1 BUITENLAND. EEN" JEUGDIGE DIEVENBENDE. Den conducteur van een bijwagen van lijn 4 der electrische tram te Rotterdam is een pakje met hon derd retourbiljetten ontstolen. Verdacht van dezen diefstal is aangehouden een jongen van 11 jaar. Deze jongen stond aan het hoofd van een troep jongens van zijn leeftijd, onder wie hij de gestolen retourtjes ver deelde. De jongens gingen rijden op de tram, en zoo kwam men tot de ontdekking van den dader. Toen is ook aan het licht gekomen, dat dezelfde jongens zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal ten huize van den heer d. M., aan den Westzeedijk. Daar schoven zij een raam open, klommen naar binnen en stalen er een marmeren pendule en een passerdoos. De pendule is bij een opkooper in de St. Mariastraat in beslag ge nomen. AANRANDING. Vrijdagavond werd bij een familie, die in de Twee de van Swindenstraat te Amsterdam een tweede éta bewoont, gebeld. Het achtjarig dochtertje deed open en zag beneden Iian de trap een net gekleed heer staan. „Ben jij het Marietje?" vroeg de vreemdeling, en op het bevestigend antwoord, zei de man„Ik kom te veel betaald schoolgeld terugbrengen." Het kind verzocht den man boven te willen komen Toen hij twee hoog was, greep hij het kind onver wachts beet, hield het de mond dicht, en liep er mee naar den zolder. Daar heeft hij onzedelijke handelin gen met het meisje gepleegd en is toen weer de trap afgeloopen. Zoodra de man verdwenen was, begon het kind vreeselijk te schreeuwen. De moeder kwam de kamer uit, juist op het oogenblik, dat de vreemde ling voorbij liep. Ze wilde hem bij den arm grijpen doch de onverlaat, volgens schatting 20 22 jaar oud. gaf haar een klap in 't gezicht, tengevolge waarvan zij terugdeinsde. Van dit oogenblik maakte de man gebruik om te ontkomen. De moeder heeft van het geval aangifte bij de politie gedaan. (Tel.) SCHANDELIJKE INBRAAK. Op schandelijke wijze hebben dieven Zaterdagnacht huisgehouden in het kantoor der bouwmaatschappij Gooyland in de Rustenburgerstraat te Amsterdam. De inbrekers hebben eerst mislukte pogingen aangewend om de brandkast open te breken. Daarna hebben zij al de kasten, tafelladen en schrijftafels opengebroken de zich daarin bevindende huurcontracten, lijsten en bescheiden stuk gescheurd en verder alles vernield wat zich in dit vertrek bevond. Zoo werden een „Gracht- gezicht in de sneeuw" van Breitner en een „visschers- pink" van Hobbe Smith, schilderijen waar nog kort te voren 2000 gulden voor geboden was, totaal vernie tigd. Alle stoelen, de waterkraan, de brievenweger, de gaskroon, alles werd vernield; de hoofdkraan van het gas en vijf kranen opengedraaid, de waterleiding opengezet, zoodat gas en water bleven doorstroomen tot de politie om halfvijf des morgens de inbraak con stateerde. EEN GIFT VAN 100.000 GULDEN. De burgemeester van Rotterdam heeft in de Zater dagmiddag gehouden gemeenteraadszitting, onder langdurige toejuichingen, mededeeling gedaan van een, van de notarissen Schadee en Lambert ontvangen schrijven, waarin deze zeggen, dat een van hun eliën ten, die het ten zeerste zou betreuren, wanneer het plan tot aanleg van een bosch en park rondom den Kralingschen Plas in gevaar werd gebracht door ver snippering, bereid is, voor het geval het aanhangige plan onverminkt wordt aangenomen, als een bijdrage, opdat ook in een of meer andere stadsgedeelten met den aanleg van sport -en wandelterreinen een aan vang kunne worden gemaakt, honderd duizend gulden ter beschikking van de gemeente te stellen. HET GEBOOMTE TE HAARLEM. Door den Bond Heemschut is een adres gezonden aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem, waar in er op gewezen wordt, dat opgaand geboomte een der elementen is van de schoonheid der Nederlandsche steden en betoogd wordt, dat,"wanneer boomen in een straat of op een gracht, door ouderdom gevaarlijk dreigen