STAiiSN i l'Wl li i; 1T E Aii A N 1). TELEGRAFISCH WEEKBERICHT. Datum. voorin, nam. voorm. nam. 21 Juni. 10.9 10.40 6.17 6.55 22 11.15 11.44 7.24 8.2 23 0.18 8.25 9.3 24 0.43 1.16 9.23 10.2 TE EGMOND AAN ZEE. 21 9.54 11.25 6.02 6.40 22 11— 11.29 7.09 7.47 23 11.4-5 12.03 8.10 8.48 21 d 12.28 1-01 9.08 9.47 liet Alg. Pro?. Stads- en Acad. Ziekenhuis te Gro ningen benoemd tot apotheker aan de nieuwe zieken- inrichting. Deze functie heeft hij tot zijn dood vervuld, al zijn krachten wijdende aan het ziekenhuis en aan de opleiding zijner talrijke leerlingen. De apotheek van het ziekenhuis wist hij te maken tot eene model inrichting. Zijn zéér omvangrijke taak, te voorzien in jde behoeften aan medicijnen en verbandstoft'en dei- verschillende klinieken van het ziekenhuis en boven dien in de receptuur ten behoeve der gemeente Gro ningen, werd steeds door hem met yver en nauwge zetheid vervuld. De lieer Schröder was niet alleen een zeer bekwaam apotheker, maar ook als wetenschappelijk man stond hij hoog aangeschreven, zooals kan blijken uit zijne telkens herhaalde benoeming tot lid der commissie voor de arts-examens, terwijl hij jaren lang lid was der commissie tot herziening der pharmacopoea neer landica. Ook had hij sedert kort zitting in de commis sie voor apothekers-examens. Bovenal maakte de heer Schröder zich verdienstelijk voor de opleiding van apo thekers-assistenten, van wie ongetwijfeld zeer velen den kundigen en humanen leermeester steeds met groote dankbaarheid zullen blijven gedenken. Van zijne hand verschenenen belangrijke bijdragen o. a. in het Pharmac utisch Weekblad, eene „Hand leiding bij het onderwijs in de Receptuur", welk alge meen gewaardeerd werk later door hem in samen werking met nu wijlen dr. H. G. de Zaaijer nog steeds werd uitgebreid en in telkens noodig gebleken nieuwe uitgaven op de hoogte van den tijd gehouden. DE KARWEIRTJPS. In Hollands Noorderkwartier zijn verschillende ak kers karwei woer aangetast' door de karweirups, het geen in geen tien jaar het geval is geweest. De om vang van de schade kan eerst worden nagegaan na 't oogsten. Vroeger heeft men de plaag voornamelijk bestreden door verbranding van het stroo, waarin de rups zich verpopt. SHIPPERS UIT HET HANDELSBLAD. Royaards gaat- in de omgeving van Alkmaar „Adam in Ballingschap" in de open lucht spelen. Wie zei ook weer dat het daar bij Alkmaar paradijs was? zoo 11 Het lid van Meester heeft Den Haag een is geslaagd. Mr. DE MEESTER, de Tweede Kamer mr. Th. II. de in de kliniek van het Roode Kruis in operatie ondergaan, welke naar wenseh (ilemeiif;(l nieuw». VOOR PRINSES JULIANA. Zooals men weet, ontving Prinses Juliana op haar jengsten verjaardag van hare ouders een boerderij in miniatuur ten geschenke. Naar aanleiding hiervan kwam de heer J. Bakker le Purmerend op 't denkbeeld, de Prinses een door hem in vrijen tijd vervaardigd stel benoodigdheden in mi niatuur voor deze boerderij aan te bieden. Hij vroeg en verkreeg daartoe van H. M. de Koningin verlof, zoodat dit over eenige dagen door hem zal worden aangeboden. 