WT便TT5l7 STADSNIEUWS. DE UTRECHTSCHE LUSTRUMEEESTEN. -V- i reit- J. O. Hazeloop, rijkstuinbouwleei-aaf alhier eu Nobel, rijkslandbouwleeraar to Schageu. Zoo is dan heden de groote dag aangebroken, de dag van den gecostumeerden optocht, voorstellende het belegeringsleger van Willem IV, Graaf van Henegou wen, Holland en Zeeland, Heer van1 Friesland, en de voornaamste Utrechtsche belegerden na den vrede op St. Maria Mngdalenadag (22 Juli) 1345. Men weet dat oorspronkelijk het plan bestond een gebeurtenis uit den Napoleontischen tijd te doen her leven, doch de Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht achtte een dergelijke daad on-nationa- listisch en het Studentencorps had zich 'slechts te schikken, wilde het niet de kans loopen den noodigen steun van hooger hand te moeten ontberen. Toen hechtte het zijn goedkeuring aan een tweede plan, dat tot onderwerp had de ontmoeting van één der Fransche Bodewijken met Hendrik IV van Enge land te Coblenz, doch heel spoedig daarop maakte de Maskerade-commissie bekend, dat ook van dit plan af gezien was en zij het oog had laten vallen op liet tijd perk van de belegering van Utrecht door graaf Willem IV van Holland in den jare 1345, een plan van de Maskerade-commissie zelve. Ongetwijfeld heeft de Maskerade-commissie hier mede een dankbaar onderwerp gekozen. Immers dit 'tijdperk der Middeleeuwen biedt reeds een weelde van rijke en fraaie costumes en onder leiding van den be kenden sierkunstenaar Antoon Molken-boer is alles gedaan om de uitbeelding van het bovengenoemde feit uit onze vaderlandsche geschiedenis historisch zoo ge trouw mogelijk te doen zijn. Er is in binnen- en bui- tenlandsche musea een diepgaande studie gemaakt uit handschriften, geschiedboeken e. d. en het resultaat van dit omvangrijk onderzoek is de scliitterende op tocht geweest, die heden door de straten der oude Bis- schopstad trok. Het weer hield zich goed al viel er af en toe wat regen. De treinen hadden duizenden vreemdelingen aangevoerd en alom heerschte vroolijkheid en klonk er muziek. De stoet werd geopend door Ilenegouwscho klaroen blazers en lansknechten. En dan is een der eerste ridders die in den stoet naderen Jan van Henegouwen, heer van Beaumont, voorgesteld door den heer J. B. Waller. Wij beginnen met te zeggen, dat alle voor te stellen ridders maliënkolders dragen, sommige verguld of verzilverd, anderen'van ijzer of staal, daarover be vindt zich de wapenrok, zoodanig, dat de maliënkolder aan armen en beenen en aan het hoofd zichtbaar is. Wat deze maliënkolder aangaat, vertoont reeds over gangsverschijnselen tot het in de 15e eeuw ontstaande plaathnrnas, in den vorm van versterkingsstukken aan armen en beenen. De wapenrok van Jan van Henegouwen, dien wij thans zagen naderen, was vervaardigd van goudbro- caat, waarop geborduurd de Henegouwsche leeuw. Hij is getooid met een vervaarlijken met pauwveeren ver sierden strijdhelm, waarvan het gewicht op pl.m. 6 kilo te schatten is. Tal van edelen volgden op hem, gezeten op paarden met prachtige tuigen, welke het wapen van den ridder dragen. Wij noemen o.a. Gerard de Florenville (D. Everts) vaandeldrager van graaf Willem IV. Deze droeg een gouden wapenrusting, met een wapenrok waarop als motieven een blauwen en zilveren balk. En nadat wederom enkele ridders, o.a. de heeren van Polanen, van der Merwede, Van Wassenaar e.a., de een nog al schitterender dan de andere, voorbij ons heengetrokken zijn, nadert de hoofdpersoon uit den gecostumeerden optocht, graaf Willem IV, voorgesteld door den heer M. R. Rader- mncher Sehorer. Zijn eostuum wordt gevormd door een gouden maliënkolder, met gouden been- en arm- stukkea, waarover de grafelijke wapenrok van goud- brocaat met de hierop in roode en zwarte zijde gebor duurde staande leeuwen van Holland en Henegouwen. Duik en zwaard zijn vastgehecht aan een fluweelen ceintuur; hierop èn op den grafelijken