DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S i yf 'w M&m Ir POLITIEHOND Bi stadsnieuws! Ho. 153 Honderd to dertiende Jaargang. 1911. ZATERDAG 1 JULI. Burgerschool en Meisjesschool. ADVERTENTIE N. IN DE PRACTIJK Deze Courant wordt eiken avondbehalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Schaaki*ubi*iek, m êm VERZORGING. AFRICHTING EN GEBRUIK Telefoonnummer 3. mi mi émjs.0mII l Chr. F. HüSSEN. Prijs iagen. f 1.90, gebonden f 2.50. ALKMAARSCHE COURANT. -- "I--" STEDELIJK MI SE1M. Kostelooze bezichtiging op Zondag' 2 Juli a.s., des middags van 13 uur. Het is verboden in de lokalen fe rooken. Ingang Breedstraat. Kinderen beneden 12 jaar worden niet toegelaten, van 12 tot 16 jaren slechts onder geleide. Gelijktijdig mogen niet meer dan 50 personen in de localen zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de Burgerschool of de Melsjesse hooi wenschen te doen bezoeken, daarvan aangifte moeten'doen vrtrtr 15 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inentingsbewijs van het betrokken kind. „VOOR KINDEREN, WIER OUDERS, VOOGDEN „OF VERZORGERS WONEN IN NABURIGE GE BEENTEN EN DIE NIET MOETEN WORDEN „AANGEMERKT ALS INWONENDEN VAN ALK- „MAAR, MOETEN DE AANVRAGEN OM TOE LATING GERIOHT WORDEN TOT BURGEMEES. „TER EN WETHOUDERS HUNNER WOON- „PLAATS." De kinderen moeten den leeftijd van zes jaren heb ben bereikt. Kinderen, die binnen de eerstvolgende zes maanden na het tijdstip der toelating, dien leeftijd zullen hebben bereikt, kunnen, onder goedkeuring van Bui'gemeester en Wethouders, op de genoemde scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de Meisjesschool bestaat aan de woning van het hoofd dier school aan de Oudegracht No. 168 op Maandag en Donderdag, van half een tot half twee uur en voor de Burgerschool aan het schoolgebouw in de Brillesteeg op Maandag en Donderdag van half een tot half twee uur. Burgemeester en Wethouders noodigen belangheb benden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogen- blik uit te stellen. Burgemeester en Wethouder voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH Secretaris. VKIISLAQ der Keurmeesters van bet Provin ciaal Uoncoiirs van Trekhonden Ie Aik- maar, 25 Mei 1011. TEVEN. Terwijl mijnheer Houtart bezig was met de beoov deeling- der reuen, viel mij het keuren der teven te beurt. Niet zoo talrijk als de reuen, staan ze ook in goedé hoédanigheid beneden hen. Reeds ter plaatse lieb ik den eigenaars mijn gedachte bekend gemaakt over het fokken, want willen zij vooruit in de zaak, dan moeten zij vooreerst daar al hunne zorgen aan wijden. In de eerste plaats komt dan voorzeker de keuze van den dekreu. Het is gemakkelijk te begrij pen, dat, gezien de hoedanigheid van de teven, de dekreu zeker van extra kwaliteit moet zijn, wil men er toe komen, schoone jongen te fokken. Bovendien is het noodzakelijk van af het eerste oogenblik de onvol komen en te kleine honden uit het nest te verwijderen, om er slechts 4 a 6 hoogstens te houden. Verder is het, voor jonge teefjes in 't bijzonder, af ie keuren, ze te vroegtijdig en te zwaar werk te doen verrichten. De zadelrug, die ik bij bijna alle honden opmerkte, doen mij vermoeden, dat zij fe jong tot fok ken gebruikt worden. Ten slotte dienen de eigenaars van jonge honden, dezen meer vrijheid te geven, ten einde den stand, die zeer te wenschen overlaat, regel matiger te hebben. Provinciale Winnersklasse. 