te worden, slechts, die, welke om deze reden niet behouden kunnen worden, dienen te worden ge veld, om door jonge boomen te worden vervangen. Het adres is verzonden naar aanleiding van het voornemen dat te Haarlem bestaat, om alle boomen in de Paiklaan te doen vellen. De Bond verzoekt, dat deze boomen behouden mogen blijven. Nu alle boomen in de Haarlemsche straten en op de Haarlemscbe grachten staande, geleidelijk geveld dreigen te worden, meent de Bond, dat aan dit noodeloos opofferen van schoonheid 'n einde behoort te worden gemaakt. BOTSING TUSSCHEN MILITAIREN EN BURGERS. In den nacht van Zaterdag op Zondag, te ongeveer drie uur, heeft aan het einde der Wannoesstraat te Amsterdam ter hoogte van de Oudezijds Engekapel- steeg, een ernstige botsing plaats gehad tusschen bur gers en militairen, waarbij deze laatsten van hun vuurwapens en hun bajonetten gebruik maakten en zes personen verwondden. Zaterdagavond waren, zoo schrijft de Echo, voor het eerst infanteristen gedetacheerd aan het politiebureau in de Warmoesstraat, omdat het gerucht liep, dat er dien avond een aanval zou gedaan worden op de kan toren der stoomvaartmaatschappijen aan de Prins Hendrikkade. Daarom liepen er in de omgeving pa trouilles infanteristen van vier man. Een dezer patrouilles kreeg het, 's nachts om drie uur ongeveer te kwaad met het publiek. Waardoor'! Een woordenwisseling tusschen een der soldaten van deze patrouille en een vrouw moet de aanleiding ge weest zijn. Een tweetal vrouwen, waarvan een van beiden een katje op den arm droeg, moet door een der militairen schertsend over het katje zijn toegesproken en door haar gekscherend zijn beantwoord. Een der andere militairen heeft daarbij tot doorloo- pen aangemaand en een der vrouwen bij den arm voortgeduwd. Dit ontlokte eenige verwijten aan een paar mannen in de nabijheid. Al spoedig luidde het: „Wat hebben jullui vrouwen te duwen. Als je vechten wil kom dan op, maar gooi eeTSt je geweer weg." Het publiek drong op, de militairen sommeerden de menigte uiteen te gaan, doch daaraan werd niet vol daan. Een jonge man trad naar voren, met ontbloote borst, en zeide, zich tot de omstanders richtend: „Ben jullie bang? Ik niet!" En toen, zich tot de soldaten wendend: „Kom maar op! Je schiet toch mis!" Een militair zette hem de kolf van zijn geweer op den voet om hem te dwingen, terug te gaan, waarop de man een dreigende houding aannam tegen een anderen mi litair, die den man met zijn bajonet in den arm stak. Dit was voor het publiek het teeken om te komen op zetten. Met steenen werd uit het publiek gegooid. De oudste soldaat, commandant der patrouille, gelastte te vuren, terwijl een der soldaten adsistentie ging halen. Het eerste schot werd in de lucht gelost, de volgen- do waren op de menigte gericht, die aan den haal ging. In het geheel werd er ongeveer acht maal ge schoten. Niet minder dan zes p'ersonen werden daar door, of door bajonet-steken gewond. De hakker J. O. Schilfer, Nieuwebrugsteeg 13, mee- nende, dat er een heibeltje was, zooals ér meer in deze buurt zijn, stond op, trok zijn kousen aan en werd, nog voor hij uit hef raam had gekeken, door een ver dwaalden kogel vrij ernstig aan den arm getroffen. De kogel was- door hef winkelraam gevlogen, toen door de glazen beschutting en had daarop den 61-jari gen man getroffen. Een andere kogel was door de deur gedrongen van de barbierszaak van W. J. J. Habes, St. Olofspoort hoek O.-Z. Kapelsteeg. De vrouw maakte de man wakker, toen een kogel door de onderste deurpaneel drong. De kogel was dooi de deur in een trap gedrongen en zat nog ergens in een hoek. De menschen slapen in den kelder, onder het trapje. Zij mogen van geluk spreken, 't Liep goed af. De menschen hoorden ook, dat nog een kogel iri den muur werd geschoten. Van het gegeven vuur der patrouille, toen deze posteerd was op den viersprong tusschen de Nieuwe brugsteeg en de O.