BUITENLAND, STADSNIEUWST 1 rouwens, de bovengang van het hotel, waar onze verschillende slaapkamers op uitkomen, is reeds vol le ven en beweging. De heer ,T. F. Verwey, Wijnmalen's oom, is zoo juist uit Den Haag over Brussel aangekomen; Frits Dool hoven is al van zijn nachttocht uit Calais met bet nieuwe toestel terug. kn gezamenlijk vinden wij onzen gewonden vlieger, nog te bed, uitgerust na een rustigen nacht, wel stijf en pijnlijk, de knieën en enkels gezwollen; maar toch, als zijn oom hem vraagt: „Hoe is t Henri, zullen we er maar mee uit scheiden of gaan we door?," dan zegt de vlieger-in-bed „Ik wou wel1 doorgaan." Fn zoo hoop ik u, nog vóór den avond te seinen, dat Wijnmalen door ons in zijn toestel geholpen is en hoe hij moge het eindelijk zijn zonder tegenslag! in Calais is aangekomen, om meteen, Maandagochtend bij opgaande zon, mèt zijn andere mede-vliegers het Kanaal over te steken, door de lucht naar Londen. Maar ik vlieg al vooruit alsof ik dit nog niet vol doende heb afgeleerd met de vliegerij! Over het laatste ongeluk dat Wijnmalen overkwam, meldt liet Hbld.: ijnmalen verklaarde aldus het hem overkomen in cident „Vliegende op een hoogte van 200 M. hoven Rblinghem, bij een niet al: té sterken wind, hoorde ik den rechtervleugel van mijn toestel kraken als een stuk hout, dat doorgebroken wordt. Ik trachtte nog te sturen, een val was echter niet te vermijden. Zig- zagsgewijze kwam ik naar beneden. Op ongeveer 30 M. hoogte brak mijn toestel boven mijn hoofd, ik zat vast aan mijn gordel, maar toen bet toestel met ge weld tegen den grond sloeg, braken de touwen en ik werd op den grond geslingerd voor het toestel uit, dat omgekeerd lag, met de raderen naar boven. „Ik had dood kunnen vallen, ik heb het er echter ge lukkig afgebracht; behalve de kneuzingen die ik eer gisteren heb opgedaan, heb ik geen enkel letsel. ,A ermo edel ijk vlieg ik niet meer met een tweedek ker, maar zal ik in het vervolg van een ééndekker ge bruik maken." Wijnmalen is zeer kalm maar ten hoogste verstoord over den fabrikant van zijn toestel. Hij blijft te Calais om Woensdag bij den terugkeer van de aviateuvs uit Londen tegenwoordig te zijn. RUZIE. In een hofje in do Hemsterhuisstraat in Den Haag, kreeg Zondagnamiddag een juffrouw twist met haar schoonzoon, welke zóó hoog liep, dat de laatste een mes greep en daarmede zijn schoonmoeder vrij ernsti ge wonden toebracht aan gezicht cn rechter schouder blad. Vermoed wordt, dab de een of andere zakkenroller, die er getuige van was dat de man de aangeteekende stukken in ontvangst nam, kans heeft gezien in de korte spanne tijds die de man noodig had om het ge bouw te verlaten, op handige wijze zijn slag te slaan. Waarschijnlijk bevatten de stukken geldswaardige pa pieren. Hoe groot 't vermiste bedrag is, kon onmoge lijk geconstateerd worden, daar de firma niet weet van wie de zendingen afkomstig zijn. Ze beeft zich on middellijk met.verschillende vermoedelijke afzenders in verbinding gesteld en de banken daar ter stede ge waarschuwd geen cheques te betalen. (T e 1.) - Bij een bewoner van een bovenhuis aan de Noord- strnat in Den Haag, belde Zondag een vroegere kost ganger aan, wien de toegang tot de woning werd ge weigerd. De man wilde toch naar boven gaan; hij was al eenige treden de trap op, toen hij van zijn vroe- geren kostbaas een slag op het hoofd kreeg, tengevol ge waarvan hij bewusteloos ineenzakte. De dader werd overgebracht naar een politiebureau, waar hij in bewaring bleef. De mishandeld werd vervoerd naar het gemeente-ziekenhuis. polder alhier. