8 '1' A 1» S N lE U W 8. BUITENLAND. Da door B. en W. aangeboden voordracht luidt: G. Hop te Hoorn en H. Franzen te) Arnhem. ersehillende discussies) worden gevoerd, alvorens men tot benoeming- overging. De heeren Van Ilool- werf t" en Van Leersium betreurden het, dat geen ver gelijkend) examen is afgenomen, om te komen tot sa menwerking met de kerkmeesters en de vereeniging Sappho. De heer Van Hoolwerff stelde voor aan B. en W. te verzoeken, de aanbeveling terug te nemen, daarbij ver zoekende in overleg met de andere corporaties de voordracht te wijzigen of uit te breiden tot een 6-tal, we.ke personen dan zullen worden uitgenoodigd' een proefles te geven voor deskundigen, aan te wijzen door ue verschillende corporaties. De voorzitter zette uiteen, dat voor den Raad hoofdzaak moet zijn de benoeming van een directeur van de. muziekschool. Is samenwerking mogelijk, zoo veel te beter, maar het past on® niet water in den wijn te doen ten behoeve van andere corporaties. Hij betreurde het, dat dezelfde weg is gevolgd als vroeger. De gemeente had) niet moeten vragen om sa. menwerking. We weten wat we aan den heer Hop hebben. De heer an Hoolwerff zette uiteen hoe van den aanvang af de opzet der inuziekcommissie is geweest den lieer Hop voor te dragen, maai' hij blijft er zich over verwonderen, dat ingevolge een raadsbesluit van i februari, niet een vergelijkend! onderzoek heeft plaats gehad. Toen is uit de discussies toch wel ge-' bleken, dat dit de bedoeling van den Raad' was, toen mj destijds de benoeming heeft- uitgesteld'. De voorzitter oordeelde en de notulen wezen het uit, dat slechts besloten is een oproeping te doen, maai' een opdracht, van een vergelijkend onderzoek is niet gegeven. De heer Mr. Bast herinnerde er aan, dat het althans de bedoeling van den Raad is geweest. Men zou trach ten te komen tot samenwerking, maar dat kan men niet doen, nis do muziekcommissiei voorop stelt, wij willen Hop en geen ander. De wethouder Van Buren Lensink steunde het dooi den heer Bast gesprokene. Het voorstel van den heer Van Hoolwerff werd ver worpen met 8 togen 6 stommen. Daarna werd tot gemeentelijk muziekonderwijzer benoemd de heer G. Hop met 9 stemmen tegen 4 st. op den heer Franzen en 1 in blanco. Goor de afd. Noord-Holland van de Nederlandsche rohtiehond-vereeniging, werd gister op het terrein aan den Buitenluiendyk alhier de jaariijksche keuring van politiehonden gehouden. Keurmeesters waren de heeren H. J. Clarion te Hoorn, A. Lokerse te Bloemendaal en K. de Goede te Zandvoort, Aan de keuring werd deelgenomen door 7 honden. Hiervan verkreeg het certificaat als politiehond Bru- Herder, R., eigenaar IC. Molenaar, agent van politie alhier. Het certificaat A bekwam Piet. Cliien de Brie, R., eigenaar W. Schot vanger te Haem- steae. ge publieke aanbesteding een wassen neus en zou wil len, dat ook personen buiten de gemeente zouden kun nen inschrijven. De voorzitter was van meening dat dit niet. veel zal kunnen Verschilleu. De heer Baltus. antwoordde, dat het rijden alleen onder de ingezetenen, zou kunnen worden verdeeld, maar achtte overigens mededinging vau buiten de ge meente wonende aannemers voor leverantie van grint alsmede van de straatsteenen gewenscht. De voorzitter: Wat dh straatsteenen betreft wordt steeds aan drie Alkmaarsche steenkoopers prijsopgaaf gevraagd en daarna eene keuze gedaan. De beer Baltus: Ook Iïuizinga en Stroomer zijn goede aannemers, het gaat niet aan de leverantie steeds aan een en denzelfden persoon te gunnen. Hiervoor heeft spreker een reden welke hij niet zal noemen. uerhemert in 1061, terwijl hij sliep, door Herman van Kuyk vermoord werd, is neergestort. Hij was van bin nen geheel vermolmd. Op het kasteel zijn nog zeer oude teekeningen van dezen merkwaardigen boom, die naar berekening-, meer dan 1000 jaar