-Z. Kapelsteeg met het front naar laatstgenoemde steeg, zijn de sporen zichtbaar in de café's nos. 2 en 4. Daar zijn kogels in de posten, ge drongen. Eenige kogels hadden gaten gemaakt in een ijzeren plaat van een waarschuwingsbord aan het eind van de steeg, bevattende een verbodsbepaling op het inrijden met handkarren. Yan de zes gewonden, die thans allen in het Bin nengasthuis liggen, is er het ergst aan toe de 21-jari- ge J. M. Wintering, die een schot door den linkerarm kreeg, waarna de kogel in de borst doordrong, waaruit hij nog niet verwijderd i». F. W. Wessink kreeg een schot in de bilstreek, dat tegelijk door het been is gegaan. De 20-jarige koetsier J. B. Pauwels en de 29-jarige H. J. Draijer kreeg een schot in den voet. De kogels zijn verwijderd. De 33-ja rige H. v. Campen, die een bajonetsteek in de zijde kreeg, kon naar huis gaan maar moest later opgeno men worden. Hoewel de verschillende lezingen, die men ons van het gebeurde deed, schrijft de „Courant" allen daarin overeenstemmen, dat de stakers met de heele zaak niets hebben uit te s-taan, wijken zij toch voor wat de aanleiding tot het schieten aangaat, van elkander af. Het vuren van de niet passeerende maar op post staande soldaten zou n.l. uitgelokt zijn door een vrouw van verdachte zeden, die daar met een katje op haar arm stond, en de drie soldaten met den onderofficier begon uit te schelden. Toen een der militairen haar daarop een opstopper gaf, stoof een burger op met den uitroep: „Je moet geen vrouw slaan. Als je slaan wil neem mij dan, maar gooi eerst je geweer weg." Het antwoord op die uitdaging was een steek met een ba jonet onder zijn arm; op hetzelfde oogenblik werd er gevuurd, met 't gevolg, dat 'n koetsier, die daar bij 'n rijtuig stond, geraakt werd en eveneens 'n Israëlie tische knaap. Deze laatste kreeg een schot in de lies en een in den rug. Verder werd ook nog 'n bakker getroffen. Deze werd per brancard naar het binnen gasthuis vervoerd, terwijl de koetsier door zijn eigen rijtuig weggebracht werd. In het officieele rapport staat o.a.: Eerst werd de patrouille lastig gevallen door twee vrouwen en daarna door een man-, die de borst ont blootte, zeggende tot de omstreeks vijftig personen, die achter hem sAonden: „Ben jullie bang, ik niet.': Een der militairen zette hem de kolf van het geweer op den voet, doch dit hielp niet, Integendeel, het pu bliek ging de militairen uitjouwen en met steenen werpen. De commandant van de patrouille sommeerde nu de menigte om uiteen te gaan en toen hieraan niet werd voldaan, werd van de wapenen gebruik gemaakt. De belhamel kreeg een steek met de bajonet in de buik, hem toegebracht door denzelfden militair, die hem eerst de kolf van zijn geweer op den voet had gezet en daarop volgden eenige salvo's onder de menigte. Deze had zich inmiddels achter het pothuis in de St.-Olofs-- poort verscholen en gooide vandaar met steenen naar de infanteristen. Een der schoten verdwaalde dien tengevolge in den bakkerswinkel op den hoek, met het bekende noodlottige gevolg. De bakker, die juist was opgestaan, en bezig was, in het achtervertrek zijn kousen aan te trekken, werd n.l. door den kogel, die 'n ruit van de winkeldeur en van de glazen tusschendeur had doorboord in -den bovenarm getroffen, zoodat hij naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd. Ver der werden door de kogels nog een drietal andere per sonen gewond, die allen, evenals de man, die den bajo netsteek had gekregen, in het Binnengasthuis werden opgenomen. Zooals de lezers kunnen bemerken, voegt de „Cou rant" hieraan toe, voldoende sorteering in de voorstel ling der feiten. Het officieele rapport, waarvan de inhoud evenmin zonder voorbehoud kan worden aanvaard als de andere verhalen, verzwijgt het ons door verschillende perso nen bevestigde feit, dat er met