eeuwenoude erfstukken wer den naar buiten gedragen. Vele boeren zag men weg hollen, de hooge hoed) gevuld met gouden en zilveren i oorwerpen. Anderen redden hunne effectentrom mels. En al deze kostbaarheden werden naar het sta- ti°n_ gebracht en toevertrouwd aan de zorgen van den stationschef, die ze borg in den kelder, terwijl in de wachtkamer een aantal meubelen werden opgestapeld'. Wanneer een huis eenmaal begon te woken, was er niets meer aan te doen. De blusschers bepaalden zich due in hoofdzaak tot het nathouden der niet-aangetas- te woningen. Deernis wekte een arbeider met zijn vrouw, die be zig waren hun huisje nat te gooien met- water, dat ze uit een emmer schepten met een schoteltje. Personen, die aan het reddingswerk deelnamen, moesten worden gewaarschuwd: „Maak dat je thuis komt, want bij jou brandt het ook al". De hitte was ontzaglijk, op 120 Meter afstand was het bijna niet uit te houden. De schade. Menschenlevens vallen gelukkig niet te betreuren. Hot \ee bevond zich in de weide, zoodat geen dieren in de i lammen omkwamen. Met de verzekering is het erger gesteld Vele woningén zijn door de verzekering maatschappijen geweigerd, wijl zij rieten daken heb ben. Ook zijn er een aantal hooibergen, die niet ver zekerd waren. Voor het geteisterde dorp is deze ramp dan ook ontzettend en groot is dientengevolge de pa- niek onder de bewoners. Nader seint een onzer correspondenten dat men he dennacht den brand1 meester geworden is, doch dat he den den geheelen dag de spuiten in werking zijn geble ven om de nog smeulende hooimassa's te dooven. Naar hij verder vernam, zijn zoo goed nis alle per ceelen bij ^groote Nederlnndsehe maatschappijen ver zekerd. eel kostbaarheden, waaronder veel antiek ziheiwerk en oud poreelein, zijn verloren gegaan. De heer van uure Jr. te Alkmaar opende heden een brandkast, welke in een der verbrande boerderijen had gestaan. Het bedrag, ongeveer 400 aan papier geld, was geheel verbrand. Ook een andere grnndkast welke nog niet geopend mocht worden, scheen niet aan het doel te hebben beantwoord. chaussée te Sprundel te zijn en in die functie een on derzoek naar valsch bankpapier te moeten instellen. De oplichter is naar het Huis van Bewaring te Breda overgebracht. VROUW ENKIESBECHT. Op het Congres voor vrouwenkiesrecht te Stockholm waar ons land goed vertegenwoordigd is, voerde o. a. den tweeden dag onze laudgenoote mej. Kramers het woord. In de zitting van Vrijdag werd een belangrijk debat gevoerd over de vraag van de medewerking' van vrouwen in het politieke leven en haar houding- ten opzichte van de politieke partijen in de landen, waar zij het kiesrecht hebben. Typisch is de raad van miss Tfud'ge (Australië), die den vrouwen raadde zich niet aan te sluiten bij de politieke partijen, zelfs niet nadat zij het kiesrecht hadden gekregen. Mevr. Keiltau uit' Noorwegen verklaarde dat vrou wen van alle politieke partijen in de vrouwenkiesreeht- vereeniging in Noorwegen welkom zijn. Deze verkla ringen zijn wel merkwaardig, omdat men weet, dat °ok in Nederland- deze quaestie al of niet politiek par tijkiezen een punt van overweging heeft uitgemaakt en aanleiding heeft gegeven tot wrijving. DE HOLLAND—FRIESLAND-LIJN. Naar wij vernemen, zijn cfe twee salonbooten „Hee renveen en ,,Bolsward", van de HollandFriesland- lijn. varende tusschen Amsterdam en Lemmer, ver kocht naar Konstantinopel. De „Heerenveen" gaat aanstaande week reeds derwaarts en de „Bolsward" zal eerst na afloop van den zomerdienst, dus in de maand September, naar de Turksche hoofdstad ver trekken. Het voornemen bestaat, dat de maatschappij in 't vervolg in den dienst op Friesland