STADSNIEUWS." BUITENLAND, LEVENSMOEDE. HIT URSEM. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Raad, welke behoudens een vacature (vacature Schouten') voltallig was, werd na de vaststelling der notulen overgegaan tot de installatie van d'en heer W.de Geus Czn., benoemd ter vervanging van den heer J. J. Houtkooper. Nadat de heer de Geus de vereischte eeden had af- gelegd, werd hij door den voorzitter en de overige le den gelukgewenscht. De beer de Geus bedankte burgmeester en wethou ders en leden van den Raad voor de door hen gebrach te gelukwenschen. Verder zeide hij dat hij met gemengde gevoelens het lidmaatschap van den raad aanvaardde en wel in de eerste plaats met. een gevoel van dank jegens die ingezetenen die hem hun vertrouwen schonken. Daarnaast wist hij dat die vervulling niet altijd ten gienoege van een ieder zal zijn, doch hij zeide bezield te zijn met de heilige overtuiging dat hij steeds de be langen der gemeente en hare ingezetenen, onverschil lig hare gezindte en richting, zal behartigen. Daarnaast hoopte hij dat wanneer hij met zijne in zichten zou verschillen met die der andere raadsleden, dan de besprekingen zullen leiden tot een oplossing die zal strekken in het belang dtezer Gemeente. De voorzitter en de overige heeren bedankten den spreker voor deze woorden. De voorzitter zeidie dat de dokter was Vertrokken, al zijn er niet veel zieken, toch gaat het z. i. niet aan geheel zonder gemeepte-geneesheer tie zitten. Hij stelde namens B. en W. voor dr. Immink als waarnemend gemeente-geneesheer te benoemen. Va. eenige algemeene besprekingen werd dit voor stel aangenomen onder bepaling dat de benoeming zal duren tot den tijd dat de nieuwe titularis in functie zal treden tegen^ oen vergoeding berekend naar tractement van 800 per jaar. De vergadering werd daarna gesloten. voor f 14.999.— N. Klaver, Purmerend, voor f 14.800.—;i den burgemeester der gemeente Oegstgeesr, onder W. Zwart, idem, voor f 14.668.K. Peek, idem, voor f14.441.Aan W. Zwart te Purmerend is het werk gegund. Dr UIT OUDE-NIEDORF. De Raad d'ezer Gemeente vergaderde Zaterdagna middags ten 63/4 uur. Afwezig was de heer J. Stam met kennisgeving. De voorzitter, de heer A. Wonder Pz., burgemeester, opende met een welkom de vergadering, waarna lezing en goedkeuring der notulen volgde. De voorzitter deelde o. a. medte, dat het maken van een regenbak, groot 4 M3. bij de veldwachterswoning, is gegund aan Gebrs. Boekei alhier voor 72. De N. Y. Betonfabriek te N.-Niedorp en de heer D. KIe ij en alhier, hadden ingeschreven elk voor 75 Aan de orde werd nu gesteld benoeming onderwij zer aan de openbare lagere school te Zijdewind. De voorzitter .deelde mede, dat na een herhaalde oproe ping zich 9 sollicitanten hadden aangemeld. Van die sollicitanten waren er 4 opgeroepen tot het geven van een proefles. Drie hadden aan die oproeping gevolg gegeven. De voordracht luidde als volgt: 1. C. Ilartog te Alkmaar. 2. W. R. Heere Amersfoort. 3. .1. J. Busch te Gulemborg. Met algemeene stemmen werd no. 3 der voordracht benoemd. De dag van indiensttreding werd bepaald op 1 Sep tember a.s. Met 5 van do C stemmen werd hierna benoemd tot hooisteker de heer W. Borst, in d>e plaats van den heer J. Borst, die was vertrokken naar elders. De hee K. Koemeester bekwam 1 stem. te ANTWOORD YAK Mr. DE VRIES AAN BELLAAR SPRUYT. In De Stand, is opgenomen een zeer uitvoerig- ant woord van den wethouder van onderwijs, mr. S. de Vries Cz., aan dr. G. Bellaar Spruyt, voorzitter dei- commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Amsterdam. Het slot van het stuk luidt als volgt: „Ik eindig, met het verlucht gewei, dat gij voor uw, mijn eer aantastende, beschuldigingen geen bewijf hebt bijgebracht. Gij blijkt als voorzitter van de com missie van toezicht niets gezien te hebben, dat niet ieder