DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Mo. 143 Honderd en dertiende Jaargang, 1911 DINSDAG 20 J U N I. Musketiers. BINNENLAND. De Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fï, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Zij, die zich met 1 JULI op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum uitgegeven nummers gratis en franco. De Directie. FEJUILJLiBTON vni. ALKMAARSCHE COURANT ALKMAAR, 20 Juni. Gisterenochtend heeft te Lissabon de opening plaats geluid van de constituante. Het woord constituante wekt herinneringen, doet denken aan Frankrijk. Allereerst natuurlijk aan de jaren 17,SP1791. Den 4den Mei 1789 kwamen, gelijk met weet, te Versailles 1200 afgevaardigden (800 van den adel, 300 van de geestelijkheid en 600 van den derden stand) bijeen en spoedig daarop verklaarde de burgerstand dat hij eigenlijk de Nationale Vergade ring vormde en hij was het dat die in de kaatsbaan den eed aflegde, niet uiteen te zullen gaan voor Frankrijk een staatsregeling had en die dus aanspraak mocht maken op den naam Constituante. Deze Con stituante volbracht haar taak, gaf de grondwet van 1791, welke door den koning werd bezworen. De tweede constituante (Mei 1848Mei 1849) gat' aan Frankrijk de grondwet der tweede republiek. Het voorloopig bewind was, toen de koning was ge weken, ingesteld en onder groote geestdrift was de republiek uitgeroepen. Verkiezingen voor do Natio nale Vergadering waren uitgeschreven, een uitvoerend bewind was gekozen. Thans heeft dan ook Portugal zijn constituante. De omwenteling ging in het land der Taag vlug en zoo goed als zonder bloedvergieten het koningschap had afgedaan en daarom kon het met zoo weinig moeite terzijde gesteld worden. Maar steeds was 't de vraag of het gelukken zou den nieuwen staat van za ken te consolideeren. Met de verandering van staats vorm waren immers niet een, twee, drie de misstanden weggenomen. En voortdurend, tot den huidigen dag toe, heeft dan ook de republikeinsche regeering in moeielijkheden gezeten. liet volk van Portugal ver wachtte van de republiek het onmogelijke op politiek en sociaal gebied, dacht dat nu in één klap alle maat schappelijke en staatkundige vraagstukken zouden worden opgelost. W ie mee hadden gedaan om de repu bliek in het leven te roepen, kwamen als redders van het vaderland loon eischen. Werklieden en ambtena ren gingen staken, de zaken kwamen tot stilstand, er ontstond ontevredenheid, wie Vroeger ,,leve de repu bliek" hadden geroepen, begonnen op de republiek te schelden en eens te denken aan een monarchale bewe ging. ITet bleef niet bij denken alleen voortdurend boorde men van geruchten en samenzweringen en zelfs dezen morgen brengen de buitenlandsche couranten ons geruchten, volgens welke een tegenrevolutie onmo gelijk meer lang kan uitblijveh. De regeering greep naar maatregelen tot zelfverdc diging. De welsprekende proclamaties over -verdraag zaamlieid en vrijheid werden opgeborgen, politieke te naar ALEXANDRE DUMAS. 27) _o_ Overigens was de Leefwijze der vier jonge lieden van oen vroolijken aard; Athos speelde, doch steeds met verlies. Echer leende hij nooit van zijn vrienden één penning, hoewel zijn beurs steeds voor hen geopend was; en wanneer hij op zijn woord had gespeeld', ging hij altijd zijn sehuldeischer des morgens te zes uur wekken, om hem zijn schuld vau den vorigen avond te voldoen. Porthos had luimen; op de dagen, dat hij won, was hij onbeschoft en tevens mild; wanneer hij verloor, zag men hem volstrekt niet gedurende eenige dagen, waarna hij niet een bleek en vrij lang gezicht, maar met geld in den zak, wederom te voorschijn kwam. Aramis speelde nooit. Hij was voorwaar de ongeschiktste musketier en de ongezelligste jongeling in gezelschap, die er te vinden was. ITij had altijd iets te doen. Somwijlen gebeurde bet, dat, te midden van een gastmaal, wanneer allen, opgewonden door den wijn, zich aan vroolijken kout overgaven en men nog een uur of drie aan tafel dacht te blijven, Ara mis op zijn horloge zag, met een