scherp is geschoten op een vluchtend gewond man en het vuren, zonder bui tengewoon ernstig verzet van de zijde van het publiek, verschillende malen is herhaald. Dc houding van enkele snuiters tegenover de mili tairen moet wèl tergend zijn geweest. „Ze durven tóch niet schietenmoet eenige malen zijn geroepen op de wijze zooals beschonken kerels soms de politiemannen kunnen tarten, zonder dat de zen daarin dan aanleiding vinden om de kling te trek- kc'n- Ijl L<_ UIT HOORN. Reeds 31 gemeenten hebben zich in beginsel uitge sproken mede te zullen werken tot de toestandkoming eener Electrisehe Centrale voor West-Friesland, n.l. de gemeenten: Avenhorn, Barsingerhorn, Beemster, Berkhout, Eg- mond-Binnen, Grootebroek, Heemskerk, Hensbroek, Jisp, Kwadijk, Middelie, Midwoud, Nibbixwoud, Ob- dam. Oosthuizen, Opmeer, Oterleek, Oude-Niedorp, Oudorp, St.-Pancras, Schellinkhout, Schermerhorn, Sijbekarspel, Spanbroek, Yenhuizen, Warder, West woud, Wijdenes, Winkel, Zijpe en Zwaag. Met nog eenige gemeenten is de commissie in on derhandeling. UIT BERGEN AAN ZEE. De architecten Van der Goot en Kruisweg te Bus- sum, hebben na gehouden onderhandsche aanbesteding- het bouwen van een villa alhier voor rekening der da mes Etty te Wiesbaden opgedragen aan den aannemer I. Beek te Hilversum. VAN TEXEL. Bij Kon. besluit van 7 dezer is de heer E. G. Gaar- land-t benoemd tot burgemeester der gemeente Texel. VAN DEN LANGENDIJK. in de week van 3 tot en met 8 Juli werden aan de fslagmarkt te Broek op Langendijk aangevoerd 17524 zak aardappelen, 369800 bos- wortelen, 122500 bloem kolen, 3596 roode kolen, 390 bos rabarber en 78000 sla- boonen, terwijl van de laadplaats aldaar verzonden werden 67 wagons groenten. i i Ten kantore van den waterschout te Rotterdam is j Zaterdag gemonsterd de bemanning van het stoom schip Duiveland. Die van de Blötberg is aan boord gemonsterd. Sommige schepen zijn met een niet ge monsterde bemanning vertrokken. De gezagvoerder van het stoomschip „Alster," gis teren van IJmuiden vertrokken, rapporteerde daar dat bij het passeeren van het s.s. „Rijnstroom" op zijn schip 12 revolverschoten zijn gelost van de „Rijn stroom." Een zestal kogels waren opgevangen en wei den door den loods medegenomen als bewijsstukken. Allen aan boord waren zeer onder den indruk. Alge meen is men van meening, dat de aanval op een mis verstand berustte, daar de militairen, vermoedelijk voorzien van de order niets door- of voorbij te laten, welk verbod zal hebben geslagen op kleine stoomboo t-en, die voor het vervoer van stakers worden gebezigd, het kleine vrachtschip „Alster" voor een dergelijke stoomboot hebben aangezien. De toestand te Manchester is ongewijzigd. De schaarschte van- voedsel houdt aan. De directies der spoorwegen blijven mededeelen, dat zij geen goederen kunnen bestellen. De groote meelfabriek van de firma Nelshop te Sal ford moest wegens gebrek aan graan, gesloten worden tot aan het einde der staking. De staking schijnt nu ook naar Hamburg over te slaan, verneemt de „Lokal Anzeiger". De afdeeling bootwerkers van den bond van transportarbeiders heeft besloteiv schepen, die Hamburg aandoen, omdat zij niet in Holland kunnen lossen, oook niet te Ham burg te ontladen. AANVAARDING BEMIDDELING. De besturen van „Recht en Plicht" en van de Zee mansbond hebben Zateidagmiddag na een telegrafische mededeeling van minister Talma besloten aan den mi nister schriftelijk kennis te geven, dat door beide be sturen de aangeboden bemiddeling wordt aanvaard. BEGRAFENIS Mr. H. J. H. MODDERMAN. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van mr. Modderman, in leven officier van justitie bij de Haagsche rechtbank, ter aarde besteld. Een zeer groot aantal leden van de zittende en staande magistratuur, van onderscheidene rechtscol leges, zoowel van den Haag als elders, een zeer groot aantal leden van de balie, personeel van het parket en de griffie der Haagsche rechtoank, de hoofdcom missaris van politie, de heer Versteeg, met de com missarissen Dietz en Sypkens, de deurwaarders bij de rechtbank, de brigade rijksveldwachters, voor zoover de dienst dit toeliet, met den brigadier-majoor en zeer vele vrienden en bekenden, bevonden zich op de begraafplaats. Nadat de lijkbaar, gevolgd door een baar met een groot aantal kransen en bloemstukken, langs de en haie opgestelde rijksveldwachters, grafwaarts was ge dragen, voerde subst. officier van justitie mr. van Geuns het eerst het woord, die het verlies schetste, dat de magistratuur geleden heeft door het overlijden van mr. Modderman. Hierna wees mr. van Geuns er op, wat de ontslapene voor zijn gezin was geweest. Daarna heeft de vice-president der Haagsche recht bank, mr. Tellegen, bij afwezigheid van den president der rechtbank, die door ambtsbezigheden verhinderd was tegs nwoordig te zijn een afscheidsgroet gebracht, waarna de schoonzoon van den overledene bedankte voor de bewezen eer en betoonde belangstelling. DE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. In een hoofdartikel van de Haagsche Nieuwe Cou rant wordt nagegaan wat de regeering voor de bestrij ding van het mond- en klauwzeer heeft gedaan. Deed zich een afzonderlijk staand geval voor, was dus de besmettingshaard nog te overzien, dan gold het: on middellijk afmaken. Het verkeer van personen en die ren werd tegengegaan door de boerderij geheel te iso- leeren en af te zetten, terwijl kringen werden getrok ken, waarbinnen het vervoer van vCe was- verboden. Afgemaakt: zijn in het geheel een paar duizend van onzen gelieelen veestapel en het blad meent, dat moet worden erkend, dat er waarlijk niet met te breede bijl op ingehakt is. Deden zich meer gevallen in een zelfde omgeving voor, was het te voorzien, dat er aanzienlijke toene ming stond te wachten en kon de besmetting niet meer met voldoende nauwkeurigheid worden gevolgd, dan werd met dat afmaken opgehouden. Zoo mogelijk werden de eigenaren verplicht lnm vee op te stallen, om de besmetting van het weiland te voorkomen en door het trekken van groote kringen met verbod van uitvoer naar niet besmette provincies werd getracht; deze laatste althans schoon te houden. Trad de ziekte ergens algemeen op, was zij dus daar epizoötisch geworden, dan eerst heeft men blijkbaar gedacht aan laten doorzieken van die streken. In dat geval was afsluiting van de besmette provincie het eenige, wat nog te doen viel. Met dat laten doorzie ken nu is dus het oorspronkelijke bestrijd-ings-systeem geheel onveranderd gebleven. Het laten doorzieken wil ook niet zeggen, zooals velen ten onrecht meenen, „laat d-e zaak nu maar loopen." Neen, want in de be doelde provinciën beperkt zich dat laten doorzieken slechts tot enkele streken, terwijl wij als zeker mogen veronderstellen, dat men bij afneming en verdwijning- van het epizoötisch optreden der ziekte onmiddellijk weer door doelmatige voorschriften en maatregelen verder voortwoekeren zal trachten tegen te gaan. Het komt het blad voor, dat iu de gegeven omstan digheden moeilijk een betere weg had kunnen worden ingeslagen: „Afmaken en laten-doorzieken, beide be lmoren blijkbaar in het systeem, door de Regeering ge volgd. Is de eerstgenoemde maatregel niet meer uit voerbaar wegens het veelvuldig voorkomen der ziekte en zal men voor een bepaalde streek de besmettings bron er niet meer door kunnen wegnemen, dan dient hij ook onmiddellijk althans tijdelijk niet meer to worden toegepast met het oog op zijn kostbaarheid en zijn vexatoir karakter. Bestaat echter nog de moge lijkheid dat door afmaken de betrokken streek kan schoon gehouden worden, dan is die maatregel en wat daarbij behoort o.i. ook nog zonder verwijl toe te pas sen. Noch de kosten, noch overwegingen van anderen aard kunnen