8 T A i> S NIEI' W 8. BUITENLAND. ton rlen burgemeester dezer gemeente tegen Pruisi sche vissehers op de Dollard, is1 onjuist. De tocht, waarbij de burgemeester zich liet vergezellen door twee politiemannen, had' niet ten doel vischtuig- van Pruisische vissehers op Pruisisch wad in beslag- te ne men, doch om bedoelde vissehers de bepalingen der nieuwe visscherijwet mede te deelen, hetgeen geschied is door middel van briefjes. DE PEST EEK BROODWINNING. Uit het voorkomen der pest weten sommige inlanders nog op andere wijze dan door op de rattenjacht te gaan zich een broodwinning te verschaffen „Een te Malang verschijnend Maleisch blad beweert, volgens het Soer. Hbld. dat Inlanders in de omgeving op het idee zijn gekomen. pest te simuleeren. De patiënten klagen over koorts en pijnlijke opzettingen, de dokter komt en zij gaan naar de barakken. Verdiensten 50 cent per dag, en niets uitvoeren ALBERT'VOGEL. Evenals het vorig jaar zal Albert Vogel op 22 Juli a.s. te midden eener schoone natuur optreden in den tuin van het hotel-pension „het Zwaantje" te de Lutte bij Oldenzaal; nu met voordrachten van Björnson, Multatuli, Heinrich Heine, Felix Dahn en Johan de Meester. OPENING VELDZICHT" TE AVEREEST. Z. K. H. de Prins zal den 24sten dezer het geheel verbouwde en gereorganiseerde rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht" te Avereest openen. De minister van justitie, mr. E. Regout, zal, verge zeld van verschillende hoofdambtenaren van zijn de partement, de plechtigheid bijwonen en eene rede hou den, waarin hij den Prins zal uitnoodigen het gesticht voor geopend te verklaren, waaraan Z. K. H. met een korte toespraak zal voldoen. Des morgens vóór de opening zal de Prins het ge sticht en de daarbij behoorende terreinen in oogen- sch-ouw nemen en ook met den minister deelnemen aan een déjeuner. Na de opening zullen de talrijke genoodigden bij deze openingsplechtigheid in de gelegenheid worden gesteld gesticht en terreinen in ©ogenschouw te ne men. UIT DE SCHERMER. Het polderbestuur van de Schermer heeft een ver andering gebracht in de plaatsing van de bliksemaf leiders op al de watermolens van dit Waterschap. Wa ren de afleiders voorheen op de kap van den molen ge plaatst, thans zijn deze bevestigd langs een roede. Onder aan de roede is een schroefje geplaatst, zoodat de geleiding gemakkelijk door den molenaar verbroken kan worden als de molen moet malen. In den toestand van rust staan de molenroeden nu recht, zoodat het ■boveneinde van den afleider hooger staat dan vroeger en dus meer veiligheid geeft. Ook kan oen loshan gend touw van de zeilen den geleider niet meer grij pen en afrukken zooals vroeger wel eens gebeurd». UIT KOEDIJK. In de gister gehouden voltallige raadsvergadering- opende de voorzitter met de volgende woorden de zit ting: Mijne heeren, met leedwezen hebt u ongetwijfeld evenals ik het bericht vernomen van het overlijden van onzen ontvanger. Is dit. verlies voor zijne diepbedroefde echtgenoote zeer zwaar en1 groot, voor onze gemeente laat zijn heengaan een leegte achter, die niet zoo spoedig zal worden aangevuld. Meer dan een vierde deel van zijn leven heeft, de overledene onze gemeente gediend'. Zagen wij hem, noode als raadslid van ons scheiden, toen hem de betrekking van ontvanger door uwe ver gadering werd opgedragen, te meer zullen wij hem missen nu zijne plaats als ontvanger zal moeten wor- den vervuld. 't Door uwe vergadering in hem gestelde vertrou wen heeft hij geenszins geschokt, integendeel, hij heeft getoond door zijne werkzaamheid, zoolang zijne ge zondheid dut toeliet dat vertrouwen ten volle waardig te zijn. 