uit het Gemeenteblad kon weten. Gij hebt dus ten onrechte uw qualiteit vooropgezet om op een ge zag te hopen, waarop gij geen recht blijkt te hebben. Gij hebt niet één daad van mij genoemd, die verklaard moest worden uit antipathie tegen het openbaar onderwijs. Gij hebt niet kunnen waarmaken, dat ik heb nage laten, wat ik had behooren te doen. Ik wil u een vraag doen. Herhaaldelijk blijkt uit uw uitlatingen, dat gij het bijzonder onderwijs maar moeilijk zetten kunt. Gij hebt niet veel tegen het bij .zonder onderwijs, wanneer het staat op het peil van het openbare. Gij dicht mij toe, dat ik het goed vind, als een openbare school is als een bijzondere. Uw opi nie is immers, dat om een zaak te kunnen regeeren, men er sympathie voor hebben moet, Is uw meening, dat dat ook noodig is voor iemand, die krachtens wet geroepen is tot controle en advies? Indien ja denkt gij dan nog lang voorzitter der commissie van toezicht te blijven, die gelijkelijk openbaar en bijzon der onderwijs heeft te behartigen? Het slot van uw schrijven is mij niet geheel duide lijk. Gij hebt u beperkt en moest u beperken. Och waarom? Lladt nu in eens.maar alles gezegd. Anders blijft toch weer d'e hoop bij velen, dat gij toch nog- wel bewijzen tegen mij hebt. Om mij behoeft gij het ech ter niet te doen. Uw aanval heeft mij niet verontrust, wel pijn gedaan. Eerlijk gezegd, ik had er u niet toe in staat, geacht. Ik kan mij voorstellen, dat men met mijn beleid niet ingenomen is; dat men het anders wenscht. Kom te gen mijn regime op! Daar kunnen we over praten. .Maar maak niet verdacht? Ik heb nooit den indruk ge kregen, ook niet van uw geestverwanten, dat men mij verdacht van de kat in het donker te knijpen. Voor wat ik wilde ben ik meestal open uitgekomen. Bij mijn beleid mocht ik doorgaans ook van vrijzinnige zijd' steun ontvangen. Ik heb daar hoogen prijs op gesteld lk hechtte er aan het bewijs te leveren, dat een man van rechts wèl wethouder van onderwijs zijn kan Blijkt in September, dat de meerderheid van andere meening is, ik zal niet zonder leedwezen, den zetel ver laten, waarop ik eenige der schoonste jaren van mijn leven heb doorgebracht. Maar dit. verzeker ik u, voor zitter van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, dat ik dan gaan zal ofschoon onder er kenning- dat ik in veel te kort geschoten ben maar dan toch in het bewustzijn, dat ik althans oprecht ge poogd heb om de belangen van de gemeente en speci aal van het openbaar onderwijs te bevorderen. Dat verklaar ik voot- God en mijn geweten." UIT HENS BROEK:. In de plaats van wijlen den heer Kok is als kerk voogd gekozen de heer P. Schuijt, UIT OBDAM. Aan den watermolenaar M. Schoen, die sedert 35 jaren als zoodanig in dienst was van dten polder en banne Obdam, heeft het bestuur nadat hem op zijn verzoek eervol ontslag- was verleend medegedeeld dat hem jaarlijks een gratificatie van 100 gulden zal worden uitgereikt als een blijk vau erkentelijkheid en waardeering. beperkt „Nieuw eerste UIT KG MOXI) AAN DEN HOEF Mond- en klauwzeer heerscht tegenwoordig- alom on der runderen, schapen en varkens. De menschen, die dergelijk zieke beesten behandelen, mogen zeker wel de noodige voorzorg nemen tegen besmetting. Althans doet zich hier het. geval voor, dat iemand, die dagelijks met besmette runderen in aanmerking komt. lijdende is aan tong-blaar. t Ts te hopen, dat het bij dit eene geval blijft. Zondag-avond gaf de Zangvereeniging Leven," directeur de heer O. Akkerman, har uitvoering in de Hervormde kerk alhier. Ken talrijk publiek van hier en uit den omtrek was opgekomen, en vulde de kerk bijna geheel. Een 8-tal liederen werden achtereenvolgens ten ge- hoore gebracht. In aanmerking genomen den korten tijd van voorbereiding mogen we tevreden zijn over de resultaten. Vooral „Engelenzang" van F. A. Schutz