mantel, die over wapenrok en maliënkolder heenhangt, komen ver sieringen voor van paarlen en bloedkoralen. Het spreekt vanzelf, dat wanneer men in deze beschrijving gesproken vindt van goud, zilver en edelgesteenten, niet de echte grondstoffen zijn bedoeld; dit zou na tuurlijk a 1 t e kostbaar geworden zijn. Overal is imitatie gebezigd, maar dan kostbare imitatie, wat naar wij hooren vooral bij de edelgesteenten het geval moet zijn. De lakenmantel van graaf Willem IV, die zwierig over de schouders is heengeworpen, heeft een beige kleur en is met roode zijde gevoerd. Verder droeg de graaf nog een kroon van edelgesteenten. En hierop trok weer onafgebroken een stroom van ridders ons voorbij. Een der voornaamste was Wil lem van Duivenvoorde, (M. G. A. van Stoekum tot Akendam), met een eostuum van goud brocaat en drie halve manen daarin geborduurd. Verder herkennen wij op de wapenrokken de ridders Floris van Haam stede, Wolfaert van Borssele, Dréderic van Brederode en nog zoovele anderen, aan wier opsomming we niet zullen beginnen. De beeren van Abcoude, van Mont- foort en van Vinnen zagen wij o. a. nog passeeren, verder den hertog van Gelre met blauwsatijnen wa penrok geborduurd met een gouden leeuw. Schitterend was ook de verschijning van den bis schop van Utrecht, Johannes van Arkel (E. J. Fro- wein). Deze was gekleed in een dalmatiek van ve lours de Gènes met geborduurd motief „la chasse du roi Dagobert" (copie in het museum te Lyon). Bij dit priesterkleed sluit zich aan een gouden wapenrus ting met versterkingsstukken. Aan het slot van den optocht kwamen de hoofdman nen der Utrechtsche gilden, dragende de vanen van de gilden der riemsnijders, Backers, Viscopers, Louwers, Boterlude, Wantsnijders, Brouwers, Cordewaniers, Bijlhouwers, Steenbikkers, Marsluden, allen gekleed ir; de uiteraard meer sobere kleeding der middeleeuw- sehe burgers. Verder nog belegeringstuig, knechten en „garsoe- nen", waarna het muziekkorps van het le regiment vehl-artrllerie den stoet, sloot. Als een merkwaardigheid moge worden vermeld, dat een aantal historische personen uit de 14e eeuw werden voorgesteld door 20e eeuwers van bijna geheel gelijken naam en vrij zeker afstammelingen van hen. Zoo woi'dt o. a. Ghijsbert van Hardenbroec voorgesteld door deu heer K. J. G. van Hardenbroek, Sweder van Herde door den heer E. van Heerdt tot Eversberg, en Rolof van Hovele, heer van den Iloevele, door M. 0. Tli. M. van Hövell tot Westerflier. De geheele stoet, die om 1 uur zich vanaf het Wil- helminapark zich in beweging zette, bestond uit 270 personen, waaronder bij de honderd studenten, de rest anonymi, en vormde een indrukwekkend schouwspel. Fleurige gewaden van de kostbaarste stof, blinkende helmen, wapperende vanen aan ranke lansen, sierlijk bewerkte'zwaarden, onder hunne tot den grond af hangende schabrakken trotsch stappende paarden, 't. was alles een lust voor de oogen en het heeft den tien duizenden en tienduizenden toeschouwers, van heinde en verre in Utrecht's versierde straten saamgestroomd een denkbeeld kunnen geven van de moeite en de kos ten aan den glorieuzeu stoet besteed. De hoofdpersonen uit den stoet werden vaak onder bloemen bedolven. Op den Steenweg word eene gecnl- ligrafeerde oorkonde aangeboden, terwijl in de Twijn- straat, namens burgemeester en schepenen der wijk T.olsteegpoort, aan graafWillem IV de sleutels van de herbouwde Tolsteegpoort, vergezeld van een oor konde, werden overhandigd. DE EUROPEESCHE ROKT)VLUGUT Scheen het alsof, gelijk In het Hbld. werd opge merkt, de geheele rondvlucht door den Holla ndschen wind overhoop geblazen zou wordeu, wijl de vliegers zijn overmacht erkenden en hij de sterkste was geble ven, gisteren is er tochl weer schot gekomen. In greenwichtijd vertrokken achtereenvolgens (niet offi cieel, daar het officieele vertrekuur nu eenmaal is vastgesteld op Zondagmorgen 4 uur 6)Beaumont 2 uur 15. Garros 2 uur 23. Kimmerliug 3 uur 11. Ta- buteau 3 uur 23. Duval 3 uur 24. Védrines 3 uur 26. Train 3 uur 31. Vidart 3 uur 27. Gilbert 4 uur 22. Re name 4 uur 25. Wijnmalen 4 uur 33. Barra 4 uur 40. Prévost 5 uur 41. Beaumont (hij heet. eigenlijk Couneau en is Fransch zeeofficier) is er letterlijk „stilletjes van doorgegaan," profiteerend van de fouten zijner tegen standers, die hem toen zoo spoedig mogelijk gevolgd zijn en die later beweerden, dat hij zich niet aan een afspraak had gehouden en deswege protesteerden. 