oud1 is-, aanwezig. Het keuringsreglement bleek in de uitvoering der onderdeelen in de practijk verschillende moeilijkheden op te leveren, waardoor het succes voor de honden minder groot was. HAARLEMSCHE DUINWATERLEIDING. Een belangrijk punt op de agenda van Woensdag van den Haarlemsche gemeenteraad was een voorstel van B. en W. om hen te machtigen in overleg te treden met de besturen van omliggende gemeenten in zake levering van duinwater aan die gemeenten. Het trot voornamelijk de gemeenten Bloemendaal, Schoten en Velsen en het dagelijksch bestuur durfde met dit voorstel komen, omdat de Commissie, die indertijd belast - is met het onderzoek naar de quaestie der wenschelijkheid van diepboring, verklaard heeft, dat de watervoorraad van Haarlem daarvoor toereikend is. Hoewel de raad niet zoo ver had willen gaan, hechtte hij blijkbaar waarde genoeg aan het advies der Com missie, om nil op het denkbeeld van B. en W. in te gaan. Althans de heer van Styrum alleen verzette zich er tegen in het debat, daar hij meende, dat de tijd tot uitvoering van 't plan van B. en W. nog niet gekomen was. Bij de stemming viel alleen de heer Tjeenk Willink hem bij, zoodat met de buitengemeen ten nu vrijelijk kan worden onderhandeldvooral Schoten en Velsen hebben groote behoefte aan het Haarlemsche duinwater. UIT WEST-GRAFTDIJK. Aan de heeren R. IC. Koppen en Zoon te West-Graft- dijk is opgedragen het bijbouwen van een fabriek ter uitbreiding van de rijstpellerij „Hollandia" van dc heeren Bloemendaal en Laan te Wormerveer. [TIT SIJBEKARSPEL. De heeren P. Bakker ,Tz. en C. Stins, beiden woon achtig te Benningbroek, zijn bij enkele candidaatste.1- l:ng tot lid van den Gemeenteraad) gekozen. Voor de plaats van J. Bakker Cz„ overleden, moet oen stemming plaats hebben tusschen D. Bakker en C. Govers op 10 Juli a.s. UIT St.-PANCRAS. Do heer i Mooij, die Maandag de eerste slaboonen ter Broeker markt aanvoerde, bracht gister de eerste vroege roode kool. Van overwinterde planten geteeld, waren ze flink van stuk en zeer vast. Zo brachten 12.40 per 100 stuks op. UIT- ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Bij de gehouden verkiezing op 27 Juni jj. zijn bij enkele candidaatstelling tot leden van den Gemeente raad benoemd de aftredende leden de heeren O. Bak ker, J. iCrnnkman en F. Posoh. De voorzitter deelde mede, dat liet weghalen van het huisje naast het postkantoor, na gehouden publie ke inschrijving, is gegund aau den hoogsten inschrij ver J. A. Tuijnman voor 30. Verder deelde spreker mede, dat het huis van II. Schatten is opgenomen en dat do architect J. O. Leij- on liet^ huis in teekening heeft gebracht. De timmer- man Tuijnman heeft onderzocht hoeveel de kosten zullen bedragen wanneer het geheel naar de voor schriften der Bouwverordening wordt ingericht. liet gebouw zal worden verbouwd', waarvoor Schatten thans de noodige financieele middelen kan verkrijgen. Besluiten werden genomen tot het éjm van af- en overschrijvingen tot een bedrag van 467.05%- als mede tot liet doen van betalingen uit) den post voor onvoorziene uitgaven tot. een bedrag van 1161.17%. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat door den metselaar J. Houtenbos een bouwplan ter goedkeuring aan B. en W. is ingezonden van eenige arbeiders-wo ningen aan het- Jiclitpad. Spreker zeide, dat, als- voor waarde is gesteld', dat de breedte van het Jiclitpad op minstens 6 Meter moet worden gemaakt. Dc weg is ter plaatse door den landmeter opgemeten en thans is spreker met Houtenbos overeengekomen, dat ieder 2 Meter van zijn grond) voor den weg- zal afstaan, waar door deze alsdan de vereisehte bree'dte zal verkrijgen. De Rand verleende aan deze regeling zijne goedkeu ring. oom werd besloten dezen weg alsmede den Ou-d- burgerweg, welke door den heen Plate is aangelegd, bij de