en „Panis Angelicas,solo met begeleiding, gezongen dooi- den heer P. Rozing, vielen zeer in den smaak. Een woord van hulde komt zeker toe aan den ijveri- gen directeur, die in korten tijd zulke resultaten wist te verkrijgen. Moge de "zangvereeniging „.Nieuw Leven" op ingeslagen weg voortgaan, zeer zeker zal haar lang leven ten deel vallen. den VAN TEXEL. Do tweede vliegdag. Scheen het aanvankelijk, alsof de voorspellingen van hen, die beweerden, dat. ook den tweeden dag, Za terdag het publiek wel teleurgesteld naar huis zou gaan, bewaarheid zouden worden, ten slotte heeft men toch nog- eene mooie vlucht van Darioli kunnen zien. Wel werd het geduld der toeschouwers op eene zware proef gesteld; reeds werd door velen in minder gunstigen zin over de beide aviateurs gesproken, tot te ongeveer 8 uur de prachtige opstijging- aan allen twijfel een einde maakte. Na een paar groote krin gen om het vliegterrein te hebben gemaakt, daalde Darioli weer midden op het terrein. De vlucht had bijna 3 minuten geduurd; volgens de verklaring van den aviat-eur zou zij van langoren duur zijn geweest, indien 't niet gebleken was, dat. de machine te veel olie had. Geheel voldaan verliet het publiek het ter rein. Jammer, dat zoo weinigen zich door het koopen van een toegangsbewijs de gelegenheid hadden ver schaft de opstijging van zeer nabij te aanschouwen. Zondag is door het ongunstige weer niet gevlo gen. Daar in plaats van 6 opstijgingen, bij contract bepaald, slechts één vlucht, beeft plaats gehad, zullen zoo mogelijk gedurende een paar dagen nog vliegde- monstraties gegeven worden. TUCHT-UNIE. Onder voorzitting van' den heer J. M. vau Hoog straten, uit Dordrecht, is te Amersfoort gehouden de eerste jaarlijksche vergadering van bovengenoemde vereeniging. Nadat het jaarverslag uitgebracht was en de pen ningmeester rekening en verantwoording had gedaan, kwam aan de orde een voorstel van het algemeen be stuur: De vergadering spreke den wensch uit, dat de regee ring zoo spoedig mogelijk overga tot het nemen van maatregelen ter verkrijging van snel recht bij over tredingen en drage den voorzitter en den secretaris op, van dezen wensch aan de betrokken autoriteiten en de pers mededeeling te doen, welk voorstel met op één na algemeene stemmen werd aangenomen. Bij de ingekomen brieven was er een van do afd. Amsterdam van den R. K. Volksbond, waarin er op wordt gewezen, dat in volksbuurten, vooral waar scho len zijn, hoogst respectabele personen worden nage- jougd, en de wensch wordt uitgesproken, dat de Tucht» unie dit euvel wegneme. De Vertegenwoordiger van den Bond van buurtver* renigingen te'Amsterdam achtte dit meer een plaatse lijk dan1 del een landsbelang- en gaf in overweging, dat de R. K. Volksbond zieh zou wenden tot- den Bond van buurt vereeni gingen. De vertegenwoordiger van de R. K. V. las uit eeni ge couranten voor, dat het zelfde wel degelijk ook bui ten Amsterdam geschiedt. Het resultaat der besprekingen was, dat aan het al gemeen bestuur werd opgedragen, middelen te bera men om ook dit kwaad te breidelen. Nog was ingekomen een brief van het dagelijkscti bestuur van den Bond voor lichamelijke opvoeding, waarin wordt gewezen op de gelegenheid om geduren de de wedstrijden, van 25 tot 30 Juli te Assen te hou den, propaganda te maken voor de Tucht-unie door deel te nemen aan dé tentoonstelling van graphisehe labellen, enz. Aan bet bestuur werd opgedragen ook ten deze dili gent te zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. welke het lijk is gevonden. Het is nog niet herkend. KORTE BERICHTEN. In een der schoollokalen van de le openb. school te Oldenzaal hebben twee roodstaartjes een nestje ge bouwd boven het bord. Het vogelpaar, dat niet in 't minst bang is van de leerlingen in de school, vliegt gedurig af en aan om de drie jongen te voeden. Een