't Is daarom zeker, dat ik namens u spreek, om op (h-ze eerste vergadering na zijn overlijden een woord van waardeering te uiten voor de wijze waarop de overleden ontvanger zijn ambt heeft vervuld. En hiermede M. H. verklaar ik de vergadering voor geopend." I)e notulen der laatstgehouden bijeenkomst werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde o. a. mede: dat opname is ge daan van de boeken en kas van den ontvanger, waar uit bleek, dat liet totaal ontvangsten bedroeg 24501.20°, het totaal uitgaven 24-148.08, en in kas aanwezig was J 52.52°. I)c-ze mededeelingen werden voor kennisgeving aan genomen. In behandeling werden gebracht de ingekomen stuk ken. lo. van de commissie tot voorbereiding van de op richting- eener electrische centrale voor West-friesland, verzoek om maatregelen te willen treffen, opdat een principieele en dus nog niet bindende, beantwoording op de vraag' omtrent het al of niet. toetreden tot een Naamlooze Vennootschap vóór den. 15 Juli a.s. te verwachten is. De heer Beets vernam gaarne van B. en W. welke resultaten het onderhoud met het Dagelijksch Bestuur van Bergen, in zake het stichten van een gasfabriek heeft opgeleverd' en merkt daarbij op dat de electrische eentrale niet aan de aandacht van B. en W. worde onttrokken. De voorzitter deelde het onderhoud met B. en W. van Bergen mede, waaruit bleek, dat het Dagelijksch Bes tuur van Bergen een onderzoek zou instellen naar ile kosten welke gevorderd werden om onze gemeente voor zooverre de Kanaalzijde betreft, te zijner tijd van gas te voorzien. De heer Jonker had: gemeend dat Bergen en Koedijk samen een gasfabriek zouden stichten en vond dat de commissie tot voorbereiding eener electrische centrale met. deze omstandigheid in kennis moest worden ge steld. De vergadering besliste dat mededeeling zal worden gedaan omtrent de onderhandelingen met Bergen en dus aan het verzoek om vóór. 15 Juli e. k. uitspraak te doen niet kan worden voldaan. Van de commissie tot vei-betering van den Volks zang verzoek om medewerking om op 31 Augustus 1911 een tastbaar resultaat voor onzen volkszang te verkrijgen over geheel Nederland door op den Oranje- dag het zingen van liederen uit den bundel „Volks zang" te bevorderen. Voor notificatie aangenomen. Van den inspecteur der posterijen en telegrafie ver zoek dat aan jeugdige personen de bestelling van te legrammen niet worde opgedragen. Voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. advies inzake de kwaliteit en de qunntiteit van het drinkwater bij de school. De voorzitter deelde mede, dat inlichtingen zijn ge vraagd bij het hoofd der school en las. het daaromtrent ontvangen bericht voor, De heer Visser zeide de overtuiging te hebben, dat door het maken van een welput, waarvan in de vorige vergadering werd gesproken, geen verbetering in den toestand zou worden gebracht en meende dat het aan schaffen van een filter den toestand zeer ten goede zou komen. De heer Geus merkte op het drinkwater bij de school te hebben geproefd, doch er geen bijzonders aan bespeurd te hebben. De heer Beets vroeg of de looden buizen, waarvan in het advies van het hoofd der school wordt gespro ken, behouden kunnen blijven, waarop de voorzitter antwoordde, dat het oordeel van de Gezondheids-com missie hierover kan worden ingewonnen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten één fil ter aan te schaffen bij wijze van proef. Aan de orde kwam het vaststellen van een instructie voor den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger. Het ontwerp, dat door B. en W. was ingediend, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarna den Raad een ontwerp besluit werd aangeboden tot vast stelling van den borgtocht van den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger. B. en W. stellen voor dezen borgtocht vast te stel len op 1200, aangezien de ontvangsten over de laat ste 5 jaren gemiddeld 11688.81 hebben bedragen. Conform besloten. De voorzitter bracht hierna ter tafel een door B. en W. opgemaakte aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-ontvanger. Deze luidt: 1. J. Vader. 