'Te Berchem (het Belgische vliegveld) kwamen ze aldus aan: 1. Beaumont om 5.24. 2. Kimmerling om 6.45. 3. Védrines om 6.24. 4. Garros om 6.37. 5. Glbert cm 6.57. 6. Dtaval om' 7.42. 7. Renaux om 8.03. De achtste is, blijkens een door ons ontvangen tele gram Wijnmalen die om 0 uur 5 arriveerde. Hij had weer erg pech! Driemaal moest hij uit Soesterberg vertrekken. Den eersten keer bij 't draaien van de schroef, de muziek van den vlieger, nam hij afscheid van zijn jon ge vrouw. Men bleef wat bescheiden ter zijde maar uit de verte zag men toch wel dat 't aandoenlijk was. Mevrouw Wijnmalen hield zich goed omhelsde haar man en toen hij op 't bankje zat drukte ze hem nog even de hand, waren 't een paar woorden., een blik! Los en daar zwierde hij weg als de anderen, schom melend, afdrijvend uit de richting. Toen had ook mevrouw Wijnmalen heel moeilijke oogenblikken. Hij is teruggekomen, de bril deugde niet, de kleppen sloegen hem voor de glazen en belemmerden het uit zicht. Weer is hij opgegaan en toen was 't de motor die hem na een rondje deed dalen. Ten slotte verdween hij. Te Brnsschalt (bij Antwerpen) moest hij echter da len, maar van ochtend steeg hij weder op en bereikte gelukkig het eindpunt. Tabuteau is nabij Gilze-Rijen gedaald, zijn toestel is geheel stuk en hij heeft de mededinging gestaakt evenals Weyman. Het vertrek voor Roubaix is bepaald op morgen ochtend 10 uur. DE INTERNATIONALE ZEELIEDENSTAKING. De directies der verschillende maatschappijen heb ben aan de contractarbeiders die gestaakt hebben, per expresse bestelling een kennisgeving ve»zonden waarin wordt medegedeeld, dat indien zij Woensdag 28 Juni a.s. 7 uur niet het werk hebben opgenomen, de ree- ders gebruik zullen maken van het recht dat de wet op de arbeidsovereenkomst geeft en hen uit den dienst ontslaan. Hun staangeld zal dan verbeurd zijn. Volgens het „Hbl." bestaat het voornemen bij de directeuren om, indien niet spoedig een oplossing van het conflict verkregen wordt, een algemeene uitslui ting te proclameeren. De staking in de haven te Amsterdam heeft gister morgen een groote uitbreiding gekregen. Gistermorgen toch verscheen een manifest van de scheeps- en bootwerkersvereeniging Recht en Plicht, waarbij het bestuur alle bootwerkers opriep om allen arbeid stop te zetton voor en aan alle maatschippijen. Het aantal stakers dat reeds aan de oproep van het bestuur gevolg heeft gegeven,1 bevat naar schatting, zoowel van werkgevers als werknemerszijde ruim 2000 man. Zoowel de losse als de vaste bootwerkers, zoowel die op contract werken of een werkboekje hebben, staken. Waar de contract-arbeiders een opzeggingstermijn van 14 dagen in acht hebben te nemen op straffe van het verlies van staangeld, hebben de bootwerkers zich niet aan dezen termijn gehouden en zijn in staking- gegaan. Op verscheidene booten is het werk stil gelegd. Onder de stakers behoort ook het personeel der loodsen, dat ook onder de bootwerkers wordt gerekend. De georganiseerde zeelieden te Antwerpen weigeren voortaan op Zondag aan te monsteren. Dit is een nieuwe eisch, waarvan tot nu toe geen sprake was. De shippingmnsters moesten zich er aan onderwerpen en de equigage van de „Raehl" kon eerst Maandag morgen teekenen. De directie der Deppe-lijn aldaar, ontving de afge vaardigden van den Zeeliedenbond en verklaarde geen verhooging te kunnen toestaan, daar de