bediende van een tabaksmakelaar 'te Rotter dam haalde bij 'n kassier 5000, dié hij moest bren gen aan het bijkantoor der Ned. Bank aldaar. Toen hij daar het geld zou afdroge nvermiste hij 2000. Te Houtigehage (Fr.) lijden tal van kinderen aan tongblaar, vrij zeker het gevolg van het gebruik van ongekookte melk, afkomstig van vee, lijdende aan mond- en klauwzeer. tGistermiddag wilde de 15-jarige zoon van J Huisman in het Tijhofsbosch te Almelo nesten uitha len. Hij viel uit den boom en brak daardoor een arm en een been. Per kruiwagen wérd hij naar huis ver voerd. In de nbospolder bij Rotterdam is een koloniaal gearresteerd, die een achtjarig meisje met onzedelijke bedoelingen daarheen lokte. Het kind is onder ge neeskundige behandeling gesteld. G EDENTEEKEN-TERNOOY APèD Gistermiddag om half vijf had op de algemeene bc graafplaats de overdracht aan de familie plaats van het gedenkteeken, dat door vrienden op het graf van wijlen den heer ds. J. F. Ternooy Apèl was opgericht. Behalve de familieleden van den overledene, de groote kerkeraad en de commissie van voorbereiding waren tal van belangstellenden op de begraafplaats bijeenge komen om van deze overdracht, die geschiedde dooi den heer ds. A. O. de Reg't, getuige te zijn. Ds. de liegt wees er in een korte rede op, dat ruim een jaar geleden aan de geopende groeve tal van Y 'iardeerende woorden gesproken waren, die opwelden uit het hart. Thans, aldus vervolgde spreker, zijn wij niet hier gekomen om die woorden te herhalen, maar om een eenvoudige taak te verrichten, een uitvloeisel i a ii hetgeen bij de begrafenis is getuigd. Uit naam van het comité van voorbereiding, dat zooveel steun en medewerking ondervonden heeft bij zijn pogingen om een monument, den overledene waardig, te doen plaatsen, bracht spreker dank aan allen, die deze po gingen hebben gesteund. Met vreugde had bet comi té vernomen, dat de familie het gedenkteeken wil aan vaarden. Maar meer dan mijne woorden, vervolgde spreker nadat het monument onthuld was, spreekt deze gedenksteen. De taak van het coniité is afge- loopen, maar de taak van hen, die hier bijeen zijn, niet. /ij, in wier hart de overledene zal blijven leven als de brave man, dien zij gekend hebben, zullen zijn nagedachtenis eere «brengen, zij zullen ongetwijfeld meermalen een bedevaart doen naar zijn graf om zich het beeld voor den geest te halen van hem, dien zij hebben geacht en liefgehad Een Engelseh dichter, zoo eindigde spreker, heeft eens gezegd: Een ding van schoonheid is een vreugde voor immer. Laat- dit- monument-, dat zeker een ding van schoonheid' is, een bron van dankbare vreugde zijn voor hen, die er zich in mogen verheugen dezen mensch te hebben gekend. Daarna werden een tweetal bloemstukken aan den voet van den steen neergeleg-d, een namens den Lu- therschen Kring en een door mevrouw de wed. J. F. Ternooy Apèl. Door den broeder van den overledene, den heer .T Mari Ternooy A.pcl werd namens de eehtgenoote, de zuster en verdere familieleden van den overledene het monument aanvaard en dank gebracht aan het comité en allen, die hun belangstelling hadden getoond'. Nadat de plechtigheid was afgeloopen, wérd door velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om het mo nument, dat geheel van wit marmer is en geleverd is door de firma Stoel alhier, van naderbij te bezichti gen. In het marmer is met gouden letters gegrift: Hij was evangelieprediker door geheel zijn persoon ijkheid. Aangeboden door zijne vrienden. Ds. J. F. Ternooy Apèl. Geboren 10 Sept. 1857. Overleden 1 Juni 1910. 