gemeente in eigendom en onderhoud! over te ne men en hiervoor de goedkeuring van Ged. Staten te vragen. Voorgelezen werd' een verzoek van de wed'. Swak- man om verhooging- harer jaarwedde als) aanmaakster der school kachels. De voorzitter zeide dat- hare te genwoordige jaarwedde 25 bedraagt. B. en W. stel len voor, deze met 10 te verhoogen en vast te stel len op 35 per jaar, aangezien de werkzaamheden zijn vermeerderd. Na eenige bespreking werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen, onder bepaling dat de verhooging- wordt gerekend met t Januari 1.]. te zijn ingegaan. De voorzitter deelde mede, dat de ambtenaar ter secretarie, N. J. Punt, voornemens isi een huwelijk aan te gaan. In verband hiermede en mede met het oog op de vele werkzaamheden ter secretarie stellen B. en voor zijn jaarwedden als ambtenaar ter secretarie en ambtenaar van den Burgerlijken Stand te bepalen op -een gezamenlijk bedrag van 1050. Spreker vroeg of iemand hierover het woord verlangt. De heer Veenhuijsen: ik geloof heeren dat wij allen er ten zeerste van overtuigd zijn dat Punt zich steeds als een vlijtig, nauwgezet en -eerlijk ambtenaar heeft doen kennen, ik juich het voorstel van B. en W. ten zeerste toe en s-pre-ek den wenseh uit dat Punt steeds zal doorgaan zijn werkzaamheden zoodanig te beharti gen als hij steeds gedaan heeft. Het voorstel van B. en W. werd daarna bij acclamatie aangenomen met bepaling dat de verhooging wordt gerekend te zijn in gegaan 1 Juni 1.1. Do voorzitter zeide dat. burgemeester en wethouders voorstellen de bouwverordening zoodanig te wijzigen dat het maken van rieten daken niet alleen voor boer derijen maar ook voor andere woningen toegelaten wordt en voorts aan B. en W. de bevoegdheid' te geven om nieuwgebouwde woningen te doen betrekken bin nen één maand' nadat zij voltooid zijn. De gezond- iKidscqmmissie, hieromtrent gehoord', zeide in haar advies in overweging te geven in plaats van „boerde- i ijen met- aanhoorigheden, alsmede voor woningen" te lezen gebouwen.'.' Het verleenen van dispensatie door B. en W. van den hiervoren genoemden termijn \an één maand, waarbinnen nieuwe huizen te rekenen \an hunne voltooiing niet mogen worden voltrokken, zou de gezondheidscommissie alleen mogelijk willen maken gedurende de. maanden Mei tot en met- Augus tus cn dan tot op ten minste acht dagen. De heer Veenhuijsen: Ik zou het maar zoo laten als het is. De heer Baltus: Het dekken, van huizen met rieten aaken acht ik geen bezwaar, mits deze niet in de be bouwde kom zijn. Ook ik geef in overweging het maar te laten zooals het is-. De voorzitter bracht het voorstel van B. en W. hier na in stemming. Met meerderheid! van stemmen werd daarna besloten in de bepaling omtrent het maken van rieten daken geen verandering te brengen. Het voor stel van B. en W. omtrent het verleenen van dispensa tie van dep, termijn van bewoonbaarverklaring werd aangenomen, met dien verstande dat het verleenén van dispensatie niet aan bepaalde maanden gebonden is en voorts zal kunnen geschieden tot ten hoogste 21 dagen. Wordt vervolgd. ZEELIEDENSTAKING. Kamerverslaggever van Het Volk verneemt, dat de heer Schaper, ook minister Talma eenige vragen zal stellen omtrent de toepassing van art. 4L van de Sche penwet, waarbij de reeders verplicht worden, de schepen te bemannen met scheepsvolk, lichamelijk geschikt om het schip veilig over zee te brengen. jlmve8e den Zeeliedenbond wordt medegedeeld, dat (>6b stakerskaarten aan zeelieden zijn uitgereikt*. In lastengeld zou volgens den Bond alleen nog op een houtboot en op een z.g. Bombayboot gewerkt worden. Het aantal bootwerkers, dat staakt en door de di recties wegens contractbreuk is ontslagen, moet ruim 500 bedragen. Het totaal aantal bootwerkers bij de beweging be trokken wordt door „Recht en Pliclit" op 