't Geheel bestaat, volgens het „Handelsblad", uit ï2 stuks; alle voorwerpen zijn geknipt. DE MELK DUURDER. Te Wormerveer hebben de melkverkoopers aan hun clientèle meegedeeld, dat zij besloten hebben van 19 Juni e.k. af de melk met I cent per liter te verhoogeu en dus den prijs te brengen op 9 cent- per liter. Zij zijn daartoe genoodzaakt wegens de hoogere kosten van het veehoudersbedrijf en den (wegens hoogere kaas- en hotel-prijzen) verhoogden prijs; dien de slijters moe ten betalen, waarbij nog komt-, dat de thans weer heerschende veeziekte verbazend veel offers eischt. Een heer komt in zijn tuin, waar een tuinjongen bezig i» geweest met zaaien. De heer kijkt, de tuin jongen is aan het werk; beiden stilzwijgend. Heer- vraagt: „Wat heb je gezaaid?" Tuinjongen kijkt verwonderd op: „Ik. meneer, ik heb niks gezaid." En nog eens als meneer hem blijk baar niet begrijpt: „Ik zai niks." Heer ongeduldig: „lk zie wel dat je nu niet zaait, ik vroeg: wat heb je gezaaid?" De jongen: „ik heb niks gezaid". Een andere meneer, zei, sprekend met zijn behan ger over de nieuwe gordijnen, die hij wilde laten ma ken in een van de kamers van zijn nieuwe huis: „Hier wilde ik saaien gordijnen hebben.'' De behanger ver werpend: „saien gordijnen, saien gordijnen, dat is te duur Het was eind November en de meneer van de saaien gordijnen wilde, dat eind December de behanger met alles gereed zou zijn. Hij bepaalde dus: „En eind December is dan alles klaar!?" De behanger ver schrikt: „Ain December, zoo gauw kan ik onmogelijk klaar komen." MOORD IN DE HAARLEMMERMEER. Mén meldt ons uit Haarlem, dat de vorige week de instructie in de zaken van de wed. ILogenhout en Van Exter gesloten is. Zij worden ieder beklaagd van moordVoor vrouw Hogenhout is door haar gekozen verdediger mr. L. van Gigh Jr. uit Amsterdam, eene memorie ter rechtbank ingediend, waarin hij verzoekt 0111 bui ten-vervolgingstelling van beklaagde, subsidiair ontslag uit de preventieve hechtenis. DE DUINEN IN. Twee Russen, die zich te Archangel op het stoom schip „Dwinn wisten te verstoppen, zijn hedenmorgen bij liet doorschutten te IJmuiden ontkomen en de dui nen ingevlucht. De politie tracht hen op te om hun identiteit te kunnen vaststellen. M. Butter, J. v. d. Molen Sr. en J. Frans werden opnieuw candidaat gesteld. Of de kiezers vlug naar de stembus zullen zijn er heen to gaan om al deze heeren te herkiezen? De uitkomst zal liet leeren, maar twijfel bestaat. DORDTSCHE VLIEGWEEK. Het loopt den ondernemers van de Dordtsche vlieg- week niet mee. Zaterdag en Zondag was het de wind, gisteren de regen die het opstijgen verhinderde. Gis teren heeft Mulder 3 minuten gevlogen. Het aantal betalende bezoekers bedraagt over de drie dagen nog geen duizend. STUDENTIKOOS. Naar de N. Winschoter Cour. meldt hebben eenige Groninger studenten van polderjongens te Belling- wolde een woonwagen gekocht, om er een reis mee naar Holland te maken. Gister is liet voertuig in ont vangst genomen. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN. In de gisteravond in het lokaal van den heer A. Peperkamp gehouden vergadering van de R.K. kies vereniging „Vrijheid en Recht" werd tot candidaat voor een der twee nieuwe zetels in den gemeenteraad dus in district I gesteld de heer J. F. M. Endel, ter- I wijl de vergadering besloot accoord te gaan met het schrijven van de liberale kiesvereeniging „Eensgezind heid", ten aanzien van de aftredende leden. De heer Endel werd ook tot bestuurslid van „Vrijheid en Recht" gekozen. Men deelde ons mede, dat er pogingen worden aan gewend om den heer Ringers behalve in district I ook in district III te candideeren. o. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. sporen DE KERSEN-CAMPAGNE. Men meldt uit de Betuwe aan het „Handelsblad": De kersencampagne is thans in vollen gang; overal heerscht drukte en bedrijvigheid. Algemeen is men van oordeel, dat de Meikersen dit jaar spoedig afge- geloopen zullen zijn. De prijzen waren deze week dalende. Voor 't bui tenland werd ontvangen voor 7 a 8 cent per pond. Op de veilingen was de aanvoer buitengewoon groot; op een dag der veilingvereniging Over-Betuwe zelfs on geveer 40,000 pond; de handel was vlug en levendig. Prijzen waren: le kwaliteit 874 a 10 cent per pond; 2e kwaliteit 3% a. 5 cent; roode kersen 5% a 71/2 cent. De totale aanvoer kan deze week wel op eenige hon derdduizenden kilo's geschat worden. DE BRAND TE BINNEN WIJZEND. Kranig schijnen te zijn opgetreden de gebroeders Beemsterboer, rietdekkers te Wervershoof, die de hof stede van den heer Gr., welke reeds een paar uur van binnen brandde en door 4 spuiten niet kon behouden worden, voor verder afbranden wisten te vrijwaren, door met levensgevaar op het reeds brandende rieten dak te klimmen en het brandende riet naar beneden te werpen. Met deze redding bleven zeker nog- twee andere kapitale boerenplaatsen bewaard. Verbrand zijn in het geheel de boerderijen van C. Muijs, W. Zilver, benevens diens winkel, waarin fou- ragehandel, twee plaatsen van den heer K. Berkhout, die van C. Posch, Jn. Stapel, J. Commandeur, G. Bes- seling, Jb. Bijvoet, Snip en Donker. Bovendien wer den nog 2 kleine woningen een prooi der vlammen. De aangerichte schade is niet te schatten, zelfs niet bij eenige benadering. De boerenplaatsen toch die door het vuur zijn gered hebben enorme schade door het water geleden. En bovendien wie zal taxeeren naar waarde die schatten antiek, gouden en zilveren sieraden en juweelen. Zeker, van een en ander is nog wat gered kunnen worden. Maar daartegenover staat, dat van een boerenplaats kasten met antiek zilver en schatten van oud-porcelein zijn vernield geworden. I emoer ook niet daar de assurantie-maatschappijen juist die schatten, die voor de eigenaars eeii bijzonde re waarde soms hebben, niet zullen' kunnen betalen. Ook de bloembollen, welke men was begonnen te kweeken en welke op de zolders lagen, waren niet ver zekerd. Het bericht, dat de zuivelfabriek en de varkensmes- terij zijn verbrand, is onjuist. Voor deze gebouwen be stond niet het geringste gevaar. Gisteren werd er gesproken over welke niet aan hun doel beantwoor van een door den heer Van Vuure Jr. was geopend. Men zou daaruit kunnen opmaken, dat deze brand kasten uit het magazijn van den heer Van Vuure af komstig waren. indien men diens fabrikaat niet kende. De bedoeldo brandkasten waren van inferieure kwaliteit konden dus niet van den heer Van Vuure zijn. twee brandkasten hadden en waar- BLOEMBOLLEN. I e Beverwijk valt de bloembollenoogst tegen. Nadat eerst vele soorten geleden hadden van de strenge vorst, zijn de planten te vroeg- afgestorven door de felle zon en de droogte. De bollen zijn daardoor klein van stuk en niet uitgegroeid. Tulpen geven slechts een middelmatig beschot. De narcissen zijn iets beter. Engelsche en Spaansclie-Tris zijn vrij goed. Ook van de hyacinthen, welke eerst over een dag of veertien worden opgenomen, verwacht men geen flink gewas. AARDBEIEN. Te Beverwijk is de verzending- van aardbeien naar liet buitenland begonnen. De prijzen wisselden tus- schen 23 en 26 cent per kilogram. De coöperatieve Tuindersvereenig-ing „Kennemer- land had reeds Woensdag één waggon als proef naar Duitschland verzonden. Zaterdagavond werden uit Beverwijk 27 waggons verzonden. Om in deze buitengewone drukte te voorzien is het personeel van het station Beverwijk versterkt en is den geheelen dag een locomotief beschikbaar voor het rangeeren van de geladen waggons. UIT HEER HUGOWAARD. Gister vergaderde