STADSNIEUWS. B IJ" IT Eh N D. DE NEDERLANDSCHE WINKELWEEK. EUROPEESCHE RONDVLUCHT. 7. te zijn. Na eenigo discussie werd besloten voorloopig af te wachten welk besluit door de gemeente Alkmaar -soq joq pi.w .8ou .SirfooptooA [»z jjbbz ap ut;a Sim.iotp-. -dQ 'nauiau aj qmjseq jscBqaoivo irao nep noiz a; uaSoo zal worden genomen en daarna naar omstandigheden verder te handelen. Voorgelezen werd een schrijven van den architect J. O. Leijen, waarbij hij mede namens de andere bewo ners van den Oostdorper Doodweg verzocht dezen grie zel igen naam te vervangen door eenen andere b. v. Karei de Groottelaan of J'aralellaan. Met algemeene stemmen wordt besloten dezen weg' te herdoopen in Karei de Groottelaan. Eene rekening over '1910 en eene begrooting over 1911 door Bergens Fanfare ingediend, werden voorloo- pig voor kennisgeving aangenomen en besloten werd tegen den zin van den heer Baltus, die de zaak liever direct zou willen afdoen, hierop later terug te komen. De rekening 1910 en begrooting 1911 der Gezond heidscommissie te Beverwijk werden voor kennisge ving aangenomén, evenals een verslag der commissie tot wering van schoolverzuim over 1910. Goedgekeurd werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1910. Bij de rondvraag zeide de heer Veenhuijsen dat O. 1 eg-el ldaagt over de slechte waterloozing op de straat voor zijne woning. De voorzitter beloofde spoedig verbetering te zullen aanbrengen. Gewezen werd op de vieze boel bij Roos. De voorzitter zeide dat rioleèring zeer nuttig -en gewenscht zou zijn. De heer eenhuijsen vond dat aan rioleering op 't oogenblik meer behoefte bestaat dan aan gasverlich ting. De heer Baltus wees op de groote plannen die be staan oin in de Schoorlaehe duinen eene waterleiding te maken. Spreker zou dit een groote ramp vinden voor hen die hun land aan den duinvoet hebben en vreesde dat de bloembollen- en boschcultuur er zeer door benadeeld zullen worden. Hij zou willen dat van gemeentewege den betrokken Minister hierop gewe zen werd. Na nog eenig<e algemeone besprekingen sloot de voorzitter de vergadering', waarna de Raad overging in geheime zitting tot vaststelling van het Kohier van den Hoofdelijken Omslag. UIT LTMMEN. Bij enkele candidaat stelling werden voor den Ge meenteraad herkozen de heeron W. Kooij, N. de .Tong en O. Pepping. is naar ons van bevoegde zijde is medegedeeld, gaarne bereid eene hernieuwing van dat mandaat te aanvaar den. RECLAME VOOR ZANDVOORT. Door den gemeenteraad van ZandVoort is aan het dagelijksch bestuur een crediet verleend, groot 100, voor het adverteeren in buitenlandsche bladen. Dit be sluit werd1 genomen, naar aanleiding' van een verzoek van de vereeniging tot behartiging van de belangen van de badplaats Zandvoort. Wijnmalen is nog' niet te Roubaix. Hij had, naar gemeld wordt, voortdurend „pech" en aan den grooten wedstrijd kan hij niet meer deelnemen wel aan de af zonderlijke tapes. Het heet echter, dat hij zich zal terugtrekken. Een later telegram uit Roubaix aan het Hbld. meldt: V ijnmalen is hier om zes uur aangekomen. Met hem wachten Prévost, Tabuteau, Duval en Barra op beter weder, om naar Galais te vertrekken. HET KLOKKESPEL. Het klokke spel in de beide uurwerken is weer veran derd. Van de Groote kerk hoort men bij heel slag': De Bruidskoor uit Lohengrin, bij lialt'slag Naar zee. Bij den Waagtoren is dit reep. Jagerkoor uit Frei- sehutz en „Kent gij het land." DIEFSTAL VAN EEN BANKBILJET VAN 1000. De juffrouw uit V eisen, die in de woning van een expediteur op den Singet bij de Stroomarkt een bank biljet van 1000 wegnam, werd