2000 a 2500 aangegeven. De dok- en veemarbeiders namen een motie aau, waarin zij besmet verklaarden alle goederen, door werk willigen aangevoerd of gelost. Besloten werd deze goederen niet te verwerken. In een gecombineerde vergadering van besturen der bij den federatieven bond van gemeentewerklieden aangesloten organisaties in Amsterdam is besloten, dat liet dagelijksch bestuur van den bond een spoedonder- houd zou aanvragen bij liet- college van B. en W. ten einde eene bespreking te hebben over de gevolgen van de bootwerkersstaking, waarbij do mannen van de Hydraulische Inlichting direct en die van andere ge meentebedrijven indirect worden betrokken. Het onderhoud werd gistermorgen aangevraagd. De vergadering was van oordeel dat bij langen duur conflicten bij de gemeentewerken of bedrijven niet on gelijk zullen zijn. liet plan is om, na het onderhoud met B. en W. de federatie andermaal te doen vergaderen ter bespre king van verdere maatregelen. AARDBEIEN. Naar het station Beverwijk werden in deze dagen van heinde en verre van Schoten, bij Haarlem, tot- van Heiloo, 1)ij Alkmaar, de; aard-beien aangevoerd, en de drukte is overweldigend'. Do grootste hoeveelheden gaan naar Duitschland, Bepaaldelijk Berlijn, Hannover, Hamburg, Keulen enz. Ook voor vele binnenlandsche plaatsen, worden op da veilingen inkoopen gedaan, hetzij voor versch gebruik, hetzij voor de fabricatie van jams en confituren. De prijzen liepen van 10 tot 20 cent per K.G. Maandag- en Dinsdag werden 90 waggons verzonden. ERNSTIG ONGELUK. Dinsdagmorgen was de spoorwegarbeider A. Melsior te. Berkel bezig- met het smeren en nazien der geleidin gen, waarbij hij het ongeluk had, een dor geleiddraden - o raken. De sterke stroom ging- door zijn lichaam en hij werd van een hoogte van circa 5 meter naar bene den geslingerd. Met verkoolde arm en brandwonden op borst en andere lichaamsdeelen werd hij opgenomen en naar liet. ziekenhuis te Rotterdam vervoerd'. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. VERGEETACHTIGE POLITICI. J e. Kruis is gisteren, vergeten een candidaten- Iijst in te leveren van- de aftredende leden (twee libe ralen en een katholiek). Gekozen werden hierdoor de drie R.-K. heeren P. de Baars, A. Blondéel en O. de Sutter. Te Noord1-Scharwoude werd- volgens de Tel. dooi den voorzitter der Lib. Kiesvereeniging vergeten de candidaten-lijst' voor den gemeenteraad) in te dienen. Een (Ier twee altredenden werd! met nog een ander candidaat gesteld] van andere zijde, zoodat van de twee af tredenden, de heer K. Opperdoes werd gekozen, ter wijl in plaats van den beer O. Keeman, aftr., de heer Bijrten werd gekozen. KRACHTSPORT. De lieer Dorregeest uit Zaandam behaalde op de te Dresden gehouden internationale wedstrijden in kracht sport den 2den prijs met gewichtsheffen. Bij de hul diging der prijswinners die gisteravond in'de Wer kende Stand te Amsterdam plaats had, bracht de voor zitter in herinnering dat de heer Dorregeest slechts met vijf pond verschil onder den wereldkampioen bleef. De kampioen verwerkte een totaal aantal den van 875 en Dorregeest 870. pon- no- on- UIT BERGEN, In dc Dinsdag gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente waren met uitzondering van den lieer Masohmeijer, allen tegenwoordig-. Do voorzitter opende de vergadering, waarna de tulen der vorige vergadering werdén gelezen en veranderd) goedgekeurd). Ingekomen was o. a.: lo. een schrijven van dén Provincialen Archivaris, houdende toezending- van een boekwerk, „Oude gebou wen in Haarlem, door J. A. S. van der Steur", ten ge schenke voor het museum. De-voorzitter deelt, mede-, dat. voor dit mooie boekwerk dank gezegd' is; 2o. een schrijven van het, Bestuur van' „School bond", houdende dankbetuiging voor het ten jara ontvangen subsidie ad 25, en houdende UIT WINKEL. Te Amsterdam is geslaagd voor thekersexamen, 2e gedeelte, mei N Winkel. BEGRAFENIS' het p-ractisch apo- Breebaart, geb. te KORTE BERICHTEN. Te Denderen (N.