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook werd geen brand veroorzaakt. De bliksem, die langs de afleider in het water is terecht gekomen, doodde verscheidene visschen. VOORKOMING VAN GAS VERSTIKKING. In verhand met het feit dat ieder jaar een aantal mensehen door eigen of anderer onvoorzichtigheid den dood vinden door gasverstikking of dientengevol ge geraken in een toestand van bewusteloosheid, die hen aan den rand van het graf voert, heeft de heer ,T. Rut Ion, adjunct-directeur, hoofd der g*e me en te ga s fa - briek aan den Trekvliet te 's-Gravenhage zich reeds langen tijd bezig gehouden met het zoeken naar een toestel, waardoor zulke ongelukken menschelijkerwijs gesproken zoogoed als onmogelijk zouden kunnen wor den gemaakt. In de oplossing van dit, vraagstuk is hij naar de N. Cour. meldt, gelukkig geslaagd door de uitvinding van een toestelletje, dat op den gasmeter aangebracht, een ongeluk door gasvergiftiging vrijwel onmogelijk maakt en dat, voldoet, aan twee onmisbare voorwaar den: groote eenvoudigheid en weinige kostbaarheid. Buiten het gaskastje, waarin de meter is geplaatst, bevindt zich een kleine „handel," die over dag op „dagstaat, maar des avonds, vóór dat men ter ruste gaat, op „nachtwordt geplaatst. Daardoor wordt de meter afgesloten, echter met, dit verschil, dat een hoe veelheid gas van 100 a 200 L. beschikbaar blijft, vol doende om een ganschen nacht het dagpitje van een dag- en nachtbrander te doen branden en 'om licht te kunnen ontsteken op een oogenhlik, dat dit gewenscht wordt. Ontstaat nu des nachts een lek in de leiding, gaat door een of ander toeval een kraantje open of zou een gaskroon naar beneden storten, dan vloeit al leen (leze hoogstens 200 L. gas weg, die echter geen nadeehgen invloed op den menseb kunnen uitoefenen Wordt nu 's ochtends de „handel" weer op „dag" ge zet en staat in een der kamers o,f gangen een gas kraan open, dan zal het onmogelijk blijken in een "a n - om en rek gas te ontsteken, daar door een vernuftige vinding de toevoer van gas, ook na het, openen van den meter door het omzetten van den „handel" in dat °v- val afgesloten blijft. Men bemerkt dus terstond, dat eigens een kraan moet openstaan; wordt deze gesloten dan heelt men in pl. m. minuut weder gas. Ook bij liet „uitslaan van brandende komforen b.v. door tocht en bp het afbranden van gasslangen van komforen of studeerlampen houdt onmiddellijk alle verdere gastoe- voer op. Waar het maar al te vaak Voorkomt, dat In gaslei ding of -meter een lek ontstaat, dat eerst na maanden wordt ontdekt en het toestel, gelijk gezegd, weinig kostbaar is, geeft het dus, bij de grootst mogelijke be- veiligiug tegen gasvergiftiging, ook geldelijk voor deel zoodat do,kosten dikwijls kunnen worden vermin derd met het geld, dat anders aan gas onnoodig wordt uitgegeven. KLACHTEN VAN MILICIENS. De rijd meldt, dat de te Roermond gedetacheerde miliciens van het 2e en Ce regiment infanterie, ter versterking van het garnizoen aldaar, zich tot H. M. dc Koningin hebben gewend met een bezwaarschrift, waarin zij luide klagen over de behandeling, die zij van een tweetal met naam genoemde 2e luitenants on dervinden. In dat request moet o. m. worden beweerd" dat zij (de miliciens) gaarne goed en bloed veil hebben voor Koningin en Vaderland, doch dat de al te strange tucht-, die op hen wordt toegepast hunne gemoederen niet anders dan kan verbitteren, en daardoor juist het tegenovergestelde bereikt wordt, als waarvoor ze in dienst zijn gekomen. Het eten moet bovendien veel te wenschen overla ten. in verband met de zware diensten, die verricht moeten worden. Zóó meldden zich b.v. de vorige week 30 manschap pen ziek, allen tengevolge van de gepresteerde diens ten. De manschappen kregen „kwartierziek." BOND VOOR STAATSPENSIONNEERTNG. In de elfde jaarvergadering van den Bond voor Staatspensionneering, welke gisteren te Utrecht werd gehouden, bleek, dat op de honderden lijsten voor het volkspetitionnement door 187 