door de Vierde Kamer der Rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, overeenkomstig- den eisch van liet O. M. De J 350, bij haar arrestatie nog in haar bezit voor 650 had zij reeds verschillende in- koopen gedaan krijgt de expediteur volgens den last der Rechtbank terug. UIT HEILO. Jhr. N. van Foreest, secretaris, werd! bij Koninklijk Besluit herbenoemd tot Burgemeester dezer Gemeente. OOK EEN VOORSTELLING. In het Casino Variété te Rotterdam, waar in de laatste dagen worstelwedstrijden worden gehouden, zijn de worstelaars' Van Riel (Hollander) en Marcus (Deen) bij den aanvang van de tweede ronde handge meen geraakt. De een wilde den ander over een balus trade werpen, totdat eensklaps Van Riel den Deen op nam en over het orkest heen in de stalles slingerde. De muziek nam in de haast de vlucht'. Het publiek koos partij voor den Depn, die weder op het tooneel ge komen, het publiek toesprak en mededeelde, dat hij van verdere deelneming afzag. Het publiek vereerde hem bloemen. KORTE BERICHTEN. - Het leventje in een woonwagen bevalt den drie Groninger studenten best. Ze zijn in Dalen geweest- en wilden via Dedemsvaart naar Arnhem. Een 16-jarig bakkersknechtje te Emmercom- pascuum viel met de feits: van een draaibruggetie eri verdronk. - Bij den landbouwer Kunst te Nieuw-Buinen werd een 16-jarig meisje in zeer vermagerden en verwaar loosden toestand in de roggê gevonden. Sedert drie weken was ze de vaderlijke woning (haar moeder is overleden) ontvlucht. De vader moet, naar men zegt, haar niet weder in zijn woning willen hebben. re Bunne (Dr.) is Woensdagavond een 8-jarig jongentje van den landbouwer J. E. onder een hooi wagen geraakt. Het kind, dat een wiel over het hoofd kreeg, bleef op de plaatst dood. In de stoomponthaven te Velsen is gisteren het 6-jarige zoontje van v. d. P. te water geraakt werd bewusteloos opgehaald1 en is1 overleden. PRESIDENT FALLIèRES TE AMSTERDAM. De N. V. Alkmaar Packet zal met haar groote sa lonboot Szaar Peter, welke een ruimte, aan dek heeft voor 1500 personen op Dinsdag 4 Juli a.s. gelegenheid aanbieden de vlootilluminatie, het vuurwerk en de ver lichting der IJkade te bezichtigen. De boot ligt Meppeler steiger bij de Oost-er door vaart. Met de Prinses Juliana zal Woensdagavond van 8 tot 10 uur gevaren worden langs de verlichte sliepen, terwijl op beide dagen een extra dienst van Amsterdam naar Alkmaar zal varen vertrekkende van daar om 12 uur 's nachts. n Ue ontslagen concierge van de Haagsche Tram- Op het tooneel was tijdens de worsteling groote j weg-Mij. en zijn vrouw, die voortdurend relletjes ver oorzaken zijn thans in bewaring gehouden ingevolge een bevel van den burgemeester, uitgevaardigd! uit kracht van de hem verleende bijzondere bevoegdheid in geval van stoornis der openbare orde. De vlieger Hirth vloog gisteren met een passa gier van Miinchen naar Neurenberg, vandaag van Neurenberg naar Leipzig en van I,eipzig naar Berlijn. Hij kwam na een vlucht van 53/4 uur te Berlijn aan, en won daarna 50.000 mark. Gisteravond heeft te Velseroord schade aangericht. Het publiek, dat de schuld van het conflict aan het verkeerd optreden van den scheidsrechter toeschreef, schoolde na afloop op straat samen, om dezen af te wochtendoch de politie maakte ruim baan. UIT HEER-HUGOWAARÜ. Door den heer J. Ruiter te Lambertsehaag- werd bij het graven voor den aanleg van een put op een erf aldaar een aarden pot gevonden, waarin zich niet minder dan 71 Spa an se he munten bevonden uit den tijd van Karei V en Philips 11. De munten zijn in 4 grootten. In de gister