DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 151. Honderd en dertiende jaargang, 1911. DGNDERDA 29 JUNI, -I Stemming Gemeenteraad. BINNENLAND. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Telefoonnummer 3. Ter gemeente-secretarie te Alk- maar is tegen betaling van twee gulden verkrijgbaar een afdruk van het door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad uitgebracht verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over het jaar 1910. De Secretaris van Alkmaar, DONATH. ALKMAARSCHE COURANT LRiavü De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt, overeenkomstig Art. 55 der Kieswet, ter alge- meene kennis, dnt de stemming ter benoeming' van acht leden van den Gemeenteraad (vier voor het 1ste kiesdistrict, twee voor het 2de kiesdistrict en twee voor het 3de kiesdistrict) zal' plaats hebben op DON DERDAG C JULI a.s. van des morgens 8 tot des na middags 5 uur. Gandidaten zijn: Voor het 1ste kiesdistrict BOESTERD DEIST A. G. ENDEL J. F. M. FENIJN J. A. B. FORTUIN A LANGE DE O. Jz. J. LEGUIT P. N. RINGERS Sr. F. H. TIIOMSEN A. F. VERKERK O. J. Voor het 2de Kiesdistrict DORBECK Mr. A. J. F. M. N. FENIJN J. A. B. WIT DE Dz. J. Voor het 3d© Kiesdistrict: BOSCH VAN DEN G. T. M. CLOECK J. FENIJN J. A. B. RINGERS Sr. F. H. VERKERK O. J. Artikel 128 van Het wetboek van strafrecht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste één jaar. Alkmaar, den 28 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. ALKMAAR, 29 Juni. Terwijl er sinds eenigen tijd over de Pruisische po litiek weinig te vermelden viel, vraagt zij thans weer de aandacht. In het Pruisische huis van afgevaardigden is de kiesrecht-kwestie in behandeling geweest en deze be handeling heeft een eigenaardig verloop, genomen. an vooruitstrevende zijde was er een voorstel inge diend' in Pruisen om over te gaan tot invoering van het rijksdag-kiesrecht. De conservatieven waren daar tegen, de nationaal-liberalen wenschten wel geheim en direct maar geen gelijk kiesrecht en zij amendeerden in dezen geest het voorstel. Toen liet op stemmen aankwam, bleek het dat de conservatieven met het centrum en met, de vooruit strevende partij stemden voor het gelijke, maar daar na met de nationaal-liberalen tegen het gelijke, ge heime en directe kiesrecht. De voorgestelde nieuwe indeeling van de districten verwierpen ze met het centrum, zoodat. het geheele kiesrechtvoorstel in alle deelen was gevallen. De linkerzijde waf natuurlijk woedend over deze taktiek, de rechterzijde lachte in haar vuistje. Aan het eind dezer zitting, welke Dinsdag plaats had, werd namens de linkerzijde nog gevraagd' wan neer het huis van afgevaardigden gesloten zou wor den. De president, de heer v. Kröcher, verklaarde dat niet te weten, de regeering wist het ook niet, dat hing af van hetgeen dit Huis en het Heerenhuis nog te zeggen had. De afgevaardigde, dr. Liebknecht zeide toen: als die woorden een beteekenis hebben, dan wil dit zeggen, dat de regeering eerst tot sluiting wil overgaan, als dit Huis daartoe bereid is; hetzij dan dat er achter de coulissen gekonkeld wordt (beweging), of dat de re- actionnairen het wenschen. De president merkte ten slotte op, dat hij het aan den vorigen spreker moest overlaten in hoeverre die een beteekenis in zijn woorden wilde leggern Gisteren zetten de liberalen, vooruitstrevenden en sociaal-democraten, .liet den conservatieven betaald, dat deze hun gisteren op een in parlementair opzicht niet heel fraaie manier hadden behandeld. Eerst bleek gisteren (1 at er niet voldoende leden waren. Toen er een voldoende aantal leden was, bleek dat er een post van de agenda was afgevoerd, dat aan het Centrum onaangenaam was. Bij hoofdelijke stemming zou worden uitgemaakt, of het Huis zich daarmede wel kon vereenigen. Nu verliet een deel der linkerzij de het, Huis, zoodat wegens, onvoltalligheid niet kon worden gestemd en de rechterzijdie, die de stemming- had voorgesteld, alles behalve in haar nopjes was. 