zal voorzien door groote ponten, waar de tramwagens op gereden kun nen worden. De reis op zee zal wel iets langer duren, doch wijl het lastige en tijdroovende overladen ver valt, zal men een snellere verbinding met de verschil lende Friesche en Groningsche plaatsen krijgen. Wan neer dit plan tot stand komt, ligt liet in de bedoeling' de ponten voor het publiek zoo aangenaam mogelijk in te richten, door er flinke kajuiten, salons en eetzalen, alsook slaaphutten in aan te brengen. (Tel.) Officieus word't thans medegedeeld', dat keizer en arbeidersleider beiden de gasten van den minister van oorlog waren geweest, maar dat de eerste tevoren had verklaard geen enkel bezwaar er tegen te hebben, dat ook de heer Macdonald werd uitgenoodigd. RUSLAND. Onder voorzitterschap van den minis ter-president Stolypin had gisteren een conferentie plaats tot het beramen van middelen tegen liet cholera- gevaar te Sint Petersburg. Besloten werd tot een reeks afdoende maatregelen over te gaan en in het bijzonder aan de zuiverheid van het drinkwater de aandacht te scheriken. De Keizerlijke familie is met haar jacht, waarop de Keizerlijke Standaard, naar de Finsche-kusten ver trokken. Op de rede te Kroonstadt werd liet jacht door kanonschoten van het Amerikaansche eskader, dat later afvoer, begroet. BULGARIJE. Volgens berichten door het gouver nement ontvangen, hebben eenige Russische kozakken de Turksche grens overschreden bij Bajazia. Een pa trouille Turksche gendarmen wilde dit verhinderen, waarop de kozakken twee gendarmen doodden. De Russische consul en de Vali van Erzeroem be gaven zich ter plaatse om een onderzoek in te stellen. AMERIKA. De gewezen president van Mexico, de heer Diaz, heeft aan een journalist, die hem in- tervieuwde, verklaard, dat hij van de regeering af stand deed om een burgeroorlog te. voorkomen en dat hij een talrijk leger en 62 millioen pesos in de schat kist achterliet. Hij is niet voornemens naar Mexiko terug te keeren tenzij alle Mexikanen eenstemmig daarop aandringen. EEN SPORTFEEST VAN EEN MILLIONNAIR. Alfred van der Bilt heeft te Londen 70 der aan zienlijkste paardenfokker aan een maaltijd genoodigd, die een klem vermogen heeft gekost.' De feestzaal was herschapen m een deel van het Hydepark. De tafel was een rijweg geworden, het gras was natuur lijk gras, dat met moeite was gekweekt, de minia tuurboompjes waren uit Japan gehaald. Van zilver waren de met vier paardjes bespannen wagentjes, verder een standbeeld van een meter hoog, de perso nen (politieagent, soldaat, dienstmeisje, wandelaars dame met onmogelijken hoed, honden etc.) Vooral het zilverwerk wekte de bewondering der gasten, die ter herinnering aan het kroningsfeest een zilveren si- gaiettenetui met het portret van het kroningspaar ten - geschenke kregen. EEN GROOTE BRAND VOOR 80 JAAR. Tachtig jaar geleden bracht de warme en droge zomer in ons land veel schade door bosch- en veen branden. in de Prov. Gron. Ct. wordt daarover gemeld De lente, de zomer van 1833 waren zeer warm en zeer droog. In de Meimaand en de eerste helft van Juni viel geen droppel regen. Daar ontstond den 11 Juni in de venen van Drenthe, Friesland en Groningen een brand, die aanvankelijk niet te blusschen scheen. Het was een ware ramp die vele slachtoffers maakte en duizenden groot nadeel berokkende. Het vuur richtte grooter verwoestingen aan in het noorden des lands dan een watersnood dikwijls in het zuiden. Zevenhuizen (gemeente Leek) branden ongeveer /O huizen at en ettelijke schepen, terwij twee per sonen om het leven kwamen. Uit Pekela werd gemeld, dat de hevige en aanhou dende storm uit het zuidwesten het in