naar onze meening eenige aarzeling of een afwijking van het systeem rechtvaardigen." DE INTERNATIONALE STAKING AAN DE HAVENS. In een Zaterdagavond te Amsterdam gehouden ver- adering van schuitenvoerders is de werkstaking voor de schuitenvoerders geproclameerd. De coöp. broodbakkerij „Vooruit" zal 14 dagen vrij brood aan de stakers verstrekken, KORTE BERICHTEN. Te Mildam (Fr.) is Vrijdagmiddag de maaier L. Hoekstra door de warmte bezweken. Men vond zijn lijk naast de zeis. Alle wevers en weefsters der firma W. Kan te Oldenzaal hebben Zaterdag de staking aangekondigd tegen 15 Juli. D. van D., uit Groningen is in de Paterwoldsche Schipsloot bij Paterswolde verdronken. - De infanterist Jacobs, uit Middelburg, is te Ven- lo bij het zwemmen in de Maas verdronken. - Aan den dijk te Kekerdom, gemeente Ubbergen, is een jongetje van ongeveer een half jaar gevonden, dat was toegedekt met een stuk van een wollen deken, waarop een in het Duitsch geschreven briefje, waarin het kind in de liefdadigheid van de ingezetenen werd aanbevolen. - In dé hoofdbuis der waterleiding van De Punt naar Groningen is bij De Punt Zaterdagmiddag zulk een lek ontstaan, dat heel Groningen van water ver- j stoken was tot den volgenden morgen de reparatie is begonnen. Op eeu stoomschip van de Holl. Stoomboot-Mij. te Amsterdam is Zaterdagavond een man, die bezig was met hijschen, van den laadboom in het ruim ge vallen. Hij werd dood in het Binnengasthuis ge bracht. DUITSCHLAND. Nog- altijd is men het even min als in de Marokaansche kwestie! ten aanzien van het onderhoud tusschen den Duitsche.n Keizer en den Engelsehen socialistischenleider Macdonald, er over eens „wie begonnen is." Van socialistische zijde wordt beweerd, dat de Keizer den wensch heeft uitgesproken den heer Macdonald te ontmoeten. De offieieuse le zing gister nog weer herhaald is, dat het initia tief van Engeland is uitgegaan en dat de Duitsche medewerking slechts bestond in de goedkeuring, welke werd gehecht aan het voornemen om ook den heer Macdonald bij den minister van oorlog Haldane te vragen, toen de Keizer er zou verschijnen. De „Vorwarts" had beweerd, dat de offieieuse voor stelling „een leugen" was, iu de offieieuse voorstelling .wordt thans de „Vorwarts" beschuldigd „een verzin sel" te hebben, medegedeeld. NOORWEGEN. Aangezien de onderhandelingen in het mijnbedrijf zonder resultaat zijn verloopen, zijn er 15000 arbeiders in de verschillende bedrijven over ge heel Noorwegen uitgesloten. Is men het Zaterdag a.s. nog niet eens, dan zullen er n-og 17000 man uitgeslo ten Warden. PORTUGAL. De correspondent te Lissabon van de Exchange comp., niet al te betrouwbaar, seint dat kapitein Couceira en senor Almeida (de laatste is par ticulier secretaris van koning Manuel) bekend ge maakt hebben, dat dom Miguel en koning Manuel ge zamenlijk een oproeping aan alle royalisten zondeu, om de oude orde der zaken weer in te voeren. Couceira moet van plan zijn in Engeland een oor logsschip te laten koopen. AMERIKA. De uit Venezuela verdreven president Castro, heeft ondanks de scherpe bewaking, kans ge zien in het westen van zijn vroeger rijk te landen. Hij moest 1000 man bij zich hebben. De Venezolaan- sche regeering moet bevreesd zijn voor een nieuwe revolutie, daar de oud president veel geld bij zich heeft. Verscheiden zijner aanhangers zijn gearresteerd. Gemengde mededeelingen. HONGARIJE GETEISTERD. Een aardbeving heeft ten Zuid-Westen van Boeda pest groote schade aangericht. Tot nu toe zijn er slechts berichten uit enkele voorname plaatsen, maar deze doen zien, dat er groote schade is ontstaan. Te Kecskemet bijv. is het raadhuis geheel vernield en gingen de archaeologische schatten van het stedelijk museum verloren, van het justitiegebouw stortte de voorgevel ineen, het standbeeld van Justitia meene mend, de klokketoren van een kerk, een synagoge, een