's Middags werd er opnieuw vergaderd aan de agenda ontbrak toen ook nog een ander punt, dat het Centrum liever niet in behandeling zag. De linkerzij de protesteerde krachtig tegen deze schending van hét reglement van orde, waarop een conservatief beweer de, dat men links stond! onder de geestelijke leiding van een sociaal-democraat. Het rumoer, dat na deze verklaring ontstond, was zoo groot; dat de vergadering verdaagd werd. Na heropening begon bet leven dade lijk opnieuw. Terwijl de gemoederen dus zeer opge wonden waren, verklaarde de president plotseling, dat de minister-president de leden tegen 5 uur uitnoodig- de tot een gemeenschappelijke zitting van de beide Huizen van den Landdag om een keizerlijke boodschap in ontvangst te nemen. M. a. w. de regeering was1 van plan de zitting te sluiten. Een heftig tumult ontstond na deze mededeeling, er werd geroepen „overrompe ling,' „comedie," „afgesproken spel," „onbeschaamd heid" etc. De president moest het in het bijzonder ontgelden en een der sprekers viel de houding van den voorzitter aan, die den dag te voren nog verklaard had dat het van het Huis en niet van de regeering afhing of de zitting zou worden gesloten. De opwinding maakte verder vergaderen onmogelijk. Van conservatieve zijde werd gepoogd' den voorzitter uen gebruikelijken dank van het Huis te brengen voor zijn leiding', waarbij alleen de rechterzijde juichte, ter wijl de voorzitter er niet in slaagde, overeenkomstig de gewoonte, het, Huis te bedanken, hetgeen nog nim mer in het Pruisische parlement moet zijn voorgeko men. i i Bij de plechtige sluiting waren van de geheele lin kerzijde slechts zes leden tegenwoordig de rest- was ostentatief afwezig gebleven. Het is, alsof de regeering in Duitschland en in Pruisen zich er op toe legt, ontevredenheid te wekken. En waar dit geschiedt met de verkiezingen voor den Rijksdag in het zicht, kan het haast niét anders, of het is een desperado-politiek. TWEEDE KAMER. De heer D u y si (S. D. A. P. Zaandam) zette zijn rede voort naar aanleiding' van het twjede vraagpunt betreffende de ziekteverzekering, n.l. of het wensche- üjk is deze uitsluitend! te doen plaats hebben bij van overheidswege in te stellen organen. Spr. behandelt de nadeelen van toelating van het particulier zieken fondswezen. Hiermede wordt z. i. de grondslag van de geheele sociale verzekering bedorven. Hij meende, dat de heer de Visser met zijn eiscli, dat de particuliere kassen zullen worden gehandhaafd, alleen staat. Bij een goede controle op de particuliere fondsen moeten ze toch verdwijnen. Hij betoogde verder, dat' voor handhaving der parti culiere kassen bet beroep op de dan ontstaande moge lijkheid öm simulatie tegen te gaan, niet opgaat. Er wordt niet gesimuleerd'. Dit is maar een bewering van de heeren Tydeman en de Visser. Spr. beschuldig de de partijgenooten van den heer Tydeman in het Duitsch van laster en werd deswege tot de orde ge roepen. Spr. concludeerde, dat het bestaan van aller lei fondsen het ziekteverzekeringswezen belemmert. De heer Treub (V.-D. Assen) wees> het verwijt af, dart de houding der linkerzijde door dé politiek wordt bepaald. Spreker verdedigde het stelsel van den Minister om de particuliere kassen uit te sluiten. De staat moet de uitkeering waarborgen en hij kan dit van de zijde der particuliere kassen niet andei's- dan door zware controle. En deze controle zou die kassen doen ver dwijnen. Ook dé ontwerpen-Kuyper en -Veegens be doelden die verdwijning, maar dan geleidelijk. Deze Min. wil dit in eens laten geschieden, omdat in- dit stelsel van verplichte verzekering particuliere kassen niet passen. Spr. was ook beducht voor desorganisatie als ge volg-van de handhaving der particuliere ka'ssen. Hij bestreed' de argumenten van den heer De Visser, welke voor toelating der particuliere kassen zouden pleiten en uitte zijn wenschen ten aanzien van het be stuur der openbare ziekenkassen; hij wil zelfbestuur en controle door de arbeiders. De organisatie van den minister deugt niet, werkt te zeer verbrokkelend. De heer Van Vliet (A.