afdeelingen van den Bond gezonden voorkomen 20231 handteekeningen en nog 1396 namen, aan de commissie in opdracht van geestverwanten door de nfdeelingssecretarissen gezon den. Onder die onderteekenaars komen o.a. voor tiental len van burgemeesters, wethouders, artsen, notarissen, predikanten, ontvangers, ingenieurs, ambtenaren, on derwijzers advocaten, middenstanders, werklieden, journalisten, letterkundigen, een oud-lid der Eerste Kamer, een buitengewoon hoogleeraar, een paar rech ters, vele officieren, een adviseur van koloniën, artsen, studenten, enz., enz. Tiet aantal vereenigingen, welke instemming be- fuigd hebben met het adres, bedraagt- 442, waarvan 197 haar ledental opgegeven hebbende, te samen be dragende 21 ah. Onder die vereenigingen zijn ge bracht 12 gemeentebesturen als zoodanig (de federatie van afdeelingen van den bond op Schouwen eri Duive- land heeft aan de raden der gemeenten op die eilanden een verzoek om instemming gericht, waaraan zeven \oldaan hebben), voorts komen onder die vereenigin gen voor: een 40-t,al zieken- en begrafenisfondsen, evenveel politieke vereenigingen, 120 vakvereenigio- gen, 90 vereenigingen van openbaar nut, een aantal nutsdepartementen, een 80-tal kerkbesturen. Instemming hebben verder betuigd geheelonthou- dersvereenigingen, afdeelingen van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers, van het Onderwijzersge nootschap, eenige afdeelingen der S. D. A. P., een 11 ge, een roomsch-katholieke vereemgmg, zelfs een Kamer van Koophandel en oen polderdistrict. Spreker wees er ten slotte op, dat de leden van den Bond inbegrepen, dus ruim 80.000 mannen en vrouwen zich uitgesproken hebben voor staatspensionneering. VAN TEXEL. Gisteravond te ongeveer 8 uur steeg de aviateur Da- rioli op, en maakte eene mooie vlucht van bijna 3 mi nuten. Bij het neerdalen werd de vin door een onef fenheid van den grond beschadigd. Er was meer pu bliek op het terrein dan de vorige dagen. VAN DEN LANGENDIJK. Voor het beroep bij de G-er. Gem. te Broek op Lan- gendijk is bedankt door de. P. de Groot te Noordeloos. Gedurende de week van 26 Juni tot en met 1 uli zijn aan de afslagmarkt te Broek op Langendijk aangevoerd 15574 zak aardappelen, 434000 bos worte len, 6162 bloemkool, 36 roode kool en 1100 slaboonen. an de laadplaats aldaar werden verzonden 51 wa- gonlaLngen groenten. In de maand Juni werden aangevoerd 28305y2 zak aardappelen, 1098200 bos wortelen, 1258*6 bloemkool, 36 roode kool en 1100 slaboonen. zoeken, waarvan 290 kosteloos. Driemaal werd laatste hulp verleend aan overledenen. Zesmaal werden HH. doctoren bijgestaan op 't spreekuur of bij patiënten aan huis. OVERGEPLAATST. De eerste-luitenant J. J. Wittermans van den staf der infanterie, werkzaam bij de Cadettenschool, wordt met ingang van 1 September a.s. overgeplaatst bij het le reg. inf. met bestemming voor het 3e bataljon van dat korps in garnizoen te Assen. KEGELEN. In den eere-wedstrijd, welke gisteren te Amsterdam werd gehouden in café-restaurant Oost-Indië te Wa tergraafsmeer werd de tweede prijs behaald door „Zou er kans zijn alhier, met 294 punten, terwijl de eere- prijs werd gewonnen door den heer A. P. Kooy, al hier, met 75 punten. UIT HOORN. Om het nadeel, berokkend door de drijvende winkels in deze gemeente te verminderen, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken zich tot den Raad gewend met het verzoek, in een door de,n Raad aan te wijzen verordening de bepaling op te nemen, waarbij wordt voorgeschreven, dat schippers alleen dan verschillende waren van hun vaartuig mogen verkoopen, wanneer zjj ligplaats nemen in bepaalde gedeelten van het openbaar gemeentewater, daartoe als marktplaats aan gewezen en daarvoor marktgeld betalen, naar verhou ding van het aantal dagen van verkoop. ONWEER. Te