-Br.) heeft de vrouw van den ar beider de B. op de secretarie aangifte gedaan, dat zij bij den veehouder H. f 600 had gestolen. Ze had her haaldelijk een klein bedrag ontvreemd. De burge meester liet de politie een onderzoek instellen en de vrouw in verzekerde bewaring stellen. In verband met den brand van Dinsdagavond in het perceel Amstel te Amsterdam, bij den heer 'Ag- steribbe, heeft er gisteren een arrestatie plaats gehad. Een zevenjarige jongen te Amsterdam, die door zijn ouders werd uitgezonden om een zusje van de school aan de Prinsengracht te halen, wist zich van de opdracht niet beter te kwijten dan door naar Haarlem te loopen. Daar werd hij zwervend aangetroffen. De politie waarschuwde den vader, die 't avonturiertje spoedig halen ging. vorigen tevens te verzoek om ook voor 1911 een zoodanige subsidie mogen ontvangen. Wordt toegestaan. De voorzitter deelde mede dat de Bergervaart door Jb. Min uitgediept- was-, hetwelk een zeer groote ver betering kan worden genoemd De kosten van uitdie ping- hebben bedragen 200 of 100 meer dan bij de. begrooting werd) geraamd'. Verder deelde spreker mede, dat aan C. Oldenburg h opgedragen de leverantie van 50 kubieke Meter ba- znlt. a 6.(0 per kub. Meter. Ook de publieke aanbe steding van 250 kub. Meter grint heeft plaats geluid- De leverantie daarvan is gegund) aan den eenigen in schrijver O. Oldenburg voor 3.62 per kub. Meter. De heer Baltus zeide, dat de uitgaven, voor de ge meentewegen een zeer grooto bres schieten in de fi nanciën der gemeente. Spreker vond dp tegenwoordi- MEVR. JEANNE1 SPREE— MöNCH. Het volk heeft Mevr. Jeanne Spree—Mönch iyel zcet lief gehad', liet tot aan en over het graf zegt het N. v. dl D. Honderden wachtten in de Parklaan, voor het, woon huis van M. Spree, het begin der uitvaart af. Honder den en honderden, verbeidden, van de Plantage tot aan net kerkhof, den droeven stoet. En honderden en hon derden stonden al een uur voor de begrafenis in dichte reien op de Oosterbegraafplaats. Ontelbaar waren er 1 de vrouwen, oud en jong. Het volk, welks hart mevr. j Jeanne Spr.eeMönch zoo vaak ontroerde, heeft, haai de grootste hulde gebracht, die iemand! deelachtig kan worden: eene volkshul'de, in een lantsten dankbaren groet. De hoeren Stoel en Aug. Kielil spraken een enkel woord. Zeer onder den indruk hadl Marius Spree, de echtge noot van de overledene, de laatste huldebewijzing en dc woorden van vereering voor haar aangehoord. Met tranen in de oogen. kwam F. Stoel naar hem toe en drukte krachtig zijn hancf. Zwijgend, en- zijne tranen den vrijen loop latend, verliet Marius; Spree het kerk hof, nadat zijn broeder allen d'ank had gezegd' voor de laatste eer, bewezen aan mevr. Jeanne Spree—Mönch. EEN HISTORISCHE BOOM. De historische boom, te Necferhemert, onder wiens lommer Florie I, Hollands graaf, naden slag bij Ne- INSTALLATIE. Heden werd ter terechtzitting der Arrondissements- Reclitbank alhier de heer Mr. W. F. A. Verhoeff ge ïnstalleerd als Rechter-Plaatsvervanger bij dat college. De Voorzitter bracht daarbij in herinnering de groote vei diensten van den Heer Mr. N. II. de Lange, aan wien als zoodanig een eervol ontslag is verleend, na gedurende bijna 57 jaar als Rechter-Plaatsvervanger aan de Rechtbank verbonden te zijn geweest. BEVORDERD. Bij het wapen der infanterie, bij den staf van het wapen, tot kapitein, de eerste-luitenant H. C. B. Schi-e- gardus, van dien staf, werkzaam bij de Cadettenschool. (Reeds in een deel der vorige editie vermeld.) ALGEMEEN KIESRECHT. anwege den rijzinnigen Democratischen Bond werd Dinsdagavond in de Harmonie een openbare vergadering gehouden, waarin de heer Th. M. Kete laar, lid der