opnieuw de Prot. Kiesvereeni ging- „Burgerplicht", in hoofdzaak met het oog op do a.s. Gemeenteraadsverkiezing. Bij afwezigheid van den voorzitter fungeerde de vi- ce-voorzitter. Ingekomen was een schrijven namens de R. Kath. Kiesvereenigingen „Recht en Orde" en „Recht en Plicht waarin afwijzend werd beschikt op het ver zoek van „Burgerplicht" om over de a.s. verkiezing met elkander te confereeren, terwijl in dit schrijven te vens werd medegedeeld, dat genoemde kiesvereenigin gen nevens de aftredende leden 5 R, Kath. eandidaten wenschten te stellen. In een tweede schrijven werd medegedeeld, dat candidaat waren gesteld de heeren D. Wijnker, voor de vacature P. Wonder Az., P. Borst, C. Zuurbier, O. Schouten en H. Overtoom. Van den heer N. Pool was de mededeelmg- ingekomen dat hij de Candida tuur van „Burgerplicht" aanvaardde. I ot bestuurslid voor wijk 1 werd aangewezen de heer A. Brands. Een tamelijk algemeene discussie ontstond bij de bespreking en zoo noodig, candidaatstelling voor le den van den gemeenteraad, waarbij naar aanleiding der ingekomen mededeelingen van de R. Kath. kies vereenigingen de houding dier partij werd afgekeurd. Besloten werd voor de zetels, waarover „Burgerplicht" zicli nog niet uitsprak, nu nog 2 vrijzinnige eandida ten te stellen en steun toe te zeggen aan de Anti-Re- volutionnairen voor den anderen zetel, en hiervan me- dedeeling te doen aan de Anti-Rev. kiesvereeniging alhier. Nu opmaking oener groslijst waarop 12 personen voorkwamen en bespreking dier voorloopige eandida ten. werden met zeer groote meerderheid tot offiei- eele eandidaten gekozen de heeren K. Molenaar en Jc. Met. die beiden deze candidatuur aanvaardden. Na eenige bespreking over de propaganda, werd beslo ten deze op te dragen aan het bestuur. Bij de rondvraag- dankte, de heer Met nog de aan wezigen voor den steun hem verleend bij de Staten verkiezing. De voorzitter sloot hierna de vergadering, dankzeg gend voor de medewerking en opkomst en den wenseh uitsprekende, dat de eandidaten van „Burgerplicht" gekozen zullen worden. De eandidaten door „Burgerplicht" gesteld zijn al- zoo de volgende personen: D. Appel, J. v. d. Oord (bei den af tred.), N. Pool voor de vacature P. Wonder Az„ I Blauw; K. Molenaar en Jc. Met, terwijl nog overgenomen zal worden een candidaat te stellen dooi de aiitivevolutionnaire kiesvereeniging. MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer neemt in deze gemeente nog steeds in omvang toe, reeds zijn bij 86 kudden gevallen geconstateerd terwijl 7 koeien, 9 kalveren, 2 varkens, 1 big en 1 schaap aan de gevreesde ziekte zijn gestorven. Gisteren zijn aan de markt 2 aan de ziekte lijdende kalveren en 1 verdacht kalf in beslag genomen. BENOEMING NOODHULP-KAASDRAGERS. In verband met de uitbreiding van personeel ter ka smarkt, tengevolge van de oprichting van het Oranje veem, zijn door B. en W. benoemd tot noodhulp-kaas dragers de navolgende personenG Bronner, J. Kaan dorp, P. Poorter, W. Admiraal, H. Koch, J. G. de Jonge, T. Wolzak, D. Kiewitt, Jb. Bruijn, N. P. Stok man, W. Adelaar en B. Hartog. GESLAAGD. Da lieer D. Huijser van Reenen, oud-leerling van het Gymnasium alhier, legde aan de Universiteit te Amsterdam het propedeutisch examen in de genees kunde af met de onderscheiding „cum laude". MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de hoer H. A. Maas, o e n s d a g 21 Juni. van 8 tot 10 uur, in de Buiten-Sociëteit. op W -o 4. Labory. Mozart, Titi. Kwast. Programma. 