1ste prijs „llectorine", van H. Krijgsman, een in de Streek wel bekende teef, tamelijk groot, goed model, goede breede schouder, wat- los; goede ruglijn, vol doende kort; laat te wenschen over in den stand, de voorposten zijn niet goed gebouwd. Open klasse. 1ste prijs „llectorine", van II. Krijgsman, bespro ken. 2e prijs „Cesar", van C. Kansen; een goede bleek-vale hond, kort en ineengedrongen, zeer typisch, voortreffelijke ruglijn, goed gespierd; ongelukkig niet wel in conditie en wat oud. Ik vernam na het concours, dat zij de moeder is van de eerste prijs der reuën, iets- wat zeker ten barer voor- deele pleit. Ik hoop, dat mijnheer Kansen trachten zal, een tweede Hector te kweeken. 3e prijs „Hector", van J. 0. v. dl. Pijl, heeft goed gebeente, doch is te stijl, heeft zadelrug. is te stram in den gang; de voeten zijn voldoende. Reserve: „Ali", van J. Jongsma, hoog op de pooten, opgetrokken als een hazewind; de knieën staan te nauw; zij heeft daarbij zadelmg, is te lang, en heeft, geen gebeente, maar is goed gespierd. Z. E. V.; „Nelly", van P. Smit, te kleine teef, goed gespierd, zwak in de voorhand'. Nieuwelingsklasse. 1ste prijs: „Hector", van M. Swarthof; lief aan trekkelijk model, kort, goede ruglijn, goeden stand1, goede voeten, die evenwel vaster dienden te zijn;' de eindklauwen moesten weggenomen. 2de prijs: Cesar", van 0. Kansen, besproken. - 3de prijs: „Nelly", van D. Brouwer, groote hond met goede ruglijn en goede voeten, maar zwak in de voorhand.en onvoldoende gespierd. Reserve: „Tieras", va,n S. Heuvel, type- wat Duit- sche dog, met- goeden stand, goede voeten, wat stijl in de achterhand, is niet zeer jong meer en verslijt; maakt den indruk een goede fokhond1 te zijn. Z. E. Y.„Gesar", van O. T. Blokker, groote hond met goede voeten en stevig gebeente; de ruglijn laat te wenschen over, en voor zulk een ontzaglijke massa veel te weinig spieren. E. V.: „Ali", van J. Jongsma. V.„Nelly", van P. Smit. Aanmoedigingsklasse, lste prijs „Hektor", van M. Swarthof. Besproken. 2de prijs: „Nel", van A. van Zoonen, goed) model, goed type, maar nog niet gespierd) (9 maanden), slech te voeten en de stand niet onberispelijk. 3de prijs: „Greta", van P. Smit, is te klein, goed gespierd, maar heeft zadelrug en slechte stand. Reserve: „Bramêê, van C. J. Vennik; heeft zich niet goed willen toonen; zij is kort en toch ingevallen rug; de voeten zijn niet goed1. Z. E. V.: „Juliana", van P. Laan. E. V.„Prins", van W. Zonderhuis. V. „Bello", van N. Laan. Deze drie worden genoemd ter aanmoediging; zij zijn van weinig waarde, doch zijn voor verbetering vat baar. Het spijt mij inderdaad: geen waarlijk schoone teef ter beoor,deeling gekregen te hebben. De besten van het concours waren zeker het drietal door den geach- ten secretaris der afdeeling, den heer J. Brands, ge zonden ter opluistering. Zooveel onbaatzuchtigheid van zijn kant is prijzenswaardig, want wij moeten eer lijk bekennen, dat al de eer van den dag- voor zijn kennel geweest zou zijn. Ik ben overtuigd dat hij zijn dekreu ter beschikking stelt, van de eigenaars der te ven, die ongelijk zouden hebben, zich niet tot hem te wenden. Ik ben er tevens van overtuigd, dat de trek hondenzaak in Noord-Holland1 door dien daad er mach tig veel mee zou winnen, wat de afdeeling Alkmaar tot eer strekken zal. Gecombineerde klassen. Jeugdklas&e, reu en teef. Beide keurmeesters, lste prijs: „Snoek", van N. Laan, een reu van 9 maanden oud, die veel belooft; goedi en flink ge bouwd, schoon model, goede pooten en reeds welge spierd. 