O ijen zijn gisterochtend twee zoons van den landbouwer A. Jansen te Oss, die aan het hooien waren, door den bliksem getroffen een was terstond dood, de ander bleek gelukkig maar licht geraakt te-zijn. Gistermorgen is de bliksem geslagen in de wo ning van Jac. Willems te Ewijk. Een begin van brand ontstond, doch werd gebluscht. De vrouw werd ge- troflen en onkenbaar verminkt. Zondag is de bliksem geslagen in de consistorie kamer van de kerk te Ravenswaay, waarin de predi kant de doop bediende. Geen der aanwezigen werd getroffende ontsteltenis was echter zoo groot, dat de dienst geen voortgang kon hebben. Te Voorthuizen, gemeente Barneveld, heeft het gistelmiddag, tijdens een hevig onweder, zóó geweldig gehageld, dat de boekweit op tal van boerderijen totaal vernield is. Zelfs het blad van hoornen en houtgewas werd afgehageld. KORTE BERICHTEN. Eenige vereerders van den dichter De Genestet hebben het nog ontbrekende geld voor De Geuestet- bank die te Bloemendaal geplaatst, zal worden, als waarborgfonds toegezegd. Attn bet politiebureau Riviervischmarkt-, in Den Haag, bevindt zich in verzekerde bewaring een pensi onhoudster, die op een valscben naam bij een zilver smid voor een vrij groot bedrag aan zilverwerk heeft weten machtig te worden. - Zondag werd de 12-jarige Van D„ uit Utrecht, bij het op de Zeistertram springen, een been afgere den. Des avonds is het kind aan de gevolgen overle den. BADHUIS „WITTE KRUIS". In de week van 26 Juni tot 1 Jnli zijn in het bad huis van het „Witte Kruis" genomen: 78 kuipbaden, 69 regenbaden le klasse en 175 regenbaden 2e klasse, tezamen 322 baden. AGENDA. DINSDAG: Zang-ver. „God is mijn lied," repetitie, 8 uur, Chris telijke school. Zang en Vriendschap 7V2—9 uur, Tuinzaul Harmo nie. waren waar zij De vinding is door den heer Rutten nog verbeterd doordat liet overzetten van den „handel" van uit de slaapkamer kan geschieden door middel van een pneu matische geleiding. Een heislag wordt dan gehoord ten toeken dat Verdere gastoevoer is afgesloten. De uitvinder toonde zijn toestel en de Werking ervan reeds aan den wethouder voor de gemeentebedrijven en aan de leden der gascommissie, die er zich in zeer waardeerende bewoordingen over uitlieten. Heden zal de heer Rutten zijn vinding laten zien en in werking stelen op de te Leeuwarden te houden algemeene ver gadering van gasfabrikanten. DE HEETWATER-AANSLAG. Voor den Tloogen Raad werd gisteren behandeld de zaak van linkje Beetsma en Pieter Ronner, door bet gerechtshof te Amsterdam in tweede instantie veroor deeld, resp. tot, 15 en 12 jaar, wegens het plegen van fo,t °P de Nicolaas Witsenkade, tegen mevrouw W ijnia. Zoowel de beklaagden als de procureur-gene raal te Amsterdam waren van het arrest in cassatie gekomen, procureur-generaal omdat z. i. het feit be hoorde te worden gequalificeerd als zware mishande ling gepleegd met voorbedachten rade, den dood ten gevolge, hebbende (artikel 303 Strafwetboek). De raadsman van Beetsma stelde hetzelfde cassatiemiddel voor, maar hu ontkende, dat dit feit valt onder artikel ZAKKENROLLERIJ? /1frna tc Amsterdam ontving gisterochtend be richt, dat een tweetal aangeteekende stukken, 't. een afkomstig van Brussel en 't andere uit Utroebf aan Jioi postkantoor voor haar goreocl lagen. Een looper werd uitgestuurd om de stukken te en en nam ze aan het daarvoor bestemde loket net hoofdpostkantoor in ontvangst. 