winsten te gering zijn. Indien echter de Nederlandsche reeders verhooging toestaan, zouden zij de eischen der stakers in over weging nemen. De arbeidersafgevaardigden verklaarden daarop, dat zij den strijd tot het einde zullen voortzetten, gesteund door de dokwerkers. De „Michigan" ligt te Austruweel voor anker en beproeft vruchteloos ter plaatse aan te monsteren. Het schip gaat elders kolen laden. Te Huil besloten de fruithandelaren een petitie te zenden aan den „Board of Trade", teneinde deze te verzoeken tusschenbeide te komen in de zeeliedensta king. De scheepvaart in de haven ligt geheel en al stil. Zeventig duizend kist n fruit en zakken aard appelen, kunnen niet ontscheept worden. De stakings leiders te Liverpool concentreeren hun actie blijkbaar op het Noordelijk gedeelte der haven De stoomsche pen „City", „Cambridge", en „Castiliaan" in het Alexan- der-dok werden verlaten,, niet alleen door de beman ningen, maar ook door de dokwerkers. De ladingen van de „City of Oxford" in het Longton-dok lijden eveneens onder de staking. Te Glasgow is de toestand er eenigszins beter op geworden. Een groot aantal goederen werden ontscheept door niet-aangesloten dokwerkers. KIP EN KAT. Bij den heer B. Schimmel te Klarenbeek heeft een kip de voogdijschap aanvaard over 3 jonge katten. Het is aardig, zegt de Z. Ct., om gade te slaan, hoe de jonge diertjes zich onder de vleugels der kip ver bergen. Wanneer de moederkat er bijkomt mag zij twee van hare jongen wegnemen, doch, het derde wensclit „moeder-kip" te behouden. KORTE BERICHTEN. Te Zaandam werden ongeveer tien jaar geleden twee blokken huizen gebouwd, waarvan er thans twee ern stige teekenen van verzakkingen vertoonen. De be woners hebben hunne woningen onverwijld verlaten. De achtermuur is door het uitwijken der zijmuren van boven tot onder opengescheurd, terwijl de plafonds sterke neiging vertoonen naar ben oden te storten. Tegen A. T., een bewoner der Linker Rottekade te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt, als verdacht van verduistering van een bedrag van ongeveer f 150 in zijn hoedanigheid van agent der levensverzekering maatschappij Probité, te Alkmaar. De 64jarige doove weduwe H. d. K„ die uit de Parkstraat te Haarlem den Jansweg wilde oversteken, is door een wagen der E. N. E. T. aangereden en in wendig zoodanig gewond dat zij een half uur latei- overleed. Bij een inwoner van Berkhout, die veel heeft omgegaan met dieren lijdende aan mond- en klauw zeer, schijnt zich een geval van klauwzeer voor te doen. Bedoelde persoon heeft aan de vingers zweren, gelijk aan de pooten der aangetaste koeien. Naar „De Stand." verneem), zal binnen zeer kort overgegaan kunnen worden tot aanbesteding van de vierde Geref. school te 's-Gravenhage, die den naam „Koningin Wilhelmina-school" dragen zal. De manufacturenwinkeliers te Winterswijk heb ben besloten met ingang van 3 Juli hun winkels om 9 uur 's avonds te sluiten. Het Hoofdbestuur van het Genootschap ter be vordering van den landbouw in Drente, heeft be sloten de groote tentoonstelling in verband met het heerscheiule mond- en klauwzeer dit jaar niet te doen houden, en dat eveneens de afdeelingstentoonstellingen niet zullen doorgaan. De aanbesteding van het maken van twee nieuwe havendammen vóór de haven te Harlingen en liet aanbrengen van schermen in de Nieuwe Willemshaven aldaar, is door den minister van waterstaat gegund aan den heer S. ten Bokkel Huining, aannemer te Ubbergen, voor f 821,000. De ruim 100 Hectaren groote Mors te Rijsen, die voor een paar jaren nog zoe goed als niets opbracht, brengt dit jaar in de gemeente-kas voor f 2235 hooi, f 5000 weidegeld en naar schatting een f 3000 haver. Vier studenten uit Groningen zijn gisteren in een woonwagen op reis gegaan. De ruim 20-jarige zoon van Jac. Jansen, land bouwer te Langerak bij Hoogeveen, is Zaterdagavond onder de stoomtram geraakt en aan