2de prijs: „Prins II", van A. Hoogland; reu; be sproken. 3de prijs: „Max", van J. A. Egbergen; reu; is zeker de beste dezer klas, flink gebouwd', goed van verhou dingen; hij is slechts'5 nfaapden, en veel te klein. Het speet ons, hem om dien reden niet beter te kunnen plaatsen. Reserve: „Nel", van A. van Zoonen; teef; bespro ken.. Z. E. V.„Granda", van C. Klingeier; reu. E. Y.„Caro", van O. Klingeler; reu. V.„Bram", van O. J. Vennik; teef. Allen reeds besproken. Nestklasse. lste prijs: 3 stuks van P. Greeuw; een mooi nest, welgevormde en typische jongen, die stellig van waar de zijn voor den toekomst.. Wij raden aan, deze jon gen zooveel mogelijk in vrijheid op te fokken, om den goeden stand der ledematen te behouden. Een jonge hond mag de ketting niet kennen; men zette hem in een hok, Waar hij vrij kan bewegen en ongehinderd loöpen. Vcrkoopklasse. lste prijs: „Cesar", van S. Heuvel; reu. 2de prijs: „llectorine", van H. Krijsman; teef. 3de prijs: „Nel ly", van D. Brouwer; teef. Reserve: „Snoek", van N. Laan; reu. Z. E. V.: „Eidel", van J. Tromp; reu. E.V. „Klaas", van J. de Bakker; reu. V.: „Cesar", van 0. T. Blokkerteef. Al deze honden werden reeds besproken. Enkelvoudige bespanning. Sportkarren en Melkwagens, lsto prijs: A. van Zoonen. Dit is zeker het echte model sportkar, licht em niet groot, goed' naar evenre digheid en goed in evenwicht. Het tuig is voortreffe lijk; wij zien nochtans liever een zadel, dat goed is opgevuld, dan het stelsel dat nu in Noord-Holland in gebruik is. Het is ontegenzeggelijk, dat hoe meer de last verspreid is over den rug van den hond', hoe ge makkelijker deze te dragen is1. 2de prijs: D. Groen. 3de prijs: A. Bood. Beide goede bespanningen, doch waaraan sommige kleinigheden minder verzorgd) zijn. Reserve: M. Swarthof. Dc boomen van deze kar zijn te nauw en te kort. Z. E. V.: G. Kannen. E. V.: H. Willemse. V.: P. Laan. Aan alle drie laat liet tuig, maar voornamelijk de honden min of meer te wenschen over. Enkelvoudige bespanning. Handwagens, lste prijs: C. Vennik. Meervoudige bespanning. Sportkarren en Melkwagens, lste prijs: J. Jongsma. 2de prijs\ S. II prijs: J. Vis. Handwagens. lste prijs: P. Smit. Klasse betrekking hebbende op den hond als lastdier en huisdier, lste prijs: handwagen, van J. Met. 2de prijs: Sport kar, van Mammen. 3de prijs: Collectie hondentuigen, enz. enz., vati Peereboom.» Reserve: Collectie honden hokken, van N. Laan. Hartman; 3de T rekp roefklasse. Dit was voorzeker een nieuwtje voor Holland en deze Tre'kproefklasse zal steeds den meesten bijval vinden. Het zal in den beginne wel moeilijk vallen om den proef goed van stapel te doen loopen, maar met volharding komt men overal. Naar onze meening is het redelijk aan deze klasse slechts die honden te la ten deelnemen, die op het concours voor schoonheid ten minste een vermelding bekomen hebben. Bij groo te concoursen kan men dan, om het getal deelnemers niet te zeer te beperken, bijzondere vermeldingen toe kennen, die recht, geven, aan den trekproef