bevalligen glimlach van zijn plaats opstond en afscheid van het gezel schap nam, om, .zooals hij zeide, een samenkomst te gaan houden met een geleerde, ter doorgronding van zekere geschilpunten. Een andermaal keerde hij naar buis terug, om een wetenschappelijk opstel af te wer ken, zijn vrienden verzoekende, hem niet te storen. Dan glimlachte Athos, met den bevalligen, maar droefgeestigen lach, die zoowel met zijn gelaatstrek ken overeen kwam, terwijl Porthos zijn glas ledigde, zwerende, dat Aramis nooit iets meer dan een dorps geestelijke zoude zijn. Planchet, de knecht van d'Artagnan, verdroeg de weelde goed; hij ontving dagelijks anderhalve frank, genstanders werden in de gevangenis geworpen, de dagbladpers werd onderdrukt, een strenge censuur werd ingevoerd. De regeerjng bleef dictatoriaal en de beloofde verkiezingen voor de constitueerende ver gaderingen werden voortdurend verdaagd. Toen die verkiezingen eindelijk werden gehouden, wist de re geering ze geheel te zetten naar haar hand ook hieraan is onderdrukking niet vreemd. Thans is, volgens de correspondent der „N.Rott.Ct.' de eenige die tijdig deze gebeurtenis seinde, de eonsti tuant-e onder reusachtige geestdrift geopend. „De uitroeping van de republiek, de vervallenver klaring van de monarchie en de verbanning van het buis Braganza zijn met eindeloos gejuich begroet, dat zich buiten bet gebouw voortplantte. De kanonnen van de kruisers donderden, vuurpijlen werden afge stoken, het volkslied werd gespeeld en er werd met zakdoeken gewuifd De afgevaardigden, tot tranen toe geroerd, omhelsden -elkaar. Daa rna werden de verschillende verklaringen van het balkon af voor de volksmassa ophieuw voorgele zen. Het volk omhelsde elkaar en juichte onafgebro ken voort." Het heeft waarlijk al tè veel van een vertooning, immers van vreugde en blijde ontroering bleek den lnatsten tijd niet veel. De tijd zal moeten leeren of niet ongelukkige partijtwisten in de constituante zul len uitbreken, en of aan het definitieve bewind de ge legenheid zal worden gegeven de republikeinsche voor nemens te volbrengen. SUBS1DIEEKING L. O. De „Standaard" verneemt, dat bij de antirev. leden der Tweede Kamer ernstig het voornemen bestaat om bij de behandeling van het aanhangig ontwerp tot wij ziging der wet op het Lager Onderwijs het daarheen te sturen, dat, zoo mogelijk, het ontwerp in dien zin gewijzigd wordt, dat het meer bevredigend werkt, met name ten opzichte van de groote steden, die, naar men klaagt, niet veel baat zouden vinden indien het ontwerp ongewijzigd werd aangenomen. HET EIGEN RIJWIEL BIJ RONDREIZEN* Blijkens aanschrijving van den minister van Water staat kunnén met ingang van 1 Juli a.s. de ambtena ren behoorende tot of onder zijn Departement, die voor 's Rijks dienst per rijwiel reizen doen, daarvoor een bedrag van 3 centen per afgelegden kilometer in rekening brengen. VACANTIEK AARTEN. Naar gemeld wordt geft de LI. IJ. S. M. gedurende de maanden Juli, Augustus en September vacantie- kaarten uit, geldig voor het afleggen eener reis in Ne derland met de lijnen dezer maatschappij, naar keuze van den reiziger tegen resp. 4, 3 en 2 voor de la, 2a en 3e klasse. Deze vacantiekaarten zijn zoowel op de stations en reisbureaux als op de bestelkantoren de zer maatschappij verkrijgbaar. COOLCOLIJN. Wij vernemen, aldus liet „Vaderland", het verbluf fende bericht voor welks juistheid wij echter in- en gedurende' een maand' kwam hij thuis, vroolijk als een vink en vol voorkomendheid jegens zijn meester. Toen de. wind des tegenspoeds begon te waaien over de huishouding in de Doodgraversstraat, dat is te zeg gen, toen de veertig' pistolen van den koning, zoo niet geheel, althans gedeeltelijk waren verteerd, begon hij klachten aan te heffen, die Athos akelig, Porthos on- welvoegelijk en Aramis dwaas vond. Athos^ gaf dus aan d'Artagnan den raad den snaak weg- te jagen; Forthos, dat men hem vooraf 'n dracht slagen zou geven, en Aramis beweerde, dat een mees ter niets anders dan het goede, dat men van hem zei- de, behoefde af