1. Le Tnomphe Marche 2. Overture zur Oper „Titus" 3a. Serenade voor fluit en hoorn (corno) Gavotte „Willem III" fantasie uit de opera „Tan- hauser'Wagner Pauze. Ov rture Comique „Ein Sommerabend" Walzer Wilhelmus Krünings Caprice Roi Albert Marche Kéler Béla. Waldteufel. Kontsky. Ellenberg. Barra, 4uur 3 minuten 34-75 seoonden; Duval, 4 uur 31 minuten 49Y5 seconden; Garros, 5 uur 3 minuten l1/, seconden; Eenaux, 13 uur 56 minuten 10 seconden; Kimmerling-, 22 uur, 44 minuten 342/5 seconden; 1 abuteau, 23 uur 58 minuten 414/5 seconden; Prévost, 24 uur 8 minuten 343/a seconden; V ijnmalen, 24 uur 18 minuten 15 seconden; V er rept, 25 uur 4 minuten 408/5 seconden; Gibert, 25 uur 8 minuten 84/5 seconden; Amerigo, 25 i!ur 12 minuten 40V5 seconden; Bathiat, 25 uur 50 minuten 54Y.J seconden; In het geheel 11 een- en 5 tweedekkers NOODLOTTIG ONGELUK. In een trein naar Frankfort werd Zondag een 25- jang aehitect onpasselijk. Hij boog zich uit het raam pje voorover, op het zelfde oogenblik kwam er uit de andere richting op de andere rails éen sneltrein. Van een der wagens van den sneltrein stond een deur open en den achitect werd bijna het hoofd afgescheurd. Hij viel dood in de coupé, waarin zijn verloofde en zijn zuster zaten. DE BRUILOFT VAN AMERIKA's PRESIDENT. De lieer en mevrouw Taft hebben gisteren hun zil veren bruiloft gevierd. Het plan was een tuinfeest te geven, waarop 5000 gasten werden verwacht. Al deze lieden kregen een stukje van de bruiloftskoek, welk reusachtig gevaarte door zes flinke kerels van het station naar liet Witte Huis werd gebracht. Het zilveien bruidspaar heeft prachtige geschenken ont vangen. En een oude 83-jarige tante van den Presi dent, heeft verzekerd, dat hij zeer zeker weer gekozen zal worden. KORTE BERICHTEN. - De zeeliedenstaking breidt zich uit, vooral in Engeland, waar gisteren meer dan 180 Engelsche schepen genoodzaakt waren stil te blijven liggen. Te Southampton legden gisteren 1000 bootwerkers den arbeid neer. -. In Galicië ontstonden ter gelegenheid van de verkiezingen van den Rijksraad botsingen tusschen de bevolking en de militairen. De infanterie doodde 8 personen. Te St. Petersburg is gisteren een proces wegens omkooping begonnen. Een firma had twee millioen uitgegeven om ambtenaren om te koopen. Er zijn 76 beklaagden (ambtenaren van het rijk en de firma) en 104 getuigen. Het proces zal wel maanden duren, Uit Engelsch-Indië komen weer eenige berichten over gelukte aanslagen op overheidspersonen, o. a. uit Calcutta en Simla. De redacteur van een sociaal-democratisch blad te Bochum, die den roman van Zola „Arbeid" als feuilleton had gegeven, wegens verspreiding van een onzedelijk geschrift tot 20 mark boete subs. 4 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Blijkens het pas verschenen verslag over de be- giooting voor schoone kunsten,'kost elke opvoering in de Parijsche Opera 17000 francs, de verlichting (7000 lampen) kost per avond 900 francs. De opera heeft 2000 personen in dienst. De rapporteur, die me dedeelt dat te Milaan het tekort van de opera 150.000, te Weenen 1 millioen en te Nieuw-York 600.000 gul den bedraagt, meent dat de staat beter moet steunen. Te Kieff zijn nieuwe onderdrukkingen van Joden begonnen. Ongeveer duizend Joden zullen door de politie worden uitgewezen. Burgerlijke Mand. GEBOREN. 19 Juni. Dirk, z. van Jan de Waard en Neeltje Walch, 20 Dirkz. van George Anderson en Maartje Hellingman. OVERLEDEN. 