's Avonds om 8 uur had er in de Luthersehe Kerk een bijeenkomst plaats van den Evangelisch Luther- schen kring, welke bijeenkomst gewijd was aan de nagedachtenis van wijlen ds. J. F. Ternooy Apel. Deze samenkomst werd geopend door den heer J. Luobe, als president van den Lutherschen Kring, die hulde bracht aan de nagedachtenis van den te vroeg gestorven predikant, terwijl ds. de Regt in een rede een levensschets gaf van den overledene tijdens zijn verblijf hier Ier stede en hem in waardeerende woorden hei'daclit als een edel mensch en een man van karakter. De samenkomst, welker wijding werd verhoogd door solo-zang van Mej. A. Lubbe en viool-solo's van Mej. A. C. Gouwe, werd door zeer vele belangstellenden bijgewoond. UIT PURMEREND. Bij de door den architect J. J. P. Oud, namens de Werkmansvereeniging „Vooruit", gehouden aanbeste ding voor den bouw van een vergaderlokaal met boven woning en vier arbeiderswoningen, werd ingeschre ven doorS. Dobber, Purmerend, voor f 17.300. A. Prins, idem, voor f 16.575.— P. de Groot, idem, voor f 15.835.-; K. Westwij ze, idem, voor f 15 664. C. Bol, Alkmaar, voor f i 5.500.M. Rijkenberg, Purmerend, voor f 15.103.— v. d. Maten, Alkmaar, DE ONZEDELIJKE „SCHIPBREUK." Onlangs heeft de directeur van een zangvereeniging- in een der zuidelijke provinciesteden van ons land, aan Johan Wagenaar diens koddige compositie „De Schipbreuk -op den tekst van den Schoolmeester - ter inzage gevraagd. Eenigen tijd daarna ontving- de componist zijn muziek terug met- een brief van den be doelden directeur waarin deze mededeelde dat ven een uitvoering niets komen kon, wijl bijna geen enkel lid van het koor deze muziek wilde zingen wegens de ver regaande onzedelijkheid' van den tekst. De Schoolmeester in den ban. Wie had-het ooit ge dacht? (N. R. Ct.) Gistermorgen, te ongeveer negen uur, zag- de spoor wegwachter bij den overweg aan de Gevangenlaau na bij Leiden een net gekleed jongmensch heen en weer wandelen, die door diens eig-enaardige houding zijn aandacht trok. Nadat de trein Amsterdam'Rotter dam was gepasseerd, zag de wachter het zwaar ver minkte lijk van den man op de rails "liggen. Vermoedelijk is de man voor den in vaart zijnden trein gesprongen. Eenig'én tijd later vonden eenige knapen een brief op den overweg, geadresseerd aan een der autoriteiten van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De brief, ter hand] gesteld aan de Leidsche politie, was keurig geschreven en goed gesteld. Er werd in gezegd, dat zijn ouders hem niet begrepen en dat hij met hen in onmin leefde. Een misdrijf was niet in het spel, hij wilde zich zelf van het leven be- rooven, omdat hij zwaarmoedig was. De brief was niet. onderteekend. In een P. S. werd nog vermeld, dat hij niet R.-Ka tholiek was en dat hij zeer eenvoudig wenschte te' wor den begraven, Het lijk is ter beschikking gesteld va*h EEN JUBILEUM. 13 Juli a.s. herdenkt Mej. SchoonhovenVetter al hier den dag, waarop zij vóór 25 jaar zich als ver loskundige vestigde. Na als zoodanig 8 jaar in Klundert bij 's-Herto- genbosch gewoond te hebben, kwam zij te Alkmaar, waar zij nu 17 jaar geweest is Het zal haar zeker op dien dag aan bewijzen van belangstelling niet ontbreken. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam slaagde Zaterdag- de heer B. Lohman voor het examen semi-arts. - De heer G. Blokhuis, alhier, heeft te Wagenïn- gen met goed gevolg het examen voor Koloniale Bosehbouw afgelegd. ALKM. BAD- EN ZWEMINRICHTING. In de week van 23 Juni tot en met 30 Juni zijn genomen503 baden door heeren, 40 baden door dames, 29 baden door weezen en 104 baden door onvermogen- den, totaal 676 baden. Hoogste temperatuur 64 gr. OPENBARE LEESZAAL. Het bezoek aan de Openbare Leeszag.1 bedroeg- in de maand Juni 1911 442 mannen en 24 vrouwen tegen Juni 191(1 379 mannen en 42 vrouwen. Burgerlijke stand. GEBOREN Juli. Anton Cornelis, z. van Thomas Koreman en Hendrika Pieternella Lakeman. Elisabeth, d. van Jan Hendrik Ooijevaar en Elisabeth Vonk. Anna Aldegonda Maria, d. van Willem Joseph Maria Hubert Seelen en Maria Catharina Jo hanna Willers. Dirk, z. van