deel te nemen. In alle geval moet men uit deze klas verban nen alle dieren, die niet tot den dienst, dien men van hen vergt, bekwaam zijn en den naam van trekhond onwaardig. Wij, trekhondenmnnnen, weten allen, welk een deerniswekkend) schouwspel dergelijke dieren opleveren, gespannen voor een beladen wagen, die hen terneerdrukt en het is zeker niet op een prijskamp, dat zulke voorstellingen gedaan dienen te worden. Uit een moreel oogpunt is het eveneens wensehelijk de vracht niet to hoog te nemen. Over het algemeen genomen lukte deze proef zeer wel, en met een weinig meer ondervinding van de deelnemers, zal deze prqef in het vervolg allerbelang rijkst zijn, zoo zelfs dat. zij het van hun kant als het interessantste van het concours zullen gaan beschou wen. Wij zullen ons er toe bepalen, bier enkel de prijs winnaars op te geven, zonder het werk van eiken deel nemer breedvoerig te beschrijven. Elk toeschouwer heeft zich hiervan genoeg rekenschap kunnen geven. lste prijs: „Max", van A. van Zoonen. 2de prijs: „Cesar", van S. Heuvel. 3de prijs „Fidel", van J. TromjR 4de prijs: „Prins", van D. Groen. Reserve: „Polio", van A. Bood. Z. E. Y.„Hector", van O, Hartman. E. V.: „Tieras", van S. Heuvel. Uit dit verslag blijkt maar al te wel, hoe wij, Belgi sche keurmeesters, tevreden zijn geweest over dit con cours. De afdeeling Alkmaar bezit de noodige elemen ten om zich een verbeterd trekhondenras te vormen. Aan haar zulks te doen. Aan het'hoofd der ..afdee ling staan ijverige mannen, die niets ontzien, om deze zoo nuttige zaak te doen bloeien en vooruitgaan en wij zijn overtuigd, dat. z ijzullen slagen. Dit is onze vurige wensch. LOUIS JANS. Ingezonden Mededeelingen. V We. 297. Carl Schlechter te Weenen. „Op de Hoogte" 1911. 'w abcdefgh Mat in 2 zetten. Oplossing van No. 294 (D. C. Devine). 1 Dhl f3 enz. Goede oplossingen ontvingen wij van: P. J. Boom, E. Böttger, O. Bramer, G. van Dort, G. Induiken en CV Yisser, allen te Alkmaar; Mr. Ch. Enschedé en P. Fabriek te Haarlem, J. Vijzelaar te 's-Gravenhage, P. Bakker, Jos. de Koning en H. Weenink te Amster dam, G. H. B. Hogewind te Utrecht, J. Reeser te Voorburg, J. Deuzeman te Frederiksoord), S. te S., A. Tat.es te Ileiloo, H. Strick van Linschoten en O. Boomsma te Kampen. Ad 297. In „Op de Hoogte" van deze maand) deelt de redac teur o. a. mede hoe hij door Schlechter's groote vrien delijkheid in staat was zijn lezers een „original" van diens hand aan te bieden, oorspronkelijk voor een wed strijd bestemd. Nu moet men weten, dat een der Duitsche vakbladen1) onzen invitatiewedstrijd heeft gepubliceerd als open voor allen. Hoewel het daar la ter op terug gekomen is, heeft deze mededeeling toch invloed gehad. Zoo vonden wij o. a. een brief uit Wee nen, voor den probleemwedstrijd bestemd2), die wij openden om tot onze groote verbazing te bemerken, dat het wedstrijd-probleem, daarin vervat, van nie mand minder dan van Carl Schlechter, den grootmees ter in het schaakspel, wasl Nu was het ons zeer goed bekend, dat Schlechter van tijd tot tijd ook problemen componeerde, doch wij hadden nooit gedacht, dat hij zou deelnemen aan zulk een eenvoudig wedstrijdje als het onze. Hoewel wij nu, eerlijk gezegd, van tijd tot tijd op gespannen voet staan met den redacteur van „Op de Hoogte", zijn wij hem in dezen toch ter wille geweest en hebben hem, met Schlechter's goedvinden, den 2zet ter eerste publicatie afgestaan. Wij geven de opgave nu hierboven in de hoop, dat onze lezers èn schik in het geval zelf èn in het pro bleem zouden hebben. 