de bekomen wonden overleden. Te Wei werd (Gr.) is Zondagochtend vroeg een luchtballon neergekomen, de Quo Vadis, waarin twee heeren gezeten waren. Ze waren in elf uren van Parijs naar Weiwerd gereisd. De groentenhandelaar H. J. te IJmuiden wordt sedert een tweetal dagen vermist. Gisteravond werd door de politie een hniszoeking gedaan evenwel zonder succes. Men verdiept zich in allerlei gissingen, waar hij zich bevinden kan. LAATSTE BERICHTJOf. A RB ELDERSZIE KTE V E RZE K ERIN G 's-GRAVENHAGE, 27 Juni. De tweede Kamer be antwoordde overeenkomstig de zienswijze van minis ter Talma met 51 tegen 37 stemmen bevestigend de vraag of het wenschelijk is de arbeidersziekteverzeke ring te beperken tot de uitkeering van ziekengeld met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige behandeling ENGELAND. Tijdens de kroningsfeesten hadden er in het stadje Evesham buitensporigheden plaats. De stad had voor de feesten een som van 3600 gulden gegeven, 's namiddags waren er volksspelen om goed koops prijsjes gehouden, 's avonds werd er een bal en een souper voor notabelen gehouden, en nu meenden de overige bewoners, dat er voor hen best een glaasje op het heil des konings kon overschieten. Ze trokken naar het stadhuis, waar ze schreeuwden en joelden en zelfs de populaire onder-burgemeester kon hen niet stil krijgen. Tot- twee uur 's ochtends duurde de bele gering, toen trokken de belegraars af en staken de versieringen op het marktjdein in brand. De politie was machteloos, de brandweer had het moeielijk. Bij den burgemeester werden de ruiten ingeworpen. Een brandweerman spoot de menigte nat, een oproerling sneed den slang' door en toen stond de brandweerman weerloos en werd allervreeselijkst toegetakeld. Eerst toen de zon aan den hemel stond waagden de burge meester en zijn gasten het, het stadhuis te verlaten. De politieke toestand wordt ernstig genoemd. Het schijnt dat de lords thans de regeering willen no llen klaren wijn te schenken omtrent de verzekeringen welke ze van den koning heeft ontvangen, betreffende 'de benoeming van nieuwe Peers. PORTUGAL. In de eonstitueerende vergadering- verklaarde de minister van justitie, dat de inventari satie der kerkelijke goederen in het geheele land zal plaals hebben. Het protest der bisschoppen is, zeide hij, in geheel Portugal met algemeene onverschillig heid ontvangen, het protest van den Paus eveneens. Engeland heeft nog geen woord over de seheidings- wet gezegd. Het verbod tot het dragen van het geestelijk ge waad heeft alleen ten doel te voorkomen, dat priesters beledigd worden, verklaarde hij tenslotte. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De minister-president v. Bienerth heeft een schrijven gericht tot den Keizer, waarin hij verzoekt van zijn ambt ontheven te worden. KORTE BERICHTEN. Parijsehe studenten hebben een groote vergade ring gehouden om te protesteeren tegen de bekende uitlating van den Straatsburger Post. Op straat wilden ze een pop, die den hoofdredacteur van dat blad moest voorstellen, verbranden, maar de politie verbood dit. In de Noordzee bij Juist is een Fransche ballon gevallen. De beide luchtschippers verdronken. Te Kaapstad heeft een Kaffervrouw haar mees teres, een bekende schrijfster, vermoord. In Massachusetts hebben een aantal dollarprin sessen als jockeys deelgenomen aan wedrennen zij waren als zoodanig gekleed, bereden op dezelfde wijze de paarden en schenen ook de knepen van het vak te kennen. In een bootenhuis op hel eiland Nontucket, waar brand ontstond, zijn twee millionnairsdochters en een bediende, die haar had trachten te redden, verbrand. LIET BELEID BIJ DE AFDEELING PUBLIEKE WERKEN". Bijlage no. 52 luidt: O nderge teekenden, hebben de eer voor te stellen in de zaak van de heeren PotLooman (Zie bijlage 52) eene commissie van enquête te benoemen tot het in stellen van een onderzoek in hoeverre de beschuldi ging van het