1 ussehen de beide deuren der vestibule van het ge bouw, kwam de man plotseling tot de ontdekking dat het zoo juist ontvangene uit zijn zak verdwenen was ha- van t DE ZEELIEDENSTAKING. De Nicolaas, een leege kolenboot der firma Berg- liuys, is gistermorgen uit Amsterdam vertrokken met c-en bemanning van 8 man werkwilligen. Voorts ver trok van de Maatschappij Bothnia de Alpha. Het bestuur van den Zeemansbond heeft medege deeld, dat gistermorgen een Duitsche werkwillige „ge vlucht was van de emplacementen der Holl. Stoom bootmaatschappij, waar hij met 30 kameraden uit Es sen was heengebracht. Het zou hem met het oog op de sterke bewaking van politie en soldaten, zeer moei lijk geweest zijn om weg te komen. Te Essen zij geworven om naar Antwerpen te gaan, veel geld zouden kunnen verdienen; doch in Antwer pen heette het, dat het werk daar voor hen niet ge schikt was. Zij werden nu weer in den trein gezet en meenden naar Essen terug te zullen reizen, doch kwa men te Amsterdam aan. Zij hadden niet. geweten, dat zij voor „onderkrmperswerk" bestemd waren. Bij het vertrek uit Essen was hun voorgespiegeld, dat zij 7 mark zouden verdienen; thans werd hun in de loods der II. S. M. medegedeeld, dat zij slechts 4 mark zou den verdienen. Het bestuur van den Zeemansbond deelde verder nog mee, dat het met de steunbeweging naar wensch gaat. Een concert, gisteravond in bet Paleis voor olksvlijt gegeven, heeft 400 opgebracht. De Oranje-Nassau-kazerne ligt geheel vol soldaten, zoodat er zelfs voertuigen-loodsen moesten worden ont- ïuimd om in de behoefte aan logies te voorzien. Een vijftigtal stakers, op fietsen gezeten, reed gis- ermorgen door de stad, op den rug dragende borden, waarop stond vermeld, dat zij lotsverbetering verlan gen. De afd Amsterdam van den Zeemansbond heeft er i s ers m-nstig op aangedrongen, bij het aan staande bezoek van president Fallières aan de hoofd stad zich van elke betooging te onthouden. Op de Amstei-damsche stoomschepen „Vesta," „Ju- 11 c! en.. »HGena" van de Kon. Ned. Stoombootmaat schappij, die naar Rotterdam waren gezonden om daar te lossen, hebben, naar het bestuur der Scheeps- en noot werkers vereeniging- „Recht en Plicht" meedeelde de bootwerkers het werk gestaakt. 1 it Antwerpen wordt gemeld dat de staking zeker nog tot Donderdag zal duren, omdat de reeders te Hamburg inlichtingen hebben verzocht en niet voor Donderdag bijeenkomen. De bemanningen van alle binnenvallende Belgische schepen sluiten zich bii de stakers nan. De staking is te Liverpool geëindigd. De directie an de White Star Line heeft een misverstand opge- he.derd, dat de stakers tot dusver belet had, het werk weer op te nemen. le Hull is het geschil bijgelegd. De stakers zullen weer aan het werk gaan. Ook in Londen is het arbeidsconflict, dat de stakino- van het zeevolk heeft veroorzaakt, bijgelegd e Manchester, Swansea en Avonmouth staking echter voort. Zaterdagavond is een fietser op den Badhuisweg by Apeldoorn door een trein gegrepen. Hij werd naar hot ziekenhuis gebracht, waar hij een paar uur later aan de bekomen wonden overleden is. De man laat vrouw en kinderen na. Zaterdagavond is door het onverwachte afgaan van een kamerbuks, het 9-jarige dochtertje van een korenmolenaar te Molenaarsgraaf, ernstig gewond. Het meisje is onmiddellijk naar het ziekenhuis te Uordi-echf overgebracht. - De Israëlitische bevolking te Goes en Bolsward is zoodanig verminderd, dat de Israëlieten te Goes zullen worden ingedeeld bij Middelburg en die van i3olsward bij Sneek. tT Uit Heiden wordt nader bericht, dat het lijk het welk gevonden is op de spoorbaan nabij het station van de II. IJ. S. M. is herkend als dat van een 23 jarigen ambtenaar bij voornoemde maatschappij. T Te Delft is zwervende aangetroffen een 14-jarig meisje dat in een woonwagen thuis hoorde, welke het laatst te Papendrecht was. Het kind, dat geen ouders e was weggeloopen omdat zij door den houder van den woonwagen mishandeld werd. UR- het insehoterdiep bij Foxhol is opgevischt het lijk van den 20-jarigen E, van M., van Sappe- meer, die kermis had gehouden. Te Beverwijk heeft gisteren een zware brand gewoed in het