2. M. de Leeuw, en deelde verder de namen der overige sollicitanten medé. De openbare vergadering werd daarop geschorst en in geheime vergadering overgegaan. Na heropening der vergadering had de benoeming van een gemeente-ontvanger plaats. Uit de gehouden stemming blijkt, dat zijn uitge bracht op de heeren J. Vader 4, M. de Zeeuw 1 en W. de Geus 2 stemmen, zoodat de heer J. Vader was be noemd. Bij de rondvraag vroeg de heer Kramer of de hooi- stekers niet eerder zouden kunnen rondgaan. De voorzitter deelde mede dat gisteren den hooiste- kers is aangezegd rond te gaan. De heer Jonker bracht namens de commissie van toezicht op de landerijen der gemeente, in het midden, dat die commissie voorstelt M. Pranger een vergoe ding' van 15 toe te kennen voor het in orde brengen van een stuk bouwgrond. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Voorts deelde de heer Jonker als opperbrandmeester mede dat de „Noorderspuit" ia beproefd en in orde bevonden. De voorzitter dankte den heer Jonker voor die me dedeeling. Tenslotte vroeg de heer Jonker nog of er geen mo gelijkheid op zou zijn dat de auto's niet zoo hard zou den rijden langs het dorp. De voorzitter zeide te betwijfelen of daarvoor de vereischte goedkeuring zou kunnen worden verkregen, doch zeide een onderzoek toe. Niets meer aan de oi-de zijnde, werd de vergadering gesloten. UIT HEER-HUGOWAARD. -- Bij de gister gehouden wedstrijden, werden bij het ringsteken de prijzen gewonnen door de heeren: W. Blom met T. Kroon. S. Lodder met Echtgenoote. K. Barsingerhorn met G. Gutker te Schoorl. Bij het sleutel trekken door de dames: A. Oudeman met J. Floris. J. Bool met P. de Geus. M. Oudeman met G. Oudeman. 21 paren namen aan deze wedstrijden deel. Het bericht omtrent de verkiezingen eischt rectifi catie. Daar de heer Molenaar de volstrekte meerder heid niet behaalde moet er een herstemming plaats hebben fusschen dezen candidaat en den heer Over toom. De heeren Blauw, Blom en Met werden wel gekozen. UIT OBDAM. Bij het uitrukken van de brandspuit geraakte hier een vierjarig jongetje onder de wielen. De arme klei ne, die wat al te onvoorzichtig scheen, liep hierdoor een dubbele beenbreuk op. DE ZEELIEDENSTAKING. Wij hebben ons nog gistermiddag' gewend tot den heer Ronner, voorzitter van den Zeeliedenbond, zoo schrijft het Handelsblad'. Op onze vraag of de staking der zeelieden na de mededeeling van minister Talma zou opgeheven worden, antwoordde de heer Ronner, dat hij natuurlijk met zijn zeelieden nog beraadslagen moest over den toestand. Persoonlijk is hij van mee ning, dat de zeelieden er niet aan denken, hun staking op te heffen. Al duurt de staking nog een maand voort, het deert hun niet. Zeer waarschijnlijk, zeide de heer Ronner, zal de taking worden uitgebreid. Een gistermiddag in lokaal De Jong te Amsterdam gehouden vergadering van zandwerkers besloot met ingang van morgenochtend den arbeid neer te leggen. Naar het bestuur van den Zeeliedenbond mededeelt" heeft de bemanning van het gisteravond binnengeko men stoomschip „Frisia", van den Kon. Holl. Lloyd, zich grootendeels