DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 153 Honderd en dertiende Jaargang* 191L ZATERDAG 1 JULI. BINNENLAND. Uit den Raad. Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzondei lijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Dft nummer bestaat uit 3 bladen. Ter gemeente-secretarie te Alk- maar is tegen betaling van twee gulden verkrijgbaar een afdruk van het door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad uitgebracht verslag omtrent den toestand der gemeente Alkmaar over het jaar 1910. De Secretaris van Alkmaar, DOKfATH. ALKMAAR, 1 Juli. Zonder hartstocht en toorn heeft de Raad Woens dag de kwestie van het beleid bij de afdeeling publie ke werken behandeld. Vrij kort en bondig. Een motie is aangenomen, in welker toelichting de wijze, waarop de heer Pot gemeend! heeft1 deze zaak te moeten be handelen wordt afgekeurd en wordt gekwalificeerd als „grievend en krenkend voor den directeur van ge meentewerken," waarin verder wordt verklaard, dat de voorstellers met meerdere raadsleden steeds verkeer den in de meening „dat de heer Looman een be kwaam, ijverig en eerlijk gemeente-ambtenaar was" en waarbij ten slotte werd besloten een commissie van enquête in te stellen. Wat dus in ons artikel van Maandag als wenschelijk werd voorgesteld, is tot stand gekomen, met dien verstande, dat niet een com missie van deskundigen, maar een commissie van raadsleden werd benoemd. Voor zoover tijd en plaats ruimte dit toelieten, werden in het nummer van Dins dag tegen zulk een enquête-commissie eenige bezwa ren ingebracht, daar we ons niet konden voor stellen, dat een raadscommissie het beter zou willen weten, dan een commissie van bekwame, eerlijke en onpartijdige deskundigen, en daarom de inschakeling eener raadscommissie overbodig achtten, terwijl het aangevoerde financieele argument o. i. niet van over wegenden invloed mocht zijn. Toen de courant reeds ten deele afgedrukt was schoot ons nog" een ander tegen-argument te binnen. De benoeming van een. commissie uit raadsleden zou naar buiten den indruk kunnen maken van een maat regel van wantrouwen tegen het college van B. en W. Bij even doordenken leek ons echter deze opvatting hoogst onwaarschijnlijk. Intusschen na de raadsvergadering van Woensdag zijn wij er weinig gerust op, dat zij inderdaad niet de juiste is; De heer Glinderman toch zeide een onpartijdig on derzoek te willen en daarom moest de zaak buiten B. eu W. en buiten de commissie van bijstand voor pu blieke werken om worden behandeld' om de eenvoudige reden, dat men wel wist, hoe die er over denkenDe heer van den Bosch waarschuwde er tegen, dat dg commissie van deskundigen allereerst bij B. en W. te recht zouden komen ze zouden eens door prolooman- baciljen kunnen worden aang-etast! En om zooveel mogelijk argumenten vóór een raads commissie ter tafel te brengen werd maar verkondigd, dat de heer Pot met die commissie tevreden was, hoe wel dit raadslid, dat drommels goed weet wat hij wil, zelf had verklaard', dat hij aan een deskundigen-com missie zoo zeer de voorkeur gaf, dat hij, wanneer die er kwam, gerust de zaak aan haar beslissing zou over laten terwijl hij, indien er een raadscommissie werd be noemd er prijs op zou stellen nog lid van den raad te zijn, wanneer het rapport werd uitgebracht! Om de raadscommissie te bepleiten werd een uitbreiding ge geven aan den omvang van het onderzoek, al was het ook alweer de heer Pot die er tegen op kwam, dat men hem dit in de schoenen schoof. En eindelijk werd zelfs betoogd, dat een deskundigen-commissie eigenlijk geen onderzoek zou kunnen doen! Hoe jammer, dat Alkmaars raad ook in dezen weer, in vergelijking met wat elders in een dergelijk geval geschiedde zulk een weinig breede opvatting toonde. Nemen we bijv. het Zutpbensche geval dat ter ver gelijking meer