Tweède Kamer, als- spreker optrad ter behandeling van de onderwerpen: Algemeen Kiesrecht voor mannen en vrouwen, en de algemeene adresbe weging inzake, het Algemeen Kiesrecht. De h-eor F. J. Aukes, voorzitter van den Bond', opende de matig bezochte bijeenkomst. Hij hoopte dat- zij die nog niets voor Algemeen Kiesrecht gevoelen, z.ch nu daarvoor zullen verklaren, dat de voorstanders dan de petitie met hunne handteekening zullen willen steunen en de tegenstanders) een royalen strijd willen voeren. Bij den aanvang zijner rede zeide de heer Ketelaar eigenlijk verwonderd) te zijn dat er in 1911 nog- over A. K. moet. worden gesproken. Om goed te doen zien hoe langzaam de verbeteringen in onze Nederlandsche wetgeving tot stand komen en hoe het een bijna alge meene w-ensch van het Nederlandsche volk is- om de bepalingen der grondwet zoo te wijzigen dat A. K. voor mannen eu vrouwen kan worden ingevoerd, acht te spr. het noodig den loop der Ned. Staatswetgeving der laatste jaren na te gaan, daarbij voorop stellende de plicht van iedere regeering, welke ook, om gehoor te geven aan liet verlangen dat in 't volk leeft. Was, zoo vervolgde spr., vóór de grondwetsherzie ning in 1848 door Thorbecke, het kiesrecht alleen een kwestie van veel geld', van zooveel geld zelfs dat zelfs hoogleeraren somtijds geen kiezers waren, na 1848 werd deze cenus door den invloed der bevolking- veel kleiner en breidde het kiezersaantal zich merkbaar uit. I och bleven de groote mannen inzien dat die census ook nog niet aan het volksverlangen voldeed en zocht, men naar veranderingen zoo o. a. Geertsema, in 18(0 vai^ Houten die alleen de voorwaarden wilde stel len in 3 jaar geen bedeeling en kunnende lezen en schrijven. In 1885 begon de strijd om 't bekende blanco arti- ke_, in 1&86 leidde het adres van antwoord waarin ge wag werd gemaakt van .de wenschelijkheid der invoe ring, van A. Iv. onder 't.' ministerie Borgesius tot Ka merontbinding. Ten slotte kwam spr. tot het ministerie Tak van oortvlfet, waarbij de minister Tak ten duidelijkste, toonde te zijn een man met democratische ideeën, die geneigd was het A. K. in te voeren, zooals het toenma lige art. 80 of de additioneel© artikelen het toelieten. zÜne memorie van toelichting op het desbetreffend wetsontwerp, ligt, zoo zeide spr., de grondslag vau onzen nu gevoerd wordenden strijd. De behandeling van dit wetsontwerp leidde tot ont binding der Kamer en de verkiezingen gaven de oppo sitie gelijk. het ministerie Tak viel. Hierna even stilstaande bij het samengaan in den strijd' voor A. K. met het Algemeen Werkliedenver bond, spoorde spr. krachtig aan zoo warm mogelijk den strijd te voeren ter verkrijging van het A. K. Men mag niet' te laksch zijn, men moet niet zeggen, wat geeft mijne enkele handteekening of die mijner vrouw, men moet. niet denken er zijn kiezers genoeg- want het getal dergenen die om A. K vragen moet zoo groot zijn dat in de Tweede Kamer niet weer de vraag gesteld' kan worden zooals onder 't ministerie Ink: waar zijn nu de mannen die om A. K. vragen. Had de wet van '95 van v. Houten niet zulk een hoogen census als haai- voorgangers;, 't was een wet waarin het kiesrecht steunde op het geld hebben, hou den, betalen of verdienen. Oogenschijnlijk mag het te rechtvaardigen zijn dat men zegt, de burger moet aan de Staat evengoed be telen als een lid aan de vereeniging, wil hij in den Maat rechten hebben, zooals een lid) in een vereeni- ging. bij nader inzien is het dit niet, omdat ieder bur ger, arm of rijk, dag ia dag uit- aan den Staat reeds betaaltjn den vorm van indirecte belasting-, waarvan "Pbrengst 57% millipen is tegen 42 millioen der di- ïocte. Daarnaast haalde spreker voorbeelden aan waardoor gelogenstraft werd de bewering van velen: 'X Xn 'S'pzers Senoeg. Zoo hebben in Amsterdam 47 /o der