hij de staking aangesloten. Gisteravond werd een schuit, beladen met magnesi um, vervoerd door de Prinsengracht te Amsterdam. Deze schuit werd niet gevoerd door schuitenvoerders, die in staking zijn, doch door mensehen van de onder neming „de Blauwe Ster". Er was een groot politie- geleide langs den wal, zoowel bereden als te voet. Het gaf dadelijk een groote toeloop van volk langs den waler werd tegen de voerders van de schuit wel ge scholden, doch alles liep ordelijk af. Gisteravond is in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam weer een protestvergadering gehouden, waar o. a. de broer van Homma, gewond op Kattenburg, en stervende, de hulp voor de vrouw en de kinderen vroeg', en de zwager van Jemen, die Woensdagnacht werd gearresteerd, riep om te protesteeren tegen de gevangenhouding van den onschuldige. Een motie werd aangenomen, waarbij geprotesteerd wordt tegen het optreden van politie en militairen, met klem wordt aangedrongen bij de autoriteiten een einde te maken en waarbij de arbeiders worden aange spoord1 zich te organiseeren in de economische, zoowel als in de politieke organisatie van den arbeid, zijnde 't eenige middel om de macht van het proletariaat te stellen tegenover die der werkgevers in en buiten de wetgevende lichamen. Door de militaire autoriteiten is aan een hoofdoffi cier opgedragen een streng onderzoek in te stellen naar het gebeurde in de Warmoesstraat op Zondag morgen. Eveneens is hem een onderzoek opgedragen naar het gebeurde op Kattenburg, waar een officier aan een staker een slag met een sabel gaf. Aan afgevaardigden uit Amsterdam wordt verweten dat door hun schuld het besluit tot opheffing der sta king' te Rotterdam weer is ingetrokken. KORTE BERICHTEN. Een eigenaar van een kip te Neck merkte, dat deze een verstopping in de krop had. Hij sneed de krop open en haalde er twee touwtjes uit. Met een zeer dun in olie gedrenkt touwtje, naaide hij den krop weer dicht, De operatie is goed gelukt. Te Steenwijk sprong een vrouw midden in den nacht van het bed en zeide een slang te hebben gezien. Toen de man het bed afhaalde, kwam er inderdaad een dikke slang te voorschijn. Tn navolging van liet lasso-werpen in het circus- Charles, trachtten de straatjongens in Groningen el kaar met touwen beentje te lichten. Gisteren viel een jongen daarbij achterover met het hoofd op de keien en kwam er wonder boven wonder goed af. De commiezen te Dinxperloo, die gisteren meen den een goeden slag te slaan, door van eenige jongens een kistje in beslag te nemen, dat fijn verpakt, maar slijk bleek te bevatten, werden zoo kwaad, dat zij de jongens mishandelden. Er werd een aanklacht tegen hen ingediend. Een man te Apeldoorn, die uit Duitschland was overgekomen om zijn dochtertje te begraven, kreeg' na afloop van de droeve plechtigheid marechaussees op bezoek, daar hij nog wat op z'n kerfstok had'. Toen hem werd toegestaan van kleeren te verwisselen, wist hij te ontsnappen. Gisteren is te Maastricht uit de Jeker opgevischt het lijk van een onbekenden 70-jarigen man wiens ■handen met een roode zakdoek aan elkaar, tusschen de beenen door, waren gebonden. Men denkt aan een misdaad. Te Tilburg is in de stoomwasscherij van de firma Pessers een arbeider tusschen de draaiende ma chine gevallen. Met doodelijke wonden aan het hoofd is de man naar het Ziekenhuis vervoerd. Gisterenavond is in de Maas, ter hoogte van den Oord te Rotterdam, bij het zwemmen verdronken de 10-jarige H. de Z, Het lijk van den jongen, dat later is opgehaald, werd naar de ouderlijke w oning op den Honingerdijk gebracht. Gisternacht is uit den