gehouden vergadering van B. en> W. is de volgende aanbeveling voor de betrekking van ge meente-secretaris opgemaakt: Nó. 1 W. van Sloot-en, burgemeester. No. 2. J. H. Smits te Monster (gediplomeerd). No. 3. P. Kooijman te Montfoort, No. 2 en No. 3 zijn beiden op een secretarie zaam. SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. Gebrande glazen Vredespaleis. De heer De Stuers heeft zijn vragen gedaan om trent gebrande glazen voor het Vredespaleis. Is het waar, dat de als een geschenk voor hat Vre despaleis bedoelde gebrande glazen reeds besteld zijn? Zoo ja, wanneer isi zulks geschied Is zulks gedaan door den minister of door het be stuur der Carnegie-stichting. met diens goedvinden? Daarop heeft de minister van buitenlandsche zaken het volgende antwoord schriftelijk ingezonden: Ier zake van de voor het Vredespaleis bedoelde ge brande glazen is een afspraak gemaakt met de firma Schouten te Delft, Deze afspraak werdl gemaakt, in Mei 1910 tusschen bedoelde firma en den architect van het Vredespaleis in opdracht van het bestuur der Carnegie-stichting, nadat dit zich van de instemming van den minister van buitenlandsche zaken had verzekerd. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 2 Juli 1911. Groote Kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman. Bediening van den H. Doop. Avond 6 uur, Ds. Vinke. Voor bereiding tot het H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Evang.-Luth. Kerk, 10 uur, Ds. G. W. Melchers, herv. pred. te Purmerend. Rem.-Ger. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. De Génestet- herdenking. Koorzang. Doopsgez. Kerk, 10 uur, Ds. H. Westra. Hersteld Apostolische Gemeente, Schoolstraat, Het voormiddag 10 uur en namiddag 6 uur, benevens Donderdagavond half acht, godsdienstoefening. Godsdienstoefening van de Heiligen der laatste dagen kleine zaal Harmonie, 5 uur. Geref. Kerk, 10 uur en avond 6 uur, ds. Brussaard van Tienhoven. Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83, Woens dagavond 8Vz uur, vergadering van de Jongelings- vereemging „Paulus". Consistorie Geref. Kerk, Oudegracht D 83. Zondag middag van 3(4—5 uur, vergadering van de knapen- vereeniging „Samuel." Gebouw Waakt en Bidt. Laat. Zaterdagavond van o,.,.vp;n c1e uiaehmisl I S1/.. tot 10 uur, vergaderiug van de Christelijke Jonge- öuryeillaiit na een hevige twist met zijn vrouw eemge revolverschoten op haar gelost, daarna richtte hij het wapen op zich zelf. Beiden werden ernstig gewond naar Haarlem vervoerd. werk- Ier gelegenheid, dat de Maatschappij van Nijver heid haar 134ste algemeene vergadering te Haarlem houdt, wordt daar op initiatief van het departement Haarlem een Nederlandsehe winkelweek gehouden, die van af heden tot 4 Juli zal dn renNiet minder dan 250 winkeliers nemen daaraan deel en dit geeft de gemeente reeds nu een zoo feestelijk aanzien, dat ge rust kan worden geconstateerd, dat de opzet van het departement Haarlem met succes is bekroond. Er zullen er honderden wezen, die voor dezen niet hebben geweten, dat de Nederlandsehe nijverheid zoo- voel artikelen van uiteenloopenden aard' voortbrengt en menigeen zal tot nu toe voor buitenlandsch fabri kant hebben gekocht, wat toch werkelijk van inlandsch maaksel is. O. A. A. DUDOK DE WIT. f Gisteren is te Bloemendaal de heer O. A. A. Dudok de Wit, in zijn goede dagen algemeen bekend staande als de minister van sport, overleden. Het lijk zal te Breukelen in het familiegraf ter aarde worden besteld. DE WINKELSLUITING. Gisteren heeft de Raad van Amsterdam met 22 te gen 14 stemmen het winkelsluitingsvoorstel