Evert Johan nes Porek en Elisabetha Johanna Minkman. Week overzicht. De week, welke voorbijging, bracht een belangrijke gebeurtenishet zanden van eèn Duitsch oorlogsschip naar Marokko, hetgeen heteekent het opnieuw optre den van Duitsehland in die Marokkaansche kwestie. Hieronder kom'en we daarop terug. In Pruisen wekten de laatste zittingen van den Landdag groote beroering. Er was van vrijzinnige zijde een motie ingediend, waarin de regeering werd uitgenoodigd, nog gedurende deze zitting een wetsont werp ter invoering van het algemeene, dirtecte, gelijke en geheime kiesrecht in te dienen met nieuwe regeling- van de kiesdistricten en vaststelling van het aantal afgevaardigden naar de uitkomsten der'jongste volks telling. De behandeling van deze motie gaf aanleiding- tot een toestand, welke aan parlementaire anarchie deed denken. Toen werd zeer tegen den wil der lin kerzijde eil geheel onverwacht de Landdag door de re geering gesloten. ILet is moei-elijk de consequenties uit dit feit te trekken, maar dit is alvost zeker dat de nationaal-liberalen bij de Verkiezingen voor den Rijks dag niet met de conservatieven zullen meegaan. Voor het overige heeft de regeering- officieus doen weten, dat zij niet de noodzakelijkheid! inziet, dat in Pruisen het voorbeeld van Elzas-Lotharingen waar het geheime, gelijke, directe kiesrecht is ingevoerd, moet worden nagevolgd. Li Engeland werd, nu de voornaamste feestelijkhe den bij de kroning achter den rug zijn, de parlementai re arbeid weer aangevangen. Het Hoogerhuis- is be gonnen met de veto-wet in derde lezing te behande len. Er werd reeds een amendement aangenomen, dat de regeering onaannemelijk verklaarde blijk baar zat bij het Hoogerhuis de bedoeling voor, de re- geering uit haar tent te lokken'en haar tot een ver klaring te dwingen ten aanzien van haar plannen tot peers-benoemingen. De heer Joseph Cailiaux, de afgevaardigde, die driemaal minister van financiën is geweest, heeft in frankrijk een kabinet samengesteld en dit bereids aan de Kamer voorgesteld, welke 'met 367 tegen 173 stem men een motie van vertrouwen in het nieuwe ministe rie heeft aangenomen. Men zegt dat de nieuwe minis ter-president. een geluksvogel is, die thans het top punt van zijn eerzucht heeft bereikt. Hij heeft een zeer mooie en zeer rijke program-rede gehouden, waar van vele gedeelten met applaus werden begroet. Hij heeft daarbij verklaard', dat Frankrijk een regeering zou krijgen, die regeert, die geen enkele maal de krachtige hand zou laten verslappen en bet beoogde doel uit het oog zou verliezen. Hij heeft zich echter wel handig en voorzichtig getoond, maar van groote vastberadenheid getuigde zijn optreden niet en de be kwame socialistische heer Jaurès had een gemakkelij ke taais*.toon bfj de halfslachtige verklaringen van den ministèr-president aan de kaak stelde, vooral ten aanzien van de hervorming van het kiesstelsel. Het was- afgesproken, dat de aanvaarde motie van vertrou wen zou worden aangenomen. Maar het blijft zeer de vraag-, ot het kabinet in d'e Kamer een betrouwbare meerderheid bezit op den steun der socialisten heeft het niet te rekenen. Ook in den Senaat dreigt vooi' het kabinet gevaar, immers de heer Cailiaux staat op niet al te besten voet met den Senaat, die niets wil weten van zijn wet op de inkomstenbelasting on er vermoedelijk behagen in zal scheppen, den mi- ni.ster-president te doen vallen. Omgeven door zekere vijanden- en door onzekere vrienden, zoo heeft, wordt opgemerkt, de heer Cail iaux de erfenis van den heer Monis aanvaard. Het is moeilijk te voorspellen, of hij er lang en veel ge noegen van zal beleven, waar in het parlement de stemming soms tijdens een zitting wisselt en een on bedachtzaam uitgesproken woord veel positieven ar beid kan doen vernietigen. Maar dat de heer Cail iaux