de boekweit velden smeulende vuur deed ontwaken. Vele huizen werden door het niet te stuiten vuur verbrand, een 16-jarige knaap was omgekomen. Uit Stadskanaal kwamen dergelijke berichten. Eveneens uit Gieten en Anloo en vele andere Drentsche plaatsen. In Fries land was vooral te Haulerwijk, Noord wolde en Wijnjo- terp veel schade geleden. Te Dedemsvaart in Üver- ijsel had het vuur vreeselijk gewoed. Er vormde zich eene^ commissie om de noodlijdenden te hulp te komen. Zij ontving duizenden guldens, kleedingstuk- ken, eetwaren. In de kerken werd gecollecteerd, ook in Holland opende men inschrijvingen. Gedeputeerde Staten gaven later een verslag van den toestand en zeiden o.a. „Vele huisgezinnen hadden nauwelijks den tijd, om, met achterlating van alles, hunne woningen te verlaten, welke zij eenige oogenblikken later, achter zich zagen afbranden. Anderen, die met minder overhaasting konden vluchteD, zochten nog hunne beste goederen in veiligheid te brengen, door ze in de naaste turfvaar ten te werpen, doch ook daar waren dezelve niet bui ten het bereik der vlammen maar zijn, voor zoover zij op het water dreven, naderhand verteerd. Wederom anderen, op verderen afstand van het too- neel des brands wonende en geen gevaar duchtende, zagen zich al spoedig in hunne huizen door de hoogge- stegen vlammen ingesloten en van rondom niets ont warende dan een golvende zee van vuur, zonder uit weg om te ontkomen, hebben zij langen tijd in den akeligsten toestand en de bangste verwachting moeten doorbrengen.^ Eenige arbeiders, bij het ontstaan van den storm zich midden op het veen bevindende, en geen ander middel ziende om te ontkomen, hadden de tegenwoordigheid van geest omrf na zich gedurig' on der water te'hebben gedompeld, ten einde hunne klee- ren nat te houden, een schuinsclie holte in den grond te giaven, waarin zij vierentwintig' uren doorgebracht en hun leven behouden hebben." Wat de schade betreft: De verbrande turf wordt geraamd op 2.273.692 ton nen; voorts (2 huizen en eene halve woning, 17 veen- hutten, een molen, zeven schepen, een praamschuit, een brandspuit, twee bruggen verbrand. 32b personen waren dakloos en hadden alles verloren. Naar eene matige berekening had de brand voor een bedrag- van 274.613.000 vernield. DROEVIG ONGELUK. Te Lemele heeft een treurig ongeval plaats gehad, loen een rijtuig van den stalhouder de wed. H. Bosch te Zwolle den overweg van den locaalspoor aldaar passeerde, werd door den koetsier W. Bos de aan komende trein van 12.12 niet opgemerkt. liet rijtuig werd door de machine gegrepen en grootendeels ver nield. De koetsier bleef nog op zijn plaats, maar gaf na hel. ongeval geen teekenen van leven meer. De inzittende, de lieer J. V., opzichter der provinciale wegen aldaar, kwam er wonderlijk goed af met een lichte verwonding aan den arm. Het lijk van den koetsier werd terstond per trein naar Zwolle vervoerd. Het paard bekwam nagenoeg geen letsel. De machinist moet al het mogelijke gedaan hebben den trein tot stilstand te brengen, wat hem wegens den korten afstand niet gelukken mocht. Deze overweg heeft geen slagboomen. (Zw.Ct.) UIT STOMPETOREN. De leden der in het vorige jaar alhier opgerichte kiezersvereeniging waren Zondagavond tot eene ver gadering bijeengeroepen. Dooi' den voorzitter, den heer l'iokstra, werd bij de opening o.m. medegedeeld dat de bijeenkomst plaats had met het oog op de a.s. ver kiezing van 2 leden van den Gemeenteraad van Scher- merhorn wegens periodieke aftreding van de heeren Alblas en Moerbeek. Volgens zijne meening lag het op den weg der vereeniging een tegencandidaat te stel len van uit Stompetoren, om reden de