aangeno men. BROEDERTWIST. Reeds lang bestond er een gespannen verhouding' tusschen de gebroeders A. I. en C. I„ te Groningen. De eerste was een zeer verkwistend persoon, de ander daarentegen was een fatsoenlijk, oppassend man. Gis termorgen bemerkte deze laatste, dat er een inbreker was in zijn pakhuis in de Violenstraat. Hij vermoed de reeds, dat dit zijn broer zou zijn. Beneden geko men bemerkte hij werkelijk, dat A. 1. in zijn pakhuis was, bezig met verschillende dingen naar buiten te brengen. Hij sommeerde hem heen te gaan, de broer nam evenwel een ijzeren staaf en dreigde hem daar mede, C L had een met hagel geladen revolver in den z.ftk; uit zelfverdediging loste hij een schot op zijn broer. Deze werd in het gelaat gewond, een hagel korrel trol een der oogen. De man is naar het aca demisch ziekenhuis gebracht, van daar heeft men hem verwezen naar liet ooglijdersgesticht. (Pr. Gr. Ct.) BRANDSTICHTING? e hebben reeds kort melding' gemaakt van de aan houding van N. Agsteribbe, in wiens manufacturen- magazijn aan den Arnstel 85 te Amsterdam Dinsdag avond j.l. brand heeft gewoed. Agsteribbe was den brand1- zelf gaan aangeven aan den brandweerpost. N. Achtergracht, mededeelende dat zijn huis in brand stond. Als oorzaak werd later door hem genoemd het ontploffen van de petroleumka chellamp, waarop thee gewarmd werd. Het magazijn was in twee groote kamers en suite gevestigd. Toen de brandweer arriveerde stond alles rondom in lichtelaaie. Er rees dadelijk wantrouwen zegt het Hbld. nopens de oorzaak van d'en brand en toen na de blussching geconstateerd werd, dat de manufacturen naar petro leum en benzine riekten, had des1 avonds op last van don commissaris van politic, den heer Van Asperen, de aanhouding van Agsteribbe plaats. Een verder onderzoek deed hem als Verdacht van brandstichting voorloopig' aanhouden en ter beschik king stellen van de justitie, die het onderzoek voort zet. Het perceel Amstel 85 is, wat genoemd magazijn be treft, gesloten on wij zagen er een agent van politie op post staan. Agsteribbe was bij de firma Mouthaan en Co. eerst verzekerd voor 30.000, sinds1 de laatste zes weken voor 50.000. LAFFE WRAAKNEMING. Te Aenes (Haarlemmermeer) heeft men in den af- geloopeD nacht bij den landbouwer Kranenburg onge veer een halven bunder goed te veld staande suikerbie ten af- en omgehakt, waardoor dit gewas geheel waar deloos is geworden. Men vermoedt, hier met wraak neming te doen te hebben, wegens het in dienst ne men van Zuid'-Hollandsche arbeiders. Voor den land bouwer is het een schadepost van' ruim 200. Een ernstig onderzoek wordt ingesteld' naar de daders. GEI>EPl 'TEERDE STATEN. De heer XIr. J. Kappeyne van de Coppello, die we gens het tijdelijke karakter zijner benoeming', zijn mandaat als Lid van Gedeputeerde Staten ter be schikking der Provinciale Staten wenscht te stellen, SCHOORLSCHE WATERLEIDING. Blijkens het voorloopige verslag gaf de post betref fende de verhooging van het hoofdstuk binnenland- sche zaken der Staatsbegrooting aan eenige Kamerle den aanleiding tot de vraag' of het voorgenomen on derzoek naar de hoeveelheid water, welke aan de Sehoorlsche duinen zonder schade kan wordën ont- trokon, ook dienstbaar kan worden gemaakt aan een onderzoek naar de vorming der duinen en van de vraag, of de duinen deels gevormd zijn door de schel pen, en of het onttrekken van water geen afbreuk doet aan hunne stevigheid en hunne waarde voor de beschutting van het land. DE RAAD VAN SCHIPLUIDEN. Ie Schipluiden (Zuid-Holland!) zijn bij de periodie ke Gemeenteraadsverkiezingen