gendarmerie-kazerne pn een wachthuis vielen ineen. Vele gebouwen moesten verder ontruimd worden. Ver scheiden vrouwen kregen aanvallen van waanzin. In een huis werden de bewoners met negen kinderen on der het puin bedolven. De gemeenteraad hield om 7 uur 's ochtends een vergadering en gaf een proclamatie uit, waarin de be volking tot kalmte werd aangemaand. De winkels bleven gesloten. Alle nieuwe bouwwer ken zullen drie weken stilliggen, omdat men zoo snel mogelijk de noodige herstellingen wil uitvoeren. Te Csongrad merkte men de aardbeving slechts aan het bewegen van de meubels, aan de uurwerken, die stil bleven staan en aan de torenklokken, die plotse- 'ing begonnen te luiden. Te Nagy Kökös werden door een vallenden muur 2 personen gedood. In de buurt van Tsernowitsj heeft men last van overstroomingen, bruggen werden vernield, in vele straten is het verkeer onmogelijk en vele bewoners hebben in doodsgevaar verkeerd. EEN GRAPPIG INCIDENT. De Ieren, de stiefkinderen van het Britsche rijk, kunnen het niet te best vinden met den Engelschen Koning'. Zoo weigerde de gemeenteraad te Dublin het Engelsehe koningspaar Zaterdag' officieel te ont vangen. Alleen de burgemeester verklaarde zich be reid den koning en diens gemalin in ambtsgewaad te ontvangen. Maar de bevolking, die dat niet aange naam vond, heeft stilletjes de voor den burgemeester bestemde tribune met teer bestreken, zoodat de burge meester er niet kon zitten en in verband hiermede maar in het stadhuis bleef. Dat had in Pruisen eens moeten gebeuren! HET NIEUWSTE. Tiet nieuwste op het gebied van mode is. honde- aschjes. Deze taschjes worden van fijn leder ver vaardigd en zien er elegant uit. Er zijn hengseltjes aan, de bodem is vlak en hard, het bovenste gedeelte is gewelfd en kan toegeknoopt worden. Hierin wordt, het hondje geborgen en gedragen dat met zijn meeste res boodschappen moet doen. Arm diertje! MODERNE GRENSREGELING. De bewoners in de buurt van Vicenza hebben voort durend grensgeschillen over de bergen O una Dodici en Cuna Mandriolo. Men heeft besloten de bergen maar door dynamiet in de lucht te laten vliegen! Intus- schen is een Oostenrijksch-Italiaansehe commissie druk aan het uitmeten der grenzen zij hoopt het la ten springen der bergen nog te kunnen voorkomen. EEN KLEINE VERGISSING. Mevrouw Martha White uit Chicago gaat nimmer op reis, zonder de urn met den asch van haar man mee te nemen. Onlangs had zij den koffer in een station n bewaring' gegeven. Hetzelfde had met een zelfden koffer een monteur gedaan. De koffers werden bij vergissing verwisseld en de monteur was niet weinig erbaasd toen hij hij het openen van zijn koffer tus schen dames-ondergoed een kleine urn van brons vond met het opschrift„George White overleden 1910" en een militaire medaille met den zelfden naam. En de weduwe was niet minder verbaasd, toen ze in haar koffer in stede van het stoffelijk overschot van haar echtgenoot allerlei instrumenten vond. Gelukkig werd de vergissing langs telegrafischen weg spoedig opge helderd. NOODLOTTIGE KERKGANG. Van de hoeven Evensgaard en Evensdal in het Salt- dal (Noorwegen) begaven zich achttien bewoners, waaronder kinderen, die gisteren aangenomen zouden worden, op weg naar de kerk van Saltdal. Allen bega ven zich in een boot om de Saltelf over te varen. De sterke stroom heeft de boot tegen de rotsen geslingerd, zoodat het scheepje vernield werd. Dertien personen, meest vrouwen en kinderen zijn verdronken. Slechts ijf personen konden gered worden. HOE WARM HET WAS. Blijkens een gepubliceerde statistiek zijn er tenge- olge van de hitte te Nieuw-York 250 dooden geko men. In verschillende andere steden bedraagt het aantal slachtoffers der hitte tezamen wel duizend. Za terdag was de lucht bedekt, maar het was er nog altijd broeiend. B9IK9 w„

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2