het gemakkelijk zal hebben, nu hij zijn hoogsten wensch in vervulling zag gaan dat gelooft, wel nie mand Van bijzonder belang is thans de portefeuille van buitenlandsche zaken. Een Parijsch blad merkte een beetje boosaardig op, dat men in Frankrijk een hoog geplaatst ambtenaar, die zijn verregaande onbekwaam heid bij herhaling duidelijk heeft getoond, afzet en hem een hoogere functie geeft en dat daarom de heer de Selves minister van buitenlandsche zaken was ge worden. Nu is het voorbeeld niet juist gekozen de prefect van Parijs is onafhankelijker en zekerder vau zijn positie dan een minister, heeft tweemaal zooveel salaris als deze. Maar de zaak is, dat de prefect een lastig man schijnt te zijn, dat hij 15 jaar tot algemee ne tevredenheid zijn ambt heeft bekleed' en dat men hem daarom minister heeft gemaakt als 6ver een paar maanden het ministerie er niet meer zal zijn, kan de heer do Selves gezant worden hij is een neef van den grooten politicus de Freycinet en bovendien een beleefd man, een geslepen diplomaat. Het Öostenrijkscbe kabinet-von-Bienerth nam zijn ontslag en baron Gautsch zal een nieuw ministerie sa menstellen. Of hij zal slagen hangt voornamelijk af van het resultaat zijner poging om de Duitschers en 1 sjeehen met elkaar te verzoenen hetgeen tot dusver re nog niet kon worden bereikt, daar de nationale an ti-theses te groote kloven- schijnen te vormen. De Alba neezen-kwestie werd deze week weer druk besproken. Er worden vooral door Montenegro pogingen aangewend om deze kwestie tot een interna tionale kwestie te promoveeren en- dan te doen beslis sen op een internationale conferentie. Indertijd was hiervan reeds sprake bij d^ Macedonische kwestie en toen werd' aan het voornemen van verschillende mo gendheden alleen geen gevolg gegeven, omdat- men hot ïesultaat der nieuwe, Jong'-Turksche regiering' wilde afwachten. Het is thans wel zeker dat Duitsehland en Oostenrijk niet geneigd zijn mee te doen aan een internationale regeling. In Turkije zelf had tot dus verre de verzoeningsgezinde strooming de overhand. Niet onmogelijk echter, nu de Albaneezen tot toegeven niet bereid zijn, dat de onverzoenlijke beweging veld gaat winnen. Men-wordt reeds oorlogszuchtig- in Kon- stantinopel en o. a. wordt in een deel der pers geëischt c.at de gezant uit Oettinje zal worden teruggeroepen, dat aan Montenegro een ultimatum'zal worden gezon- den en tenslotte zelfs dat lurkije zich gereed zal hou- den voor het uitbreken van den oorlog. Gemengde mededeelingen, DUITSCHLAND IN MAROKKO. Duitsehland komt weer eens met een coup de thea tre, in den geest van de keizerreis naar Tanger. Op verzoek van Duitsche firma's ter beveiliging- van le- ven en eigendom van Duitsche onderdanen, naar het heet, wordt de kanonneerboot Panter naar de haven van Agadir gezonden. Agadir, een haven, die vrij ver in het zuiden ligt, is meer dan eens als een der „middelen tot schade loosstelling' genoemdi voör Duitsehland, wanneer er een „regeling van de Marokkaansche zaken aan de orde was. Toen onlangs werd beweerd, dat Duitsch- hi erheen 3 oorlogsschepen zou zenden, werd dit officieel krachtig tegengesproken. Het vermoeden ligt thans voor de hand, dat, wanneer de omstandighe den dit gewenscht doen schijnen, de beide andere oor logsscheppen spoedig zullen volgen. Wat zegt men in Duitsehland van dezen onverwach- ten stap? De Köln. Ztg., die in betrekking staat met bet mi nisterie van buitenlandsche zaken zegt, dat de ont scheping van manschappen te Agadir vooreerst niet in de bedoeling ligt. Ze zou eerst dan ter sprake ko men, wanneer de noodzakelijkbed van zulk een maat regel ter bescherming- van Teven en eigendom van Duitschers blijken zou. Evenmin ligt hét in het voor-, nemen het „achterland" vau Agadir te bezetten,

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2