de twee aftredende le den bij enkele Candida afstelling herkozen. Wegens liet geringe getal stemmen, dat bij de verkiezingen in Februari was verkregen door de candidaten, die 't- met de handelingen van de tegenwoordige leden niet eens zijn, werd het nutteloos geacht nogmaals met andere candidaten uit te komen. DE ZEEMANSSTAKING. De Ned. Stoomvaart-Maatschappij „Oceaan," die de gevraagde gage-verhooging der zeelieden met 6 per maand wilde toestaan, gaat thans niet verder op de zaak in nu de zeelieden tegelijkertijd inwilliging van de eischen der bootwerkers vroegen. Een H b 1 dver.daggever verklaart dat vele werk willigen niet naar bun werk durven te gaan door het terrorisme der anarchistische stakers, waaraan zij blootgesteld zijn. Hij noemt verschillende staaltjes, waarvan de juist heid echter door de Tel. werd betwijfeld terwijl de politie daarvan niets bekend is. Ook zegt de Hbld.-man, dat de meeste werkwilli gen door bedreiging- met mishandeling en doodslag, zich genoodzaakt zien het bijltje er bij neer te leggen. Verschillende dezer werkwilligen zijn door hem be zocht en hebben verzekerd, dat ze zeer gaarne zouden willen werken, maar niet langer durfden. Hun vrou wen en kinderen werden bedreigd en gemolesteerd en zoo zagen zij zich genoodzaakt mede te staken. Deze menschen zaten er zeer mee verlegen tot contractbreuk te zijn gedwongen. Maar, zeide een hunner wij konden iii zulk een zenuwachtigen toestand niet voortwerken. De stakers oefenen een geweldige economische pres sie uit. Uit Londen wordt gemeld1, dat de Cunard en de Ca nadian Pacific-lijnen de zeeliedenvereênigingen er kend en aan de eischen der zeelieden en dokwerkers toegegeven hebben. EEN JUBILEUM. Zoo schrijft men ons: (listeren vierde men in „Kinheim" weder een vijf entwintigjarig feest. Op den feestdag van S. S. Pe trus Paulus was het 25 jaar geleden, dat Jan Oort- meyer zijné aanstelling bekwam als kuiper bij de fir ma J. A. van den Bosch Zonen, om den volgenden dag zijne werkzaamheden te beginnen. Om drie uur in den namiddag werd de jubilaris en zijne vrouw met het rijtuig van den heer G. van den Bosch afgehaald en ontvangen in het met groen en bloemen versierde fiibriekslokaal, waar hem het fabrieks- en kantoorper soneel alsmede de firmanten G. Th. M. van den Bosch en Dr. Casaretto hem opwachtte. De heer v. d. Bosch, als oudste firmant, sprak den jubilaris hartelijk toe, herdenkend', boe hij den tijd! hem geschonken, had ge bruikt om zijne beroepsplichten met eerlijkheid, trouw en ijver te verrichten; terwijl hij hem gelukwenschte met zijn feest, dankte hij hem voor hetgeen hij in het bc-lang der zaak had gedaan. Hij wensehte ook zijne echtgenoote geluk en wees er met voldoening op, hoe hartelijk de verhouding in hun zaak was tusschen pa troons en werklieden, die begrepen in elkanders belang te moeten samenwerken. Aan den jubilaris bood hij namens de firma als herinnering een wit marmeren pendule met candelabres aan. De heer Kuipers bood op verzoek der kameraden van den jubilaris, namens hen een loeren leuningstoel aan, de heer Burkuuk na mens het kantoorpersoneel een spiegel met gesle pen rand, de heer Kuipers, die do technische leiding der fabriek voert, als bewijs zijner persoonlijke ach ting een theeservies. Nu kwamen de meisjes, aan de fabriek werkzaam, naar voren en boden den kuiper Oortmeyer een mooie tabakspot met een pijp aan en zongen een toepasselijk lied. Getroffen dankte de jubilaris zijne patroons en bracht menig feit in herinnering uit zijn leven, waar bij hij hunne genegenheid had mogen ondervinden, dankte