raadslid Pot dat de Directeur van ge meentewerken niet bekwaam zoude zijn voor zijne be trekking, waarheid) bevat. GLINDERMAN. C. VAN" BUIJSEN. Toelichting. Het spreekt haast wel van zelf dat de voorstellers van deze motie met leedwezen hebben kennis genomen van de beschuldigingen welke door het raadslid) Pot in zijne bekende memorie tegen liet beleid van den Direc teur van gemeentewerken zijn ingebracht. Met meerdere raadsleden verkeerden zij in de mee ning- dat de heer Looman een bekwaam, ijverig en eer lijk gemeente-ambtenaar was. Dit voorop stellende en in ieder geval afkeurende de wijze waarop de heer Pot gemeend heeft deze zaak te moeten behandelen, grievend en krenkend voor den directeur der gemeen tewerken, zijn zij toch van oordeel dat met het daarop door dien hoofdambtenaar gegeven antwoord deze zaak niet als afgedaan kan beschouwd worden. Daarvoor is hetgeen hem ten laste wordt gelegd te ernstig. Ja, zelfs naar het gevoelen van ondergetee- kenden is dit van dien aard, dat indien de feiten dooi den heer Pot genoemd) maar ten deele gegrond moch ten zijn, deze hoofdambtenaar voor zijne belangrijke betrekking niet. meer geschikt zoude zijn. In ieder geval zou de finantieelq schade welke de gemeente bij een zoodanig beheer zoude lijden, niet kunnen blijven voortbestaan. Zij houden zich daarbij overtuigd dat het den heer Looman niet anders dan aangenaam kan zijn dat de legen zijn beleid ingebrachte beschuldigingen door deskundigen worden nagegaan en onderzocht. Mocht toch de zaak in het. stadium waarin zij nu verkeert als afgedaan worden beschouwd met het dooi den heer Looman gegeven antwoord, dan zou, vree zen zij, op hem de verdenking blijven rusten dat het met het beheer bij publieke werken niet zoo is als het behoorde te zijn. Ondergeteekenden hebben gemeend dezen vorm van onderzoek, n.l. eene commissie van enqpête, in overwe ging te moeten geven, welke commissie ook dit vóór heeft dat het- aantal deskundigen welke het onderzoek zullen doen, niet behoeft te worden bepaald'; dit kan al naar gelang van omstandigheden zijn 2 of 3, terwijl de leden der commissie van enquêtei alleen uit raads leden kan worden samengesteld1. Wat, de kosten be- treft is deze commissie dan ook allicht boven eene ge wone commissie van deskundigen te verkiezen. Het late uur waarop we deze bijlage hedenmiddag- ontvingen het was vijf minuten voor vieren maakt het. bij gebrek aan tijd1 en aan plaatsruimte niet mogelijk, daaraan nog een beschouwing te wijden. Uit hetgeen wij evenwel over deze zaak hebben ge schreven, zal het reeds duidelijk zijn, dat wij ten volle de meening der beide heeren onderschrijven, dat deze zaak in haar tegenwoordig stadium niet als afgedaan kan worden beschouwd. Trouwens Burgemeester en Wethouders zullen daarmede ongetwijfeld gaarne accoord gaan. In hun bijlage No.52 zeggen ze immers niet het minst bezwaar te hebben tegen de be noeming- van een drie- of vijftal deskundigen met uit gebreide volmacht tot het instellen van een grondig onderzoek. De heeren van Buijsen en Gli-nderman willen eohter iets anders: een commissie van enquête, een raadscommissie. Het. is ons niet duidelijk waar om hier een enquête-commissie de voorkeur zou ver dienen boven een commissie va>n deskundigen. Het financieele argument, dat do. beide raadsleden aanvoe ren, mag dunkt ons in een kwestie als deze niet van overwegenden invloed! zijn, terwijl de overweging, dat het aantal deskundigen niet behoeft te worden be paald. ons niet van groote importantie schijnt te zijn. Het ligt voor de hand, dat ook de Raad, als hij van meening is, dat een onderzoek wenschelijk moet wor den geacht, morg'en niet zou uitmaken, hoe groot het aantal deskundigen moet zijn. Dat zou natuurlijk na gegaan moeten worden door B. en W., die dan later met, een omlijnd1 voorstel over de samenstelling der commissie en een omschrijving van haar taak hij den Raad