houvast biedt dan het Steenwijksche v/ijl bot onderzoek naar de toestanden aan de gasfa briek speciaal de verhouding van het personeel be trof, dus minder technische kwesties, zoodat dan ook in de daarvoor benoemde commissie de gascommissie ambtshalve zitting had. Te Zutphen dan gold het precies als hier een zuivere technische kwestie. In het belang der gemeente werd' door een raadslid de Vervanging van den directeur der gasfabriek dringend noodig geacht. B. en W. zagen de noodzakelijkheid daarvan niet in tout comme chez nousToen stel de een ander raadslid voor: Ie. een onderzoek te doen instellen naar de meer dere of mindere deugdelijkheid van het door den di recteur der Zutpbensche gasfabriek gevoerd beheer; 2e. dit onderzoek op te dragen aan eene door den Raad te benoemen commissie van drie deskundigen, onder bepaling a. dat daartoe zullen worden benoemd personen, die niet zijn directeur eener gemeentelijke gasfabriek; b. dat aan die benoemden alle door hen verlangde be scheiden betreffende de Zutphensche gasfabriek zullen worden ter hand gesteld; c. dat alle personen in dienst dezer gemetente ver plicht zullen zijn, alle de door die deskundigen ver langde inlichtingen aan hen te verstrekken; d. dat door die deskundigen Verslag zal worden uitgebracht aau den Raad." Het is in verband met hetgeen in den Alkmaarschen raad werd beweerd en met het oog op punt c. mis schien niet overbodig o.p te merken, dat het voorstel werd ingediend door het raadslid mr. Van Regteren Altena, subst.-griffier bij de arrondissenients-recht- bank en dat liet, voorzoover ons bekend, tot moeielijk- heden geen aanleiding gaf. Uit de discussie stippen we nog aan een zinnetje van den heer de Kempeuaer: Het onderzoek moet plaats hebben op bedrijfsgebied en daarover kunnen enkel technici oordeelen. In dezen zin geamendeerd, dat een der leden der commissie directeur van een gasfabriek mocht zijn, werd het voorstel aangenomen. Geen woord is er gesproken over de Wenschélijkheid, dat B. en W., wier meening óók biekendl was, geheel buiten elke aanraking met de commissie dienden te blijven. Daarvan is dan ook geen sprake geweest. De commissie werd, blijkens haar rapport, ten raad- liuize geïnstalleerd en daar werd'en haar verschillende bescheiden ter hand gesteld', die betrekking hadden op het beheer der gasfabriek en op de grieven die tegen dat beheer waren ingebracht. Eqnigte raadsleden had den schriftelijk hun opmerkingen in verband met. het technisch beheer der gasfabriek ingediend, een raads lid werd' op zijn verzoek mondeling gehoord, enz. Het resultaat was dit zij terloops medegedeeld dat er naar de meening der oommissie geen reden be stond om ernstige maatregelen tegenover den direc teur voor te stellen, al zou een berisping ov'er ver schillende slordigheden in zijn beheer zeker verdiend zijn, terwijl de commissie ten slotte nog de verwach ting uitsprak, dat haar betrekkelijk gunstig oordeel over het technisch beheer er toe leiden mocht, dat d'e directeur, zonder den telkens wederkeerenden druk van vaak zeer overdreven klachten in staat gesteld zou worden met lust en "ijver het beheer der gasfabriek zóódanig te behartigen, dat deze inderdaad behoorlijk toegeruste inrichting, in den vervolge steeds meerdere baten aan de gemeente zal kunnen opleveren. En eveneens terloops' zij medegedeeld, dat, voorzoo ver wij weten?»hlet rapport, ingekomen 30 December 1910, wel .is gedrukt en rondgezonden, maar nimmer een onderwerp van bespreking heeft gemaakt en dat de stormloop tegen de gasfabriek sindsdien vrijwel bedaard is De hoofdzaak, waarom we bet Zutphensche geval vermelden is om te doen uitkomen, dat men daar den rechten weg heeft ingeslagen en niet den omweg van een raadscommissie welke overigens tot hetzelfde einddoel leidt, maar juist daarom totaal overbodig is, dat pi