te wachten. „Dat kunt gijlieden gemakkelijk zeggen", zeide d'Artagnan. >;Gij, Athos, die stom voor Grimaudj zijt» hem ver biedt. te spreken en bijgevolg- nooit iets verkeerds van hem hoort; gij, Porthos, die een prachtig leven leidt en een engel voor uw knecht Mousqueton zijt, en ein delijk, gij, Aramis, die, steeds aan mv studiën overge geven, een diepen eerbied aan uw zachtaardigen en vromen dienaar Bazijn inboezemt. Maar ik, die niets beteeken of eenige middelen heb, ik, die musketier noch lijfwacht ben, wat moet ik doen, om Planchet ge negenheid, vrees of eerbied in te boezemen?" „De zaak is teer", antwoordden de drie vrienden; het is een huishoudelijke zaak en bet is met de knechts als met de vrouwen, met moet hen onmiddel lijk op den voet stellen, waarop men wil, dat zij blijven zullen. Denk daarom goed na". D'Artagnan dacht na en besloot Planchet bij voor baat een pak slaag' te geven, hetgeen uitgevoerd werd niet de nauwgezetheid, welke d'Artagnan gewoon was irj alle dingen in acht te nemen. Toen, na hem duch tig te hebben afgerost, verbood hij hem, zijn dienst te verlaten, zonder zijn verlof; „want", voegde hij er bij, „de toekomst moet mij geluk schenken; ik wacht dan ook stellig betere tijden. Uw fortuin is dus gemaakt, wanneer gij bij mij blijft en ik ben een al te goed meester, om u uw fortuin te doen ontgaan, door u ver- 'of te geven om te vertrekken." Deze handelwijze boezemde den musketiers, voor 't staan dat het wetsontwerp in zake de officierstrac tementen, dat thans bij den Raad van Defensie is geen regeling' van de pensioenen der officieren bevat Verbluffend zal dit bericht zeker ook zijn voor hen die zich herinneren, dat de minister Cool tot aftreden werd genoodzaakt en de heer Colijn als zijn opvolger optrad, omdat de regeling van de pensioenen in het voorstel van den minister ontbrak. VOLKSONDERWIJS. De Nutscommissie voor Onderwijs, bestaande uit de hoeren dr. D. Bos, dr. H. F. R. Hub recht, L. C. T. Bi got, prof. dr. P. J. Blok, mr. L. A. Bybau, mr. LI. A E. Modderman, Johanna W. A. Naber, mr. M. Tyde man Jr., KI. de Vries Sz., J. Bruinwold Riedel, zegt in een uitgewerkte Schets, „de Grondslag van on Volksonderwijs", dat zij verwacht, dat het rapport der z.g. Ineenschakelingscommissie het uitgangspunt zal worden van een ingrijpende verandering in onder scheidene takken van ons onderwijs. De daarop be trekkelijke onderwijswetten zullen gewijzigd, sommige geheel omgewerkt moeten worden. Uitvoerig zet de schets de hoofdlijnen van wat de Nutscommissie bij de hervorming van het lager onder wijs wenscht uiteen en aan bet slot van het rapport dringt zij liet aangevoerde samenvattend aan op een spoedige regeling bij de wet van het voorbereidend la ger onderwijs; vestigt zij met klem de aandacht op de allereerst noodzakelijke verbetering van de opleiding der leerkrachten voor de lagere school; beveelt zij met kracht aan een uitbreiding van den leerplicht voor het volledig onderwijs tot 14 a 15 jaren, in een 8 klassige school; wekt zij zoowel de onderwijs-autoriteiten als de onder wijzers op, om in den geest van de boven aangegeven verbeteringen, het onderwijs in de lagere school voort durend te hervormen; en roept zij ten slotte de ouders op, om voor de be hartiging' van bovengenoemde gewichtige belangen van hunne kinderen met haar onvermoeid werkzaam te zijn. EEN VERONTWAARDIGDE RAAD. 'Te Zwolle protesteerden verschillende raadsleden in de gisteren gehouden raadsvergadering er tegen, dat onder den invloed van den inspecteur voor directeur van de nieuw op te richten Handelsschool slechts één persoon voorkwam. Ook op de voordracht voor leer- aar-boekliouden bleef slechts één persoon over, nu No. 2 zich teruggetrokken had. Men achtte liet beneden de waardigheid van den Raad zich voor eene keuze te laten stellen, van slechts één voorgedragene. B. en W. gaven t'e kennen, dat door hen nog moeite was gedaan om de voordracht aangevuld te krijgen, doch tevergeefs. Een raadslid wilde zelfs zoo noodig de rijks-subsidie opofferen en krachtig