1) Li een Boheemsch blad stond onze ^widstrijd juist vermeld. 2) Evenals een uit Brazilië! GEVESTIGDE PERSONEN. C. P. van Dijk, n. h., bloemist, Ridderstraat 19. A. M. Bestevaer, n. h., dienstbode, Bierkadé 10. L. W. J. de. Bont, r. c„ schoenmaker, lste Land'diwarsstraat 2a. J. G. Th. Mooij, r. c., schipper, Sandersbuurt 15. G. Hu ij er, n. h„ zonder beroep, Bleekerslaan 15. O. A. Fakkert, r. c., barbier, Zeivenhuizen 5. J. Zwerver, n.h., zonder beroep, Kennemerstraatweg 90a. Wedt Jac. van Beek-Berkhout, n. h., zonder beroep, Snaarmanslaan 112. J. F. Keurschot, n. h., boekhandelaarsbediende, Spoorstraat 53. J. de Boer, n. h., zonder beroep, Fnid- sen 84. Ph. H. M. Straathof, r. c., winkeljuffrouw, Appelsteeg 1. A. E. Rampsehuur, geene, zonder beroep, Zuiderhoutlaan 3. P. Keijsper, r. c„ huishoudster, Gr. Nieuwland 43. A. No uwen, n. h., kantoorbediende, Snaarmanslaan 80. J. van Aanstel, n. h., zonder beroep, Laat 87. N. H. T.Tdo, geref., spekslager, Hekelstraat 1. A. Verger, r. c„ kleermaker, Head 22. B. Metz, n. h., smid, Laat 65. M. Kolkman, geref., boekbinder, Pater- nosterstraat 28. E. J. H. A. Wieringa, d. g\, zonder beroep, Kennemerpark 19. G. Haase, geene, koopman, Stationsstraat. 63. W. A. IT. van Ree, v. g., zonder be roep, Zijdam 3. J. Th. M. Jansen, r. c., zonder beroep, van der Woudestraat 23. J. Faber, geene, dienstbode, Metiusgraoht 13. A. Dirkmaat, vrouw van C. Modder, n. h„ huishoudster, Geest 1. Th. H. Rietveld, r. c„ winkeljuffrouw, Fnidsen 92. D. C. Kunst, n.h.. kuiper, Ged. Nieuweslopt 14. VERTROKKEN PERSONEN. J. Buijsman, fondsbode, 1. h., Wildemanstraat 2, Utrecht. G. Buijsman, zonder beroep, I. h., Wildeman straat 2, Utrecht. M. B. A. H. Karstel, dienstbode, r. c., Kanaalkade 31, Amsterdam. M. R. J. Gommers, huishoudster, geene, Metiusgracht 7, Arnhem. K. N. Zur Miihlen, essaijeur Waarborg, e. 1., Metius gracht 7, Arnhem. D. Querner, commies rijksbelasting, rem., Stationsstraat 20, Arnhem. J. Zandbergen, koop man in matten, geref., Lindengracht 13, Meppel. R. van der Veen, dienstbode, n. h., Oudegracht 297, Am sterdam. II. M. A. Anderseti, winkeljuffrouw, geref., Hekelstraat! 24, Amsterdam. A. M. Tb. Smirmeijer, modiste, r. e., Geesterweg 1, Assen. B. Koeleman, koetsier Petroleuni-Compagnie, geene, Molenbuurt 2, Oudorp. Oh. Habicht, zonder beroep, e. 1,, Ramen 26, Rotterdam. A. van der Vlies, smid', n. li., Nieuwstraat 13, Amsterdam. J. J. Kabel, onbezoldigd rijksveld wachter, r. c., Lindenlaan 99, Vorden. G. Dijt, zonder beroep, geene, Spoorstraat 91, Texel, M. D. Dijt, zon der beroep, geene, Spoorstraat 91, Texel'. Wed. H. Moecand-Sparenberg, zonder beroep, n. li., Oudegracht 210a, Heiloo. M. E. Nieuwenhuis, assistente huishou ding, d. g„ Mient 1, Amsterdam. L. van der Linden, zonder beroep, r. c., Hofsttraat 6, Boxmeer. P. Boers- ma, spoorwegarbeider, n. h., WesterKofjje 12, Helder. Binnenkort verschijnt van den door Bestellingen worden aangenomen door de N.V. Boek Handelsdrukkerij v.h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoon No. 3.

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 9