belangen der Stompetorenaars door de tegenwoordige raadsleden zeer weinig of in het geheel niet werden behartigd. Daar na werden de notulen gelezen en vastgesteld en deed de Penningmeester rekening van zijn gehouden beheer. De voorzitter stelde nu de gelegenheid open om tot het stellen van een of meer candidaten over te gaan. De heer Groenwoudt meende te moeten op merken, dat in de tegenwoordige omstandiggheden, nu liet een periodieke aftreding geldt, het stellen van candidaten, toch geen resultaat zou hebben. Meerdere leden gaven hieromtrent hunne meening te kennen, waarna ten slotte door den heer Groenwoudt het voor stel werd gedaan om geen candidaat -te stellen, welk voorstel met op één na algemeene stemmen werd aangenomen. Na enkele huishoudelijke besprekingen werd door den heer P. Frankenhout der vergadering medegedeeld, dat hij van zijne functie, als secretaris, wenscht ontslagen te worden en werd in zijne plaats benoemd de lieer G. Kaaij. VAN TEXEL. Alhier heeft zich een comité gevormd tot het hou den van vliegdemonstratio op 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s. Het waarborgfonds a f' 1500 is reeds voor het grootste deel volteekendterwijl met de aviuteurs Darioli en Schuurman reeds eene overeenkomst werd aangegaan. Voorzitter van het comité, bestaande uit 16 personen, is de heer H. Over, secr. de heer Roe- lots, penningm. de heer Wagemaker. Ook hebben zit ting in het comité dr. A. Dros van Westgraftdijk, benevens de lieeren Olij, Stikkel en Schuurman van Alkmaar. UIT HEILOO. Gistermiddag stapte een grasmaaier bij „ter Coul- ster uit den tram, die om 1 uur hier van uit de rich- ting Castricum komthij kwam te vallen met het gevolg dat zijn been onder den tram geraakte en nogal vrij ernstig werd gewond. Na door dr. Hoekstra te zjjn verbonden werd hij naar t St. Elisahethsgesticht te Alkmaar vervoerd. ENGELAND. Gemengde mededeel i ugeii DE EUROPEE SCÏIE RONDVLUCHT. Onder enorme belangstelling en zeer slechte rege ling is gisteren de Europeesche rondvlucht nabij Pa lijs begonnen. I usschen de dertig en veertig' deelne mers zijn van zes uur at' aan te Viucennes opgeste gen, van wie er te Reims aankwamen: \idart, 7.27; Vedrines, 7.27.30; en vervolgens Ma rin, Prevost, Beaumont, Loridan, Duval, Le Lasseur, Barrn, Wijnmalen; Kemmerling, Weijmann, Garres, Yerrept en Rénaux. Het vliegkamp te Ans bij Luik werd het eerst be reikt door Vidart, te half tien. Hij had de 325 kilo meter in 3 uur 13 minuten afgelegd. „Ik ben, zeide hij aan een correspondent van „de Courant, „verschrikkelijk door elkaar geschud. Nog nooit heb ik het zoo zwaar te verantwoorden gehad. De wind was zoo hevig, vooral op het laatste gedeel te van het traject, dat ik slechts met de grootste moeite heb kunnen volhouden. Boven de Ardennen schommelde mijn toestel angstwekkend. Gelukkig werd ik door mijn compas gewaar, dat ik te veel oost waarts vloog. Ik herstelde mij dus spoedig en ben overgelukkig winner van de eerste étape te zijn." Vedrines, de winnaar van Parijs—Madrid, volgt spoedig (9 uur 42), Beaumont, (luitenant ter zee Con- neau), winnaar van Parijs—Rome is derde, om 10 u. 15. Dan komen Weijmann om 11 u. 3, Duval 11 uur 8 Barra 11 uur 13, Garras 11 uur 21. Wijnmalen moest- te Launois sur Vence in de Fran- sehe Ardennen, dicli bij de Belgische grens, landen, maar hoopte heden den tocht voort' te zetten. Hij was zcei kalm, maar zijn toestel schijnt niet snel genoeg. V ijnmalen steeg, naar het Handelsblad verneemt, vanochtend met mooi weder te Mezières tot een groo te hoogte op, ten einde de moeilijkheden van de Fran- sche en Belgische Ardennen te vermijden. Hij ging over