19 Juni. Johanna Elisabeth Müller, wed. Cornelis Jo hannes Reiziger, 81 jaar. Louis Hanegraaff, 4 jaar. 20 Jan Asjes, 60 j. Laatste berichten. BENOEMD. srG RAYENIIAGE, 20 Juni. Benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar, de Reilingh, thans te Sappenneer. L VAN TEXEL. In de gisteravond gehouden vergadering der vrij zinnige kiesvereeniging werden definitief candidaat ge steld voor lid van den gemeenteraad de heeren W. Mets Tz., Jb. Kikkert P.Pz., K. Lap en A. Langeveld I z., alle vier aftredend. Voor de twee nieuwe zetels, tengevolge van de vermeerdering der bevolking, wer den candidaat gesteld de heeren M Reuvers en J. C. Visser. UIT HEILOO. Alhier vergaderde in het lokaal van den heer C. Helder de Liberale Kiesvereeniging „Vrijheid door Orde" onder voorzitterschap van den heer Jhr. Mr. P. van Eoreest. 21 leden waren opgekomen. Na het openingswoord van den voorzitter had eerst Bestuursverkiezing plaats. De heeren ds. D. Eilerts de Haan en A. Green w werden dadelijk herkozen, terwijl eerst na vele stem mingen in plaats van den lieer'P. v. 't Veer, die niet langer bestuurslid wenschte te blijven, gekozen werd de heer D. J, Ruijter. De heer J. Paarlberg deelde als Penningmeester mede, dat in de kas een batig saldo was van f 11,861/ afloop dezer werkzaamheden kwam de hoofd Na schotel, het stellen van eandidaten voor den gemeen tel aad, aan de orde. Nu kwamen de tongen los. Bij dezen met wat meer, bij een ander met wat minder hartstocht werd de nieuwe regeling van den Hoofdelijken Omslag in deze gemeente besproken, niet één van goedkeuring. Wat is de kwestie? Het progressieve beginsel dat vroeger in den H. O. zat, hebben de raadsleden vervangen door een ander en nu betaalt ieder evenveel van elke f 100. Velen zien door deze regeling hun belasting met 40 tot 60 en meer pet. verhoogd. De meening is, dat deze ver deeling niet naar draagkracht is, vandaar de vele onte vredenen. Ja, de aftredende raadsleden schenen het in het eerst hard in deze vergadering te verantwoorden te zullen hebben. De drie aftredende leden de heeren Gemeiigile Mcdedeeliugcn. DE EUROPEESCIIE RONDVLUCHT. De 1' ransche Kamer en de Parijsche gemeenteraad hebben in moties waardeering en bewondering uitge sproken en hulde gebracht aan de vliegers, die Zondag slachtoffers werden bij de verovering van de lucht. Voorts werd in de motie van den gemeenteraad de wenseh uitgesproken, dat de fabrikanten in de toe komst ongevallen, veroorzaakt door het in brand gera ken der vliegtoestellen, tengevolge van het breken dei- toevoerbuizen der benzine, trachten te vermijdeji. De F ransche minister van oorlog heeft in den Se naat verklaard een tegenstander te zijn van deelne ming door officieren aan particuliere vliegtochten. De heer Jan Feith vertelt in het „Handelsblad" smakelijk van Wijnmalen's avontuur: Wijnmalen is geland bij een klein plaatsje, Rallin- court. De vlieger had geen enkel van de berkenning- teekenen op den grond gezien, maar was toch zonder fouten op Reims afgevlogen. Het eerste deel na Reims, op de open, weinig glooi ende vlakten, was het snel gegaan, naar ltéthel, dertig kilometer ver, in elf minuten. Maar daarna was de wind hoe langer hoe meer gaan hinderen; bij het stijgen van het landschap, bij het boschrijker wor den van de streek, werd zijn toestel hoe langer hoe moeilijker te besturen. Hij zat daar, bezweet van de voortdurende inspanning, vruchteloos te werken. En zonder zich noodeloos te wagen, Meziaves op twinttg kilometer vooruit nog te bereiken, was hij hier maar op de wei achter den berg gedaald. De honderdvijftig' bewoners van Eailincourt waren uitgeloopen naar hun