Slangenwegje, waar een drietal pak huizen, gevuld met houtwerk, emballage en eenige vaten petroleum zeer snel zijn afgebrand. Te Assen is candidaat voor het lidmaatschap ge steld een zekere Sikkema. Waar de stuniperd zich ver toont m gala met hoogen hoed en een groote zilveren reddingsmedaille op de borst, daar is onmiddellijk een groote massa menschen aanwezig, om hem de zooveel- ste ovatie te brengen. Zondagmiddag was zulk een ovatie weer zoo grootsch, dat Sikkema, om zijn lijf te vrijwaren, naar het politiebureau vluchtte, vanwaar hij later door den sterken arm en onder groot gevolg naar zijne woning- werd gebracht. Nadat daar nog eenige malen was ge zongen van: „Sikkema moet in den Raad, hip-la-ho'" ging de menigte weer uiteen. De beide circussen „Wilke" en „Charles" zijn in ons land druk aan liet concurreeren. liet eene stond te Leeuwarden toen Wilke te Sneek en later te Hee renveen de voorstellingen gaf. Daarna was „Charles" te Zwo% toen Wilke" Je Meppel de tenten kwam op- JNu wil liet toeval, dat beide circussen te Yenlo sla hebben gecontracteerd, en nu wilde „Wilke", naar schijnt eens nummer één zijn, zoodat bet bezoek -Meppel plotseling werd afgebroken. t aan DE BURGEMEESTER. Naar wij vernemen heeft de heer G. Ripping, burge meester dezer gemeente, den lsten Juli voor den tijd van oen maand de stad verlaten. Zijn functie zal dien tijd worden waargenomen door den oudsten wethou der, den lieer Jan de Wit Dz. tli duurt de HIT BERGEN. By het onweer vair Zondagmorgen is de bliksemaf leider getroffen van dep molen in den PhiHsteinschen VAN EEN LADDER GEVALLEN. Gisternamiddag viel de 56-jarige schilder A. Brasser, wonende aan de Laat, terwijl hij aan het schilderen was van liet magazijn „Holland" (hoek Laat-Payglop), van een ladder. In zorgelijken toestand werd hij op genomen. De heer dr. Dirken, wiens hulp ingeroepen werd, constateerde, dat Brasser een been en een pols gebroken had en oordeelde opneming in het St. Elisa- bethgesticht noodzakelijk, weshalve de patiënt per brancard daarheen werd gebracht. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. In de maand Juni bezochten de zusters 33 patiënten waarvan 18 patiënten kosteloos. Zij brachten 431 be- Er valt over DE1TSCHLAND IN MAROKKO be trekkelijk weinig nieuws te vermelden. Frankrijk heeft op de mededeeling van Duitschlands optreden le Agadir nog niet geantwoord; blijkbaar wordt te I arija de meening te Londen en St.-Petersburg eerst afgewacht, voordat men een beslissing neemt. Te Pa rijs wordt, evenals te Berlijn, behoudens dan enkele uitzondering, kalmte en koelbloedigheid bewaard. De couranten in beide landen geven natuurlijk ellenlange commentaren. Het is niet mogelijk al die artikelen in verkorten vorm weer te geven noodzakelijk is het trouwens ook niet. Laten we slechts een enkelen greep doen. In de Humanité betoogt de heer Jaurès, dat in deze Marokkaansche kwestie geen enkel tractaat'meer van waarde blijft. De acte van Algeciras is door 1- rankrjjk geschonden. Het geheime verdrag en de acte van Algeciras zijn door Spanje geschonden. De Iranseh-Duitsche overeenkomst van 1909 is door Duitschland geschonden. Over het geheel wordt Duitschlands optreden te Pa rijs opgevat zooals liet blijkbaar bedoeld is: als een eenigszins ruwe uitnoodiging tot het aanknoopen van nieuwe onderhandelingen op een nieuwen grondslag, nadat de Acte van Algeciras alle beteekeni-s heeft ver loren. Hol is een vuistslag op tafel, in den stijl van Bis marek, een waarschuwing oii een uitnoodiging tevens. In de Berl. Lok. Anz. van gisteren wordt in een of ficieus artikeltje Duisehlands houding verdedigd. „De Duitsche regeering, schrijft het blad, kan de antwoor den van de groote mogendheden, als die volgen moch ten op hare mededeelingen betreffende