mannelijke ingezetenen boven' 25 jaar het kiesrecht, en alsi een bewijs) dat de censuc verreweg' het grootste, kenmerk is- van het kiesrecht, zeide spreker dat daarvan 7/s belastin-gkiezers zijn, deze opgave ont leend aan de statistiek van 1907. erder wees hij op de onbillijke toestanden, voort- spruitende uit de feit-en dati daar bijv. district II 4000 en district IX 20 duizend kiezers: telt, op de omstan digheid dat h,et aantal kiezers op dorpen grooter is dan in steden, hoewel vrijwel mag »-orden aangeno men dat de ontwikkeling in een stad hooger staat dan ten platte lande, en op de eigenaardigheid dat hoe grooter het aantal kiezers is, hoe meer er van het kiesrecht wordt gebruik gemaakt. Al deze omstandigheden werken er zeker toe bij dat ui verschillende partijen de wenschelijkheid wordt, ge uit de Grondwet in den verlangden zin te wijzigen Vervolgens wees spreker op Frankrijk', België, Duitschland, Zwitserland1, verschillende staten van A oord-Amerika, waar het kiesrecht in veel ruimere mate wordt genoten dan hier, om aan te toonen dat Holland door kies-rechtuitbreiding- geen sprong in 't duister doet of een waagstuk uithaalt. ervolgens liet hij de houding der ministers van den laats ten tijd de revue passeeren en schetste hij het standpunt der verschillende politieke partijen omtrent de invoering- van Algemeen Kiesrecht, daarbij tot de conclusie ko-mende dat van de oud-Liberalen in deze nog wemig te verwachten is, -terwijl de houding der Katholieken reden geeft te hopen op meer of minde ren steun bij de pogingen ter bereiking van het doel. De socialisten en de vrijzinnigen loopen parallel, doch met een doel' voor oogen. Laat ons, zoo besloot spreker zijn rede, al onze krachten inspannen voor de ze rechtvaardige zaak; wij moeten strijden met- vuur en overtuiging. En wanneer dan in 1913 de behandeling van het Algemeen Kièrecht voor mannen en vrouwen op 't re- permgsprogram zal staan, dan zal ook van Alkmaar kunnen worden getuigd: ook hier is een steent bijge dragen tot de vervulling- van dezen rechtvaardigen wensch van het Nederlandsche volk. (Applaus). - Niemand meldde zich op een desbetreffende vraag van den voorzitter tot debat aan, alleen de heer O. J. Verkerk wilde het comité een beleefden wenk geven door te wijzen'op Den Helder, waar -eerst de S. D. A. 1 nandteekeningen had verzameld) en de buurtbezoe- kers-(sters-) van da vrijzinnig democraten toen deze met het adres kwamen, hadden gezegd: och, dat hin dert, niet dat je op de lijst der S. D. A. P. teekende doe het hier ook maar. Hij achtte een dergelijke han deling met m 't belang der groote zaak. De. voorzitter bedankte den lieer Verkerk voor dezen wenk en voegde er aan toe, dat het comité alhier ge noeg waarborg- geeft dat zoo i-ets- hier niet zal gebeu ren en het- daarom den wenk niet van noode heeft Hij sloot, nadat hij gevraagd' had wie der aanwezigen het adres nu wilde teekenen, of het) comité in het verza melen der handtekeningen behulpzaam wilde zijn (niemand meldde zich daarvoor aan), met- een woord van dank aan den spreker en de aanwezigen, de ver gaden ng-. AGENDA. DONDERDAG. -D' A'tP" Kdenvergadering, 8% uur. Voorwaarts. --Nieuw Leven Bn Orpheus," repetitie voor dames, 8 uur, Diligentia. VRIJDAG. "^Xe.Xv Leven en Orpheus," repetitie voor heeren, 8 uur, Diligentia. ENGELAND'. Het. Hoogerhuisi heeft bij zeer groo te belangstelling, een begin gemaakt met de vetowet. Het eerste amendement, dat de instelling van een commissie beoogt, bestaande uit 7 leden van ieder der nvide Huizen, die in plaats van den voorzitter zal heb ben te beoordeel en, of een wetsontwerp van 'zuiver fi- nanciefelen aard is. wordt met 183 tegen 44 stemmen aangenomen. De r ego ei ing bad zich ten sterkste tegen dit amen dement verzet

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2