bekenden renstal van den heer Leeuwenburg aan den Haagweg nabij Delft een kostbare zwarte hengst met een victoria en een tuig gestolen. Van de daders geen spoor. Gisteren is een kleine binnenbrand in de ge meentelijke electrische centrale in den Haag uitge broken, tengevolge waarvan het tramverkeer op alle lijnen gestremd werd. De 2de-luitenant F. E. E. L., van het 3de regi ment huzaren, gedetacheerd bij de rijschool te Amers foort, is gisterochtend met zijn paard gevallen en er onder geraakt. Hij werd aan het hoofd gewond en moest met alle omzichtigheid worden overgebracht naar het naburige militair hospitaal. Te Amsterdam] is op de brug Nieuwe Heeren gracht bij den Amstel een 6-jarige jongen, die met een 12-jarigen knaap samen op een rijwiel reed, door dat zij kwamen te vallen, met liet hoofd onder een sleepers wagen geraakt en terstond gedood. Te Onstwedde viel de timmerman Hendrik Huisman, gisterochtend van den nok eener schuur. De man overleed spoedig daarop aan de gevolgen van zijn val. In een perceel aan de Plantage Badlaan te Am sterdam werd een loodgieter, die op het opengebroken keukenplat werkzaamheden verrichtte, door een om- vallenden pot met kokende koolteer getroffen, waar door hij brandwonden aan handen en beenen bekwam. De dienstbode kreeg eveneens de teer gedeeltelijk over haar lichaam. Een milicien te Assen, wegens desertie in de kazerne opgesloten, ontving van den kapitein een be merking, dat hij niet opstond toen die kapitein die arrestkamer visiteerde. P., die juist bezig was met het eten van soep, werd hierover kwaad en wierp den kapitein den ketel naar het hoofd, zoodat de inhoud over diens uniform vloeide. In de bosschen aan de zuidgrens van Apeldoorn, tusschen de Woeste Hoeve en Teriet, heeft de non- vlinder zijn intrede gedaan. Verscheidene boomen zijn reeds van onder tot boven kaalgevreten. Te Geldrop had een timmerman het ongeluk bij het afschieten van een geladen geweer een schot in het onderlijf te krijgen. De man' is aan de gevolgen overleden. Gisteren is te Hoek-van-Holland een binnenge komen hark met' stijven noordenwind op de Noorder- pier geloopen. Sleepbooten vertrokken ter assistentie. Te 's-Hertogenbosch is een kind1 van 15 maan den uit de wieg gevallen. Het bleef met de kin aan den wiegrand hangen en toen de moeder er bij kwam, was liet reeds dood. Te Winterswijk zijn 4 dieven aangehouden, die deel uitmaakten van een rooversbende. In hun leger plaats werd een grooto hoeveelheid van allerhande le vensmiddelen gevonden. - Een bakker te Elburg- liet gisteren bij een krui denier iets verkoelends halen om te drinken, maar kreeg por ongeluk een braakmiddel mee. Alle huisge- nooten werden ongesteld en moesten van den dokter een tegenmiddel innemen. In het café Maxim in de Nes te Amsterdam stortte gisteravond, juist toen de chanteuses op het tooneel stonden, de achtermuur in. Alle aanwezigen moesten zich in overhaaste vlucht redden. Gisteren bevond zich in den Haag M. J. de Ja ger, ambtenaar bij de Zuid-Afrikaansche politie (Transvaal), die o.a. hier te lande het politie-honden- wezen komt bestudeeren, in verband met het voorne men om ook bij hun te lande een politie-hondendienst ir> te richten. TOELATINGS-EXAMEN R. H. B. S. Tot de 1ste klasse werden toegelaten: J. D. Staats, G. Blokhuis, W. IC. Boogh, J. C. A. Boxman, R. Brusse, W. M. A. ter Laag, H. O. Lind, A. Manuel, H. Ondersta], H. G. Reitsma, B. H. Slot- houber. W. F. Stoel, O. P. Wagenaar, M. L. Wamste- ker, C. E. Wittenberg, W. Wijker, M. A. Wijn, P. J. Dolk, G. N. v. d. Horst, M. W. v. d. Vegt, D. Zaad- noordijk, Jacoba de