zouden moeten komen. Is het echter niet veel beter een deskundige com missie plein pouvoir te geven, dan een raadscommissie er in te moeien? Wij gelooven van wel. In de eerste plaats omdat, gelijk door Burg. en Weth. werd opgemerkt, bij de critiek van den heer Pot ook de Raad zich betrokken kan achten en dus heter doet den schijn te vermijden, alsof hij aan het onderzoek leiding zou willen geven. Maar ten tweede, omdat wij, eerlijk gezegd, ons niet kunnen voorstellen, welke taak zulk een raadscommis sie eigenlijk zou moeten hebben. Achten de voorstel lers het mogelijk, dat de commissie later een meeniug zou kunnen verkondigen, welke afwijkt, van het oor deel der deskundigen, waartoe natuurlijk menschen zullen worden gekozen, van wier bekwaamheid, eerlijk heid en onpartijdigheid men ten volle overtuigd is? We kunnen het niet gelooven; het lijkt ons onwaar schijnlijk dat zulk een commissie tot een andere slot som zou komen als, de deskundigen. We missen in de toelichting van het voorstel, waar in overigens wordt gesproken over een nagaan en on derzoeken van de beschuldigingen door des kun d i- g e n, elk steekhoudend argument, waardoor het in schakelen van., een raadscommissie wordt, verdedigd. En daarom lijkt ons nog steeds de opvatting, dat in deze zaak het oordeel aan de deskundigen en aan hen alleen dient te worden gelaten, de juiste. VERKIEZING GEMEENTERAAD. Bij de heden gehouden verkiezing van leden van den Gemeenteraad werden heden eandidaat gesteld in District I (aftredend de heeren A. Fortuin en J. do Lange OJzn.) terwijl aan dit district zijn toegewezen die beide leden welke bij de aanvullingsverkiezing zuL len worden gekozen, de heeren A. G. ten Boesterd a.-r., J. T. M. N. Endel, r.-k., J. A. B. Fenij.n s.-d., A. For tuin lib., J. de Lange CJzn. lib., P. N. Leguit lib., F. II. Ringers Sr. c.-h., A. F. Thomson lib., O. J. Ver kerk s.-d. District II (aftredend de heeren Mr. A. J. F. M. N. Dorbeck en J. de Wit Dz.) de heeren A. J. F. M. N. Dorbeck r.-k., J. A. B. Fenijn s.-d., J. de Wit Dz. lib. District III (aftredend de heeren J. Pot, die voor een herbenoeming heeft bedankt en G. T. M. van den Bosch) de heeren G. T. M. v. d. Bosch r.-k., J. Cloeck lib., J. A. B. Fenijn s.-d., F. H. Ring-ers c.-h.,' O. J. Verkerk s.-d. DE ONTROUWE AMBTENAAR. Heden werd door de arrond. rechtbank alhier uit spraak gedaan tegen den 35-jarigen David M., geboren te Probolingo (Java) vroeger ambtenaar aan het ge sticht „Duin en Bosch" te Castricum, beschuldigd dat hij mededeelingen en aanwijzingen had gedaan voor, dus medeplichtig was aan een poging tot- diefstal ge durende den voor den nachtrust bestemden tijd, door twee of meer vereenigde personen, door middel van braak. De rechtbank abhtte het wettig en overtuigend be wijs geleverd en veroordeelde den beklaagde tot ge vangenisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maan den. Gelijk men weet is tegen den rechter-commissaris indertijd in verband met deze zaak een geheele cam pagne in enkele couranten op touw gezet, waaraan be klaagde zelf vermoedelijk niet. vreemd was. Waar ook in onze courant eenige dier berichtjes, ontleend aan de Telegraaf, werden opgenomen, vestigen we thans bij zonder de aandacht er op dat dit vonnis der recht bank bewijst, hoe onjuist de bewering was, dat de rech ter-commissaris slechts op losse geruchten afging en noodeloos deu beklaagde lastig viel. Want al is de zaak nog- niet in hoogste instantie beslist, deze ver oordeeling van den beklaagde toont in elk geval aan, dat 'er zeer ernstige aanwijzingen tegen hem beston den, dat er dus voor den rechter-commissaris alle re den was om op tc treden gelijk hij deed. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK Uitspraken van heden. Willem K., zonder vaste woonplaats,! bedelarij, 3 dagen hechtenis eu opzending naar een rijkswerkin.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2