de Fransch-Belgische grens op een hoogte van 2000 Meter, vliegend. Na om 5 u. 15 min. vertrokken te zijn, arriveerde hij om 6 u. 40 min. te Luik. Zijn toestel is in uitstekende staat. Luitenant Lemartin, een der deelnemers, nauwelijks opgestegen, werd' gedood. Luitenant Princeteau, die het. vliegen op Fransch grondgebied wilde meemaken, kwam om het leven, doordat zijn machine, reeds op den grond', ontbrandde toen er een benzinebuis sprong. Do ongelukkige vlieger werd geheel verkoold. lu de Fransch© staatscourant kwam juist gister morgen het volgende bericht voor: „Bij ministerieel besluit van den 14den Juni 1911 wordt de heer Princeteau, luitenant bij het. 7e regi ment jagers, gedetacheerd voor den dienst der avia tiek, van ambtswege ingeschreven op de tabel der be vorderingen voor den rang van kapitein; reden: bui tengewone diensten, bewezen aan de militaire tiek." De jonge officier 1902. Landron deed een doodelijken val te Epieds. Het reservoir ontplofte, waardoor do vlieger verkoold werd. Luitenant Gaubert (die onder den schuilnaam Dal- gei meedeed), kwam te vallen en kreeg ernstige kneu zingen, zoodat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Morins toestel werd te Reims vernield, hij zelf bleef ongedeerd. De eerste, die tegenspoed had, was Garros, een bekend vlieger, die in den wedstrijd Parijs—Madrid onfortuinlijk was en tweede aankomende was in den wedstrijd ParijsRome. Garros dan, na op een vrij aanzienlijke hoogte een 300 M. te hebben gevlogen, keerde terug en ver wekte heel wat angst, doordat hij op nauwelijks 100 M. van de opeengepakte volksmassa nederkwam. In het geheel steeg Garros driemaal op en keerde drie maal weer terug, 't Was niet in den haak met zijn motor. Bij zijn derde terugkomst heette 't, dat Lépine hem verboden had. weer op te vliegen, een verbod, dat zijn aanleiding vond in het groote gevaar, waaraan zijn opvliegen de omstanders blootstelde. Men seint uit Maastricht aan dit blad. De Antwerpsche vlieger Verrept, is om 7 uur op den Pietersberg bij Maastricht geland.- 't Bleek, dat hij wegens den mist, Luik was voorbij gevlogen. Om half acht vloog hij weer terug naar Luik. EEN ONVERDIEND VONNIS. Een sociaal-democratisch blad te Bern had beweerd dat er aan het Zwitsersche ministerie OP DE VOORDRACHT, Oe heer G. v. d'. Wetering, hulpkeurmeester aan het gemeente-slachthuis alhier, staat No. 2 op de voor dracht ter- benoeming in gelijke betrekking te Win schoten. OUD-ALKMAAR. Ond'-Alkmaar, zooals het door d'e vereeniging' „Elo- i is van 1 eylingen bij de a.s. 8 October-feesten zal worden opgericht, is thans ten deele in miniatuur ten toongesteld in het cafe van den heer Kramer, aan het Wangplein, van af heden tot en met Donderdag. Do toegang is vrij, een bus „voor de weezen en ou den van dagen is echter aanwezig. De historische getrouwheid kunnen we niet beoor- doelen, maar het geheel, zooals het door de Amster- damsche firma Gebrs. Beijne is ontworpen, maakt een prettige», levendigen indruk. Een stadsplein met al leen-maar geveltjes is het niet, wel degelijk is het een gedeelte van de stad met heele huizen, stadhuis, ven duhuis, burgerhuisjey, de woning van Éloris van Tey- lingen, winkels, slagerij, het „salon", de school eilz., en geeti oud-ILollandsche gebouwen, maar inderdaad oud- Alkmaarsche, dus speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigde. Do ziel dezer onderneming, de heer Kramer, verze kerde ons, dat de huizen ook flink groot zullen zijn, immers de gevelhoogte wisselt van 6,4 7,5 M. Den eersten September zal met den opbouw worden begon nen en afgaande, op het ontwerp m.ag men van dit oud Alkmaar veel verwachten. DRESSEURCLUB VOOR POLITIEHONDEN. Zondagmiddag vergaderden een achttal leden van de Nederlandsche politieliond-vereeniging, met het doel de oprichting van eene Dresseerclul) voor Alk maar en Omstreken te bespreken. Tot de oprichting werd besloten en staande de vergadering traden allen toe. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren Jb. Brands Fz„ Voorzitter, Annaert, Gem.-Politie te Limmen, Secretaris, en E. van Broekhuizen, Maj.- Brig.-Rijksveldwachter, penningmeester. Het doel zal zijn om door onderlinge samenwerking de dressuur der honden beter tot haar recht te doen komen en uit de contributie van de leden en Dona teurs, die men hoopt te verwerven, het daarvoor be- noodigde materiaal aan te schaffen. DE BEDRIEGER BEDROGEN. Zaterdagavond omstreeks 9 uur kwam bij den v. I)., sigarenwinkelier aan de Zoutsteeg-, alhier, heer een ver was luitenant sinds 14 September BLOEMENTENTOONSTELLING. Ter herdenking van haar 10-jarig bestaan heeft de afdeeling Haarlem van de Natuurhistorische Vereeni ging een tentoonstelling van in den zomer in het wild groeiende planten georganiseerd. Deze wordt gehou den in de West-Indische zaal van het Koloniaal Mu seum. Vele mooie en zeldzame planten zijn uitgestald, vormende een beeld van den bloemenschat, die rondom Haarlem is te vinden. Zaterdagmiddag- werd de tentoonstelling in tegen woordigheid van belangstellenden door den voorzitter oer afdeeling, den heer Van der Slee», geopend. EEN OPLICHTER GEARRESTEERD. De marechaussee uit Zundert, arresteerde Zaterdag iu de stoomtram, die uit Antwerpen kwam, de man, De kiesrechtvrouwen (suffragettes) hebben Zaterdag een reusachtige optocht gehouden, voorstellende de rol, die vrouwen hebben gespeeld in de geschiedenis, de grootheid en de eenheid van het Britsche rijk, is van de kade naar de Alberthal ge- ti okken. Een aantal bekende vrouwen, waaronder de eclit- genooten van twee koloniale eerste ministers, die aan de Rijksconferentie deelnemen, liepen in den optocht mee. Zeventig muziekkorpsen speelden en men zag honderden banieron in den stoet. Het voorbijtrekken van den optocht langs een be paald punt duurde 3 uur, zoodat de vergadering in de Alberthal reeds half was afgeloopen, voordat de laatste deelneemsters binnenkwamen. Er waren tienduizenden toeschouwers en de kijk plaatsen voor den kroningsoptocht werden voor deze gelegenheid voor een daalder verhuurd. DUITSCIILAND. Onlangs is gemeld, dat de Kei zer den leider der Engelsche arbeiderspartij Ramszy Macdonald te Londen bij zich aan tafel genoodigd had ten einde met dezen te spreken over de Duitseh-En- gelsche toenadering. w voor spoor wegen onregelmatigheden waren gepleegd, waarop het hoofd der kanselarij een aanklacht had ingediend. Evenals bij een vroegere behandeling weigerde de eerste getuige, de vice-secretaris dr. Schumacher in lichtingen te geven, daar het aan ambtenaren verbo den is over dienstkwesties mededeelingen te doen. De president der rechtbank las een brief voor, waarbij de Bondsraad het verbod bevestigde. Desondanks werd dr. Schumacher wegens zijn weigering veroordeeld tot drie dagen gevangenisstraf en voor het geval hij blijft weigeren, werd hij bedreigd met twee jaar ver lies van eer en betaling der kosten en schadeloosstel- j ,?..aan beide partijen. De getuige verklaarde onmid- dellijk, dat hij in appèl ging. GEEN PLEIZIERREISJE Een hoogleeraar uit Leipzig reisde voor zijn genoegen in Galicië. In Debno W6rd hij, als verdacht van spi- onnage gearresteerd en een dag vastgehouden, den volgenden dag vervolgde hij zijn reis en werd in het gehucht Krzemonee aangehouden en twee dagen en drie nachten achter slot en grendel gezet. Hij heeft hij den minister een klacht wegens vi'ijheidsberooving ingediend. venter met plumeaux, die in logementen alhi blijf houdt. De heer v. U. kocht eeu paar plumeaux eu betaalde daarvoor 97y2 cent. De venter koclit nu op zijn beurt sigaren en in den loop van het gesprek zeide de heer v. D.