-R. Doetichem) hoopte op een oplossing, die toelaat van de werking van goede particuliere kassen partij te trekken. De heer Nolens (R.-K. Venlo) zeid'e, dat het hier gaat over het al of niet uitsluiten van'' de moge lijkheid van bestaan voor particuliere fondsen. Spr. wilde die fondsen niet laten verdwijnen, tenzij dit ab soluut noodig' is voor liet slagen der ziekteverzekering. Hij vond het jammer al de bestaande ziekenfondsen te laten verdwijnen. Met eenige waarborgen voldoen ze aan deze wet. De heer an Idisinga (O.-H. Bodegraven) stond op het standpunt van vrijwillige verzekering, doch als men hem de dwangverzekering laat aanvaar-» den, clan aarzelde spr. ten aanzien van het laten voort bestaan van de particuliere kassen. Hij liet ze liefst onaangeroerd als produkten der vrijheid'. Als de over heid een nationale kas sticht, die uitstekend' voldoet, zou spr, de verdwijning van cle particuliere kassen niet betreuren. Met die nationale kas beoogde spr. de ver zekering niet uitsluitend van arbeiders, maar van het gansche volk. j De Minister van landbouw, nijverheid en han- I del (de heer Talm a) betoogde daarop, dat in het systeem van verplichte verzekering de particuliere J kassen niet passen als verzekeringsdragers. De opne- ming van particuliere kassen heeft tot nadeel, dat men verschillende kassen krijgt op hetzelfde territoir. Iedere bescherming van Overheidskas zou zijn een bedreiging van particuliere kas en omgekeerd hetzelf de. Maar vooral ook zou in de opneming van particulie re kassen naast de kas van den arbeidsraad dit groote bezwaar gelegen zijn, dat daardoor onmogelijk ge maakt zou worden om te komen tot een ineenschake- ling van alle takken van arbeiders-verzekering. Uit dit oogpunt beschouwd is een overheidskas een onaf wijsbare eisch. Toch oordeelde de minister evenwel, nat er aan de bezwaren van hen, die voor toelating van particuliere fondsen zijn, kan worden tegemoet ge komen en particuliere fondsen benut zullen kunnen worden, zonder afbreuk te doen aan de waarborgen, nie den arbeider toekomen; Maar de Raad van Arbeid moet blijven het ooilege, waarbij alle verzekerings- plichtigen zich moeten aanmelden; die raad' moet ook blijven het college, dat vaststelt premie en uitkeering en dat uitmaakt of iemand al of niet uitkeering van ziekengeld' toekomt, dan zal er geen concurrentie van premie mogelijk zijn maar wel op het punt van uit keering welke echter niet lager maar wel hooger zal mogen zijn dan de raad van arbeid beeft vastgesteld. Op die wijze zou dus samenwerking met particuliere fondsen wellicht denkbaar zijn. Dan behoudt de raad van arbeid volle kracht en verzekert men zich. Maar wel zou de minister 't niet met zijn verantwoordelijk heid kunnen overeenbrengen, dat die hoog noodige eenheid, door hem geschetst, verloren ging. Op voorstel van de commissie van voorbereiding, werd naar aanleiding van het denkbeeld van den min. hef verder debat over het tweede vraagpunt geschorst tot na de behandeling van het dferde vraagpunt op he llen. Met betrekking tot dat derde vraagpunt deelde de minister bij voorbaat ter bekorting der discussie reeds mede; dat door hem in de Radenwet een wijzi ging zal worden gebracht in dien zin, dat medewei- king van den raad van arbeid beperkt worde tot het terrein der arbeidersverzekering. GOUVERNEUR VAN SURINAME. Bij kon. besluit van 24 Juni 1911, no. 54, is, met ingang van 1 Augustus 1911, tot gouverneur van Su riname benoemd W. D. H. baron van Asbeck, thans kapitein ter zee, aan wien als zoodanig met ingang- van 26 Juli a.s. eervol ontslag is verleend. Gemengd nieuws. DE WINKELSLUITING IN DEN AMSTERDAM- SCHEN RAAD. In de avond!