en daar vertrouwen heeft getoond, terwijl men er hier enkel ovter praat en intusschen den sterken schijn van wantrouwen op zich laadt. Intusschen er komt nui een onderzoek (waarbij de commissie de door haar te raadplegen deskundigen natuurlijk wel een groote mate van vrijheid zal geven en. ben een. zelfstandig rapport zal laten uitbrengen) en dat is de hoofdzaak. Over de samenstelling der commissie keersckte een éénstemmigheid, welke zeld zaam is in den Alkmaarschen Raad, waar meestal zelfs voor weinig beteekenende commissie-benoemin gen allerlei stemmingen, vrije stemmingen en her stemmingen moeten plaats hebben. Geen wonder, dat de voorzitter den uitslag- met een: ,,'tlijkt wel afge sproken" begroette. Door een op dit oogenblik een geheel overbodige doch waarschijnlijk zeer vinnige discussie (die heer de Groot begon al dadelijk met grof geschut) af te snij den, zorgde de Raad er voor, dat deze vergadering een rustig verloop had en daardoor als h'et ware de periode van kalm afwachten, welke thans is aangebroken, goed inzette. J)e heer Goeman Borgesiu® (u.-l. Enkhui- zen) meende, dat niets kon worden beslist. Na nog eenig debat trok de heer Van de V e 1- d e zijn voorstel weder in, vertrouwende dat de heele Kamer het onderzoek in September wenscht. Toen nam de heer De Geer (c.-h. Schiedam) j het voorstel over, hetgeen de heer Schaper (s. d. j ii. p. Appingedam) „drijverij" noemde. Het voorstel-D e Geer werd verworpen met 40 tegen 27 stemmen. Hierop stelde de heer B r u m m e 1 k a m p (a.-r. Loosduinen) voor, de Bakkerswet alsnog af te doen. De voorzitter wilde de vacantie, ouder ge- j woonte, doen ingaan begin Juli', tenzij de Regeering bepaalde wenschen tot afhandeling van het ontwerp kenbaar maakt, hetgeen niet is geschied. De heer Van Karn eb eek (v.-l. Utrecht) stel de, bij wijze van amendement, voor, het sectie-onder zoek van het tarief uit te stellen, en in plaats daarvan de openbare beraadslaging over d'e Bakkerswet voort te zetten. De heer Duys (s. d. a. p. Zaandam) viel dit plan bij, waarop de heer Nolens (r.-k. Venlo) het voor- s tel-Brummelkamp bestreed. De stemming had tot resultaat verwerping van het amendement-Van Karnebeek, met 48 tegen 19 stem men; en idem van het voorstel-Brummelkamp met 55 tegen 11 stemmen. Aan de orde kwam het ontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van de staatsbedrijven. De heer Van Doorn (u.-l. Gouda) vroeg, waar toe het ontwerp noodig' was. Men gaat zich banden aanleggen zonder noodzaak. Heel de wet is een uiting van doctrinarisme. De heer De Monté Ver lo ren (a.-r. Breuke- len) bestreed den voorgaanden spreker. De minister van financiën (de heer Kolk man) betoogde, dat het ontwerp niet anders bedoelt dan verband te brengen tusschen de rekeningen van de bedrijven en de commercieele boekhouding. Daar voor waren afwijkingen noodig van de algemeene re gelen van comptabiliteit. Kamer en regeering blij ven overigens geheel vrij. Het ontwerp zal duidelijker inzicht verschaffen in de resultaten van de bedrijven. Hij zette verder de strekking van het ontwerp uiteen, j Na repliek en dupliek werd art. 1 van het ontwerp aangenomen. Ook het wetsontwerp werd aangenomen. Eveneens eenige kleine wetsontwerpen. Op een vraag van den heer Sm een ge (u.-l. Meppel) antwoordde de Minister van Financi ën, dat de volgende week is te verwachten de memorie tan antwoord betreffende het wetsontwerp in zake den inkoop van tijdelijke diensten voor pensioen. Bij de behandeling der suppletoire begrooting, waarbij 18.000 wordt aangevraagd, om' als Neder- laiidsc'h geschenk voor gekleurde ramen aan het Vre- lespaleis te geven, keurde de heer de Stuers (r.