„ik wou dat je kier maar raad op wist" en wees hem op zijn handen, die vol uitslag waren. De venter verklaarde wel. raad te weten, „Eineesch zuchtzaad" was een probaat middel, het kostte echter 3.50 per pakje en men moest er twee van gebruiken, beweerde hij. De patient had! dit bedrag er weL voor over en de venter verklaarde zich bereid) het artikel in de apo theek te halen, de heer v. D. mocht wel mee gaan, zei hij. Beiden waren spoedig op weg naar de apotheek van den heer Schouten aan het Verdronkenoord. Bij de Kapelsteeg vond' de venter het beter dat de ander Ldeei wachten, die zonder wantrouwen aan dezen wensch voldeed. Spoedig kwam hij terug en samen togen ze weer naar huis, waar de' vrouw de ketel met ongeveer een lialveu liter water, gelijk afge sproken was, op het vuur had staan. Ook had de veel belovende wonderdokter' slaolie en zout noodig en hij vertelde onder de hand dat hij een vrouw van kanker genezen had en een andere juffrouw die tengevolge van den slechten toestand van haar maag niets kon eten, weer zoover had gekregen dat zij nu reeds drie boterhammen kon nuttigen, terwijl hij eindelijk nog naar een boer in den Schermer moest om diens vee even van mond- en klauwzeer te genezen, waarvoor hij ook wel raad wist. De heer van D„ zijn vrouw eu zijn dochter waren wat in hun nopjes met zoo'n knapperd in aanraking te zijn gekomen. Het apothekerszalfje werd met het wa ter, de slaolie en het zout, door den wonderdokter ver mengd, waarna de patient den raad kreeg zich nu maar van den hals tot de borst met het goed in te smeren en hem tevens het verzoek werd gedaan voor logementkosten een gulden te leenen, daar de „dok ter'' slecht, bij kas was. Ook aan dit verzoek voldeed <le heer v. D. Toen de geleerde heer vertrokken was, begon de vrouw te "veronderstellen dat ze wel eens op- gelicht konden zijn, ze wilde iu geen geval dat haar man die poespas gebruikte. Den volgenden dag kwam de pseudo dokter echter to tig. Een pond kersen had hij voor de dochter mee gebracht en tegen den patient zeide hij „je begin te winnen, vriend, beslist je win." De dochter was evenwel naar buiten gegaan om de politie te halen. Toen deze kwam was de dokter al weer vertrokken. Hij had het zeker nog- al druk. Het genikte de politie evenwel hem op de Oudegracht aan te houden. Bij onderzoek bleek, dat hij in de apotheek voor 5 cents ruiterzalf had gekocht en daarvoor maar eventjes 7,had gevraagd! Naar alle waarschijnlijkheid zal thans de bed bedrogen uitkomen. I neger MOND- EN KLAUWZEER. In de algemeene vergadering van den Prov. N.H. Boerenbond is met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De Prov. N.-H. Boerenbond vergaderd d.d. 10 Juni 1911, gehoord de wijze waarop de boeren worden behandeld bij de bestrijding van het mond- en klauw zeer, bekend met de ontzettende financieele schade door velen hunner geleden, protesteert tegen het wille keurig optreden van sommige ambtenaren en verzoekt dringend aan de regeering, waarvan de Prov. N.-H. Boerenbond overtuigd is, dat zij alles doet in het be lang onzer veehouders, maatregelen te nemen om herhaling te doen voorkomen." De heer A. Colijn, van Amstelveen, leidde deze zaak in, terwijl de heer A. .1. van Benthem, secretaris van deze Bond, deze motie stelde.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2