verder zijne kameraden, het. personeel van het kantoor en vooral ook de meisjes, die wel wisten, dat hij graag een pijpje rookt. EEN INSTALLATIE. (iisteren heeft, na hartelijk te zijn verwelkomd' dooi den oudsten wethouder den hetr ter Bogt, de heer Th. .1. A. Kraakman, vroeger alhier, het Voorzitterschap van den raad der gemeente Groenlo aanvaard. Na afloop der openbare vergadering, maakten vele gemeentenaren gebruik van de gelegenheid om met hun nieuwen burgemeester kennis te maken. lingsvereeniging „Zucheus", voor jongelingen boven 16 jaar. Zondagmiddag van S'/z tot 7 uur, vergade ring van de Christelijke Knapenvereeniging „Tirno- theus", voor knapen van 12 tot 16 jaar. AGENDA. VRIJDAG. „Nieuw Leven en Orpheus," repetitie, voor heeren, 3 uur, Diligentia. Daines-gymu.-ver. „Hygiëna," Meisjesafd. 0- 7 uur. Jongens-afd. 7-—8 uur. Damesafd. 8—-9 uur, „Gulden Vlies." Gymn.-ver. „Kracht en Vlugheid," van 6—7 uur Jongensafd. III; van 8%—10 uur Heerenafd., Harmo nie. Marktbericlileu. Voorloopig Kaa&bericht. ALKMAAR, 30 Juni. Kaas. Kleine volvette met rijksmerk f kleine fabriekskaas f 32.50, kleine boerenkaas f 33.50, commissie f 33.50, middelbare f 35.Aangevoerd 300 stapels, wegende 180000 Kilogram, waaronder KG. volvette kaas. Handel goed. ALKMAAR, 30 Juni. Heden werden ter graanmarkt aangevoerd 24 H.L. Tarwe f 0,— a 0,—, rogge f 0.a f 0.gerst f 0.a f 0.gerst chev. f 0,a f 0,haver f 4,10 a f 0,bruine boonen f 15,50 a 18, paarde id. f 0,a f 0.citroen id, f a duiven id. f 0.— a f 0,—, witte id. f 17.-- a f rood mosterdzaad f a f geel id. f 0,a f karwijzaad faf blauwmaanzaad f 0,— a erwten groene f 24,— a grauwe f 25,— a vale f—af— MEDEMBLIK 29 Juni. Aardappelen Groote Muizen f 1.65 a 2.—Kleine idem f 1.10 a 1.25, Groote Ronde f 1,70 a 1,85. Aanvoer 1340 manden of zakken. CONOEIiTEX. amvege de Alkmaarsche Buitensociëteit zal door het Stedelijk Muziekkorps een concert worden gege ven op Woénsdag 12 Juli en Dinsdag' 25 Juli, en niet op 5 en 19 Juli, gelijk aanvankelijk het voornemen was. Op de Cadettenschool zal door het Stedelijk Mu ziekkorps een concert worden gegeven op Woensdag 19 Juli. INSCHRIJVING LOMPEN ETC. Bij de Woensdag gehouden inschrijving voor de lompen en ijzerafval der gemeente-reiniging alhier, was hoogste inschrijver de heer B. Velleman alhier, tegen 45.04 per honderd kilo voor de wollen lompen en 1.66 per honderd kilo voor het ijzer, aan wien ze werden toeg-ewezen. PORTUGAL. In Noord-Portugal zijn de lichtin gen 1907 en 1908 onder de wapenen geroepen ter ver sterking- van de garnizoenen. Overal hebben troepen- verschuivingen plaats in de richting van de Noord grens, waar de toestand ernst wordt geacht, wegens de monarchistische gezindheid der bevolking. Verder wordt gemeld, dat de Engelsche, Duitsehe, Iteliaansehe en Fransche gezanten den minister van buitenlandsche zaken hebben medegedeeld, dat zij een uitbreiding van de kracht der nieuwe wet op de schei ding tot vreemde kerken en haar kerkelijk vermogen niet kunnen erkennen. In dien de Portugeesche re- gi-eriug niet voor het einde der maand een gunstig antwoord geeft, zullen de kerken gesloten en zal de eigen vlag geheschen worden, zoodat zij voor de Por tugeesche overheid ontoegankelijk zijn. Rusland, Oostenrijk en Spanje, die geen kerk van hunne eigen nationaliteit in Portugal hebben, moeten het optreden der andere gezanten steunen. ITALIA In de Kamer werd behandeld de wet -op het monopolie van levensverzekeringen. De minister van handel verdedigde de wet en noemt de agitatie, die in liet land er tegen is gevoerd, kunst