-k. Weert) af, dati de Regeering, zonder dat de Kamer er iets van wist, reeds1 een jaar geledén de le vering van dit nationaal geschenk aan een bepaalde firma heeft opgedragen, waarbij komt, dat deze firma niet staat aan het hoofd van da kunstnijverheidsfir- raa's. Verder betoogde spreker, dat de minister in de ze aangelegenheid het medezeggingschap van de Ka mer (jeeft verwaarloosd. Spreker vroeg, of do minister alsnog' het uitschrij ven van een prijsvraag zou willen bevorderen. De Minister van Buitenlandsche Zaken be toogde, dat er nog- niets besteld is. Alleen heeft het bestuur der Carnegie-stichting met de firma Schou ten te Delft gesproken over de mogelijkheid van het maken der ramen. De minister oordeelde het meest! wenschelijk, de uit voering dezer zaak aan het bestuur der Carnegie-stich ting over te laten. De heer van Karnebeek wees er op, dat an dere landen ook met het bestuur der Carnegie-Stich- ting hebben overlegd omtrent de versiering van het Vredespaleis en hebben gehandeld1 overeenkomstig de zienswijze van dat bestuur. De heer de Stuers vroeg, of we reeds moreel verbonden zijn aan d'e firma Schouten. De Minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde, dat de Regeering volkomen vrijheid heeft. De heer van Karnebeek verklaarde, dat het bestuur van de Carnegie-stichting met de firma Schouten een afspraak heeft gemaakt op tegen over eengekomen prijs de ramen te maken, indien het geld mocht worden toegestaan. De heer de Sti ers, opmerkende, dat de minis ter zich verkocht aan het bestuur dér Carnegie-stich ting, diende een motie in, waarin deze loop der zaken betreurd wordt. Deze motie zal later in stemming komen. De ver gadering werd tot Woensdag verdaagd. college van Burgemeester en Wethouders, a. zóó, dat de benoeming van gemeente-ambtenaren en bedienden als regel door Burgemeester en Wethou ders en slechts voor bepaalde bedieningen door den raad geschiedt? Wordt aangenomen. b. zóó, dat de regeling van tractementen eu loo- nen, alsmede de regeling van de arbeidsvoorwaarden voor de werklieden in dienst der gemeente, binnen de grenzen der begrooting aan Burgemeester en Wethou ders wordt opgedragen? Wordt verworpen. Is het wenschelijk, dat men het beginsel van collegi aliteit van Burgemeester en Wethouder in zijn vollen omvang wordt gebroken, in .dien zin, dat de wethou ders kunnen worden belast met, en verantwoordelijk worden gesteld voor een bijzonderen tak van dienst? Wordt verworpen. Moet de bevoeg-dheid van Burgemeester en Wethou ders ten aanzien van de gemeentebedrijven onverkort bij h'en blijven. Wordt aangenomen. Moeten ook niet-leden van den raad in de commis- siën van bijstand in haar tegenwoordig karakter be noembaar zijn? Wordt aangenomen. Is het wenschelijk, dat aan Burgemeester en Wet houders van de groote gemeenten bij de wet de be voegdheid wordt gegeven, een deel van hun dage- lijksch bestuur aan de commissiën van bijstand voor gemeentebedrijven en andere technische diensttakken te delegeeren? Wordt aangenomen. Moet de wet bepalen, dat aan de hoofdambtenaren liet eigenlijke beheer van een bepaalden diensttak kan worden opgedragen? Wordt algemeen ontkend. Belmoren de hoofdambtenaren der verschillende diensttakken zitting te hebben in de daarvoor inge stelde raadscommissiën Wordt met 30 tegen 26 stem men aangenomen. Is het wenschelijk, uitdrukkelijk iu de wet de be voegdheid van burgemeester en wethouders op te ne men, zich in de vergaderingen van dén raad door de hoofdambtenaren van de gemeente te doen bijstaan? Wordt aangenomen. TWEEDE KAMER. Gisteren werd begonnen met een stemming: dc voortzetting van de ontijdig afgebroken stemming- voor de voordracht ter benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad. No. 3 op de voordracht werd jlir. mr. J. J. Gockinga, vice-president van het Hof te Arnhem. Hierna had de regeling van de werkzaamheden plaats. De heer Van de Velde (a.