beek-weitje, om op hun gemak te gaan gapen naar dit Zondagsche hemelverschijnsel. Wijnmalen had ze dadelijk gemobiliseerd, om met vereende krachten het. weitje af te stappen, in rusti ge, stevige gelederen, het gras, de varens, de bloemen plat-trappend, en aldus een vlakken aanloop vrij te maken, ais hij straks weer zou opstijgen. Maar de wind werd steeds nukkiger en rukkiger en dus stelde hij zijn vertrek uit tot den namiddag. j Toen dan Wijnmalen zijn verhaal verteld) had, en het eierep-en-brood-diner verwerkt was, wilde hij wel j nat gaan slapen. En Koolhoven zou dan ook maar j die paar uur van gedwongen rust waarnemen, nu het j wachten was op het bedaren van den wind. Toen werd Wijnmalen in de wonderlijkste alkoof geïnstalleerd, die zich ergens ter wereld behalve dan in Rallineourt! bedenken laat; en Frits Kool hoven, die met z'n twee meter overal ruimte te kort komt, wrong zich maar liever in den Fiat-wagen en sliep over het stuur. De officieele volgorde van aankomst met de tijden -volgens de „Etoile Beige" gistermorgen om 9 uur: i. idart, 3 uuur 9 minuten 54"/8 seconden; édrines, 3 uur 38 minuten 35% seconden; Weijman, 3 uur 55 minuten lö1^ seconden; EEN KERK AFGEBRAND. GRONINGEN, 20 Juni. Tengevolge van het inslaan van den bliksem is de toren van de Nederl. Hervormde kerk te Bedum afgebrand. De toren werd gisteravond half elf getroffen, de brand werd pas te half twee ontdekt. De kerk en de toren zijn verzekerd voor f 10.000 bij de 's Hertogenbossche maatschappij. De schade moet echter grooter zijn. De stoomspuit uit Groningen kwam omstreeks half vijf. Te 4.20 was het uurwerk blijven stilstaan en kort daarop kwam de haart naar beneden en stortte door het dak heen in de kerk. De kerk dateert uit de 14de eeuw, is 69 meter hoog en geheel van tufsteen opge trokken. MOORD. s- HELIOGENBOSCH, 20 Juni. Hedenmiddag* is de veertigjarige W. van der Leest, vader van 7 kinde ren, te Oss in een sloot vermoord gevonden. De da der is onbekend. DE REPUBLIEK ERKEND. LISSABON, 20 Juni. Na de zitting van de consti- tueerende vergadering- begaf zich de zaakgelastigde der Vereenigde Staten naar den minister van buiten- landsche zaken om hem de erkenning der republiek door de regeering der Vereenigde Staten mede te deelen. Het volk hield een geestdriftige betooging voor het legatie-gebouw der Vereenigde Staten. Vaar waarnemingen verricht in den 20 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandscfe Meteorologisch Instituut te De Bilt, OVERZICHT. (Geldig tot den avond van den 21 Juni.) m nei gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den baromter 770.3 te Horta. De laagste stand van den barometer 750.6 te Tbors- havu. VERWACHTING. .Meest watige westelijke tot zuid-westelijken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer. Neerslag te Alkmaar op 20 Juni: 20.9 m.M. KORT OVERZICHT V. D. WEERSGESTELD HEID. De lage drukking in het westen verplaatst zich noordwaarts en wordt in 't zuid-westen gevolgd door hooge drukking. Onder invloed van het laag vielen o. n. in ons land overvloedige regens. Voorloopig is nog eenigszins regenachtig weer te verwachten; de barometer is bij ons reeds langzaam rijzende; later is afnemende bewolking te verwachten en kunnen we bij zuid-westen wind op goed zomerweer rekenen. De i temperatuur verschilt meest weinig van normaal. M. morgen van HOOG EN LAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE 3. 4. Beaumont, 4 uur 2 minuten 451/s seconden; n V it

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2