-vergadering van den gemeenteraad' te Amsterdam werd! na een rede van den burgemeester, die tot niet-aanneming aanraadde en hoopte, bij aan neming, dat Gedeputeerde Staten het zouden verwer pen om een beslissing van de Kroon uit te lokken, werd met 24 tegen 20 stemmen het volgende artikel aangenomen: „ITet is verboden een winkel (inbegrepen barbiers winkels en kapperssalons) voor het publiek geopend te hebben lo. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uur; •a. op Zaterdag; b. op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag; c. van 29 November tot en met 6 De cember, en van 17 tot 24 December; 2o. op andere dagen vóór 's morgens 5 uur en na 'b avonds 9 uur." w> i !U 'JfflÊftl De vergadering wordt Donderdag' voortgezet.' ANTWOORD VAN DE'N HEER BELLAAR SPRUIJT. Men herinnert zich, dat wij' melding maakten van een open brief van den Amsterdamschen anti-revoluti onairen wethouder mr. S. de Vries Czn., gericht aan den vrijzinnig-democratischen voorzitter der Middel- baai- Onderwijs-commissie aldaar »dr. L. Bellaar Spruijt. Hierop heeft laatstgenoemde thans in de Amsterdamsche bladen- geantwoord. Hij haalt een vier tal feiten aan ter verdediging van zijn standpunt dat liet bedenkelijk is een anti-revolutionair tot wethouder van onderwijs te kiezen, en besluit: „Wat u deedt, ik neem het gaarne aan, deedt u te goeder trouw en voor een deel uit onbekendheid met allerlei zaken, maar juist uw anti-revolutionaire ge voelens deden u zoo handelen. U kende het bijzonder onderwijs en vindt het blijk baar heel goed! als een openbare school is als een bij zondere, Ik heb niet veel tegen het bijzonder onderwijs wan neer het staat op het peil van liet openbare. Dit is juist het omgekeerde. Wat u deedt vindt ik verderfelijk en blijf ik ver derfelijk vinden. 'Ik heb mij beperkt en ik moest mij beperken. Zelfs deze dingen te bespreken is ongewoon en naar mijn oordeel zeer ongewenscht. Maar ik heb, hoe noode ook, mij dit moeten getroosten, omdat anders uw uit daging- ijdel zou zijn geweest en een aanranding van m ij n eer. Maar ik mag aannemen, dat gij dit niet beoogde, niet beoogde slechts een politieken zet te doen, die niet voor beantwoording vatbaar was; begrijp ik dat zelfs deze ongewone discussie uw- goedkeuring weg zal dragen." UIT BROEK OP LANGENDIJK len huize van den heer N. de Waard' hield de veree niging ,,'t Belang- der Jeugd" heden hare jaarvergade ring. Van de 95 leden waren slechts 19 opgekomen. De voorzitter heet de aanwezigen welkom, waarna de notulen van den secretaris worden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmees ter bleek ontvangen 172.65, uitgegeven 172.40, sal do 0.25. Op voorstel van het bestuur in overleg met het on derwijzend personeel wordt het schoolfeest vastgesteld op rij dag 7 Juli en zal bestaan uit een reisje met spoor en tram naar Bergen en Bergen aan Zee. Vijf leerlingen worden wegens te veel verzuim uitgesloten. Als bestuurslid en voorzitter wordt met groote meerderheid herkozen den heer II. J. Houtkooper. Of schoon den lieer Houtkooper liefst' niet meer als voor zitter, fungeerde, heeft hij toch op aandringen de be noeming aangenomen. Met het oog op het inrichten van de door Ds. Banga gehuurde weide tot speelterrein, werd een commissie van voorbereiding benoemd, bestaande uit. de heeren ds. Banga (afwezig), J. Zaal en P. van der Molen, welke in overleg zal treden met andere vereenigingen. Bij de rondvraag- werd in overweging gegeven voor cle vereeniging meerdere leden te werven. UIT WINKEL. In de Maandag gehouden vergadering van den raad, waarin de heer J. Breebaart afwezig- was, werd mede deeling gedaan van de aanneming der herbenoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim van de heeren: J. Porte, H. Ham, J. Nobel, K. Boekei, J. Zeilemaker, J. Dekker en O. D. Colpa. Voor kennis geving aangenomen. Een mededeeling- van deNoord-Hollandsche Veld- wachters-vereeniging, gevestigd ta Andljk, dat. beslo ten is instelling van een pensioenfonds voor Ge meente-veldwachters en hunne weduwen in de provin cie Noord-Holland. Voor kennisgeving aangenomen. Een mededeeling van Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 14 Juni j.l. no. 70 waarbij is goedge keurd de onderhandsche verhuring van het perceel D. 12 aan C. Witsmeer. Voor kennisgeving aangenomen. .De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbe stuur over 1910, aanwijzende in ontvang 4003.605, in uitgaaf 4411.585, nadeelig saldo 407.98, ter nader onderzoek aangehouden. Door de Gezondheids-commissie te Hoorn is voor gesteld het perceel' D'. 94 onbewoonbaar te verklaren. Burgemeester en Wethouders hebben een onderzoek ter plaatse ingesteld, en het gebouwtje is van dien aard, dat het advies der commissie, zeer juist is en burg. en wetli. voorstellen het perceel onbewoonbaar te verklaren. Aldus wordt besloten. Met het oog op plaatselijke omstandigheden wordt liet wenseheïïjk geacht de ontraimingstermijn zoo groot mogelijk te stellen en wel tot 1 Mei 1912. Aldus besloten. Benoeming' onderwijzer. De voorzitter deelti mede dat door burg-, en weth. op de voordracht voor onderwijzer aan'de o. 1. school te Winkel zijn geplaatst: no. 1 C. Hartog te Alkmaar, no. 2 T. M. H. van den Abeele te Wognum en no. 3 B. P. de Boer te Zeist. Bij loting met no. 1 wordt no. 2, de heer van den Abeele, tot onderwijzer benoemd'. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voor zitter de vergadering. UIT OUDORP. Tot hoofd der school te Amsterdam werd gisteren benoemd de heer II. Lindeboom, thans h. d'. s. alhier. UIT HOORN. In de gister gehouden raadsvergadering was o. m. ingekomen een adres van de A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" en van de vereeniging tot, Evangelisatie alhier, houdende het verzoek om te be-* sluiten, dat het handelen met de najaarsmarkt op de Veemarkt of op den publiekeu weg des Zofldags worde geweerd. Gesteld *in handen van B. en W. om advies. Betreffende de rekening van de Gasfabriek wordt overeenkomstig het praeadvies der commissie voor de gasfabriek besloten lo. goed te keuren, dat door de Gasfabriek van haar schuld aan de gemeente wordt afgelost 8500; 2e. de uitkeering aan de gemeente ad 930 wegens aan de gemeente verschuldigde rente; 3e. en de storting in de gemeentekas ten bate der gemeente van 18000. Door B. en W. werd vervolgens voorgesteld te aan vaarden de voorwaarden, waarop Z. E'xc. de minister van Waterstaat bereid is voor den aanleg van een vluehthaven alhier de toekenning te bevorderen van een subsidie van 13500. Deze voorwaarden luiden: lo. dat door de provincie N.-H. een bijdrage van ten minste een gelijk bedrag- worde verleend! 2o. dat de gemeente zich verbindt voor een goed onderhoud van de havenwerken en voor het op diepte houden van de haven te zullen zorgen; 3o. dat de te maken werken zullen worden uitge voerd onder toezicht van den Rijkswaterstaat, volgens een door Z. Exe. goedgekeurd bestek; 4o. dat de gemeente van de visschers- en andere vaartuigen, welke door de buitenhaven binnenvallende, de vluehthaven zullen bezoeken, en deze alleen als zoodanig gebruiken, zonder aldaar te lossen of te la den, geen havengeld of andere retributiën, in den vorm van vuurgelden, steigergelden of dergelijke zal heffen. Dit voorstel werd aangenomen. Aan B. en W. werd een crediet verleend van 500 tot bet doen in orde maken van het uurwerk aan den Oosterkerktoren. Vervolgens was aan de orde de benoeming van éep gemeentelijken muziekonderwijzer, directeur der ge meentelijke muziekschool.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1