Marokko, rus tig tegemoet zien. Een voorafgaande afspraak met de andere belanghebbende staten heeft niet plaats gevon den; er was geen reden voor en zou niet in overeen stemming te brengen geweest zijn met de waardigheid van een groote mogendheid. Wanneer het gaat om de bescherming van de belangen van Duitsche onderda nen in den vreemde moet de Duitsche regeering zelf uitmaken-, welke maatregelen zij treffen wil. De me dedeeling aan de 13 mogendheden, die mede betrokken waren bij de Acte van Algeciras, heeft den lsten Juli tegelijkertijd met de aankomst van de kanonneerboot Panter te Agadir, plaats gehad." ermoedelijk zal het geheele geval wel uitloopen op een nieuwe conferentie. 1RANKRIJK, De Kamer heeft hij de behandeling der kiesrecht-hervorming met 457 tegen 10 stemmen verworpen een amendement), dat voorstelt afge vaardigden te kiezen bij stemming op een candidaat -per arrondissement en met evenredige vertegenwoor diging voor het departement. Met 535 tegen 28 stem men werd besloten de stemming voor de afgevaardig den volgens het lijstenstelsel te laten plaatsvinden en met 303 tegen 244 den minderheden vertegenwoordi ging te geven. Het geheel werd met 566 tegen 4 stemmen aangenomen. De minister van handel verklaarde in antwoord op een desbetreffende vraag, dat de regeering de noodige maatregelen lieeft genomen om aan de misdadige sa botage in het land voorgoed een einde te maken. Met protesten van de uiterste linkerzijde werd deze ver klaring begroet. Och, waarom zou de linkerzijde in liet parlement er ook tegen zijn, dat in de fabrieken machinerieën „bij ongeluk" onbruikbaar werden gemaakt, dat een wissel eens „toevallig" op een verkeerd spoor staat, dat een spoorwegbrug „onopzettelijk" wordt vernield ORTI GAL. De bijzondere commissie, die belast is met het ontwerpen van een grondwet, welke aan de Constituante zal worden voorgelegd, heeft de volgen de bepalingen aangenomen: De Republiek zal een president hebben, wiens bezol diging voor de verkiezing zal worden voorgesteld. Er zullen twee Kamers zijn, waarvan een gekozen' zal worden door de gemeenteraden uit het geheels land. De .1 esident zal zich door middel van boodschappen niet de wetgevende lichamen in verbinding stellen. De Kamers zullen Nationale Raad en Raad der Ge meenteraden heet-en. Samen zullen zij het Congres vormen. De President der Republiek zal door de beide hamers voor 4 jaar gekozen worden. ITet grondwetsontwerp bevat nog de overgangsbepa ling, dat de president der Republiek door de Constitu- -eerende Vergadering bij geheime stemming zal wor den gekozen, daags nadat de grondwet in werking is getreden en dat hij zal aftreden op 15 October 1915. Terwijl men aldu-s bezig is de Republiek te bevesti gen, blijven de berichten over monarchistische woelin gen in Oporto en elders aanhouden. In de constituan te werd door de regeering erkend, dat de toestand ernstig was. Verscheiden officieren die deserteerden,- werden. ontslagen verklaard. AMERIKA. Er moet een nieuwe samenzwering ontdekt zijn in Paraguay. President Jora heeft het Parlement bij decreet gedeeltelijk ontbonden. Ver schillende afgevaardigden en senatoren zijn in hechte nis genomen. De ministers van binnen- en buiten- Lmdsehe zaken zijn afgetreden. De staat van beleg is afgekondigd. BALKAN&OillEREILAND. Het heet, dat de ka- iho.ieke Malissoren voor de regeering onaannemelijke i'iselien stellen. Zij verlangen o. a. de benoeming van een Albaneeschen inspecteur-generaal voor het Alba- neesche gebied. De Mohammedaansche Albaneezen zijn de regeering- volstrekt trouw. In don ministerraad van Zondagavond moet de mi nister van binnenlandsche zaken zich voor den oorlog verklaard hebben, als het eenige middel, tot oplossing

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2