Groot, J. IL. Bakker, H. B. Bee- ker, W. J. Bleeksma, L. J. Butter, O. P. Eecen, G. A. M. Garritsen, Johannes de Groot, P. Honig, W. Horst, II. Lammerschaag, A. Melchior, A. A. Moerel, A. Pranger, E. Schermerhorn, Nikolaas O. Schmidt, Pie- ter Schmidt, O. Schoorl, W. Slotemaker, J. C. W. Strick van Linsehoten, A. Wigland, O. Zon, Tj. Hoek stra Tot de 2de klasse: J. W. Wicherink en F. A. van Loenen. Tot de 3de klasse: H. L. J. Vinke. STOOMTRAM-MAATSCHAPPIJ EGMOND—ALKMAAR-BERGEN. In de heden gehouden vergadering van aandeelhou ders, van de Stoomtramweg-Maatschappij Eg-mond' AlkmaarBergen in de Unie alhier, werden de balans en winst- en verliesrekening over het jaar 1910 goed gekeurd en het dividend bepaald op vier procent, welk dividend dadelijk betaalbaar is gesteld. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. Bosman, werd benoemd tot bestuurslid de heer Mr. W. O. Bosman te Alkmaar, terwijl de heer J. C. Guleher, periodiek aftredende, als zoodanig werd herkozen. CADETTENSCHOOL. Aan het examen voor de cadettenschool alhier na men in Indië deel 17 adspiranten. Van de 8 geslaag den konden slechts 4 geplaatst wordende heeren De- tiger van Weltevreden, Blogg van Buitenzorg, Kiesel van Semarang en Fischer van Soerabaja. Deze zullen begin Augustus hunne bestemming volgen. GYMNASIUM TE ALKMAAR, Na onder toezicht van curatoren op Maandag' 10 en Dinsdag 11 Juli afgelegd examen zijn toegelaten: tot de le klasse J. H. Bakker, H. Bos, J. Broekema, K. B. van Die- men, F. B. Dutrieux, C. P. Eecen, P. C. Formijne, M. de Fouw, P. R. Haars, J. W. A. van Hattum, J, Kraakman (voorw.), J. R. Prins, H. J. Sinninghe Dam- sté, A. Slot, W. Wijker, afgewezen 3 eandidaten, 1 candidaat is niet opgekomen. Tot de 2e klasse C. van den Bergh, afgewezen één. Tot de 3e klasse: C. W. Insinger (voorw.), afgewezen één. Tot de 4e klasse Afgewezen één. Tot de 6e klasse A. Afgewezen één. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). EEN NIEUWE ZAAK. In het perceel Hoogstraat B 18 is door mejuffrouw A. van Besuysen-Hulsbergen een nieuwe zaak geopend in dames-handwerken, kousen, sokkén, handschoenen, tricot- en jaeger-ondergoederen, wol, sajet, enz. enz., kortom in allerlei artikelen, die in iedere huishouding noodig zijn. De winkel, die van binnen eenige veran dering heeft ondergaan en er keurig uitziet, maakt een allervriendelijksten indruk, terwijl do vele doosjes, pakken wol, sajet enz. die op een opstand langs den muur en in een aangrenzend magazijntge netjes opge stapeld liggen, aantoonen, dat er in de verschillende artikelen keuze genoeg is. Hedenavond wordt, de zaak, waarvan de étalage door de planten, die er in aangebracht zijn, een feestelijk aanzien heeft verkre gen, geopend. MUZIEKUITVOERING door het Stedelijk Muziekkorps, Directeur de heer H. A. Maas, op Woensdag 12 Juli van 8 tot 10 uur, in de Buiten- Sociëteit. Programma. 1. Wien bleibt Wien IMarsch v. Schrammel. 2. Ouverture zur Liederspiel „Heim- kehr aus der Fremde" Mendelsohn- Bartholdy. 3. a. SerenadeBraga. b. Entr' acte aus „Rosamunde" Schubert. 4. Fantaisie de l'opera „Romeo et Juliette"Gounod. Pauze. 5. Ouverture zur Operette „Leishte Cavallerie"Yon Suppé. 6. Familie Frans Frolyk, Groote concert-walsH. A. Maas. 7. Musikalische Tëuschungen. Schreiner. 