matig. Het gaat hier om een particulier bedrijf, dat de staat juist bijzonder gemakkelijk kan exploiteeren. omdat de exploitatie minder wisselvallig' is, wanneer zij op een breeder grondslag berust. De staat neemt niet alleen de zedelijke maar ook de wettelijke verantwoording op zich van een nationaal verzekeringsinstituut. De minister gaf toe, dat het monopolie niet de oplossing geeft van het vraagstuk der arbeiders,pensioenen, maar de regeering stelde zich voor, de eerste schrede te doen naar de oplossing van dat vraagstuk. Te Calais zijn zeven vliegers aangekomen n,l. Védrines (,,Morane"-monoplan). Vidart („Deper- dussin' -monoplan). Beaumont (,,Blériot"-monoplan). KimmeTling (,,Sommer"-monoplan). Gibert (,,R. E. P.'-monoplan). Garros (,,Bleriot"-monoplan). Re- naux (,,Farman"-biplan). De totale classificatie luidt: 1. Beaumont, in 48 uur 8 min. 41 sec. 2. Garros, in 51 uur 48 min. 55 sec. 3. Vidart, in 64 uur 21 min. 15 sec. Védrines, in 67 uur 23 min. 33 sec. Gibert, in 71 uur 58 min. 274/5 sec. ivimmerling, 76 uur 7 min. 15 sec. Renaux in 78 uur, 13 min. 28 sec. Blériot zeide verbaasd te zijn, dat zeven vliegers het zoover gebracht hadden. Hij geloofde, dat men wel dra, met een nog krachtiger goed loopenden motor, zelfs bij stormweer met een monoplaan zal kunnen vliegen. 4. 6. EEN SCHOOLREISJE. Men schrijft ons De leerlingen der hoogste klasse van de drie koste- looze openbare scholen alhier hebben op Woensdag 21 en op Zaterdag 24 Juni, een reisje gemaakt naar Ar- tis, waarvoor ze elke week een kleinigheid hadden be spaard. Het nog ontbrekende geld is verstrekt door bemiddeling van de „Commissie voor Schoolreisjes" van ue Afd. Alkmaar van het Nederlandsch Onderwij- zers-Genootïchap, die daartoe in staat was gesteld door milde bijdragen van enkele ingezetenen. Dat de leerlingen, waarvan sommige nog- nooit in trein of tram hadden gezeten, hebben genoten, is te begrijpen. Geleerd wordt er echter tevens op zoo'n schoolreisje en niet weinig ook: leerstof, binnen de schoolmuren behandeld', wordt bevestigd', aanknoo- ping'.spunten voor nieuwe stof worden opgedaan. Vermoeiend is de dag geweest voor de begeleiders, die echter ruimschoots beloond werden door de dank baarheid van leerlingen en ouders, waarvan ze de' meest, ondubbelzinnige mondelinge en schriftelijke be wijzen hebben ontvangen. KORTE BERICHTEN. - Lincoln Beachy is over den Niagara-waterval ge vlogen, op een hoogte van*200 voet. Meer dan 100.000 menschen waren daarbij tegenwoordig'. - Te Antlanta hebben opgewonden menschen een drietal negers, die een blanke vrouw hadden mishan deld', gelyncht. Eén werd aan de politie ontnomen en aan een telegraafpaal opgeknoopt, de twee anderen werden uit de gevangenis gehaald en aan een boom opgehangen. Tijdens het doorzoeken der gevangenis wisten vele g*evangenen te ontkomen! Een grappenmaker heeft zich te Calais uitgege ven voor den vlieger Legagneux. Hij meldde zich in vliegerscostuum bij den militairen commandant aan. Groote geestdrift heerschte er, de champagne vloot bij stroomen, de vlieger kreeg een voorschot, dat hij noo- dig' had en werd niet meer gezien! Te Saloniki heeft een zware brand gewoed, waarbij voor 2 millioen kronen schade is. - Bij een groote brand in een Berlijnsch gebouw, waarin 50 gezinnen wonen, kreeg een 70-jarige vrouw, die reeds gered was van schrik een hartverlamming. Een weduwe te Augsburg heeft in de verouder stelling, dat ze geen genoeg' geld had om met haar kinderen te leven, deze met petroleum begoten en

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2