-r. Delft) stelde voor de invaliditeits- en ouderdomsverzekering iu de afdeelingen te onderzoeken op 20 September. HOFROUW. Hét hof zal mét ingang van morgen voor drie dagen den lichten rouw aannemen wegens het overlijden van prinses Marié Clotilde Bonaparte, geboren prinses van Savoye. Gemengd nienws, UIT TIEILO. In de gisteravond gehouden vergadering der Libe rale Kicsvereeniging werd besloten bij de a.s. stem ming voor 3 leden van den Gemeenteraad de stemmen uit te brengen op de heeren P. van 't Veer, J. Erans en I. van der Molen Sr. en dus niet te stemmen op den heer M. Butter die in de vorige vergadering was gecandidateerd. RAAD, B. EN W., COMMISSIES VAN BIJSTAND. Na inleidingen van prof. mr. M. W. F. Treub en prof. mr. D. P". D. Fabius, heeft de Nederl. Juristen- vereeniging, te Zutphen vergaderend, gestemd over de volgende vraagpunten Is het wenschelijk verandering te brengen in de wij ze van samenstelling van het college van Burgemees* ter en Wethouders, zóó, dat ook niet-leden van den Raad tot Wethouder kunnen worden gekozen, a. voor alle gemeenten? b. voor de groote gemeenten? Wordt ontkennend beantwoord in haar geheel. Is het wenschelijk, dat voor de groote gemeenten de wet geheel aan den raad overlaat, het aantal wet houders boven een zeker minimum te bepalen? (Wordt aangenomen met groote meerderheid). Moet er verandering worden gebracht in de verdee ling van de bestuurstaak tusschen den raad en het UIT St.-PANCRAS. Waren de resultaten van het proefveld mirt asperge bij den heer P. Mooij in 1910 reeds goed te noemen, nu er in dit jaar volop asperge is gestoken, d. i. tot den langsten dag, en dus de volle opbrengst is verkre gen, zijn de uitkomsten nog prachtiger. Van de ruim 1% snees is geoogst 250 K.G., welke opbrachten ruim- 104. Daarbij valt nog- te roémén de dikte en dé nialsch- h'éid der gestoken asperge, zoodat er niet aan valt te twijfelen, of de gronden alhier zijn uitstekend geschikt voor de asperge-teelt. UIT EGMOND-BINNEN. Gisteravond werd bij het café „De Drie Egmondén" de eerste groentenveiling van dit seizoen gehouden. De aanvoer van diverse soorten tuinvruchten liet niets te wenschen over, terwijl er over*'t algemeen goede prijzen besteed' werden. ALWEER EEN LEIIMANNETJE De Staatscourant vermeldt, dat aan den heer R. Lehmanti is verleend de medaille van het Roodé Kruis. Deze medaille werd verleend omdat dé heer Lehmanu aan liet Koode Kruis twee kostbare ziekenauto's ten geschenke gaf. MOND- EN KLAUWZEER. Het hoofdbestuur van de lïollandsche Maatschappij van Landbouw verzoekt een ieder om goed omschreven feiten en 'beschouwingen te willen mededeelen, die licht kunnen verspreiden over de oorzaken der misluk king van de bestrijding van het mond- en klauwzeer op het vasteland van Noord- eu Zuidholland en over de toepassing dier maatregelen. KORTE BERICHTEN. Bij het hoofdakte-examen te Arnhem, heeft zich het geval voorgedaan, dat zich onder de candidaten een vader en zijn zoon bevinden. Door het niét goed sluiten van een gaskraan in. de keuken is bij den heer E. G. Gaarlandt te Hilver sum, een gasontploffing ontstaan, waardoor ruiten werden stukgeslagen, deuren beschadigd, en een pa pegaai werd gedood. Het- dienstmeisje kreeg brand wonden aan hoofd' en armen. De schaatsenrijder S. Koning uit Edam heeft te Savigny zijn brevet als aviateur gehaald. Een metselaar te Lambertschaag heeft bij het graven van een put een pot gevonden met Spaansclie munten uit de 16e eeuw. De vondst bestond uit 71 zilveren munten. -In een gezin te Hendrik-Ido-Ambacht zijn een z-oon en dochter plotseling ongesteld geworden. De gé- neesheer heeft bloedvergiftiging vastgesteld. Men denkt, dat het- drinken van melk de oorzaak is. Een man, die dezer dagen aan den Singel te Amsterdam een baal katoen op zich kreeg, is gisteren in het Binnengasthuis aau de gevolgen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 1