bij den minister protesteeren. Ten slotte werden uitgebracht 22 stemmen, waar van 11 blanco, zoodat de benoeming onwettig was. Een tweede vrije stemming gaf hetzelfde resultaat. B. en V namen daarna de geheele voordracht terug. VERORDENINGEN OP BESTUURBARE LUCHTBALLONS EN VLIEGMACHINES. B. en W. van 's-Gravenhage zullen in de vergadering van den gemeenteraad van aanstaanden Woensdag aan de orde stellen een wijziging der Algemeene Poli tieverordening, waarbij behoudens vergunning van B. en \Yhet verboden is, zich met een bestuurbare lucht ballon of in een vlieg'inachine te bevinden boven de bebouwde gedeelten der gemeente. doorzicht van d'Artagnan veel eerbied in, Planchet was niet minder door bewondering opgetogen en sprak biet meer van te vertrekken. De vier jongelingen leefden samen; d'Artagnan, aan hoegenaamd geen gewoonten verslaafd, dewijl hij uit de provincie, te midden van een, voor hem geheel nieuwe wereld terecht kwam, maakte zich onmiddellijk de gewoonten zijner vrienden eigen. Men stond des winters te acht en des zomers tegen zes uur op, wan- neem men bij den heer de Tréville ?t wachtwoord ging vernemen en zien lioe de zaken daar stonden. D'Ar tagnan, ofschoon geen musketier, nam den dienst ech ter met roerende nauwgezetheid waar; hij was altijd op wacht, omdat hij steeds dengenen zijner vrienden gezelschap hield, wiens wachtbeurt het was. Men kende hem aan liet hotel der musketiers en allen be schouwden hem als een goed kameraad. De heer de Tréville, die hem bij het eerste gezicht naar waarde had geschat, en hem veel vriendschap toedroeg, hield niet op, hem den koning aan te bevelen. Ook de drie musketiers betoonden van hun kant hun jeugdigen makker veel genegenheid. Die vriendschap, die deze vier mannen vereenigde, en de behoefte, elkander drie- 'of viermaal daags te zien en te spreken, dan nopens een tweegevecht, dan wegens zaken of uitspanningen, deed hen elkander achterna loopen, als de schaduw het lichaam en men ontmoette steeds de onaf scheidbaren, elkander zoeken de, tusschen liet Luxembourg en liet plein St. Sulpice, of van de straat Vneux Colombier tot aan liet Luxem bourg. Intusschen verwezenlijkten zich de beloften van den heer de Tréville. Op zekeren dag beval de koning den ridder des Essarts, d'Artagnan als kadet in zijn garde- kompagnie in te lijven. D'Artagnan hulde zich, al zuchtende, in die uniform, die hij, voor tien jaren zijns levens, tegen den musketiersrok zoude hebben willen verruilen. De lieer de Tréville beloofde hem echter die gunst, na een tweejarigen leertijd, die trou wens kon verkort worden, indien de gelegenheid zich aanbood, dat d'Artagnan den koning een of anderen heust bewijzen of een schitterende daad verrichten Overtreding van dit verbod zal gestraft worden met hechtenis van ten hoogste 6 dagen en met ver beurdverklaring van de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd. ILet schijnt B. en W. gewenscht, dat, in afwachting dat door de rijks wetgever bepalingen worden vastge steld, geldende voor het geheele rijk, voor de gemeente 's-Gravenhage een regeling worde getroffen, waarbij het verboden wordt zich, behoudens vergunning van B. en W., in een luchtschip als bedoeld, te bevinden boven de bebouwde gedeelten der gemeente. Door de Amsterdamsche commissie voor de straf verordeningen wordt aan den raad voorgesteld eene Y erordening betreffende de aanwezigheid van be- sti^Miare luchtballons en vliegmachines op 4, 5 en 6 Juli 1911 vast te stellen. Op die dagen dus tijdens het bezoek van den president der Fransche republiek hier ter stede zal het verboden zijn zicli in een be stuurbaren luchtballon of eene'vliegmachine te bevin den boven het gebied dezer gemeente. Overtreding- van deze bepaling wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste 25, terwijl de rechter bij de veroordeeling het voor werp of de voorwerpen, waarmede de overtreding ge pleegd is, verbeurd verklareu kan, voor zooverre zij den veroordeelde -toebehooren. LEVERING VAN DUINWATER. B. en W. van Haarlem stellen den