8. Wiener Schwalben March. Schlögel. AGENDA. DONDERDAG. „Nieuw Leven" en „Orplieus." Repetitie voor dames, 8 uur, gebouw „Diligentia." VRIJDAG. „Nieuw Leven" en „Orpheus." Repetitie voor heeren, 8 uur, gebouw „Diligentia." ENGELAND. Heden zou een comité den minister van koloniën een adres overhandigen, waarin de regee ring' dringend wordt uitgenoodigd een nieuwe confe rentie bijeen te roepen om te beraadslagen over de kwestie van het verkoopen van spiritualiën aan inboor lingen, en stappen te doen om een verdrag met Frank rijk en Duitschland te sluiten ten einde den verkoop van spirituliën in de koloniën aan den golf van Gui nea te beperken door verhooging van invoerrechten of anderszins. FRANKRIJK. In de Kamer is gesproken over de bepaling van den datum voor de interpellatie over het Duitsche optreden in Marokko. Daarbij deed de mi nister van buitenlandsche zaken in goedgekozen ter men een beroep op de wijsheid en de vaderlandsliefde van de Kamer. Wanneer wij zeide hij o. m. liet oogenblik geschikt achten, zullen wij de eerste zijn om u te zeggen, wat wij hebben gedaan en hoe wij hebben gehandeld. Wij zullen u dan verzoeken ons te zeggen of wij onze taak -waardig- hebben vervuld. Thans verzoeken wij u deze verklaringen te mogen uit stellen. De ingeleide besprekingen zullen worden ge houden met dc zorgvuldigheid, de vastheid én de vol harding welke de belangen en de waardigheid van het land eischen, terwijl wij daarbij erop bedacht zullen blijven met de mogendheid, met welke wij onderhande len de betrekkingen van goede verstandhouding en hooge loyauteit te handhaven. De minister verzocht verdaging van de behandeling dezer kwestie tot een nader te bepalen tijd. Deze verdaging werd goedgekeurd met 476 tegen 77 stemmen. Wel had de heer Jaurès geprotesteerd, maar dit baatte niet. Volgens de Temps heeft de Fransche gezant te Berlijn tegenover den Duitschen minister niet onder stoelen of banken gestoken, hoezeer het hem speet, dat Duitschland tot zijn demonstratie te Agadir was overgegaan. En de Duitsche minister heeft niet on der stoelen of banken gestoken, hoezeer het hem speet, dat de resultaten van de oeconomische samenwerking, waarover gesproken wordt in de Fransch-Duitsche Ma- rokko-overeenkomst van Februari 1909, zoo gering wa-- ren. Het blad zegt in een hoofdartikel „Er is stof om den zomer te vullen, maar niet om de openbare meening te verontrusten." De vereenigde socialisten gaan aldus obstructie voeren. Zij hebben een wetsontwerp voorgestetld tot oprichting van een eigen raad van tucht voor het ontslag van spoorwegbeambten. Zoolang dit wetsont werp niet is goedgekeurd, zullen ze dagelijks een motie indienen tot herstel in dienst van de spoorwegbeamb ten. Gisteren is dit spel reeds begonnen onder helsch kabaal, vuistengebal, dekselgeklap enz. De kamerleden scholden elkaar uit, dreigden hand gemeen te worden, deelden klappen uit. Hoe scherp de debatten waren, moge de volgende aanhaling bewijzen, waarbij men in aanmerking moet nemen, dat zij is ontleend' aan een discussie tusschen vroegere vrienden „Mijnheer Jaurès, aldus zeide de minister-president, „we zijn het vroeger eens geweest over de invoering- van hei-vormingen in democratischen zin, maar nooit werden we 't eens op 't stuk van demagogie en wan orde." „Mijnheer Caillaux, zoo viel de heer Jaurès onmid dellijk in, vergeet dat hij deel uitmaakte van het rnj- nisterie-Monis, en dat hij niet daarin had) mogen blij ven wanneer hij vindt dat wat we vragen demagogie is. Neen, weet ge wat walgelijke demagogie is? Wan neer men zich omhoog werkt en de macht verovert door beloften te doen, en dan later meent nog hooger te zullen stijgen door die beloften weer te schenden!" Dit laatste was natuurlijk een toespeling op de me nigvuldige meenings-wisselingen van den premier, die hoopt op het presidentschap der Republiek. De socialisten intusschen trachten op deze wijzq

Alkmaarsche Courant | 1911 | | pagina 2