Raad voor hen te machtigen, in overleg te treden met de besturen der omliggende gemeenten in zake de levering van duinwater. Reeds lang was van deze kwestie sprake, doch de Raad aarzelde daartoe over te gaan, vooral omdat men geen zekerheid had van voldoende waterproductie. Gebleken is, dat de aanwezige en de te verwachten hoeveelheid water voldoende kan geacht worden, al is het onderzoek der deskundige commissie nog niet afgeloopen. Deze commissie meent zélfs, dat het duin gebied, waarin de Haarlemsche winplaats legt, aange wezen is voor een gecombineerde waterlevering. Verder heeft het college van B. en W. zich ge wend tot den minister van Binnenlandsche Zaken met het verzoek aan de Staatscommissie voor de drinkwa tervoorziening op te dragen de grondslagen aan te geveD, waarnaar de waterprijzen zouden behooren te worden berekend. De minister heeft aan het verzoek voldaan en de Staatscommissie heeft de haar ver strekte opdracht aanvaard. M. J. SCHRöDER. f Zaterdag overleed te Groningen op 46jarigen leeftijd, de heer M. JSchröderin leven apotheker in het Academisch Ziekenhuis aldaar. Reeds in December van het vorige jaar openbaarde zich bij hem de eerste verschijnselen der ziekte, die te vroeg een einde aan zijn nuttig en werkzaam leven maakte. Maar ondanks zijn lijden, bleef hij tot op de laatste oogenblikken zijn aandacht aan de apotheek van het Ziekenhuis wijden. De heer Martin J. Schröder werd, naar de Prov. Gron. Ct. mededeelt, den 19 Januari 1864 geboren te Egmond aan Zee. Hij studeerde in de pharmacie aan de universiteit te Groningen en verwierf in December 1888 het apothekersdiploma. Nog in hetzelfde jaar werd de heer Schröder bij Ministerieel besluit benoemd tot apotheker van het ziekenhuis aan den Munneke- holm. Toen dit in 1908 buiten gebruik werd gesteld, was hij inmiddels reeds door de commissie van beheer van kon. D'Artagnan verwijderde zich op die biilofte en den volgenden dag nam zijn dienst een aanvang. Toen was de beurt aan Athos, Porthos en Aramis, om met d'Artagnan de wacht te betrekken, wanneer bet de beurt van dezen was; zoodat de kompagnie van den ridder des Essarts op den dag, dat d'Artagnan werd ingelijd, vier manschappen, in plaats van één verkreeg. EENE HOFINTRIGE. Intusschen waren de 40 pistolen van koning Loda- wijk XIII, zooals al het wereldsche, na een begin te hebben gehad, ten einde geraakt en met dat einde be vonden zich de vier vrienden in verlegenheid. Athos had aanvankelijk de vereeniging met zijn geld ondersteund. Porthos was hem opgevolgd en had, ge durende nog veertien dagen in de behoeften van allen voorzien; eindelijk was de beurt aan Aramis geko men, die zich bevallig hieraan onderwierp en, zooals hij zeide, er in geslaagd was, door het verkoopen zijner geleerde werken, zich eenige pistolen te verschaffen. Men nam ook wel zijn toevlucht tot den heer de Tréville, die eenig voorschot op de soldij gaf; maar dit hielpen niet veel voor drie musketiers, die reeds veel achterstallig waren en voor een soldaat van de garde, die nog geen soldij genoot.. Eindelijk, toen men zag, dat men dra niets meer zou bezitten, bracht men, door een laatste inspanning, acht of tien pistolen bij elkaar, die Porthos bij het spel waagde. Ongelukkig was de fortuin hem tegen, hij verloor alles en daarenboven vijfentwintig pisto len op eerewoord. Toen werd de verlegenheid nood en men zag de uitgehongerden, door hun lakeiên ge volgd, de kaden en de wachthuizen afloopen, hunnu vrienden zooveel mogelijk tot liet geven van maaltij den aansporende; want, volgens het oordeel van Ara mis, moest men, in voorspoedtijden, links en rechts uitnoodigingen tot maaltijden zaaien, om er eenige in tijd van nood te kunnen oogsten. Athos werd vier maal genoodigd en bracht telkens zijn vrienden met hun dienaren mede. Porthos had zes gelegenheden, waaraan hij zijn vrienden liet deelnemen. Aramis acht. Dit was iemand, zooals men reeds heeft kunnen zien, die weinig drukte maakte, maar veel uitvoerde. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1